Irak's leger bezet vliegvelden en petroleumgebieden. Kan scheerzeep-rantsoen voldoende zijn? Voor lange avonden UtnettCand - MT Z A TERD A G 3 MEI 1941 HAARLE M'S DAGBLAD 5 Manifest tot het volk. ISTANBOEL. 2 Mei. (D.N.B.) Uit Bagdad wordt gemeld: De regeering van Irak heeft een op roep gericht tot de bevolking, waarin het volgende gezegd wordt: „Het is het streven geweest van de regeering van Irak, de verplichtingen van haar verdrag met En geland getrouw na te komen. Daarom heeft de re geering de landing van Engelsche troepen te Basra toegestaan, dooh uitsluitend om door Irak heen te trekken. Wanneer Engeland deze clausule wil gaan miskennen, zal de regeering van Irak genoodzaakt zijn, maatregelen te nemen om de rechten van het land te beschermen. Van de bevolking -wordt kalmte verlangd en vertrouwen in de overwinning der rechtvaardige zaak van Irak. De laatste dagen heeft de regeering stappen gedaan om de mobili satie van het leger te voltooien, waartoe verschei dene lichtingen werden opgeroepen. Aan den Brit- schen ambassadeur te Bagdad werd de eisch ge steld, dat die troependeelen van het eerste Indische contingent, dat op 19 en 20 April in Basra aan land is gezet en zich nog in Irak bevindt, overeen komstig de gesloten overeenkomst onverwijld het land in de richting van Palestina zullen verlaten. Voorts werd den ambassadeur medegedeeld, dat Irak zich zoo noodig met geweld tegen een tweede troepenlanding in Basra zal verzetten, wanneer die landing geschiedt voordat het eerste contingent Irak verlaten heeft. Het Iraksche leger heeft de voornaamste punten des lands versterkt en de vliegvelden, verkeersknooppunten en petroleumvel- den bezet". BEIROET, 2 Mei (A.N.P.) Donderdagmiddag is een deel van de Britsch-Indische troepen, die in Basra aan land gebracht zouden worden, ge deserteerd en met volle wapenrusting naar het Iraksohe leger overgeloopen. BEIROET, 2 Mei (D.N.B.) De Iraksche minis ter van landsverdediging heeft, naar het te Bag dad verschijnende dagblad „Bilad" meldt, in een communiqué uiting gegeven aan zijn tevreden heid over de „in de geschiedenis van Irak tot- dusver nog nooit vertoonde" bereidwilligheid en geestdrift, waarmede de onlangs opgeroepen lich ting 1922 zich gemeld heeft. De recruten hebben zich na het eerste appèl gemeld, waaronder ook, naar de minister uitdrukkelijk verklaarde, de in boorlingen van de moeilijk te bereiken zwervende Bedoeïnen uit de zuidelijke randgebieden van Sa- mawa en Monetafio. Uit Stockholm meldt het D.N.B.Naar de Londensche correspondent van het blad ,.So- cial-Demokraten" meldt is de crisis tusschen Engeland en Irak plotseling acuut geworden, Voorts meldt „Social-Demokraten" dat de re geering van Irak een nota aan Engeland ge stuurd heefit, waarin verlangd wordt dat alle Engelsche schepen terstond uit de wateren van Irak zullen vertrekken en dat de gelande Engelsche troepen het land in twee weken zullen verlaten. Worden deze wenschen niet ingewilligd, aldus luidt de nota verder, dan zal het leger van Irak ingrijpen. Naar Reuter meldt, heeft de Britsche regeering op haar beurt aan de regeerïng van Irak den eisch gesteld de troepen rondom het vliegveld van Hab- baniyah terug te trekken. Tevens heeft de Britsche regeering de regeering van Irak erop attent ge maakt, dat „mocht cr een incident voorvallen, de volle verantwoordelijkheid daarvoor bij de autori teiten van Irak zal berusten". Deze autoriteiten schijnen echter tot dusver nog geen dien overeen komstige maatregelen genomen te hebben. Dienten gevolge heerscht er een min of meer gespannen toestand. „Het heeft er allen schijn van dat men van En gelsche zijde streeft naar verscherping van het conflict met Irak", zoo beeft de Londensche radio gisteravond gezegd in een oproeping in het Ara bisch tot het Iraksche volk. Vernomen wordt nog dat een vuurgevecht geleverd is tusschen Iraksche troepen cn de Britsche soldaten die op het vliegveld Hab- baniyah zijn geconcentreerd. De Britsche berichtendienst meldt daarover dat de strijd gisteren den gehcelcn dag heeft geduurd. Men mag aannemen, aldus dit bericht, i dat nog doorgevochten wordt. De regeering van Irak, zoo wordt blijkens een A.N.P. bericht uit Bagdad vernomen, ontvangt uit het geheele land telegrammen, waarin de vaste houding der regeering wordt toegejuicht. De Bedouinen-stammen bereiden zich er op voor de waarbare mannen ter beschikking van de regee ring te stellen. De Iraksche radio geeft sinds Don derdag nog uitsluitend militaire muziek, onder broken door oproepingen aan het volk en berichten over het verloop der gebeurtenissen. Volgens een bericht van het Iraksche blad „Ahwal" heeft de regeering van Irak scherpe maat regelen genomen om de vreemdelingen die in Irak sche bedrijven werkzaam 'zijn dadruit te doen ver wijderen. De financieele regeeringscommissie heeft de aandacht gevestigd op de talrijke vreemdelingen die in het haven- en scheepvaartbedrijf van Basra werkzaam zijn. Verder heeft de Iraksche politie lijsten opge maakt van talrijke vreemdelingen die uit het land moeten worden gezet. DE HOUDING VAN TURKIJE. In politieke kringen in Ankara volgt men ie gebeurtenissen in Irak met de grootste aan dacht. Men neemt aan, dat een conflict als gevolg van de Britsche houding onvermijdelijk is. Men schijnt besloten te hebben tegenover een dergelijk conflict dezelfde houding van non-belligerentie aan te nemen als in het Europeesche conflict. Dc nikkelmijnen van Petsamo. Duitsche onderhandelingen met Sovjet instanties. Het A.N.P. vemeeipt van welingelichte zijde uit Berlijn: Op een desbetreffende vraag werd in de Wil helmstra tsse medegedeeld dat sinds lang technische onderhandelingen gaande zijn over de nikkelmij-, nen van Petsamo tusschen Duitschland en de be voegde instanties. Deze onderhandelingen betref fen het recht van concessie alsmede de formeele •«geling der exploitatie, levering en verkoop van hst nikkel van Petsamo. In politieke kringen der rijkshoofdstad zeide men hierover gisteren nog dat deze onderhandelingen nog voortduren. Australic'i minister-prrsidrnt naar de Ver. Staten. Naar Reuter meldt heeft de Australische minis ter-president Menzies Vrijdag medegedeeld dat hij naar de Vereenigde Staten zal reizen. „Ik zal daar heel openhartig er op wijzen dat de Amerikaan- «ehe hulpverleening. wil zij inderdaad dezen oor log doeltreffend verkorten, een hulp in den uit- febreidsten zin des woords moet zijn", zoo ver klaarde hij. Italiaansch weermachtsbericht Activiteit der luchtmacht boven Malta en den sector van Solloem. ERGENS IN ITALIë, 2 Mei (Stefani) Weer- machtbericht no. 331 luidt als volgt: „Onze vliegtuigen hebben de haveninrichtingen van La Valetta gebombardeerd. Duitsche jagers hebben drie Hurricanes neergeschoten tijdens lucht gevechten boven het eiland Malta. In Noord-Afrika meldt men uit den sector van Solloem activiteit van Italiaansch-Duitsche deta chementen en van Duitsche vliegtuigen, die in scheervlucht vijandelijke auto's, troepenconcentra ties en batterijen hebben aangevallen. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen zijn voort gegaan met intensief bomb'ardeeren van Tobroek, waar onze druk steeds sterker wordt. Vier vijande lijke vliegtuigen werden door Duitsche jagers neer geschoten. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Derna en Benghasi. Er werd lichte schade aange richt, er viel geen enkel slachtoffer. Uit Oost-Afrika valt niets te melden". HET ENGELSCHE VERLIES AAN ZWAAR OORLOGSMATERIAAL. BERLIJN, 2 Mei (D.N.B.) Het achterlaten van het zware oorlogsmateriaal der vluchtende Brit sche strijdkrachten in Griekenland beteekent, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, een onherstel baar verlies voor een leger, dat zooals het Brit sche, zoo ver van zijn vaderland verwijderd is. Lichte wapens, b.v. pistolen en geweren, kunnen steeds weer vervangen worden. Het nasturen van zware wapens echter, in het bijzonder van pantser wagens, artillerie, gepantserde verkenningswagens, met het daarbij behoorende personeel voor het on derhoud, de grondinstallaties van het luchtwapen met al haar ravitailleeringscolonnes want al deze factoren moeten gerekend worden tot de zware wapenen is zeer moeilijk. Gaan deze wapens in een modernen oorlog verloren, dan beteekent dit de totale weerloosheid van de strijdkrachten, die deze wapens moeten missen. De laatste uren voor de bezetting van Athene. Gricksch-Britschc oneenigheid. BERLIJN, 2 Mei (D.N.B.) Aan het D.N.B. wordt het volgende gemeld over de laatste uren voor de bezetting van Athene voor de Duitsche troepen: „Athene bracht voor den intocht der Duitsche troepen een dramatischen nacht door. De verslagen Engelsche troepen vertoonden de neiging, Athene te bezetten en het op een straatgevecht te laten aan komen, waarbij voor Athene het gevaar bestaan zou hebben, verwoest te worden. De Engelschen bezet ten de heuvels in de omgeving van Athene met stukken geschut. In de buurt van het Duitsche ge zantschap en ook voor de woning van den Duit- schen gezant werden kanonnen opgesteld. In de voorsteden van Athene bevond zich een sterke af- deeling Engelsche artillerie. De terreur bereikte haar hoogtepunt, toen Engelsche gemotoriseerde troepen, die op de vlucht geslagen waren, ovér den straatweg van Eleusis en door het centrum van Athene trokken. De toenmalige Grïeksche minister van oorlog dreigde daarop de Engelsche officieren, dat indien de kanonnen en machinegeweren niet uit de straten van Athene, uit de voorsteden en van het Duitsche gezantschap werden weggehaald, hij den Griekschen militairen bevel zou geven, de stad van de Engelschen te zuiveren. De Atheensche bevolking legde de laatste dagen jegens de Engelschen een vijandige houding aan den dag. Toen bekend werd," dat een Engelschman een Grieksche oorlogsgewonde had doodgeschoten, kende de verontwaardiging van de bevolking geen grenzen meer. Het volk probeerde de Engelschen te lynchen en alleen door het optreden van. de brandweer kon dit voornemen verhinderd worden" VROEGERE GRIEKSCHE MINISTERPRESIDENT IN TURKIJE. ANKARA, 2 Mei (D.N.B.) De vroegere Griek sche minister-president Konstantin Kodzias be vindt zich met zijn gezin in Ankara; hij heeft een onderhoud gehad met den Turkschen minister van Buitenlandsohe Zaken. In politieke kringen alhier wordt beweerd, dat Kodzias naar Amerika wil vertrekken, Het vroegere hoofd 'der politie van Istaniboel, Akalin, zou, naar de bladen melden, tot directeur- generaal van de openbare veiligheid in Turkije benoemd worden. Zijn voorganger op dezen post is benoemd tot onderstaatssecretaris in het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken. WET TOT BESCHERMING DER JAPANSCHE NATIONALE VERDEDIGING. TOKIO, 2 Mei (D.N.B.!) Met ingang van 10 Mei zal krachtens een door het kabinet genomen besluit de wet tot bescherming van de nationale verdediging in werking treden. Deze wet heeft in hoofdzaak betrekking op de bescherming van ge heimen van militairen, diplomatieken en econo- mischen aard. alsmede op de afweer tegen spion- nage. Op de meeste overtredingen van deze soort staat de doodstraf. In het gebouw van het Duitsche gezantschap te Belgrado werd. voordat de Duitsche troepen de stad hadden bereikt, ernstig huisgehouden door groepen vijandige personen. Een der vernielde interieurs. Weltbild-Pax Holland Lord Beaverbrook toekomstig „economisch dictator" van Engeland? Instelling van nieuw ministerie verwacht. Reuter meldt uit Londen: Lord Beaverbrook krijgt voorloopig geen nieuw arbeidsveld toege wezen, naar blijkt uit een officieele Britsche uit lating over de kabinetswijziging. Het plotselinge einde van de carrière van den krantenmagnaat aan het ministerie van vliegtuigproductie wordt in de volgende bewoordingen van commentaar voorzien: Beaverbrook verlaat het ministerie van vliegtuigproductie om minister van staat te worden. Hij heeft den staat gegeven tot de enorme ontwikkeling die zich in de vliegtuigpro ductie heeft voltrokken en thans zal hij als mi nister zonder portefeuille in staat zijn al zijn aandacht te concentreeren op de vraagstukken waarvoor het ministerie van oorlog is gesteld. Volgens Associated Press beschouwen poli tieke waarnemers de wijziging van het Britsche kabinet als het antwoord van Churchill op de critiek die op de mislukking van de Britsche oor logsproductie wees. Men verwacht dat Lord Beaverbrook de behandeling van alle economi sche vraagstukken van den oorlog op zich zal ne men. zoodat Churchill zich volkomen aan de politieke problemen kan wijden. Men gelooft dat een nieuwe portefeuille ingesteld zal wor den. Beaverbrook wordt voor den opvolger van Churchill gehouden, indien deze mocht aftre den. De vereeniging van het ministerie van scheepvaart met dat van vervoer in een hand wordt als de sensatie van de kabinetswijziging gekwalificeerd. Het A.N.P. meldt uit New-York dat de Ame- rikaansche pers nog niet uitvoerig commentaar levert op de wijziging hv de Britsche regeering, daar de Londensche correspondenten nog slechts weinig hebben meegedeeld over den achtergrond hiervan. In hun artikelen treden twee tegen gestelde opvattingen aan den dag. Volgens de eene beteekent Beaverbrook's aftreden het begin van het einde van zijn politieke beteeke- nis, daar hij tot dusver bij de vliegtuigproduc tie een sleutelpositie innam. De andere opvatting die door de interventionistische pers sterk op den voorgrond wordt geplaatst ziet in den kran teneigenaar den toekomstigen „economischen dictator" van Engeland, diens voornaamste taak zal zijn de Britsche productie van tanks en ander oorlogsmateriaal op te voeren. OORDEEL DER WILHELMSTRASSE. Van welingelichte Duitsche zijde wordt aan het A.N.P. gemeld: In politieke kringen van de rijkshoofdstad had men gisteren groote belangstelling voor de wijziging in het Britsche kabinet. Vooral het feit dat juist bij de beide belangrijkste afdee- lingen in een oorlogvoerenden staat als Enge land, nl. scheepvaart en transport,, op dit tijd stip tot een wijziging wordt overgegaan, heeft in Berlijn dienovereenkomstig sterk de aandacht getrokken. Kennelijk waren de resultaten van de beide ministers niet bevredigend genoeg, hoewel men in Londen nog enkele weken gele den de beide betrokken staatslieden buitenge woon geprezen had. Aan de constructieve ont wikkeling van het Engelsche oorlogsbedrijf moet dus, volgens de opvatting van Berlijn, iets niet in orde zijn. In de Wilhelmstrasse kenmerkte men de Engelsche regeeringswijziging als een typisch crisisverschijnsel, dat symptomatisch -schijnt te zijn voor de verwarde houding in Lon den en voor de ontstemming in den boezem van de Engelsche regeering. Deze gebeurtenissen in Londen bewijzen, zoo zeide men verder aan Duitsche zijde, dat er in Engeland en ook elders waargenomen stemming van doodstrijd heerscht. Het D.N.B. meldt voorts: De Duitsche bladen bevatten uitvoerige com mentaren op de wijziging in het Engelsche oorlogs kabinet. „De verdwijning van twee zeer leidende ministers uit het kabïnet-ChurchiU", zoo schrijft de „Berliner Lokal Anzeiger", „moet de openbare meening de catastrofe in Griekenland doen vergeten en tevens de steeds scherper wordende critiek op de oplossing van de twee belangrijkste vraagstukken, waar Engeland voor staat, n.l. de vliegtuigproductie en de scheepvaart, tot zwijgen brengen. Voor ons echter, zoo vervolgt het blad, is het van belang te zien hoe Churchill juist door de verandering op deze belangrijkste ministerieele posten toegeeft dat hiel de grootste gevaren voor Engeland dreigen. In zoo verre is het verdwijnen van Beaverbrook en Cross een teeken van crisis in de Engelsche oorlogsvoe ring". „Churchill was gedwongen", zoo schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung", „eenige mannen ten offer te brengen aan de noodlottige positie, waarin hij het Engelsche volk verzeild had doen raken. Men moet het als een teeken eener blijkbaar zeer ernstige crisis beschouwen dat Churchill op dezen eersten Mei de twee thans belangrijkste Brit sche ministerieele posten door nieuwe mannen heeft laten bezetten, hoewel ook de nieuwe mannen wel nauwelijks eenige verandering zullen brengen in de houding en gezindheid van het Britsche kabinet". Het blad sluit met de woorden: „Een feit is het dat opnieuw de hoofdschuldige aan Engeland's ern stige crisis zich probeert te rechtvaardigen door mannen die slechts gedeeltelijk verantwoordelijk zijn, uit den weg te ruimen". De „Berliner Börsen Zeitung" herinnert eraan hoe Beaverbrook reeds eind 1940 verkondigde dat Engeland de Duitsche superioriteit in de lucht in middels had ingehaald en hoe Cross zelfs reeds in Januari 1940 wist te melden dat Duitschland na 4ij maand oorlog in een zelfden noodtoestand zou ver- keeren als aan het einde van 1916. „Beide personen, Beaverbrook en Cross, zoo schrijft het blad, hebben dus even hard gelogen als Churchill en even hard gefaald als hij die de totale verantwoordelijkheid te dragen heeft. Beide personen, zoo besluit de ..Berliner Börsen Zeitung" haar commentaar, ver tegenwoordigen de belangrijkste ministeries in het Engelsche oorlogskabinet en op hen was daarmede de grootste hoop van Engeland gevestigd: de hoop. de luchtmacht van Duitschland tebreken en Duitschland door den honger machteloos te maken. Op den Balkan en op den Atlantischen Oceaan is deze hoop definitief de bodem ingeslagen. Juist dit bevestigt Churchill met zijn poging, door de ver wijdering der 'beide ministers nieuwe illusies te verwekken. Hij toont daarmede echter ook aan hoe diep ingevreten de crisis is, waardoor Engeland en het geheele Britsche rijk heden getroffen worden, een crisis welke men in coups de theatre als deze niet bij den wortel aantast". No. 64. SPINNEWEB-PUZZLE. VOORKOMEN I S B E T E R EVNEANARO N A E P 0 M E RETLSKTFO T V N I L B G BRAASREED E A Y L B L A ASATIURNL G N D 0 0 E T NTRIEIIIO E N E 0 0 M T DEDERDEST R E N G M A A VERIJDELDE ENGELSCHE AANVAL OP EILAND ROTT. BERLIJN, 2 Mei D.N.B. i Op 29 April hebben Britsche vliegtuigen zonder eenig succes het eiland Rott ten zuidwesten van Stavanger aangevallen. Een vliegtuig werd in brand geschoten en stortte omlaag. BEVOLKING VAN GRIEKSCHE STAD STUURT EEN BRIEF AAN HITLER. BERLIJN,, 2 Mei (D.N.B.) De Grieksche stad Grevena heeft Hitier den volgenden brief ge stuurd: „De Grieksche bevolking van Grevena en omgeving betigt uwe execllentie persoonlijk, aan de dappere Duitsche troepen en vooral aan de ge vechtsvliegers haaar meest diepe en oprechte dank baarheid voor de onberispelijke en vriendelijke houding, die de Duitsche troepen tegenover het onbewapende volk hebben aangenomen". Deze brief is onderteekend door de lasthebbers der stad Grevens, aartsbisschop Gelvassios, burge meester Johani Gudsias, den voorzitter van de kamer van advocaten, Demetris Nojalis, den voor zitter van de kamer van koophandel, Deserfius Kantras. Met de scheerzeep, die U ditmaal op bon K van Uw textielkaart kunt koopen, moet U wederom vier maanden toekomen Indien U geen enkel risico wilt loopen en wie zou tenslotte door het te gauw opgeraakt zijn van zijn scheer zeep ongeschoren willen blijven? zorg dan voor Uw bon te bemach tigen: Probax. Dat is een scheerzeep- staaf, frisch geparfumeerd, die inder daad voor vier maanden toereikend is, omdat ze vervaardigd werd uit met zorg geselecteerde grondstoffen, waardoor de levensduur van Probax verlengd en het hoogste scheergenot verkregen wordt. Voor Uw bon en Uw geld heeft U volle waar. want een minimale hoeveel heid Probax geeft een rqkeltjk schuim, dat den stugsten baard zacht maakt. N.V. PRODENTA - AMERSFOORT P. 77 (Adv. Inge:. Mcd.) OPLOSSING VORICE OPGAVE. DAN A M i DUE E S M L A A Y N N K T D GENEZEN E V A F E T A W E M R E A T O N E A K L U N M L T R A R DI Y H AG E E N K A B E L PROF. DR. JHR. G. A. VON DEM BORNE. Tot opvolger van prof. dr. L. Polak Daniels is tot hoog leeraar in de interne geneeskunde te Groningen benoemd dr. jhr. G. A. K. von dem Borne, hoofd der tweede interne afdeeling van het Binnengasthuis te Amsterdam. Dr. von dem Borne is te Ternate geboren. NED. R. K. LANDARBEIDERS BOND. De heer A. J. Loerakker te Haarlem, lid van de Tweede Kamer, is afgetreden als bestuurder van den Ned. R. K Landarbeidersbond. De heer Loerakker was ongeveer 30 jaren bestuurder en voorzitter van deze organisatie. Dc heer oLerakker wordt opgevolgd door den heer C. van der Ploeg, te Haarlem, die in Januari 1939 tot hoofdbestuurder van den Bond werd gekozen. JUBILEUM A. J. UPS. Dinsdag 6 Mei hoopt de heer A. J. Lips, teckcnaar- constructeur en chef van de teckenkamer bij de firma J. J. Beijnes te Haarlem, zijn veertigjarig Jubileum aldaar te vieren. De heer Lips, die door zijn superieuren cn on dergeschikten zeer gewaardeerd wordt, zal daar a s. Dinsdag zeer zeker de bewijzen van ontvangen. VERLOVINGSPOR T RE T TEN „RICHE FOTO ART" 69 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 1347? (Adv. Ingez. Med.) H®*" Mrt ■a J?" übsi „Klompen aan den voet".... Vele jaren terug kenden de buitenlanders een Hollander sleehls als den man wet een pofbroek en fret interna tionaal beroemd geworden houten schoeisel. Nu wordt van dit karakteristiek produet der Ncder- landsche nijverheid een dankbaar gebruik ge maakt dan ooit tevoren. Fax-Holland Na den oorlog in Joego Slavic. Een der Servisch® bommenwerpers welke tijdens een luchtgevecht het onderspit moest delven. Weltbild-Pax Holland JLadio ff-xogtaHUMa J ZONDAG 4 MEI 1941. Nedcrlandsch Programma. HILVERSUM I. 413.5 M. S.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten 8 45 Gra- mofoonmuziek. 9.40 Orgelmuziek (opn.). tO.OO Uitzending voorbereid door de Christ. Radio Stichting: n. Wijdings woord. (10.00) b. Rondom het orgel (11.40). 12.00 Gramofoon muziek. 12.42 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en econo mische berichten. 1.00 De Nederlandsche Motetvcrccni- ging en gramofoonmuziek. 1.45 Nedcrlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?" 2 00 Ensemble Bart Ekkers. 2.45 Voor den boer. 3.30 Uit Berlijn: 72e Verzoekconcert voor de Duitsche Weermacht. 0 00 Voor de jeugd. 6.35 Cabaretprogramma (gr.pl.). 7.30 Zang met pianobegeleiding. 8.00 N. B. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8,30 Groot amusementsorkest met het dameskoor Aethercharme" en solisten 9 25 pra- mofoonmuziek. 9i30 Berichten. Engelsch. 9.45 B N. O, En gelsche berichten. 10.00 B. N. O Nieuwsberichten, sluiting. Nedcrlandsch Programma. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 B. n O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Uitzending voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomtiê: a. Studio Vroegdienst (9.00). b. Voor de kinderen (9.30). Ensemble „Ktanckcnspel". 10.45 Meisjeskoor „De Krekels". 11.00 Een ..Musikkorps der Flak". 12.00 Cyclus „Eens Christen's rejze naai da Eeuwigheid in dezen tijd". (Uitzending voorbereid door de Christ. Radio Stichting (opn.) 12.15 Viool met piano begeleiding. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 1.00 Omroeporkest en soliste. 2.00 Lezing ..Be scherming der bodemschatten". 2.15 Utrechtsch Stedelijk orkest. Toonkunstkoor afdeeling Utrecht cn solisten. 3.25 Gramofoonmuziek. 4.00 Wijdingswoord (uitzending voor bereid door de Christelijke Radio Stichting). 5.30 Sport uitslagen. 5.35 Vroolijke voordracht. 5.45 Cabaretprogram- ma. 6.15 Pianovoordracht. 6.45 Sport van den dag. 7 00 Orgelconcert en solisten. 7.45 Sportwetenswaardighcdcn. 8 00 B. N. O Nieuwsberichten. 8.15 Verkorte opera „Al- ceste". 9.30 Radtotooneel. ïo oo B. N. O. Nieuwsberichten, sluiting. WIJZIGING RADIOPROGRAMMA'S HILVERSUM I. HILVERSUM 2 Mei. Daar de Engelsche berichten, ver zorgd door den Dultschen omroep. Ingaande Zondag 4 Mei a sniet meer zullen worden uitgezonden om 20.30 maar om 21.30 uur, zullen alle voor die week reeds In de radiobladen gepubliceerde programma's op Hilversum I golflengte 415.5 M. tuschen 20.SO en 21.45 uur. 15 minuten eerder beginnen cn dus ook een kwartier vroeger eindigen. (A. N. P.) MAANDAG 5 MEI 1941. Nedcrlandsch Programma. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek 8 00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (uitzending voorbe reid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 8.25 Gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Ensemble Jonny Kroon. 10.20 Declamatie. 10.40 Ensemble Jormy Kroon. 11.15 Zang met pianobegeleiding. 12.00 Klaas van Beeck cn zijn dansorkest. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.42 Almanak. 12.45 B. N. O., Nieuws- en economische berichten, i.oo Orkest Eloward en gramofoonmuziek. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.15 Musiqucttc. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Causerie „Indonesische muziek: Muziek der Vorsten landen" (met gramofoonmuziek). 5.00 Cramofoonmuzick. 5.15 B. N. O Nieuws, economische- en beursberichten. 5.30 Omroeporkest en solist. 6.15 Causerie „WIJ en dc verduis tering". 6.30 Orgelspel. 7.00 B. N. O. Economische vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Ensemble Erlka Helen. B 00 B. N. O. Nieuwsberichten. R. 15 Spiegel van den dag. 8.30 Pianoduetten. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 B. N. O. Engelsche berichten. 10.00 Nieuwsberichten B. N. O,, sluiting. Nedcrlandsch Programma. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Cramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8,00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek, 10.00 Morgen dienst (uitzending voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10.20 Orgelconcert. II 00 Declamatie. 11.20 Gra mofoonmuziek. 12,00 Berichten. 12.15 Omroeporkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1 00 Ensemble Bandi Balogh. 1.30 Orgelspel. 2.00 Groninger Orkost- vereeniging en solist, en gramofoonmuziek. 3 30 Voor do vrouw. 3.45 Amusementsorkest cn soliste. 4.30 Voor de kin deren. 5.00 Causerie „Gezin, Gemeenschapszin Vrij» tijd" (uitzending voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- cn beurs berichten. 5.30 Amablle-sextet. 6 oo Gesprekken met luisteraars (uitzending voorbereid door het Vrijz Prot. Kerkcomité). 6.15 Ensemble Erika Helen. 6.45 Reportage. 7.00 B. N. O. Friesch praatje. 7.15 Kamerorkest „Ars Nova e: Antiqua". 3 00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Omroeporkest en soliste. 9.30 Voor de ouders. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 B. N. O. Nieuwsberichten, sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9