unnelbouw ie Velsen begonnen. Eigenaardigheden in Haarlem en Omgeving Kersvers. fOENSD AG 7 MET 1941 H A A E L E M'S DAGBLAD De eerste schep aarde gestoken. Ir. O. Woltcrbeek, hoofdingenieur bij den Rijkswaterstaat (rechts op de foto), geeft een Uiteenzetting van de werkzaamheden voor den bouw van de tunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen. (Foto J. A. Stevens) Dinsdag 6 Mei 1941 is voor de gemeente Velsen geschiedkundige datum geworden, want morgens half twaalf zette de zware machine zich beweging om de eerste ton klei uit den bodem graven, waarmede met den bouw van de tun- il onder het Noordzeekanaal een begin werd ge- aakt. Velen hadden zich naar de plek begeven, waar „dragline", de graafmachine, opgesteld stond, ge- ed voor den aanval op den polderbodem. Onder aanwezigen bevonden zich ir. C. Wolterbeek te larlem, hoofdingenieur in het district tunnelbouw ?lsen; burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen, A. Eggink ingenieur bij den Waterstaat te muiden. ir. J. v. d. Kerk, ir. J. A. Verhoef, direc- ur van Openbare Werken, de heeren A. F. en C. de Vilder, directeuren der Amsterdamsche Bal- st Maatschappij, uitvoerster van het werk; de heer L. van Marken, hoofdwerktuigkundige bij de ectriciteitsbedryven van den Rijkswaterstaat te muiden; het volledige personeel der bureelen Tun- ilbouw; technici van den Rijkswaterstaat en den enst van het Noordzeekanaal, enz. REDE IR. C. WOLTERBEEK. Toen allen zich op dezen zonnigen Meimorgen het talud nabij den ouden Kanaalweg verzameld jdden, hield ir. Wolterbeek een rede, waarin hij m. zei dat het hem verheugde nu de heeren De lder te kunnen uitnoodigen met de eigenlijke erkzaamheden van den tunnelbouw een begin te aken. Het speet spr., dat de hoofdstad en de ovincie niet vertegenwoordigd waren, omdat deze ide toch ook nauw bij den bouw betrokken jn. Ir. Wolterbeek uitte zijn dankbaarheid jegens t personeel, dat vijf jaar lang zoo intensief aan plannen en de voorbereiding ervan gewerkt heeft. Ia deze vijf jaren is thans het groote moment r verwezenlijking gekomen, vervolgde spr. „Het terecht een geschiedkundige datum voor Velsen ■worden. Het accent valt thans niet meer op het an, maar op de uitvoering er van. Thans zullen ij allen onze verwachtingen in vervulling zien aan; daarbij moeten wij echter bedenken, dat leurstellingen en tegenvallers ons vermoedelijk el niet bespaard zullen blijven. Maar boven alles lude men het doel voor oogen: den bouw van de nnel te voltooien. Een groot vraagstuk bij de voorbereiding en de •ojecten is het geweest of de spoorlijn door de innel gevoerd zou moeten worden. De oplossing an het vragstuk is gunstig, omdat het Noordzee- anaal thanse blijft: een scheepvaartweg van den ■rsten rang". Spr. wilde niet uitweiden over de groote tech- sche moeilijkheden van het werk, dat thans „op apel" wordt gezet. Hij kon dit beter doen na de voltooiing van den ouw. Het verheugde hem, dat juist in dezen tijd «lk een werk wordt ondernomen. „Juist nu moe- in wij voortbouwen aan de toekomst van Neder- ind en aan die der Nederlandsche arbeiders, die iei hun taak zullen vindgn". De heer Wolterbeek wees op de verbondenheid an de uitvoerster van het werk, de Amsterdam se Ballast Maatschappij, met het Noordzeeka- aal en hoopte op een goede samenwerking, zooals ie ook in vorige jaren bij andere gelegenheden et geval is geweest. Na nog de medewerking van het bureauperso- eel gememoreerd te hebben, zei spr., dat het hem ijzonder verheugde dit groote. mooie project thans handen der uitvoerster te kunnen stellen en ein- ïgde met het citaat van Joost van den Vondel uit Vertroostingen aan Gerard Vossius": ..Gelukkig is een vast gemoed. Dat in geen blijde weelde smilt, En staat gelijk een taaie schildt Den onvermijd'lijken tegenspoed". DE VLAG ÏN TOP. Nadat mevrouw Wolterbeek op verzoek van den leer De Vilder aan den opzichter van de „dragline" pdracht gegeven had met de werkzaamheden te leginnen, werd de Nederlandsche driekleur op de nachine geheschen en zette de zandhapper (in dit eval: kleihapper) zich in beweging. De zware bak rerd door den kleibodem getrokken en stortte, na ipgehaald te zijn, 1.75 M3. vruohtbare aarde uit. tappe handen waren in de weer om den opgegra ven grond weg te voeren. Langzaam baande de nachine zich een weg. Het werk was begonnen. Binnenkort zal hier het complex inrichtingen verrijzen voor den bouw van de tunnel, voor de ventilatie en de verlichting: dan zal het snelver- teer zich voortspoeden onder de oppervlakte van iet weiland, dat tot voor lcort zich vredig uit- Tien Utrechtenaren met 5000.- beboet. Het A. N. P. meldt uit Utrecht: Op den verjaardag van den Führer van het Groot- Duitsche Rijk. zijn, naar ons van bevoeg- le zijde wordt medegedeeld, bij een Rijks- Juitscher. woonachtig in onze stad, eenige uiten ingegooid. Daar dit geschiedde op een dag. K'aarop van dit perceel dc hakenkruisvlag wapper- ie, daar bovendien een en ander voorviel op den Perjaardag van den Führer en daar het hier een daad betrof gericht tegen een Rijks-Duitscher, hebben de betreffende autoriteiten, in verband 'met het feit. dat de daders niet konden worden opge spoord, boeten van f 5000 opgelegd aan tien bewo ners van onze stad, van wie verwacht mag worden, dat zij instemmen met de gepleegde daad. strekte langs het Noordzeekanaal, waar thans de Nederlandsche waterbouwkundigen, vol onderne mingslust en energiek als van ouds, met een grootsch werk zijn begonnen. Het gezamenlijke personeel vereenigde zich na afloop van de plechtigheid in het kantoorgebouw r een gemeenschappelijken koffiemaaltijd. Centrale Keuken eischt meer vleeschbons. Omdat wijziging in den geldigheidsduur is gebracht. Het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede. dat met ingang van heden per knipkaart van zes dagen van de Centrale Keukens o.a. drie vleeschbonnen moe ten worden ingenomen in plaats van l'/ï vleesch- bon, zooals eerst was bepaald. Dit houdt verband met het feit. dat de vleesch- bon nu op 50 gram vleesch in acht dagen recht geeft in plaats van op 100 gram vleesch in 16 dagen. Het rantsoen blijft dus gelijk en ook de in de maaltijden verwerkte hoeveelheid onder gaat geen wijziging. Kettinghandelaars te Utrecht' gesnapt. Door de Utrechtsche politie zijn zes man nen aangehouden, die zich schuldig hebben ge maakt aan een kettinghandel in koffie. Eén hun ner, een koopman, leverde ongebrande koffie aan een graanhandelaar, die voor het branden zorg de. Daarna kocht de eerste de koffie terug en via enkele tusschenpersonen werd zij van de hand gedaan voor twintig gulden per kilo. De re cherche is er ook in geslaagd de opslagplaats te ontdekken. Men had vermoeden, dat de han delswaar in een schuur op een terrein aan den Vleutenscheweg te Utrecht opgeslagen was. In de schuur werd een partij ongebrande koffie van duizend kilo aangetroffen. De voorraad is in be slag genomen. Noord-Oostpolder zal dit jaar nog vrucht opleveren. Een landbouwer te Blokzijl is er toe over gegaan een strook grond van den Noord- Oostpolder die. naar men weet, op sommige plaatsen voor de Overijselsche kust reeds droog gevallen is, in cultuur te brengen. Het is een stuk grond, dat tot ongeveer 300 M. in den polder doorloopt en aansluit op het Uitendijk- sche land, dat de man reeds in bezit had. De structuur van den grond leent zich naar men ons verzekerde uitstekend voor akkerbouw. Dit jaar zullen er aardappelen erwten, bieten en ha ver op geteeld worden. Het wordt de eerste vrucht die de N.O.-polder zal gaan opleveren. HERDENKING INTERNEERING N.S.B.- LEDEN EN RIJKSDL'ITSCHERS. AMSTERDAM. 6 Mei Vrijdag 9 Mei des avonds om kwart voor zeven zal in het Concert gebouw te Amsterdam een herdenkingsbijeen komst worden gehouden van de gedurende 10 tot 14 Mei van het vorige jaar geïnterneerde leden der N.S.B. en Rijks-Duitschers. ÏA.N.P.) HAARLEMSCHE RECHTBANK. RIJWIELDIE VEN VEROORDEELD. De jongeman, die op 19 Maart te Haarlem een fiets gestolen had en tegen wien de Officier van Justitie bij de Haarlemsche Rechtbank een jaar en drie maanden gevangenisstraf had geëischt, werd hedenmorgen veroordeeld tot negen maan den. Een andere jongeman te Haarlem, die zich aan hetzelfde misdrijf had schuldig gemaakt, werd ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Tegen hem was an derhalf jaar geëischt. De 37-jarige vrouw, die in de Gierstraat eveneens een fiets had gestolen, werd veroordeeld tot acht maanden. De eisch was tien maanden. De 18-jarige jongen. d;e zich schuldig maakte aan heling van gestolen rijwielbanden, kreeg drie maan den: dat was drie maanden minder, dan de Officier veertien dagen geleden geëischt had. Een 33-jarige Haarlemmer had op 13 Maart ten nadeele van een verpleegster een rijwiel gestolen. De Officier had daarvoor een jaar gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank veroordeelde hem van morgen tot zes maanden met aftrek van de voor loopige hechtenis en met last tot onmiddellijke in vrijheidstelling en met de mogelijkheid van gra tieverzoek in het vooruitzicht. Mr. B. W. Stomps had verzocht, verdachte bij het uitspreken van het vonnis op vrije voeten te stellen en hem toe te staan, zijn straf in de wintermaan den te doen ondergaan, omdat verdachte dan in de zomermaanden met den verkoop van ijs voor zijn gezin kan zorgen. Tegen een 63-jarigen inwoner van Haarlem had de Officier wegens diefstal van een transportfiets en een heerenrijwiel anderhalf jaar gevangenis straf geëischt. De Rechtbank veroordeelde hem tot een jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. VERKEERD BEZORGDE CHèQUES GEÏND. Een jeugdige metselaar te Heemstede vond op zekeren dag in Maart van dit jaar in de brieven bus van zijn ouderlijke woning een brief, waarin twee cheques zaten, resp. van f 50 en f 40. Die brief was echter verkeerd door den postbeambte be zorgd, want die was aan een andere dame ge adresseerd. De metselaar moest zich vanmorgen voor de Haarlemsche Rechtbank verantwoorden. „Waarom hebt u dien brief onder u gehouden?", vroeg de President. „Uit nieuwsgierigheid, edelachtbare". Uit het verhoor bleek, dat de jongen aan de verleiding geen weerstand had kunnen bieden: hij heeft beide bedragen te Haarlem geïnd. De Officier van Justitie vestigde er de aandacht op. dat deze verdachte reeds tweemaal eerder veroordeeld is. Daarmee zou spreker bij het stellen van zijn eisch rekening houden. Hij eischte daar- daarom tien maanden gevangenisstraf. Mr. B. W. Stomps, de verdediger, zei dat deze verdachte geen sterke jongen is. Hij is een keer onvoorwaardelijk en in 1938 eenmaal voorwaar delijk veroordeeld. De eene straf had hij te wijten aan misplaatste ridderlijkheid, want om een ka meraad te sparen, was hij bij het verhoor voor de Rechtbank brutaal en wilde toen eenige vragen niet beantwoorden. De verdachte deed dus zich zelf schade. Zijn ouders slaagden er niet altijd in. aan den jongen leiding te geven: dat was buitenge woon moeilijk, want daarvoor was een goed psy chologisch inzicht vereischt. Toch is hij geen ver stokt delinquent: hij heeft echter geen voldoende ruggegraat en kan geen weerstand aan verleiding bieden. Tot zijn ongeluk werd toen die brief in de verkeerde bus geworpen. Dat gebeurt vaak in Heemstede: pleiter heeft dit zelf ondervonden toen hij aan de Lanckhorstlaan woonde. Voor den jon gen, die nu weer twee jaar op vrije voeten is, bleek dit het fatale oogenblik te zijn: hij ging het geld innen en moet daarvoor natuurlijk gestraft worden. Pleiter vest:tfde er echter de aandacht op. dat ver dachte in 1938 tot drie iaar voorwaardelijke gevan genisstraf is veroordeeld. Daarvan resten nu nog drie maanden, zoodat dë mogelijkheid bestaat, dat die hem nog zullen worden toegerekend. Als hij echter nu tot een lichte straf veroordeeld wordt, zal hij wel tot beter inzicht komen: anders vreest oleiter, dat de iongen niet gered zal worden. Mr. Stomps vroeg dus aan de Rechtbank, de uiterste clementie te willen betrachten. DA IVIES RIJWIEL ONTVREEMD. De Officier eischte tegen een 18-jarigen los- werkman te Haarlem, die ook reeds eerder met den strafrechter in aanraking is gekomen, tien maanden gevangenisstraf, omdat hij een damesrij wiel ontvreemd had. De verdediger. Mr. Matzer van Bloois. merkte op, dat deze iongen, die slechts heel weinig geld ver dient en dus over weinig zakgeld beschikt, geen strenge leiding heeft gehad en die heeft hij noo- dig. Bovendien heeft hij een slechte gezondheid en een zwak hoofd (hij is trouwens al eens in Nun- speet verpleegd en in Haarlem bezocht hij de open- luchtschool). De jongen is geen beroepsmisdadiger. Pleiter verzocht een reclasseeringsrapport, omdat deze verdachte gemakkelijk uit het lood te slaan is. ZIJN TANTE BESTOLEN. Een 18-jarige jongen te Haarlem, die nog geen beroep heeft, maakte zich aan iets heel leelijks schuldig. Gedurende drie jaar heeft hij ten na deele van een tante, die bij zijn ouders inwoont, geld gestolen. De jongen bleek met zijn misdrijf begonnen te zijn toen hij nog in Den Helder woon de. Eerst stal hij kleine bedragen, bijvoorbeeld tien gulden, maar tenslotte zag hij er niet tegen op, zich een bankbiljet van f 1000 toe te eigenen. Hij haal de uit de tasch van zijn tante een sleutel en open iet en, l Dinsdagmorgen 6 Mei is een begin gemaakt met den bouw van de tunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen. De eerste schep aarde wordt uit den bodem gegraven. (Foto S. Ba&rda) DE RESTEN VAN DE MONUMENTALE BRUG VAN HET OUDE SLOT TE HEEMSTEDE. (teekening H. J. Wesseling). vinden. En ook die gaat van jaar tot jaar achter uit. Indertijd is eens door „Monumentenzorg" ge tracht de brug te herstellen, maar daarmee zou niet minder dan f 20.000 gemoeid zijn geweest. Die uit gaaf werd voor dit doel niet gemotiveerd geacht, omdat er van het kasteel zelf zoo weinig over is. Achter de Javalaan te Heemstede verleent de Slotlaan toegang tot een particulier terrein waarop de ruïne van het Oude Slot gevonden wordt. Het eerste kasteel werd in 1394 op bevel van Hertog Albrecht van Beieren verwoest, omdat de bewoner. Heer Jan van Heemstede, deel genomen had aan den moord op zijn vriendin Aleida van Poelgeest. Later werd het kasteel herbouwd, maar in 1394 werd het weer vernield. Opnieuw volgde herbouw, maar in 1404 is het weer voor de vlakte gaan. Maar ook nu herrees het uit zijn asch, doch in 1425 was het weer een ruïne. Een eentonig lied! Deze drie laatste verwoestingen hadden plaats tijdens de Hoeksche en Kabeljauw- sche twisten. In 1460 werd het kasteel herbouwd door een nieuwen Heer Jan van Heemstede, die zoo ver zekeren de historieschrijvers niets spaarde om het tot een van de schoonste stichtingen van dien aard te doen maken". Maar oko nu verging de schoonheid der aarde. In de 17e eeuw was het kasteel wer vervallen. De toenmalige eigenaar, Ridder Adnaan Pauw heeft het toen aanmerkelijk vernieuwd en verbeterd. Het werd toen een grootsch vierkant gebouw, dat met een ronden en een achtkante toren prijkte en stond midden in een ruimen vijver, die zijn uit watering in het Haarlemmermeer had, waarmede het door een sluis was afgescheiden. Een groote, op zes bogen steunende brug, verleende toegang tot het kasteel, dat door heerlijke wandeldreven, een schoone plantage en een flinke boomgaard om ringd was. Op het voorplein stonden verschillende antieke beelden. In het begin der 19de eeuw is het kasteel, dat opnieuw in verval gekomen was, gedeeltelijk ge sloopt en in een boerderij veranderd. Nu is er van dit slot niet veel meer over, feitelijk is er alleen nog een ruïne van de brug te de daarmee een lade in de slaapkamer van zijn tante, waarna hij gemakkelijk het geld kon stelen. De Officier wilde dit gestraft zien met zes maan den gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Mr. Bettink, de verdediger, zei dat de jongen oprecht berouw heeft. Doordat de diefstallen eerst niet gemerkt werden, verviel hij van kwaad tot erger. Toeh zouden zijn tante en zijn ouders het verschrikkelijk vinden, als hij zulk een zware straf moet ondergaan. Pleiter meende, dat de jongen wel weer op het goede pad zal komen, als hij een lichtere straf krijgt. Het hooren van de benadeelde tante leverde veel moeilijkheden op. omdat zij stokdoof is. Slechts met de grootste moeite kon de President haar duidelijk maken, dat zij den eed moest afleggen en uit haar krijgen, dat zij geen permissie voor het wegnemen van het geld had gegeven. NOG EEN RIJWIELDIEF. Een 28-jarige matroos uit Vlaardingen moest zich verantwoorden, omdat hij in October van het vorig jaar uit het Krelagehuis te Haarlem een heerenrijwiel had gestolen. Hij verklaarde die fiets niet gebruikt te hebben, maar de benadeelde, die als getuige gehoord werd, merkte op dat 't rijwiel er zeer gehavend uitzag. De Officier eischte dan ook tien maanden gevan genisstraf. SLAGERSPATROON BENADEELD. Een veertigjarige slagersknecht had zijn patroon te Haarlem benadeeld door een hoeveelheid spek en zes worsten te stelen. De Officier noemde dit in een tjjd van distributie een heel ernstig feit. Vooral in zulk een periode moet een patroon zijn personeel kunnen vertrou wen Spreker is bovendien van oordeel, dat ver dachte bij zijn verweer onwaarheid heeft gespro ken. Toch achtte de Officier het wettig en overtui gend bewijs geleverd: hij eischte vier maanden ge vangenisstraf. Mr. Stomps, de verdediger, was van meening. dat de omschrijving van het tijdstip, waarop het misdrijf gepleegd is. in de dagvaarding wel heel vaag genoemd kan worden, want daar staat: „in of omstreeks 1940". Bovendien was pleiter huive rig, de verklaringen van den hoofdgetuige voet stoots te aanvaarden. Aan meineed wilde pleiter niet denken, maar hij achtte die verklaringen toch aan grooten twijfel onderhevig. Daarom vroeg hij vrijspraak. Mocht de Rechtbank hem echter schul dig achten, dan zal hij zich aan dit oordeel refe ree ren. De uitspraak in deze zaken werd bepaald op Woensdag 21 Mei. Aan verdachte, die reeds eerder tijdens de be handeling van zijn zaak wegens zijn houding een terechtwijzing van den President had ontvangen, werd ook aan het einde van de zaak het woord ontnomen. 25 JAAR HULP IN DE HUISHOUDING. Heden herdenkt mej. E. Bonman den dag, waar op zij voor 25 jaar als huishoudelijke hulp in dienst trad bij Mevrouw M. v. Eykernv. Beek Tetterodestraat 41 4e Haarlem. Eenige passende geschenken en bloemen werden haar aangeboden en haar familie kreeg gelegenheid, haar des mid dags te komen complimenteeren. N.V. DELI SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. AMSTERDAM, 6 Mei. De heden gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeel houders der N. V Deli-Spoorweg Maatschappij werd medegedeeld dat van uitdeeling van een dividend of interim-dividend geen sprake kan zijn, wegens het ontbreken van gegevens aangaande de uitkomsten van het bedrijf en van de voor zoodanige uitkeering vereischte geldmiddelen. (Op de veiling „Utrecht en Om- streken" zijn de eerste Meikersen aangevoerd. Zij brachten 16 cent per stuk op.) De eerste kersen zijn er al, Zij het dan ook in klein getal, Ik wil ze welkom heeten; Ik wijd een zeer bescheiden vers Aan d' aankomst van kersversche kers Al zal 'k er niet van eten. Die maische vrucht waar pit in zit Al is het dan wel harde pit. Waarop je niet moet bijten, Die ieder te waardeeren weet En gaarne „steels" gewijze eet In flinke kwantiteiten. Er groeit en bloeit van allerlei En d'eerste kersen van de Mei Zijn ook alweer verschenen; Het sap komt mij al in den mond Figuurlijk, want op goeden grond Moet ik m' er nog van spenen. Een kers voor zestien cent per stuk, Dat is nu maar het ongeluk, Daar kan 'k alleen van droomen; Ik wil graag een goed kooper zijn, Als zij ook eerst goedkooper zijn, Maar dat zal nog wel komen. Het typische „Noormannenpoortje" van de in restauratie zijnde historische kerk van Han- tumahuizen in Friesland, is reeds in zijn ouden vorm hersteld. (Foto Pax Holland) Alkmaar Packet leed in 1940 verlies. Aan het jaarverslag over 1940 der Maatschappij „Alk maar Packet" Is het volgende ontleend: Het gewone bedrijf en speciaal het personenvervoer ge durende de zomermaanden werd totaal ontwricht. Niet temin was de personeelformatle op volle sterkte Ook het goederenvervoer ondervond aanvankelijk de nadeelen der bijzondere omstandigheden, hoewel ln veel mindere mate. Nu de Ned Spoorwegen ln den komenden vacantletljd van 1941 slechts een klein gedeelte van het vaeantle-ver- voer zal kunnen opvangen en verwerken. Is het te wen- schen, dat dc directie er ln moge slagen voor de groote passagiersbooten „Alkmaar" en „stlerop" gedurende Juli en Augustus wederom gasolle te betrekken. Door de ongunstige resultaten van het passagiersver voer ln den zomer 1940 zijn de flnancleele uitkomsten van het bedrijf onbevredigend geweest. Het verlies over 1940 bedroeg f 18 065 (v. j winst f4240). De balans per 31 December 1940 vermeldt als: Activa booten, rollend materiaal, onroerende goederen enz. f 228.084 (233.716), kasrekening f 4402 (3806), postreke ning f76 (1191), debiteuren f 10.699 (2103), aandeel res. fonds C.W R. Bank f 381 (374), aandeel res. fonds Ris. Ver. Ne derland f 929 (925), deelname in andere ondernemingen f63 (1), voorraden f20.362 (20.042). vooruit betaalde lasten f 1142 (1001), saldo verlies 1937—1939 f 4484, verlies 1940 f 18.065 (v. j. winst f4240), en als Passiva: aandeelenkapitaal f 162.500 (onv.). bankrekening 1 79.309 (77 903). crediteuren f 43.783 (23.242), tijdelijk opgc- nimen gelden f2700 (3000), borgstellingen f 1000 UOOO). DIVIDEND A. K. U. 5 PCT. (V. J. PCT.) De raad van commissarissen der Algemeene Kunst zijde Unie N. V. heeft ln zijn vergadering van fi Mei 1941 besloten aan de aandeelhoudersvergadering voor te stellen een dividend te betalen van 5 pet. tv. J. 4 pet.).

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5