Uii de Omstreken} Kreta, knooppunt tusschen drie werelddeelen. !Bucg.eciilkeSiand goed tehuis f 3500.— 4 AA1BIGE WONINGEN DONDERDAG 8 MEI '1941' H A" A R" E E M'S D A 'G B E A D' 2 BLOEMENDAAL Teraardebestelling K. C. Honig Mzn. C O Woensdagmorgen ts onder 2eer groote belangstelling het stoffelijk overschot van den heer K. C. Honig Mzn.. pre sident-directeur van de N.V. Stijfselfabriek de Bijenkorf v.h. M. K, Honig, de N.V. Stijfselfabriek Hollandia. com missaris van de Verzekering Maatschappij „Koning en Boeke" en van de N.V. Brand Premie-Verzekering Maat schappij te Zaandijk, ter aarde besteld op de Algemeene Begraafplaats aan den Bergweg te Bloemendaal Aanwezig waren o.a. de heeren J. Tideman. oud-gouver neur der Mahjkkcn: A. II Verkadc: J. E. Inkel, directeur Techn. Bureau Departemen van Koloniën; mr. E. J. Waller van het Rijksbureau Voedselvoorziening in oor logstijd^ j. p, f. Jansen, voorzitter Ned. Bond van Graan- en Meelhandelaren; oud-minister Dr. F. E. Posthuma; H. Srntdt van Gelder, pres. commissaris Van Gelder Zonen; Xh. van Waveren en J. P. Baars van de N.V. Van Wa- Veren s Graanhandel; mr. J. J. Ferf. comm. Incasso Bank te Zaandam; C. H. van Rheenen, directeur Incasso Bank tc Zaandam en Worverveer; P. H. Kaars Sijpesteyn te Heemstede; H M. A. Abraham, directeur Meelcentrale Den Haag; D. J. Voogd te Zaandam; kolonel C. W. de Visser; Jhr. J. P. w. van Doorn, burgemeester van Heem stede; G. J. Timmers, directeur Koning en Boeke te Zaan dam; mr. J, J. Hagc. directeur Ver. Molest-Risieo; G, S. Sieco Smit; J. C Korthuis Altes van den Ned. Silo- en Graanhandel te Amsterdam; H. M. van Unen, onder-voor zitter Molest-Risieo; W. Abbestee te Koog aan de Zaan: H van Wert; C. Maarschalk, oud-burgemeester van Haar lem: mr. A. J. Honig van de oliefabrieken "t Hart enz.; Frcd. Brussel, namens den Kath Fabrieksarbeidersbond, W. Strijbos Pzn.. vooizltter Chr. Fabrieks- en Transport- arbeidersbond; J. C. Vis en G. J. Honig namens de Zaan- landsche Oudheidskamer; T. Rippen, hoofdbestuurslid Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders; E. G. Duyvis, Nijmegen; A. de Lange, P. Klinkenberg, Wormerveer, namens de Am bachtsschool Zaanstreek; G. Huig, namens de Doops gezinde Gemeente te Koog-Zaandijk; deputaties van de Personeelver. en Personeel-contacteommissle; C. F. van Noppen, directeur B: kantoor, Nijmegen; K. Breebaart. oud-burgemeester van Barslngerhorn; J. W. Dekker en R. E. Dekker. Wormerveer, mr. Van Meerwijk, oud-directeur Centraal Beheer; Jhr. F. Teding van Berkhout, oud- hoofdbestuurslid Mij. van Nijverheid en Handel; A. G. Sehoute, directeur Erven de Jong, Wormerveer; Th. P Glasz, directeur Meel-Unie; K. G. Goedewagen. directeur Incasso Bank, Amsterdam; J. A. Laan Jr., pre sident-commissaris firma Bloemendaal en Laan namens Ver. Olie-Industrie; mr. W. Bisschop, secretaris Crisis- Invoer Bureau: C. H. Laan; ir. A. Plate, voorzitter Ned. Mij. van Nijverheid en Handel; mr. J. Bierens de Haan. algemeen secretaris van deze maatschappij. J. Fleur, van de N.V. Oliefabr. P. Bon te Zaandam; mr. H. Verspick. Wessanen's Kon. Fabrieken te Wormerveer. Aan de groeve (de aula was te klein om allen te bevat ten) sprak eerst een schoonzoon, de heer Wilkens. Hij ge tuigde, dat de heer Honig geleefd heeft zooals een mensch behoort te leven; hij was een voorbeeldig echtgenoot en vader en een voortreffelijk burger van de Zaanstreek, waaraan hij zijn hart had verpand. Spr. schetste hem als vriend der arbeiders en als bekwaam zakenman, die een noodlijdend bedrijf tot een groot bedrijf wist op te bou wen; de heer Wilkens prees zijn eerlijkheid, betrouwbaar heid en hulpvaardigheid; hij herdacht de werkzaamheid van den overledene voor sociale voorzieningen en nam eindelijk in eerbiedigen dank afscheid met een: „Rust' zacht". Woorden van dank bracht ook de heer Joh Dekker, die meer dan 50 jaren door vriendschapsbanden met den heer Honig verbonden was. De heer Couwenhoven bracht als procuratiehouder den laatsten groet namens het personeel en bracht dank voor alles wat de overledene voor het personeel heeft gedaan. Nadat de oudste zoon, de heer M. K. Honig, den man en vader had herdacht en allen dank had gebracht, bad Ds. J. E. van Brakel uit Koog aan de Zaan het Onze Vader. BURGERLIJKE STAND. Bevallen" E. G. van Rixel—Dernison z„ M. J. RijbroekGovers z., R. van WijkDe Vries d„ H. B. B. Gottmer—Woltering d. Ondertrouwd: W. Loos en F. E. Slijper, C. W. Dubbink en G. Jansma. Getrouwd: G, F. Vlekke cn E. W. Mol Overleden: V O. Hooijer, oud 21 j„ C. Schaap oud 79 j„ weduwe van Van Bllderbeek, Ber- nardus; E. M. de Voogd, oud 74 j„ weduwe van Weber. Wilhelmus J.; K. C. Honig, oud 70 j., over leden te Amsterdam. ZANDVOORT TOONEELVEREENIGING PHOENIX. De tooneelvereeniging Phoenix houdt op Woens dag 21 Mei haar jaarvergadering in de Loefhouk. Op de agenda komt naast de jaarverslagen ook een bespreking voor betreffende de samenwerking der Zandvoortsc'ne tooneelvereenigingen. Verder bestuursverkiezingen wegens periodiek aftreden van mevr. A. Bleesing en den heer H. L. Dhooge, die beiden herkiesbaar zijn en wegens bedanken van de heeren Ph. van Beets. A. B. M. van Groeningen en J. H. L. Hendriks en benoeming van drie zaalcommissarissen. BENNEBROEK VERGADERING VEREENIGING VOOR ZIEKENVERPLEGING. Gisteravond had in café „Oud Berg en Dal" de algemeene ledenvergadering plaats van de Vereeni ging voor Ziekenhuisverpleging „Bennebroek en Omstreken". Volgens het jaarverslag van den secretaris, Dr. ,P van Aalst, gaat het met de vereenigmg goed. Uit het verslag van den penningmeester de heer J. Bonkenburg bleek, dat de financieele toestand van de vereeniging alleszins bevredigend genoemd kan worden en de financieele controle-commissie had dan ook in haar rapport geconstateerd dat alle boeken en bescheiden in orde waren bevonden. Het bedrag aan inkomsten en uitgaven bedroeg over 1940 in totaal f 19.940.04 De voorzitter dankte zoowel de penningmeester als de controle-commissie voor het verrichte werk. Als bestuurslid werd de heer R. B. Lommerse her kozen verklaard, die zijn benoeming aanvaardde. Tot lid van de financieele controle-commissie werd in de plaats van den heer C. Bregman, die niet herkiesbaar was, gekozen de heer IJ. Schotanus. Nadat de voorzitter, de heer Th. Remmerswaal met nadruk had verzocht om bij ziekentransporten gebruik te maken van de ziekenauto's van de firma Mathot uit Haarlem, ontstond bij de rondvraag een langdurig debat over het terugbetalen van een be drag ad f 10 aan leden voor wie geen specialisten- honorarium betaald wordt. Hoewel men ook in het bestuur zelf daaromtrent geen eenstemmigheid kon verkrijgen, werd met een niet groote meerderheid van stemmen toch daartoe besloten. Met een dankwoord werd daarop de vergadering gesloten. OPBRENGST COLLECTE WINTERHULP NEDERLAND. De laatst gehouden collecte voor Winterhulp Ne derland heeft in onze gemeente het flinke bedrag van f 138.43 opgebracht. BEVERWIJK Losloopencle honden. Waarschuwing aan de eigenaren. De gemeentepolitie verzoekt ons de eigenaren van honden er met nadruk op te wijzen, dat door tuinders en bloembollenkweekers is geklaagd over het aanrichten van aanzienlijke schade aan de gewassen door losloopende honden. Behalve dat de eigenaar financieel en straf rechtelijk aansprakelijk is voor de aangerichte schade, zullen bedoelde honden voortaan van politiewege in voorkomende gevallen worden doodschoten. G. W. Paauw benoemd tot directeur van het Arbeidsbureau. Met ingang van 1 Mei jl. is de heer G. W. Paauw Jr. uit Heemstede benoemd tot directeur van het bijkantoor Beverwijk van het Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem. De heer Paauw, die tot nu toe ambtenaar van den buitendienst van de Nederlandsche Vereeni ging „Arbeid voor Onvolwaardigen" was, heeft (na de lagere- en U.L.O. school doorloopen te hebben) een middelbaar technische opleiding genoten, waar na hij in de metaalindustrie werkzaam was: eerst als machine-teekenaar en later als bedrijfsleider. In zijn vrijen tijd maakte de heer Pauw een studie over de bedrijfstechniek. Na zijn benoeming tot technisch correspondent van de Handel Mij. R. S. Stokvis te Rotterdam, waardoor hij veel in het buitenland vertoefde, zette hij zijn studie voort wat beroepskeuze en voorlichting betreft. Toen in Haarlem een Proi. Christelijk bureau tot beroepskeuze werd gesticht, waaraan hij medewer king verleende, werd hij hiervan tot leider be noemd. Ruim zes jaar heeft hij hierover de leiding gehad. Nadat dit bureau een gemeentelijke zaak geworden was. werd hij aangesteld tot arbeidsbe middelaar bij de „A.V.O." Daar hij aanvankelijk de eenige ambtenaar in deze tak van dienst was, had de heer Paauw reeds zeer veel contact met de arbeidsbeurzen en vele groote bedrijven. Deze bij zondere arbeidsbemiddeling, wat één van de moei lijkste is, vroeg zijn geheele persoon. Uit het onderhoud, dat wij met den heer Paauw hadden, bleek de toewijding, waarmede hij in den loop der jaren zich van deze moeilijke taak, die In het afgeloopen jaar door slachtoffers van de oorlogsgebeurtenissen niet weinig omvangrijker werd. heeft gekweten. Mede dank zij het werk van den heer Paauw zijn ongeveer 600 oorlogs invaliden aan een werkkring geholpen. Het is dan ook le begrijpen, dat het hem moeilijk viel dezen werkkring, die hem een ruime ervaring en kennis voor zijn a.s. werkzaamheden opleverde, op te geven. Voorts deelde de directeur mede er naar te stre ven een prettige verstandhouding te scheppen tus- schen werkgevers, werknemers en het arbeidsbu reau, daar dit één van de eerste vereischte is voor het goed funetionneeren van het bureau. In de toekomst had hij graag gezien, dat het bureau een ruimere huisvesting zou krijgen. Dankbaar was hij. om zijn benoeming in Beverwijk in verband met de vele expansiemogelijkheden die de gemeen te biedt. Hij wees daarbij op den tunnelbouw, de steeds uitbreidende industrieën en de vestiging van „Beijnes" in Beverwijk. Door de steeds grooter wordende vraag naar ge schoolde vaklieden achtte de heer Paauw nijver heidsonderwijs voor de jeugd onmisbaar. Dit punt heeft speciaal zijn aandacht, daar in verband met den seizoenarbeid in tuinen en fabrieken, hier vrij eel jeugdige ongeschoolde arbeiders zijn. De be middeling en beroepskeuze spelen hierin een groote rol. VELSEN REINIGINGSDIENST. De Reinigingsdienst verzoekt ons mee te deelen dat er bij den dienst geen houtgas maar persgas op de auto's gebruikt zal worden. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 8 Mei 1941 Kabeljauw f 16—f 10.50 per stuk: Tarbot f5.70 per KG.: Tongen f 6,10—f 4.20 per K G Kleine schol f84—f59; Puf- schol f45—f30: Puf schol 2 f23—f 10; Kleine griet f132: Wijting f58—f53: Kleine wijting f49—f40: Gioote schar Kleine schar f26—f 15; Pufschar f8—f2,10; Poontles f46. Alles per 50 K G Besommingen loggers: IJM 268 f 1489: KW 144 f 1406; KW 104 f 880; KW 20 f1771; KW 58 f1178; KW 47 f2014; KW 59 f 1382: SCH 95 f 1646; SCH 402 f1451; SCH 223 f 1699; SCH 245 f 1430; SCH 30 f1931. Kotters: IJM 223 f284 IJM 203 f 5796; TX 29 r 1227. Loop der bevolking in de maand Maart 1941. In de maand Maart verminderde het aantal in woners dezer gemeente met 75. Er vestigden zich 194 personen (70 mannen en 124 vrouwen): er werden 76 kinderen geboren (33 mann. en 43 vrouw.) De bruto vermeerde ring was 270 personen. Door vertrek verminderde het aantal met 308 (202 mannen en 106 vrouwen); er overleden 19 mannen en 18 vrouwen, totaal dus 37. De bruto vermindering was 221 mannen en 124 vrouwen of 345 personen. Op 31 Maart 1941 bedroeg de totale bevolking der gemeente Velsen 48.872. DE KUSTVISSCHERIJ TE SCHEVENINGEN. Van de kustvisscherij waren Woensdag te Sche- veningen aan de markt de kotter SCH 37, C. de Jong, met f 194 en 78 motorsohokkers met tezamen f 12881 besomming. De prijzen van de schokkerviseh waren: griet f 2.40f 3.60 per K.G., middelschol f 48—f 78, kleine schol f 15.90—f 46. bot f 23—f 41, schar f 5.70—f 15.60, alles per kist vsn 40 K.G. Sleutel tot Alexandrië en Suez. ATHENE, Mei (V.P.B.) Het eenise stuk Grieksch grondgebied dat de Engelsche hebben weten te be houden, is het eiland Kreta dat voor hen een buitengewoon gunstige positie vormt en dat zij dus vermoedelijk hardnekkig zullen trachten te verdedigen. Met zijn talrijke baaien en havens biedt het de Engelsche vloot een groot aantal toe vluchtsoorden, waarvan zij ongetwijfeld gebruik zal trachten te maken. Kreta is het grootste onder de vele Grieksche eilanden. Het heeft een oppervlakte van 8250 vier kante kilometer en ligt, in strategisch opzicht, buitengewoon gunstig tusschen drie werelddeelen, namelijk Europa in het Noorden, Azië in het Oosten en Afrika in het Zuiden. Het is voor schepen en vliegmachines gemakkelijk te -bereiken van Alexan drië en Suez uit. Het bezit van laatstgenoemde plaatsen is voor Engeland een levenskwestie, aan gezien zij den sleutel vormen tot de poort naar Indië en het Verre Oosten. Er kan dan ook geen twijfel aan bestaan of het zal al zijn krachten in spannen om zich in het bezit van het eiland Kreta te handhaven. Voor de verdediging en beheersching van de Mid- dellandsche Zee hebben de Engelschen, zooals men weet, reeds Gibraltar, Malta en Cyprus. Thans hebben zij zich ook op Kreta genesteld dat nu een bedreiging vormt voor de Italiaansche Dodekanesos in de Egeische Zee. Deze versterking van hun positie in de Middellandsche Zee is hun des te welkomer omdat het eiland Malta ten gevolge van de talrijke luchtaanvallen veel van zijn voormalige strategische beteekenis heeft verloren. EEN AANEENSCHAKELING VAN VOORGEBERGTEN EN BAAIEN. Aan de Noordzijde, welke een lengte bezit van 260 Kilometer, vormt de Kretenzer kust een aaneen schakeling van ver in zee stekende voorgebergten en diep in het land dringende baaien. Aan het Westelijke deel van deze kust steken de kapen van Boesa en Spatha ongeveer 30 kilometer in zee vooruit. Daartusschen in ligt de diepe baai van Kisamos. In het midden daarvan liggen de steden Kasteli en Nopigia. Kaap Spatha loopt dan vlak af naar het Oosten en vormt de Baai van Kanea, welke wordt ge flankeerd door het schiereiland Akrotiri. De baai van Soeda loopt eerst naar het Zuiden en vormt daarna een baai naar het Westen die zich tot ver in het schiereiland Akrotiri uitstrekt. Aan den Oostelijken uitgang van de baai van Boesa daalt het land glooiend ver naar het zuiden. Hier vindt men de Baai van Armyro, met in'het midden de kleine haven Rethymon. Via de steden Terama, Phodele, Kandia-Heraklion Makrylichos, Kersanesos, Mochos, Mylata komt men in Oostelijke richting aan de Kaap Joannes. Hier loopt het golvende terrein eensklaps in Zuidelijke richting en vormt, met de baai van Mirabella, een diepe, driehoekige kreek, welke aan he Ooste lijke einde van het eiland eindigt in Kaap Sideros. De vier voornaamste bergketens op het eiland: Maderas, Psiloritis, Lassithion en Afendis-Kavoesï, loopen naar het Noorden geleidelijk vlak af, waar door in de nabijheid van de kust een aantal havens en steden is ontstaan. In Westelijke, Oostelijke en Zuidelijke richting' echter dalen de rotsen steil naar zee af. Daar is de kust dan ook eentonig. Zij ertoont weinig inhammen en bezit weinig steden en havens. Wijziging in de regeling van den tuinbouwexport naar Duitschland. NAALDWIJK. 7 Mei. De regeling van den export van Nederlandsche tuinbouwproducten naar Groot-Duitschland zal van 10 Mei a.s. af een belangrijke wijziging ondergaan. In het. kader der administratieve vereenvoudiging zal namelijk te 's-Gravenhage een nieuw bureau worden gesticht voor de regeling van den Neder landschen tuinbouwexport naar Duitschland, waarvan de leiding is opgedragen aan den heer K. A. Douma. chef der afdeeling export-mono polie van de Nederlandsche groente- en fruit- centrale te. 's-Gravenhage. Deze nieuwe ambtelijke instelling bevordert de aanpassing van den Nederlandschen export aan de Duitsche marktordening. Naar het A.N.P. verneemt zal een vertegen woordiger der Hauptverein des Deutschen Gar- tenbaues, de algemeene Duitsche kweekersorga- nisatie. op het nieuwe bureau. Balistraat 96 in den Haag. zitting houden, teneinde het contact tusschen de Duitsche en Nederlandsche belan gen op tuinbouwgebied te verstevigen en te waar borgen. (A.N.P.) Veroordeelde Kroaten op vrije voelen? ROME. Naar uit Agram bericht wordt, heb ben toonaangevende kringen der Kroatische re geering officieele stappen ondernomen om te komen tot invrijheidstelling van de drie Kroaten, die ervar beschldigd worden in '34 aan den aanslag op konin; Alexander van Joego-Slavië en minister Barthou t hebben deelgenomen. Deze drie Kroaten Pospisi Krajl en Ralc werden tot levenslange tuchthuisstr; veroordeeld en bevinden zich in Fransche tuchthu zen. Daar de Kroatische regeering tot dusverre no, niet door de regeering te Vichy is erkend, hebben de Kroatische autoriteiten, naar men zegt, de be middeling van een bevriende mogendheid ingeroe pen om zich tot Frankrijk te wenden. (United Press). GOEDKOOP ZWEMMEN. Het N.V.V. district Haarlem meldt: Aangezien het zwemmen onder leiding van Vreugde en Arbeid een buitengewoon succes is geworden in Amsterdam, kan meegedeeld worden, dat voor de Haarlemsche georganiseerde leden en hun gezinnen het Sportfondsenbad te Haarlem op Dinsdagen van 20 Mei af, 's avonds van 18.45 uur tot 22 uur geheel ter beschikking van het N.V.V. is. Er wordt in 2 ploegen gezwommen, nl.: kinde ren t.m. 13 jaar en overige personen. Onderslaande ts reeds in een deel van onze vorige inlaag ovgenomen.) Bijeenkomst van N. V. V.- functionarissen. Rede van den heer Woudenberg. Het N.V.V. prov. Noord-Holland schrijft: Zondag, 4 Mei j.l. vond in de groote zaal van het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond aan de Tempeliersstraat een bijeenkomst plaats van dis trictsfunctionarissen van het N.V.V. uit de provincie Noord-Holland. De echtgenooten van deze functio narissen woonden de bijeenkomst eveneens bij. Na een kort welkomstwoord van den heer C. A. Funckler tot de functionarissen en genoodigden, waaronder zich o.a. bevonden de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de heer Niënhuys Ruys. de heer Lüttgen. Referent für soziale Angelegen- heiten van het Bureau van den Gemachtigde voor Noord-Holland van d°n Rijkscommissaris, verschil lende afdeelingsleiders van de Centrale van het N.V.V., gaf hij het woord aan den Commissaris van het N.V.V., den heer H. J. Woudenberg. In zijn grootsche rede bracht de Commissaris o.m tot uiting, dat hij het een zeer goed idee vond de functionarissen uit een provincie in een derge lijke bijeenkomst tezamen te brengen, waarbij ook hun echtgenooten aanwezig zijn. Immers het zijn juist de vrouwen van functiona rissen. die in stilte dikwijls groote offers brengen, omdat hun mannen, gedreven door idealisme, des avonds maar al te dikwijls niet in den huiselijken kring kunnen zijn. Wanneer wij, u en ik, iets willen bereiken, dan kan dat eerst 'recht, wanneer wij gelooven en ver trouwen op de komende eenheid in de vakbeweging Dan is het echter dringend noodig, dat de functio narissen van het N.V.V. per district, per provincie en uiteindelijk uit het geheele land door een band verbonden zijn. Het fundament van een dergelijke band kan, juist ook omdat de vrouwen van de functionarissen aanwezig zijn, hier gelegd worden. Daardoor ont staat juist, wat in dezen tijd noodig en mogelijk is: een leiding, zij het plaatselijke of districtsleiding, die in staat is snel en doeltreffend op te treden voor de belangen van de leden. Omgekeerd ontstaat daardoor ook het vertrouwen van de leden in de leiding. Dit is in wezen, al is het dan ook vroeger in een anderen vorm geweest, wat u en ik altijd gewild hebben, n.l.: één organisatie van werkers om de doelen, die wij ons gesteld hadden, te verwezen lijken. Een gemeenschappelijke bond in den vorm van het N.V.V. is er reeds. U en ik hebben altijd gestreefd naar een betere ociale samenleving. Eerst nadat het N.V.V. organ i- atorisch zoo goed mogelijk functionneert, kunnen "ij eens gaan spreken over het begrip „socialisme" en ik als werkende menschen zullen in staat zijn n juist begrip te gaan vormen over „socialisme" Wanneer wij nu eens even teruggaan tot den um van den 15en Mei was er bij velen uwer angst en de vrees: „Nu is het met ons gedaan, vakbeweging zal wel worden opgeheven, kortom het goede werk, dat vroeger tot stand is gebracht, al niet meer voortgezet kunnen worden; ja, de ngst was er, dat al dit werk vernietigd zou wor- 1en. Daarna volgde een verademing, omdat niet alleen de Rijkscommissaris de vakbeweging liet bestaan, maar integendeel opdracht gaf al het goede, wat :n het N.V.V. aanwezig was. te behouden, die N.V.V verder uit te bouwen, opdat het N.V.V. het funda ment wordt van de groote organisatie, waarin ten slotte de werkende mensch vereenigd zal worden Op grond hiervan kan vastgesteld worden, dat het N.V.V. een zeer bevoorrechte positie inneemt Vervolgens schilderde de Commissaris de ge weldige worsteling van dezen tijd, waarin twee volkeren tegenover elkaar staan. Daarna zeide de Commissaris o.m.: De tegen woordige tijdsomstandigheden brengen vele moei lijkheden met zich mede. Wij moeten echter van dezen tijd zien te maken, wat er van te maken is in saamhoorigheid en verbondenheid. Wij beginnen met te zeggen: „In de gemeenteschap list het geluk" en wat is dan logischer, dat de mensch begin in het bedrijf waarin hij werkt. Veel strijd zal ge voerd moeten worden, maar slechts hij i« waard te leven, die dezen strijd durft te aanvaarden en niet uit den weg gaat. De fabriek moet zijn fabriek zijn Het wel en wee ervan moet ook de zaak van den arbeider zijn. De tijd is voorbij, dat het grootste levensgeluk hierin bestond, dat men ambtenaar werd. zijn leven tje leefde, op een bepaalden leeftijd zijn pensioen kreeg en zoo zijn leven liet wegebben. Een dergelijke opvatting beteekent niets minder dan het parasiteeren op de gemeenschap. Wij willen het leven in al zijn grootheid en met al zijn zorgen, die er aan verbonden zjjn, aanvaarden. Na de rede van den Commissaris van het N.V.V., die een zeer aandachtig gehoor vond en die met een hartelijk applaus beloond werd, vereenigden zich allen aan een gemeenschappelijken stamppotmaal tijd. Aansluitend aan dezen maaltijd werden eenige films vetoond, die een duidelijk beeld gaven van datgene, wat b.v. in Duitschland bereikt werd cp het gebied van sportbeoefening voor de werkers in een bedrijf, verfraaiing van werkplaatsen, ver fraaiing van de directe omgeving van een bedrijf terwijl een andere film vertoond werd waar men als het ware den bouw meemaakte van het groote motorschip de „Wilhelm Gustloff". Een serie van deze schepen, die slechts één klasse hebben, staan ter beschikking van den Duitschen arbeider. Aan boord van een dergelijk schip is plaats voor 1400 vacantiegangers. Aansluitend aan deze films werd een cabaret- programma vertoond, dat bij de aanwezigen zeer insloeg. Circa 4.45 uur sloot de heer Funckler de bijeen komst. waarbij hij de verheugende mededeeling deed, dat de distrïctsleiders en hun plaatsvervan gers uit de Provincie Noord-Holland binnen zeer korten tijd uitgenoodigd zullen worden gedurend" cirka 8 dagen de gast te zijn van het Duitsche Arbeidsfront, ten einde nader bekend te raken mei datgene, wat voor den arbeider in Duitschland werd bereikt. Opgetogen gingen de deelnemers en deelneem sters naar hun verschillende plaatsen in Noord Holland terug en men kan inderdaad zeggen, da* deze bijeenkomst in alle opzichten geslaagd is. HARMONISCHE LICHAAM SO NT WIKKELING. Vergadering van het Werkcomité Haarlem. Onder leiding van den heer E. H Tenckinck kwam Dins dagavond het Werkcomilé voor Haarlem en omstreken van de Nationale Vereeniging tot bevordering der Harmo nische lichaamsontwikkeling in vergadering b'jeen. Uit gebracht werden de verslagen over het afgeloopen jaar Aan het verslag van den secretaris Is het volgende ont leend: In de eerste maanden van het Jaar verwachtte de se tarls groote belangstelling voor de H. L. O. proer uit de kringen der gemobiliseerden. Er meldden zlcli tenminste eenige onderdeden uit Haarlem en omgeving aan. doch door den oorlog is er geen gelegenheid geweest de proeven af te nemen. Na 15 Mei vertrokken de meeste militairen naar hun woningen in andere deelen van het land De no onder de bewoners uit Haarlem en omgeving door de tijdsomstandigheden minder groot. Vijf en dei lig eandidaten meldden zich aan voor de proeven, \velke In Augustus gehouden werden. Drie eandidaten werden af gewezen, In de tweede helft van September en„ begin October zij.n de leerlingen van het Christelijk Lyceum In de gelegenheid gesteld, de proeven af te leggen. Twee leeraren en dertig meisjes en longens volbrachten de proef. In totaal waren er in 1940 zeven en zestig decl- nemers(sters); drie werden afgewezen. Op verzoek van den heer Wilson verklaarde de heer A Cassce. wethouder van onderwijs te Bloemendaal. zich bereid zitting te ne men in het comité. De verslagen weiden goedgekeurd. Wegens drukke werkzaamheden zag de heer K Rijpma zich genoodzaakt te bedanken als secretaris-penningmees ter. Hij blijft echter als lid actief aan de werkzaamheden deelnemen. Tot zijn on volger weid benoemd de heer H H. Winters, die reeds als official van het comité inge werkt 1n de zaken Is en ook heeft hij zich een ijverig propagandist van de H. L. O. getoond. Den heer Rijpma werd dank gebracht voor zijn arbeid. Het comité bestaat thans uit meviouw D. C. van Baas- bankRoos en de heeren E. H. Tenckinck. voorzitter. H. H Winters, secretaris-penningmeester, S. A. Wilson. A Cassee, K. Rijpma en A. Overmeer. Besloten werd eind Juni eandidaten uit Haarlem en omgeving ln de gelegenheid te stellen de proef af te leg gen Zij, die daaromtrent inlichtingen wenschen te ont vangen kunnen zich wenden tot den heer Winters. Heus- sensstraat 104 te Haarlem. Het vertrek fier Koninklijke Familie Documenten uit Calais. Het D.N.B. deelt in een bericht uit Berlijn mede, dat onlangs vertegenwoordigers van de Duitsche weermacht in het gebouw van de Süreté Nationale te Parijs documenten gevonden hebben van 'het bij zondere commissariaat van de Fransche politie te Calais. Er is daaronder een mededeeling van de afdeelmgscommissaris van de Fransche politie te Calais. G. Nicouleau, gedaan aan den directeur- generaal van de Süreté Nationale, aan den prefect van Arras. aan den onder-prefect te Boulogne en aan den commandant-generaal van het eerste mi litaire district te Rijssel, gedateerd 12 April 1940, betreffende het eventueele vertrek van de Ko ninklijke Fanulie en de Nederlandsche regeering naar Engeland. Deze mededeeling luidt: „Van zeer betrouwbare Engelsche zijde is het volgende vernomen: in geval van een schending van het gebied van den Nederlandschen staat door het Duitsche leger zullen de Koninklijke Familie en de regeering van dit land naar Engeland vluch' ten, waar reeds alle maatregelen getroffen moeten zijn voor de ontvangst van deze personen. Mijn correspondent voegt hieraan toe. dat 25 Neder landsche vliegtuigen voortdurend gereed worden gehouden om bij het eerse alarm de doorluchte personen van Nederland naar Londen te brengen' Het D.N.B. voegt daaraan toe: „Dit document bewijst ondubbelzinnig, dat die kringen in Neder land welke naar een oorlog met Duitschland dre ven, reeds vroegtijdig voorbereidingen troffen voor de vlucht, ten einde het volk in het beslissende oogenblik in den steek te laten". Voldoende insuline cn vitamine A en D. De directie van de N V Organon te Oss heeft, ln ver band met geruchten, het Vaderland gemachtigd mee te deelen: De insuiinepositie Is uitstekend en een regelmatige voorziening in de behoefte kan worden gegarandeerd. Het vitammepraèparaai wordt In grooter hoeveelheid vervaar digd en omgezet dan ooit te voren en de grondstoffen- positie daarvoor Is uitstekend En ten slotte: de fabriek wordt noch overgeplaatst, noch gesloten en draait op volle toeren. MINDERJARIG MEISJE VERBORGEN. Een poos geleden stond een ingezetene van Haarlem terecht voor-de Haarlemsche Rechtbank, omdat hij een 18-jarig meisje, 'dat door den Po litierechter veroordeeld was, in een inrichting te Overschie verpleegd te worden, aan het wettig gezag had ontrokken De rechtbank veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf. Een vrouw, die aan het meisje onderdak had verschaft, stond veertien dagen geleden voor dezelfde recht bank terecht; zij werd voor dit feit veroordeeld tot f 60 boete su'bs. 30 dagen gevangenisstraf. HAARLEM 7 Mei 1941. ONDERTROUWD: 7 Mel. S. P. van Waard en A. L. van den Braak; K. Tichelaar en A H Bouwman; D. Steen- kisf en C. M. Maas; J. H Beverdam en G. C. Dekker; J. Damlaans en A Sulmann; J H. Consent en C. de Nieuwe; J. J ten Bosch en A. M. Dirks; A. J Huyg en J. E. Hahn; J Hofmans en C. G. Fabels; P C. M. v. d. Wal en J. G. Luiten; C Bijster en S I J. Heinsbergen; U. Veenstra en A. M E. Lodewijk; G. P H. Melis en M. P. Vogelaar; S. van der Huure cn J. A. Plomp; N J M Kluljver en G. F Hoornstra: W Thijsse on A. L. Dlnkia; S. Voet en P. Bot; K Ronner en A S- Blceker; T. Immer en A. K. de Boer; F C. L. Erwich en R. M Wamaar; A. Wouda en M Zandbergen. GEHUWD. 7 Mei, J. G. J. M Ackermans en a. den Bra- oer; J. A. van den Berg en A. C. Snoeks; J. M. Dalk en M. H P. Hurkmans; H. Jansen en A. J. Nieuwenhuizen; G. J. Jonkhart en A. van Melsen; B. Koedijker en Eleveld; J. J C. Dorland en H G. Haages; W. M. v Houten en M. van Nes; N J. Dane en L. E. M. van der Putte; B. P. de Jong en W. J. Vork; P. J. Smit en M. J. A- Blokker; j. a. G Schuurmans en B, G Jongste; W. Verboov en C. Langerak; C. J. v. Gijn en M. A. Boer; J. A. Abbink en C. a Wierda: C. Kleinhout en B. Troost; P. C. Trouwen en W Buurman; N. W. C. van Warmerdam en J. M. Huiberst; G. Bijster en H. Roest; M. van Schaik en C G. van Doorn; P N Mul en L. L. J. de Wolf; W. B. Engelenberg en E. H W. Bakkerus. BEVALLEN: 4 Mei, M. G van Ewljk-Jacobs, d.; J. J. Groenendaal—Keizer, z.; 6 Mei, M. A E. Dammers— Spronk, z.; D. Bodenstaff—Erlrigaard, z.; 7 Mel, G. H. J. Andree Wiltens—Haanappel, d.; M. J. Mica—Dernison, z. OVERLEDEN: 6 Mei, T. Berends—van Oosterbaan, 66 j.. Nwe Spaarnwouderslraat; 7. Mei, A. J. Fransen, 45 t„ Lotterstraat. Inpl. van kaarten. Verloofd: ANS ROOS en Gé HOOGERVORST Bennebroek. 11 Mei 1941. Beukenlaan 5, Huize „Tersana" Abeelenlaan 17. De „Abeelen" On dertrouwd: A. S. BLEEKER en K. RONNER Haarlem, 7 Mei. Verspronckweg 102. Dokkum: Lageweg c 185. Huwelijksvoltrekking 9 Juni 11.30 uur te Haarlem. Heden is rustig van ons heengegaan onze lieve Moeder en Behuwdmoeder Sijtske Koning Wed. van J. Visser in den ouderdom van 81 jaar. M. C. KORZELIUS- VISSER B KORZELIUS Utrecht: J. VISSER R. VISSER VAN DORSSEN Santpoort-Stat., 7 Mei '41 Alb. Thijmlaan 3. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zater dag 10 Mei a.s. te 11.30 uur op de Algemeene Begraaf plaats. ingang Kleverlaar tc Haarlem. Gevraagd: HUISKNECHT voor direct. Hotel Belvedère. Zandvoort. Bij N. S. B.'ers aangeb. 3 GEMEUBILEERDE of GE STOFFEERDE KAMERS m. keuken. Tel." 21343. Brieven no. 5445 bur. van dit blad. Bij Vonnis der Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem dd. 30 Juli 1940 is in staat van faillissement verklaard de N.V Maatschappij tot Expl. en Ad ministratie van Onroerende Goederen „LOOTS", zetelende te Haarlem, met benoeming van den E. A. Heer Mr. S J. Pit tot Rechter-Commissaris en van ondergeteekende tot curator. Bij beschikking van den E. A. Heer Rechter-Commissaris is bepaald: lo. dat de schuldvorderingen ten kantore van den curator moeten worden ingediend vóór of op 1 Juni 1941: 2o. dat de verificatievergade ring zal worden gehouden op 25 Juni 1941, des voormiddags om 10.10 in het Gerechtsgebouw, Jansstraat 81 te Haarlem. De Curator: Mr. W. G. J. VEENHOVEN Haarlem. Kenaupark 30. Liefdadige Vereeniging vr. voor een meisje van 8 jaar een tegen vergoed van f 22.50 p. m. Brieven no. 5452 bur v. d. blad Zonnige werkkamer (ongem.) gezocht voor klein be drijf, liefst omgeving Zand- voortschelaan H'stede. Brieven no. 5449 bur. van dit blad. Te koop: Arbeiderswoning. Inl H. W. Vrolijk, makelaar, Heus- sensstraat 16, Haarlem. Telef. 23693 op goeden stand te Haarlem te koop aangeboden. Nieuwbouw. Brieven no. 5436 bur. van dit bl. Bij vonnis van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem d.d. 29 April 1941 is Nicoline Ma ria Antonia Marina de Moraaz Imans, gescheiden echtgenoote van Pieter Smits, wonende te Santpoort, gemeente Velsen, op eigen verzoek onder curateele gesteld wegens verkwisting. Haarlem, 7 Mei 1941. De Officier van Justitie W. M. P. OVERMAN. Jong persoon, 22 jr, b. z. a. voor kantoorwerkzaamh. als schrijver, in bezit van dipl. Boekhouden M.O. Brieven onder no. 5448 bur van dit blad. STSAXS "15 HET TE IAAT! Dan is er öf geen materiaal meer, of is het zóó druk in de bouwvakken, dat U niet aan de beurt komt. Laat daarom nü Uw pand her stellen. Werk- actie S.P.V. Samenwerkend® Patroon s- Vereenlglng Bouwbedrijf

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2