wmwzÊgi Teo Tel de beitels Zout. TOBIAS ONDERDA'G 8 MEI 1941' H'A'SRCKM'S DAGECAB 3 De jwachtige plassen en vennen in het Zuidelijk deel van Drente, waar de ontginningswerkzaamheden voor den landbouw gestadig vorderen, worden zorg vuldig gespaard, zoodat dit stukje natuurschoon behouden blijft. (Foto Pax Holland) herbouw van het Mitldelburgsche stadhuis. Plannen bij den Middelburgschen raad ingediend. - Bij de verwoesting van de binnenstad van iddelburg op 17 Mei 1940 is ook het wijdver- aarde stadhuis geheel uitgebrand. Gelukkig bleven rijk gebeeldhouwde gevels van het Gothische deelte, dateerend uit de tweede helft der 15e en eerste jaren der 16e eeuw, evenals de toren groo- adeels gespaard, al werden ook deze ernstig door t vuur beschadigd. Dank zij oogenblikkelijk ge- imen maatregelen om de Gothische muren en top- ■els te stutten, hebben deze de stormen van den jloopen winter uitstekend getrotseerd. Nadat vele voorbereidingen daartoe waren ge- offen en veel overleg had plaats gehad, kunnen en W. met uitgewerkte plannen tot herbouw den raad komen. Zij stellen op advies van dr Kalf, den inspecteur voor de kunstbescherming >or de restauratie van gevels en gewelven in het othische gedeelte op te dragen aan architect H. in Heeswijk, die onder meer de herstellingen aan kathedraal van 's Hertogenbosch en aan den roemden gevel van het stadhuis te Leiden uit- imend leidde. Daarnaast zal ir. A. van der Steur Rotterdam, die aldaar o.a. de plannen maakte uitvoerde voor het museum Boymans, het nieuwe mnasium en het groote nieuwe politiebureau, op- acht ontvangen voor den herbouw van het inwen- van het Gothische gedeelte en van de nieuwe nbouwen. De secretaris-generaal van het departe- ent van opvoeding, wetenschap en cultuurbe- herming, de rijkscommissie voor de monumen- nzorg en de algemeen gemachtigde voor den we- iropbouw hebben zich met de keuze der archi- cten en met de hun te verleenen opdrachten 'reenigd. Ir. Van der Steur heeft in den loop van den tijd de ramp een aantal voorontwerpen gemaakt, aardoor geleidelijk het hei-bouwplan vasten vorm eft aangenomen. Volgens de huidige plannen zal het oude Gothi- he gedeelte voornamelijk dienen voor de repre- ntatieve functies van het gemeehtebestuur. In de nieuw te bouwen gedeelte worden dan de Iministratieve diensten ondergebracht. De nieuwe aanbouwen komen in de eerste plaats ngs de Lange Noordstraat ter vervanging van het ilkomen vernietigde en reeds gesloopte achttiende ;uwsche gedeelte van het stadhuis. Daar zullen cretarie en ontvangerskantoor gehuisvest worden olgens B. en W. zal de architectuur van deze euwe gebouwen een zeker samengaan met, ja :lfs een zekere ondergeschiktheid aan het geeste- jke van het Gothische deel moeten paren aan •monstratie van eigen kunnen in eigen tijd. Voor het materiaal van de gevels zal aansluiting 'orden gezocht bij het oude gebouw. Voor het dak /ordt aan koper gedacht. Was de achterzijde van het stadhuis vroeger en doodsche gevel aan een steeg, thans zal het ;adhuiscomplex aan de achterzijde uitkomen op en nieuwen verkeersweg, welke van de Lange loordstraat naar Domburg geprojecteerd is. De aaie nieuwe binnenplaats zal hier worden afge- loten door een monumentaal hek. In de pijlers van it hek zal het geredde beeldhouwwerk van den eeuwschen gevel worden verwerkt. De nieuwe traten om het stadhuis worden zóó gelegd, dat van 11e zijden een goed gezicht op het stadhuis wordt erkregen, om dezelfde reden wordt de markt in e lengte richting vergroot en het oppervlak, dat den loop der eeuwen steeds hooger is geworden anzienlijk afgegraven, zelfs op een bepaald deel ïeer dan een meter. Inwendig wordt de ruime toegangshal van het tadhuïs. welke door latere binnenmuren was ver- noeid, in zijn oude glorie hersteld. Onmiddellijk chter deze toegangshal komt de trouwzaal, op de ilaats waar vroeger de vierschaar zetelde. De prachtige vleeschhal welke in de laatste iaren Is riiwielbergplaats werd gebruikt, zal weer zijn !-oude bestemming als markthal terug krijgen. In de verschillende ruimte zal de Gothische sfee- ooveel mogelijk teruggevonden moeten worden, zij et ook met gebruikmaking van moderne techniek. Het oude gebouw was verzekerd tegen molest- isico voor f 1.245.000. De schade is in gemeen overleg met den verzekeraar vastgesteld op 965.000.—. Over "de inventaris, welke met inbe- rip van de museum-verzameling verzekerd was ■oor f 229.000.zijn onderhandelingen gaande. )aar het stadhuis niet met een leeningsschuld be- aard was, hebben B. en W., aan den secretaris- leneraal van het departement van financiën, ver- ocht een bijzondere bijdrage in de door de ge- neente geleden oorlogsschade te mogen ontvangen „Daar", aldus besluiten B. en W. hun voorstel, .allerwegen in Nederland de wensch zal bestaan lat het Middelburgsche stadhuis op waardige wijze lerbouwd zal worden, twijfelen wij niet, of dit zal mogelijk worden gemaakt". EXAMENS; ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam >t arts: mej. A. C. Niks (Kampen) en de heeren A. F. w »an Meurs ('s Gravenhage) en J. C M van der Ven (Heer len). Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte- de heeren J. Brouerius van Nidek (Medan), H. Loois (Paloe), H. C Olislagers (Amsterdam) en P. J. Hallle (Zaandam) ZES etalcn scheerbeilels. Daar biedt de stugste baard geen weerstaod aan. Met de ,.PhiliShave"6 scheert U zich snel en grondig. Uit gerust met een speciaal ont wikkelden motor, ronden kop en specialen huid- spanner. Prijs f. 24.80. PHILIPS (Adv Ingez. Med.) (Tol mijn verbazing lees ik, dat er tal van volken zijn. die het zout niet kennen, zooals Oost Fin nen, Toengoezen. Bedouinen. Bosjesmannen, Z. Amerikaan- sche steppenbP7vovers enz.) 't Zal een kwestie zijn van wennen, Dat geef ik natuurlijk toe, Maar stel voor, geen zout te kennen, Wat een laf en flauw gedoe. Wat een nieuwe reeks problemen Als men niets eens. plotseling Met een korrel zout kon nemen, Wat een afschrikwekkend ding. Zout is op zichzelf niet heerlijk. Neem maar eens een flinke beet. Maar voor ons is 't onontbeerlijk In haast alles wat je eet. Afstand van gezouten grappen Zou tenslotte nog wel gaan, Maar zonder gezouten happen. Konden wü haast niet bestaan. Zout is voor ons noodig tevens Niet slechts lekkerbekkenwensch, Zout? dat is het zout des levens, Dat bestrijdt toch wel geen mensch. Volken die van zout niet weten En het ook niet missen, neen Hebt u 't ooit zoo zout gegeten En zoo zouteloos meteen? J. VAN SCHOONHOVEN Accountant en Belastingadviseur RECHTHUISSTRAAT 17 rELEFOON 22792 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) WINTERHULPEN EDERLAND Uiteenzetting Provinciaal Directeur. De directeur van het Provinciaal Bureau Noord- Holland der Stichting Winterhulp Nederland schrijft ons: Nu de laatste collectedagen in de eerste arbeids- periode van de Winterhulp Nederland voorbij zijn, zal menigeen belangstellend zijn te vernemen, hoe net resultaat van deze sociale actie ook in de pro vincie Noord-Holland tot nu toe is geweest. Ons zijn de volgende bijzonderheden verstrekt, welke een duidelijk inzicht geven in het werk, dat in het tijdvak van November 1940 tot en met April 1941 ten dienste van de bevolking in dit gewest is ver richt. Bij dezen zoo hoog noodzakelijken arbeid is het devies: „Voor het volk, door het volk" op den voorgrond geplaatst. De eene mensch heeft den eereplicht, den anderen mensch, die in behoeftige of armoedige omstandigheden verkeert, metterdaad te helpen door het brengen van een offer. Het ging er dus om, deze krachten in ons volk te mobilisee- ren en te coördineeren. waarbij het persoonlijk be lang en dat van vereenigingen. die de hulpverlee ning gewend waren te zeer plaatselijk te bezien, moest worden achtergesteld bij het belang van de grootere gemeenschap, dus van het Nederlandsche volk in het algemeen. Hoewel het besef groeiende is, dat langs dezen weg iets beters tot stand kan worden gebracht, dan het vele goede, dat reeds vroeger door enkele vereenigingen is bereikt, blijken sommige instan ties deze taak nog niet geheel te begrijpen. In den beginne heeft het z.g. collecteverbod mis verstand gewekt, door een uitspraak van het de partement van Justitie betreffende het inzamelen van gelden in de kerken De directeur-generaal van W. H. N. heeft daarna bij herhaling de hier door ontstane verkeerde meening weerlegd, als zou W.H.N. treden in de charitatieve werkzaamheden der kerken. Winterhulp stelt zich ten doel extra-bijdragen te geven boven het eerste levenspeil en zij heeft zich van deze taak ook in de provincie Noord-Holland op krachtige wijze gekweten. Door haar hulpver leening kon in zeer vele gezinnen althans een deel van den achterstand, ontstaan door economische ontwrichting, worden ingeloopen. Bij de organisatie van deze hulpactie zijn in alle gemeenten vele vrijwilligers ingeschakeld, die den plaatselijk directeur ter zijde hebben gestaan, niet slechts als collectanten, maar ook op ander gebied. Zii trachtten zich van nabij op de hoogte te stellen van den nood. die er in een bepaalde gemeente of streek heerschte en de verkregen gegevens vorm den een goede aanvulling op de reeds van tevo ren gehouden enquêtes aangaande het aantal zorg- gevallen. Men streeft naar een direct contact tusschen W.H.N.-medewerkers en de voor hulp in aanmer king komende menschen, waarbii de bestaande aihbtelijke instanties zoo noodig kunnen worden in geschakeld. b.v. als controle oo de verkregen ge gevens. De nood in talrijke gezinnen is ons thans reeds beter bekend dan voorheen het geval was, doch bij de verdeeling der gelden moest men aan vankelijk uitgaan van het standpunt, dat In groote en kinderrijke gezinnen de achterstand wel het grootst zou zijn Er is toen 20 cent per inwoner aan de gemeenten uitgekeerd (voor een zestigtal ge meenten lag deze grens aanmerkeliik hooger). waarbij bovendien nog rekening werd gehouden met speciale noodgebieden. als b.v Den Helder het inundatiegebied van den Zeevangpolder. IJmui- den etc. Toen daarna verscheidene gemeenten voor speciale zorggevallen om extra hulp bij het Pro vinciaal Bureau aanklopten, zijn nog vele bijzon dere uitkeerïnger» gevolgd De moeilijkheid van het verstrekken van waardebonnen aan de z.g. „stille armen" is opgelost, door de olaatseliike di recteuren te machtigen in bijzondere omstandig heden deze bonnen te doen inwisselen of wel het bedrag in goederen uit le deelen In totaal is van November tot en met April rond f 273.000 ingezameld door de collectanten. Aan extra giften, opbrengst verlotingen, voorstel lingen e.d. komt daarbij nog een bedrag van f 144.000. Tegenover deze inkomsten van f 417 000.staat een uitkeering aan waardebons van f 460,000.en een bedrag aan contanten van circa f 17.000.— waarbij men moet bedenken, dat de stad Amster dam geheel buiten deze berekening valt. omdat daar het stedelijk bureau los staat van het Provin ciaal Bureau. De verhouding tusschen inkomsten en uitkecringen ir deze provincie is dus zeer gun stig te noemen Vele tienduizenden personen zijn in den afgeloopen winter in Noord-Holland met een bijdrage van W.H N. verblijd. Doch ook op andere wijze heeft W.H.N. de hel pende hand geboden, o.a. bij de uitzending van 375 kinderen uit Der Helder naar Wijdenes: door het verleenen van i 2500.— van geleden hagelschade in de geir.eent' Harenkarspel. waar de tuinders ge durende vele maanden tevergeefs op hulp van an dere instanties hebben moeten wachten. De boeren in de Zeevangdorpen konden weer op andere wijze worden geholpen, namelijk door het bijpassen van het waardeverschil bij den ruil van minder goed vee tegen beter vee uit andere provincies voor welke hulpactie de burgemeester het initiatief nam. Ook met de uitdeeling van goederen en maaltijden zijn in verscheidene gemeenten de behoeftigen ge steund. onder wie duizenden kinderen. Over de plannen van het Provinciaal Bureau kan worden medegedeeld, dat men hoopt 5000 kin deren in de provincies Utrecht en Gelderland te kunnen doen opnemen Voor een deel zullen deze kinderen ook afkomstig zijn uit Zuid-Holland en Amsterdam. Voorts wordt overwogen een kinder uitzending van Den Helder naar Hilversum en Bussum. waar de kinderen dan bij pleegouders een rustige vacantïe kunnen doorbrengen. Alle twijfel of het ingezamelde geld van W.H.N. wel goed zal worden besteed moge dus thans, waar die twijfel nog mocht bestaan, uit de wereld zijn geholpen. Dit voor oogen houdend doet de Provinciale di rectie van W.H.N. tenslotte nogmaals een beroep op allen door een storting op haar postrekening wat doet u met onze jampotten? GEEP ZE UW WINKELIER TERUO. WU KUNNEN ZE TOCH NOS BETER gebruiken; JAMS NV. Taminiau Elst (Overbetuwe) (Adu. Ingez. Med.) 395800 of door het geven van een bijdrage aan de plaatselijke bureaux blijk te geven van de waardeering voor het werk van „Winterhulp Ne derland". De Provinciaal Directeur van de Stichting „Win terhulp Nederland" heeft een woord van groote erkentelijkheid gericht tot allen, die in deze pro vincie door hun krachtige medewerking de thans afgesloten eerste actie van W.H.N. hebben doen slagen. HAARLEMSCHE TOONEELVEREENIGING V. Z. O. D. De Haarlemsche tooneelvereeniging ..Vriendschap Zij Ons Doel" geeft een voorstelling op Zondagavond 11 Mei in gebouw ,.St. Bavo". Smedestraat. Er zal worden op gevoerd het mooie tooneelspel ln vier bedrijven van An- toon Coolen „De Vier Jaargetijden". „DE TIEN". Gisteravond heeft de jaarvergadering plaats ge had van de Haarlemsche Vrijwilligers Vereeniging „De Tien" onder leiding van Dr. C. Spoelder. Op deze vergadering zijn de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester behandeld en goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature G. M. A. Gussenhoven, die zich niet her kiesbaar stelde, gekozen de heer A. W. Roggeband. De heer C. Verwer, secretaris, werd herkozen. Een uitgebreide discussie had plaats naar aan leiding van het aanstaande 50-jarig bestaan der vereeniging. Zooals men weet zal deze herdenking beperkt blijven tot een intiem samenzijn op Dins dag 20 Mei a.s. BENOEMING EERELID. In deze vergadering werd op voorstel van het be stuur tot eerelid benoemd de heer P. C. Jansen, die reeds 48 jaar lid is van de vereeniging en diverse bestuursfuncties heeft vervuld. Beethoven Sonaten-avond. Op Vrijdag 9 Mei a.s. 8 uur zal in de Tuinzaal van het Gemeente Concertgebouw in aansluiting op de Beethoven-Cyclus der H.O.V een Sonaten- avond worden gegeven door den Concertmeester van de H.O.V. Gijs Beths en Pierre Verdonck,, piano. Uitgevoerd wordt de Sonate in D. gr. terts Op. 12 No. 1, gevolgd door de vertolking van de Sonate in F. gr. terts Op. 24 (Frühlingssonate). Na de pauze wordt nog ten gehoore gebracht de Sonate in A. kl. terts Op. 47 (Kreutzersonate). Treinverkeer door omgevallen heistelling gestagneerd. ROTTERDAM, 7 Mei Vanmorgen om elf uur is een groote heistelling, die gebruikt wordt bij de werkzaamheden voor de tunneltraverse aan de Henegouweriaan te Rotterdam van de rails geloopen en omgevallen. Het gevaarte kwam dwars over de spoorbaan te liggen en ver nielde drie bovenleidingen, terwijl twee sporen geheel werden versperd. Een deel van het trein verkeer moest worden omgelegd, terwijl -s- schen Rotterdam en Schiedam een stoomloco motief heen en weer reed om de treinen door het stroomlooze gedeelte te sleepen. Hoewel men onmiddellijk is begonnen met het vrijmaken van de rails is men er tot nu toe niet in geslaagd de heistelling op te vijzelen. De 30-jarige machinist O. van Rijswijk, uit de Paradijslaan. die in de bedieningscabine de tuimeling meemaakte liep verwondingen in de zij op en is per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar hij ter observatie is opgenomen. (A.N.P.) GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Smedestraat te Haarlem uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Beccar. Mauritsstraat 3. bril ln étui; v. Rijn, Westergracht 43 rd„ bril; Leeflang. Nagt- zaamstraat 36, broche; Kooy, le Hoogerwoerddwars- «traat 27, duimstok; v d Velde. Padangstraat 44 geld: Treffers Leldschevaart 132. handschoenen- Dlnkla neif;- itraat 1 rd., porlemonnaie m. I.. Kult. Teylerplein 27 parapluie; Strikkers, Wicherstraat 84, rljwleltasch in. 1. Troupin, Zijl weg 151, vulpen. Electrisch scheren.... Jan van Gilse zestig jaar. AMSTERDAM, 7 Mei. Zondag 11 Mei wordt de Nederlandsche componist Jan van Gilse zestig jaar. Van Gilse is de auteur van een symphonisch cn dramatisch oeuvre, dat regelmatig in de concert zaal en voor den omroep wordt uitgevoerd. Be halve dramatische en symphonische werken en stukken voor kamermuziekensembles voltooide de componist in 1940 zijn opera „Thijl"- Een belang rijk specimen van de Nederlandsch muziek-drama- tische kunst. Op maatschappelijk gebied vervult Van Gilse verscheidene functies. Hij is voorzitter van het genootschap van Neder landsche componisten, van de vereeniging „Het bureau voor muziek-auteursrecht Buma", van de stichting „Nederlandsche Muziekbelangen", van het comité „Maneto", en van de „Vereeniging tot bevordering der muzikale ontwikkeling van de schooljeugd". Bovendien maakt hij deel uit van het bestuur van de volksmuziekschool te Amsterdam en van dat van de afdeeling Amsterdam van de Nederlandsch Toonkunstenaarsvereeniging. In 1902 werd zijn eerste symphonic bekroond met een prijs van de vereeniging „Beethovenhaus" te Bonn. Van 19051908 was hij dirigent aan de stedelijke opera te Bremen, van 19081909 bij de Noord-Nederlandsche opera te Amsterdam. In 1908 werd zijn derde symphonie „Erhebung" bekroond met den Michael Beer-prijs en den Pruisischen „Prix de Rome" staatsprijs. Van 19171922 was hij dirigent van Utrechtsch Stedelijk Orkest. Van 1933—1937 was hij directeur van het conservato rium der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst te Utrecht. Thans is Van Gilse te Amster dam gevestigd. „SCHUTTEVAFR" VERGADERT IN UTRECHT. In hotel „Noord-Brabant" is Woensdagmiddag onder groote belangstelling de 91ste algemeene ver gadering begonnen van de schippersvereeniging Schu ttevaer". Onder de aanwezigen bevonden zich de secreta- taris-generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van waterstaat mr D W. S. Spitzen en enkele hoofdingenieuren-directeur van den rijkswaterstaat. Besloten werd verbetering aan te vragen van de haven Oude Tonge. Uitvoerig werd besproken de kwestie van het erplicht onderwijs aan schipperskinderen. De renschelijkheïd werd naar voren gebracht, dat ook de kinderen van schippers die geen vaste woon plaats hebben in de gelegenheid zullen kunnen wor den gesteld om onderwijs op school te genieten. Tenslotte werd met vrijwel algemeene stemmen besloten er nogmaals bij het departement op aan te dringen het onderwijs voor schipperskinderen ver plicht te stellen. Voorts werd een voorstel aangenomen, om er bij het departement op aan te dringen de distribu tiekantoren voor varende schippers den geheclen dag open te stellen. BLOEMKOOL IN DE DRUIVENKASSEN. Ter wijl te Bunnik de druiven rijpen, wordt de grond van de kassen benut voor den tuinbouw. (Foto Pax Holland) Nog een Bloembollen-Zondag. Ontheffing winkelsluiting. De Regeerlngscommlssarls voor Haarlem heeft, met het oog op den stand der bloembollenvelden op Zondag II Mei 1941. op welken dag te Haarlem een talrijk bezoek van elders te verwachten Is. algemeene ontheffing ver leend van alle verbodsbepalingen van de Wnkelslultlngs- wet tot des namiddags 8 uur. De K N A. C. deelt mede: Hoewel de narcissen dezer dagen voor het grootste ge deelte al reeds geplukt zijn. zullen er nog zeer vele vroege tulpen en hyacinten In bloei staan, en dit Is toch wel de hoofdzaak Door het uitblijven van het milde voorjaarsweer. Is de bloei over de geheele Unie zeer vertraagd. Dit heeft echter hel voordeel, dat men langer van de bloelende bollenvelden kan genieten. De komende dagen, maken een bezoek aan de bollen streek. nog alleszins loonend; bij goed weer kan dan ook een druk bezoek worden verwacht. LEZING OVER VINCENT VAN GOGH. De heer E. de Kat zal hedenavond voor de literaire club „Haerlem" in restaurant Brinkmann te Haarlem een lezing houden over het onderwerp „Het leven en werken van Vincent van Gogh". AGENDA Heden: DONDERDAG 8 MEI. Rembrandt Theater: „Operette" (geprolongeerd), 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Rakoczy-marsch", 2, 6.30 cn 8.45 uur. Luxor Theater: „Johannisfeuer", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „De groote Leugen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum; Tentoonstelling van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel" 104 uur. VRIJDAG 9 MEI. Rembrandt Theater: „De Komedianten" in „'n Rare Familie", 2.30 en 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nieuw programma. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel" 101 uur.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5