de Afrikaansche woestijn. Opmarsch door DONDERDAG 8 MEI 1941 HXXRL'EM'S DAGBEAD' 5 Italiaansch weermachtsbericht Vliegveld op Malta gebombardeerd. Engelsche tegenaanvallen bij To broek afgeslagen. ROME, 7 Mei (Stefani). Weermachtsbericht no. 336 luidt als volgt: Formaties van het Duitsche vliegercorps heb ben een vliegveld gebombardeerd op het eiland Malta. Drie Hurricane-machines zijn neerge schoten tijdens een luchtgevecht boven Malta, geleverd door Duitsche jachttoestellen. In Noord-Afrika blijven onze operaties zich af wikkelen rondom Tobroek, waar vijandelijke tegenaanvallen zijn afgeslagen. Aan hét front van Solloem wordt activiteit gemeld van pa trouilles. Tijdens luchtoperaties tegen de basis van Tobroek in de laatste dagen is nog een tweede vijandelijk schip van gemiddelde tonna ge tot zinken gebracht. Onze jachttoestellen hebben boven de sterkte een toestel van het type Blenheim neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op eenige plaatsjes in Cyrenaïca: eenige slachtoffers, lichte schade. In Oost-Afrika is een nieuwe aanval van den vijand in den sector van Amba Aladji met ver liezen afgeslagen/] Critiek op <le Engelsche regeering. De debatten in het Lagerhuis. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Volgens een be richt van de „Nya Dagligt Allehanda" heerschte er Dinsdag in het Lagerhuis een groote spanning. Nog nooit sedert het aan het bewind komen van Churdhill was het huis zoo critisch gestemd. Chur chill zelf zat steeds zwijgend en luisterend op zijn plaats en keek soms verrast, dan weer ongerust op, vooral toen aanvallen werden gedaan op den Brit- schen Berichtendienst en op de diplomatie. De afgevaardigden verklaarden menigmaal dat alle tegenslagen van Libië tot Irak het gevolg waren van het slechte functionneeren van den geheimen inlichtingendienst. Men verweel het ministerie van buitenlandsche zaken dat Engeland klaarblijke lijk nog steeds in de 17e eeuw leefde. Verder merkte men op dat de regeering al te zeer op de Amerikaansche hulp vertrouwde dat men niet op de oorlogsproductie kan vertrouwen en dat de maatregelen, genomen tot verbetering van den toe stand der scheepvaart, niet drastisch genoeg ge weest zijn. De meeste critiek op de regeerings- politiek leverden de arbeidsafgevaardigden Shimwell en Hore Belisha, minister van oorlog in het kabi- net-Chamberlain. Deze laatste zeide dat Engeland den winter aan discusies heeft verspild, terwijl Duitschland dat jaargetijde op de juiste wijze ge bruikte. Terwijl de Britsche minister van arbeid er over nadacht of een vrijwillig of een gedwongen recruteevïngsstelsel voor de arbeiders het beste was, heeft Duitschland twee millioen vakarbeiders opge leid. Engeland heeft slechts 30.000 arbeiders in opleidingskampen kunnen bijeenbrengen. Shimwell zeide dat Engeland een geheele reeks gebrekkige berichten over de tot zinken gebrachte tonnage heeft gekregen. Op klaarlichten dag droomt Engeland nog steeds van de massa schepen die het binnenkort van de Vereenigde Staten moet ontvan gen. Als Engeland zijn positie wil behouden, aldus Shimwell, moet de invoer van goederen die niet van het grootste belang zijn, ook die van levens middelen, gestaakt worden. Indien daardoor gebrek aan voedsel zou optreden,, zou Engeland de tanden op elkaar moeten zetten. Tijdens de debatten drong Lloyd George aan op grootere en snellere Amerikaansche hulp voor Engeland. Men moet God danken voor de rede die Stimson heeft gehouden, aldus Lloyd George. Wegens de operaties der Duitsche duikbootvloot is de toestand voor Engeland „nog angstiger dan in den vorigen oorlog". Dat geldt ook voor de lucht aanvallen, waardoor vooral ook de koopvaardij ge troffen wordt. Amerika kan nog meer doen dan het tot dusverre gedaan heeft. Indien het wil dat wij Duitschland verslaan en overvleugelen, is 't noodig dat het nog oneindig veel meer voor ons doet, aldus besloot Lloyd George. In zijn antwoord op de rede van Lloyd George, zeide Churchill o.a.: „Als er één rede is die niet geschikt is om onze elasticiteit te verhoogen dan is het die van Lloyd George, die het Lagerhuis weer eens een belangrijke en grondige uiteenzetting heeft vereerd. Het is niet de rede die men van een groot leider in den oorlogstijd van vroeger had kunnen verwachten". Ten aanzien van het voorstel tot instelling van een specïalen oorlogsraad, zeide Churchill dat Engeland geen middelmatige menschen in de re geering noodig heeft die niets anders kunnen doen dan den gang van zaken ophouden. De premier voegde hieraan toe dat hij in hoofdzaak de verant woordelijkheid droeg. Sprekende over den strijd in Egypte zeide Churchill dat het Suezkanaal met. alle mogelijke middelen verdedigt moet worden omdat het verlies van dat kanaal een der ernstige slagen zou zijn, welke Engeland kunnen treffen. Men moet verder in elk geval de hoop op een gunstigen afloop van den slag opu den Oceaan blijven koesteren". Stor men mogen woeden, wij zuilen er doorheen komen", aldus Churchill. Volgens een nader bericht zeide Churchill nog dat hij voor de debatten der regeering de verant woordelijkheid op zich had genomen in den meest onmiddeilijken en persoonlijken vorm. Daarom is ihij ook degene die een kopje kleiner gemaakt kan worden, als Engeland dezen oorlog niet wint. Cihurchill heeft verder bekend gemaakt dat Engeland reeds in Mei van het vorig jaar overwogen had troepen naar Irak te zenden om de verbin dingslijnen aldaar te beschermen. Engeland heeft, ENGELAND BLIJFT WEIGEREN VOEDSEL VOOR ONBEZET FRANKRIJK DOOR TE LATEN. OP ZOEK NAAR WATER IN DE WOESTIJN. Inboorlingen zijn de Duitsche soldaten behulp zaam bij het slaan van een put. (Foto OrbisHolland) helaas destijds de beschikbare troepen naar Egypte moeten zenden". Ook heeft Churchill gezegd dat hij het Brit sche volk slechts bloed, tranen en zweet heeft beloofd. Men zal in Engeland nog veel fouten maken en reacties beleven. Dit kan evenwel zijn geloof aan de „eindoverwinning" niet aan het wankelen brengen. In 1943, zoo verklaarde Churchill, wordt het beter. Zij" vader werd bij Oran vermoord. Moet li ij ook op het Engelsche bloedaltaar geofferd worden? jjEfifiJsfinkifi Lee inker, „Nederland"). Duilsclie stemmen over de rede van Stimson. „Kaarten van Roosevelt's oorlogspolitiek, opengelegd." Van welingelichte zijde wordt uit Berlijn aan het A.N.P. gemeld: De bewering van den Amerikaanschen minister van oorlog Stimson in zijn Dinsdag gehouden radio rede, waarin gesproken werd over een bedreiging van Brazilië door Duitschland, werd gisteren in de Wilhelmstrasse als een onware en ongehoorde ver dachtmaking ten scherpste afgewezen. In dit ver band werd van Duitsche zijde ten aanzien van de opmerking van Stimson over „onrechtvaardigheden in de Duitsche oorlogvoering ter zee" verwezen naar vroegere handelingen en uitingen van den Amerikaanschen minister van oorlog, waaruit blijkt dat Stimson van volkenrechtelijke kwesties weinig verstand heeft en zich dus, naar men van Duitsche zijde onderstreepte, beter niet op het. terrein van rechtskwesties moest begeven. Zooals bekend is de Duitsche oorlogvoering ter zee, waarop men in politieke kringen van de rijks hoofdstad nog eens nadrukkelijk wijst, het nood zakelijke gevolg van de blokkade der Engelschen tegen Duitsche vrouwen en kinderen. De andere op merking van Stimson betreffende het gebruik van de Amerikaansche vloot ter bescherming van de transporten naar Engeland, heeft in Berlijn geen verbazing verwekt, daar de Amerikaansche minister van oorlog bekend staat als een beruchte scherp slijper. In de Wilhelmstrasse zeide men hierover dat het Duitsche rijk deze rede niet als een regeerings- verklaring beschouwt. Stimson heeft hier heel dui delijk uitsluitend gesproken in zijn eigenschap van oorlogsophitser. De avondbladen van de rijkshoofdstad brachten gisteravond in scherpe woorden commentaar op de rede van Stimson. De „Berliner Lokal Anzeiger" schrijft: Wij kun nen sinds het mislukken der vereenigde pogingen van Churchill en Roosevelt om in Zuidoost Europa het oorlogsvuur aan te wakkeren constateeren hoe men uit Washington als in een schotschrift op alles lostrekt wat geen vriend van de Britsche en Noord Amerikaansche ..upper ten" is. Steeds duidelijker treedt aan het licht dat Washington thans de cen trale van de internationale oorlogssamenzwering geworden is. „Roosevelt's minister van oorlog" zoo schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung", „ziet met souve- reine stoutheid over het hoofd dat Roosevelt's eer ste verordening bij het uitbreken van den nieuwen Europeeschen oorlog het verbod aan de Amerikaan sche scheepvaart was. naar de oorlogszones te va ren. Hoewel Stimson's geheele rede erop doelde dat Amerika de zeeën veilig moet maken voor de aflevering van de munitie aan Groot-Brittannië, ziet hij opzettelijk voorbij dat de Amerikaansche sche pen, welke thans werkelijk het operatiegebied van de Duitsche weermacht binnenvaren, zich aan schending der neutraliteit uitsluitend schuldig ma ken doordat zijn oorlogsmateriaal aan de eene oor logvoerende partij leveren. Ook in de practische gevolgen is de rede van Stimson slechts een derde herhaling van de redevoeringen van Hull en Knox. Zij legt der kaarten der oorlogspolitiek van Roose velt open en onthult gelijktijdig de geheele zwakte van Engeland, welles dreigende ineenstorting de eenige werkelijke zorg in Washington is. Het Ame rika van Roosevelt zou tot eiken prijs tijd willen winnen, maar de zandlooper voor het Engeland van Churchill gaat voort met onverbiddelijke snelheid. De Berliner Börsen Zeitung meent: „Stimson is op getreden als woordvoerder van die groep Ameri kaansche ooi logsophitsers die pogen voor den En gelschen vriend te vodden wal er nog tc redden valt. Hij heeft de aanspraak van zijn kliek op het recht om voor het verslagen Engeland werkzaam te zijn, met een vloed van aanklachten en beschimpingen tegen Duitschland verklaard, welke ongeveer gelijk zijn aan het oude propagandamateriaal van Angel- Saksische ophitsende binden aan deze en gene zijde van den Oceaan. Naar dc mcening van Stimson. aldus het blad, moet Duitschland de Engelsche aanvallen, ook in den vorm van de blokkade, voor lief nemen, doch wanneer Duitschland tot een tegenhlokkade over gaat. is dit een „wettelooze actie". In dit verband heeft Stimson een vergelijking gemaakt met het jaar 1917, Het is een particulier genoegen van den heer Stimson om op grond van zijn slechte kennis der geschiedenis, historische vergelijkingen te ma ken Wij van onzen kant zijn evenwel in staat erop te wijzen dat Duitschland toen in de binnenste linie streed en op Fransch en Belgisch gebied een zwaren strijd om zijn bestaan voerde. Thans is Frankrijk uit de lijst van vijanden geschrapt Duitschland beheersc'nt de kust van den Atlan tisch en Oceaan van Narvik tot de Golf van Biscaye. Engeland is overal verslagen, waar het tegen de Duitsche wapenen kwam te staan. Het eiland bloedt uit vele wonden. Op grond van dezen stand van zaken zien wij de komende oorlogsophitsingen van Stimson en zijn vrienden gelaten tegemoet en nemen wij zelfs met een schouderophalen kennis van de Amerikaansche verklaring dat de heer Stim son de rede tevoren met zijn heer en meester Roo- seyelt besproksa Leeft", De „Diplo" over een nieuwen order aan de Britsche oorlogsschepen. Het D.N.B. meldt: Ten aanzien van de mede- deeling der Britsche Admiraliteit dat Engelsche oorlogsschepen voortaan door het sein WHA aan door hen ontmoete koopvaarders de waarschuwing zullen geven: „Halt, geen reddingbooten uitzetten, brengt niet zelf uw schepen tot zinken, geeft geen draadlooze berichten; bij niet-nakoming dezer be velen wordt geschoten", merkt de „Deutsche Diplo- matisch-Politische Korrespondcnz" op. In zoover het bevel betreft om te stoppen en geen draadlooze berichten te geven, zijn hiertegen van het standpunt eener zeeoorlogvoering volgens de bepalingen geen bezwaren te maken. De andere met het dreigement eener onmiddellijke b schie ting verbonden eischen zijn daarentegen niets an ders dan afpersingen in strij.1 met het recht en on- menschelijke eischen. Want het is recht en plicht van de scheepsbemanningen de vijandelijke koop vaardij tonnage niet te laten toenemen, integendeel door tijdig zelf zijn schip tot zinken te brengen een dergelijk gevaar te voorkomen. Practisch staan de zaken aldus dat op het oogenblik, waarop het vijandelijke oorlogsschip zijn oproeping uitgeeft door de bemanning van het bedreigde koopvaardij 1 schip reeds alles is ondernomen om het vaartuig tot zinken te brengen. Des te afschuwelijker cn on- menschelijker is derhalve een bevel dat het de be manning, die op dat oogenblik reeds als schipbreukeling moet worden beschouwd nog verbieden wil de reddingbooten uit 'te zetten. Het schieten op weerlooze schipbreuke lingen, wier schip reeds zinkt, is echter niet alleen een onmenschelijke daad van wraak, maar een nieuwe flagrante inbreuk op het volkenrecht. Engeland heeft in dezen oorlog reeds meer dan genoeg bewijzen gegeven dat het niets gelegen laat liggen, juist tegenover non-combattanten, aan het in acht nemen van de meest elementaire regels van het volkenrecht en de mensohelijkheid. De honger- oorlog tegen vrouwen en kinderen, zelfs van vroe ger bevriende staten, bewijst dit voldoende. Een uitgesproken handeling zou echter een volkomen misdaad zijn, waarbij ook het laatste spoor van rid derlijkheid gemist zou worden. De Duitsche koop vaardij zal zich bij de vervulling van haar plicht door geenerlei dreigementen laten afschrikken. Het Duitsche volk en zijn weermacht echter zullen, daarvan kan men in Engeland zeker zijn, met alle passende waakzaamheid ook verder den aard van de vijandelijke oorlogvoering in het oog houden om daaruit de consepuenties te trekken. Olieleiding van Mosoel weer in Engelscli bezit? Luchtaanval op Bagdad. Volgens een bericht van Associated Press uit Kaïro zouden de Britsche troepen het Iraksche cordon om het vliegveld Habbaniyah doorbroken hebben en de petroleumleiding van Mosoel weer beheersohen. Radio Bagdad heeft gemeld dat Engelsche vlieg tuigen Dinsdagavond een aanval op Bagdad heb ben gedaan. Op woonwijken werden eenige bom men geworpen. Een beroemde Moskee werd ge troffen door een bom, die echter niet ontplofte. Blijkens te Rome uit Irak ontvangen berichten zouden de Engelsche troepen het fort Roetba bij de grens van Transjordanië bezet hebben. Een bericht uit Beiroet meldt: De Iraksche regeering heeft de nota van de Egyptische regeering, waarin deze verzocht om matiging en herziening van het. Iraksche standpunt beantwoord. Dit antwoord werd Dinsdag aan den Egyptisehen ambassadeur te Bagdad overgereikt. Daarin geeft de Iraksche regeering nog eens de voorgeschiedenis van het conflict weer cn betoogt zij dat Irak alle middelen om tot overeenstemming te komen heeft geprobeerd. Practisch heeft Enge land door zijn aanval op Iraksche troepen aan Irak den oorlog verklaard. Daarom kan er van een com promis geen sprake meer zijn. Irak zal den strijd voortzetten. Tot slot dankt de Iraksche regeering voor de bewijzen van sympathie die zij van de Egyptische regeering heeft ontvangen. (D.N.B.) Overstroomingen in Brazilië. De staat Rio Grande do Sul geïsoleerd. RIO DE JANEIRO. Wolkbreuken, zooals men hier de laatste vijftig jaren nog maar zelden be leefd heeft, hebben de staat Rio Grande do Sul van de overige buitenwereld afgesneden en 40.000 per sonen dakloos gemaakt. De verbindingen met Porto Allegro, de hoofdstad van genoemden staat, zijn verbroken, daar het water op weg daarheen vaak meer dan drie meter hoog staat. Alleen in de om geving van die stad schat men het aantal dakloo- zen op 10.000. De scholen zijn gesloten en daar er gevaar voor het uitbreken van epidemieën be staat. heeft het ministerie van gezondheid het zen den van geneeskundige hulp bevolen. De stad Ge- ronimo zit zonder licht, daar de electrische cen trale door het hooge water stilgelegd is. De totale schade wordt voorloopig op 500 000 contos of bijna 50 millioen gulden geschat. Men vreest ech ter dat de schade nog grooter zal worden (United Press). In nauwelijks acht weken werd 1700 kilometer afgelegd. Egypte wenscht zijn leger niet in den strijd te mengen. (Van onzen V.P.B.-correspondent). TRIPOLIS. April 1941. T, HANS, nu de strijd in Griekenland be slecht is, wenden zich de blikken weer naar Noord-Afrika, waar ongetwijfeld het volgende bedrijf in het oorlogs drama zich zal afspelen. In verwonderlijk kor ten tijd is men er in geslaagd bijna al de door de Engelschen overmeesterde stellingen terug te winnen en door te dringen tot aan. tot over de Egyptische grens. Onder het geloei van de zandstormen en het steken van de heete Afri kaansche zon wordt verbitterd gestreden met een hardnekkigen tegenstander om eiken duimbreed grond. In het midden van Februari werden de eerste Duitsche troepen aan land gezet op Afrikaanschen bodem en thans, nauwelijks acht weken later, zijn zij reeds over een afstand van 1700 kilometer langs den kustweg gemeten opgerukt. Deze vele honderden kilometers hebben zij afgelegd ten koste van zware, inspannende marschen, onder de grootste ontberingen, verbitterden strijd, dag cn nacht wakend en kampend, beurtelings zich ver dedigend en aanvallend, zandstormen en zonne gloed trotseerend. Wat menschen en materiaal in die weken te verduren hebben gehad, is werkelijk met geen woorden uit te drukken. Do mannen kenden de woestijn alleen nog maar van 'hooren zeggen; hoogstens hadden zij er het een en ander over gelezen. Nu maken zij er per soonlijk kennis mede cn die kennismaking valt lang niet altijd mee. Op hun harden, langen weg die hierheen leidde, hebben zij er ondervinding van opgedaan! Doch mannen en machines hebben bewezen wat een vaste wii vermag. Bij Agedabia vond op den 24sten Februari het eerste treffen met de Britsche troepen plaats: en op den kop af een maand later, den 24sten Maart, volgde een tweede treffen bij El Agheila. Zoo raakten zij vertrouwd èn met den vijand, èn met de woestijn eveneens een vijand. DE MARSCH DOOR DE WOESTIJN. Zoo gaat het voorwaarts, steeds voorwaarts. Af cn toe krijgt men contact met den tegenstander. Men zwenkt naar het Oosten, verwijdert zich van den weg die langs de kust loopt. De woestijn wenkt. Het parool is nu marcheeren! Men moet trachten den vijand niet uit het oog te verliezen, voeling met hem te houden. De wielen van de voertuigen rollen nu niet meer over den gladden straatweg doch worstelen zich met moeite door het mulle, gloeiende zand, hier en daar afgewisseld door losse steenen, overkoepeld door een meedoogenlooze zon. Alles is in een dichte stofwolk gehuld. De tong kleeft in den mond. spreken is bijna onmogelijk in deze oventemperatuur. Doch steeds verder, steeds verder. Men heeft een gevoel, alsof men een zee zou kunnen leeg drinken en dat men dan nog dorst zou hebben. Doch ieder weet wat er van dezer, marsch af hangt en ieder is bezield met den vasten wil vol te houden. Tntusschen zit de tegenstander niet stil. Hij ver stokt zijn druk op de Egyptische regeering. Even als dit vroeger reeds het geval is geweest, tracht Groot-Brittannië zioh te verzekeren van de mede werking van de Egyptische troepen. In weerwil van alle optimisme kan echter worden betwijfeld of de Egyptische regeering daartoe ooit haar toe stemming zal geven. De Duitsche oorlogsvlag op dc Aegeïsche Zee. Aan boord'van een klein marinevaartuig op weg naar een der eilanden, welke in de nabijheid van de Grieksche kust liggen. (Foto Weltbild—Pax Holland) Het grondwerk voor den bouw van het nieuwe kantoor van den Raad van Arbeid op het terrein van het voormalig Wecsperpoortstation tc Amsterdam is in vollen gang. (Foto Fax Holland). EGYPTE VOELT MEER VOOR DE ROL VAN TOESCHOUWER. Deze indruk wordt nog versterkt door een ver klaring, dezer dagen afgelegd door den opperbe velhebber van het Egyptische territoriale leger ten aanzien van de verhouding tusschen Egypte en Engeland. Wel is waar stelde hy voorop dat Egypte getrouw zou blijven voldoen aan zijn verplichtin gen tegenover zijn bondgenoot cn gaf hij uitdruk king aan de bewondering die het Egyptische leger gevoelde voor de kracht en het uithoudingsvermo gen van de legers cn het volk van Groot-Brittan- nië, doch daarna gaf hij in tamelijk duidelijke be woordingen te verstaan dat Egypte het daarbij wil de laten blijven, want, zeide hij. „zijn land zou met afwijken van de tot dusverre gevolgde politiek." Het Egyptische leger heeft de verplichtingen te genover Engeland, waartoe net bij verdrag was ge bonden, getrouw vervuld. Dit heeft Engeland kort geleden zelf erkend. Uit het feit dat de opperbevelhebber zinspeelde op het voortzetten van de tot dusverre door Egypte gevolgde politiek en den nadruk dien hij legde op de vervulling van de uit het verdrag met Engeland voortvloeiende verplichtingen, meent men te moe ten opmSken dat de regeering te Kaïro er voorloo pig niet aan denkt verder te gaan en aan de zijde van Engeland actief aan den strijd deel te nemen. Van dien kant is dus voorloopig niets te vreezdl voor den opmarsch door de woestijn! (Nadruk verboden). De Amerikaansche liulpvcrleening aan Engeland, Radiorede van minister Stimson. NEW-YORK. 7 Mei. (D.N.B.) In een radiorede heeft de minister van Oorlog Stimson Dinsdagavond het onmiddellijke gebruik geëischt van de Ameri kaansche vloot om, naar hij zeide. de „zeeën veilig te maken voor de levering van munitie naar En geland' De veiligheid van de Ver. Staten, zoo be weerde Stimson, is afhankelijkheid van de over winning van Engeland. Alles wat de Ver. Staten tot dusver tot een zoodanige overwinning hebben bijgedragen is onvoldoende, aangezien Duitschland's activiteit op den Atlantischen Oceaan de Engelsche „levenslijn" bedreigt. Wanneer de V.S. wachten tot de macht der Britsche vloot is gebroken, zal de zeemacht der V.S. er een van den tweeden rang worden. De V.S. mogen niet toelaten dat de voor Engeland bestemde munitie op den Atlantischen Oceaan tot zinken wordt gebracht, aangezien de V.S. voor milliarden wapenmateriaal vervaardigen. De minister van oorlog bevestigde dat de blok kade van Engeland zoo doeltreffend is geworden dat daardoor niet alleen de leverantie van wapen materiaal, maar ook van levensmiddelen uit de Ver. Staten voor Engeland in gevaar gebracht wordt. Het geheele leven der Ver. Staten, zoo be weerde Stimson tenslotte, is gebaseerd op de voor onderstelling dat de controle der Oceanen in be vriende handen is. De V.S. hebben bijvoorbeeld reusachtige steden aan de zeekust gebouwd, of schoon zij nooit een groot staand leger hebben gehad. Met de ontwikkeling van het luchtwapen is het nog belangrijker voor de V.S. geworden, dat de controle der zeeën zich bevindt in handen van bevriende naties. Nader meldt het D.N.B.: In zijn reeds gemelde radiorede, waaromtrent naar de secretaris van het Witte Huis heeft ver klaard, tevoren met president Roosevelt afspraken waren gemaakt, heeft de minister van Oorlog Stimson ter inleiding gezegd dat Amerika zich ge plaatst ziet tegenover een crisis die het algeheele gebruik der krachten noodig maakt voor de waar borging van de eigen veiligheid. Duitschland plaatst, zoo beweerde Stimson. dc geheele wereld, met inbegrip van Amerika, voor het alternatief te capituleeren of onvoorwaardelijk weerstand te bieden. Wanneer de vloot der Ver. Staten het stre ven der Engelsche vloot aanvult, kan zij alle Oceanen om Amerika veilig maken en daarmede de noodige tijdwinst geven. Stimson noemde den onbeperkten duikbootenoorlog „onwettige blok kade". welke de Ver. Staten niet erkennen. Aan het slot van zijn uiteenzettingen verklaarde de minister van Oorlog: „Wanneer wij niet bereid zijn offers te brengen en zoo noodig te sterven voor de overtuiging, dat de vrijheid van Amerika moet worden gered, kan zij niet gered worden". „KRITIEKE WEKEN" VERWACHT. Over deze rede meldt de „New York Times" uit Washington dat men er aldaar van overtuigd is dat de regeering spoedig zal handelen om op de een of andere wijze het transport van oorlogsmate riaal naar Engeland te beschermen. De „Herald Tribune" meldt dal de komende twee of drie weken de meest kritieke in de geschiedenis van de Ver eenigde Staten zijn. Er is een eind gekomen aan de politiek van voorzichtigheid, passiviteit cn voor bereiding. !JLadio T 'stoQwnutta VRIJDAG 9 MEI 1911. Xederlandsch Programma. HILVERSUM I. «5.5 M. 6.45 Gramofoonmuztek. 6 50 Ochtendgymnastiek. 7 00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. BOO B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing cn meditatie (uitzending voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 8 25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gramofoonmuziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuzlek. 11,00 Klaas van Boeck en zijn dansorkest. 11,30 Viool en piano. 12.00 Orkest Eloward. 12.42 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- cn economische be richten. 1.00 Salonorkest cn pianospel. 2.15 Voor de vrouw. 2.30 Ensemble Bart Ekkers. 3.00 Zang met planobegeleiding. 3.30 Orgelmuziek. 4.00 Lezen in den Bijbel (uitzending voorbereid door het Vrtjz. Protest. Kerkcomité). 4.20 Gra mofoonmuzlek. 4.30 Gramofoonmuziek 4 30 Gramofoonmu ziek (met toelchting). 5.00 Gramofoonmuztek. 5.15 B N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Omroep orkest. 6.15 Lezing „Roemenië". 6 30 Gramofoonmuziek. 7.00 B. N. O. Economische vragen van den dag. 7.15 Septet. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest en soliste. 9.10 Causerie „Nederland •oedt zich zelf", productieslag 1941 9 25 Avondwijdmg, voorbereid door het Vrljz. Prot. Kerkcomité. 9.30 Belich ten. Engelsch. 9.45 B. N. O. Engelsche berichten. 10.00 B. N. O. Nieuwsberichten, sluiting. Nodcrl.inUsrli Programma. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gtamofoonmuzick. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7 00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Omroeporkest. 12.45 B N. O. Nieuws- en economische be richten. 1.00 De Ramblers. 1.30 Orgelconcert. 2 00 Haar- lemsche Orkestvereenlglng en solist. 3.00 Gramofoonmu ziek. 3.30 Voor de vrouw 3.45 Amusementsorkest en soliste. Voor de Jeugd. 5.00 Gramofoonmuzlek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Ensemble Erlka Helen. 6.00 Causerie „Wat de Bijbel zelf zegt" (uit zending voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 6.15 Ensemble Erlka Helen. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek, 8.30 Gramofoonmuzlek. 8 45 Radtotoo- neel, 9.20 Gramofoonmuzlek. 9.30 Ensemble Baadi ilalogh, 10.00 B. N. O. Nieuwsberichten, t'nW'E

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7