Haarlems Dagblad Aanvallen op Liverpool, Hull en andere steden. De nieuwe bonnen Nederlandsch vrachtschip „Saleier" gezonken. Nachtelijke luchtaanvallen op Engeland. 58e JAARGANG No. 17758 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij NV Bureaux- Grooie Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810 Drukkerij Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 9 MEI 1911 'Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 tegels 2.—, elke regel meer 0 40 Reclames f 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17^4 Groentjes zie rubriek. Duitsch weermachtsbericht: Negen Spitfires neergeschoten. Dover beschoten. Ravitailleeringsinrichtingen bij Tobroek verwoest. Wordt 21 Mei 60 jaar. Woensdag 21 Mei zal de heer A. van Driel te Haarlem zijn 60sten verjaardag vieren. Die dag zal ongetwijfeld door velen aangegrepen worden om bij vernieuwing te doen blijken dat zijn persoon en zijn werk gewaardeerd worden. De heer van Driel is een bekend Haarlemmer. Natuurlijk in het bijzonder door zijn werk als hoofdambtenaar der gemeente. Aanvankelijk was hij alleen directeur van den Heinigings- en den Ontsmettingsdienst, maar het gemeentebestuur TUINBOUW TEMIDDEN VAN DE BLOEMENWEELDE. Terwijl een gedeelte van de velden voor de aloude bloembollencultuur gereserveerd blijft, zijn in de onmiddellijke nabijheid de kassen verrezen, waarin nu de sla en de spinazie groeien. (Foto Pax Holland) BROOD EN GEBAK. De met „19" genummerde bonnen van de broodkaart geven recht op het koopen van brood en gebak. De verbruiksperiode van deze bonnen loopt van Zondag 11 Mei tot en met Za terdag 17 Mei a.ó. Het koopen op deze bonnen is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Woensdag 21 Mei'a.s. De hoeveelheid brood, die op een bon verkrijgbaar is, bedraagt 100 gram en de hoeveelheid gebak omvat voor de hierna ge noemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram; biscuit en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram. koek 160 gram, cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korst gebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en ge bakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid om vat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. AARDAPPELEN. De met „01" genummerde bon van de aardap- pelenkaart geeft recht op het koopen van V/2 kg. aardappelen. De verbruiksperiode van dezen bon loopt van Maandag 12 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. en het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Woensdag 21 Mei a.s. MELK. De met „16" genummerde bon van de melk- kaart ge&ft recht op het koopen van 1H liter melk. De verbruiksperiode van dezen bon loopt van Maandag 12 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is geoor loofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. EIEREN. De met „86" genummerde bon van de bonkaart algemeen geeft recht op het koopen van één ei. De verbruiksperiode van den bon loopt van Maandag 12 Mei af tot en met Zondag 18 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Woensdag 21 Mei a.s. SUIKER. De met „31" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" die een verbruiksperiode heeft van Maandag 12 Mei tot en met Zondag 8 Juni, geeft recht op het koopen van 1 Kg. suiker. Op den bon mag reeds Zaterdag 10 Mei worden ge kocht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de eige naren van hotels, restaurants e.d. de door hen op den laatsten dag der koopperioden van hun klan ten in ontvangst genomen bonnen nog één week dag later bij hun leveranciers kunnen inleveren ter verkrijging van de noodige levensmiddelen. PRODUCTIESLAG 1941: NEDERLAND VOEDT ZICH ZELF. Op de foto: Een boer in de buurt van Haarlem bezig met het machinale strooien van kalksalpeter. Kunst- en natuurmest is noodzakelijk, wil men bijzonder goede resultaten oogsten. (Foto Stapf) NEW YORK 9 Mel (D. N B.) Marineklingen alhier deelen de torpedeering mede van het Nederlandsche vrachtschip ..Saleier". (6563 brt.) dat op reis van Engeland naar New York In het Noordelijke deel van den Atlanti- schen Oceaan tot zinken ls gebracht. Vijf en dertig leden der bemanning zouden daarbij zijn omgekomen. Volgens dezelfde bron ls hel onder Britsche vlag va rende Noorsche vrachtschip ..Borgestad" (3924 brt.) op 12 Februari waarschijnlijk het slachtoffer geworden van een duikboot. Donderdag werden seven Engelsche jagers neergehaald. BERLIJN, 9 Mei. (D.N.B.) Zeer sterke for maties van het Duitsche luchtwapen hebben in den afgeloopen nacht in opeenvolgende golven met goed effect verscheidene voor den oorlog belang rijke doelen in Midden-Engeland aangevallen. Groote branden en ontploffingen werden waarge nomen. Volgens de eerste mededeelingen van den Engel- schen Berichtendienst waren de aanvallen van het Duitsche luchtwapen in den nacht, van Donderdag op Vrijdag gericht op gebieden in Noordoost Enge land, het Noorden en Oosten van de Midlands en Oost Anglia. Ook in het Londensche gebied is het hier en daar tot het neerwerpen van bommen gekomen. Donderdag zijn in totaal zeven Engelsche jagers omlaag gehatdd. Hieromtrent verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden: Bij een poging om de redding van een Duitschen jachtvlieger die met pech op het Kanaal neerge streken was te verhinderen, verloor de R.A.F. drie jagers van het type Hurricane. De Britsche jagers vielen Duitsche reddingswatervliegtuigen aan die op zoek waren naar in nood verkeerende Duitsche vliegers. De Engelsche jachtvliegtuigen werden neergeschoten door Duitsche jagers die het escorte van de reddingsvliegtuigen vormden. Van Duitsche zijde ging hierbij geen vliegtuig verloren. Bovendien zijn bij Dover en Ashford vier Spit fires neergeschoten, toen Duitsche jagers gisteren middag aanvallen op het Britsche eiland onder namen BRITSCHE VLIEGTUIGEN NAAR DUITSCHLAND. BERLIJN, 9 Mei (D.N.B.) In den afgeloopen nacht vloog de vijand met vrij sterke strijdkrach ten naar Noordwest en Noord-Duitschland. Er wer den brisant- en brandbommen geworpen op ver scheidene plaatsen, o.m. op Hamburg en Bremen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten is het den Duitschen afweer gelukt de vijandelijke for maties uiteen te drijven en op die wijze het effect van den aanval met succes te verzwakken. Noemenswaardige schade is tot dusver niet ge meld. Vijf vijandelijke vliegtuigen zijn in den loop van den nacht neergeschoten. Redevoering van Lord Halifax. „Binnen drie of vier maanden beslissing op den Atlantischen Oceaan". CHICAGO, 9 Mei iD.N.B.) De Britsche am bassadeur, Lord Halifax, die een propagandareis van zeven dagen door het Midden-Westen maakt, heeft hier voor vertegenwoordigers van de pers verklaard dat Engeland dringend groote hoeveel heden materiaal uit de V.S. noodig heeft, vooral moet dat materiaal ook ter plaatse aankomen. Hoe, dat is een zaak der V S. De ambassadeur ge looft dat binnen drie of vier maanden met den slag op den Atlantischen Oceaan de beslissing zal vallen. Hij duidde ook aan dat hij met het ^taats- departement der V.S. besprekingen heeft ge voerd over den toestand in het onbezette deel van Frankrijk, de Middellandsche Zee en over de Spaansche kwestie, die naar zijn meening voor het geheel van den oorlog van groote beteeke- nis is. Voor het hotel, waar Lord Halifax zijn intrede had genomen, is door leden van anti-oorlogsorga nisaties een protestbetooging gehouden. De be- toogers hadden borden bij zich met de leus: ..Stuurt Halifax terug naar Halifax, denkt aan Duinkerken. Wij protesteeren tegen het bezoek van den ambassadeur die ons wil wijsmaken dat dit onze oorlog is". BERLIJN, 8 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan opereerende Duitsche duikbooten hebben 29.950 b.r.t. vijandelijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht. Het luchtwapen heeft in de laatste nachten den strijd tegen Britsche havens met de grootste uit werking voortgezet. Bij aanvallen van sterke for maties vliegtuigen op Liverpool en Huil werden overladingsinrichtingen vernield en in de haven werken werden groote branden verwekt. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op Hartlepool, Middlesborough, Bristol en Plymouth. Gevechtsvliegtuigen brachten ten Noordwesten van Newquay een tot een krachtig beschermd vij andelijk konvooi behoorend koopvaardijschip van 12.000 b.r.t. tot zinken en beschadigden twee andere schepen ernstig. Bij vluchten van jagers in den loop van den ze venden Mei schoten Duitsche jachtvliegtuigen negen Britsche toestellen van het type Spitfire zonder eigen verliezen neer. Batterijen verdragend geschut van het leger namen belangrijke militaire doelen in de haven van Dover met zeker resultaat onder vuur. In Noord-Afrika werden concentraties sterke Britsche strijdkrachten bij Tobroek door artillerie van het Duitsche Afrika corps verstrooid. In het gebied van Solloem verdreven ver naar het Zuiden en Oosten oprukkende Duitsche patrouille-afdee- Iingen de vijandelijke verkenners. Het Duitsche luchtwapen verwoestte belangrijke inrichtingen voor de ravitailleering bij Tobroek- én beschadigde in de haven twee transportschepen ernstig. Vol treffers van bommen brachten een Britsche batterij luchtdoelschut tot zwijgen. Op het eiland Malta werden in de avonduren van gisteren de havenin richtingen van La Valetta opnieuw met goede uit werking aangevallen. De vijand liet vannacht met enkele vliegtuigen bommen vallen in Noordwest Duitschland. In woon wijken van de stad Bremen werden huizen be schadigd en werden eenïge burgers gedood of ge wond. Luchtdoelartillerie schoot drie vijandelijke gevechtsvliegtuigen omlaag. ENGELSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 9 Mei (D.N.B.) Volgens het com muniqué van het ministerie van Luchtvaart wa ren eenige Duitsche luchtaanvallen in den nacht van Donderdag op Vrijdag gericht op het Humber- gebied en op twee districten in het noorden van de Midlands. In het Humbergebied is „aanzienlijke schade" ontstaan en volgens de voorloopige berichten zullen de verliezen aan menschenlevens waarschijnlijk „zeer ernstig" zijn. Als resultaat van de Duitsche aanvallen op an dere gebieden, o.a. op een stad aan de Noordkust en op districten in Zuid-Oost Engeland, met in begrip van Londen, noemt het officieele Engelsche communiqué „geringe schade" die „slechts" op eenige plaatsen iets ernstiger" is. SCHIPPEN SCONGRES „SCHUTTE VAER". Donderdag is het Schipperscongres van „Schutte- vaer" in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht voort gezet. Aan het slot van het oengres kwam aan de orde de bestuursverkiezing. De heer J. Vos Hzn. uit Zwolle werd met volstrekte meerderheid in het hoofdbestuur herkozen, terwijl het periodiek af tredende hoofdbestuurslid Jac. de Rijke Hzn. uit Zonnemaire met algemeene stemmen werd herko zen. BEZOEK AAN HAARLEM S KWEEKTUIN. De burgemeester van Haarlem beeft gisteren een bezoek aan den Haarlemschen Kweektuin gebracht. Op de foto o.m. v.r.n.I.: mevr. Plekker. de regeeringscommissaris de heer S. L. A. Plekker, de heeren J. L. Bouwer en J. Dorrestijn. resp. tijdelijk directeur en hoofd inspecteur van Hout en Plantsoenen. (Foto De Haas) Moskou signaleert onjuiste berichten Geen „concentratie van sterke strijdkrachten" aan de Westgrenzen. Onder de nieuwsberichten van de Moskousche radio is het volgende démenti van Tass voorge lezen: De Japansehe bladen publiceeren een bericht van Domei uit New-York dat volgens een telegTam van den United Press-correspondent te Vichy de Sovjet-Unie sterke strijdkrachten aan de West grens concentreert. Diplomatieke kringen te Mos kou, zoo verklaart Domei, vestigen eveneens de aandacht op de buitengewoon groote schaal waarop de troepenconcentratie aan de Westgrenzen ge schiedt. In verband daarmee zou het personenver keer op de Siberische spoorlijn gestaakt zijn. daal de troepen uit het Verre Oosten hoofdzakelijk naai de Westelijke grenzen verplaatst zouden worden Uit Midden-Azië zijn volgens genoemd bericht eveneens sterke strijdkrachten daarheen overge bracht. Van twee reserve luchtlegers. die recht streeks ter beschikking van het opperbevel staan, zou een leger reeds ter beschikking van het buiten gewone militaire district Kief zijn gesteld. Zij zou uit 1800 bommenwerpers en 900 jagers bestaan. Op de Zwarte en Kaspische Zee aldus Domei zijn de zeestrijdkrachten versterkt door oorlogs schepen van de Oostzeevloot. Er zouden 28 duik booten. 45 mijnenleggers en 18 kanonneerbooten ver plaatst zijn. Een militaire missie met ICoesnetzof aan het hoofd zou uit Moskou naar Teheran zijn vertrokken De benoeming van deze missie staat volgens het telegraafagentschap in verband met de kwestie van het afstaan van vliegvelden in Cen traal- en Midden-Iran aan de Sovjet-Unie. Tass is gemachtigd tot de verklaring dat dit bericht van Domei, dat ontleend is aan een onbe kend telegram van United Press, de vrucht van de ziekelijke fantasie van zijn vervaardiger Ka meraad Koesnetzof bevindt zich te Moskou en niet te Teheran. Van de Oostzeevloot zijn geenerlei duikbooten of mijnenleggers naar de Kaspische of Zwarte Zee overgebracht en dit zal ook niet ge schieden. Er is geenerlei „concentratie van sterke strijdkrachten" aan de Westgrenzen van de USSR en zij is ook niet in voorbereiding. Het korreltje waarheid dat het bericht bevat, doch dat in sterk verminkten vorm is weergegeven, bestaat hierin dat met het oog op de betere woningtoestanden te Nowosibirsk een divisie infanterie van het district Irkoetsk naar dat van Nowosibirsk wordt overge plaatst. Overigens is het geheele bericht pure fan tasie. (D.N.B.) SERVIëRS MOETEN EEN DEEL VAN AGRAM ONTRUIMEN. De Kroatische regeering heeft, om een einde te maken aan zekere Servische invloeden in Agram en in de provincie, een reeks maatregelen getroffen die het optreden der Serviërs in het openhaar regelen. Op grond daarvan moeten dee len van de bovenstad te Agram. de regeeringswijk, binnen 48 uur door de daar wonende Serviërs ontruimd worden. Etigelsch-Amcrikaarische financieele besprekingen. De econoom Keynes te New-York. De bekende Engelsche econoom Keynes is met een clippertoestel te New York aangekomen om met het Amerikaansche ministerie van financiën te confereeren over financieele vraagstukken die verband houden met de uitvoering van de wet tot hulpverleening aan Engeland. Bij zijn aankomst gaf Keynes uiting aan de meening dat de financieele stelsels van de Ver- eenigde Staten en Engeland niet zouden blijven functionneeren, wanneer de spilmogendheden den oorlog zouden winnen. Hij gaf te kennen dat naar zijn oordeel in de Vereenigde Staten de moge lijkheid van inflatie bestaat, voor het geval de oorlog langer dan twee jaar duurt Een dergelijke mogelijkheid, aldus Keynes, bestaat in Duitsch land in het geheel niet. terwijl dat in Engeland „voor het grootste deel" wel het geval is. (D.N3.) (foto De Haas) droeg hem meer bemoeiingen op. omdat hij zich had doen kennen als een goed leider en een uitste kend organisator. Nadat hem eerst nog de leiding van het Centraal Vervoer was gegeven, werd hij later ook belast met het directeurschap van het markt- en het havepwezen. Dat was al veel. maar daar is nu tenslotte ook nog bijgekomen de leiding van het Distributiebureau, een functie die zeer veel van zijn werkkracht eiseht. De bijzondere verdienste van den heer Van Driel is, dat hij zijn werkkracht zoo weet te verdeelen, dat hij overal de leiding in handen heeft en hij, als hij in één van zijn vele functies optreedt, doet alsof er voor hem slechts die céne tak van dienst bestaat. Op 29 Maart van dit jaar was de heer Van Driel al 35 jaar in'dienst van de gemeente Haarlem. Ook in het organisatieleven neemt de heer Van Driel een belangrijke plaats in, o.a. als voorzitter van den Christelijken Ambtenaarsbond. Evenzoo in de Gereformeerde Kerk te Haarlem, die hij diende als diaken cn ouderling. Coupeeren van paarden binnenkort verboden? Naar ons ter oore komt zou binnenkort het cou peeren van paarden verboden worden. De prijs van taptemelk. 's-GRAVENHAGE, 9 Mei. In het wettelijk consumptiemelkgebied zijn de prijzen voor tapte melk vastgesteld op 7 cent per liter bij lossen verkoop en 9 cent per liter bij verkoop in fles- schen. Ter voorkoming van misverstand vestigt de ge machtigde voor de prijzen er de aandacht op, dat het van zelf spreekt^dat men buiten het wettelijk consumptiemelkgebied in geen geval boven deze prijzen uit mag gaan. (A.N.P.) EEN STUDIEBEURS VOOR DE UNIVERSITEIT. Is voor een Haarlemmer beschikbaar. Ter verkrijging van de met den aanvang van het nieuwe studiejaar vrijkomende beurs voor stu die aan een universiteit kunnen verzoeken (op ze gel van 30 cent) worden ingediend bij den Regee ringscommissaris voor Haarlem vóór of op 22 Mei 1941: aanvragen na dien datum komen niet in be handeling. In aanmerking kunnen komen zij wier ouders in gezetenen van Haarlem zijn en dit de laatste 5 jaren onafgebroken zijn geweest Nadere inlichtingen verkrijgbaar ter gemeente secretarie afdeeling Onderwijs. DE BROCKWAY. Naar wij vernemen zal eerlang ook de Haarlem- sche Brockway Bus Maatschappij overgaan tot het gebruik van gas-generatoren. Vandaag heeft de eerste rit plaats gehad, z.oodat het aan te nemen is, dat men spoedig de roode bussen met de bekende aanhangwagentjes op de trajecten zal zien ver schijnen. Successievelijk zullen de .ussen van de generatoren worden voorzien, immers het ligt in het streven der Directie, het bedrfff onverminderd te laten functioneeren. kon het zijn er zelfs uit breiding aan te geven. De ijverige directie doet dus haar best en best gedaan is al gedaan. Inzameling voor een invalidenwagentje. Haarlem's Dagblad f5,— F. f5.—: W. R. f2.50: C. E. f 0.25: J. S. fl.—Gezamenlijk personeel Haarlem's Tand- techn. Lab. f5,50. Mevr. D. f l.A. v. W. Aerd. f 2.504 X. f!.—V. D. f5.— A, J. M. fl.—C. C. fo.25: Mei z S. f2,50: Mevr. K). f5.— N. N. f 0,50: J B. S, f2.50; G. M f2.75; B. H f 10.—Henny en Jan f 0,50 Opoe ffl.L'5: v. S. fl.—A. B v. d. G fl—Fam. M J. f2.50; Uil rle spaarpot van de jongens f2,—; Fam. V. f2.—: J. A P. fl.—S. B. f 0,50' de M fl.-; H J. B. fl.—Mevr Wed. A. Z.—B. fl.—J. van L. f0,25; P. K. f 0.50: N. N. t 1.— Winterhulp Noord Holland f25,— H. S. f 1.—D. N. f 0.50; van Jongens E. f 1.25: B. S. i 0.50; P. M. v. d. G f 1.N. N. en zijn vrouw f 2,—. Het gevraagde bedrag van f 100 ls dus bijeen. wy maken het heden ter bestemder plaatse over en danken allen, die voor het welslagen van deze kleine Inzameling, die thans gesloten is, hun gaven hebben geofferd. HEDEX: S PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1