Een eigenaardige aanbieding De rioleeringswerken te Haarlem. Victoria-Wafer Bijeenkomst der N.S.B. VRIJDAG 9 MEI 19~4T H S S I? E E W5 X G B E A D Persvertegenwoordigers worden rondgeleid. Er wordt te Haarlem in de laatste dagen nogal eens gemopperd: „dat die rioleeringswerken toch zoo lang duren!" Maar dit geschiedt door leeken, die het vervelend vinden dat ze misschien een klein eindje moeten omloopen of zich een weg door het vuile zand moe ten banen. Maar diezelfde menschen zullen over «enigen tijd heel blij zijn. als ze plotseling tot de ontdekking komen, dat de grachten niet meer stin ken door de opborrelende gassen, omdat het water dan schoon zal zijn en dat de straten bij hevigen regenval niet meer onder zullen loopen. Donderdagmorgen werden de vertegenwoordigers van de pers (in ons vorig nummer hebben we er al een en ander over medegedeeld) door Openbare Werken in de gelegenheid gesteld, een kijkje bij dit geweldige werk te nemen. De directeur, ir. M. H. Maas, en de leider van het bouwbureau van dezen tak van dienst, ir. J. J. Fuijkschot, gaven eenige inlichtingen, waarna het werk op eenige plaatsen irt de stad bezichtigd werd. Twee jaar geleden is men met dit werk begonnen, maar eer daartoe overgegaan kon worden, waren er eenige jaren van voorbereiding aan vooraf ge gaan. Er is dan ook een bedrag van vijf millioen gulden mee gemoeid, namelijk 3>/2 millioen voor het rioleeringswerk en 112 millioen voor de zui vering van het water. „Maar", zoo zei ir. Fuijk schot nadrukkelijk, „deze raming dateert van \óór den oorlog; overschrijding van dit bedrag zal dus riet te voorkomen zijn, want alle materialen zijn veel duurder geworden en ijzer is moeilijk te krijgen. De heer Maas deelde mede, dat nu nog gedurende ongeveer zes jaar geregeld 150 a 200 man voor de rioleeringswerken aan den arbeid kunnen blijven. Hierbij zijn niet begrepen de werklieden, die voor het transportwerk beschikbaar moeten zijn, name lijk voor het aan- en wegvoeren van materialen, dat in de tegenwoordige omstandigheden wel eens met de handkar mbet gebeuren. En hoe de werklieden werken is iets, dat u straks ïelf zult kunnen constateeren". Op het oogenblik zijn zes bestekken van de riolee ringswerken in uitvoering; het zevende zal bin nenkort beginnen. In uitvoering zijn de volgende rioleeringen: 1. Wilhelminalaan, Dreef, Baan, Lorentzplein, Julianastraat en Tweede Emmastraat; 2. Florapark, Wilhelminapark en Koninginne weg; 3. Van Oostende Bruijnstraat, Westergracht en De Ruijterweg; 4. President Steijnstraat, Kloppersingel en Ro- ïenhagenstraat; 5. Schotersingel, Berckheijdestraat, Saenredam- straat, Velserstraat, Kleverparkweg, Ostadestraat en Santpoorterstraat; 6. Vondelweg, Roerdompstraat en Jan Gijzen- kade. Binnenkort zal worden begonnen met de riolee ringen in de Kleverlaan, Kleverparkweg, Brede- rodestraat en Kleverparkstraat. Het ligt in de bedoeling, in den loop van 1941 nog verschillende onderdeelen van het net van verzamelriolen in Haarlem Noord, tot een totale lengte van pl.m. vijf K.M. aan te besteden. Verschillende moeilijkheden moesten bij het werk overwonnen worden, o.a. bij den overweg aan de Westergracht. Zeer tot genoegen van de spoorwegdirectie worden de zware buizen onder de spoorbaan door op hun plaats gelegd, zoodat de treinenloop niet in het minst gestoord behoefde te worden. De buizen, die voor de diepe rioleering gebezig worden, zijn van zoogenaamd geslingerd gewapend beton en die voor de vertakkingen naar de aan- grenzenden straten zijn gres-buizen of ongewapend beton buizen. Een tweede moeilijkheid doet zich voor op het Plein. Daar moet de hoofdrioleering, waarmee men nu op de Dreef bezig is, aan de vertakking op het Lorentzplein worden aangesloten. Hier zal men aan de Westzijde van het Plein, evenals bij den spoorovergang aan de Westergracht, het werk onder den grond uitvoeren, zoodat het drukke verkeer ongehinderd aan dezen kant kan plaats hebben. Aan de Oostzijde kan dan een diepe sleuf worden gegraven. Van het Lorentzplein gaat men via Van Eeden straat, Wilhelminastraat, Kinderhuisvest naar de Parklaan; van daar wordt het water naar het riool gemaal gebracht, dat op het voormalige Phoenix- terrein gebouwd zal worden. Van dit rioolgemaal gaat het water door middel van een persleiding naar den Spaarndamscheweg bij de Hertzogstraat. Die leiding passeert de Klop- persingelgracht, de Werf Conrad en de Paul Kru- gerkade. Het hoofdriool van Haarlem-Noord gaat van de Hertzogstraat tot ongeveer de Spaarnhovenstraat Hier ontvangt de rioleering tevens het water af komstig van Bloemendaal en Overveen. Voor het leggen van de verzamelleidingen worden de breedste straten genomen, om aan het verkeer zoo weinig mogelijk hinder te veroorzaken. Daarom wordt de drukke Rijksstraatweg zorgvuldig ver meden. Na de toelichting van de heeren Maas en Fuijk schot ging het gezelschap per fiets naar den spoor wegovergang aan de Westergracht om te kijken naar het. werk onder de spoorbaan. Daartoe daalde bet in de 4V2 M. diepe sleuf af, waar juist een zware buis door hydraulische vijzels voortgeschoven werd. Er stonden drie mannen aan een pomp- installatie, die ruim een kwartier lang zwaar moes ten pompen, om een afstandje van slechts acht c.M. af te leggen. Men kan dan ook met dit zware werk maximaal 12 c.M. pej- uur vorderen. Ook op de Dreef, waar een sleuf van zelfs vijf meter diep gegraven is, zagen we een interessant onderdeel van dit machtige werk. Daar moest namelijk juist een buis van vijf meter lang en 2500 K.G. zwaar door middel van een takel naar beneden worden gelaten. Dit ging alles zoo zuiver en goed voorbereid in zijn werk, dat de buis in een paar minuten precies op haar plaats lag. Deze groote buizen worden door middel van een band van beton aan de reeds eerder neergelaten buizen ver bonden. Dat werk gaat allemaal rustig zijn gang. De menschen weten hun plaats en het zware werk wordt zonder gevaar volbracht. Ook hier zien we weer de geschooldheid en vakbekwaamheid, die voor dit werk vereischt worden. We zouden nog vele technische bijzonderheden kunnen mededeelen, doch meenen hier wel mee te kunnen volstaan. Met den bouw van het hoofdriool-gemaal aan den Spaarndamscheweg zal in 1942 worden begonnen. In 1943 volgt dan de bouw van het rioolgemaal op het voormalig Phoenix-terrein en de bouw van de zuiveringsinstallatie in den Waarderpolder staat voor de jaren 19421946 op het programma. Als het werk door de oorlogsomstandigheden niet onderbroken behoeft te worden, kan de geheele centrale rioleering aan het eind van 1946 gereed zijn. En dan heeft de dienst Openbare Werken te Haarlem wederom een schitterend stuk werk af geleverd. GEZOND EN GENEESKRACHTIG. (Adv Ingez Nled.) Vergaderingen op 9 Mei. 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. De N.S.B.-pers- dienst meldt: De Nationaal-Socialistische Beweging zal op Vrijdag 9 Mei een viertal groote bijeenkomsten beleggen te Utrecht, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Tot deze bijeenkomsten zijn alle leden der beweging en de Rijksduitschers uitgenoodigd, die in de oorlogsdagen geïnterneerd zijn geweest. In Ti vol i te Utrecht zal de secretaris-generaal der N.S.B., ir. Huygen, spreken, in het Concertgebouw te Amsterdam de plaatsvervangend leider de heer C. van Geelkerken, mr. Rost van Tonningen in het gebouw Odeon te Rotterdam en mr. dr. van Ge- nechten in den Haagschen Dierentuin. De leider ir. Mussert, zal en te Rotterdam en in Den Haag het woord voeren. Ook van Duitsche zijde zal op deze bijeenkomsten gesproken worden ter herdenking van de aan beide zijden gevallen soldaten en de vermoorde leden der beweging, waarbijook ge dacht wordt aan de geïnterneerde N.S.B.'ers en Rijksduitschers die nu nog in Indië gevangen zitten. Op 10 Mei daaraanvolgend zal de Nationale Jeugdstorm kransen leggen op de graven van de gevallen Nederlandsche en Duitsche soldaten. Duizenden koolplanten per dag zetten is geen peulenschilletje, zegt men In de tuinbouwstreken. Zelfs voor getrainde arbeiders is dit werk, waarbij het vooral op den rug aankomt, zeer vermoeiend. (Foto Pax Holland) Controle op den boterprijs. Teneinde controle op de naleving van de boterprijs voorschriften te vergemakkelijken en tevens aan den consument de mogelijkheid te geven te onderscheiden of de winkelier hem den juisten prijs vraagt, is bij wijziging van het crisis-zuivelbesluit bepaald, dat op de merken en wikkels de prijsklasse moet worden ver meld, terwijl de verplichting tot het gebruik van deze merken en wikkels overeenkomstig de daarbij vermelde prijsklasse wordt opgelegd in den vorm eener voorwaarde aan de karnvergun- ningen en de ompakvergunningen verbonden. LANDBOUWERS DREVEN PRIJZEN OP. ROERMOND, 8 Mei. De rijkspolitie te Roer mond heeft de laatste dagen speciaal gelet op hen, van wie verwacht werd, dat zij tegen abnor maal hooge prijzen landbouwproducten aan den man trachtten te brengen. Door de aanhouding van Belgische smokkelaars kon overgegaan worden tot de arrestatie van enkele landbouwers, die land bouwproducten tegen woekerprijzen verkochten. Zoo zijn bijv. aardappelen, die niet voor de con sumptie geschikt waren, verkocht voor 15 a 20 cent Enkele landbouwers zijn op last van de politie in het huis van bewaring te Roermond ingesloten. TENTOONSTELLING „TE ZAANEN". De speeltuinvereeniging „Te Zaanen" te Haar lem houdt op 9, 10 en 12 Mei haar jaarlijksche tentoonstelling van het onschoolsche werk in het clubgebouw Schutterstraat 21. Voor de Kinderen (Teekeningen H, Kannegieter). TEDDY DE VERSCHOPPELING. Teddy heeft zich weer ojisrekend, want daar Is de kruidenier. Altijd staat die in den winkel, maar Juist nu komt hij naar hier. Trapt hem bijna op zijn poolen, roept: „Ga weg hond, 'k moet er bij!" Moedeloos 'springt Trix den tuin In, denkt: „Er is geen rust voor mijl" En hij gaat verslagen zitten bij een ouden, ruwen beuk, denkend over al zijn zonden. Neen, het leven Is niet leuk. Vroeger kon het aardig wezen. Komt die tijd dan nooit weerom? Wel, Trix, spoedig is 't weer over. Kop omhoog gehouden kom! Donderdagavond heeft de N.S.B. in het District 14 (Haarlem en omstreken) een groote bijeen komst gehouden in de Gem. Concertzaal. De zaal, die tot de laatste plaats bezet was. was op de ge bruikelijke wijze versierd. Het podium was boven dien getooid met voorjaarsbloemen. De bijeenkomst werd geopend door den districts-, leider A. H. v. d. Horst, die na den Ortsgruppen- führer der N.S.D.A.P., den heer Gerisch welkom te hebben geheeten, er aan herinnerde, dat het juist een jaar geleden is, dat de N.S.B. te Haar lem vergaderde, een vergadering, die van histo rische beteekenis zou blijken te zijn in verband met de dagen, die onmiddellijk volgden. Ook toen waren de sprekers Plekker en Ds. Reeser aan het woord en er was, als nu, politie in de zaal met dit verschil, dat de politiemannen thans hier aanwezig, kameraden geworden zijn. Nadat de N.J.S.. de W.A., en de S.S. op het too- neel hadden plaats genomen, was het woord aan den heer S. L. A. Plekker, Regeermgscommissaris en Burgemeester van Haarlem, die met daverend applaus begroet werd. De heer Plekker ving zijn rede aan met een herinnering aan een jaar geleden, toen men den tijd beleefde, dat het Nederlandsche volk werd opgehitst tegen zijn beste zonen, die moesten er varen, dat de hel tegen hen was losgebroken culmineerend in de beschuldiging van landver raad. Al wat N.S.B.'er was werd gearresteeerd en moest de vernederendste behandeling ondergaan, maar als de democratie het er om te doen is ge weest. in deze gevangenen het nationaal-socialis- me te ranselen, dan is dat haar ten volle gelukt. Wie in de Ripperdakazerne in Haarlem en in den „krententuin" in Hoorn hebben gezeten zijn zoo hard als staal geworden. Dank zij Hitler is de N.S.B. voor een zeer droe vig lot in die dagen gespaard, al hebben deze vijf Mei dagen hun offers onder de N.S.B. ge- eisdht. Spr. herdacht deze in gevangenschap ge storven soldaten. Toen de oorlog achter den rug was bleek tot verbazing der meeste Nederlanders, dat de Duit- sohers lang niet zoo onmenschelijk optraden als zij wel gevreesd hadden. Het gevolg was, dat de democratie den kop weer opstak en oude posities trachtte te herwinnen. Als antwoord daarop heeft Mussert de W.A. uit den grond gestampt. Ook de W.A. heeft reeds enkele van haar beste leden aan de reactie moeten afstaan, als Peter Ton en H. E. Koot, die respi in Den Haag en in Amsterdam het leven lieten in straatgevechten met tegen standers. Noch deze slachtoffers, noch hun nabe staanden, zullen vergeten worden. Ook de naam van den W.A.-man H Pelzer, die met eigen lichaam het leven van zijn commandant redde, doch zelf ten offer viel, verdient hier ge noemd. Ten slotte memoreerde spr. het verscheiden van een Haarlemsohen jongeman, die eenige maan den geleden opgewekt met de Nederlandsche S.S. naar Duitschland trok, doch in den opgang naar zijn bestemming na een korte ongesteldheid in Klagenfurt overleden is. Hou Zee Bob Stoetzer! Aan het einde van zijn terugblik uitte spr zijn vertrouwen in de toekomst. Wij hebben een W.A., een S.S. en een Mussert! Door dik en dun, schou der aan schouder zullen de N-S.B.'ers optrekken en eens het doel bereiken Vervolgens werd gedeclameerd door Ad. v. Hees, die juist dezelfde gedichten voordroeg als een jaar geleden, o.m. „Ergens in Holland". „Nederland, hervind uw kracht!" en „Het barbarenlied" van George Kettman. Vervolgens werd onder leiding van Meiehert Schuurman gemeenschappelijk gezongen, waar na ook de W.A. zich hooren liet. Hierna sprak Ds. Reeser. die eveneens herinner de aan de tijden van een jaar geleden. Er dat jaar veel gebeurd, misschien ook veel geten, bijvoorbeeld.... Colijn. de sterke ma groote man, de man die tot zijn dood het S naai Socialisme zou bestrijden. Veel zal spr. omtrent niet zeggen, alleen zij hier herinner de brochure die deze man schreef: ..Op de van twee werelden". Wij zijn thans in dei der schemering aangeland, het verschil tu& Colijn en ons is echter dat hij leefde in den ai schemer en dat wij leven in den tijd vat morgenschemering. Wij Hebben den tijd gekend van de para Ook die tijd is voorbij. Thans leven wij in de: van het zwaard, niet het zwaard van het gt maar het zwaard der beveiliging, het vertro en het geloof. Toch, nog leven wii in het grensgebied, maar al te velen kijken voorzichtig uit. nie gelijk aan een schildpad, die in het voorjaar waakt, graag weer aanpast bij zijn leventje het nalaar en vergeet, wat er in dien tussi tijd gebeurd is. Ve'en willen maar liefst ver» wat er tusschen Mei 1940 en bhans is'voorg len en zijn bereid, de zaak op denzelfden voort te zetten met wie straks den strijd za wonnen hebben, om 't even wie dat zal blijk zijn. Voorts kennen wij de achterom kijkers, de schen, die niets liever doen dan den eoeden c tijd herdenken en het verleden beianxmeren hen ziet moet onwillekeurig denken aan ferno. waar naar men weet, de achteruitk; terecht komen. Dan zijn er de lieden, die nieuwen wijn in zakken willen doen ofwel ouden wijn in ni zakken. Dat zijn de Unie-menschen, van wie niet weet, of zij de nieuwe gedachten met vormen willen bekWden of oude gedachte: nieuw willen voorstellen. Ten slotte leeft op de grens van den oude den nieuwen tijd de Nationaal Socialist, die dat beweging, dynamiek, revolutie, noodig is den opbouw van het nieuwe, dat komt. Dat in tegen de kalme ontwikkeling van de evo maar hij aanvaardt die dynamiek., omdat weet, dat Nationaal Socialisme kracht-in-zici dus dynamisch is. De drnrsnee Nederlander van dezen tijd li laas nog statisch, maar de Nationaal Soc voelt zich in het gezelschap van deze stat lieden onbehaaglijk, onrustig, omdat hij noc behaaglijkheid, noch de rust van het oude heeft. Die dynamiek had de N.S.B.'er ook verl jaar al. Doch nu komt het er eerst op aan, te ontplooien, om met enthousiasme en strij den nieuwen dag te begroeten. Na de pauze werd wederom samenzang o leiding van Melohert Schuurman uitgevoerd, wisseld met declamatie. De Districtsleider sloot dezen, op initiatief kring 49 'Heemstede c.a.ï georganiseerden a met een woord van dank aan allen, die tot welslagen van den avond hadden biigedrage met de opwekking, den strijd voor het Natie Socialisme vastberaden voort te zetten. Nog di hij mede. dat ieder jaar dezen avond herd zal worden. Veilingen te Haarlem. De resultaten van de veilingen, die Donderdag verkooplokaal „Het Notarishuls" te Haarlem werde houden, waren als volgt: Woonnuls met voor-, zij- en achtertuin Postlaani Heemstede. H. v d. Poll q q. f7655. Huis met erf en tuin Indischeslraat 5. J. Heilig ff Woonhuizen met voor- en achtertuin Kerkhoflaan 751 te Zwanenburg. C. Baas q.q, te Halfweg f7940. Huls met erf en tuin Centaurusstraat 28. J. C. Cq q.q. f6430. Een pand met rijwielstalling, werkplaats en winkel bovenwoning en erf Smedestraat 31. S. de Vries fl Huis en erf Grebbestraat 29. J. de Boer, f4123. Huls en erf Roosveldstraat 29. J. de Boer, f 4000. Woonhuis en erf Van 't Hoffstraat 47, niet geveild Huis en erf Kennemerstraat 9 f, D. Lodder, f 1725.1 Huls en erf Papentorenvest 19. P. Vermeer, f28101 Vijf huizen en erf Brouwersvaart 14 a, 14 b, 14 ci en 14 e, p. Lodder, f 6990 Winukelhuis met erf van Marumstraat 53, Dr. J. I semius, f 2810 Het voortdurend erfpachtsrecht van een perceel aan de Sterreboschstraat, J, J. Prins, f2610. Het heerenhuis „Prettiy Home" met garage, vool achtertuin Bosch en Vaartstraat 31. W. H. Th. Nes, 1 Huis, schuren en erf Minahassastraat 8. J. Kofl f 4800. Garage Minahassastraat 8. N. N.. f2005. Woonhuis en erf Nieuwe Gracht 40, niet geveild. I Heerenhuis met tuin Bosch en Vaartstraat 8, A. Stel f 5450. Huis en erf Badhuisstraat 37, F. A. Groen q.q. fff Het voortdurend recht van erfpacht van een pq grond aan de Potgieterstraat, A II Postma, f 1300. Huis met erf Potgieterstraat 49, f 4800, opgehouden] DE SPORTCOMMISSIE VAN DE N.A.M.ÜJ SAMENGESTELD. 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. In aansluitinj de in den laatsten tijd gepubliceerde beriep omtrent de concentratie in de automobiel, en i torsportbeweging, en de in verband daarmede de K.N.A.C. en K.N.M.V. opgerichte Nederland] Automobiel en Motor-Unie, kan thans worden I degedeeld, dat de sportoommissie van de N.A.N als volgt is samengesteld: voorzitter G. J. Twist, vice-voorzitter, L. D. Baron van der Q van Dirxland, leden: J. Bakker, C. Borsten. j| van Haaren, ir. W. W. E. von Hemert, L. Huj J. Kleyn van Willigen, P. J. Nortier en H. Tjaarda. secretaris: P. J. Yperlaan. door MABEL-GRUNDY. Vertaald door E. GRIESE-KETS DE VREES. 45) „Omdat ik het niet kan", hoorde zij iemand zeg gen. Zij kon het zelf geweest zijn: het kon haar eigen stem geweest zijn, een vreemde,- dunne draad van een geluld. Zij wist het nietToen viel zij ilauw. HOOFDSTUK XXXI. Den volgenden dag lag zij met een hevigen aan val van influenza in bed, met aan haar sponde een aardige, jonge dokter om haar te genezen en de dames Frimley, die haar als een paar vriende lijke, vreedzame engelen oppasten, terwijl Quinton die als een verlaten, verloren ziel tusschen de Farm en zijn huis dwaalde, bloemen aansleepte, die zü van beroerdheid niet kon ruiken en fruit en kalfspootgelei en gelatine van dit en dat hij was er voor naar Bramling geijld wat zij niet. mocht aanraken. „Op het oogenblik alleen warme dranken, mijn heer", zei juffrouw Frimley, „en rust". Hij had den heelcn morgen op de voordeur geklopt, tot juffrouw Lucinda er toe 'gedreven werd te zeggen, dat er flanel gebruikt moest worden om den klop per mee te omwikkelen, tenzij hij er mee ophield Zij had dit niet tegen hem gezegd, maar haar zus ter verzocht er op te zinspelen, dat rust gewenscht was. wanneer hij den volgenden keer kwam. „En haar temperatuur?" „Nog hoog, mijnheer, maar het is een gewoon verschijnsel bij influenza en u hoeft niet ongerust te zijn". „En haar hoofd?" „Doet nog pijn mijnheer. Ook een verschijnsel van influenza" „En" Quinton aarzelde en werd rood „ze huilt nu niet?" „Maar eenmaal vanmorgen, mijnheer, heel vroeg Ook een verschijnsel van influenza, een van de meest uitgesproken verschijnselen. Mijn zuster huilde zeven keer op een dag, toen zij er laatst mee te bed lag, en wilde alleen harop uit boeken voorgelezen worden, die geschikt waren voor kinde ren van zeven jaar. „Zes Verjaardagen van Kleine Suze", was mijn grootste steun; het kalmeerde haar wonderlijk". „Werkelijk?" zei Quinton. „Hebt u het boek nog?" „Ja, mijnheer; het ligt bij de hand, als juffrouw Woffran het zou wenschen". „Is er iets, dat ze op het oogenblik wil hebben?" Hij had deze vraag al een dozijn malen of meer gesteld. Juffrouw Frimley overlegde. Zij verlangde met haar werk verder te gaan hij hinderde haar maar zij was veel te beleefd, om hierop te zin spelen. Kon hij niet onder het een of ander voor wendsel weer eens naar Bramling gestuurd worden? De wandeling naar Bramling*en terug nam bijna een uur m beslag. Zij kreeg een inval: „De kruik van juffrouw Woffran wordt een beetje dun, mijn heer". „Dun? Haar kruik?" Quinton was in de war ge bracht. „Warmwaterkruik, mijnheer, de rubber. Op het oogenblik lekt ze nog niet, maar ze is zoo dun, dat ze teekenen vertoont van spoedig doorsijpelen. Met tertijd gaan ze doorsijpelen, mijnheer, heelemaal. eerst zwakjes, maar als het water koud is kan er een kou ontstaan...." „Kou!" Quinton was al bij het hek. „Waar koop je kruiken?" „Bij den drogist, mijnheer. Er zit een betrouw bare drogist in de Hoogstraat. Hij heetMaar Quinton was weg, ijlde langs het kronkelend pad van de Common, juist zooals Whiff geijld had toen zij van hel huis van mevrouw Redpath hoorde „Een ongeduldig heer, maar aardig", zei juffrouw Frimley tegen juffrouw Lucinda. „Aardig genoeg voor juffrouw Woffran?" „Op het oogenblik ken ik hem niet goed om te oordeelen", antwoordde juffrouw Frimley voor zichtig. „Bovendien hebben we niet dikwijls de vraag aangeroerd, Lucinda: zijn mannen ooit aardig .genoeg voor vrouwen? Wij hebben toen beslist van niet, en ik kan deze beslissing niet wijzigen, tot ik beter met mijnheer Quinton bekend ben". Whiff was twee weken ziek en toen zij mocht opstaan en buiten in het zonnige tuintje van de dames Frimley mocht zitten, was zij heel bleek en flets. „Ik voel me als een stronk gebleekte selderie, die slap geworden is'. „Je ziet er uit alsHij zocht naar iets heel teers en liefs ter vergelijking, maar zijn trage, on oorspronkelijke geest kon alleen denken aan witti kersenbloesem en zeeschelpen, die volgens hem ontoereikend waren, en terwijl hij zocht ging zij op een ander onderwerp over: zijn huis. Hoe liepen de zaken? Was het op orde? Hoe zag het er uit? „En de modder?" Zelfs nu trilde haar stem (zij was nog zwak) en het deed haar pijn, een oogen blik te moeten denken aan de modder. „Weg, verdwenen in vierentwintig uur. Maric en Panton gingen allebei aan den slag en je kunt. niet meer zien, dat '1 er ooit modderig geweest is. Het bezwaarde je, met, die vervloekte modder?" Zijn stem nam een tfton van innig medelijden aan en hij bukte en schikte opnieuw haar kussens (heel ongemakkelijk) daar zij in een ligstoel lag. „Whiff" zei hij, en nu stotterde hij een beetje, „ik ik wil met je praten over den avond, toen je flauw viel. Je leek vriendelijker tegen me. Je wees me niet af. toen ik toen ik „Dat kwam, omdat ik te zwak en futloos was" antwoordde zij met lage stem, terwijl een blos haar bleeke wangen kleurde. „Ik was te moe. Mijn hoofd tolde. Ik was blij het ergens te kunnen neer leggen". „En ik was dusDe geraaktheid en pijn In zijn stem konden niet onderdrukt worden. Zij knikte. Hij wendde zich af en zij sloeg hem gade, terwijl hij langzaam en in gedachte een anjer zat te ont leden. „Dus ik heb deze twee weken in het paradijs der dwazen geleefd?" Hij sprak eenigszins bitter „Ja", gaf zij ten antwoord. Er was een poosje stilte en hij ontleedde een andere anjelier: vlak bij bevond zich een bed vol. „En ik was zoo gelukkig. Ik liep op vleugels, Whiff. Elke dageraad ik was eiken morgen vroe? op om door deze lieflijke streek te zwerven leek stralender dan de vorige. Ik zag ons samen in mijn verbeelding dit land doorkruisen. In de velden zijn een massa gouden boterbloemen: in den vroegen morgen was iedere bloem een kelk voor een dia manten dauwdruppel, elke boom vol Meibloesem parfumeerde de lucht met wonderlijke zoetheid. De natuur scheen mij een hand boordevol schatten toe te steken, zich aanpassend aan mijn stemming. II; heb haar toegefluisterd, toen ik verder wandelde „Je bent vriendelijk voor mij, wees nog vriende lijker als Whiff komt. Spoedig zal ze hier zijn met mij. Zij is ziek en ze zal behoefte hebben aan zonneschijn en warmte en zoete geuren. En nu - wel je wilt er niet heen?" Zij lag stil te kijken naar een vlinder, die boven het bed met anjelieren zweefde, en wenschte, dat de geraaktheid en ellende uit zijn stem zou ver dwijnen. „En nu wil je er niet heen?" „Niet in den zin, dien jij bedoelt". „Dan in geen enkelen zin". Hij stond op en ge durende een paar seconden stapte hij over de kleine, ongesneden grasvlakte, waar zjj lag; toen keerde hij naar haar stoel terug. „In geen enkelen zin", herhaalde hij. „Hoe bedoel je?" „Je moet gaan als je sterk genoeg bent. Je moet me verlaten. Ik houd het niet uit. Vroeger kon ik het, kon het met inspanning van al mijn krachten. Maar nu. sinds ik geloofde, dat alles goed was, sinds ik geloofde, dat je werkelijk geleerd had van mij te houden, en op zekeren dag mijn beminde vrouw zou zijn, alleen om te ontdekken, dat mijn hoop in rook vervlogen en het geluk niet voor mij weggelegd is, voel ik, dat ik het niet kan uithouden Ik kan geen kracht vinden bij je te zijn en mijn liefde geweld aan te doen. Whiff, je moet gaan" „Ja", zei ze gedwee. „Spoedig". Zij knikte. „Heel spoedig". Hij verliet haar daarna, en zij bleef een beetje moe en bedrukt liggen en ook. als zij zichzelf had laten gaan, heel erg geneigd tot huilen. Zij had ver wacht te zullen zien, hoe Quinton plezier had in zijn huis; zij was belang gaan stellen in den tuin; in haar verbeelding zag zij met Shalton's hulp - dat wil zeggen, als hij zich veroorloofde te oen en haar geduld niet uitputte met redenatie# een pergola van rozen, een ware tunnel van gi met Lady Gays en American Pillars en zalmkleu Dorothy Perkins (om van de witte maar te zwijf die van boven afhingen en deze pergola zou bevinden terzijde van het grasveld naast het venl van Quinton's bibliotheek. Zij had hem zich v( gesteld, op het malsche gras heen en weer loopi bezig met het opbinden van lichtzinnig afdwale takken rose en vuurroode bloesem, een verheug blik op zijn vriendelijk gelaat. Zij had een bete) Dad gezien met aan weerzijden ouderwet! bloemen en een zonnewijzer aan het eind en r schien een steenen zitje. Zij was het er nog heelemaal over eens, waar dit zou moeten i Zij zou Quinton er over moeten raadplegen, hét huis het huis was nog niet klaar, beiu dan het behang en de verf. De meubels van Quii zouden, dat wist zij, in hun nieuwe omgeving den toon vallen en ouderwetsch aandoen. Niei cretonnes moesten de leelijkheid van de oude roode fluweelen stoffeering in de zitkamer jagen, nieuwe vloerkleeden, minstens een twee, moesten de versleten Brusselsche vervanj zij had een aantrekkelijk ontwerp voor de bib theek uitgedacht: zijn oude kamer in Laven Lodge was zoo triest en prozaïsch geweest, zoo h innerend aan Victoriaansche dagen, zoo vol o\ bodige en leelïjke meubelstukken, en ongemak liike armstoelen, zoo vol storende opschik, en in het oog loopende vergulde pendule, waartegen waaromheen vergulde, frivole vrouwelijke figu klommen Nu zou hij 'n eenvoudig geknoopt kleed van ru groen krijgen, en diepe en prettige leeren clubs, ingebonden boeken, die de geheele muurvlakte een hoogte van vijf voet zouden beslaan en slee een paar, zes op zijn hoogst, goede wandversiei gen, zouden aan de eenvoudige groene wam hangen en alles zou rustig en kalmeerend zijn, toch vol licht en een geest van ruimte en ge lijkheid ademen.... (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6