Anni Kapel verbetert wereldrecords Bondsconcerf. De vier jaargetijden. M A A N D A G 12 M E I 1941 HAAELE M'S DAGBLAD Hockey De Hoekey-uitslagen. Districlscompetitie. Noord-HollandOost Nederland 6:1 Zuid-HollandZuid Nederland 20 Promotie/degradatie-promotieklasse/tweede klasse. ZandvoortH B. S. 01 Derde klasse tweede klasse afdecling A. H. L. C.Alliance 30 Vierde klasse derde klasse afdceljng B. R. B. C Ijsvogels 2 21 (onder protest) H. H. Y. C. 6Zandvoort 2 34 ComDetitic vierde klasse F. Strawberries 4Alkmaar 4 50 (regl. Districtwedstrijd Ie Bloemendaal. Noord-Holland wint met 61 van Oost-Nederland. De groote score zou doen vermoeden, dat Noord-Holland dezen wedstrijd gemakkelijk heeit gewonnen. Toch Is dit niet het geval. In de eerste helft was Noord-Holland sterker, vooral door haar schotvaardlge voorhoede. Daar tegenover plaatste het Oosten eveneens een goed aanvals- spel. wist zicïr zelfs meerdere kansen te scheppen, doch loste bijna geen eikel schot. Keeper Koelensmid had hel in die eerste helft dan ook zeer rustig, mede dank zij het resolute optreden van de beide backs Ovèrlng en Reus. De snelle aanvallen van Noord-Holland stichtten een voort durende verwarring in de verdediging van Oost-Neder land. welke maar zeer matig was. Zoo kon het gebeuren, dat hoewel het veldwerk van de Oost-Nederlanders niet minder was. het vruchtbare spel van de Westersche voor hoede een 4—0 voorsprong met de rust opleverde. De eerste goal na ongeveer 10 minuten spelen was weer een juweeltje van A. de .Roos. Een tam. houdbaar schot van Cavtët verraste keeper Fesevur even later volkomen, maar het derde doelpunt. weerv van Cavlët. ontstond door een onhoudbaar schot in den hoek. Dat de snelle vleugel spelers van Noord-Holland ook vaak de hand ln succes rijke aanvallen hadden, bewees het vierde doelpunt, toen de linksbuiten Hagemeyer snel had opgebracht, een goede voorzet gaf en de naar binnen snellende rechtsbuiten Roodenbuig ineens en onhoudbaar inschoot. Rust 4—0. In de pauze bleken de mannen uit het Oosten goede instructies ie hebben ontvangen van Mr. Sandberg. lid van s de Oostelijke elftalcommissie. Nu was plotseling de schot- vaardigheid gkomen en keeper Koelensmid kreeg volop werk. Toch gelukte het Noord-Holland, te scoren. Krulze maakte na goed samenspel het vijfde doelpunt. De Ooste lijke voorhoede vond keeper Koelensmid weer In goeden vorm, hetgeen haar toch al zware taak geenszins verge makkelijkte. Het doelpunt van Ferrari was echter zeer verdiend. In deze tweede helft heeft ook vooral de Jonge Laren- sche speler Kruize goed gespeeld; hij stelde A. de Roos in staat het zesde doelpunt te maken. De drie Haarlem- sche deelnemers Reus, H. v. Olphen en A. de Roos waren eveneens goed. Dat hei Oosten een wat minderen Indruk maakte, kwam in hoofdzaak door het gebrek aan schotvaardigheid ln de voorhoede. DUITSCHLAND WINT VAN HONGARIJE (2—0) SCHWEINFURT. 11 Mei (A.N.P.) In den 50sten landenwedstrijd speelde het Duitsche hockey-elftal technisch en tactisch beter dan zijn tegenstanders, die echter door hun groote enthousiasme goed partij gaven. Vooral de Hongaarsche achterhoede was in uitstekenden vorm en het duurde dan ook tot even voor de rust. voordat de Duitsche middenvoor Ruck zijn land de leiding ko.i geven. In de tweede helft was'Duitschland weer in de meerderheid, de voor hoede werd telkens tot den aanval aangezet door het uitstekende spel van linksmidden Lange. Na eèn serie strafcorners vergrootte Baum tenslotte den Duitschen voorsprong. Laumtennis Haarlem verliest van Park Marlot. Haarlem heeft van Park Marlot verloren, doch dc totaal- Uitslag 7—3 is wel zeer geflatteerd voor de gasten. Na de enkelspelen ln de ochtenduren leidde Park Marlot met 4—1. Maar er dient vermeld, dal Mr. J van IJzcndoorn een bijna gewonnen partij Het slippen (6—2, 3—0). Ook de verllesprtlj van mej. Z. Blikslager was een dubbeltje op zijn kant: In games 15—14 voor mevr. L. Vrins. In plaats van een 1—4 achterstand had dus een kans bestaan op een 32 voorsprong! De' hoop was gevestigd op de dubbelspelen en de ver wachting gerechtvaardigd dat daarmede de achterstand zou worden ingehaald. Doch ook dit gelukte niet. Het eerste heerendubbelspel werd verloren met S—8 ln de beslissende set, nadat de Haarlemmers met 54 en met 6—5 hadden voorgestaan. Ook het tweede heerendubbel spel ging verloren met 6—8 in de derde set. Door af deze tegenvallers kreeg Haarlem 7 verllespunten te notecren, waarvan niet minder dan 5 wedstrijden ln drie sets beslist moesten worden. In de drie Haarlemsche winstpartijen had mej. J. Goe- tlng een groot aandeel. De gedetailleerde uitslagen lulden: Eerste klasse. HAARLEM—PARK MARLOT (3—7). Heerenenkelspel: Mr. J. Dolleman verliest van J. v. Heek 2—6. 6—6. A. E. Erdman verliest van J. Loeff 2—6. 3—6. Mr. J. v, iJzendooro verliest van L. Rleter 6—2, 46, 3—6. Damescnkelspc! Mej. Z. Blikslager verliest van mevr. L. Vrlns 46, 6—3. 46. Mej. 3, Goeting wtnt van mej. L. Klrchmann 6—1, 6—0. Gemcngddubbelspet: Mej. Z. Blikslager en G. H. Onstein winnen van mevr. L. Vrins en J. Loeff 6—2, 6—1. Mej. I. Adams en A. Schoute verliezen van mej. L. Kirchmann en G.* Boni 64. 5—7, 46. Heerendubbelspel: A. E. Erdman en G. H. Onstein verliezen van J. v. Heek en L. Rleter 1—6, 6—4. 6—8. Mr. J. Dolleman en A. Schoute verliezen van J. Loeff en G. Bool 46, 6 4, 68. Damesdub bels pel: Mej. I. Adams en me). J. Goeting winnen van mevr. L Vrins en mej. L. Kirchmann 6—0. 6—1. De Competitie. De uitslagen luiden: Tweede klasse A-N.W. TCG 2Westrust 2 35, TCH 2—Beverwijk 1 3—5. Tweede klasse B N.W HeemstedeHaarlem 2 44. Wimbledon 1—TCG 3 5—3. Beverwijk 2— Advendo 0—8. Derde klasse A N.W. Westrust 3Heemstede 2 44. TCGV 4—Ruïne 3—5. Ruïne 2—VVGA 2 4—4. Deuce 2Duinlust 1 44. Derde klasse B N.W. Shel! V—Beverwijk 3 6—2. BallenjagersRedcover 4 3—5. Duinlust 2Wim bledon 2 62. Heemstede 3TCG 5 35. TCG 6 Bakkum 26 Beverwijk 4Westrust 4 35. Athletiek De Neilprliiulsrlio Studenten- Athletiek kampioenschappen. Voor de vijfde maal worden Zaterdagmiddag 17 Mei de Nederlandsche studenden athletlekkampioenschappen ge houden cn wel op de slntelbaan aan dc Laan van Poot te 's Gravenhage. De volgende nummers staan op het pro gramma- 100 200. 400. 800. isoo. 3000 M hardloopen. kogel- stooten. discuswerpen, speerwerpen, hoogspringen, ver springen. hlnkstapsprong. polsstok hoogspringen. 4x100 M estafette De technische organisatie berust bij de H. A. V „Vlug en Lenig" Tnschrtjvlneen hU Mr W Veniet Heemsteedsche Dreef 164 Heemstede De studenten records zijn thans als volgt' 100 M K F Jansen 11 sec 200 M D R Martini. 22.2 sec 400 M.: J. A Jansen 53 sec 800 M A ten Cate 2.03.34; 1500 M. C Berkhouwer 4.26.4: 3000 M C Berkhouwer 9 49 8; 110 M horden: A lans/ 15.8. hoogspringen: G Geursen 1,80 M: verspringen J Obblnk 6.92 M.; polsstokhoogspringer Noordenbos 3.18 M hlnkstapsprong: G Meyst 13 52 M.; kogclstooten: O. Kronlg 12 95 M.; discuswerpen: B. van de Woord 35.45 M.; speerwerpen: C. Pley 53.98 M. Zwemmen In hel snelle bad te Dusseldorf is de Duitsche zwemster Anni Kapel er in geslaagd de wereld records op de 400 en 500 meter schoolslag te verbe teren. Dc 400 meter zwom zij in den fraaien tijd van 6 min. 8.3 sec.'en bleef daarmee 5.1 sec. onder haar eigen record, dat zij op 15 December 1940 in het zelfde bad in den strijd tegen Jopie Waalberg ves tigde. De Duitscbe zwemster was hiermee nog niet te vreden en zwom door. Het bleek, dat zij de 500 mé- ter had afgelegd in 7 min. 43.4 sec., hetgeen neer komt op een verbetering van 6.5 sec. van het record dat sinds 5 November 1940 met 7 min. 49.9asec. op naam van Jopie Waalberg stond. Nederlandsche zwemsters naar Denemarken. En Ragnhild Hveger naar Nederland. Naar wij van den secretaris van de technische commissie van den N.Z.B.. den heer P. H. J. Dogger vernemen, heeft de Deensche zwembond het ver zoek van den Ncderlandschen zwembond om de internationale wedstrijden ;e Kopenhagen, waarvoor de drie beste Nederlandsche zwemsters zijn uitge- noodigd, viertien dagen uit te stellen, ingewilligd. Thans zijn de beide ontmoetingen vastgesteld op 6 en 8 Juni a.s.. Ten aanzien van het uitkomen van onze zwem sters in Zweden kon de secretaris van den Deen- schen zwembond nog peen definitieve mededeelin- gen doen. Wel werd ten aanzien hiervan opge merkt, dat ïn Zweden ernstige pogingen worden aangewend om onze Nederlandsche zwemsters ook naar Zweden te krijgen en liefst gecombineerd met de Deensche reis. Tenslotte werd de Nederlandsche zwembond in kennis gesteld van de komst van Ragnhild Hever naar Nederland, die de uitnoodiging van den Ne- derlandschen zwembond om de Nederlandsche zwemsters op haar terugreis naar Nederland te ver gezellen om op verschillende wedstrijden in ons land uit te komen, dankbaar heeft aanvaard. Vermoedelijk zal de bekende Deensche zwemster ook in Haarlem aan wedstrijden deelnemen. De Nederlandsche zwemsters worden op 5 Juni in Kopenhagen verwacht en zullen daar tot 14 Juni blijven. Wielrijden DE JONGE KAMPIOEN. De Jonge Kampioen reed Zondag 11 Mei een club-ont moeting tegen A- R. C. de Gazelle Na een spannenden wedstrijd wist D. J. K. met 19 tegen II pnt. deze ontmoeting en tevens den clubprijs dien de heer Petter geschonken had. te winnen. De uitslagen wa ren voor de A-klasse, 40 K.M.: 1. w. Lubbers; 2. G. Peters (lekke band); 3. H. Somers; 4. C. Snoek; 5. G. Gerritsen; 6. J. Eicel; 7. Kruse. B-klasse, 20 K.M.: 1. K. Neeft; 2. B Snoek; 3. R. Lange- veld; 4. Schutte; 5. v. d. Molen; 6. M. Kabel; 7. Rutte; 8. Alls. Syen wint het Cauberg criterium. Het internationale Cauberg Criterium, dat Zon dagmiddag in Valkenburg duizenden belangstellen den trok, werd onder ideale weersomstandigheden gehouden. Winnaar werd de Limburger Huub Sijen uit Maastricht, die een tactische ,race reed en in de dertiende ronde, drie ronden voor het einde, gehol pen door Jaao Engel, zijn slag sloeg. Motke, onze nationale wegkampïoen, was de eerste die definitief tot den aanval overging in de elfde ronde, doch'met pech aan zijn rijwiel te kampen kreeg en daardoor een dusdanigen achterstand kreeg dat hij voor de overwinning werd uitgeschakeld. De einduitslag luidt: 1. Huub Sijen, Maastricht. 2 uur 52 min. 12 sec. 2 Cor de Groot (Amsterdam) 2 uur 52 min. 16 sec. 3 Albert Schotte (Wargem) België. 4 Juul Lowie.*België. 5 Guus Saes. Weert. 6 Jan Staeren. Rosmeer, België, 7 Joop Demmenie, Rotterdam. 8 Wardje Vissers. Brasschaert, België 9 Jan Lambrichs Dunde 10 C Joosen, Made. R.K. W. V „ACHTLLES". Zondag 11 Mei vond de ontmoeting plaats tegen de R.K. W.V. Amsterdam. Er werd gereden over 50 K.M. De'uitslagen waren als volgt: 1. A. Markenstijn 1 uur 43 min. 2 C. Portegies op 1/2 wiel, 3 P. Duins, 4 P. Korthals, 5 D. Claassen (allen Achilles), 6 Copier, 7 Markus, R.K Amsterdam. Klasse B: 1 T. Beekhuis 1 uur 45 min. 2 D. Kabel, 3 Voorting. Wandelsport DE AVONDVIERDAAGSCHE VAN DEN N. W. B. Van 18—21 Juni a.s. zal ook te Haarlem de avondvier- daagsche weder gehouden worden, waarvoor een uit voerend comité is samengesteld, bestaande uit de heeren H. H. Winters, A. Senden, P> J. Janbroers, E. v. d. Hooff, M. Timmerman en P. C. Westera. De inschrijving staat van heden af tot 10 Juni a.s. open. waarna bet inschrijfgeld belangrijk verhoogd wordt, zoodat het ln het belang der wandelaars(sters) is om vóór 10 Juni in te schrijven. De Inschrijving kan geschieden bij: H H. Winters. Heus- sensstraat 104 (tnltchtingenbuerau); P. J. Janbroers. Dr. Schaepmanstraat E. v. d. Hooff. Prof. v. d. Waalstraat 35; M. Timmerman. Laurierstraat 44; P. C. Westera, Kruid- bergerweg 19. Santpoort. Er wordt gestart van het H. K B.-gebouw, Tempeliers- straat. A. N. W. B.-wandeltocht door de Veluwsche bosschen. Ergens in een plaatsje aan de Veluwe-zoom staat een landelijk hotel. Het spitse dak is bekroond met de A.N.W.B.-vlag en vlak achter het spandoek, waarop .controle" staat, verdringen zich de wande laars. die deelnemen aan den wandeltocht m. o. b. door de bosschen en de neide van de Veluwe. Prach tig wandelweer begunstigde dezen tocht, die een lengte had van 23 k.m. en waarvan de vertrek- en eindpunten waren gelegen in De Steeg en Velp. Zooals tot nu toe steeds het geval was. blijken de woordjes m.o.b een groote aantrekkingskracht te hebben, want ruim 6n0 wandelaars hebben de pijl tjes gevolgd, die de route aangaven ..met onbeken de bestemming" Want daarin en in het feit. dat een ieder ongeacht leeftijd en lichamelijk kunnen kan meedoen, ligt de charme van deze tochten. De burgemeester van Arnhem, de heer H. P. J. Bloemers. die deze streek bijzonder goed kent. had in zijn kwaliteit van voorzitter van den A. N. W. B. de route zelf aangegeven en voorts was de mede werking verkregen van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten, wier prachtig werk men juist dezen Zondag weer zoo heeft leeren waar- deeren. Boksen Luc van Dam tegen Jef de Wendeïeer. Op het programma van de wedstrijden, welke op 19 Mei in gebouw Odeon gehouden worden zal Luc van Dam in het. hoofdnummer uitkomen tegen den Belg Jef de Wendeïeer De wedstrijd zal gaan over 10 ronden van 3 minuten De Wen deïeer is een van de beste jonge boksers uit België en momenteel in uitstekenden vorm. Honkbal R. C. H. IN DE OVERGANGSKLASSE. De strijd om een plaats in de Overgangsklasse van den Ned. Honkjiaibond tusschen R. C. H. en O. V. V. O is in het voordeel van eerstgenoemde club geelndlgd. Waar R. C. H. er Zaterdagmiddag al in de eerste beurt in slaagde achttien runs te scoren bestond van het begin af aan geen twijfel aan den uitslag. De einduitslag was dan ook 322 voor R. C. H. De scorecijJers waren: V R. C. H 18—0—4—1—2—3—4 - 32 O. V. V. O.: 6—0—1—1—0—0—0 - 2 De samenstelling der Overgangsklasse is dus nu: A. F. C.; The Catchers; D. O. S.; E. D. O. II; H. C. K. Hilver sum; R C. H cn Zeeburgia. Schaken Scliaaktournooi te Santpoort. OM DEN BREDERODE-WISSELPRIJS. Uitslagen van het Schaaktournooi van Zaterdag en Zondag j.l. op „Velserend" te Santpoort. Groep A: D. F. de Lange. Zandvoort 2V2 p., G. Kroone Santpoort 2 p., G. F. Zandbergen IJmuiden 1 p., M. Beinema IJmuiden V2 P- Groep B: H. Blokker Haarlem 2y2 p., P. Stet Beverwijk iy2 P- C. v. d. Gaag Santpoort (St.) 1V2 P- W. v. d. Werff 1/2 p. Groep B.B. (3 deelnemers). J. P. Wever Haarlem 2 p., S. Herfst Haarlem 1 p., J. W. Brugman 0 p. Hoofdklasse Groep C. K. Geus, den Helder 3 p., J. Raasveld, Amster dam 2 p., H. Spliethof Bloemendaal 1 p., J. C. Bil- der, Santpoort (St.) 0 p. Groep D. J. H- Addicks Santpoort (St.) 3 p., W. J. Saeys Heemstede 1 p., W. N. Kaaskooper, Amsterdam 1 p., Joh. Blansjaar Santpoort 1 p., Eerste klasse. Groep E. Th. B. Bergman 2 p., G. A. Schuurman 2 p., P. v. Stek 2 p., M. Smit 1 p. Groep F. P. Hart 3 p., C. Kenemans V/2 P-. J- M. Stuuru- man 1 p., L. J. Harms V2 P- Groep G. J. Wolff 2Vo P- B. Wulms 2 p., A. Schweitzer IY2 p., E. Homan 0 p. Groep H: W. Stuurman 3 p., A. Korteweg 2 p., Mej. Ban- nink y2 p., G. Hofman 1/2 p. Tweede klasse: Groep J. J. Kok 3 p., P. v. d. Horst 2 p., P. Smulders 1 p., G. Wiedijk 0 p. Groep K.: H. de Vos 2'/2 p. J. P. Kumpe 2% p., R. J. F. v. Dongen 1 p., O. G. Eskens 0 p. Groep L. Mevr. Brinkman 3 p., A. Blansjaar 2 p., P. Visser 1 p., A. G. R. Kappers 0 p. Groep M.: A. Sleeuw 3 p., H. F. Antonisse 1 p., Mevr. Jon kers 1 p., K. Nederlof 1 p. Derde klasse Groep N. Jac. Alving 3 p., Mej. G. Smit 2 p., Mej. Kiefer 1 p., B. M. ter Borg 0 p.. Groep O: Mevr. Maljaars 3 p. A. J. v. d. Velde 2 p., Jac. Schilp 1 p., K. Kroese 0 p. JCunst tn £ettecz(ij Bond van Gemengde- en Mannenkwartetfen Haarlem en Omstreken. Niet in vinnigen strijd, maar in vreedzame sa menwerking concerteerden Zondagnamiddag in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw een negen tal vocale ensembles. Het concert bood een beeld van een nieuwe orde, die de in onze stad en om geving gevestigde gemengde- en mannenkwartet- ten op het gebied hunner openbare werkzaamheid aanvaard hebben 'sinds zij, enkele jaren geleden, zich tot een bond vereenigden; een orde. die col laboratie in de plaats van conflicten, gezonden wedijver in de plaats van ongezonden naijver stelde. Want, al kunnen zij nu niet meer in aantallen van door een jury toegekende punten elkaar de loef af steken; al zijn er geen medailles of andere mate- rieele prijzen meer te behalen: de geest van wed ijver is gebleven, maar die stimuleert nu slechts om het beste te geven wat elk vermag. Met dezen staat van zaken dient de muziekcriti cus rekening te houden door niet te willen fungee- ren als een ongewenschte jury, .maar door ontvan kelijkheid en waardeering te toonen voor het goede dat in de verschillende prestaties aanwezig was. Welnu, er werd veel goeds gegeven op dien Zon dagnamiddag. Het dubbelmannenkwartet „Euterpe", dir. Joh. van 't Vlie opende de rij der voordrachten met. een ietwat anachronistische bewerking van een Minne lied uit de 13de eeuw van Adam de la Halle. waar van de Fransche tekst door een Duitschen ver vangen was. Het ensemble scheen zich nog te moe ten inzingen, want .pas in zijn tweede nummer „Choeur des Romains" van Massenet bezat de zang de kernachtigheid, vastheid van rythme en van dynamiek. Het solo-gemengd kwartet „Jos. Haydn", dir. Nico de Zwager, volgde met een door Jac. Bonset vervaardigde koorbewerking van César Franck's ..Panis Angelicas" en ..Avondliedeke" van. Jan Col je. De stemmen van dit viertal klonken soms wat dun: door individueele en gezamenlijke 'oefe ning zal de tofaalklank zeker kunnen winnen. Het solo-kwartet ..Euphonia". dat Nico Hooger- werf tot leider heeft, maar dat zonder dirigent op trad. is een der beste mannenkwartetten, die we hier hebben leeren kennen. Het stemmenmate- riaal is voortreffelijk en het bezit een hoog ont wikkelde vocale vjrtuoziteit. die zich in „Dorftanz" van Heinr. Broll zoodanig manifesteerde, dat we soms even aan de beroemde „Comedian Harmo nists" werden herinnerd. „Sturmbeschwörung" van Jul. Dürner zongen deze mannen zeer kleurrijk en pathetisch. „Harmonie", een onder leiding van P M. Germes staand dubbel-mannenkwartet. droeg een „Ave verum" van V;adana met goed evenwichtïgen klank voor en zong met pianobegeleiding van mej. M. Levert Bern. Zweers' „Ons Hollandsch" niet een zijner sterkste composities stoer en flink. Het dubbel-gemengd kwartet „Santpoort", dir. H. J. Arisz hoorden we verleden Woensdag in het dorp welks naam het draagt. Met dezelfde groote waardeering als toen hoorden we nu de voordracht van Palestrina's „Sicut Cervus" en van Verdi's „Pater noster". De prachtige klank van dit ensem ble, zoowel in het forte als in het pianissimo, kwam in de Tuinzaal veel beter tot zijn recht dan in het zaaltje van Hotel De Weyman, waar de gordijnen achter het podium dempend werkten. Na de pauze kwam het solo-kwartet ..Orpheus", dir. Nico de Zwager, met ..Vineta" van Fr Abt en „Abendfeier" van v. Attenhofer. Goede klankkwa- lileit en een eenigszins overdreven streven naar dynamische schakeering kenmerkten de prestaties van dit ensemble, dat in het pianissimo zijn beste resultaten boekte. „Tnter Nos", dir. Nico Hoogerwerf, is al even be roemd als „Euphonia", dat trouwens de helft van het „Tnter Nos"achttal uitmaakt. Het ontplooide een groote dramatische kracht in Jul. Wengert's ballade „Der Fremdenlegionar"; in „Rauberlied- chen" van Issay Dobrowen had de 1ste baryton gelegenheid zijn goede stem solistisch te doen hoo- ren. Het dubbel-vrouwenkwartet „Noi Otto" zong Verdi's prachtige „Laudi alia Virgine Maria" zeer mooi van klank: het ..Kerstliedeken" van den di rigent Joh. van 't Vlie is wel wat pretentieus ge toonzet in verhouding tot. den eenvoudigen tekst. Goede, krachtige stemmen, vooral wat de sopra nen betreft, heeft het door P. M. Germes gediri geerde dubbel-gemengd kwartet „J. S. Bach". Van „Harpzangh" van Ph. Loots klonk het homophone gedeelte mooier dan het polyphone, waarin niet steeds de gewenschte klaarheid bereikt werd. Brahms' „Waldesnacht" kunnen we ons wat ryth- mischer uitgevoerd denken dan di{ ensemble deed: ook verdraagt de uitspraak van het Duitsch scher pere vorming der vocalen en consonanten; de to taalklank was echter zeer bevredigend. Zoo hebben allen naar hun vermogen meege-? werkt tot een zangdemonstratie, die aan het vrij talrijke audito um telkens blijken van groote waardeering ontlokte. K. DE JONG. V. Z. O. D. „De vier Jaargetijden", het tooneelspel van Anton Coolen, dat V. Z. O. D. Zondagavond in het gebouw St. Bavo heeft gespeeld, is een voorbeeld van wat wij noemen een „.volkseh" stuk. Gooien geeft in dit Brabantsche boerenspel den strijd tusschen het land en de stad. Meer dan honderd jaar hebben de Van der Eerdens van vader op zoon op dezelfde boer derij gewoond De oude Van der Eerden is gehecht aan zijn grond en het is zijn grootste leed, dat zijn zoon niet op de boerderij is gebleven maar naar de stad is getrokken om er zijn brood te verdienen Want een boer moet boer blijven en geen heer wil len worden. Van der Eerden ziet in de vrouw, die zijn zoon aan de stad bindt, de vijandin en met de starheid van den boer weigert hij haar in zijn huis te ontvangen. Geen stadsvrouw en wij denken hier even aan ditzelfde motief van Fabricius' „On der één Dak" zal den drempel van zijn boerderij overschrijden. Maar dan schrijdt een ander over dien drempel, een heel machtige, op wien Van der Eerden niet gerekend heeft. Het is de Dood, die aan Van der Eerden het „jongske", zijn vreugde en trots, al is het dan ook het kind van de vijandin, ontneemt. Bij het doode kindje staan zij voor het eerst tegenover elkaar, de vrouw van de stad en de man van het land, en overspannen door haar smart schreeuwt de moeder het uit, dat haar kind nooit gestorven zou zijn, wanneer men de deur voor haar niet gesloten had gehouden. *Met Van der Eerden gaat het dan snel bergaf en reeds in den herfst is hij genoodzaakt zijn boerderij en zijn grond te verkoopen. Het zou zoo zegt de notaris niet zoo ver zijn gekomen, wanneer de zoon zijn vader in het bedrijf had geholpen. Het leek mij wel eenigszins twijfelachtig, dat de zoon de crisis voor zijn vader zou hebben kunnen keeren, maar Coolen had dit noodig voor zijn stuk. Hij wilde den zoon weer terugvoeren naar de boerderij en om dat doel te bereiken gebruikt hij middelen die ik critisch nu niet bepaald als de juiste kan beschou wen. Want dat een rijke jonker, die een manie heeft om boer te willen worden, de boerderij van Van der Eerden onderhandskoopt enkel en alleen om den zoon weer terug te halen naar het land, waar hij thuis hoort, lijkt mij wel wat heel erg mooi. Deze landjonker doet sterk denken aan den rijken prins uit onze kinderverhalen, die het geheel ten goede deed keer'en, wanneer alles verloren scheen. Wij voelen in deze laatste bedrijven te veel den opzet van Anton Coolen om ons van de zegeningen van het land te overtuigen. Hij regelt het alles zoo, dat de Van der Eerdens in den winter weer dank zij den jonker hun eigen bedrijf krijgen en dan is alles gereed voor het idyllische slot: de komst .van de vrouw uit de stad, die eindelijk haar man volgt naar de plaats waar hij thuis hoort, naar zijn boer derij en zijn grond. Daarmee wil Coolen dan zijn stelling bewezen zien. dat de boer boer, de heer heer moet blijven Het is alles wat te geforceerd en te naïef om ons er in te doen gelooven. Als geheel doet dit stuk wat ouderwetsch aan, maar toch maakt het op het pu bliek indruk. Er zijn vele tooneeltjes in, die recht tot het hart gaan en wij zien mooi geteekende boeren-figuren, die zoo geheel van ons land en daar om ons zoo bekend zijn. Ik kende het stuk van opvoeringen door „Het Nieuwe Schouwtooneel" en van V. Z. O. D. was het zeer zeker een gelukkige keuze, niet alleen om het karakter van het stuk, maar ook omdat dit genre dezen spelers wel ligt, althans, wanneer er geen al te sterk dramatisch spel zooals in het tweede bedrijf van hen wordt geëischt. Het boerenmilieu en ook de boerenfiguren waren goed getroffen. Het eerste bedrijf werd zelfs heel ver dienstelijk gespeeld en hierin was werkelijk de sfeer van het land, zooals die door Coolen wordt be doeld. Het tooneeltje bijvoorbeeld agn de koffietafel in I was levendig en natuurlijk en hierin leefden allen mee. Dat was ook zeer verzorgd van regie. En uitstekend was zelfs de scène tusschen Van der Eerden en Meulendijks, boeren beiden, en ka rakters ook in hun starre koppigheid. Vrouw Van der Eerden sloot zich hier goed bij aan en ook Hanna, de dochter. Eimard de knecht en Ciska, de meid ja, deze vooral waren allen geboren en getogen op den grond. Moeilijker had de jonker het. In het stuk is hij al een wat wonderlijk, tweeslachtig wezen en het gelukte den heer Dammiaans ook niet er karakter aan te geven. Hij maakte een veel te ouden indruk en het was onmogelijk een jonker in hem te zien En dat moet hij toch zijn, want al is hij boer in zijn hart, zijn geboorte verloochent hij toch niet. De zoon Jan speelde niet onverdienstelijk en het tooneel van vader Van der Sierden en zijn zoon slaagde dan ook wel, al zou het bij sterker spel meer indruk hebben gemaakt. Aan het slot van het tweede tafereel en in heel het derde tafereel werd er meer van de spelers ver langd dan typeering en natuurlijk spel. Hier scho ten de spelers dan ook te kort. Het bericht van het ongeluk de dood van het jongske sloeg niet als de bliksem in en aan het ensemble spel ontbrak toen nog al wat. Maar de spelers stonden hier ook voor een taak. die zeer moeilijk was. Toch was er -r zooals ik reeds schreef zeer veel goeds in de opvoering. Er was aan alles te zien. dat de'spelers ernstig hadden gewerkt en de voor stelling flink was voorbereid. De aankleeding was goed verzorgd en de regie had ook zooals aan alles te zien was op de kleinigheden gelet. Tot mijn spijt werd mijn aanwezigheid na het tweede bedrijf elders gevraagd, zoodat ik het slot niet heb kunnen bijwonen. Daardoor kon ik Anne Marie ook slechts in het derde verreweg moei lijkste tafereel zien. Ik ben er van overtuigd, dat haar spel in het laatste bedrijf beter tot zijn rech' zal zijn gekomen. Het stuk sloeg zeer in en er was na I en n een zeer warm applaus, zoodat V. Z. O. D. zeker tevre den over dezen avond kan zijn. J. B. SCHUIL CONCERT MANNENKOOR „CAECILIA". Bovengenoemd koor geeft Donderdagavond 15 Mei in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem een concert, met welwillende medewerking van Haarlem's Klein A Capella Koor. Lydia Stappers, sopraan, Adriaan Lenarts, viool en Frieda Hoo gerwerf, begeleiding. ALBERDINCK THIJM. Jubileum Voorstelling Beatrys. De R.K. Rederijkerskamer Alberdingk Thijm had haar gouden jubileum moeilijk Waardiger kunnen vieren dan met de voorstelling van Felix Rutten's „Beatrys", niet -alleen omdat dit mysteriespel met zijn vereering van de Maria-figuur in dezen Ka tholieken kring wel het meest zuiver wordt aange voeld, en het streven van Alberdingk Thijm als het ware symboliseert, maar ook omdat de opvoering, zoo vol wijding en piëteit, het meest overtuigend bewijs gaf van het ernstig streven en het kunnen van deze vereeniging. Felix Rutten heeft in zijn mysteriespel het mooie en altijd weer treffende verhaal van Beatrys over vier tafereelen verdeeld. In het eerste tafereel geeft hij de ontmoeting van Beatrys en haar jeugdvriend Valentijn, haar strijd en haar vlucht uit het stil convent, nadat zij de Moeder Gods vergeving heeft gesmeekt en haar nonnenkleed en de sleutels van kosteres aan de voeten van het Mariabeeld in oot moed heeft neergelegd. In de volgende twee tafe reelen wordt het wereldsche leven van Beatrys ge dramatiseerd. haar ontgoocheling in de liefde van Valentijn, die haar ontrouw is, en haar komst in een herberg in de nabijheid van haar oude kloos ter, waar in een visioen haar het groote wonder wordt geopenbaard, dat Maria haar eenvoudige taak van kosteres heeft overgenomen en niemand ooit iets van d& vlucht van Beatrys heeft gehoord. Dan, in het laatste tafereel, krijgen wij den te rugkeer van Beatrys in het aloud convent, waar zij haar kleed en sleutelbos vindt aan de voeten van het Mariabeeld, zooals zij die daar zelf veertien jaar geleden heeft neergelegd. Niets is er veran derd in dien langen tijd en wanneer Beatrys in het witte kleed voor het beeld nederknielt, spreidt Ma ria haar armen uit en neemt de verloren zuster weer in het klooster op, alsof zij nooit was heengegaan. Rutten's dramatiseering van de Beatrys-legende is wel heel anders dan die van. Herman Teirlinck in „Ik dien" zeer sober en hij heeft zich zoo veel mogelijk aan het oude verhaal gehouden. Met in nige devotie heeft hij deze teere stof behandeld en het is aldoor de dichter, dien wij in de mooi klin kende verzen hooren. Met alle liefde is hij Beatrys genaderd en zij is zoo zeer hoofdpersoon gewor den, dat de andere figuren zooals Valentijh, Machteld en de waardin niet veel meer dan schimmen zijn gebleven. Maar Beatrys zien wij volkomen in al haar menschelijkheid, haar hunke ring als vrouw naar het volle leven, haar zielestrijd haar val en haar opstanding; zij is zoo zeer hoofd persoon, dat men Beatrys een stuk met één groote solorol zou kunnen noemen. Nu is het een niet te onderschatten voordeel voor Alberdingk Thijm, dat de vereeniging in mevrouw Jeanne KruyyerRubeling een speelster bezit, die deze rol waarmee het stuk staat of valt vol komen aan kan. De Beatrys van mevrouw Kruyver —Rubeling was de verrassing van deze voorstelling. Zij heeft de rol met groote innigheid gespeeld, vrou welijk en devoot. Haar lichte stem 'en teere figuur leenden zich uitstekend voor deze rol. Voortreffelijk heeft zij de verzen gezegd, haar gebaren waren steeds natuurlijk en esthetisch en er was in haar spel het zuiver-menschelijke, dat werkelijk ont roerde. Niet veel dilettanten zouden haar dat ver beteren. Ik denk hier bijvoorbeeld aan haar ziele strijd in het eerste tafereel, voordat zij'besluit Va lentijn te volgen en het klooster te verlaten. Wat werd hier veel met eenvoudige middelen bereikt! En wie zou hebben verwacht, dat de zeer zware scène van het visioen door een leek dramatisch zoo sterk, zonder theatrale zou worden gespeeld. Ook in haar biecht in het laatste tafereel'trof zij mij door zeer gevoelig, zuiver spel en dictie. Mevrouw Kruyver gaf ons vooral de vergeeste lijkte Beatrys. Zoo trof het mij, dat zij in het tweede tafereel, waarin zij de gewone vrouw moet zijn, het zwakste was, al was haar spel daarin aan het slot bij de deur dan ook zeer indruk wekkend en plastisch fraai. Het lijkt mij wel zeker, dat mevrouw Kruyver zeer veel te danken heeft gehad aan de knappe regie van Herman Moerkerk. Zonder hem zou een zoo mooi resultaat zeker nooit bereikt zijn. Ook het ge heel heeft Moerkerk artistiek geleid. Maar zelf» de beste regisseur kan van leeken niet altijd acteurs en actrices maken. Zoo misten wij in Valentijn wel wat te veel de zwier en élegance van een jongen ridder en liet het verzen-zeggen van de waardin nog al wat te wenschen over. Maar zeer goed was mevrouw NielenVlekke die in de voorstelling van 'Zondagmiddag ook de Beatrys heeft gespeeld in haar rollen van Moeder-Overste en Machteld. Haar senore stem contrasteerde heel gelukkig tegen het lichtere geluid van mevrouw Kruyver. Een fijnen, devoten priester zagen wij van Gerard Nielen, die zijn scène van de bèiecht in IV ook zeer verdienstelijk speelde. Elgard, de hofmeester Dirk Vreeswijk won het van zijn heer, zoowel in spel als in dictie. Een woord van lof komt ook toe aan de dame, die als Maria waarlijk de illusie van een beeld gaf. De decors waren alle van onzen eigen schouw burg. Vooral het stemmige klooster-interieur met de Maria-kapel het geheel in Gothischen stijl - deed het uitstekend. Een groot aandeel in deze opvoering had ook de tooneelmuziek van Albert de Klerk, wel h^J meest in het visioen, waarin de hemelsche stemmen, die BeaUys vermanen naar het klooster weer te keeren, door een vrouwenkoor met begeleiding van orgel onder leiding van den componist wer den gezongen. Misschien zou de indruk van dit koor nog grooter zijn geweest, wanneer het achter de schermen had plaats genomen. Voor een hemelsch koor klonk het nu soms te reëel. Na afloop der voorstelling, die op de stampvolle zaal een zeer diepen indruk maakte, ging het doek weer omhoog, stonden alle spelers, de regisseur en het bestuur van Alberdingk Thijm op het too neel en nam de heer G. H. Weustink als voorzitter van het jubileum-comité het woord. Spreker dank te de spelers, die zoo veel goeds, veel moois en veel "dels hadden geboden, als rijpe vrucht van on baatzuchtige toewijding. De heer Weustink roemde het waarachtige, dikwijls zoo subtiele spel en bracht warme hulde aan den regisseur en fijnzinnigen kunstenaar Herman Moerkerk, die dat schoone re sultaat met zijn spelers had weten te bereiken. En ten slotte roemde hij nog eens de vereeniging, die den roemruchten naam van Josef Alberdingk Thijm zoo met eere draagt. Daarna bood de heer Weu stink namens het eere-comité den voorzitter, den heer Gerard Nielen, een enveloppe met inhoud als feestgave voor de jubileerende kamer aan. De heer Wim Teeuwissen dankte namens Alber dingk Thijm den heer Weustink en het eere-comité en bood met 'n paar hartelijke woorden den regis seur den heer Moerkerk, den componist der too neelmuziek. den heer Albert de Klerk en den da mes-medespelenden bloemen aan. Het was een mooi slot van den jubileum-avond van Alberdingk Thijm. J. B. SCHUIL. }ga\ '9 3'' Us |nsi jefc Dc bof ORGELBESPELING. Er wordt eer! orgelbespeling gegeven in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 13 Mei 1941 's avonds van 89 uur, door den heer George Robelrt. r t Het programma luidt: 1. Fantasie en Fuga c. kl. t. 2. Voorspel en koraal; a. Kyrie, Gott Vater in Ewigkeit. b. Christe, aller Welt Trost. c Kyrie. Gott heil'ger Geist J. S. Bach. 3. Adagio uit de 2de Sonate C. F. Hendriks Jr. f; 4. Fantaieie op. 157. C. Saint-Saën*. 5. Fête Dieu. H. Aodrieaseo L J. S. Bach. I

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10