RENNIE ilit de Omstreken N.V. De Kennemer Bankvereeniging ALLE BANKZAKEN LIPS' SAFE-INRICHTING De uitreiking van persoonsbewijzen, tBucg.edifke Stand -■f A A N D A G 12 M E T 1941 HAARLE M'S DAGBLAD 2- HILLECOM 3e klasse. hillegom—s. j. c. (2—1). Beide partijen pakken direct flink aan. doch het begin levert geen doelpunten op, daar de verdedi gingen het lerrein weten te zuiveren. Na een kwar tier krijgt Hillegom een strafschop te nemen, welke door den S. J. C.-keeper op schitterende wijze ge stopt wordt. S.J.C. komt nu meer en meer in den aanval en het H;llegom-doel ontsnapt meermalen aan bijna zekere doelpunten. Kort voor de rust wordt door een S.J.C.'er in het beruchte gebied weder een overtreding begaan en via de bovenlat voltrekt Van der Loo het vonnis. Na de rust. wordt er aan beide zijden een aan trekkelijke partij voetbal gedemonstreerd waarbij S.J.C. na een kwartier den stand gelijk maakt. Na een half uur breekt v. d. Aar snel door de verde diging en scoort op fraaie wijze. Hillegom moet dan nog hand vechten om den stand te behouden, maar houdt stand. Zoo eindigt haar laatste wed strijd met een overwinning en zoodoende is het degradatiegevaar uitgeschakeld. HEEMSTEDE t prijsopdrijving. Tegen een winkelier aan den Binnenweg alhier ts proces-verbaal opgemaakt, wegens prijsopdrij ving van het artikel „Appelsiroop'' 22 potjes van dit kostelijke goedje werden mede in beslag geno men. Tentoonstelling arbeid in vrijen tijd. Door de K. J. M. V. en de St. Josephgezellenver- eeniging is Zaterdag en Zondag in het Jeugdhuis aan den Heerenweg een interessante tentoonstelling gehouden van wat de jongeren in den loop van een jaar zoowel op cursussen als op de scholen en in hun vrijen tijd hebben vervaardigd. Zaterdagmiddag had de officieele opening plaats door pastoor C. v. Mierlo. In zijn welkomstwoord zette de moderator der vereenigingcn, kapelaan Plaat, het doel der tentoonstelling uiteen, n.l. het doen uitkomen van wat er leeft onder 4e jongeren en hoe zij dit aanschouwelijk weer wilden geven. Pastoor C. v. Mierlo jvenschte de initiatiefnemers geluk met het organiseeren dezer tentoonstelling en noemde het een gelukkige gedachte deze samen te doen vallen met de. zegeningen van den arbeid op den Zondag. Zoo is dit een samengaan der jongeren met de ouderen. Met den wensch dat God zegen zal geven op de zen arbeid verklaarde spreker de tentoonstelling voor geopend. Hierna werd een rondgang door de zaal gemaakt, waarbij leden der K. J. M. V. en St. Josephgezellen mis gidsen diénden In verschillende stands was zeer aanschouwelijk opgesteld wat in den loop van het jaar is verricht. Zoo was er een stand van den land- en tuinbouw, bloembollencultuur, schilderkunst en teekenwerk. lectuur zooals die bij de vereenigingen gebruikt wordt, fineerwerk, houtzaag- en snijwerk, ook van voorwerpen vervaardigd in vrijen tijd, de druk kunst, ontwikkelingen ontspanning, ontwerpen voor tuin- en buitenplaatsaanleg. gevelontwerpen, en nog vele andere bezienswaardigheden, alles in een fees telijke entourage van vaandels en palmen. Zeer vele belangstellenden hebben vooral Zondag een bezoek aan deze tentoonstelling gebracht Als slot van deze dagen had Zondagavond een uitvoe ring plaats, georganiseerd door de K. J. M. V. en de St. JoseDhgezellen, waarbij behalve de leden ook vele ouders aanwezig waren, en waarbij door leden der St. Josephgezellen in woord en spel de arbeid in haar volle beteekenis werd gedemonstreerd en hoe elk vak een schakel is in het geheele arbeids proces,-terwijl leden der K. J. M. V. in declamatie den arbeid belichtten. Een band der Josephgezel len luisterde dezen avond op met uitstekende mu ziek. Ook is door beide voorzitters een propagan distisch woord gesproken. ned. herv. kerk. De hoer W. C. Luuring te Heemstede, candidaat tot den heiligen dienst der Ned. Herv. Kerk, heeft het beroej) naar 's Heerenhoek-Nieuwdorp aange nomen. HAARLEMMERLIEDE opbrengst winterhulpcollecte. De laatste collecte ten behoeve van het Winter- hulpwerk heeft in de gemeente Haarlemmerliede c.a. opgebracht de somma- van f 97.12. burgerlijke stand. Geboren: Francisca Magdaiena Maria, Hendriks, Marinps, Jozef, Wilhelmus Hartog. Getrouwd: Tj. A. Tjalma, 39 j. en E. A. Kooy- nian 37 j. HALFWEG een voetbaltoernooi voor de school gaande jeugd. Op initiatief van de voetbalvereniging „Halfweg" wordt voor de leerlingen van de vier Lagere Scho len te Halfweg en Zwanenburg een voetbaltournooi georganiseerd. De Hoofden van Scholen hebben reeds hun medewerking toegezegd en zoo zal dan voor het eerst hier ter plaatse een voetbalfeest voor ce jeugd gehouden worden. De wedstrijden worden gespeeld op het terrein van de V.V. „Halfweg" op Woensdag 14 Mei en Woensdag 31 Mei a.s. De lo ting voor de eerste ronde had hét volgende resul taat: 1. O.L.S. HalfwegR.-K. school. Halfweg, 14 Mei. 18.30 uur. 2. Chr. School. HalfwegJulianaschool, Zwa nenburg, 14 Mei. 20 uur. Op Woensdag 21 Mei worden de finales gespeeld: 3. Winnaar 1Winnaar 2. aanvang 30 uur. 4. Verliezer 1Verliezer 2, aanvang 18.30 uur. Er wordt tweemaal 30 minuten gespeeld. Bij gelijken eindstand wordt er tweemaal 5 minuten verlengd. Is dan nog geen beslissing gevallen dan moet iedere school 5 strafschoppen nemen. De doktoren Baumann. Kuypers en Sepers heb ber. een fraaien wisselbeker beschikbaar gesteld, terwijl bovendien door particulieren een lauwer tak en enkele zilveren medailles geschonken zijn. ZANDVOORT tob niet. De amusementsvereeniging „Tob niet" organi seerde Zondagavond in de Loefhoeck weer een ge- zelligen avond voor haar leden. Opgevoerd wer den een tweetal schetsen getiteld: De negende en „Jansen op het reisbureau," die beide zeer in den smaak van de talrijke aanwezigen vielen. Verder werd het programma hoofdzakelijk gevuld met dansen, waarvoor zeer veel animo bestond. zandvoort—beverwijk (6—1). Hoewel Zandvoort, gesteund door den stevigen wind. bijna voortdurend in den aanval was, ge lukte het toch het eerste half uur niet den weg naar het net te vinden. Plotseling schiet dan de kleine linksbinnen, C. Schuiten; tusschen de beide backs door en kopt een scherp voorgezeüen bal onhoudbaar in. (10). HOUTPLEIN 8 TEL. 13829 (3 LIJNEN) (Adv. Ingez. Med.j Bij een der vele aanvallen, die hierna op het doel der gasten volgen, constateert de scheidsrech ter hands en kent aan Zandvoort een penalty toe, die evenwel door den keeper gestopt wordt. Een halve minuut voor de rust kopt de spil, D. de Muinck een goed genomen corner in 20. Onmiddellijk na de rust kopt C. Schut in (3—0), terwijl by een volgenden aanval J. v. d. Bos bui ten het bereik van den keeper den bal tegen den paal kopt, De weinige aanvallen van Beverwijk leverden door slecht schieten niets op. Nadat J. v. d. Bos door snel inloopen den keeper der gasten met een onverwacht schot volkomen verraste (40) viel er bij Zandvoort een inzinking te constateeren, waarvan Beverwijk onmiddellijk gebruik maakte. Een tweetal corners op het Zandvoort-doel lever den echter niets op. Na wat heen en weer ge trap voor het Zandvoort- doel krijgt de middenvoor een kans en hij brengt den stand met een goed schot op 41. Als Zandvoort daarna weer flink begint aan te pakken duurt het niet lang of C. Schuiten maakt "net vijfde (5—1) en J. v. d. Bos het zesde doel punt. (61). BENNEBROEK PRO PAG AN DA-A VOND UITGESTELD. De propaganda-avond welke door de Chr. Zangvereeni- ging ..Soli Deo Gloria" en haar jeugdkoor „Irene" was bepaald op Dinsdag 13 Mei is door omstandigheden uit gesteld tot Dinsdag 20 Mei a.s. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 12 OP 13 MEI 1941 van 21.22 tot 5.49 Maan op 13 Mei onder 7.58 Maan op 13 Mei op 002 HOOFDDORP de heer p. j. koeckhoven ten grave gedragen. Zaterdagmiddag had in de Parochiekerk van den H. Joannes den Dooper de uitvaartdienst plaats van het stoffelijk overschot van den heer P. J. Koeckhoven. in leven een vooraan staande in landbouwerskringen. Hierna vond onder groote belangstelling de bijzetting, plaats in het familiegraf aldaar. De heer Koeckhoven was gedurende 24 jaar lid van het Armbestuur. orgelconcerten. Gedurende de maanden Mei tot en met. Sep tember zullen in de Ned. Herv. Kerk te Hoofd dorp een serie orgelconcerten worden gegeven door den organist Nic. van Exter, te beginnen a.s. Donderdag en vervolgens iederen Donder dag om de veertien dagen. Als gast-organisten zijn uitgenoodigd de heer W. Mudde, organist der Herst. Evang. Luth. ge meente te Amsterdam, en mej. Ans Tromp. De programma's geven een_ overzicht van de geheele orgelliteratuur van vóór Bach tot heden. Het programma van Donderdag bevat werken van oude meesters uit de 18e eeuw. De koraalbewerkingen van een Teleman, Buxte- hude en Bach, de prachtige melodiek vaiï een Scarlatti en Martini spreken een muzikale taal. die in dezen tijd weer in het middelpunt der belangstelling komt te staan. HAARLEMMERMEER e.t.o. is kampioen. Na den wedstrijd tegen Haarlem IV is E.T.O. Zondag kampioen van haar afdeeling gewor den. Haarlem IV had nog eenige kans op het kam pioenschap in de afdeeling II D van den Haarlemschen Voetbalbond. Deze vereeniging had nl. een wedstrijd verloren (van E.T.O.) en twee* maal gelijk gespeeld. Op eigen terrein kwam het nog niet overwon nen elftal van E.T.O. zoo enthousiast in den strijd, dat van het begin af van een overwicht sprake was. E. T. O. won met 40. E. T. O. komt nu in de eerste klasse. VELSEN Wandelen in de bossclien langs den Driehuizerkerkweg. Eigenaar overweegt sluiting wegens vernieling van jonge boomen en planten. Uit goede bron vernemen wij, dat de eigenaar van de gronden langs den Driehuizerkerkweg (nabij Schoonenberg) ernstig overweegt, de ter reinen niet langer voor het publiek open te stel len. Dit vindt zijn oorzaak daarin, dat het publiek jonge boomen en planten vernielt en overal in de bosschen papier enz. deponeert. Nu Velserbeek gesloten is. zijn deze terreinen voor vele moeders met kinderen een uitkomst, zooals het dit trouwens reeds sinds jaren geweest is. Het zou dan ook ten zeerste te betreuren zijn, indien tot sluiting moest worden overgegaan. Het ware zeer gewenscht. dat het publiek een handje meehielp, het jonge hout en de beplan ting tegen de vernielzicht der jeugd in bescher ming te nemen. Laten de ouderen er voor zorgen, dat de kinderen meer eerbied toonen jegens de levende natuur en tevens zelf het voorbeeld geven, door geen „schillen en doozen" achter te laten Laat men van de weinige boschgronden, die in onze omgeving nog voor het publiek opengesteld zijn, geen vuilnisbelt maken! Laat ons, vooral nu de heerlijke lentedagen komen, hopen, dat de eigenaar er niet toe over gaat. de terreinen te sluiten. Ouders, helpt een handje mee om het jonge groen, dat juist nu zoo mooi begint te worden, tegen baldadigheid te beschermen. IJMUIDEN propaganda-avond voor het zwemmen Met medewerking van het college van B. en W. had het bestuur van de V.Z.V. in „De Griffioen" een propaganda-avond belegd, waartoe uitge noodigd waren de leerkrachten werkzaam bij het Lager Onderwijs. De bijeenkomst werd geopend door den voor zitter der V.Z.V, den heer P. Borst, die in zijn openingswoord o.m. wees op het succes van het schoolvoetbal-tournooi in de Paaschvacantie. Spr. hoopte, dat voor het zwemtournooi, het welk de V.Z.V. dezen zomer zal organiseeren de zelfde belangstelling zou bestaan, waarvoor hij de medewerking der leerkrachten inriep. Ook de spreker, de heer Brunt, de"d dat in den aanvang van zijn rede, omdat, zoo zeide hij, de medewerking van het onderwijzend personeel on ontbeerlijk, dus van groote waarde zou zijn voor het welslagen. Vervolgens zeide spr. dat het ideaal van den N.Z.B. was: Ieder Nederlander zwemmer. In ons waterland is het zeker noodzakelijk,, dat dit ideaal verwezenlijkt wordt, dat althans een zeer hoog percentage Nederlanders de zwemkunst machtig wordt. De N.Z.B. maakt zeer veel propaganda voor de zwemkunst, wat spreker met voorbeelden aan toonde. O.a. wees spr. in dit verband op de propaganda-film en op datgene, wat N.Z.B.-ers met de stichting van Sportfondsen-baden heb ben bereikt. Ten onrechte heeft men den N.Z.B. wel eens verweten, dat hij zich te veel met de zwem- sport bezig hield. Spr. wees er op. dat de N.Z.B. in de zwemsport allesm een machtig stuk propa ganda ziet, zoodat men het een middel acht, om tot het doel te geraken. Er is dan ook in den N.Z.B. meer vreugde over het feit. dat 25 jeug dige Nederlanders hun afzwem-diploma hebben behaald dan over het „afknabbelen" van één tiende seconde van een record. Na de pauze belichtte de heer Brunt den hvgiënischen en den paedagogischen kant van het zwemmen. Wat dit laatste betreft, wees spr. o.a. op het aankweeken van zelfvertrouwen en de wilsvorming. Tenslotte noemde spr. nog een aantal geval len, waarin het den leerlingen afgeraden moet worden te gaan zwemmen. Nadat de heer Borst den spreker dank had gebracht, deelde de voorzitter van V.Z.V. nog een en ander mede over de wijze, waarop men zich voorgesteld had, dat de schoolwedstrijden zullen worden gehouden. Ook deed hij de verheugende mededeeling, dat de directie van de zweminrichting „De Heeren duinen" voor elke school eens in de 14 dagen haar inrichting gratis voor schoolzwemmen wil afstaan, voor dit schoolzwemmen kan men eiken werkdag van 11 uur tot 12.15 uur terecht. Zou den er scholen zijn, die elke week willen zwem men, dan zouden de deelnemers in de niet-gratis week 5 cent moeten betalen. Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN - Zaterdag. Kabeljauw f 12,50 .per st.; Tarbot f6—f5,50 per K.G.; Tong £5 30—f4 per K.G.; Makreel f72—f 6B: Groote griet f165—f145; Middel griet f 125; Kleine griet f 126—f 105; Kleine geul f80—f78, Kleine schol f 65—f 56; Pufschol f38 —f21.50; Pufschol 2 f 18—f 6; Wijting f 16—f 33.50; Groote schar f30; Kleine'schar f25—f 10.50; Pufschar f 9—f5. Poontjes f36. Alles per 50 K.G. Trawlers: IJM UI 270 manden f 8247; IJM 29 175 manden f5873; IJM 418 170, manden f 5408 IJM 189 130 manden f 3859 Kotter: TX 29 f 1052 Loggers: KW 91 f 1870; KW 175 f1319; KW 52 f 1478; KW 58 f159; KW 2 f 2336; KW 107, f 1245; KW 108 1 1774; KW 104 f462; SCH 223 f1112; SCH 73 .f 1775; KW 173 1 1586. IJMUIDEN 12 Mei 1941. Kabeljauw f 23—f 12 per st.; Tarbot f 6,10—fs.80 per K.G.; Tongen f5,50—14; Kleine' schol f 70—f 46; Pufschol f31 —f25; Pufschol (2) f 17,50—f 10.50; Kleine schar f28—f 16; Pufschar f 11—f4,50; Wijting f41—f32; Poontjes f40. Alles per 50 K.G. Trawlers: IJM 253, Sumatra 80 manden f2146; IJM 417, Derika .7 260 manden1 f 5220: IJM 117, Beatrice 30 manden f 614. Kotters: HD 125 f1179: IJM 223 f413. Loggers; KW 97 f318; KW 32 f79; KW 144 f670; KW 60 f 1040; KW 20 f 728; KW 47 f 1743; KW 59 £764; SCH 196 f566; SCH 97 f 593; SCH 402 f 1071; SCH 95 f 1204; SCH-201 f 408; SCH 245 f 1046;.SCH 30 1572; IJM 268 f 1002. Nagekomen besomming van Zaterdag: Trawler: IJM 165, Martha 130 manden f 4222. Logger: SCH 314 f 1614. aangrijpende pleciitigeid op de begraafplaats. Zaterdagmiddag werd op de begraafplaats „De Biezen" te Santpoort ter aarde be steld het' sotffelijik overschot van het op zoo'n noodlottige wijze om het leven gekomen zes-jarig zoontje van den heer Cana. Om de groeve stonden o.m. geschaard vriendjes en vriendinnetjes van de Comité-school. Toen het kistje in de groeve was neergelaten en behalve de familie-leden ook de schoolkinderen er bloemen op hadden gestrooid, trad het hoofd der Comité-school, de heer Lijnzaad, naar voren, om namens de ouders allen te danken voor hun belangstelling. Hij zei, dat de kleine jongen vaders trots en moeders glorie was. Nu blijft de vader achter met het „waarom?" op de lippen, terwijl moeder zich afvraagt, hoe verder te gaan „Op dit „waarom?" vermag ik geen antwoord te geven: Dat krijgen wij aan dezen kant van 't graf niet. Toen de jon gen zijn laatsten gang langs onze school maakte, hebben wij voor hem gezongen van „den blijden hemel". We mogen blij zijn. dat hij daar onbe dorven en als het ware spelenderwijs heen is ge gaan. Zijn vader en moeder zijn daarvan ook over tuigd; het zal hun een troost zijn te weten: „Onze jongen heeft het goed"." Diep onder den indruk verlieten de aanwezigen den doodenakker. SANTPOORT Sanlpóort—Zeemeeuwen (3-0) Voor de rust had deze ontmoeting weinig om het lijf. De thuisclub was over het geheel het meest in den aanval, doch Bakkum slaagde er ,niet in het nooöige verband in den roodblauwen aanval te brengen, zoodat deze linie vrij onge vaarlijk was. Pas, toen Zandvoort een penalty kreeg toegewezen, slaagde Bakkum er in zijn club de leiding-te geven (10). Kort hierop mocht Bakkum op den rand van het strafschopgebied een vrijen trap nemen. De lat voorkwam nu een tweede doelpunt. Na de rust kwam er wat meer leven in de brouwerij, tegen het eind zelfs zooveel, dat één der Zeemeeuwen-spelers den scheidsrechter te lijf wilde, wat hem door spelers en politie werd belet. Na een voorzet van Gerrits, die na de rust Oosterholt had vervangen, maakte Bakkum een tweede doelpunt (20). Goed werk van Tromp stelde Wijker in staat den stand op 30 te brengen. De Zeemeeuwen hielden dapper vol en eens juichten ze reeds, doch Nijssen wist den bal nog juist te stoppen. Nadat nog een "doelpunt van Bakkum wegens buitenspel was afgekeurd, werd het einde aan gekondigd. Onderstaande is reeds in een deel van onze vorige i plaag opgenomen.) Weiiselit Amerika vlootbases in Zuid-Af rika? Volgens den Britschen Berichtendienst heeft de Zuid-Afrikaansche minister-president, gene raal Smuts, in een persgesprek met de Chris tian Science Monitor o.a. gezegd dat de Ame- rikaansche invloed op Zuid-Afrïka sterker is dan die van eenige andere mogendheid. In dit verband is een ander bericht van be lang, waarin gemeld wordt dat het Ameri- kaansche ministerie van buitenlandsche zaken zich tot de Britsche regeering heeft gewend met het verzoek, de regeering der Unie van Zuid-Afrika* te bewegen tot het afstaan van vlootbases aan de Vereenigde Staten. Blijkens berichten van Madrileensche bladen uit Pretoria koestert men in nationale Zuid- Afrikaansche kringen de vrees dat de regeering mogelijk niet alleen vlootbases. maar ook het Zuid-Afrikaansche vasteland ter beschikking van de Vereenigde Staten zou stellen voor militaire operaties. (D.NB.) Regeling van de Jodenkwestie in het bezette Fransclie gebied. PARIJS, 9. Mei (D.N.B.) Krachtens een verordening van den militairen bevelhebber in Frankrijk, zal de Jodenkwestie in het be zette gebied door*een duidelijke definitie van het begrip Jood en door de opsomming van de be drijven, welke voor Joden verboden worden, defi nitief geregeld worden. Met ingang van 20 Mei a.s. zijn de volgende bedrijven voor Joden verboden: groot- en kleinhandel, café- en restaurantbedrijf, verzekering, scheepvaart, ver- keers- en transportondernemingen, bank- en geldwisselbedrijf, bemiddeling voor woningen, terreinen en hypotheken, bemiddeling als agent, makelaar, handelsreiziger, enz. In geen enkel bedrijf mogen van 20 Mei af Joden werkzaam zijn als leiders of ondergeschikten, die met de klan ten omgaan. Overtredingen tegen de verorde ning worden gestraft met gevangenisstraf m geldboeten. Irakscli manifest tol de Arabische volken. „Vrijheidsstrijd van de Arabische wereld". BEIROET, 10 Mei (D.N.B.) In een door den zender Bagdad verspreide oproeping van de Irak- sche regeering worden de Arabische volken aange spoord hecht bijeen te staan. De thans begonnen oorlog tegen Engeland is de vrijheidsstrijd van de Arabische wereld. Voorts heeft de zender Bagdad een door tien Arabische stamhoofden aan minister-president Kailani gerichten brief voorgèlezen, welke als volgt luidt: „Jaren hebben wij op dit oogenblik ge wacht. In 1929 waren wij nog niet voldoende be wapend en ook het Iraksche leger was toen niet' zoo goed georganiseerd en uitgerust. Niettemin gingen wij toen tot den strijd tegen Engeland over. Thans zijn wij besloten dezen oorlog tegen den grootsten vijand van ons volk tot aan de bevrijding voort te zetten". Spanje's lot niet langer in vreemde handen. Het D.N.B. verneemt uit Madrid: De chef, van de buitenlandsche persafdeéling Merry del Val herinnert in een artikel dat door alle provinciale bladen gepubliceerd is aan de uitspraak van Napoleon dat Gibraltar den Engelsche.n geen voordeel brengt, maar een altijd pijnlijke doorn in het vleesch van Spanje is. Gibraltar, aldus de schrijver, kost den En- gelschen troepen en verbittert de Spanjaarden. Hier is een voorbeeld voor het feit dat in de laatste eeuwen over het lot van Spanje werd beschikt in de kanselarijen van andere landen. Deze tijden zijn echter voor goed voorbij. Fran co heeft Spanje de overwinning op het terrein der binnenlandsche politiek verschaft. Hij zal het op het gebied der buitenlandsche politiek onafhankelijkheid geven. In buitenlandsche radio-uitzendingen is den laatsten tijd gezegd dat het Iberische schiereiland ongetwijfeld het volgende oorlogstooneel zal zijn. Het kan voor niemand verborgen blijven dat Spanje zich tus schen twee strijdende legers bevindt. Men kan echter slechts vaststellen dat Spanje geen Nie mandsland is. Indien de oorlog inderdaad over het schiereiland moet woeden, zal Franco wel weten op welke wijze de belangen van Spanje het beste gediend zijn en daarnaar zal hij han delen. Benoeming van jongere generaals in Engeland. BERLIJN, 10 Mei (D.N.B.) De Britsche Nieuwsdienst meldt dat twee luitenant-generaals tot bevelvoerende generaals zijn benoemd. Het zijn luitenant-generaal Carr en luitenant-generaal Thorne die in de plaats komen van hun aanzien lijk oudere voorgangers. Het Britsche ministerie van oorlog deelt in dit verband mede dat thans de politiek gevolgd wordt om de belangrijkste commandoposten in handen van jongere gene raals te leggen. Anierikaansch graan naar Frankrijk Vermoedelijk maandelijks twee scheepsladingen. WASHINGTON, 9 Mei. De Fransche ambas sadeur Henrv Haye heeft vandaag een onderhoud gehad met den onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken Sumner Welles. Na deze bespre king deelde hij mede dat de Amerikaansche re geering toestemming heeft gegeven tot den aan koop van twee scheepsladingen tarwe voor Frank rijk. Indien de situatie zich niet wijzigt, kan Frankrijk voortaan maandelijks twee scheeps ladingen tarwe koopen. (D.N.B.) Origineele redding van schip breukelingen. PORTLAND. De kustwacht alhier moet het schaamrood op de kaken gestaan hebben, toen een paar jongens in een handomdraai met succes een probleem oplosten dat den beambten onop losbaar scheen. Ongeveer 200 meter uit de kust was een jacht in een zware branding op een ko raalrif gestrand. Om de bemanning te bergen moest een lijn naar het schip overgebracht wor den. Een paar vindingrijke jongens hadden in een oogenblik een plan dat onmiddellijk in de daad werd omgezet. Een lange en stevige vischlijn werd aan een vlieger bevestigd. De vlieger werd opge laten en van afstand tot afstand luchtballonne tjes aan de lijn bevestigd, opdat deze niet in het water terecht zou komen en zinken. De menschen op het jacht slaagden erin de in een bocht han gende lijn te grijpen. Met behulp van deze visch- ijn werd nu een sterk touw overgetrokken, waar- ia allen zich hierlangs konden redden. (Unitetf Press). DIGESTIF PASTILLE ProbW 't «•"n" h"1 I probats Brandend Maagzu"'- Bennies helpan' Dadelijk in afdoende I dezelfde oude vermaarde van altijd. Ondei^voorttJ.contr.v. jche.k -epoth G J.Logger 1,27 CD 0,41 bü alle Apoth i Drogisten. ivled.) Men zorge dat alle bescheiden in orde zijn De chef van de afdeeling Burgerlijke Stand, Be volking en Verkiezingen der secretarie te Haarlem verzoekt ons het volgende op te nemen. Geduren de de eerste dagen der uitreiking persoonsbewijzen moesten zeer velen worden teruggezonden, omdat hun portretten niet voldeden aan de eischen, die daaraan krachtens de gegeven voorschriften moe ten worden gesteld. Voor den regelmatigen gang van zaken is dat een zeer ernstige belemmering. Immers moeten zij zich dan andermaal een of meer gangen naar de uitreiklocaliteit getroosten, alvo rens zij het persoonsbewijs in ontvangst kunnen nemen. Teneinde dit voor het vervolg zooveel mogelijk te voorkomen, meenen wij goed te doen, nogmaals uiteen te zetten aan'welke eischen de foto's voor het persoonsbewijs moeten voldoen. Ie. De afmetingen moeten nauwkeurig 3c.M. breed bij 4)4 c.M. hoog zijn. Dit is strikt noodig. Is een foto. te klein, dan moet afkeuring volgen; is zij te groot, dan is dat niet zoo bezwaarlijk, omdat het teveel met speciaal daarvoor aanwezige snij- apparaten kan worden afgesneden. Wij raden het publiek aan niet zelf aan een te groote foto t« gaan snijden of knippen. Laat dat gerust achter wege. daarvoor zorgen de ambtenaren - bij de uit reiking wel. 2e. De foto mag uitsluitend het hoofd en even tueel het bovendeel van de borst van den afge- beelden persoon weergeven. 3e. De foto moet den afgebeelden persoon zonder hoofdbedekking weergeven. Voor religieusen en draagsters van folkloristische kleeding wordt ont heffing van deze bepaling gegeven. 4e. De afbeelding van het hoofd moet 2 c.M. in doorsnede of grooter zijn. Tot nu toe voldeed het grootste deel der afgekeurde foto's niet aan dezen eiseh. De bedoeling is, dat de,kleinste dooi'snede d.i. in het algemeen de horizontale doorsnede, gemeten langs een denkbeeldige lijn. getrokken door de oógen aan dezen eiseh voldoet. Hoe grooter deze doorsneden, hoe beter. Men zal er daarom goed aan doen, te zorgen voor foto's, waar op het hoofd zoo groot mogelijk is afgebeeld, mits er daarbij natuurlijk weer voor wordt gezorgd, dat die afmetingen niet te groot zijn. 5e. De foto moet den afgebeelden persoon half „en face" en half „en profil" (zoogenaamd drie kwart) naar rechts toonen, zoodanig, dat het linkeroor duideliik en geheel zichtbaar is. Ook aan dezen eiseh voldeden tot op heden zeer veel foto's piet. Half „en face" en half „en profil" betéékenty cïat van den afgebeelden persoon de twee oogen en het linkeroor duidelijk zichtbaar zijn. Het rechter oor mag dus rriet te zien zijn. Voor vrouwelijke per sonen is het vaak zeer moeilijk, foto's te laten ma ken, waaroff het linkeroor duidelijk zichtbaar is, in verband met het afhangende hoofdhaar. Toch zal daarop ten strengste moeten worden gelet. Zoo noodig' zal het haar boven bet oor tijdens het foto grafeeren dus niet haarspelden moeten worden op gestoken. Wordt daarvoor niet gezorgd, dan zal de foto bijna nimmer goed uitvallen en het gevolg is..,, afkeuring. 6e. De beeldtrekken moeten schérp en niet ge retoucheerd zijn (geen wazige of z.g.n. kunst foto's). 7e. De foto moet den afgebeelden persoon duidelijk kenbaar weergeven. 8e. Gelijkmatige (z.g.n. egale) kleur; witte, althans lichte achter grond. Foto's met een niet lichten achtergrond kun nen niet worden geaccepteerd. 9e. De foto mag geen nevenafbeeldingen bevatten (geen andere personen, geen huis, geen landschap, geen hond. enz. enz.) 10e. De' foto mag geen stemoelafdruk of deel van een stempafdruk bevatten. 11e. De achterzijde der foto moet zijn van wit of roomkleurig (chamois) geheel blanco paoier, zonder stempelafdruk, op druk of anderszins. Een merk van het foto-papier, hoe klein en wei nig zichtbaar ook. mag op de achterzijde niet voor komen. Evenmin' mag een fotóJfefgedrukt zijn op portret-briefkaartenpapier. Wii geven ieder in zijn /haar eigen belang in óverweging, deze eischen nu niet te licht op te vatten en niet te denken: ik toI er wel door. Knipt u dit sutk uit en bewaar het zorgvuldig. Of nog beter gaat u reeds thans na. of de foto's, die u well'cht bezit, aan de bovengenoemde eischen voldoen. Meet een en ander nauwkeurig na. U kunt er daarbij wel op. rekenen, dat de foto's, die u bij een vorige gelegenheid hebt laten maken, veelal niet aan de eischen voldoen. Regelmatig wordt gepubliceerd in de dagbladen, dat bepaalde groepen van inwoners, die meenen in aanmerking te komen voor vrijstelling of ver mindering van betaling van de aan het persoons bewijs verbonden kosten, daarvoor aanvraagformu lieren kunnen inleveren binnen een daarvoor vast- gestelden termiin. Er zijn er telkens velen, die mee nen, dat zij hiermede kunnen wachten tot zij een uitnoodiging hebben ontvangen en die zich van de publicatie niets aantrekken. Weten dezulken wel, dat zii de administratie daarmede veel last bezor gen en kans loopen. hun persoonsbewijs te moeten betalen? Wij vertrouwen, dat diegenen, die in het vervolg gelegenheid ontvangen zulk een formulier j in te dienen, zich ook in dit opzicht strikt aan de voorschriften zullen houden. WASHINGTON: 25 Schepen met een gezamenlijke ton nage van 100.000 ton, welke tocbehooren aan de Alco» Steamship Company zijn op grond van Roosevelt'» „2 millioen tonnen plan", door Canadeesche belangen voor den dienst op Engeland gecharterd. (United Press). HAARLEM, 10 Mei. Bevallen 7 Mei: A. M. Slotemaker de Bruine— Bosman, z.\ 8 Mei: D. J. C. Peterse—den Hollander, d.; M. S. Calkoenvan den Bosch, d.; 9 Mei: S. H. M. HesselingRekvcld, z.; A. PostBreuker, z.', M. F. MelionoCauveren, d. Overleden 9 Mei: R., 7 m., z. v. C. L. Overbceke, Corn, van Noordestraat; M. Slingenberg, 59 j„ Florapark.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2