Mr. Slob over verleden, heden en toekomst van Haarlemmermeer. Zonne-ijs. Eigenaardigheden M A A N D A G 12 MEI 1941 H A A REE M'S D A G B E A D 3 Sinds 1908 is er veel veranderd. En in de toekomst kan er nog veel veranderen. Aan het eind van deze maand zal mr. A. Slob zijn functie als burgemeester van Haarlemmermeer neer leggen en daarmee een bijna 33-jarige loopbaan als burgervader afsluiten. Dit beteekent echter geens zins dat hij rustend burger zal worden, want er ligt al weer ander werk op hem te wachten. Korten tijd geleden is in een simpele vermelding van jaartallen en feiten in ons blad een opsomming gegeven van het vele door mr. Slob verricht. De lijst bevatte natuurlijk slechts een deel van allen arbeid, want vooral in het leven van 'n burgemeester zijn er vele zaken, welke moeilijk door een datum kunnen worden vastgelegd. En dat zijn meestal niet de minst belangrijke. Hoe kan bijv. in een jaartal vermeld worden, dat de burgemeester voor altijd en iedereen te bereiken is geweest en voor aller nooden. en moeilijkheden aandacht heeft gehad? Hoe, dat hij een open oog heeft gehad voor de sport, dat hij zeer veel voor de volkshuisvesting' heeft ge daan. steeds geijverd heeft voor het verkrijgen van een beter wegennet? Dan zijn er vele zaken die wel gedateerd kunnen worden, maar na enkele jaren is men reeds weer vergeten hoe moeilijk het bijv. is geweest om medewerking te verkrijgen voor de oprichting van een school of voor den bouw van een brug, of hoeveel besprekingen moesten worden gevoerd voor tot het aanleggen van een waterleiding en electricïteitsnet kon worden overgegaan, hoeveel dagen werk een uitbreidingsplan kostte. En dan is het ook moeilijk tot uitdrukking te brengen den vooruitzienden blik welken een burge meester behooi't te hebben, zeker in een gemeente als Haarlemmermeer, waar in de laatste 30 jaren zooveel is veranderd en waar zich, dank zij ook de medewerking van mr. Slob, een luchthaven heeft kunnen ontwikkelen. Voor dat alles was een man met ruimen blik noodig en Haarlemmermeer heeft zulk een man sinds 1908 aan het hoofd gehad. Dezer dagen hebben -wij, nu overal in de Meel de Lente zich ondanks de koude baan breekt, een onderhoud met mr. Slob gehad in het oude raad huis te Hoofddorp. Daarbij is het verleden, het heden en de toekomst ter sprake gekomen en uit alles bleek, dat mr. Slob nog volop meeleeft met alles wat gebeurt en zelfs "al plannen heeft om aan een zoo goed mogelijk slagen van den Productie- «lag 1941 mee te werken. Als ik terugzie op dat wat nu bijna achter me ligt, moet ik voor alles erkennen, dat het een mooie tijd is geweest en ik ben dankbaar dat ik in dezen tijd heb mogen leven.... En indien ik iets moet betreuren, welnu dan zijn dat de door mij gemaakte fouten. Als men weer eens nadenkt over wat is geschied en -verricht, zijn er dingen die nu anders zouden worden gedaan, maar voor mij is de tijd van mijn burgemeesterschap van Haarlemmermeer een mooie tijd geweest En hierbij doet de burgemeester van zijn groote belangstelling voor zijn uitgestrekte gemeente en van zijn waardeering voor zijn gemeentenaren blij ken als hij vertelt op welk hoog peil de land- bouwcultuur in de Haarlemmermeer staat. Hij geeft daarbij een1 overzicht van enkele tientallen jaren Haarlemmermeer-historie, in groote trekken natuur lijk, maar toch heel duidelijk doen uitkomend, hoe die vooraanstaande plaats in landbouwtechnisch opzicht werd bereikt. In den polder hebben zich kolonisten uit alle deelen van ons land gevestigd: uit Friesland, uit Groningen, uit -Drente, maar ook hjv. uit Zeeland. De landbouwers hebben elkaar [eleerd. De goede dingen in elke provinciale methode nam men van elkaar over en het slechte erd gecorrigeerd. Het resultaat was, dat men nu n de Haarlemmermeer met trots kan wijzen op de opbrengsten per H.A., zoo hoog als ook maar ergens in ons land. Die opbrengsten waren vroeger reeds goed, maar zijn ze in de laatste jaren nog gestegen? Ja, zeer zeker. In den tijd van mijn burgemees terschap heeft zich dank zij de kunstmest ook een «anzienlijke wijziging in de wijze van bedrijfs voering voltrokken. Toen ik hier in 1908 kwam. werden nog de z.g. oude contracten afgesloten bij het verhuren van de boerderijen. In zulk een con tract was door den landheer de bepaling opge nomen, dat de huurder van het land gedurende den winter 20 of 30 koeten moest houden. De bedoe ling van deze bepaling was te zorgen, dat de boer over voldoende mest zou beschikken en dus het land voldoende zou bemesten. Toen de kunstmest in ons land bekend werd en men er algemeen ge bruik van ging maken, verdween deze clausule uit de huurcontracten, de boer hoefde geen vee des winters meer te houden. Maarhiermee houdt nog een andere kwestie verband. Het ge bruiken van kunstmest heeft een groote werk loosheid veroorzaakt. Vroeger hield de boer, toen hij in den winter het slechte deel van zijn land bouwproducten opvoerde aan het jonge vee dat hij in het najaar had gekocht, twee of drie vaste ar beiders, maar later, toen hij in den winter practisch geen vee meer in den stal had, had hij niet meer zooveel vast personeel noodig en het gevolg was een groot aantal werkloozen. Velen hebben niet begrepen hoe het mogelijk was, dat een plat telandsgemeente als Haarlemmermeer tweeduizend werkloozen kon hebben, doch de verklaring ligt in het zoo juist door mij uiteengezette. De toestand van de landarbeiders -is sinds 1910 geheel veranderd Toen haddden ze een vast weekloon en emoli^ rnenten en tegenwoordig hebben er nog maar zeer Weinig vast werk hetgeen meebrengt minder in komsten bij slechte weersgesteldheid (regenverlet) en bij slapte in de akkerbouwwerkzaamheden. Ook heeft de uitvinding en verbetering van diverse land bouwwerktuigen en den aankoop daarvan, alsmede het gebruik van tractoren, op vele boerderijen tot gevolg gehad dat voor verschillende landbouw- werkzaamheden, als korenmaaien, aardappelrooien en ploegen, minder arbeiders noodig zijn dan in vroegere jaren. Van de positie der landarbeiders nara die der boeren is eigenlijk minder dan een stap, zeker voor den burgemeester van een plattelandsgemeente, want hij heeft de belangen der gemeenschap te behartigen, waartoe zij toch beiden behooren. Toen ik hier kwam waren de meeste boeren huurboeren, maar tijdens den wereldoorlog wérden de meesten van hen, in den tijd dat de land- prijzen zeer omhoog liepen, gedwongen het land te koopen. De lasten die zij dientengevolge op zich moesten nemen konden zij dragen zoolang zij voor hun producten goede prijzen konden maken, maar daarnadaarna kwamen de moeilijkheden. Velen moesten hun grond verkoopen en moesten maar probeeren een nieuw bestaan op te bouwen. Onder uw burgemeesterschap hebben zich ook de tuindorpen in de Haarlemmermeer ontwikkeld? Ja, die tuindorpen.... die zijn nog de oorzaak van verschillende moeilijkheden geweest. Na den Wereldoorlog heeft zich het eerst Zwanenburg ontwikkeld. Vele stedelingen bleken er graag te willen wonen en zoo steeg het aantal inwoners van tien jaar geleden begon de trek naar Badhoeve dorp. waar nu 3 a 4000 menschen wonen. Daardoor ongeveer 500 in 1908 tot 6000 in 1940. Ongeveer nam de bevolking van de Meer natuurlijk sterk toe, Aiaar deze tuindorpen veroorzaakten toch wel cenige wrijving als gevolg van de verschillen tusschen de bevolking in deze dorpen en die in den polder. De cene stelde ook aan het buiten wonen steedsche cischen, de andere voelde zich plattelands bevolking. Dat heeft soms wel eens ecnige span ning gegeven, maar de ontspanning is toch ook altijd w«er gekomen. En het verkeer zal ertoe meewerken dat die spanningen steeds minder vorkomen? Stellig. Alleen reeds door de geweldig mooie wegen en goede autobusdiensten is het verkeer tus schen platteland en stad gemakkelijker geworden. De spoorlijn mag niet aan de verwachtingen hebben voldaan de plannen daarvoor waren afkomstig van burgemeseter mr. J. P. Amersfoordt, maar heeft dertig jaar lang gepraat en gescrevcn voordat hel tot daden kwam doch het autoverkeer zooveel te meer. Mr. A. Slob blijkt groote bewondering voor zijn voorganger te hebben. Met grooten eerbied gewaagt hij van de plannen van dezen zeer bekwamen en door zijn tijdgenooten niet begrepen man. Mr. Amersfoordt was zijn tijd zeker vijftig jaar vooruit. Dat blijkt bijv. uit die spoorwegplannen en dat blijkt bijv. ook uit het feit, dat hij reeds lang voordat ieman^ anders in ons land erover dacht een grassilo in gebruik had. Zelfs had hij al een grasdrogerij. En zijn boerderij.... door be kwame en bevoegde menschen de beste en mooiste uit geheel Europa genoemd.... Uw oordeel over de toekomst? Wat het platteland in zijn geheel betreft is een belangrijke kwestie hoe de belangen van het groote verkeer in overeenstemming kunnen worden ge bracht met die van het aesthetisch schoon van land schap en dorp. En de Haarlemmermeer? Mijns inziens kan de landbouwcultuur ook daar op nog hooger peil worden gebracht. De bewerking van het land en de bodem opbrengst kan nog belangrijker worden verbeterd. Voor Hoofddorp opent zich naar mijn oordeel per spectief 'n forensenplaats te worden. Het ligt dicht bij Haarlem en Amsterdam en nu er o.m. een mooi wandelbosch tot stand is gekomen is het wonen er ook aantrekkelijker geworden. Er zijn thans al menschen die in zulk een rustige, landelijke om geving blijken te willen wonen. De verbetering van de landbouwcultuur is een punt dat den vertrekkenden burgemeester na aan het hart ligt. Dat is om velerlei redenen verklaar baar, zeker ook door de nieuwe functie die na zijn burgemeesterschap zijn volle kracht zal eischen, die eischen, die van gewestelijk voorzitter van de pro vincies Noord-Holland en Zuid-Holland en de z.g. „Commissie-Posthuma", d.i. de commissie ter on dersteuning van de maatregelen getroffen. Voor de regeling van de landbouwproductie en ingesteld bij besluit van den Rijkscommissaris d.d. 19 Maart 1941. Afkomstig uit een landbouwgeslacht. heeft mr. Slob zich steeds nauw met d'e bodemcultuur en wat daarmee samenhangt verbonden gevoeld. Daaruit stamt stellis ook zijn liefde voor het paard, dat hij vermoedelijk geen, grooter dienst heeft kunnen bewijzen dan door verleden jaar in de bres te staan voor het behoud van zijn langen staart en zijn rusteloos meewerken aan de oprichting van het groote sportpark in Hoofddorp, waarin al zooveel con courses zijn gehouden, en even stellig ook zijn keuze van de lijfspreuk „Terar dum prosim", het geeft niet of ik onderga, als ik maar nuttig benn ge weest, een keuze, richting gevend voor het leven. (Adv. Ingez. Med.) Teraardebestelling Luit.-gen. b. d. A. D. Berkhout. Zaterdagmiddag twee uur werd op de Alge- meene Begraafplaats te Haarlem ter aarde be steld het stoffelijk overschot van luit.-gen. b.d. A. D. J. Berkhout, oud-inspecteur van de voor malige Genie, ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw, die in den ouderdom van 79 jaar te 's-Gravenhage is overleden. Onder hen, die aan den- overledene de laatste eer bewezen, waren de heeren F. A. Vaillant, oud-generaal-majoor en eveneens inspecteur van de Genie, als lid van den Raad van Bestuur van het Kon. Instituut van Ingenieurs te 's-Gra- venhage. waarvan de overledene ook deel heeft uitgemaakt: hoofd-ing. J. H. Warning, voorzit ter der Twee-en-een-halve-cents Vereeniging der Evang. Luthersche Gemeente en regent van het Evang. Luth. Weeshuis te 's-Graven hage; Mr. R. E. Kramer, secretaris van boven genoemde vereeniging en weeshuis; verder de heer R. J. Brackmann, bestuurslid der Vereeni ging ..Maarten Luther" te 's-Gravenhage. Aan het graf werd niet gesproken. Mr. G. J. C. Schilthuis uit Rotterdam, eén neef van den overledene dankte namens de fa milie voor de belangstelling». GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bi): Daniels. Gr. Houtstraat 105. arm band: Bureau van Politie. Smedestraat. boek; Hagen, Burgwal 107. bril; Schouten. Leidscheplein 34 rd., das: Corbee. Tesselschadcplein 3. hond; Hulsebosch, Scher- merstraat 11 rd., horloge: Neuman, Sluyvesantstraat 104. handschoenen: Koster p./a. de Goede. Zijlstraat 11-13-15, messen van gehaktmolen: Beencn, Spaarnhovenstraat 74, portemonnaie m. i Drenth, Leidscheplein 34. portemon- naie m. i.; v. Emmerik, Welgelegenpleln 23, portemonnaie m. i.: Evers, Brouwersvaart 58, portemonnaie m. i.; Trautwein, Bakenessergracht 77, ring; Vester, Koediefs- laan 49, Heemstede, ring; Bocser, Zaanenstraat 20. sleutel; Fortgens. Byzantiumstraat 24, taschje m. I. Om de gevreesde koolziekte de draaihartigheicl, tegen te gaan, worden thans veel koolplanten in broeibakken opgekweekt. Voor het uitplanten moeten ze evenwel „afgehard" worden, waartoe de broeiramen worden afgenomen. (Foto Pax Holland) Chr. Oratorium Vereeniging 30 jaar. De Christelijke Oratorium Vereeniging te Haar lem herdacht in een ledenvergadering het feit, dat zij dertig jaar geleden werd opgericht. De voorzitter, de heer Tauber, herinnerde er aan, hoe de vereeniging in de afgeloopen dertig jaar zoowel tijden van voor- als van tegenspoed hadmedegemaakt. De secretaris, de heer C. Kuyper, deed in zijn jaarverslag mededeelïng van de wisseling van het secretariaat der vereeniging. dat thans gevestigd is Stuyvesantstraat 92 te Haarlem, en deed uit komen. dat het de C.O.V. in het afgeloopen ver- eenigingsjaar, ondanks de vele moeilijkheden in het maatschappelijke leven, zeer goed is gegaan. De repetitie-avonden werden getrouw bezocht, de uitvoering der Matthaus-Passion werd een vol maakt succes en de financieele positie der ver eeniging verbeterde aanzienlijk. Dit laatste bleek vooral duidelijk uit het ver slag. dat de penningmeester, de heer Widman. hierna over het afgeloopen jaar uitbracht. Na een bestuursverkiezing ter voorziening in twee vacatures deed de voorzitter mededcelingen over de a.s. uitvoering van de ..Hohe Messe" van Joh. Seb. Bach op Vrijdagavond 27 Juni in de Groote Kerk. Uit deze mededeelingen bleek, dat deze uitvoering een unieke gebeurtenis in het muziekleven .belooft te worden, een hoogtepunt in de geschiedenis der C.O.V., waarmede zij op waar dige wijze haar dertigjarig bestaan hoopt te her denken. De aandacht van de leden werd nog speciaal ge vestigd op de lezing, welke prof. Dr. G. van der Leeuw uit Groningen op Dinsdag 24 Juni a.s. in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw over de ..Hohe Messe" zal komen houden. De dirigent der vereeniging. de heer George j Robert, hield hierna voor de leden een interessan- i te causerie over de beteekenis van de ..Hohe Messe" naar aanleiding van het pas verschenen boek van Prof. v d. Leeuw en Ant. v. d. Horst: „Bach's Hoogmis", waarna met het zingen van een gezang de vergadering werd gesloten. De n. z. H. Gunstige resultaten over April. De vervoersopbreiigst (alle lijnen) gedurende April 1941 is f 326.076, tegen f 268.814 in April van het vorige jaar. Alzoo een hoogere op brengst van f 57.262. Mr. B. J. Besier ambtenaar van liet O. M. Benoemd is tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Kantongerechten in het Arrondis sement Haarlem de heer Mr. B. J. Besier, thans ambtenaar bij het O.M. bij de Kantongerechten in het Arrondissement Middelburg. De heer Besier, die in 1905 te Amsterdam werd geboren, ontving zijn opleiding te 's Gravcnhage en promoveerde in 1930 aan de Universiteit te Utrecht. Nadat hij als waarnemend ambtenaar bij de Kan tongerechten te 's Gravcnhage werkzaam was ge weest ging hij 14 November 1934 naar Middelburg, waar hij behalve als Ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht ook meermalen fungeerde als Substituut-officier bij de Arr. Rechtbank aldaar. Mr. Besier staat bekend als een jurist van groote rechtskennis die intusschen steeds blijk geeft, zich rekenschap te geven van de omstandigheden van de verdachten. Buiten zijn ambtelijk werk interesseert hij zich voor het verkeersvraagstuk. Van de oprichting der Vereeniging voor Veilig Verkeer af heeft hij zit ting in het bestuur, den laatsten tyd als voorzit ter. RESTEN VAN RONIEINSCHF. CASTELLA TE VALKENBURG AAN DEN RIJN ONTDEKT. Prof van Giffen heeft bij onderzoekingen ont dekt, dat op een berg in Valkenburg aan den Rijn niet één maar twee Romeinsche castella heb ben gelegen. (In Rusland heeft men een z.g. .Jielio-gencrator" vervaardigd, d.i. een machine die koude opwekt en zelfs ijs fabriceert met behulp van zonnestralen. Ik heb u reeds tevoren vele malen Van allerlei verwonderlijks verteld. Maar 't lijkt me toch met ijs uit zonnestralen Zeer in 't bijzonder wonderlijk gesteld. Heb ik die vreemde tijding goed gelezen, Dan heeft het iets van doen met ammoniak, Dat zal misschien ietwat verhèldrend wezen Voor de geleerden van het chemisch vak. Ik moet me echter als een leek nog houden Aan het begrip dat zon slechts warmte wekt. Dat zij daarnaast een bron zou zijn van koude Is iets dat hooger dan mijn petje strekt. Maar ook al gaat het mijn benul te boven. Er wordt op aarde zooveel vreemds volbracht. Dat ik bereid ben dit ook te gelooven, Al wordt wel veel van mijn geloof verwacht. Ik waag slechts hier nog over op' te merken, Dat wij nu eenmaal niet in Rusland zijn, De zon moog' hier haar actie nog versterken Voor warmtelevering uit zonneschijn, 't Verbaast me wel dat Rusland haar kan vragen, Om dienst te doen als extra-koude bron, Wij krijgen hier van onze levensdagen. Al ruim voldoende koude zonder zon. P. GASUS. Glas op den weg een vijand van den band. Gemeld wordt: Naar aanleiding van het feit, dat den laatste tijd veel glasscherven voorkomen op straten, rijwielpaden en landwegen, wordt nadruk kelijk gewezen op het groote gevaar, dat de banden loopen. wanneer men door glasscherven of glas- gruis heen rijdt. Het zou overbodig zijn er de aandacht op te vesti gen. dat zulke splinters in den buitenband dringen en dezen als ook den binnenband ruïneeren, ware 't niet, dat herhaaldelijk te zien is dat wielrijders in dit opzicht niet de minste voorzichtigheid in acht nemen. Een beroep tot grootere waakzaamheid is dus in dezen tijd van bandenschaarschte stellig op zijn plaats. Treft men glas of spijkers op den weg aan, denk dan aan de medewielrijders en verwijder deze obstakels. In sloot of berm kunnen zij geen kwaad. Niet alleen glas of spijkers, maar ook uit stekende keien, losliggende riooldeksels en hooger liggende tramrails trachten een aanslag op den band te doen. Ook deze moeten dus vermeden of met oplettendheid bereden worden. Behandel ban den met zachtheid door ze hard op te pompen. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De Commissaris der provincie Noord-Holland, Mr. A. J. Backer, heeft bekend gemaakt, dat de tegen Dinsdag 13 dezer uitgeschreven vergadering van de Provinciale Staten niet doorgaat. GENOOTSCHAP „NEDERLAND EN EUROPA". 's-GRAVENHAGE. 12 Mei. Te s-Gravenhage is in oprichting het genootschap „Nederland en Europa". Dit genootschap berust op de overtuiging, dat alle voorteekenen er op wijzen, dat een nieuwe Europeesche orde ontstaat en dat het Duitsche rijk daarin een leidende plaats zal innemen. Voor het genootschap spelen gevoelsmomenten hierbij geen rol. Veler tegenzin echter om zich met deze nieuwe orde bezig te houden, berust veeleer juist op be paalde gevoelsmomenen, dan op redelijke argumen ten, passend bij den typisch Nederlandschen zin voor werkelijkheid en feiten. Naar de opvatting van het genootschap eischt evenwel het belang van ons volk een zeer nuchtere en oplettende beoordeeling van de zich voortdurend ontwikkelende internatio nale situatie met alle gevolgen daarvan voor land bouw, handel en industrie, voor wetenschap, kun sten, verkeer, kortom voor het geheele geestelijke en materieeje leven van ons volk. NEDERLANDS PLAATS IN HET NIEUWE EUROPA. Het genootschap stelt zich ten doel mannen te vereenigen die. zelf werkzaam op maatschappelijk en wetenschappelijk gebied, bereid zijn zich volko men onbevooroordeeld te wijden aan de bestudee ring van alle vraagstukken, welke verband hou den met Neerlands plaats en taak in het toekom stige Europa. Daarbij wordt nadrukkelijk vastge steld, dat het genootschap buiten en boven alle binnenlandsche politieke tegenstellingen wenscht. te staan. Het dagelijksch bestuur van het genootschap ..Nederland en Europa" is voorloopig als volgt sa mengesteld: voorzitter: prof. dr. G. A. G. Snijder, zaakvoerend secretaris en financieel beheerder: K. W. Boekholi. Naarderstraat 298, Huizen (N.-H.), bestuursleden: E. J. Voute, P. van Leeuwen Boom kamp en A. Meyer-Schwencke. (A.N.P.) Leerlmgeniiitvoering Nelly Jager. Men schrijft ons: Zondag gaf mejuffrouw Nelly Jager in een der bovenzalen van Restaurant Lido haar jaariijkschen leerlingenmidddag. Er heerschte van het begin tot het einde aan dacht voor de met zorg voorbereide en met ernst uitgevoerde werkjes voor viool, piano en blokfluit. Ieder trachtte zijn beste beentje voor te zetten, wat niet bij allen even goed lukte, daar sommigen hun plankenkoorts nog moesten overwinnen. Doch een lichte bemoediging van mej. Jager bracht deze kleintjes dan wel weer in het goede spoor. Voor de pauze lieten elf beginnelingen, zoo tus schen 7 en 11 jaar, zich hooren, de meesten met eenvoudige, accuraat ingestudeerde pianostukjes. De drie viool-debutantjes, hoewel nog in het eerste beginstadium, gaven blijk van een goeden grond slag. Ook de leerlingen die met zooveel toewijdinj haai instrument bespeelde, oogstte succes. Na de pauze kwam de beurt aan de wat oudere en dus ook meer gevorderde leerlingen. Hier viel dadelijk veel meer persoonlijkheid te constateeren en eenigen gaven werkelijk goed muzikaal spel te hooren. Een fantasie van Mozart, een nocturne van Chopin werden met begrip gespeeld. Ook van de oudere vioolleerlingen werd goed spel gehoord fo.a. een sonate van Quanlz en een concertino van Rieding). Ten slotte voerden alle leerlingen samen, met veel plezier, het zangstukje van Perrette en de Melkkan van Hendrika van Tussenbroek op. Als boertjes en boerinnetjes met klompen aan, toon den ze zich heel wat vrijmoediger op het podium, dan toen ze achter de vleugel of muziekstandaard plaats moesten nemen. Een vlotte Perrette met een lief stemmetje was het middelpunt van het fleurige troepje, dat door mcj. W. Schijf begeleid werd. De dank voor het vele goede, dat mej. Jage haar leerlingen weet te geven, werd vertolkt door een der ouders en uitte zich vevder in vele bloe men, maar bovenal in de van voldoening stralende kindergezichtjes. in Haarlem en omgeving. Laten we, om de nieuwsgierigheid niet gespan nen te houden, maar dadelijk zeggen, waaruit de merkwaardigheid bestaat van het gebouw, dat ge hier ziet afgebeeld en dat ieder kent als ..De Waag". Wie de foto aandachtig beschouwt ziet het zelf al: Dit is nu eens een gebouw, dat twee precies dezelfde gevels vertoont. De Oostelijke is gelijk aan de Zuidelijke en men kan bezwaarlijk beweren, dat het stadsbeeld er door geschaad wordt. Het eenige, dat de symmetrie verstoort is het trapje of stoepje aan den Oostelijkcn gevel, dat ge wel eens beklommen hebt op weg naar een bijeenkomst van het teekencollege ..Kunst zij ons Doel", of dat ge bepaald eens beklimmen moet, als dit college er weer eens een tentoonstelling houdt. Ge zult dan in een omgeving terecht ko men, waar de tijd drie eeuwen schijnt te hebben stilgestaan: wenteltrapjes, donkere portaaltjes en lokaliteiten met schaagbalken uit den tijd, toen men nog niet zuinig met hout behoefde te zijn. De Waag is, zooals de naam het zegt. eeuwen lang de plaats geweest, waar gewogen werd. Er werd hier in de buurt nogal eens gemarkt en aan den Gravensteen voeren de schepen allerlei soort van koopwaar aan. Er viel dus nogal het een en ander te wegen, waartoe een geweldenaar van een bas cule voorhanden was in de benedenverdieping. De Waag. (Foto De Haas) welke weegschaal uit het jaar 1623 dateerde. De Waag is een kloek, van arduinsteen opge trokken gebouw, dat in 1598 gesticht werd op de plaats, waar voor dien tijd een paar burgerwoon huizen stonden. Het jaarcijfer, bekroond door den Hollandsohen Leeuw in zijn tuin bewij-st dat en dat de stad het gebouw liet zetten blijkt uit het stedelijk wapen met het bekende devies: Vicit vim virtus. Jarenlang heeft men het fraaie arduinsteen bedekt met een dikke laag verf en men behoeft nog -geen stokoud Haarlemmer te zijn, om zich te herinneren, hoeveel voldoening destijds het besluit wekte, om deze laag weer te verwijderen. Sindsdien staat de Waag er weer. zooals onze zes tiende eeuwsche voorvaderen het gebouw gekend hebben. De Waag is zekes al een halve eeuw geen waag meer. Bij het verdwijnen van de markten uit Haarlem ontbrak de noodzaak, een weeggelegen heid voorhanden te hebben en het -benedengedeel te kreeg daarom een andere bestemming, n.l. op slagplaats van oud brandbhischmateriaal. Maar op de bovenverdieping heeft, als gezegd, „Kunst zij ons Doel" haar behuizing. Iedere week worden hier samenkomsten gehouden van het vermaarde college en heel wat schilders van vermaardheid hebben hier even leerrijke als aan gename uurtjes gesleten. De Waag is dus monument geworden. Jammer genoeg. Want het koffiehuis er naast aan de daaraan weer grenzende panden, waar vroeger het veerhuis van het vervoer te water was geves tigd en in later jaren de kantoren van een ree- derij, zijn, mèt het oude Waaggebouw herinne ringen aan den tijd, waarin de Haarlemsche han del heel wat vertier aan dit stukje oud-Haarlem moet hebben verleend. OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE FOTO'S OP DE PERSOONSBEWIJZEN. Een abonné beklaagt zich, dat hij ten behoeve van zijn persoonsbewijzen foto's heeft laten maken van zijn vrouw cn zichzelf bij een fotografische inrichting tc Haarlem die natuurlijk op de hoogte was met de cischen. die aan deze foto's gesteld zijn welke foto's afgekeurd weiden. Hij heeft deze fotografische inrichting verzocht, de foto'a gratis over te maken, hetgeen geweigerd werd. Terecht neemt deze abonné het standpunt 1n, dat deze inrichting evenzeer wettelijk als moreel verplicht was, de foto's gratis over te maken. Voor het overige vergewisse men zich bij het afleveren der foto's of deze ten volle voldoen aan alle gestelde eischen. Een kleinigheid i kan voldoende zijn om ze af te keuren en het Is i gebleken, dat het toezicht streng Is. J. VAN SCHOONHOVEN. Accountant en Belastingadviseur. RECHTHUISSTRAAT 17. TELEF. 22792 HAARLEM. (Adv. Ingez. Mcd.) AGENDA MAANDAG 12 MEI. Rambrandt Theater: „De Komedianten" in ,,'n Rare Familie", 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Huzarenkoorts", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Renate in het kwartet", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Monica", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel", 104 uur. DINSDAG 13 MEI. Restaurant Brinkmann: H.O.V. algemeene leden vergadering, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „De Komedianten" in ..'n Rare Familie", 2.30 en 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werkea van leden van „Kunst Zij Ons Doel", AOi uur.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5