in Fransche pers in het geweer. Jioct Tlieuivs jButitenlattd Uit de Pers. PM A A NDAG 12 M E I 1941 HA'ARLE M'S DAGBLAD 3 Tegen voorstellen van den Amerikaansche senator Pepper. Binn tien erla; hii i h; e Ji u ts red< den :eria aren eide de i e I Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De Amerikaansche democratische senator Pepper heeft in een senaatrede van 6 Mei j.l. verklaard dat het tijd is voor de Ver. Staten om hard te wor den. President Roosevelt zou den nationalen nood toestand moeten afkondigen, opdat de regeering volmachten zou krijgen als in oorlogstijd. Voorts eischte senator Pepper dat de Ver. Staten gemeen schappelijk met Engeland dienden te verhinderen dat de asmogendheden Groenland, IJsland, de Azo- ren, de Kaap Verdische eilanden, de Canarïsche eilanden, Singapore en Dakar zouden bezetten, Daarom dienden deze gebieden terstond te wor den ingenomen, teneinde aanvallen van de as op het Westelijk halfrond onmogelijk te maken en de toevoerwegen van Engeland met de Amerikaan sche vloot en het Amerikaansche luchtwapen te kunnen ophouden. Daar senator Pepper onder het voorwendsel als zou de as naar de bezetting van Dakar streven heel openlijk verlangt dat Engeland en Amerika, Dakar, dus Fransch gebied, zullen bezetten, keert de Fran sche pers zich ten scherpste tegen deze uiteenzet tingen van Pepper. In de Matin" schrijft Stephan Lauzanne dat een vriendschap van een eeuw in ge vaar verkeert. Hij stelt de vraag of deze waanzin nige .politiek de Ver. Staten in conflict met Frank rijk zullen Bréngen, In een ander commentaar van hetzelfde blad wordt gezegd dat de politiek van inmenging der Vereenigde Staten in het Europee- sche conflict steeds bedenkelijker wordt. De Ame rikaansche interventionisten meenen blijkbaar met de bezetting van Dakar het beste middel in de hand te hebben om de vestiging van de nieuwe orde in Europa te vertragen. In de „Paris Soir" neemt Henry Janieres de rede van Pepper tot aanleiding om met de scherpste woorden te wijzen op het oorlogsophitsende drijven van Israel en van de politici te Washington die in Joodschen dienst staan. De „Oeuvre" schrijft dat Pepper die tot de regeermgsmeerderheid van Roo sevelt in het Congres behoort thans de stelling weer opneemt welke majoor Elliot in het Ameri kaansche tijdschrift „Life" verdedigd heeft die reeds over een Amerikaansche invloedszöne in Afrika gesproken heeft. Het is een schandaal, aldus het blad, dat een senator van een z.g. vreedzamen, democratischen en neutralen staat, een dergelijke rede in een parlementsvergadering heeft kunnen houden. In Washington dient men wel te weten dat Frankrijk in het geheel niet bereid is, de gedachte eener bezetting van zijn groote haven in het Zui delijk deel van den Atlantischen Oceaan te dulden. Het zal Dakar tegen alle aanvallen van buiten, vanwaar zij ook mogen komen, verdedigen: „La France au travail" schrijft boven het bericht van de rede van Pepper: „De oorlogspartij in de Ver eenigde Staten is buiten zich zelf geraakt". Japansche troepen veroveren Sjaoyoean. Straotegisch punt der Chineeeen. ERGENS IN DE PROVINCIE HONAN. De Japansche troepen hebben Zondagmiddag Sjao yoean. een strategische basis van het veertigste Chineesche leger, gelegen op ongeveer twaalf mijl ten oosten van Yoeankoe in de provincie Sjansi, veroverd. De Chineesche legerbevelheb ber kwam tijdens de krijgsverrichtingen om het leven, tewijl de chef van den staf wordt ver mist. (Domei) Halifax' jongste redevoeringen. Commentaar van de „Diplo". Het D.N.B. meldt: Omtrent de dezer dagen be gonnen reeks redevoeringen van den Britschen am bassadeur in Washington, Lord Halifax, schrijft de „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz": De beteekenis van deze reis met redevoeringen is klaarblijkelijk dat Halifax van zijn kant den psy- chologischen grond moet voorbereiden voor datgene wat naar hij verwacht president Roosevelt over enkele dagen aan nieuwe dingen aan zijn volk zal mededeelen, n.l. een geforceerde ondersteuning van Engeland, welke de Ver. Staten noodzakelijkerwijze steeds meer aan den rand van den oorlog moet brengen. Deze wijze van arbeidsverdeeling tusschen de partij der Amerikaansche oorlogophitsers en den officieelen vertegenwoordiger van Engeland is in dezen oorlog geenszins iets nieuws. Reeds zijn voor ganger Lord Lothian heeft met opvallende wegel matigheid telkens wanneer groote besluiten van de Amerikaansche regeering bekend gemaakt zou den worden, een overeenkomstige moreele voorbe reiding bewerkstelligd. Of het nu problemen van wereldopvatting of van materieelen aard waren die een sterkere inschakeling van de V.S. wensché- lijk lieten schijnen, steeds heeft Lord Lothian eenige dagen tevoren gevraagd wat eenige dagen later dor Roosevelt ex-cathedra werd geprocla meerd. Onder het systeem-Halifax wordt klaar blijkelijk dit gebruik in de Ver. Staten voortgezet. Vlaamscli-Nationaal Verbond de eenige politieke partij in Vlaanderen Rex de eenige partij in Wallonië. De Vlaamsch-Nationale partij is door de toetre ding van het geheele Verdinaso-beweging (Verbond van Dietsche nationaal-solidaristen) en de Vlaam- sche afdeeling van de Rex-partij tot een eenheids organisatie geworden die onder den naam Vlaamsch- Nationaal Verbond en onder leiding van Staf de Clercq voortaan de eenige politieke wilsdrager van Vlaanderen zal zijn, aldus meldt het D.N.B. uit Brussel. Krachtens de met den Rexistenleider Léon Degrelle gesloten overeenkomst wordt anderzijds de Rex-partij door het Vlaamsch-nationale Ver bond als de eenheidspartij voor Wallonië erkend. De Belgische hoofdstad wordt tot het Vlaamsche ge bied gerekend met de beperking van de Fransen sprekende Rexisten van B: usseh voorloopig nog bij Rex mogen blijven. De Vlamingen in Walenland zullen in de toekomst in het Vlaamsch-Nationale Verbond georganiseerd worden. Fransclie krijgsraad velt vier doodvonnissen. •De krijgsraad van Clermont-Ferrand heeft tij dens zijn zitting van 2 Mei. naar eerst thans 'be kendgemaakt wordt, vier doodvonnissen geveld teger. Fransche onderofficieren en soldaten, die in dienst van een buitenlandsche mogendheid ge treden waren of contact gezocht hadden met de beweging van De Gaulle. De krijgsraad heeft, zoo verneemt het D.N.B. uit Viohy, voorts twaalf verdachten veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid, zes tot twintig jaar vestingstraf en even zoo lange verbanning, acht tien tot tien jaar gevangenisstraf en tien tot een laar. De doodvonnissen zijn bij verstek geveld. De behandeling is met gesloten deuren geschied. Daitsch weermachtsbericht van Zaterdag Fabrieken, havenwerken en vliegvelden in Engeland aangevallen. Engelsche onderzeeër vernietigd. - Bommen op Mannheim en Berlijn. BERLIJN, 10 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Het luchtwapen heeft in het zeegebied rondom Engeland twee koopvaardijschepen met tezamen 3000 b.r.t. tot zinken gebracht en drie andere schepen beschadigd, waaronder een groot vracht schip zoo ernstig dat dit vaartuig als verloren be schouwd moet worden. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden ten zuiden van Porthsmouth een Britschen torpedojager, welke in brand geraakte. In den afgeloopen nacht bombardeerden ge vechtsvliegtuigen met goede uitwerking wapenfa brieken en vliegvelden in de Midlands en in Zuid- Engeland, alsmede havenwerken aan de Schoische Oostkust en in West- en Zuïdoost-Engeland. Hierbij gelukte het een vijandelijk vliegtuig neer te schie ten. In Noord-Afrika verliepen plaatselijke gevechts handelingen bij Tobroek en Solloem met goed suc ces voor de Duitsch-Italiaansche troepen. Bij het eiland Malta vernietigden Duitsche duikbommen werpers een Britschen onderzeeër. De vijand liet vannacht op verscheidene plaatsen in Zuid-west Duilschland brisant- en brandbommen vallen. Vooral in Mannheim ontstond schade in woonwijken en werden branden veroorzaakt in fa brieken, .welke echter snel gebluscht konden wor den. Afzonderlijke vliegtuigen deden een aanval op het centrum van de rijkshoofdstad. Onder de burgerbevolking werden eenige slachtoffers ge maakt aan dooden en gewonden. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten vijf, marine-artillerie twee Britsche vliegtuigen omlaag. Bij nachtelijke aanvallen op Plymouth heeft zich de bemanning van een gevechtsvliegtuig, luitenant Pichler, Oberfeldwebel Abraham, Feldwebel Stöger en onderofficier Jacobi verscheidene malen bijzonder onderscheiden". Italiaansch weermachtsbericht van Zaterdag Aanval op schepen bij Malta. Italiaansch-Duitsche activiteit aan het front van Solloem. ROME, 10 Mei (Stefani). In zijn weermachts bericht no. 339 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „Ten zuiden van Malta hebben Duitsche vlieg tuigen een aanval gedaan op schepen van den vijand. Een duikboot werd tot zinken gebracht en een torpedojager beschadigd. In Noord-Afrika waren Italiaansch-Duitsche afdeelingen aan het front van Solloem met ge pantserde strijdkrachten op succesvolle wijze in actie. Aan he.t front van Tobroek was bedrijvigheid van de artillerie. De vijand ondernam een lucht aanval op Derna. In de Egeïsche Zee hebben wij de eilanden An- dros. Tynos en Ternia van de groep der Cycladen bezet. In Oost-Afrika boden onze troepen hardnekkig verzet tegenover den toenemenden druk van tien vijand. In den nacht van 7 op 8 Mei werd een aan val van Indische detachementen in den sector van Aladji afgeslagen,. Een vliegtuig van het type Gloster werd te Aladji door ons luchtdoelgeschut neergehaald". Italiaansch weermachtsbericht van Zondag Aanval op Engelsche vlootformatie in de Middellandsche Zee Twee kruisers getroffen Bezetting der Cycladen voltooid ROME. 11 Mei (Stefani) Weermachtsbericht no. 340 luidt als volgt: „Onze bombardementseenheden hebben her haalde malen een vijandelijke vlootformatie aan gevallen in het Westen van de Middellandsche Zee en twee kruisers ernstig getroffen. Een vijandelijk toestel werd neergeschoten. Tijdens een aanvaj van vliegtuigen van het Duit sche vliegercorps op Malta is een vliegboot van het type Sunderland in brand geschoten. Een van onze vliegtuigen, waarvan in weermachtsbericht no. 338 gemeld was dat het was neergeschoten, is terug-, gevonden. In Noord-Afrika gaat de bedrijvigheid van de Italiaansch-Duitsche eenheden in de zone van Solloem voort met succes. Op de Egeische Zee zijn Italiaansche detache menten ontscheept op de eilanden Zea, Syphnos.1 Syra en Micono, waarmede de bezetting van de archipel der Cycladen is voltooid. In Oost-Afrika aanzienlijke activiteit van artil lerie in den sector van Amba Aladji. Niets bijzon ders te melden uit de overige sectoren. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aanval gedaan op het vlieg veld van Catania. Gemeld wordt dat eenige schade is aangericht en eenige slachtoffers zijn gevallen." Koning-keizer Victor Emmanuel bezoekt Albanië. Feestelijke ontvangst te Tirana. Uit Tirana meldt Stefani: Zaterdag heeft ko ning-keizer Victor Emmanuel ITI voor het' eerst een bezoek gebracht aan Albanië, hetgeen groote geestdrift teweeggebracht heeft bij de geheele be volking. die uiting heeft gegeven aan de weldaden welke haar land ten deel gevallen zijn van de zijde van de Italiaansche regeering sedert de vereeni- ging van Albanië met Italië. De straten van Tirana waren versierd ln de Italiaansche en Albaneesche kleuren en een enor me menschenmenigte, waaronder ook vertegen woordigers van de bevrijde provincies Tsjamoeri en Kossovo, was op de been in afwachting van de komst van het vliegtuig, waarmee de souverein de reus maakte. Bij de ontvangst waren o.a. aan wezig de minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano. de commandant van de gewapende strijd krachten in Albanië generaal Cavallero en de bui tenlandsche consuls in Albanië, benevens een ver tegenwoordiger van de Duitsche militaire missie. Ter gelegenheid van dit bezoek heeft de pre mier Verlaci- een boodschap gericht tot het volk. waarin hij verklaarde dat de koning, die aan Al banië een statuut heeft gegeven en gezorgd heeft voor uitbreiding van het grondgebied, recht heeft op de liefde en toewijding van alle Albaneezen. De koning-keizer heeft aan Verlaci een bedrag van een millioen lire overhandigd voor liefdadige doeleinden in de gebieden, die het zwaarst door den oorlog geteisterd zijn. Een nader D.N.B.-bericht: De koning-keizer heeft Zaterdagmiddag in het koninklijk paleis aen opperbevelhebber van de Italiaansche weermacht in Italië, legercorps-generaal Caval lero, den vlootbevelhebber den bevelhebber van het luchtwapen en den bevelhebber van de Al baneesche fascistische militie ontvangen. In aansluiting hierop werd een ministerraad ge houden onder voorzitterschap van den koning- keizer, welke o.a. werd bijgewoond door den Ita- liaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. Minister-president Verlaci richtte een adres aan den koning-keizer waarin hij uitdrukking gaf aan den dank van het Albaneesche volk voor het bezoek. Vervolgens diende de minister- Dresidént het ontwerp in van een amnestiewet, die door den koning-keizer onderteekend. Jeanne d'Arc herdacht. Plechtigheden te Orléans. Reims, Rouaan en Parijs. Uit Parijs verneemt het D.N.B.: In geheel Frankrijk is de dag van Jeanne d'Arc gisteren als nationaal feest gevierd, vooral in de steden die met de Fransche nationale heldin in contact zijn gekomen. In Orléans. Reims, Rouaan en Parijs zijn plechtige herdenkingen gehouden. Na dat gisterochtend jeugdorganisaties het monument van Jeanne d'Arc in Parijs met bloemen hadden versierd, legden ambassadeur De Brinon uit naam van de regcering en prefect MagTiy uit naam van de stad Parijs kransen neer. In de kerken in het ge heele land zijn plechtige missen gecelebreerd te; eere van de nationale heilige. In de Notre Dame presideerde kardinaal Suhard bij een plechtig Te Deum. De Fransche bladen schrijven in hun herdenkings artikelen dat de, Fransche nationale heilige op den brandstapel in Rouaan is gebracht omdat zij ge streden heeft tegen Engeland. Engeland is het ge weest, tegen hetwelk Frankrijk in zijn geschiedenis de meeste oorlogen heeft moeten voeren. Iedere Franschman, zoo schrijft de „Cri du Peuple" mqet ei aan denken dat Jeanne d'Arc cn Napoleon, de nationale heilige en de nationale held van Frankrijk, een gemeenschappelijken vijand hebben gehad. Ge heel Frankrijk herdenkt eensgezind en vastberaden de jonkvrouw, zoo schrijft de „Paris Soir", die in het uur der vertwijfeling het wonder volbracht dat thans een tweede maal voltrokken wordt: de Engelschen terug te drijven naar hun eiland. Ook in het niet-bezette 'Frankrijk zijn bijeen komsten gehouden. Er zijn ook plechtige kerkdien sten gehouden. Maarschalk Pétain heeft per radio een oproep tot de bevolking gericht, waarin hij Jeanne d'Arc het symbool der Fransche eenheid noemde. Te Vichy is een plechtige mis opgedragen, waarbij talrijke autoriteiten aanwezig waren. Het A.N.P. meldt uit New York: Weer zijn twee schepen die met oorlogsmateriaal uit de Ver eenigde Staten naar Engeland onderweg waren, ten Oosten van Groenland getorpedeerd, zoo wordt in New Yorksche scheepvaartkringen vernomen. De beide schepen zijn het Engelsche vrachtschip „Ixion" 10.263 b.r.t.) en het voor Engeland varende Noor- sche vrachtschip „Eastern Star" (5658 brt.) Naar Radio Levante meldt is den Engelschen, die Istanboel verlaten, aangeraden zich niet naar Egypte, maar naar Kaapstad of Britsch-Indië te be geven. (D.N.B.) Als het vee in het voorjaar naar de weide is gebracht, wordt de stal grondig schoongemaakt, in zomersch toilet gestoken en met verschillende antieke attributen versierd. .(Foto Pax Holland); Lindbergh vestigt de aandacht op de hinnenlandsche vraagstukken van Amerika. Van meer belang dan de gebeurtenissen in Europa en Azië. Het D. N. B. meldt uit New York: In Minnea polis is een massabetooging gehouden van het „America First" comité, waar ook Lindbergh het woord heeft gevoerd. Hij zeide o.m. dat de toe komst der democratie in de V.S. er van afhankelijk is of het volk der Ver. Staten zijn eigen vraag stukken tot oplossing kan brengen. De gebeurtenis sen in Europa en Azië zijn, tegenover de gebeurte nissen in 't eigenland, van tweederangs beteekenis. Het is belangrijker voor de Ver. Staten er voor te zorgen dat de boerenstand vrij wordt van hypothe ken, dat de arbeiders eigen woningen krijgen en de jonge menschen een gezin kunnen stichten dan in het buitenland te strijden voor vrijheden, die reeds in het eigen land op zwakke voeten staan. De Ver. Staten zijn indertijd gaan deelnemen aan den oorlog om de wereld rijp te maken voor de democratie, maar na het einde van den oorlog hadden zij de toekomst der wereld in handen gelegd van universiteitsprofessoren, onder wier leiding de bloedigste oorlogen en revoluties der geschiedenis voltrokken zijn. De vorm der democratie, waar voor de Ver. Staten in den wereldoorlog hebben gestreden, bestaat nergens ter wereld, ook niet in de Ver. Staten. Lindbergh zeide ten slotte niet te weten hoe lang de vrijheid van spreken in de Ver-. Staten nog zou bestaan. Tot op dat oogenblik echter zou hij het volk inlichten over datgene wat hij de waarheid acht. In dezelfde vergadering sprak de republikein- sche senator Shipstead die dengenen die den oorlog bepleiten bedrog jegens het volk der Ver. Staten verweet. Ex-koningin Natalie van Servië overleden. Moeder van wijlen koning Alexander. In de Parijsche voorstad Neuilly is naar de ..Paris Soir" meldt de voormalige koningin Natalie van Servië, gemalin van koning Milan, die in het jaar 1891 afstand deed van de regee ring, in den ouderdom van 82 jaar gestorven. De overledene tvas de moeder van koning Alexander, die in Juni 1903 met zijn vrouw in het paleis te Belgrado door een samenzwering van officieren omgebracht is. (D.N.B.) UITVINDER VAN DE „POLYFOTO" OVERLEDEN. KOPENHAGEN. Alhier is in den leeftijd van 50 jaar overleden en Dcensche ingenieur en uit vinder van de „polyfoto" Carl Johann Rixen. Rixen's uitvinding, de polyfoto, maakt het mogelijk in 3» seconden 48 verschillende opnemingen om een foto grafische plaat vast te leggen. De polfoto werd aan vankelijk slechts in geringe mate toegepast, doch later ontwikkelde zij zich tot een millioenenzaak. Rixen genoot zoo goed als geen openbare bekend heid en slechts een Deensch blad heeft eens z-ijn foto gepubliceerd. (United Press) Bommen op Mosoel. BEIROET. 10 Mei. (D.N.B.) De Iraksche regeering heeft het volgende communiqué uit gegeven. Aan het Westelijk front is de toestand onver anderd. In de eerste week bedraagt het aantal neergehaalde vijandelijke vliegtuigen 49. Op 8 Mei werden verkenningsvluchten ondernomen boven het vliegveld van Cinéldebane. Habbanivah en elders. In de vroege ochtenduren ondernamen vijandelijke vliegtuigen een aanval op Mosoel en wierpen eenige bommen. Het Iraksche luchtdoel geschut haalde een vijandelijk toestel bij Makhzoem omlaag. De bestuurder werd gevan gen genomen. De tweede inzittende kwam in de vlammen om. Aan het Zuidelijk front is de toestand even eens onveranderd. Een reeks vijandelijke bom bardementsvliegtuigen vloog gisteren over Bag dad en over eenige militaire kampen zonder echter schade aan te richten, boven de voorste den van Alroebbane werden bommen gewor pen. waarbij echter niemand gedood werd. Het Iraksche luchtdoelgeschut haalde een Welling ton bommenwerper omlaag, toen hij het kamp Aloeatsjoeatsje bombardeerde. Amerika in oorlog zoodra de vloot gebruikt wordt. Meening van oud-president Hooter. Ver. Staten noch militair noch economisch op den oorlog voorbereid. NEW-YORK, 12 Mei. (D.N.B.) De vroegere president der Ver. Staten Herbert Hoover heeft in een radiorede aan het Amerikaansche volk verklaard dat de Ver: Staten zich in oorlog zouden bevinden zoodra de Amerikaansche vloot gebruikt wordt. De Ver. Staten, zoo zeide Hoover, zijn echter noch militair noch economisch op een oorlog voorbereid. Bovendien heerscht er geen eensgezindheid, afge zien van de algemeene vastbeslotenheid, het Wes telijke Halfrond te verdedigen. Het ware beter, indien de Ver. Staten buiten den oorlog bleven. In dat geval zouden de Ver. Staten Engeland van elk mogelijk oorlogsmateriaal kunnen voorzien, on geacht den stand van hun eigen bewapening. Voorts verklaarde Hoover de gedachte te ver werpen dat de verdediging van de Ver. Staten van eenige andere natie afhankelijk zou zijn. Oorlog beteekent offers, niet alleen van menschenlevens, dooh ook van de eigen vrijheid, in welker plaats onvermijdelijk de dictatuur zou komen. Gaan de Ver. Staten aan den oorlog deelnemen, dan zullen na dezen oorlog depressie en bankroet ons te wach ten staan. Ik geloof niet da; Engeland een invasie op het Europeesche continent zou kunnen onderne men. Voor een invasie in Duitschland zouden de Ver. Staten, afgezien van het Britsche leger, vijf millioen man moeten bewapenen en over meer dan veepfig millioen ton scheepsruimte moeten be schikken. Het zou tien jar^n in beslag nemen om deze schepen te bouwen. Het Amerikaansche le ger beschikt echter op het oogenblik over geen 300.000 man die voldoende bewapend zijn om het hoofd te kunnen bieden aan een gelijk aantal Duitsche troepen. Bovendien bezitten de Ver. Sta ten geen zoodanig luchtwapen om in een modernen oorlog te gebruiken. Weliswaar beschikken zij over een groote vloot, doch zelfs deze is niet groot ge noeg voor de taak welke haar ten deel zou vallen, indien de Ver. Staten aan den oorlog gingen deel nemen. Onmiskenbaar 's de meerderheid van het Ame rikaansche volk tegen het gebruik van Amerikaan sche strijdkrachten op die plaatsen, waar oorlogs gevaar aanwezig is. De bewering, als zouden de Ver. Staten zich reeds in oorlog bevinden, is on juist. Zij bevinden zich in een riskante positie, maar de oorlog is niet verklaard. Er komt echter oorlog, zoodra er gebruik gemaakt wordt van de vloot. Het zou veel eerlijker en moediger zijn, zoo besloot Hoover, het Congres te laten beslissen over de kwestie eener oorlogsverklaring, dan een onver- klaardeh oorlog binnen te kruipen. Deelneming aan den oorlog zou echter niet verstandig zijn en even min in het belang van Engeland of van de Ver eenigde Staten. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Vijf Britsche toestellen neergehaald. BERLIJN, 12 Mei (D.N.B.) Het Britsche luchtwapen heeft in den nacht van 11 op 12 Mei in verscheidene golven kustplaatsen in Noord- Duitschland aangevallen. Door brisant- en brand bommen ontstond in woonwijken op verscheidene plaatsen schade. Voor zoover tot dusver kon wor den nagegaan is er geen schade toegebracht aan militaire of voor de oorlogvoering belangrijke doelen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie hebben vijf vijandelijke machines neergehaald. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam) Uitgesproken: 8 Mei. J. O. Kuperus. bevrachter. Huizum, Kerk straat 17. R.C. Mr. Baron van Harinxma thoe Slooten. Cur. Mr. J. Th. H. Buiël, Leeuwarden. Me Mei. J. van der Meer, expediteur. Huizum, Schrans 39. R.C. Mr. Baron van Harinxma thoe Slooten. Curatrice Mevr. Mr. E. G. van Diemen Mekking, Leeuwarden. 8. Mei. Gjalt H. Welling. Oudega (Smallïnger- land). R.C. Kir. Baron van Harinxma thoe Sloten, Cur. Mr. J. Walvius, Drachten. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 6 Mei. P. Woestenburg, conciërge, Wormer. ZONDER HAAT. Het weekblad Storm van de Nederlandsche S.S. schrijft onder het hoofd „Zonder haat" o.m.: „Zoo staan wij dan, mannen van de Neder landsche S.S. temidden van het volk, waaruit wij zijn vortgekomen. In menigeen brandt fel het onrecht, dat hij heeft ondervonden. En zeker nu in deze dagen van her innering. Daarom moeten wij juist nu goed beseffen, dat het er voor ons niet om gaat „de straat te ver overen" of oude rekeningen met misleide volks gen ooten te „vereffenen". De straat is niet te veroveren, want over de straat hebben noch wij, noch onze tegenstanders iets te vertellen: de openbare orde wordt name lijk geregeld door de bezettende overheid. Boven dien kun je met vuist en knuppel wèl een leegte om je heen slaan, maar je kunt er geen anders denkende volksgenooïen mee tot je kameraden maken en geen wereldbeschouwing mee doen aan vaarden. Als wij iets willen bereiken, dan is het wel dit: dat onze soldatenorde en sibbengemeenschap de achting en de eerbied van ons volk verwerft. Wij willen niet de blauwe ruggen, maar de harten van onze volksgenooten. Want wij willen niet de tegenstanders maar de voorhoede en de ver trouwensmannen van ons volk zijn. Wij willen onze eer en onzen trouw vereenzelvigen met de deugden van dit volk. Wij willen dat dit volk weer held haftig en weerbaar wordt, wij willen dat het weer actief deel gaat nemen aan de geschiedenis en niet langer aan plutocraten en jezuieten tot vloermat dient. Wij willen, dat het zich bewust wordt van den adel van zijn bloed en de volksvremden uitwerpt uit de volksgemeenschap. Wij willen dat het sterk en fier wordt, in Groot- Germaansche lotsverbondenheid. Daarom bekwamen wij ons tot politieke soldaten, daarom sluiten wij ons aaneen in een militaire orde. Daarom vormen wij met onze vrouwen en kinde ren een hechte kameraadschappelijke sibbenge meenschap. Omdat wij weerbaar willen zijn en omdat wij zuiver willen zijn". EEN NIEUWE TIJD. De Prov. Zeeuwsche Cj-1. geeft o.m. deze beschouwing over den nieuwen tijd. „Wij moeten ons in dezen tijd hoeden voor den weg van den minsten weerstand. Zoowel in het negatieve als in het positieve. Deze tijd moge vóór alles zijn karaktervormend en -stalend. Hetgeen niet wegneemt, dat iedereen de plicht heeft, zich de teekenen van den tijd scherp te realiseeren en zich er van bewust te worden, dat er een breuk met het verleden is gemaakt, die. hoe de loop der gebeurtenissen ook moge zijn. enkeling en gemeenschap vroeger of later zal plaatsen voor de consequentie, de periode van voor den tienden Mei als absoluut verleden tijd te erkennen. Men kan van meening verschillen over de toekomstige politieke en geestelijke oriënteering, over inrich ting en doelstelling van het maatschappelijk leven, niemand ontkomt aan de erkenning, dat een pe riode in de wereldgeschiedenis en ook in de ge- schidenis van eigen land en volk fs afgesloten. Wij leven midden in de barensweeën van een nieuwen tijd en het is dringend noodig, dat men de groote lijnen van dien nieuwen tijd in zich opneemt cn die poogt te construeeren tot een sluitend geheel". DINSDAG 13 MEI 1941. Nederlandsch Programma. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8 00 B. N. o. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en Meditatie (voorbe reid door de Christ. Radio-Stlchtlng). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gramofoonmuzlek. 9.15—9.20 Voor de huls vrouw lo.oo Orkest Lajos Vcres. 10.20—10. to Daclamatle. 11.15 Pianovoordracht en gramofoonmuzlek. 12.00 De Ram blers. 12.30 Boerenreportage 12 42 Almanak. 12 45 B N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Het Omroeporkest. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 De Melodlsten, Schrammelkwar- en solisten. 3.45 Gramofoonmuzlek. 4.00 Cyclus „Ons geloof en ons werk" (voorbereid door het Vrljzinntg-Pro- testantsch Kerkeomltè). 4.20 Gramofoonmuzlek. 4.30 .Indonesische muziek: Vorstenlandsche orkestmuziek en de gebruikte toonstelsels", causerie met gramofoonplaten. 5.00 Gramofoonmuzlek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Het Amusementsorkest cn het kleine Omroepmannenkoor. c 15 voor de werkende vrouw. 6.30 orgelspel en zang. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.30 Duitsche les. 8 00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Het Om roeporkest cn soliste. 9.10 Productieslag 1941. 9.25 Avond wijding (voorbereid door het Vrijzinnig-Protestantsch Kerkeomltè) 9.30 Berichten. Engelsch, 9.45 Gramofoon muzlek. 10.0010.15 B. N. O. Engelsche berichten. Nederlandfch Programma. HILVERSUM 11. 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 8 00 B. N. O. Nieuwberichien. 8.15 Gramofoonmuzlek. 10.20 CeUo, piano en gramofoonmuzlek. U.OO Declamatie. 11.20 Ensemble Bart Ekkers. 12 00 Berichten. 12.15 Orkest Eloward. 12.45— 1.00 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 130 Orgelspel. 2.00 De Arnhemsche orkestvereerilging, soliste en gramofoonmuzlek. 3.30 Zonnestralen ln ziekenzalen. 4.00 Muslquettc. 4.30 Voor de Jeugd. 5.00 Gramofoonmu zlek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische cn beursberich ten. 5.30 Het Omroeporkest. 6.00 „De Sint Pietersberg ais natuurmonument lezing. 6.15 Het Omroeporkest. 6.45 Gramofoonmuzlek. 7.00 B N. O Vragen van den dag 7 15 Ensemble F.rlca Helen. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. a.U Spiegel van den dag of gramofoonmuzlek. 8.30 Radiotoo- neel. 9.40 Kees Veenlng en zijn ensemble. 10.00 9. N. O, Nieuwsberichten, sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7