Duitsche clienstpost bijeen. Ir. Mussert's 47ste verjaardag. JCact lUeuuys M A A X D A G 12 MET EMI H A A R T, E M'S D A G 6 TJ A D Nederlandsch bedrijf ,,nationaal- socialistisch modelbedrijf" Duitsch rijkspostminister in ons land 's-GRAVENHAGE. 11 Mei. Te 's-Graven- hage vergaderde heden in de zeer smaakvol en rijkversierde zalen van den Dierentuin de Duit sche dienstpost in Nederland. De vergadering had bijzonder cachet. Ter eere van de verleening van den titel Nationaal Socialistisch Model- bedrijf', verbonden met het overhandigen van het gouden eere-vaandel. was de Duitsche rijkspostminister dr. Ohnesorge overgekomen. Voorts waren ter vergadering aanwezig de Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart, de leider van de sectie, voor energie, verkeer en bestuur van het Duitsche arbeidsfront Reichs- amfcsleiter Koerner, verder de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. Overdienstleiter Schmidt, de commissaris-generaal minister dr. H. Fischböck, de vertegenwoordiger van den bevelhebber der weermacht in Nederland gene- raai-majoor Schwabedissen. de generaal der politie Schumann, en tal van andere autori teiten. Rijkspostminister dr. Ohnesorge tijdens zijn rede in den Haagschcn Dierentuin. (Foto Stapf) Rijksminister dr. Ohneorge dankte voor het hem bereide welkom en hield vervolgens een warm toegejuichte rede. waarin hij de positie van Duitschland en de idealen van den Führer voor den opbouw van een nieuw Europa schet ste. Herinnerend aan de lessen der oude ge schiedenis, aan den Wereldoorlog van 1914-1918 en het dictaat van Versailles, ging de Rijksmi nister na, hoe de dingen zich nadien ontwikkeld hadden, hoe Engeland van het continent thans verdreven was en hoe de nieuwe ordening in vollen gang is. Deze groote gebeurtenissen van wereldhis torische beteekenis hebben inmiddels ook de taak in het binnenland tot de grootste energie geprikkeld. Het groote werk van den Fuhrer mag niet geschaad of gehinderd worden door gebre ken in de organisatie der rijksdiensten. Ook de post heeft daarbij haar groote taak. De post vervult haar taak in dienst van het rijk en cle partij in den geest van uitnemende kameraad schap; ze vormt een vast blok van 650.000 man, dat sterk aaneengesloten zijn nationaal-socia- listische roeping in dezen tijd met toewijding vervult. Vervolgens schetste de rijksminister welk een evolutie het ook in het postwezen was, toen cle eenheid van het groot-Duitsche rijk ook van de separate postdiensten der verschillende Duitsche landen, de schepping van een groot-Duitsche eenheid vroeg en hoe deze toch dagelijks groeide door de eischen der invoeging van her wonnen gebieden, waarbij de eenheidseisschen tegelijk het eigenaardige type van elk land be waard moest worden. De toekomst brengt voorts onoverzienbaar groote problemen. Een Europeesch postverkeer moet op nieuwen grondslag worden voorbereid om zijn juiste plaats in het wereldverkeer te bepalen. De Duitsche dienstpost in Nederland verkreeg tot groote vreugde van den rijksmi nister de onderscheiding, die tot deze bijeen komst aanleiding gaf. ze hééft deel in deze groo te taak de toekomst en ze vervult deze taak met eere. Daarom dankt de rijksminister den leider der Duitsche dienstpost in Nederland Ministerialrat dï. Linnemeyer voor het hier op gebouwde werk en huldigt allen, die met hem in dit land in dezen arbeid dienen. Rijkscommissaris rijksminister Seyss Inquart beantwoordde de rede van rijksminister dr. Ohne sorge. De Rijkscommissaris dankt den'rijkspost minister voor zijn klare en levendige uiteenzetting en begroette in hem voorts den grooten 'vakman en een der eerste medewerkers van den Fuhrer, die een werk tot stand gebracht heeft, dat in dezen grooten tijd haar degelijkheid reeds rijk bewezen heeft. Vervolgens sprak de Rijkscommis saris de vergaderde mannen en vrouwen der dienstpost in Nederland toe. De Duitsche dienst post heeft in het jaar dat voorbijging, sinds ze hier haar taak vond, haar apparaat zoo in de hand weten te krijgen en te houden, dat het on der alle omstandigheden betrouwbaar functio neert en een voorbeeld is. Bovendien heeft zij in dit land de nationaal-socialistische kameraad schap op uitnemende wijze gebouwd en aan het Nederlandsche volk getoond Iedere Duitscher hier heeft een politieke missie. De Duitsche dienst post vervulde haar politieke missie op voorbeeldige wijze en daarom wenscht de Rijkscommissaris haar geluk met de thans ontvangen onderschei dingen. Dit land werd voor 10 Mei door een groot kapi- talistischen. liberalen democratischen geest geleid. De uitbuiting van de arbeidskracht moest nu ver vangen worden door de gemeenschapsgedachte ook in den arbeid. Deze tijd is belangrijker dan de tijd van 19141918. Het gaat om zijn of niet- zijn. En dit zijn brengt de groote taak van den opbouw der werkelijke gemeenschap. Wij strijden in dezen tijd om een nieuwe orde. Wij zijn geen imperialisten. Wij zijn niet uitgegaan om landen te veroveren. Het doel is de groote. nieuwe sociale orde. Niet is het doel om anderen te onderwerpen; de groote sociale gemeenschap moet opgebouwd worden. Daarom staan wij in het front. Een jaar geleden trokken de Duitsche troepen dit land bin nen. Wij maken daarvan geen overwinningsfeest. Wij gedenken alleen de beiderzijds gevallenen. Maar juist daarom begroet de Rijkscommissaris de gelegenheid die deze samenkomst hem biedt, met bijzondere vreugde; ze geeft hem de aanlei ding om bij het gedenken van Mei 1940 aan het Nederlandsche volk als bijzonder monument juist dit sociaal zoo mooi opgebouwde gemeenschaps- werk te toonen en te zeggen: zie daar. wat wij hier doen. En daartoe overwint de Führer, Derde spreker was de leider van de sectie voor energie, verkeer en bestuur van het Deutsche Ar- FAH.LISSEMKNTEN". (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). SURSEANCE VAN BETALING: Aan Jan van der Werf. meesterknecht, wonende te Rot terdam is suVsêance van betaling verleend, zulks voor den tijd van \y7 jaar. ingaande 14 Maart 1941. UITGESPROKEN: 7. Mei. Jan Hemelrijk, kapper, wonende te Amsterdam, Gelderschekade 111. R. Comm. J. Meihuizen, Cur. Mr. F. C. Roels. P. C. Hooftstraat 18. Amsterdam. 7 Mei. J. van Dijke. Schiedam. Lekstraat 27, Recht. Comm. Mr. J. C. Brongers. Cur Mr. M M. van Velzen. Schiedam. 7 Mei. Maurits Roos. drogist, Rotterdam. Anna Pau- nvnastraat 22 b. Recht. Comm. Mr. J. C. Biongers. Cur. Mr. H Sanders, Rotterdam 8 Mei. Antonie de Laak. Babhench. gemeente Zevenaar. Recht. Comm. Mr. F. M Pleytc, Cur. Mr. B. ten Cate, Arnhem. Willemsplein 3. 8 Mei. N. V. Nijko (Nederlandsche IJs- en Koelapparaten Industrie). Beek, gemeente Ubbergen. Recht. Comm. Mr. F. M. Pleyle, Cur. Mr. K. L. F. Kersscmakers. Nijmegen. Berg en Dalscheweg 154. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: 3 Mei. C. B. van den Heuvel. Nijmegen. Geëindigd door et verbindend worden der eenige uitdcelingslijst. Uitk- 10 pet. 5 Mei. de Handelsvenn. o'd. Firma J. Rouw en Co., Goes. Geëindigd door het verbindend worden der uitdee- lingslljst. 5. Mei, Jacobus Rouw. Goes. Idem. 5 Mei. Johannes Zwcemer. Borssele. Idem. 6 Mei. A. H. J. Battels, limonadefabrikant en bierhan delaar, Asten. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uildeelingslijst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 7 Mei. li. W. Cornelissen. handelende o.d. Firma „Ex peditiebedrijf Gelco", Nijmegen. Geëindigd door hel ver bindend worden der slotuitdeelihgslijst. Uitk. 26,72 pet. 7. Mei. J. van Ginkel, technikev en koopman in electri- sche artikelen. Veenendaal. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 5l/2 Pct- K. Schreuder, Watergang. Idem. Uitk. 100 pct. pref.; 8,5 pct. cone beitsfront, Reichsamtsleiter Körner. De heer Kör- ner zeide, hoe de rijkspostminister dr. Ohnesorge een pionier is op het gebied van den socialen op bouw van dezen tak van dienst. Hij verheugde zich daarom bijzonder over de onderscheiding, die aan de Duitsche dienstpost, in waardeering van het Nederlandsche deel van dezen arbeid, verleend was. De partij is het poli tieke instrument van den Führer. Het volk moet sociaal aan deze politiek den vollen inhoud geven. En het volk doet dat. Soldaat en arbeider samen worden dus door het geloof, dat bergen verzet, gedragen. De slagen op de slagvelden worden evenzeer gewonnen in de arbeidsdagen in de fa brieken en bureaux. Aan de wereld moet getoond worden, dat de wil van het nationaal-socialisme een sociale revolutie is. die het woord ..gemeen schap'' voorop stelt. En bij dat alles is het de liefde tot den Führer, die op dezen idealenrijken weg voorop gaat, de onzichtbare band, die allen ver bindt. Laatste spreker was de commissaris-generaal Oberdienstleiter Fr. Schmidt, die een hartelijk woord van dank sprak en met een geestdriftig Sieg Heil op den Führer eindigde. Enthousiast werd daarna het Deutschlandlied en het Horst Wessellied gezongen. Hiermee was het officieele gedeelte afgeloopen. Na de pauze bleef men in ..kameraadschaps avond" bijeen, waarin mooie muziek, hartelijke kunst en warme gezelligheid den avond onvergete lijk hielpen maken. 'A.N.P.) HEDI EN MARGOT ÜÖPFNER NAAR NEDERLAND. Hedi en Margot Höpfner. de beroemde solo danseressen van het Deutsche Opernhaus te Berlijn zullen een tournée door ons land maken en o.a. optreden iln den Stadsschouwburg te Haarlem. Dc herdenkingspenning, welke uitgereikt werd aan de Nederlandsche en Duitsche Nationaal- Socialisten, die in dc oorlogsdagen van Mei 1940 geïnterneerd waren. De uitreiking geschiedde tijdens de door de N. S. B. belegde bijeenkom sten te Amsterdam. Den Haag. L'trecht en Rotterdam op 9 Mei 1941. (Fotodienst N. S. B.) Roofoverval op landbouwer. Man en vróuw opgesloten. Een roofoverval heeft plaats gehad bij den land bouwer Rovers, wonende in het gehucht Oekel on der Rijnbergen, waar een vijftal -boerderijen bij elkaar staat. Toen de landbouwer en zijn vrouw te bed lagen hoorden zij gestpmmel. Zij zijn uit bed gegaan en vonden in dé huiskamer de ramen open. Er stonden drie mannen voor met revolvers in de hand, die zich voor douanes uitgaven en toegang eischten. De vrouw maakte hierop de deur open, waarna de mannen binnengedrongen. Het bleek toen dat inmiddels reeds een vierde indringer langs den achterkant door een raam was geklommen. Hij kwam daar in een afgesloten kamer, waaruit de drie overigen hem eerst bevrijdden. De mannen eischten daarop geld en dc vrouw gaf hun een portemonnaie met 160 gulden. Vervolgens vroegen zij naar goud, dat de landbouwer echter niet in huis had. Men heeft vervolgens den man in de bijkeuken en de vrouw in de slaapkamer opgesloten, waarna het geheele huis onderzocht werd. Tenslotte heeft men den landbouwer en zijn vrouw op hun bed vast gebonden. Toen 's morgens om zeven uur de knecht kwam, vond hij hen in dezen toestand. Het bleek, dat de indringers verschillende dingen die zij reeds hadden ingepakt, hadden achtergelaten, zoodat zij vermoe delijk in hun werk gestoord zijn. Openbaar te Utrecht gevierd. Défilé van W.A.-mannen. UTRECHT, 11 Mei. Het A.N.P. meldt: De 47ste verjaardag van den leider der N.S.B. ir. A. A. Mussert, is vandaag in de politieke hoofdstad der beweging op waarlijk grotosche wijze gevierd. Het was de eerste maal dat aan de viering van dezen dag een openbaar karakter kon worden gegeven. Tienduizenden leden der N.S.B. hebben op on dubbelzinnige wijze uitdrukking gegeven aan hun trouw en aanhankelijkheid jegens hun leider. Met vele extra treinen uit alle hoeken van ons land, waren zij samengestroomd om hun jarigen leider langs den weg bij het défilé van WA. SS en Jeugd storm in het stadion en in meer intiemen kring toe te juichen. Om elf uur begaf ir. Mussert zich naar het hoofd kwartier aan de Maliebaan, waar hij de gelukwen- schen in ontvangst nam van het personeel van het hoofdkwartier. De leider dankte in de vergaderzaal van de afdeeling financiën in een korte toespraak zijn intiemste medewerkers voor de felicitatie. Na deze ontvangst op het hoofdkwartier reed ir. Mussert met zijn adjudant, mr, dr. Kcssler. naar Paushuize, de ambtswoning van den Commissaris van de provincie Utrecht, ing. F. E. Müller. waar ter gelegenheid van den verjaardag van den leider der N.S.B. een ontvangst plaats had in de recep tiezaal. Vele tientallen Duitsche en Nederlandsche genoodigden maakten hier hun opwachting. Van de Duitsche gasten noemen wij, den commis saris-generaal dr. Schmidt namens den Rijkscom missaris dr. Seyss Inquart, zijn adjudant Bühnet. prof. dr. Nieschulz, Kreizinspecteur. dr. Joachim, Beauftragter van den Rijkscommissaris. Brigade- Fiihrer Wiefhaus, Oberstaffelführer Schaumburg. Staffelführer Hermann, Burgermeister Ansor- ger, Ortsgruppenleiter Brandes en Ei Iers, dr. Furthmann, Hauptbannfiihrer Woerlein. Organ i sat ionslei ter Haupt, Pröpagandaleiter Krüll, Kreizjugendführer Lapprell, Obersturmbann- führer Montell. Standartftihrer Junghaus, en de Ortskommandant van Utrecht, majoor Creuzinger en zijp adjudant. Van de Nederlandsche gasten noemen wij de heeren Van Geelkerken, plaatsvervangend leider, dr. Goedewaagen. secretaris-generaal van het de partement van Volksvoorlichting cn Kunsten, ir. Huygen, secretaris-generaal van het hoofdkwartier, mr. Zondervan, commandant van de WA, de schou ten Quispel en Jansen, van den Nationalen Jeugd storm, plaatsvervangend voorman van de Neder landsche S.S., Wolffram, de chef van den staf WA. opperheerbanleider van 't Hof, mr. Rost van Ton ningen, president van de Nederlandsche bank. ing. Müller. commissaris van de provincie Utrecht, ir. Van der Vegte, gemachtigde van den Nederland sehen Omroen. mr. Van Genechten, procureur-ge neraal te 's-Gravenhage en mr. De Rijke, procu reur-generaal in Arnhem, de hoofdcommissaris van politie in Utrecht, Schuitemaker, mr. Fruin, presi dent van de Utrechtsche rechtbank, Ernst Voor hoeve, propagandaleider, jhr. mr. van Bönning- hausen, burgemeester van Hilversum, mr. Van Vessem, rechtskundig raadsman der N.S.B.. de heer Plekker, burgemeester van Haarlem, graaf de Marchant. et d'Ansembourg, commissaris in de pro vincie Limburg, de Blocq van Scheltinga, Wouden berg, commissaris van het N.V.V., Roskam, leider van het Ned. Agrarisch Front, Oosterbaan, directeur van het perswezen, mevrouw de Ruiter-van Lan- keren Mattes, landelijk leidster van de N.S.V.O., erof. Schrieke, leider van het Studentenfront, Vlekke, leider van het Onderwijzei;sfront en verder alle gemachtigden van den leider en andere hoog- functionarissen uit de N.S.B. De druk bezochte receptie was om een uur be ëindigd. Bekend gemaakt werd toen, dat wegens, bijzondere verdiensten 64 manschappen der WA zijn bevorderd of benoemd. Door den leider zelf was heerbanleider van 't Hof bevorderd tot. opper- héerbanleider. Door den commandant der WA, mr. Zondervan. van opperhopman tot onderbanleider bevorderd J. M. van der Bijl, J. J. van der Hout cn benoemd van opperhopman tot onderbanleider dr. Götte. Omstreeks een uur had, wederom op het hoofd kwartier, een ontvangst plaats, nu van zestig N. S. B.-colporteurs en colportrices en inners en in- sters, die minsten? vijf jaar dit werk in dienst der beweging hebben verricht. Ook hier voerde de leider het woord. Spr. noemde deze ontvangst een der hoogtepunten van den dag. Graag had hij alle colporteurs en inners de hand willen drukken voor hun ontzaglijk zwaren. doch vruchtbaren arbeid. Doch dat was onmogelijk. In een openauto reed ir. Mussert hierna niet mr. Zondervan, mr. dr. Kessler en den nlaatsver- vansend leider van Geelkerken, naar het Veemarkt terrein aan de Croeselaan waar niet minder dan zesduizend WA-mannen heerbansgewiize stonden opgesteld. Hier Inspecteerde de leider de lange rijen WA-mannen, die allen stram in de houding blijk gaven van hun fierheid, ondanks de vermoeienis sen van een vaak lange reis. Ook de driehonderd man Nederlandsche SS. die in rijen van twee in de Croeselaan stonden opgesteld werden door den lei der geïnspecteerd. De honderden jongens en meisjes van den Jeugd storm stonden ter inspectie gereed, voor de Jaar beursgebouwen op de Rijnkade en ook daar reed de leider, staande in de auto. langzaam voorbij om de troepen in oogenschouw te nemen Langs den weg stonden duizenden nationaal-socialisten. vaak rijen dik. die den leider, wanneer hij passeerde, een daverend ..Hou Zee" toeriepen en enthousiast na tionaal-socialistische liederen toezongen. Inmiddels had zich voor het hoofdkwartier aan de Maliebaan een groote menigte verzameld om ge tuige te zijn van liet défilé voor den leider. De politie onder leiding van den hoofdcommissaris Schuitemaker had alle ordemaatregelen uitstekend getroffen en omstreeks 3 uur begon het défilé, dat in volmaakte discipline en zonder eenige stoornis verliep. Onder de voorbijtrekkende vendels bevon den zich de afdeelingen N.S.K.K. uit België en Noord-Frankrijk, het vendel Peter Ton, het vendel Düsseldorf, het vendel overste Mussert uit Berlijn en het vendel Hendrik Koot uit Amsterdam. Ruim een uur duurde dit défilé. Onmiddellijk na de WA.-parade volgde de Jeugdstorm onder leiding van schout Jansen. Het kranige muziekkorps van de jeugdstorm speelde ter zijde van het podium eenige pittige marschen waarvoor den jeugdigen muzikanten van de Duitsche gasten een hartelijk applaus ten deel viel. Het défilé werd gesloten met de afdeeling Nederlandsche S.S. onder leiding van plaatsvervangend voorman, onderstormleider Wolff ram. Voor de nagelaten betrekkingen van de ver moorde kameraden Ton, Koot en Pelzer was een aparte plaats gereserveerd. Via Maliebaan. Maliesingel, Zonstraat, Mecklen- burglaan en Adriaan van Ostadelaan. marcheerden de 6000 W.A.-mannen, de honderden leden van den Jeugdstorm en de Nederlandsche S.S. naar het stadion, waar alles in gereedheid was gebracht om omstreeks half vijf den leider te ontvangen. In het stadion, dat 10.000 man kan bevatten en vrijwel geheel bezet was, omzoomden Mussert's zwarte soldaten de Nederlandsche S.S. en de Jeugdstorm het groene gazon van het midden terrein. Een donderende jubel steeg op, toen ir. Mus sert en zijn staf het stadion aan de noordzijde be traden. Het gejuich hield minuten lang aan. Het „Hou zee"-geroep eindigde eerst toe dc leider zijn plaats op de eere-trïbune had ingenomen. Op het spreekgestoelte nam mr. Zondervan plaats I'arade voor den leider der N. S. B., ir. Mussert. De Nederlandsche S.S. defileert. (Foto Stapf) voor de microfoon, op plechtige wijze herdacht hij dc vermoorde kameraden Ton, Koot en Pelzer. Bji het afroepen vaïi dc namen van de overledenen 'antwoordden de tienduizenden met een „hier". Ter wijl vervolgens de duizenden aanwezigen zich van hun zetels verhieven speelden de gezamenlijke muziekkorpsen ,.ik had een wapenbroeder". Hierop was het woord aan commandant Zondervan, die o.m. zeide; Vandaag op uw verjaardag hebben zesduizend weermannen in Utrecht aan u voorbij gemarcheerd Daarmede is deze stad voor ons eerst recht als stad der beweging ingewijd. Want deze dagen, dat wij u, man voor man. c-en oogenblik mogen aanzien en uit uw rust en uw houding, de kracht en het geloof mogen putten voor den zwaren strijd, die steeds weer herbegint, vergeten wij nooit. De W.A.-man nen marcheerden vanmiddag niet, omdat zij zou den worden betaald of op andere wijze voordeden zouden genieten uit het feit, dat zij een plaats achter u, Mussert, hebben ingenomen, integendeel hot heeft veel meer van deze mannen, ongelooflijk veel gekost, om deze plaats te blijven innemen. Spr. zeide, dat de W.A. een bedrag van f 6000 had gespaard en hij vroeg ir. Musert hieraan ees be stemming te'geven. Vervolgens bood schout Quispel namens den Jeugdstorm den leider duizend gulden aan, welk bedrag gestort zal worden op de giro van de door den leider opgerichtc „gezins- cn jeugdzorg". Onderstormleider Wolffram der Nederlandsche S.S. sprak de hoop uit. dat de S.S. over een jaar aanmerkelijk zal zijn uitgebreid en dan zal kunnen bijdragen om te komen tot het welzijn van het Nederlandsche volk. Ten slotte sprak ir, Mussert. Gij zijt gekomen uit alle deelen van ons vaderland en velen uwer uit Duitschland. België en Noord-Frankrijk om van daag te getuigen van uw 'verbondenheid van uw gemeenschappelijk streven, van uw geloof, van uw trouw aan de beweging en aan mij, als leider der beweging. In overeenstemming met den diepen ernst van deze tijden maakt gij daarmede ernst.. Terwijl zulk een groot deel van het Nederlandsche volk nog hangt aan hetgeen onherroepelijk voorbij is, zijt gij oudóren en jongeren de pioniers van het njpuwe Nederland, dat geboren wordt in deze dagen. Eens zal men beseffen, dat dit een historische dag is. waarop duizenden W.A.-mannen en S.S. door Utrecht marcheerden met tüsschen zich in de Jeugdstorm. Spr. riep vervolgens de dagen van 10 tot 15 Mei 1940 in herinnering en merkte 'op, dat een 10 Mei 1940 nooit meer zal terugkomen. Een leven zonder strijd, aldus spr., is een leven van een schaap in een goed beschutte schaapskooi. Zulk een leven is den man onwaardig,' zulk een leven wénschen wij niet. Wij zijn dus dankbaar te midden van den strijd te mogen staan. Maar bovenal, mijne kameraden, gij herdenkt uw volk, dat arme mis leide grenzeloos bedrogen volk, dat zijn zonen offerde voor een hersenschim, terwijl degenen, die het daartoe opzetten en tot volharding maanden hun koffers pakten om er van door te gaan (foei- geroep). Vergeet nooit, zoo vervolgde ir. Mussert. dat wat ook tegenover ons is misdreven, wij onver brekelijk één zijn met ons volk in goed en kwaad, in voor- en tegenspoed. Wij hebben oprecht mede lijden met die honderdduizenden van onze volks- genooten, die denken, dat het einde dezer dagen ge komen is. Wij mogen ons gelukkig prijzen, juist in dezen tijd een vaste richting en een onverwoestbaar vertrouwen te hebben. Wij zien een toekomst voor ons volk, en willen ons met alle kracht die in ons is, daaraan dienstbaar maken. Daarom gevoelén wij ons ondanks alle moeilijkheden gelukkig. Het geloof aan een nieuw Europa maakt ons sterk, maakt ons tevens blijmoedig en offervaardig. „Alles voor het vaderland" is niet onze leus, maar ons leven (da verend Hou Zee-geroep). Na een persoonlijk woord gericht tot de W.A., de S.S. en de Jeugdstorm, besloot spr. met de woorden: „Ik dank u voor uw toewijding en uw plichtsbetracht ing. Ik dank u voor "uw geschenken aan den dienst van de gezins- en jeugdzorg. Ik dank u bovenal voor de diensten, welke gij verricht voor het herstel van Nederland. Voor volk en va derland. Hou Zee". In groethoüding werd hierna op plechtige wijze gezongen het „Mijn schild ende betrouwen". Een oorverdoovend Hou Zee was het laatste ant woord op de rede van den leider en aan het ge jubel scheen geen einde te komen. Men werd niet moe den leider op zijn tocht naar zijn auto te be jubelen. Aan den uitgang van het stadion keerde ir. Mussert zich nog eenmaal naar het van het hun zetels verheven stadionpubliek en dankte ten laat ste male met gestrekten rechterarm voor het eere- betoon, hem op overduidelijk sympathieke wijze gebrgpht door duizenden en duizenden van zijn trouwste volgelingen. Groote bosclibrand in Limburg. KESSEL. 10 Mei. Vanmiddag omstreeks drie uur is brand ontstaan in bosschen, gelegen te Kessel in de Donk (Limburg). Deze brand heeft zich tengevolge van den feilen Noordenwind uit gestrekt over een afstand van ruim zes kilo meter in de richting van Neer. De schade wordt geschat op ruim 50.000 gulden. De bosschen waren slechts gedeeltelijk tegen brand verzekerd. De brandweer van Venlo was aanwezig, doch kon ten gevolge van den sterken wind niets uitrichten. Er bestaat vrees .voor verdere uitbreiding van den brand. (A.N.P.) NATIONAAL FRONT. De heer Arnold Meyer, leider van Nationaal Front, deelt in het Nederlandsch Dagblad, orgaan dier partij, mede, het hoofdredacteurschap van ge noemd blad te hebben aanvaard. De heer Cageling, tot nu toe hoofdredacteur, blijft als chef-redacteur aan het blad verbonden. De heev Meyer acht het onder de huidige om standigheden niet verantwoord, aan een kameraad de verantwoordelijkheid te laten voor de weer spiegeling van den koers der beweging in de krant, terwijl hij niet devcrantwoordelijkheid draagt voor dezen koers. Het dragen van ordeteekenen. Naar het A.N.P. op zijn informatie van be-r voegde zijde wordt medeg eeld. bestaat er op dit moment en zoolang geen andersluidende maat regelen getroffen, worden, geen reden om de ge bruikelijke linten van Nederlandsche ordeteekenenl voor niet-veroorloofd te houden (A.N.P.) Voor sigaren tot eind 1941 grondstoffen. Voor sigaretten en tabak perspectieven beter. Het weekblad van den Economischen Voor lichtingsdienst bevat een artikel over de werk zaamheden van het rijksbureau voor tabak enj tabaksproducten, hetwelk als volgt besluit: De sigaren-industrie beschikt thans nog overl voldoende grondstof om tot einde 1941 te kun nen doorwerken. Voor de sigaretten- en de kerf tabakindustrie zijn de perspectieven iets beter. De mogelijkheid is namelijk geopend tot aan voer van tabak. De afnemers van tabaksproducten grossiers j en kleinhandelaren— kunnen zoowel ten aan-[ zien van fabrikanten als onderling aanspraken, doen gelden op leveringen in dezelfde verhou dingen als in 1939 heeft gegolden. Deze aan spraken zijn echter niet in een voor alle geval len geldend percentage uit te drukken. Voor sigaren bestaat de zekerheid, dat tot het begin 1942 in belangrijke mate aan de vraag van de Nederlandsche consumenten zal kunnen wor den voldaan. Voor kerftabak en sigaretten loopt die zekerheid tot April 1942 en daarna bestaan ook bij voortduring van den oorlog nog invoer- mogelijkheden voor de grondstoffen van deze producten. De inkrimping van de productie en van den afzet, die inderdaad aanzienlijk is. heeft ten doel zoo lang mogelijk met de beschikbare voor raden uit te komen. Dit is in het belang zoowel van dé werkgevers en de werknemers in de ta bakverwerkende industrie als van de handelaren in en verbruikers van tabaksproducten. DISTRIBUTIEKAARTEN EN -BONS VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT. Verordeningenblad no. 19 bevat de vijfde ver< ordening van den Rijkscommissaris ter aanvul ling van de Verordening no. 51/1940 betref fende het invoeren van distributiebons voor de Duitsche weermacht voor den aankoop van le vens- en voedermiddelen, welke onder de distri butie vallen of waarvan het gebruik in het al gemeen verboden is. Blijkens deze vijfde verorde ning worden de rose vleesch- of vleeschwaren- bons vervangen door rose militaire distributie bons met rooden opdruk voor 50 gram vleesch of vleeschwaren. Voorts zijn ingevoerd rose bons met zwarten opdruk voor 1/4 K.G. aardappelen. (A.N.P.) Bespreking over een gewichtig onderwerp in dagen van aardappeldistributie. Dc teelt, die met groote voortvarendheid in heel ons land is ingezet, geeft dc beste hoop voor de toekomst. (Het Zuiden) In de Bovenhaven te Kampen is een zeil bootje omgeslagen. De 20-jarige v. d. B. ver dronk. Te Amsterdam zijn vier jongens gearres teerd die een aantal goederen uit een manufac- turenopslagplaats hebben gestolen. De 11-jarige Johanna Hoeven uit Hierden (bij Harderwijk» is onder een vrachtauto terecht gekomen en op slag gedood. Zaterdagmiddag is in het museum voor het onderwijs te ''s-Gravenhage een tentoonstel ling geopend van een keur van werkstukken, welke voor den nationalen teekenwedstrijd waren ingezonden, die indertijd ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Ned. Vereeniging voor teekenon der wijs is uitgeschreven.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8