Haarlem's Dagblad Aanvallen op Britsche vliegvelden Bekendmaking. ie m Ie foto's van de brsoonsbewijzen. Weer Duitsche aanvallen op Engeland Hitier ontvangt Admiraal Darlan. Londen beleefde zijn zwaarsten nacht. IJmuidensche visschers geven goed voorbeeld. JAARGANG No. 17761 jgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Igaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote ijutstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- fenst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. iefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie j 600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede PlNSnXG 13 MF.I 1911 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17%. Groentjes zie rubriek. pe mondelinge examens van de Hoogere Burgerscholen. j)e secretaris-generaal van opvoeding, weten jap en cultuurbescherming heeft bepaald dat eindexamens van de openbare hoogere burger- olen met vijfjarigen cursus en van de inge- re artikel 45tredecies der middelbaar-onder- iwet aangewezen bijzondere hoogere burger den met vijfjarigen en vierjarigen cursus dit r, voor zoover het mondeling gedeelte be- jft, zullen worden afgenomen op de hieronder jr elke school vermelde dagen en aangewezen navolgende personen als deskundige, tevens lid h de commissiën, belast met het afnemen van [eindexamens. joogerc burgerscholen A en afdeclingcn A van hoogere burgerscholen. Jem. H.B.S. te Haarlem: a. eerste commissie 21, 23„ 24, 25, 26, 27 en 28 Juni; C jeskundigen: J. Tj. Wielinga, Oegstgeest; J. H. kt or, Haarlem; dr. G. Gorris, Nijmegen; j. tweede commissie op 21, 23, 24, 25, 26, 27 en lluni; 7 jeskundigen: R. J, de Boer, Weesp; C. van den Ben, Breda; dr. P. Stegenga, Amsterdam. iH.B.S. te Vel sen op 30 Juni en 1 Juli; jeskundigen: dr. H. Th. Fischer, Utrecht; W. de :s Gzn., Heemstede; mej. M. A. Pit, Amster- :k f1' el Afdecling II.B.S. A van lycea: Ühr. Lyceum Haarlem, 20, 21, 23 24 en 25 ni: Kennemer Lyceum Bloemen daal, 26, [28 en 30 Juni en 1 Juli; R.-K. Lyceum voor Eens, Haarlem op 3, 4, 5, 7 en 8 Juli; [jeskundigen: dr. A. van Vollenhoven, Wasse- ar; mr. T. A. van Dijken, 's-Gravenhage; mr. ,7 H. Poser, 's-Gravenhage. oogere burgerscholen B en afdcclingen B van hoogere burgerscholen: jste gem. H.B.S. te H a a r 1 e m op 1, 2, 3, 4. 5, 7, J, 10, 11 en 12 Juli; jeskundigen: G. J. Verwijnen, 's-Gravenhage; e C. Lakeman, Heemstede; A. G. van Kranen- ok, Amsterdam, r jlrafzaken op economisch gehied. De enkelvoudige kamers ingesteld, r fe-GRAVENHAGE, 12 Mei (A.N.P.) Bij be- - lit van den secretaris-generaal van het Depar- - ment van Justitie is met ingang van 15 Mei - (1 bij de onderscheidene arrondissemenfcs- ihtbanken ingesteld een enkelvoudige kamer br de berechting van strafzaken, rakende het t! pnomisch leven. e inde Kamer der Arr.-Rechtbank te Haarlem ;o irden aangewezen: tot lid: mr. C. G. Bijleveld, n [plaatsvervangend lid: mr. S. J. Pit, mr. E. :>r W. Top, allen rechter in genoemde Arron- Isements-Rechtbank. Waarom er zooveel werden afgekeurd. n ons vorig nummer hebben wij reeds medege ld, dat er in de eerste dagen van de uitreiking persoonsbewijzen zoowel te Haarlem als elders :1 foto's zijn afgekeurd omdat zij niet aan de telde eischen voldeden. Aanvankelijk moest fs 75 pet. van de menschen die om een persoons lijs kwamen weggestuurd worden om «een nieuwe o te laten maken. Gelukkig is dit percentage in volgende dagen zeer sterk gedaald, tot zelfs be ien de 10. Dit afkeuren veroorzaakt ongemak en kosten. Het ie begrijpen dat de gedupeerden ontstemd wa ll tegenover de fotograaf en dat sommigen van ri verlangden dat hij zonder betaling nieuwe o's zou maken. Dit kan zoo verklaarden ons fotografen van ons evenwel niet ver- igd worden omdat wij er geen schuld aan heb- i. Er zijn destijds aanwijzingen uit Den Haag 'even over de eischen waaraan de foto's moesten doen. Daarin stond dat de koppen van de foto's .M. moesten zijn. Dit hebben de fotografen al- neen zoo opgevat dat het hoofd verticaal neten moest worden van de kin tot aan het Dfdhaar. In het orgaan van den landelijken bond b fotografen is een advies in dien geest gegeven, idat het de gewoonte is bij het opgeven van een lat het hoofd verticaal te meten. Pas half Maart eft de inspectie van het centraal bevolkingsbu- iu in Den Haag medegedeeld, dat de koppen rizontaal 2 c.M. moesten zijn. Jet Haarlemsche gemeentebestuur heeft toen on- ddellijk die nieuwe aanwijzing uit Den Haag aan Haarlemsche fotografen doorgegeven. Het gevolg evenwel dat nu een groot gedeelte van de foto's voor half Maart gemaakt zijn niet aan de ehen voldoen en daarom afgekeurd worden. En het algemeen is dus te zeggen, dat foto's die half Maart gemaakt zijn aan de eischen voldoen, >nt toen waren de fotografen immers in het bezit in alle aanwijzingen die nu gelden als maatstaf lor de beoordeeling van de foto's van de ambte- iren die met de uitreiking der Persoonsbewijzen Bast zijn. [Men kan zelf nagaan of zijn foto wat de afmeting heft aan de eischen voldoet. De breedte van het ofd moet ovér de ooglijn gemeten 2 c.M. n. Gemeten moet worden de afstand van den Merkant van het gelaat tot den buitensten rand n het linkeroor. Het hoofdhaar dat nog buiten oor valt (iets wat natuurlijk alleen bij dames rkomt) mag niet meegemeten worden. Nu hel publick precies weet hoe de toedracht der ak is, zal zoo vervolgden de fotografen nie- and van ons verlangen dat wi.i de schade lijden zonder betaling nieuwe foto's maken. Het is inner dat de eerste aanwijzingen die uit Den lag gegeven zijn niet duidelijk zijn geweest, maar arvoor zijn wij niet aansprakelijk te stellen. Wij spraken over deze quaestie nog den chef van e afdeeling Burgerlijke Stand en Bevolking te iaarlem, die bevestigde dat de mededeelingen van e fotografen over de gegeven aanwiizingen iuist Het komt evenwel nog in enkele eeyajlen Oor, dat ook nu noe foto's vervaardigd worden, die jet aan de gestelde eischen voldoen. Dit is geheel »n de betrokken fotografen te wijten, want zij jn nu volkomen op de hoogte. In zoo'n geval is ét niet meer dan billijk, dat de fotograaf zijn fout Irstelt en nieuwe foto's maakt zonder opnieuw ftalen tc eischen. HEDENS PAGINA'S Duitsch Weermachtsbericht 24000 ton scheepsruimte vernietigd. Bommen op Hamburg en Bremen BERLIJN, 12 Mei. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen viel in den afgeloopen nacht talrijke vliegvelden in Zuid- en Midden-Engeland met goede uitwerking aan. In hangars, kwartier ruimten, technische installaties en benzine-opslag- plaatsen ontstonden zware branden. Op verscheidene vliegvelden werden bomtreffers geplaatst tusschen geparkeerde zware gevechts vliegtuigen. Bij andere luchtaanvallen op industriee- le doelen in de kustgebieden van Zuid- en Midden- Engeland ontstonden in een voor den oorlog be langrijke fabriek van Middlesbrough, alsmede in de dockinstallaties van Pembroke groote branden. Gevechtsvliegtuigen vernietigden in het zeegebied van het St. Georgekanaal uit twee door oorlogssche pen vergezelde convooien twee koopvaardijschepen met tezamen 16.000 br.t. en een tankschip van 8.000 br.t. Bovendien werden drie groote koopvaar dijschepen door bommen zwaar beschadigd. Bij een aanval op de Britsche Zuidkust schoten Duitsche jagers vijf Britsche jachtvliegtuigen van het type Spitfire neer. In Noord-Afrika wederzijdsbhe activiteit van de artillerie. Duitsche duikbommenwerpers plaatsten in den nacht van 10 op 11 Mei bom voltreffers van het zwaarste kaliber op drie eenheden van een Britsche vlootformatie ter hoogte van Benghazi en dwongen dit terug te keeren. Op het eiland Malta plaatsten in den afgeloopen nacht Duitsche forma ties gevechtsvliegers bomtreffers op de installaties van het vliegveld van Luca alsmede op een torpe do-opslagplaats en op de staatswerf van de haven La Valetta. Er ontstonden groote branden en he vige ontploffingen. De vijand wierp in den afgeloopen nacht mét vrij sterke strijdkrachten bommen voornamelijk op Hamburg en Bremen. De materieele schade aan industrieele installaties is gering. Andere schade ontstond vooral in woonwijken. Onder de burger bevolking vielen dooden en gewonden. Nachtja gers en luchtdoelartillerie schoten zeven van de aanvallende Britsche vliegtuigen neer. In de periode van 9 tot 11 Mei verloor de vijand in totaal 36 vliegtuigen. Hiervan werden er 19 door nachtjagers, zes in luchtgevechten overdag en drie door de luchtdoelartillerie vernietigd. Een vliegtuig werd op den grond vernield. Lichte zee strijdkrachten schoten drie, de marine-artillerie vier Britsche vliegtuigen neer. In dezelfde periode gingen 18 eigen vliegtuigen verloren. Bij den grooten aanval op Londen in den nacht van 10 op 11 Mei hebben zich de bemanningen van twee gevechtsvliegtuigen bijzonder onder-scheiden, nl.: 1. eerste luitenant Ihrig, feldwebel Lenger, on derofficier Wolf en 2. luitenant Kornblum, onder officier Lichtinger, onderofficier Sprenger, Gefrei- ter Schafer 45 VLIEGVELDEN AANGEVALLEN. BERLIJN, 12 Mei (D.N.B.) Het zwaartepunt der aanvallen van het Duitsche luchtwapen in den nacht van 11 op 12 Mei lag, naar het D.N.B. ver neemt, op de Britsche vliegvelden, vanwaar de vluchten naar Duitschland worden ondernomen. Vijf en veertig vliegvelden werden door deze aan vallen getroffen en deels zeer zwaar getroffen. De Duitsche vliegtuigen naderden hun doelen vaak in scheeryïucht en wierpen hun bommen van geringe hoogte neer. Deze, den vorm van een overval aan nemende aanvallen hadden belangrijke successen, aangezien in den door de maan verlichten nacht op die wijze ook de gecamoufleerde en afgezette vlieg tuigen konden worden gezien. Op het vliegveld Driffield werden twaalf klaarblijkelijk voor den start gereedstaande vliegtuigen vernield. In Bos- combedown werden vijf vliegtuigen getroffen. Op bijna alle vliegvelden sloegen bommen in in lood- Luchtwapen boven Zuid- en Zuidoostkust van het land BERLIJN, 13 Mei (D.N.B.) In den afgeloopen nacht hebben gevechtsvliegtuigen van het Duitsche luchtwapen. ondanks ongunstige weersgesteldheid, de aanvallen op havenwerken en andere belangrijke militaire doelen aan de Zuid- en Zuid-Oostkust van het Britsche eiland voortgezet. Rapporten der be manningen over nadere bijzonderheden zijn nog niet beschikbaar. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DÜITSCHLAND. BERLIJN, 13 Mei (D.N.B.) Zwakke vijande lijke luchtstrijdkrachten zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag «aar West- en Zuid-West Duitschland gevlogen en hebben op eenige plaatsen bommen geworpen. Er ontstond geen militaire schade. De overige schade is gering. Ontmoeting le Berlijn. BERLIJN, 13 .-Mei (D.N.B.) Dc Fülirer heeft in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken den vice-presiden' van den Franschen ministerraad admiral Darlan ontvangen. Sen A.N.P.-berichl uit Berlijn meldt: In de Wilhelmstrasse reageerde men Maandag slechts met de grootste gereserveerdheid op vragen van buitenlandsche journalisten over den stand der betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk. Men zeide slechts dat de onderhandelingen mei Vichy nog niet geëindigd zijn. Vragen die betrek king hadden op buitenlandsche berichten over een ontmoeting tusschen Darlan met een hooggeplaat ste Duitsche persoonlijkheid bleven onbeantwoord. sen, waar vaak branden en zware ontploffingen ontstonden. Groote branden ontstonden bijvoor beeld op de vliegvelden van Exeter, Tangmere en Linton, waar benzine- en munitie-opslagplaatsen in brand raakten en onder grooe en aanhoudende ontploffiingsverschijnselen uitbrandden. Rudolf Hess verongelukt. BERLIJN, 12 Mei (D.N.B.) Officieel wordt door de N.S.D.A.P. medegedeeld: Partijgenoot 'Hess, wien op grond van een sinds jaren zich ontwikkelende ziekte door den Führer ten strengste was verboden om een vliegtuig te besturen, heeft zich in strijd met dit bevel den laatsten tijd weer in het bezit van een vliegtuig gesteld. Zaterdag 10 Mei, tegen 18 uur, is partijgenoot Hess in Augsburg weer opgestegen vor een vlucht waarvan hij tot op heden niet is teruggekeerd. Uit een achter gelaten schrijven blijkt een ge schoktheid van geest, welke doet vreezen dat partij genoot Hess het slachtoffer van waandenkbeelden is geworden. De Führer heeft terstond bevel gegeven dat de adjudanten van partijgenoot Hess, die alleen ken nis droegen van deze vliegtochten en die deze in strijd met het hun bekende verbod van den Führer niet verhinderd, resp. terstond gerapporteerd heb ben. moeten worden gearresteerd. Onder deze omstandigheden moet dus helaas de N.S.D.A.P. verwachten dat partijgenoot Hess op zijn vlucht ergens neergestort, resp. verongelukt is. Onderhoud tusschen Roosevelt en Mcnzies. Engeland's wapenaankoopen. WASHINGTON, 13 Mei (D.N.B.) De Austra lische minister-president Menzies, heeft gisteren na zijn onderhoud met president Roosevelt verklaard op de vraag wat Australië tegen de stakingen on derneemt dat men in Australië ook niet precies weet wat men er tegen doen moet. Overigens, zoo zeide hij, heeft de pers in oorlogstijd de neiging, de berichten over stakingen op overdreven wijze op te maken. Op de vraag of Engeland voor het uit Australië betrokken oorlogsmateriaal contant be taalt, antwoordde Menzies dat Engeland wel in het begin voor de in Australië bestelde munitie betaald heeft, doch dat de financiering in de geheele wereld thans een zoo moeilijk vraagstuk is geworden dat men er geen weg meer mee weet. De luchtaanvallen in den nacht van Zaterdag op Zondag. De geheele Stockholmsche pers publiceert de be richten van haar Londensche correspondenten over den vernietigenden aanval op de Britsche hoofdstad in den nacht van Zaterdag op Zondag op de front pagina's, zoo deelt het D.N.B. mede. Eenstemmig komen de bladen tot de conclusie dat Londen tot- dusver den zwaarsten nacht heeft beleefd. Dc kracht van den Duitschen luchtaanval komt reeds tot uiting in de opschriften van de groote Stockholm sche bladen, die o.a. luiden: „Duitsche bomtreffers op het Engelsche parlementsgebouw", 124.000 brandweerlieden in actie", ,,de rookwolken verduis terden de volle maan boven de Britsche hoofdstad", „Het Lagerhuis moet van den grond af worden op gebouwd". „Geheel Londen door een ring van vuurhaarden omgeven". Vele uren lang donderden de Duitsche vliegtuigen, meedoogenloos en zonder onderbreking boven Lon den, vele uren lang zat men tusschen ware muren van vuur onder een regen van glas en asch, terwijl de ontploffingen steenen en granaatscherven op de straten en daken van huizen slingerden, zoo meldt de Londensche correspondent van „Stockholms Tidningen". Binnen korten tijd leek de maan nog slechts een nabootsing die den rooden gloed van de branden geen concurrentie meer kon aandoen. De Londensche brandweer streed een kansloozen strijd Een regen van duizenden brandbommen daalde neer. Brisantbommen bliezen met geweldige kracht de menschen letterlijk omver. Londen maakte zijn totdusver vreeselijkste belevenis door. Het waren ontploffingen die tot in den hemel schenen te weer klinken. Een beeld van wanhoop, het was geen werkelijkheid meer, het waren droombeelden Engelscli vliegtuigmoederschip heeft ernstige schade. Met slagzij op weg naar Gibraltar. ROME, 13 Mei (D.N.B.) Het in het Westelijke bekken van de Middellandsche Zee getroffen En gelsche vliegtuigmoederschïp moet naar de „Popo io di Roma" uit Algeciras meldt als buiten gevecht geacht worden. De beschadigde kolos sleept zich san den rand van de Fransche territoriale wateren met duidelijke slagzij langzaam naar Gibraltar. Men heeft den indruk dat hij elk oogenblik kan zinken. Dc overige zeven getroffen schepen zijn nog niet in Gibraltar teruggekeerd, zoodat men aanneemt dat zij zeer zwaar getroffen zijn. De inbeslagneming van buiten landsche schepen in de Ver. Staten. WASHINGTON, 13 Mei. De handelscommissie van den Senaat heeft met 11 tegen 4 stemmen het voorstel tot requisitie van buitenlandsche schepen aangenomen. (United Press.) De merkwaardige taluds te Arnhem en Oosterbeek langs de spoorlijn naar Utrecht zijn nu in eigendom overgegaan aan de Stichting „Het Geldersch Landschap". Deze taludgronden worden door hun beplanting gekenmerkt als een karakteristiek stuk natuurschoon. (Foto Pax Holland) 's GRAVENHAGE. 12 Mei. Het Rijkscommis sariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoogere S.S. en politieleider, doet de volgende ambtelijke publicatie over de in het gezette Nederlandsche gebied vastgesteld verboden landsdeelen: „Ik heb aanleiding, nogmaals er op te wijzen, dat het verblijf: a. Op de Westfriesche eilanden Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland, Schiermonnikoog, Siemons- sand. Boschplaat, Rottumerplaat en Rottumer- oog; b. aan de Nederlandsche kust ten Zuiden van Hoek van Holland tot aan de Belgische grens en op de in dit gedeelte van het land liggende eilanden (het Zuidelijk deel der provincie Zuid-Holland ten Zuid-Westen van do lijn Nieuwe Waterweg- Oude MaasDordtsche Kil en de geheele provincie Zeeland) slechts aan die personen van Nederlandsche of Duitsche nationaliteit is toegestaan, die daar hun aste woonplaats hebben. Personen, die omdringende zakelijke redenen tl voor familie-omstandigheden zich in het ver boden gebied willen begeven, moeten zich met een verzoek om toelating wenden tot den burgemeester der gemeente, waarheen zij wenschen te reizen Zijn in de provincie Zeeland meerdere gemeenten bij deze toelating betrokken, dan moet het verzoek tot den commissaris der provincie Zeeland worden gericht. Deze bepaling geldt ook voor die per sonen, die hun woonplaats in het verboden ge bied hebben gehad en weder daarheen willen reizen. Ik wijs er op, dat de vergunning tot binnenkomen slechts in uitzonderingsgevallen worden verleend. In het verzoek moeten voornaam, familienaam, beroep, woonplaats en straat, geboortedatum- en plaats van 'den verzoeker Vermeld worden bovendien moet de reden voor het betreden van het verboden gebied, evenals de duur van het voorgenomen ver blijf opgegeven worden. De betreffende Nederlandsche autoriteiten zenden het verzoek met hun advies ten aanzien van de noodzakelijkheid der reis naar den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris in de provincies (politie officieren) ter beslissing toe. De gevolmachtigde van den Rijkscommissaris (politic officier) schrijft de vergunning tot binnen komen uit. Slechts met deze vergunning is het be treden van het verboden gebied toegestaan. De vergunning wordt verleend voor een termijn van uiterlijk 14 dagen. Ambtenaren van het rijk of de provincies, die geregeld voor dienstaange legenheden üi het verboden gebied moeten zijn, kunnen een toelatingsbewijs verkrijgen, dat een half jaar geldig is. De toelating kan te allen tijde zonder opgaaf van redenen worden ingetrokken. Handelingen in strijd met deze regeling zijn op grond van par. 1 der verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 20—1941 over de bestraffing van handelingen in strijd met militaire of politieele regelingen overtredingen en worden met hechtenis tot zes maanden en met geldstraffen tot 1000 gulden of met een van deze straffen getroffen, in zooverre niet volgens andere bepalingen een hoogere straf is vastgesteld. Bovendien worden de personen, die zich zonder toelatingsbewijs in verboden gebied ophouden, ge arresteerd en verwijderd. Deze strafbepaling treedt op den dag haier publicatie in werking. Artis te Amsterdam is verblijd met dc geboorte van een nijlpaard. Voorloopig blijft dc baby nog „binnenshuis". (Foto Pax Holland) Winterhulp-Nederland Belangrijke gift aan Winterhulp Door een delegatie van vijf visschers. die voor een IJmuidensche reederij werken, is hedenmorgen aan den directeur van het Provinciaal bureau Noord-Holland van de „Winterhulp Nederland" een bedrag van 2500 ter hand gesteld voor noodlij dende Nederlanders. Deze plechtigheid werd bijgewoond door de heeren Bauske, referent voor Sociale Aangelegenheden, en Tretow, pressereferent, namens den Beauftragte van den rijkscommissaris voor de provincie Noord- Holland, den heer W. Chr. Suwerink, chef van het kabinet van den burgemeester van Velsen, den reeder L. Parlevliet en den heer Vader, die de ver binding vormt tusschen de Nederlandsche visschers en de Duitsche autoriteiten. Ook het personeel van het provinciaal bureau van de Winterhulp in Noord- Holland, evenals de heer van Dorst, plaatsver vangend leider van de ..Winterhulp" in Velsen woonden deze overdracht bij. De heer Vader, die allereerst het woord voerde, wees erop, dat deze eenvoudige visschers be schouwd kunnen worden als de vertegenwoordi gers van alle oprechte Nederlandsche visschers. Zij hebben besloten dat zij van al hun inkomsten, die boven de exploitatiekosten gaan, 1 pCt. ten bate van Winterhulp zullen afstaan. Dit geld wordt door hen thans onder buitengewoon moei lijke omstandigheden verdiend. Engelsche vliegers, zoo zeide de heer Vader, ontzien zich niet de Ne derlandsche visschersschepen herhaaldelijk aan te vallen. Als men beseft dat het verlies van een schip reeds de volkomen ruïneering van een schipper beteekent, dan kan men licht begrijpen hoe gevaarlijk het werk van deze moedige Neder landsche zeelui is. Eigen levensgevaar achten zij niet. Het is te begrijpen dat met dergelijke risico's de visch niet goedkoop is. De groote bcteekenis voor de voedselvoorziening van deze vischvangst zal echter ieder duidelijk zijn. Sinds in Februari het eerste visschersschip de haven uitvoer is IJmuiden weer herleefd. Er is weer brood en ar beid voor duizenden. En dat is alles te danken aan het moedige doorzettingsvermogen van de Neder landsche zeelui. Dat het juist deze menschen zijn, die van hun verdienste een deel afstaan voor noodlijdende volksgenooten stemt daarom tot groote dankbaarheid. Door schipper C. Wezelman werd hierna het be drag aan den heer Avenarius ter hand gesteld. In een hartelijke toespraak heeft de directeur van het Noordhollandsch bureau van de „Winterhulp Ne derland" hierna bedankt. „Ik ben zelf ook zeeman geweest", zoo zei de heer Avenarius. „en ik weet derhalve welke ge varen den zeeman thans bedreigen. Het voorbeeld dat u op het initiatief van de heeren Parlevliet en Van Dorst hebt gegeven stemt mij tot groote dank baarheid. Het is waarschijnlijk dat ook andere reeders dit goede voorbeeld zullen volgen. Het werk van de „Winterhulp Nederland"" wordt nog steeds niet overal begrepen. Er zijn zelfs burgemeesters, die meenen dat in hun gemeenten de sociale toestand zóó goed is dat er maar weinig inwoners voor on dersteuning van Winterhulp in aanmerking ko men. Door mijn vroeger werk bij het departement van Sociale Zaken weet ik echter, aldus spreker, dat zij zich meestal schromelijk vergissen. De sociale nooden zijn groot en hulp is dringend gewenscht. Het is daarom te betreuren dat men ..Winterhulp Nederland" allerlei verwijten maakt. Zoo zegt men van de affiches, die de ellende van een deel van ons volk toonen, dat ze smakeloos zijn. Vooral in clericale kringen wordt dit verwijt geuit. Maar men vergeet, dat die kringen zelf voor hun ongetwijfeld goede werk in overzeesche gewesten b.v. het leprozenwerk een nog veel schriller reclame maakten. Men verwijt ons ook dat wij zoo Duitsch zijn. Alles goed en wel. Maar als de rijksarbeidsbureaux worden ingericht denkt niemand eraan om dit Duitsch te noemen. Alleen Winterhulp wordt aangegrepen als een gelegenheid om booze en kwade luimen af te rea- geeren. Men zou hot Nederlandsche volk in drie categorieën kunnen verdeelen. In de eerste plaats, zij die aan het. strand staan en de blik uitsluitend op het Westen gericht hebben, in de tweede plaats zij die den kop in het zand steken en een derde categorie, die leiding wil geven en zich op het Oos ten oriënteert. Juist "op dezen dag heb ik het vo rige jaar voor mijn land gevochten. Ik ben Neder lander en zal dat blijven. Wij zullen echter niet kunnen dulden, dat Winterhulp wordt gebruikt om sympathieën en antipathieën op bot te vieren. Deze strijd zal en mag niet op de ruggen van het noodlijdende deel van ons volk worden uitgevoch ten. Uit een gebeurtenis als deze putten wij de kracht om ons volk op te wekken tot een eenheid, die naar een betere toekomst zal leiden." Hierna volgde nog een ongedwongen samenzijn met de stoere visschers, die onopgesmukt van hun gevaarvolle tochten vertelden. Dc namen van deze zeelui zij: C. Wezelman, W. Drijver, J. Haasnoot, J. v. d. Plas en M. Slot. Mogen velen door hun voorbeeld nogmaals worden aangespoord ook van hun kant met alle kracht het mooie werk van d* Winterhulp Nederland te steunen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1