PETRIE&Co. llit de Omstxeken OORLOGSSCHADE (^Bucyedijke StandJ W OENSDAG 14 MEI 1941 HAARLE M'S D A G B I. A D BLOEMENDAAL TUINBOUWVERGADERING. Dinsdagavond hield de afdeeling Bloemendaal en Omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde haar maandelijk- sche vergadering in Rusthoek onder leiding van mr. J. D. v. d. Plaats. Voor het puntenstelsel werd aan een orchidee Cattbeya Hybride van Duin en Kruidberg 10 pun ten met bijzondere lof voor den rijken bloei toe gekend. De excursie naar de firma Nijssen op Vrijdag 16 Mei gaat niet door, omdat de bloei van de Triumph-tulpen door de koude zeer onregelmatig verloopt. Besloten werd om de groote zomerexcursie dit jaar te houden naar Aalsmeer. De afdeeling had het voorrecht in haar midden te hebben den heer J. M. C. Hoog van de firma N.V. Tubergen te Haarlem, die een zeer gedocu menteerde voordracht hield over de nieuwe bol- en knolgewassen, die in den loop der jaren door zijn firma uit Azië en andere werelddeelen in de cul tures zijn gebracht. Spreker gaf allereerst een uiteenzetting van het geen in dit opzicht in 3 eeuwen vóór de jaren 18701880 tol stand is gebracht. Zelf heeft de firma veel nieuws ingevoerd, waar bij men zich liet leiden door de gedachte, dat West en Centraal Azië hiervoor bij uitstek de gebieden waren, omdat de klimatologische verhoudingen den meesten waarborg boden voor succes. Deze waren koude winters, een vochtig voorjaar, een warme zomer en een tamelijk vochtige herfst. Tropische bollen en knollen toch acclimatïseeren niet en kan men slechts kweeken in de warme kas. De vraag, of het nog de moeite waard was om nog meer in te voeren naast het vele bestaande werd bevestigend beantwoord wegens de groote mogelijkheden om nieuwe typen en nieuwe kleur- schakeeringen te kweeken. De crisis na den wereldoorlog maakte aan den grooten import een einde, maar toch werd nog veel ingevoerd o.a. Scilla Tubergeniana uit Perzië. Verder behandelde spr. nog kruisingen met Iris sen. Anemonen en Amaryllus. De voorzitter sprak een hartelijk woord van dank aan deze firma, die door haar durf en initiatief den naam van Holland tot ver over de grenzen groot heeft gemaakt. MEI-AVOND VOLKSZANG. De afd. Bloemendaal van Volkszang heeft, niet tegenstaande de moeilijkheden van dezen tijd, haar werk, zij het in beperkte mate. voortgezet. Als het maanlicht het maar eenigszins mogelijk maakte, werd een zangavond uitgeschreven, omdat het bestuur meende, dat het juist in dezen tijd dubbel noodig is. den geest te verfrissehen met onze mooie liederen. Dat het bestuur juist heeft gezien, heeft het sei zoen bewezen: telkens was er een flinke opkomst. En ook nu weer wordt een Mei-avond gehouden en wel op Dinsdag 20 Mei in de groote zaal van het Jeugdhuis, die kwistig wordt versierd met kleurige bloemen. Onder leiding van den heer P. de Nobel worden de mooie Meiliederen gezongen. De heer H. v. d. Wateren en zijn club zullen het geheel opluisteren met Volksdansen. Wij voorspellen weer. evenals vorige jaren, een goed bezette zaal en een mooien avond. RAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal gehouden op Donderdag 15 Mei 1941, des namiddags 2 uur ten Raadhuize te Overveen. De agenda luidt: 1. Vaststelling notulen der vergadering van 17 April '1941. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzieken om afschrijving schoolgeld. 4. Wijziging Verordening Gemeentepolitie. 5. Verhuur grond aan de Willem de Zwijgerlaan aan de Vereeniging Kennemer Lyceum. 6. Grondaankoop voor normalisatie van den Zandvoorterweg van: P. Egas, A. W. D. M. Bünker mevr. Velingvan Hees. 7. Grondaankoop van dr. Jac. P. Thijsse, voor verbreeding van den Saxenburgerweg. 8. Subsidie-aanvrage van de Bloemendaalsche Gymnastiekvereeniging. 9. Ontheffing bepalingen der Bebouwingsvoor schriften. AANKOOP VAN GRONDEN. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten en behou dens goedkeuring van hoogerhand. ten behoeve van de normaliseering van den Zandvoorterweg. in eigendom over te nemen van P. Egas. te Bloemendaal, een strook grond, ter oppervlakte van plus minus 33 M2, gelegen aan den Zandvoorterweg, tegen een prijs van I 8 per M2. En voorts behoudens goedkeuring van hoogerhand. ten behoeve van de normaliseering van den Zandvoorterweg. In eigendom over te nemen van A. W. D. M. Bünker te Zandvoort, een strook grond, ter oppervlakte van plus minus 22 M2, gelegen aan den Zandvoorterweg. Verder stellen B. en W. voor behoudens goedkeuring van hoogerhand. ten behoeve van de normaliseering van den Zandvoorterweg, tegen een prijs van f 8 per M2. In eigendom over te nemen van mevrouw de weduwe Th. J. B. Veling geboren Van Hees. een strook grond, gelegen aan den Zandvoorterweg. En tenslotte om behoudens goedkeuring van hooger hand. in eigendom over te nemen van Dr. Jac. P. Thijsse wonende te Bloemendaal. tegen een prijs van f5 per M2. een strook grond ter oppervlakte van plus minus 45 M2. VERHUUR VAN GROND. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten om behou dens goedkeuring van hoogerhand. te verhuren aan de Vereeniging Kennemer Lyceum, voor den tijd van 30 Jaren, tegen een huurprijs van f 72 per jaar, de grond- strook. gelegen langs de Willem de Zwijgerlaan. zulks ter vereeniging met het bij het Lyceum behoorend sportter rein. onder nader door burgemeester en wethouders vast te stellen voorwaarden. SUBSIDIE BLOEMENDAALSCHE GYMNASTIEK VEREENIGING. Het bestuur der Bloemendaalsche Gymnastiekvereeni ging heeft voor het jaar 1941 een subsidie uit de gemeente kas verzocht. Naar aanleiding van dit verzoek deelen B. en W. den Raad het volgende mede. Reeds een tweetal jaren werd aan genoemde vereeni ging een subsidie verleend, het laatst voor 1940 tot een be drag van f 180. Dank zij deze subsidies Is de flnancleele positie der vereeniging zoodanig verbeterd, dat de exploi tatierekening zonder tekort sluit. Thans behoeft het materiaal der Vereeniging nog drin gen eenige aanvulling, hetgeen niet uit eigen middelen bekostigd kan worden. Aangezien de vereeniging blijkens haar doelstelling de lichamelijke opvoeding bevordert in den ruimsten zin. en speciaal voor de Bloemendaalsche jeugd In het algemeen belang werkzaam is, wil B. en W. de toekenning van een subsidie verantwoord voorkomen B. en W. stellen mitsdien voor verzoeker voor 1941 een subsidie van f 150 toe te kennen. LEZING OVER LUCHTBESCHERMING. Voor de afdeeling Bloemendaal Overveen van de Neder landsche Vereeniging voor Luchtbescherming zal de Com missaris van Politie der gemeente Haarlem, de heer E. H. Tencklnck. Woensdagavond 21 Mel a s. een lezing houden in hötel Roozendaal te Overveen, over het onderwerp: Luchtaanvallen en de maatregelen die de bevolking ter beveiliging kan aanwenden." ZANDVOORT VERKEERSEXAMEN. De Zandvoortsche schooljeugd van de zevende klassen der lagere scholen en van de zesde klassen, voorzoover de kinderen uit deze klassen aan het einde van den cur sus de lagere school verlaten, hebben zich Dinsdag aan het practische gedeelte van het verkeersexamen onder worpen. Het theoretische deel van het examen werd reeds eenige dagen geleden afgenomen. De kinderen hadden op dezen belangrijken dag niet te klagen over het weer, dat zich uitstekend hield, cn even min over de belangstelling van dc autoriteiten. Bui-ge meester Van Alphen. de Inspecteur van het Lager Onder wijs, dc heer H. v. d. Weyer. de waarnemend Commissaris van Politie, de heer Vrentan en de Wethouder van Onder wijs. de heer A. J. v. d. Mooien, waren allen aanwezig zich persoonlijk te overtuigen van de resultaten van het ver'keersonderrlcht. De uitslag van het examen zal later bekend gemaakt worden. Of het percentage geslaagden groot zal zijn kun nen we niet beoordeelen. doch wel weten we. dat er door verschillende kinderen, die de theorie toch heusch goed onder de knie hadden, in de practijk nog domme fouten begaan werden. HAARLEMMERLIEDE RAAD. Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente Haarlemmcrliede en Spaarn- woude gehouden op Zaterdag, 17 Mei 1941 v.m. 10 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Tijdelijke wijzigingen veldwachtersverorde ning. 3. Subsidie in wachtgelden. 4. Heffing veergelden. 5. Rechtspositie personeel Luchtbeschermings dienst. 6. Intrekking aanwijzing als agent der Arbeids bemiddeling. 7. Wijziging algemeene Politieverordening. 8. Verhooging gasprijs. 9. Vergunningsrecht Drankwet 1941-1942. 10. Voorstel van Gedeputeerde Staten betref fende het voorbereiden van een uitbreidingsplan in hoofdzaak. 11. Wijziging begrooting 1940. HALFWEG VERHOOGING GASTARIEF. Bij raadsbesluit van 29 Februari 1940 werd naast het toen voor alle verbruikers geldende enkel voudig tarief het vastrechttarief ingevoerd. Hoewel de toen genomen maatregel in het al gemeen aan zijn doel beantwoordt, zien B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zich echter genoodzaakt thans opnieuw een tariefswijziging voor te stellen, omdat de inkoopprijs van het gas een verhooging heeft ondergaan van ruim een hal ven cent per kubieken meter. Volgens verkregen inlichtingen is het niet ge oorloofd om het vastrecht te verhoogen, zoodat alleen overblijft de mogelijkheid om den prijs per M3. te verhoogen. Wordt deze met een halven cent verhoogd dan worden daarmede de verhoogde kosten van inkoop nagenoeg gedekt. Door den inmiddels gestegen gasverkoop, welke in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan de schaarschte aan andere brandstoffen, wordt de exploitatierekening gunstig beïnvloed en is een lager nadeelig saldo in de toekomst te verwachten, hoewel niet uit het oog mag worden verloren, dat ook verschillende exploi tatiekosten een verhooging te zien geven. SANTPOORT HET DAMTOURNOOI VAN „STABIEL". P. J. van Dartelen wint In de eereeroep Circa 70 damspelers uit Haarlem Velsen. Beverwijk en Uitgeest hebben Zondag in Hotel Zomerlust een prettiger damdag gehad. De damclub ..Stabiel" had nfet beter dan op deze ma nier haar eerste lustrum kunnen herdenken, want naast de spelers drongen talrijke toeschouwers zich om de borden om met belangstelling het spel te volgen. De organisatie was perfect In orde en het geheele verloop van t damtournool ls voor „Stabiel" een groot succes geweest. In de eere-groep kwamen uit P. J. v. Dartelen cn Yme de Jong uit Haarlem; H W. Zitman te Santpoort cn B Dukel uit IJmuiden. De loling voor de ochtendronde bracht Dukel tegen Yme de Jong en P. t. v. Dartelen tegen Zitman. Het was een lust om te zien hoe prachtig de Haarlem* sche meester zet voor zet het behaalde openingsvoordeel op Zitman tot winst bracht. In deze partij liet v. Dartelen zich op zijn best zien Ook de partij Dukel—De Jong was een juweel van dam- techniek De IJmuidenaar had In het middenspel belang rijk, ja zelfs beslissend voordeel behaald. Door een klein onnauwkeurlgheidje van Dukel wist De Jong zich nog bijtijds te herstellen waarna het spel remise liep. Nu is het eenmaal zoo met zoo'n dagiournooi. dat het lot moest beslissen of Dukel of De Jong tn de winnaars ronde zou uitkomen. Dukel verloor met loten, en in de middagronde moest deze in de verliezersronde spelen te gen H. W. Zitman. De Jong speelde In de winnaarsronde tegen v Dartelen. Ook in deze partij speelde de Haar- lemsche meester weer in grooten vorm Fniteüjk heeft de Jong tn de geheele partij geen schijn van kans gehad Dartelen won deze partij dan ook onbedreigd. Du kel wist zijn partij met Zitman te beslissen in een dam- comblnatle. Daardoor werd de eindstand van het tour- nooi. Eere-groep: le prijs een beker P. J. v. Dartelen; 2e prijs B. Dukel een lauwertak; 3e en 4e prijs De Jong en Zitman een herinneringsmedaille. Wij laten hieronder de resultaten volgen van de andere klassen: Hoofdklasse. Groep A: le pr. A. J. Buyck; 2e pr. D Schrijneniakers; 3e pr. A. M. Jansen. Groep B: le pr. A. T. v. Leuffen; 2e pr. C. Oudendijk; 3e pr. J. Backhuys. Groep C: le pr. P. H. Meure; 2e pr. G. Bakker; 3e pr B. Mooy. Groep D: le pr. A. de Jong; 2e pr. A. Mledema: 3e pr v. d. Heijde. Groep E: le pr. W. de Jong: 2e pr. J. v. Looy; 3e pr hr. Gerritsen. Eerste klasse: Groep A: le pr. L. Poots; 2e pr. D. Phil- llppo; 3e pr. A. Schenk. Groep B: le pr. J. Snel; 2e pr. W. de Goede; 3e pr. P. Hoek. Groep C: le pr. J. Selderbeek; 2e pr. J. Holm; 3e pr. Th d. Sluis. Groep D: le pr. H. L. Phillippo; 2e pr. J. Zaal; 3e pr. 1. v. Roon. Tweede klasse: Groep A: le pr. J. v. Garderen: 2e pr. F. Koning; 3e pr. J. v. Haren. Groep B: le pr. G. de Larie; 2e pr. G. Goets; 3e pr. J. Offenberg. Groep C: le pr. A. Bron; 2e pr. J. Valk; 3e pr. F. v. Dijk. Groep D: le pr. G. Zuiderduyn; 2e pr. G. v. d. Meulen; 3e pr. J. Zalm. Groep E: le pr. L. Jansen; 2e pr. J. Buren; 3e pr. W. d. Vink. Groep F: le pr. H. M. Jansen; 2e pr. L. Stodel; 3e pr. A. J. Verwocrdt. Een deputatie van visschers uit Texel, Den Helder, Katwijk en IJmuiden heeft Dinsdag 1 van de besomming van 20 visschersschepen, een bedrag van 2500 gulden overhandigd, aan den directeur van Winterhulp Nederland, der provincie Noord-Holland, den heer D. G. Avena- rius. Op dc foto: een der visschers, de heer G. Wezelman, deponeert het bedrag in de bus van de W. H., vastgehouden door den heer D. G. Avenarius. .(JToto Stevens). Verzekert U tegen Inlichtingen bij Haarlem, Tel. 13870 (Adv. Ingcz. Med.) IJMUIDEN Marktprijzen en Besommingen. IJmuiden, 14 Mei 1941. Kabeljauw f 19 per stuk. Tongen f 5.65f 4 per K.G. Poon f 42. Schar f 42. Pufschar f 10. Pufschol f 43. Pufschol 2 f 23—f 22. Wijting f 62—58. .Alles per 50 K.G. Gek. garnalen 4441 ct. per K.G. Treiler: IJM 107 f 2360 60 manden. Kotter: IJm. 223 f 515. Logger: KW 107 f 857. Kleine schar f 20. Kleine schol f 69—f 67.50. Openbare Muziekles. De leerlingen van den muziekonderwijzer Wil lem van Tilburg zullen Zaterdagmiddag a.s. een openbare muziekles geven in het vereenigingsge bouw „Willebrord" aan de Willebrordstraat. 31 Leerlingen zullen zich doen hooren. Er zullen piano- en zangsoli, quatremains, duo's voor viool en piano enz. uitgevoerd worden. Rijwieldief aangehouden. Aan het hoofdbureau van politie is een man ingesloten, die rich aan rijwieldiefstal had schul dig gemaakt. Spoedig bleek, dat zijn buit niet tot één rijwiel was beperkt; de man heeft namelijk bekend, zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een tiental rijwielen, waarvan hij zes bij het Distributielokeal had weggenomen. De dader geeft voor, dat hij de gestolen rijwie len aan hem onbekende personen op den weg heeft verkocht, hetgeen bij controle in enkele gevallen juist bleek te zijn. In verband met het bovenstaande roept de com missaris van politie personen, die van onbeken den op den weg rijwielen hebben gekocht op. zich tot het verstrekken van inlichtingen bij hem te melden. Indien deze personen later bekend wor den, zonder zioh vrijwillig te hebben gemeld, zal kwade trouw worden aangenomen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: G. StutvoetSchipper d.. Hoofdstraat 146, Santpoort. P. H. J. v. d. AarGiele z., IJmui- derstraatweg 35 rd„ IJmuiden. M. J Vrijhof— Karsten z., Planciusdwarsstr. 3. IJmuiden. W. K. v. d. Berghe—Spring in 't Veld d.. Burg. Weerts- straat 46. Velsen-N. A. v. BurgelLangbroek d., Kon. Wilhelminakade 48. IJmuiden. Overleden: W. H. Klepper. 72 j.. echtgen. v. G. Haakman, Melklaan 10. Velsen-N. A. Warmen- hoven, 2-0 d„ z. v. C. A. Warmenhoven, Nw. Schulp weg 11. Velsen-N. C. A. Nuborg, 85 j., wede. v. J- Holster. Stationsweg 28, Velsen G. Buijtenweg, j., echtgene. v. J. Ruijgvoorn, Hoofdstraat 141, Santpoort. VISCHAANVOER TE SCHEVENINGEN. SCHEVENINGEN 13 Mei. Van de kustvlsscherij kwa men hedenochtend aan de markt de kotter SCH 37. C. de Jong met f 827 besomming en 64 motorschokkers met te zamen f 8012 besomming. Noteering schokkervisch: Tarbot f6.60; Slips f2.60: Griet f 1.60—f2,70. alles per K.G. Middel schol f45—f80: Kleine schol f29—f44; Schar f 8.50f 22; Kleine schar f5—f7, alles per kist van 40 K G Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 14 OP 15 MEI 1941 van 21.26 tot 5.46 Maan op 15 Mei op 0.55 Maan op 15 Mei onder 10.01 VELSEN Inbreker in actie op klaarlichten dag. Een flinke buit in de Broekbergenlaan. Drie inwoners onzer gemeente resp. wonende aan de De Genestetlaan, Feithlaan te Driehuis en aan de Broekbergenlaan, te Santpoort heb ben aangifte gedaan dat op klaarlichten dag een man hun woning was binnengedrongen en getracht had diefstallen te plegen. In de De Ge nestetlaan trof hij het slecht, want daar waren de bewoners thuis, zoodat hij moest vertrekken, zij het dan met medeneming van enkele sleu tels. In de Feithlaan wordt evenmin iets vermist, doch in de Broekbergenlaan slaagde de dief er in zich een waarde van I 600 toe te eigenen. In het laatste geval waren de bewoners niet aan wezig. Het schijnt, dat de dader speciale aan dacht schenkt aan woningen, waarop de bewo ners zelf vermeld hebben, dat zij afwezig zijn. Inlichtingen, ingewonnen in andere gemeen ten, maakten al spoedig duidelijk dat hier een persoon aan het werk is, die reeds in de afgeloo- pen weken In andere gemeenten soortgelijk op trad. Het publiek wordt in dit verband gewaar schuwd voor een persoon, die beantwoordt aan het volgende signalement: Geschatte leeftijd 35 jaar, lengte 1.75 meter a 1.80 meter, slank postuur, ovale gelaatsvorm, ge zonder gelaatskleur, donkerblond achteroverge kamd haar. Hij draagt een bril met hoornen montuur en was gekleed met donkerblauwe regen jas. Het is niet uitgesloten, dat hij bij andere gelegenheden een regenjas draagt van andere kleur en dat de bril dient om niet te worden her kend. Mocht een persoon die aan het bo venstaande signalement beantwoordt, zich om onbeteekenende inlichtingen aan een woning den bewoners verzocht de politie (hoofdbureau, vervoegen of reeds vervoegd hebben, dan wordt afd. recherche) onmiddellijk te waarschuwen. Zedenmisdrijf. De politie heeft een man aangehouden, die zich heeft schuldig gemaakt aan het plegen van niet nader te noemen handelingen ^et minderjarige jongens aan boord van een in de haven liggend schip. Hij zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. BEVERWIJK Aanvraagkaarten brandstoffen. In de voormalige Huishoudschool aan de Raadhuisstraat bestaat op Donderdag 15 Mei van 9 tot 1 uur en van 2 tot 6 uur voor hoofden van gezinnen gelegenheid, een aanvraagkaart voor brandstoffen voor het stookseizoen 1941— 1942 in te vullen. Aan de beurt zijn de bewoners van de volgende straten: Deken Waarestraat Dierluststraat. Duinwijklaan, Eenhoornlaan Galgenweg, Gladiolenlaan. Graafwijkstraat Grensstraat. Groenelaan. Groote Houtweg, van Harencarspelstraat, Havenstraat, Heemskerker- weg. H. Burgerstraat, Hobbesteeg, Hofdijkstraat Hoflanderweg. van Hogendorpstraat, Iepenlaan Jan Alsweg, Jan van Kuikweg. Jan Vermeijen- straat. Kagerweg, Kanaalweg. Kastanjelaan. Keesdelfsweg. Kerkstraat, Kloosterstraat, "o- ningstraat. Koude Horn. Laan van Kanaan. Leliestraat. Lindenlaan en Lijsterbeslaan. Vergadering Tuinbouw Studieclub. In het veilinggebouw ,,'t Centrum" hield de Tuinbouw Studieclub Dinsdagavond haar laat ste vergadering in dit seizoen. Door de drukte in de tuinbouwbedrijven was de opkomst niet zoo groot als gewoonlijk. In zijn openingswoord deelde de voorritter, de heer R. W. A. Muyen, mede, dat In den komenden zomer zooveel mogelijk getracht zal worden de band met de leden te behouden door speciale keuringsavonden te beleggen. Zoo zullen in de tweede helft van Juni en ongeveer half Juli twee keuringsavonden worden gehouden voor vaste planten, groenten, fruit en zaaibloemen. Als deze twee avonden slagen zal in Augustus eveneens een speciale keuring gehouden worden voor gladiolen enz. Van excursies kon volgens den voorzitter niet vee.l komen, maar wanneer het echter mogelijk is in de omgeving te blijven zal dit nader be zien worden. Nadat nog medegedeeld was. dat voor de a.s. keuringen prijzen beschikbaar zijn gesteld, werd op voorstel van eenige leden beslo ten den eersten keuringsavond op een Zaterdag te houden om ook het publiek in* de gelegenheid te stellen de inzendingen te bezichtigen. Verwarming in kassen. In aansluiting op een lezing van enkele maan den terug, waarin de geschiedenis en het ont staan der verwarming behandeld werden, hield de heer Muyen nu een praatje over de verwar mingen. welke thans het meest gebruikt worden. De inleider merkte daarbij op. dat verwarming in den tuinbouw een zeer groote vlucht genomen heeft, zoodat thans ruim 200.000 ton brandstof fen ieder jaar verstookt wordt. De moderne ver warmingen zijn de lage-drukstoom, electriciteit en gas. Met gasverwarming zijn in Castricum proeven genomen. Tot nu toe was men echter uiterst bevrepsd voor gas, daar de lucht hiervan zeer schadelijk is voor de assimilatie van de ge wassen. De proef is dan ook uitfluitend nog maar genomen met witlof. In sommige streken wordt de electriciteit reeds voor verwarming gebruikt, maar een grooten om vang zal deze verwarming niet nemen, aldus spr.. omdat de kosten hiervan veel te hoog zijn. Eerst als de stroomprijs lager gesteld zou worden zou het meer ingang vinden, daar het zeer practisch en gemakkelijk voor den kweeker is. In het Westland hebben kweekers in de tomatenkassen een lei ding laten aanleggen en in geval van nachtvor sten bewijst dat groote diensten. Voor de aard beientrekkers onder glas in deze streek zou elec triciteit eveneens een uitkomst zijn, daar men dan niet meer bevreesd hoeft te zijn voor nacht vorsten. De aanlegkosten zün riiet groot. Ook is het mogelijk hierdoor aardbeien eerder aan de markt te krijgen, zoodat Beverwijk in het vroege voorjaar mee kan komen met andere streken. Na een uiteenzetting over de toepassin? van de kostbare hooge drukstoom alleen voor groote be drijven) behandelde spr. de lagedrukstoom. Deze manier van verwarming wordt reeds vrij veel toe gepast in kleine bedrijven met veel Dlatglas voor komkommers en sla. Voor cultures, die veel vocht niet verdragen kunnen, is het echter bijna weer niet te gebruiken. Met een breedvoerige uiteenzetting over de ge wone warmwaterverwarming besloot de heer Muven zijn Interessante inleiding. In de jury voor de prijsvraag groenten werden benoemd de heeren G. Broeze, P. Hilbers en C. van der Zwaan en in de jury voor de bloemwer ken de heeren J. Blom, J. Sanberg en N. S. Boo gaard. De keuring had het volgende resultaat: Groep C: Henk v. d. Wel 9 punten; Nico v. d. Wel voor rozen 9 punten. Groep 3: L, Mikker 9V2 punt; Insulinda en ge raniums van A. Priester resp. 9y3 en 7 punten. Groep 2: N. S. Boogaard 7 punten; R. Docter 8 punten en W. Muyn 9 punten. Vervolgens hield de voorzitter een Inleiding over het onderwerp „Veredelen van vruchtboomen". Spr. wees er daarbij op, dat het zaaien van vrucht boomen practisch niet meer voorkomt, omdat de natuurlijke voortteeling bij de meeste vrucht boomen niet toegepast kan worden, doch o.a. bij de noot,wel. Appelen- en pereniboomen en rozen stekken is veel gemakkelijker dan het veredelen. Toch wordt het bijna niet meer gedaan, daar de gestekte vruchtboomen weinig vruchten geven en de rozen slecht bloeien, terwijl ze bovendien veel vatbaarder voor de verschillende ziekten zijn. Het veredelen moet verdeeld worden in twee groepen, n.l. het enten, hetgeen in het voorjaar moet gebeuren, en het occuleeren. dat 's zomers geschiedt. De heer Muyen besloot zijn uiteenzetting met een demonstratie van occuleeren en de verschei dene manieren van enten, waarvoor veel belang stelling bestond. Dc pluimveemarkt. Hooge prijzen voor konijnen. De wekeliiksche pluimveemarkt in het veiling gebouw ,,'t Centrum" mag zich nog steeds in een zeer groote belangstelling verheugen lederen Dinsdagavond is het aantal belangstellenden en koopers buitengewoon groot. Gisteravond was de aanvoer ook groot en de handel was zelfs buiten gewoon levendig. De konijnen, kippen enz. blijven duur. Voor konijnen van 6 weken oud werd van f 1 tot f 2.50 betaald en voor middenslag naar gelang de soort f 2.50 tot f 7. Groote rammen gaan van de hand voor f 4.50 tot f 8. Het duurste en het meest gevraagd zijn de fokvoedsters. waarvoor prijzen betaald worden van f 9 tot f 15. Kippen worden verkocht voor f 3 tot f 4 50 In de laatste weken worden eveneens ionge geiten en bokken aangevoerd, die voor f 8 tot f 18 van eigenaar verwisselen. Jonge bokken zijn echter belangrijk goedkooper. Undersiaande is reeds in een deel van onze vq vlaag ovgenomen I Generaal Weygand over de Franschc nederlaag. Aanteekeningen over de ontscheping der Britten. PARIJS. 13 Mei. (D.N.B.) Aan de hand stenografische aanteekeningen, die een deelne aan een bijeenkomst tusschen generaal Weyg en Fransche officieren in Dakar na den Engelse overval op 29 October 1940 gemaakt heeft, m; de „Matin" heden melding van uitingen van V gand over de geschiedenis der Fransche nederl Volgens deze aanteekeningen heeft de generaal gezegd: „Ik ben in den wereldoorlog wapenbro an de Engelschen geweest. Ik kan niet van v ingenomenheid met betrekking tot hen verd worden. Maar men moet de gevoelens terzijde len en de feiten op den voorgrond plaatsen in licht van de werkelijkheid. De werkelijkhcii echter dat reeds op den dag na Versailles de gelsch-Franschc entente een breekbaar instrun was. omdat Engeland zich van zijn aangegane plichtingen trachtte te ontdoen". Over de gebi tenissen van het jaar 1940 zeide Weygand „Het gat dat aan het noordelijke front was ontst werd op den 26en Mei door den plotselingcn afti der Engelschen vergroot. In Duinkerken steldei Engelschen alles in het werk hun eigen logei redden. Van 335.000 soldaten die werden In scheept, waren er 235.000 Engelschen. Dat was einde van het noordelijke leger". Engelsclie vliegvelden aangevalli NEW YORK. 13 Mei (D.N.B.) Volgens een richt uit Londen is van bevoegde zijde toegege dat Duitsche luchtstrijdkrachten vliegvelden Britsche luchtmacht hebben aangevallen. Daa zijn slachtoffers gemaakt en is schade aangeri Duitsclie tegenspraak inzake He BERLIJN, 13 Mei. (A.N.P.) Van welingelii zijde vernemen wij: Het door den Engelschen berichtendienst i spreide bericht, volgens hetwelk het feit, Rudolf Hess in September 1939 na Goering eventueel opvolger van den Führer was beste: het tegendeel van een ziekte van Hess zou bev zen, wordt in ingewijde kringen alhier onjuist noemd. In deze kringen wordt opgemei*kt, dat toentertijd vastgestelde volgorde van de opvolg van AdÓlf Hitier, welke Rudolf Hess, hoewel reeds kort na het overnemen van de macht plaatsvervanger van den Führer was benoemd, als eersten opvolger van den Führer noemde, re haar redenen had, welke slechts aan de meest tieme kringen bekend waren. De eerste teekei der ziekte van Rudolf Hess traden inderdaad re geruimen tijd geleden aan het licht. Niet all was hij een ernstig maaglijder, hetgeen hem, z als bekend, meermalen noodzaakte tot een la durig verbijf in sanatoria, doch reeds voor uitbreken van den oorlog legde hij teekenen den dag van zenuwziekte, tot welker onaan naamste verschijnselen in de eerste plaats gro slapeloosheid behoorde. Vijftig dooden bij dc over* stroomingen in Brazilië. RTO DE JANEIRO, 13 Mei, Bij de overstroom gen in den staat Rio Grande do Sul (Brazilië) z vijftig personen om het leven gekomen. Vijftii 1000 huizen, waaronder 200 fabrieken, zijn ond water geloopen. (United Press). HEEMSKERK VEILING KERKEBOLLEN. In het K.SA.-gebouw vond de jaarlijksche vei ling plaats van de kerkebollen. Er was veel pu bliek; het fanfarekorps „St.-Cecilia" zorgde voor een goede stemming. Bij het begin heette de pastoor de aanwezigen welkom, o.a. notaris Bremmers uit Beverwijk en den directeur van Holland's Bloembollenhuis te Lisse. De 70 nummers brachten op f 755, vorig jaar büna 100 minder. Duizenden bouwvakarbeiders nai Londen. STOCKHOLM. 13 Mei. (D.N.B.) De jong groote aanval van het Duitsche luchtwapen op Britsche hoofdstad heeft de regeering genoodzaa zoo meldt „Dagens Nyheter" uit Londen, duize den bouwvakarbeiders uit de graafschappen ron om Londen naar Londen te laten komen ter sterking van het corps bouwvakarbeiders en bou deskundigen. Vannacht zijn verscheidene havens aan de Br sche Zuid- en Oostkust aangevallen door gevech vliegtuigen van het Duitsche luchtwapen. In Grei Yarmouth werden vele branden waargenomen, de haven van Plymouth kwamen bommen tere* op een dok en richtten groote schade aan. Ex-koning Carol op de Bermuda' BERMUDA. Ex-koning Carol van Roemen heeft bij zijn aankomst alhier bevestigd dat hij plan is zich voorloopig op Cuba te vestigen, verklaarde dat hij op het oogenblik over zijn to komstige plannen niets kon zeggen. (United Press), „N.S. FRAUENSCHAFT". De „Nationalsozialistische Frauenschaft" m onderdeel „Deutsches Frauenwerk" heeft Maand; ir. de Deutsche Schule te Haarlem, een vergader» met 170 deelneemsters waaronder de district» vrouwenleidster der N.S.V.O.. mevr. De Gelde belegd, waar de Kreisfrauenschaftsleiterin Fra Siegert uit Amsterdam een buitengewoon intere 'ante lezing hield over de huisvesting der Bessar bienDeutschen BEGRAFENIS ALBERT PLASSCHAF.RT. In allen eenvoud is hedenochtend op algemeene begraafplaats te Rijswijk (Z.H.) h stoffelijk overschot ter aarde besteld van den le .terkundige cn kunstcriticus A. C. A. Plasschaert, Van hun belangstelling op de begraafplaats gav< blijk mr Chr. P. van Wijngaarden, oud-land advocaat in Ned.-Indië. dr. L. A. Rademaker, pro L. O. Wenckebach, mr. A. Telders, mr. A. Engels, de kunstschilders Toon Kelder, A. B. Neujei en Chris Lebeau, de beeldhouwster mevr. F. Ca basius, Corn. Veth. Job. Steynen en mevr. R Cramer. Aan de geopende groeve sprak een broedi van den overledene woorden van dank tot alle die hem tijdens zjjn leven hun liefde en steun heb ben gegeven. HAARLEM, 13 Mei 1941 Bevallen: 10 Mei A. M. ValkenierSman d., A E. M. van BakelHaasbeek z., 11 Mei G. J. Buijsn Haas z., 12 Mei T. C. PuntmanWegh d.„ J. F MolleeTimmer d., L. P. JuttenKnijnenburg dl 13 Mei E. AardemaSlot z. Overleden: 12 Mei H. C. Kohier 85 j., Jan vaj Walréstraat; N. P. Knape 66 j., Anslijnstraat; A, C van Eerden 17 j., Gen. de .Wetstraat 13.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2