Onder valsche vlag WOENSDAG 14 MEI 1941" IT A A R T. E M'S D A GBLA J CREMATIE Mr. M. SLINGENBERG Zeer groote belangstelling. Dinsdagmiddag werd op het Crematorium te Westerveld verascht het stoffelijk overschot van Mr. M. Slingenberg, lid van het college van Ged. Staten van Noord-Holland, adivocaat en notaris te Haarlem. Voor deze plechtigheid bestond een zeer groote belangstelling. Bij de familie was een brief bin nengekomen van oud-minister Dr. H. Colyn, waar in deze mededeelde dat hij zeer tot zyn leedwezen verhinderd was, tegenwoordig te zijn. Opgemerkt werden o.a. oud-minister P. J. Oud; jhr. mr. A. D. C. de Graaff, oud-minister en oud gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, de Commissaris der provincie Noord-Holland mr. A. J. Backer; de leden van Ged. Staten mr. A. J. Bruch, A. W. Michels. mr. dr. P. J. Wltteman en L. van der Wal; de griffier der Staten mr. M. A. Stufkens: ir. J. A. Wijnmalen, directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf; ir. W. Mensert, di recteur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf; hoofdingenieur-directeur C. Thomése van den Pro vincialen Waterstaat; eenige afdeelingschefs van de Provinciale Griffie; mr. G. Sluis, president van de Haarlemsche Rechtbank; mr. dr. W. P. Vis na mens den Raad van Toezicht op de Advocaten; mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, associé van mr. Slingenberg; de heer J. de Reede, notaris en com pagnon van den overledene: ook het personeel van dat notariskantoor; mr. Th. A. Wesstra, gemeente secretaris van Haarlem; de heeren M. A. Reinalda en D. J. A. Westerveld, oud-wethouders varj Haar lem; de heer Adr. Cassée, wethouder van Bloemen- daal; een groot aantal Statenleden. Verder dr. J. F. Steenhuis, voorzitter der vereeniging „Gruno" te Haarlem: het hoofdbestuur en bestuur der af- deeling Haarlem van den Vrijz.-Dem. Bond: mevr. Van Gelder-Droste en de heer S. de Vries Szn. na mens de afdeeling Den Haag van dien bond: het hoofdbestuur van de Vrijz.-Dem. Jongeren-Orga nisatie; mr. J. Rutgers, secretaris van de Liberale Staatspartij: mr. Julius Hoog, plaatsvervangend Kantonrechter; mr. A. J. L. Liesker. griffier van het Kantongerecht: dr. L. C. Kersbergen, voorzitter der Centrale Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose; de heer J. Rustige, wethouder van Amster dam: de heer Visser, wethouder van Velsen; dr. S. Elzinga, inspecteur van het M.O.: dr. Th. Koot: mevr, mr, E. A. J. Schellema-Conradi: de heer Ph. A. Deinum, directeur van het Gemeentelijk Con certgebouw; de heer J. Minnaert, dircteur van de P.E.G.E.M: de heer J. de Breuk Lzn.: de heer H. D. Tjeenk Willink; mevr. C. Stemler-Tjaden; de heer W. N. Wol ter ink, directeur van het Verkoop lokaal Hel Notarishuis; ir. J. J. de Bruin, waarne mend directeur van het gemeentelijk Electric Heits- bedrijf te Haarlem; dr. A. I. den Hollander, ad junct-directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf te Haarlem; de heer R. C. A. van Cranenburgh en N. J. Hoeflake, resp. voorzitter en secretaris van de Vereeniging der Notarissen te Haarlem: de heer R. C. A. van Cranenburgh en H. M. van Weel, resp. voorzitter en secretaris van de Broederschap van Notarissen in Haarlem en omgeving: mr. P. A. Rutgers van der Loeff, Raadsheer bij het Ge rechtshof te Amsterdam: dr. J. A. Putto namens den Geneeskundigen Dienst te 's-Grsvenhage: de heer P J. André, chef der afdeeling Financiën ten Stadhuïze te Haarlem: de heer C. J. van den Broek, commandant van de Brandweer te Haarlem: de heer G. de Reede, gep. majoor te Haarlem; het be- I stuur der voetbalvereenïging H.F.C. en het bestuur van de Cricketclub Rood en Wit; dr. C. Hefting te Utrecht: de heer B. C. Hartman, vroeger directeur van het Luxor-Theater te Haarlem; mevrouw De Vries-Bruyns, oud-lid van de Tweede Kamer. Ten slotte eenige raadsleden en oud-raadsleden van Haarlem. Toen de stoet het Crematorium naderde, speelde de heer George Robert op het orgel de „Litaneij" van Schubert, Prof. dr. K. H. B o u m a n, hoogleeraar te Am sterdam, een zwager van den overledene, bracht namens de familie een laatsten groet aan den hoog- geachten broeder en zwager. „Hij heeft zijn uiterst werkzaam leven aan stad en land gewijd. Die heeft hij opreeht. en trouw gediend als een goed vader lander: hij heeft met zijn sterke krachten als mi nister groote diensten bewezen. Hij was ook een waardevol en geliefd familielid: een voortreffelijk echtgenoot en vader en onze trouwe raadsman. Het is hem gegund geweest, zijn kinderen te zien op groeien tot burgers, die hun leven in de maat schappij hebben aanvaard". Spreker herdacht ook de eerste vrouw van den overledene en sprak den wensch uit. dat aan zijn tweede vrouw en kinderen de kracht gegeven moge worden, deze zware beproeving te dragen. „Zulke rechtschapen en trouwe mannen met invloed en ge zag kan men. als de toestand weer normaal ge worden is. bij den opbouw van ons vaderland slechts noode missen. Te midden van zijn volle werk is hij aan zijn familie en vrienden ontvallen; zij zullen een mooie herinnering aan hem bewaren en hem niet vergeten. Hij ruste in vrede". Mr. A. Bruch voerde als vriend van den over ledene het woord. Hij was dankbaar, dat de fami lie hem, hoewel zij den wensch te kennen had gz- geven dat er niet zou worden gesproken, had toe gestaan namens de vrienden een woord van af scheid te spreken. „Het zal een sober woord zijn. Slingenberg had veel liefde voor zijn gezin; hij was e<-- geharnast advocaat, een bekwaam notaris en ridderlijk strijdende politicus. Hij was een guedlachsche gastheer, wiens geest altijd rusteloos bezig was: in zijn gezin putte hij kracht voor zijn werk op velerlei gebied. Als vriend gaf hij zich Sleutel weg? Tel. 11493 DeSleutelspecialist.L.Veerstr.lO (Adv. Ingez. Med.) niet gauw, maar had men hem, dan kon men er verzekerd van zijn, een trouw vriend te bezitten. Al zijn vrienden, ook zij die politiek anders dach ten, hadden belangstelling voor de publieke zaak, die een stuk van zijn leven was. Hij heeft speciaal ook voor dit gewest prachtig werk verricht, dat ook de bewondering van zijn tegenstanders op wekte. Zijn organisatorische arbeid getuigde van zijn practische geest. En ook voor Haarlem ver richtte hij voortreffelijk werk, niet alleen in jaren van voorspoed, maar ook in jaren van tegenspoed; toen kwamen zijn groote gaven van verstand, kracht en ongekende ijver gced aan het licht. Maar hij was volkomen wars van populariteit; als hij wist dat iets goed was, dan kon het hem niet schelen wie het zei, en wanneer hij zich eenmaal aan een zaak gaf. dan bleef hij die trouw. Hij vond in zijn gezin vereering en liefde, die men alleen kan vin den. als men waarachtig trouw is. Wij zullen hem ons blijven herinneren als een bekwaam, ijverig en bovenal trouw vriend". Ds. J. C. v a n D ij k uit Bloemendaal, een studie vriend van mr. Slingenberg, bad tenslotte het „Onze Vader". De heer Robert speelde vervolgens de koraal uit Opvis 31 van Bach. Mr. B. Slingember^i dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling en toen de aanwe zigen de aula verlieten speelde de organist het Slot koor uit de „Matthaus Passion". Het was een indrukwekkende plechtigheid. HET „KOLONIAAL INSTITUUT" IN 1S40. AMSTERDAM, 13 Mei. Uit het onlangs ver schenen jaavverslag-1940 van het „Koloniaal In stituut" blijkt, dat de financieele toestand gunstiger is geweest dan de laatste jaren en dan bij de sa menstelling der begrooting voor dat jaar kon wor den voorzien. In het algemeen is de belangstelling voor het Instituut toegenomen. Een groot aantal nieuwe leden trad toe. ook in Ncderlandsch-Indië Het museumbezoek bereikte een topcijfer (ongev. 32.000 personen meer dan in 1939). De gamelan bespelingen in den grooten lichthof op Zondagmid dag bleken een door het publiek gewaardeerde at tractie te zijn, zoo ook de vanaf medio Juni gegeven Javaansche kunstvoorstellingen van het gezelschap „Ardjoeno". In de groote aula werden regelmatig Indische films vertoond en traden andere Indische kunstgezelschappen op. Ook deze mochten zich in groote belangstelling verheugen (ongeveer 17.000 bezoekers). 1-Iet verslag van de afdeeling Volkenkunde meldt, dat. de aanwinsten in 1940 rond honderd series be liepen. Het spreekt vanzelf, dat voor de verbroken ver binding met onze overzeesche gewesten de toevoer van de patiënten met tropische ziekten en van pa thologisch materiaal sterk is verminderd. Toch kon nog een 13-tal patiënten gedemonstreerd worden, terwijl met foto- en filmmateriaal en den ouden voorraad praeparaten veel aangevuld kon worden Prof. Swellengrebel en zijn staf hielden zich vooral bezig met het malaria-onderzoek in het bijzonder in Noord-Holland en Friesland. Het bleek daarbij, dat de muggenbestrijding door een spuitcampagne in de huizen zeer bemoedigende resultaten gaf. Dit onderzoek, dat het controleeren van heel wat bloedpraeparaten en het ontleden van zeer veel muggen meebrengt, is voor de malaria bestrijding in deze gebieden van groote beteekenis (A.N.P.) EEN HOORN VAN OVERVLOED? Het is de kleurige en geurige regen van tulpenbloemen, die bij den arbeid op het land vergaard zijn. (Foto Pax Holland) Alleen de paarse bon voor scheerzeep. 's Gravenhage, 13 Mei. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt het volgende mede: Zooals bekend geeft de met „K" gemerkte bon van de nieuwe textielkaart, welke werd u tgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ouder recht op het koopen van 50 gram scheerzeep of een tube dan wel een pot scheercrême. Nu is echter gebleken, dat ondanks bovenstaan de duidelijke omschrijving bij verscheidene detail listen ook de met „K" gemerkte bonnen van de drie andere soorten textielkaarten worden aange boden, waarop in enkele gevallen eveneens scheer zeep werd afgeleverd. In verband hiermede wordt er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat uitsluitend de paarse bonnen „K" van de textielkaart van mannen en jongens boven 15 jaar recht op scheerzeep of scheercrême geven. Op den met ,,K" gemerkten bon van de textiel kaart van jongens van 3 tot 15 jaar, van vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder en var. meisjes van 3 tot 15 jaar, welke respectievelijk groen, "licht- oranje en blauw van kleur zijn, mag dus geen scheerzeep of scheercrême worden afgeleverd. Het afleveren op deze bonnen is strafbaar, terwijl daar op begrijpelijkerwijze geen herbevoorrading zal geschieden. (ANP). DE PRAE-HISTORISCHE VONDST TE GORSSEL. GORSSEL, 13 Mei. Blijkens een mededeeling van den directeur van het Rijksmuseum van Oud heden te Leiden dateert de hier in de buurtschap Kring van Dovth gevonden speerpunt uit het bron zen tijdperk (1800 tot 800 jaar voor Chr.) Voor de Kinderen (Tcekenmgcn H. Kannegieter). TEDDY ZORGT VOOR VERRASSINGEN, MAAR. Juist als Mama vol ontzetting Pietje op zijn trom hoort slaan, komt de rustelooze Teddy met een ander pakje aan. 't Schijnt een paraplu te wezen, in een fraaie, lange doos. Maar dat is nu wel het toppunt. Mama wordt ontzettend boos! Teddy Trlx, uit huis gesmeten, snapt Van 't leven niemendal. „Honden zijn verstandig," denkt hij, „menschen lijken waarlijk mail Mooie dingen, die ze koopen, worden onder bed gestopt. Als j' er iemand dan mee blij maakt, wordt je wreed op straat geschopt." Algemeene ledenvergadering H. O. V. Toenemende belangstelling voor de concerten. De Haarlemsche Orkest Vereeniging hield Dins dagavond een algemeene ledenvergadering in restaurant Brinkmann, Groote Markt te Haarlem. De voorzitter mr. A. Beets opende de vergadering' waarna het jaarverslag werd uitgebracht. Aan dit verslag dat loopt over het vereenigingsjaar 1 Oc tober 193930 September 1940. is het volgende ontleend: - De werkzaamheden hebben bestaan in 18 leden con certen: 15 Volks (Zondag) concerten: 29 Volks (Zomer) concerten; 3 Opera-concerten met H.O.V.- koor; 3 Beethoven-cyclus concerten: 2 Pacdagogi- sche concerten; 1 concèrt te Rotterdam: 1 extra concert: 1 Benefice concert; 5 Bloemcndaal-con- certen; 5 radio-concerten KRO; 18 Begeleidingen (opera's 5, ballet 7, Oratoria6). Buiten Haarlem verleende de H.O.V. haar mede werking in Amsterdam, Rotterdam. Den Haag, Delft, IJmuiden, Eindhoven, Bloemendaal, Arnhem Hengelo, Hilversum. Het behoeft thans niet meer verklaard of bewezen te worden, dat het orkest in een behoefte voorziet, gezien het aantal concerten en den aard der werk zaamheden in de vele steden, waar het orkest speelde. De Volksconcerten zijn bijna immer een bron van succes, dus een bestaansreden voor het orkest geweest en voor de in- en omwonenden van Haarlem een cultureel belang. Het orkest heeft 9V2 maand achtereen gewerkt (vorige jaren was dit 7 maanden). In deze 42 weken heeft de H.O.V. 101 maal arbeid gepresteerd, het geen dus beteekent, dat wekelijks 2V2 maal het orkest bezet was! De dirigenten hebben in een drachtelijke samenwerking, met alle toewijding hun taak opgevat: het Dagelijksch Bestuur had geen sinecure aan de zijne en de administrateur heeft voor zijn deel een extra portie werk verzet en er zich met onverflauwden ijver doorheen geslagen. Het orkest geen beduidende veranderingen; in de mobilisatie-maanden waren er natuurlijk afwezigen, die moesten worden vervangen. Maar, alles bleef redelijk goed draaien. De comité's „Vrienden van de H.O.V." en van de „Jeugdconcerten" worden met eere genoemd en met dankbaarheid herdacht. Het H.O.V. Koor, onder Marinus Adam, bleef op het peil de groote Kooruitvoeringen. In complete bezetting werden de opera ..Samson et Dalila" van Saint Saëns en tweemaal de Opera „Die Verkaufte Braut" van Smetana gegeven. Natuurlijk werkte het koor mede in de 9e Symfonie van Beethoven Het bestuur van het H.O.V. koor heeft lofwaardig zijn taak volbrac'ai De schuldenlast bedroeg bij den aanvang van ons jaar f 3,028.11. Meerdere subsidies, waardoor het orkest langer kon werken en' waarvoor we rijk. provincie, gemeenten Haarlem en Bloemendaal dankbaar zijn kwamen natuurlijk uitsluitend 't orkest ten goede. De provincie zegde toe de subsidie tot 45Ö0 te verhoogen, indien de H.O.V. uit anderen hoofde (donaties) f 2000 aantoonde. Dit gelukte. In de verslagen der laatste jaren klonk reeds een hoopvoller toon en het „crescendo" blijkt „sempre crescendo" te worden. De publieke belangstelling groeide en zeer beduidend; van de artistieke presta ties werd steeds weer met stijgende erkentelijkheid gewaagd. Het Rijk, de Provincie, de gemeenten Haarlem en Bloemendaal toonden de H.O.V. immer ruimer te willen steunen. De voorzitter dankte den secretaris, den heer P. de Waardt voor het keurig verzorgde jaarverslag, Het financieel verslag werd uitgebracht door den penningmeester, den heer Hh. J. C. P. Phenning. Het verslag sloot met een nadeelig saldo van f 7490.66. Dit nadeelige saldo is dank zij particuliere giften na 1 October 1939 geheel weggewerkt, aldus deelde de voorzitter mede. Zoo staat de H.O.V. er op het oogenblik financieel gunstig voor. De vereeniging heeft geen schulden meer. De salarissen van de or kestleden zijn nog steeds buitengewoon laag. Door onderhandelingen met het dep. van Volksvoorlichting en Kunsten zijn de salarissen echter iets ver hoogd, Wij kunnen slechts hopen, zoo zeide de voor zitter, dat het de, H.O.V. zoo goed blijft gaan als: thans. Tenslotte dankte mr. Beets den penning meester voor zijn verzorgd financieel jaaroverzicht. Vervolgens werden eenige statuten-wijzigingen goedgekeurd. De voorzitter deelde hierna nog mede, dat in het loopende jaar de belangstelling voor de concerten zeer gestegen is. Vooral de Beethovencyclus is een groot succes geworden. Ook het Comité van Vrien den van de H.O.V. heeft veel voor de vereeniging gedaan. Speciaal mej. Josselin de Jong werd door den voorzitter dank gebracht. Ook de paedagogische concerten werden door mr. Beets gememoreerd. Deze concerten zijn even eens een groot succes geweest. Vooral de inleidingen van Marinus Adam hebben daartoe medegewerkt. Den heeren Adam en T. Verhey werden door den voorzitter bedankt, voor het vele. zeer goede werk. dat zij in dit jaar hebben gepresteerd. Een finan cieele meevaller viel de vereeniging ten deel door de subsidie van de gemeente Heemstede. Hierin en in de subsidie van de gemeente Bloe mendaal zag spreker symptomen, die er op wijzen, dat het cultureele werk van de H.O.V. steeds meer waardeering vindt. NEDERLANDSCH AARDRIJKSKUNDIG GENOOTSCHAP Het algemeen bestuur van het Ned. Aardrijks kundig Genootschap heeft den heer Ernst Crone tot zijn secretaris benoemd. Aan den aftredenden secretaris, den heer E. J. Voute is in de algemeene ledenvergadering warme dank gebracht voor al het verdienstelijke werk. dat hij gedurende vijftien jaren voor het genootschap verrichtte. Eindexamens Hoogere Burger scholen. Bij de eindexamens van de 2e Gem. H BS. Haarlem op 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27 28 en Juni en 1 Juli zijn tot deskundigen aangeweze: mej. dr. A. Snethlage, le Amsterdam; dr. J. Coop hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amstc; dam; mevr. mr. dr. W. T. M. Schutte, te Heen stede. Bij de eindexamens van de Rijks H.B.S. te Vc sen op 19, 20, 21, 23, 24. 25 en 26 Juni: dr. J, vj der Bilt, observator aan de Sterrenwacht te Utrech ir. A. Slingervoet Ramondt te Haarlem; mej. c A. Duiker, oud-leerares bij het middelbaar onde wijs, te Haarlem. Bij de eindexamens der afd. H.B.S. B van h R.-K. Lyceum voor Jongens te Haarlem op 23. 25, 26, 27, 28 en 30 Juni en 1 en 2 Juli; en h Christelijk Lyceum te Haarlem op 3. 4. 5. 7. 8. 10. 11 en 12 Juli; dr. J. A. A. Ketelaar, lector aj de Rijks Universiteit te Leiden: dr. S. J. van Oos stroom, hoofd-assistent aan de Rijks Universite wonende te Oegstgeest: mevr. M. M. A. Verschuu Smits, oud-leerares bij het M.O. te Oegstgeest. Bij de eindexamens der afd, H.B.S. B van h Kennemer Lyceum te Bloemendaal op 7. 8. 9. 10, 1 12 en 14 Juli: ir. J Th. Eschbach, oud-hoofdingi nieur bij de Staatsspoorwegen in Nederlandse: Indië, te 's-Gravenhage; dr. G. J. van Oordt, lcct< aan de Rijks Universiteit te Utrecht, wonende Bilthoven: mej. G. van Buring Beekhoudt, ot leerares bij het middelbaar onderwijs te Baarn. Tot de deskundigen bij eindexamens aan einde: scholen zijn o.m. benoemd: mevr. N. Boelei Ranneft. oud-leerares bij het M.O. te Bloemendal D. Winkel, accountant te Haarlem: mr. A. J. Liesker, griffier bij het Kantongerecht te Haarlen dr. S. Elzinga, inspecteur van het M.O. te Haa lem; R. Klaver Azn., oud-leeraar bij het M.O. Haarlem: mej. M. Scholtens, arts te Haarlem: mi dr. G. H. J. van der Molen te Aerdenhout; dr. Algera, assistent aan het laboratorium voor bloen bollenonderzoek te Lisse: dr. E. van Dalen, conse vator en privaat docent aan de Vrije Universite te Amsterdam, wonende te Halfweg: J Korrinj te Heemstede en mevr. dr. J. van den Bergh Eysinga-Elias, te Santpoort. Op de agenda van de Vereeniging van Reünisten Handelsavondschool te Haarlem staat om.: Woensdag 14 Mei: le Avondfietstocht door Haarlen kleurrijke omgeving. Maandag 19 Mei: Bijwoning van ..De Privé-secrelaress In den stadsschouwburg opgevoerd door „Jacob v Lennep". Donderdag 22 Mei (Hemelvaartsdag): Fiets- en Wand tocht. Woensdag 28 Mei: 2e Avondfietstocht, start 8 uur van Bolwerk. Route: Dreef, Groenendaal, Vogelenzang, A« denhout, Elswout. Maandag 2 Juni (2en Pinksterdag): Amusements-spoi dag aan de Kleverlaan van 9—17 uur. 'sAavonds: fees: lijke bijeenkomst in rest. „Bolwerk". FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank sprak gisteren h navolgende faillissement uit: Arie Koper, schilder, wonende te Zandvoo: Diaconiestraat 7. Curator Mr. M. D. Proper te Haarlem. Reehter-Commissaris Mr. E. H. F. W. van Schae Mathon te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven hl faillissement van: H. Kamphuis, koopman in bouwmaterialen, vroi ger te Apeldoorn, thans wonende te Beverwijk, D Schuitstraat 51. Curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. ORG ELBESPELIN G. Het programma van de orgelbespeling in d( Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderda 15 Mei, des namiddags van 34 uur luidt als volg) 1. Preludium^Es. gr. t. J. S. Bacl 2. Jesu, meine Freude J. G. Walthe 3. Concert d kl. t. J. G. Walthe Andante, Air, Adagio, Fuga. 4. Warum betrübst du dich, mein Herz Joh. Pachelbe 5. Passacaglia G. Frescobald 6. Preludium en Fuga A gr. t. J. G. Walthe Bosch-, heide, en veenbranden in Overijsel. DELDEN. 13 Mei. Op het Helkatenveld e» 't Scheimenveld behoorende tot het landgoed Twickel te Delden. zijn 50 H.A. bosch en heid^ beplant met dennen, door brand verloren gegaaij Voorts heeft in het Buurser- en Haaksbergei veen, in de gemeente Haaksbergen, een ernstig brand gewoed. Hier werden 250 H.A. een prooi de vlammen, terwijl voorts 150.000 turven en veel op gaand hout aan het vuur ten offer vielen. Dez brand heeft zich over de grens heen uitgebreid o; Duitsch gebied, waar aanstonds krachtige pogingei werden aangewend om de vlaftmen in hun vaar te stuiten. Velen ondervonden hade doordat hui turf, die op het veld stond te drogen, verloren gin? Te Vriezenveen heeft óp den Paterswal een vri ernstige veenbrand gewoed. Er is vrij veel turf ii de vlammen opgegaan. Met behulp van omvvonen den wisten de eigenaren het vuur te dooven. (A.N.P.) door MARINUS BERTRAM. 4 (NadTuk verboden). HOOFDSTUK I. De snelheidsmaniak. De weg was smal en kronkelig met boomen aan beide kanten die ihem tegen de hitte van een heeten zomerdag beschutten. Hij was zoo smal, dat er nauwelijks plaats was voor twee rijtuigen om elkaar te passé eren. Eigenlijk was het niet meer dan een laantje. De gedachte kwam bij Albert van Duyven op, toen hij. zijn stok zwaaiend, den weg afliep, dat hij misschien goed gedaan zou hebben, zijn fiets te nemen, want. hier was het wel koel en schaduw rijk maar een kilometer verder lag een stuk dat wit en stoffig was en in de hitte van dezen middag was het geen aangenaam vooruitzicht om dien stoffigen weg te moeten loopen. Een bocht in den weg deed nóg een wandelaar in zicht komen, een van het andere geslacht. Een flink figuur, en jong, was zijn meenmg na een enkelen blik. En nu zijn natuurlijke nieuws gierigheid geprikkeld was, verhaastte hij zijn stap een beetje. Ze nam geen notatie van hem, toen hij haar in haalde. De weg was hier nog smaller en zij liep zoowat in het midden. Het volgende oogenblik zou hij haar voorbij zijn, toen Een verward geluid, een stofwolk, en geen tien meter vóór hen kwam een groote auto den hoek om. Albert aarzelde geen oogenblik. Zijn arm maakte een uitval en wierp de knappe voetgang ster en zichzelf tegen den kant van den weg, nauwelijks een seconde vóórdat de zware wagen over hun voetsporen donderde, terwijl de wielen rakelings langs hen heen gingen. Woedend sprong Albert vooruit. Hé! Stop! riep hij. Denk er om, ik heb jf nummer! Hij was de auto achterna geloopen, die nu vaan verminderde en toen Albert de volgende bocht in den weg omging, zag hij de auto daar stilstaan. Is dat een manier van rijden? hijgde hij toen hij de auto bereikt had. Als ik er niet ge weest was, zou die dame er onder gekomen zijn En ik ook. als ik niet zoo vlug op zij had weten te springen! Iemand, die vlugger dan voetstaps door zoo'n holletje van een weg rijdt, verdiende opgehangen te worden. In den wagen zaten twee personen: de chauf feur en naast hem de vermoedelijke eigenaar. Het spijt mij, dat ik die dame aan het schrik ken heb gemaakt, merkte de laatste op. Zijn toon maakte op Albert den indruk, dat het excuus niet erg gemeend was en dat de spreker eigenlijk op hem neerzag. En die toon werkte dan ook als olie op een vuur. Albert, die toch niet tot de kalmsten behoorde, ontstak in woede en uitte die in een aantal beleedigingen en ln de belofte tot daden te zullen overgaan. Wat meent u met snelheidsmaniakken? ant woordde de eigenaar van de auto. ik kan alleen maar zeggen dat het mij 6pijt, dat u in gezelschap van een dame is. De beleedigende uitdaging in den toon bracht Albert tot kalmte. —O. als dat alles is, antwoordde hij, een paar kilometer verder is een mooie grasvlakte, waar wel niemand tusschenbeide zal komen. Als u me daar naar toe wilt brengen, dan zal ik met genoe gen van alles, wat ik gezegd heb, rekenschap af leggen. De ander keek hem eens aan. Het was een groote gespierde kerel. Stap maar in, zei hij. Albert gehoorzaamde. De chauffeur met zijn houten gezicht, die, te oordeelen naar de belang stelling die hij getoond had, in wat er om hem heen gebeurde, best een onderdeel van de auto had kunnen zijn, zette den motor aan. En heel wat langzamer dan daarnet reden deze. onder zulke vreemde omstandigheden samengebrachte menschen. den aardigen, beschaduwden, kronke lenden weg af. Gedurende den rit werd geen woord gesproken. \lbert, die binnenin zat, kon alleen maar de ireede, krachtige schouders van den ander zien, naar de mogelijke gevolgen hiervan boezemden ïem niet de minste vrees in. De eigenaar van de luto, op zijn beurt keek geen enkelen keer om m het duurde niet lang, of ze kwamen van den imallen. ingesloten weg op een open grasvlakte. Hier is het. zei Albert kortaf. De ander gaf een teeken en de motor staakte *.ijn gebrom De beide mannen stapten uit en de eigenaar van de auto beval zijn chauffeur den wagen tegen den kant te zetten, om voldoende mimte te laten voor de voorbijgangers. Hij deed zijn jas en vest uit en wierp deze in de auto. Albert volgde zijn voorbeeld. Ik geloof, dat we hier een goeden „ring" ge vonden hebben, zei de onbekende. Tegelijk stroop te hij de mouwen van zijn overhemd op en ver toonde twee zeer gespierde onderarmen. Maar Albert liet zich hierdoor niet in het minst van zijn stuk brengen. Hij wist wat hij zelf waard was en was dan ook voor niemand bang. Ek neem aan, zei de ander, die stil was blijven staan, dat wij als heeren een zaak kunnen regelen, zonder dat er derden noodig zijn om er op toe te zien dat alles eerlijk toegaat. Albert stond op het punt te zeggen, dat de ma nier, waarop de onbekende het leven van een dame in gevaar had gebracht en daarna zonder zich verder van de zaak iets aan te trekken, of zijn excuus te maken, doorgereden was, nu niet bepaald overeenkwam met de definitie „heer", maar hij zag ook wel, dat de ander in stand zijn gelijke was. Hij hield deze opmerking dan ook maar voor zich. Daar ben ik het volkomen mee eens was alles wat hij zei. De twee mannen stonden tegen over elkaar. Het was een sportief gezicht, want ze waren volkomen aan elkaar gewaagd; wat de een aan kracht meer bezat, had de ander aan uit houdingsvermogen in het voordeel en een wedder zou hun gelijke kansen gegeven hebben. Ze hie ven hunne 'handen op om te beginnen, maar ze raakten elkaar niet aan. Na eenige minuten riep de onbekende: „Tijd", wat Albert eerst verbaasde, maar direct daarop 2ijin achterdocht wekte. Ze waren immers nog niet eens begonnen! Maar er stonden hem nog meer verrassingen te wachten. De ander deed een stap vooruit, zonder echter aanstalten te maken Albert aan te vallen, en zei: Zeg, stellen we ons eigenlijk niet aan? Albert keek hem verbaasd aan Zijn eerste ge dachte was, dat de tegenpartij de witte vlag uit stak, maar op hetzelfde oogenblik wist hij dat dit niet het geval was. Dus bleef er geen andere ver onderstelling meer over. dat de ander zóó van zijn eigen meerderheid overtuigd was. dat hij het be neden zich achtte, met Albert zijn krachten te meten. En deze gedachte maakte den jongeman woest. Vooruit, zei hij. Tot zijn verbazing barstte de ander in lachen uit en zijn lach was zóó vroolijk, en zóó ongekun steld. dat Albert er geheel door ontwapend werd. Ik denk er niet over zei de onbekende. Ik zal u zeggen wat het is: Ik heb me daarnet even drif tig gemaakt, maar nu spijt me dat oprecht Nu ben ik weer kalm, en zie ik geen reden waarom wij elkaar als een paar gekken zouden gaan be werken. Ik geloof wel, dat we aan elkaar ge waagd zijn, hoewel ik een paar amateur-kam pioenschappen gewonnen heb. Dat zeg ik maar om te laten zien, dat het geen lafheid van mij is. Albert keck nog verbaasder. De ander had hem door zijn manieren en door wat hij zei. volkomen overtuigd. Het ging alles zoo gewoon en oprecht, dat al zijn woede verdwenen was. Wel, als u het zoo wilt beschouwen, heb ik er niets op tegen, zei hij en ging naar de auto terug. U wilt zeker wel mijn verontschuldigingen aan de dame overbrengen, zei de ander, terwijl hij zijn jas aantrok. Dat kan ik niet. Kunt u dat niet? Waarom niet? Omdat ik niet weet, waar of wie ze is. Wat? Wel, ik zag haar voor het eerst in mijn leven, nog geen twee minuten voor u haar zag, zei Albert. De ander keek hem verbaasd aan en barstte in lachen uit. Albert volgde dit voorbeeld. Nu, dat is me ook een idiote toestand! Ja, dat is het, stemde Albert toe en weer, stonden ze elkaar aan te staren De chauffeu ceek recht voor zich uit en scheen niets of nie nand te men. Ik hoor hier wel niet in de buurt thuis, ver volgde de auto-eigenaar, maar als onze wegen ziel ooit weer eens kruisen, dan is hier mijn kaartje en het zou me een genoegen doen een ezoo vreemd begonnen kennismaking voort te zetter. Dank u. Tot mijn spijt heb ik geen kaartje bij mij, zei Albert, toen hij het kaartje aanpakte Mijn naam is Albert van Duyven en ik woon 0; de Boekhorst. U zult er waarschijnlijk langs ge komen zijn. Een kilometer of vijf hier vandaan. Ja. ik geloof wel dat ik het huis gezien heb Maar staat u mij toe u naar huis te brengen daar het mijn schuld is dat u opgehouden bent Albert wees de aanbieding van de hand. Hij zei dat de avondwandeling hem goed zou doen, en dat hij een weg door de akkers wist, die veel korter was. Nu. u is in elk geval een sportief man en ik zal de les, die ik vandaag gekregen heb over het riiden op smalle wegen, niet vergeten. Goe dendag! Ze gaven elkaar de hand en Albert was zich' bewust, dat hij wel eens minder voor zijn vrienn den voelde, als hij hun hand drukte. De chauffeur had den motor aangeslagen en| de auto rolde in een stofwolk den weg af. een' tijdlang door Albert nagestaard Hij draaide zich' eindelijk om en mompelde: Dit is toch een gekke wereld, en een verba-! zend gekke ook. En hetzelfde oogenblik trachtte hij de gehecle gebeurtenis te vergeten. Het was voorbij, en de spelers waren voor goed uit zijn gezichtskring verdwenen. Ze waren gekomen en gegaan als de stofwolk, die door de auto opgeworpen werd. j Hij verliet den weg en sloeg een smal pad in, dat naar een kleinen heuvel voerde. Na eenigen tijd lag er een schitterend panorama voor hem van bosschen en weiden. De horizon werd gevormd door een rij heuvels, die op dezen zomeravond een buitengewone kleurenpracht vertoonden. Hier en daar wees "en witte streep een weg aan en in de verte zag men tusschen de boomen de Boekhorst liggen. .(Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6