Bonnen die thans geldig zijn: Een nieuw model bankbiljet van tien gulden Jtackt&exichten- Taak en bevoegdheid der bedrijfs organisaties Jioti Tlieuw-s Spaxt en $,pzt WOE N S D A G 14 MEI 194f H A A REE M'S DAGB L A D 6 „De schoone herderin" staat aan de rechtervoorzijde De directie van de Nederlandsche Bank maakt ingevolge artikel 17, lid 1, der Bankwet 1937 be kend, dat zij een nieuw model bankbiljet van f 10 in omloop zal brengen. Op de voorzijde is de tekst: De Nederlandsche Bank betaalt aan toonder tien gulden geplaatst in een geguillocheerde rozet, waarvan de kleur van links naar rechts overgaat van blauw in donker grijsachtig groen. De handteekeningen van den secretaris en van den president zijn respectie velijk links en rechts onder de rozet geplaatst. Het rechtergedeelte van het biljet wordt ingenomen door een gegraveerd portret naar het schilderij „De schoone herderin" van Pauius Moreelse. Het por tret is geplaatst boven een compositie van geguil locheerde rozetten en hiermede tezamen gevat in een lijst van geguillocheerde bladmotiefjes. Het linkergedeelte van het biljet is in het mid den onbedrukt en toont bij doorzicht als watermerk het beeld van een ouden man 1). Verder komt on geveer in het midden van het biljet eenige malen onder elkaar als watermerk het getal „10" voor, terwijl in den rechterbenedenhoek als watermerk de paraaf „J. F. de B." zichtbaar is 1). Terzijde van het portret-watermerk staan verti caal in sierschrïft de woorden „De Nederlandsche Bank" in blauwe kleur: onder het watermerk is een schelpvormige geguillocheerde figuur geplaatst, waarin tusschen de kleuren blauw en bruinrood een figuur van fijne witte lijnen zichtbaar is. Het overige deel van de voorzijde van het biljet wordt ingenomen door een patroon van golvende lijnen, waarin de kleuren bruin, grijsblauw en groen elkaar afwisselen; aan de bovenzijde is het getal „10" in gestreepte cijfers tweemaal aangebracht. Op de achterzijde van het biljet staat een in rood, blauw en grijs gedrukt wapenschild, begrensd door geguillocheerde rozetten in de kleuren helderbruin, donkerbruin en groen en omsloten door smalle ge linieerde banden in helder- en donkerbruine kleur. De ruimten tusschen de banden zijn boven en onder het wapenschild gevuld door gestyleerde afbeeldingen van oranjetakken in roode, blauwe en grijze kleur. In het midden over het wapenschild en de rozetten zijn de woorden „De Nederlandsche Bank" in donkerbruine kleur geplaatst. Ter rech terzijde van het biljet is ter plaatse van het por tret-watermerk een gedeelte onbedrukt gelaten. Dit gedeelte wordt omsloten door een veld van blauwe en grijze horizontale golflijnen, waarop het getal „10" boven en beneden voorkomt. Het getal „10" Is verder geplaatst in den linkerbovenhoek van het biljet. Onder het witte vakje is op een grijzen on dergrond de tekst van artikel 208 van het Wetboek van Strafrecht afgedrukt. De overige ruimte op de achterzijde van het biljet is links gevuld met hori zontale en rechts met verticale golflijnen in afwis selend groene en bruine kleur. Serieletters en num mers zijn driemaal in zwart gedrukt, nl. links en rechts aan de bovenzijde en links aan de beneden- zijde van het biljet. Het woord „Amsterdam" en de datum zijn in den rechterbenedenhoek aange- Diefstal van «raan ten nadeele van den Staat. Tegen zes verdachten geldboeten gcëischt. Dinsdagmiddag heeft de Utrechtsche rechtbank een deel van de zaak van de onregelmatigheden ten kantore van den Provincialen Voedselcömmissaris in de provincie Utrecht behandeld, onregelmatig heden, welke destijds zooveel stof tot praten heb ben veroorzaakt. De zaak tegen den voormaligen voedselcömmis saris, A. J. de G. uit Montfoort terzake van ver duistering van koffie, thee, suiker enz. ten nadeele van den staat, stond wel op de rol, doch werd niet in behandeling genomen. Thans stonden alleen terecht zes leden van het personeel van het kantoor van den provincialen voedselcömmissaris terzake van diefstal van graan ten nadeele van den staat. Deze diefstallen hebben plaats gehad van September van het vorige jaar af tot in de eerste maanden van 1941. Terecht stonden de 29-jarige chef de bureau J. H. M. H. uit Utrecht, de 19-jarige H. A. van B. uit Doorn, de 21-jarige J. V. uit Utrecht, de 23-jarige Th. H. van W. uit Utrecht, de 21-jarige A. A. S. uit Utrecht en de 22-jarige A. H. J. C. uit Mont foort. allen kantoorbediende op het bureau van den Voedselcömmissaris. De president vroeg aan den chef de bureau:: Kan het zijn, dat er totaal 150 K.G. graan is gestolen? Verd.: Dat getal is al meer genoemd, maar het is veel te hoog. Er zijn slechts enkele tientallen K.G. weggenomen. De officier van justitie noemde hetgeen verd. in zijn functie van chef de bureau heeft gedaan, een groote fout. Hij gaf het slechte voorbeeld en de anderen deden dan rustig mede. Dat er ten slotte gesproken is van onregelmatigheden op het bureau van den Voedsejcommissaris, is juist, al zijn de mis daden wat betreft deze menschen, niet zoo ernstig els aanvankelijk is gedacht. De officier eischte een geldboete van f 50 subs. 25 dagen. Tegen alle overige verdachten, die, de een in meer, de ander in mindere mate, graan mee naar huis hadden genomen, om darvan door hun moeder of zuster brood en koekjes te bakken, eischte de officier een geldboete van f 30 subs, vijftien dagen. PURMEREND Dinsdag. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 16 partijen, wegende 18.000 K.G. Handel vlug. Hoogste prijs t 35.25. Kaasmarkt, gewicht 294. Handel vlug. Kleine Boeren f34 per 50 K.G,, Runderen, totaal 749 stuks. Vette koeien 120 voor levering. Gelde koelen 310 325100 per stuk, matig. Melk koelen 242 350—550 per stuk, matig. Stieren 7 voor levering. Vette kal veren 7 voor leveling. Nuchtere kalveren voor de slacht voor levering. Nuchtere kalveren voor de fokkerij 737 35—60 per stuk, matig. Vette varkens voor de slacht 13 voor levering. Magere varkens 18 2548, matig. Biggen 320 18—36. matig Schapen 731 40—54 per stuk, matig Bokken 177 2555 per stuk, goed. Lammeren 582 20—30 per stuk, matig. Oude kippen en hanen 1100 1—4 per K.G. Konijnen 3—8 per stuk. Eenden 200 1,00—1.70 per stuk. MARKT ROTTERDAM. Dinsdag werden ter veemarkt aangevoerd 2417 dieren, waaronder 1289 runderen. 52 schapen, 73 lammeren, 700 nuchtere kalveren, 207 graskalvercn en 96 bokken cn geiten. Prijzen per stuk: Kalfkoeien f550, f425, f325. Melkkoeien f540, f425. f 320. Vareokoeien f 345. f275, f225: Vaarzen f330. f275, f190. Pinken f280. f 200 f160. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was korter met tragen handel en iets lagere prijzen. Varekoelen aanvoer als vorige week met luien handel en onveranderde prijzen. Vaarzen en pinken aanvoer matig, met stroeven handel en de prijzen van vorige week waren met moeite te handhaven. BODEGRAVEN. Aangevoerd 112 partijen Goudsche kaas, waaronder met rijksmerk, totaal 5040 stuks, wegende 45.360 K.G. Prijs met R.M., le sooti f 41,50; 2e soort f 40, Handel matig. bracht. De namen van den ontwerper, C. A. Lion Cachet, en van de drukkers, Joh. Enschedé en Zo nen, zijn boven het portret-watermerk in het witte vakje geplaatst. De biljeten zijn gedrukt op papier van ongeveer 144 bij 82 m.M. en gedateerd van 9 Julj 1940 af. 1) Het ligt in de bedoeling dit watermerk te zij ner tijd te doen vervangen door een watermerk, voorstellende een druiventros met ranken; in dit papier is een paraaf-watermerk „De B," in den lin kerbenedenhoek geplaatst. De electrificatie der Gooisclie lijnen. Een nieuw systeem op het baanvak HilversumUtrecht. De duizenden forensen, die dagelijks van het Gooi naar Amsterdam reizen, kunnen zich er thans van overtuigen, in welk vlug tempo de N.V. Spoor wegbouwbedrijf de werkzaamheden laat uitvoeren voor de electrificatie van de Gooische lijnen. De hiertoe behoorende drie lijnen worden tegelijker tijd geëlectrificeerd en men hoopt met de inwerking treding van denz omerdienst 1942. de Gooische lijnen electrisch te berijden. Met het plaatsen van de stalen masten, waaraan, met behulp van ophangkabels de rijddraden ver bonden zijn, is men thans reeds gevorderd tot Weesp en in de afgeloopen week zijn op de Vecht- brug en wel op het vaste gedeelte, de afspartmas- ten geplaatst. Óp het draaibare bruggedeelte zullen de treinen stroomloos moeten rijden, omdat men wil voorkomen, dat, als de brug geopend is voor de scheepvaart, de electrische geleiding door masten van schepen beschadigd zou kunnen worden. Het plaatsen van de stalen masten in de perrons cp de verschillende stations heeft natuurlijk de volle aandacht van het reizend publiek. In Bussum en Hilversum komen de masten op de emplacemen ten grootendeels buiten de hoofdsporen te staan. Zij worden gefundeerd op een diepte van circa 3 M. Het beton wordt gestort in stalen bekistingen, welke later weer omhoog worden getrokken, zoo dra het beton voldoende verhard is. Dagelijks on dervindt dit werk de groote belangstelling van de reizigers. Als men weet, dat tusschen AmsterdamMui- derpoort en de spoorwegbrug over de Vecht te Weesp niet minder dan 330 stalen masten zijn ge plaatst en dat, alleen voor de baan Amsterdam— Amersfoort er ruim 1140 noodig zijn, welke met den stalen dwarsbalk in totaal een hoeveelheid van ongeveer 925.670 kilo staal vertegenwoordigen, is het begrijpelijk, dat de technici naar een oplossing gestreefd hebben, om tot een beperking van het staalgebruik te komen. Men heeft voor hel baan vak HilversumUtrecht dan ook een ander systeem gekozen. Sinds eenigen tijd worden aan de N.V. Wcrnink's Beton Maatschappij te Leiden portalen van beton vervaardigd, welke in gebogen vorm worden ge bouwd en die voor dit werk worden aangewend. Het is duidelijk, welke een besparing aan staal verkregen kan worden door het benutten van beton. Daar de electrische treinen in ons land rijden op 1500 Volt gelijkstroom en de centrales wisselstroom leveren, wordt een 4-tal onderstations gebouwd, om den zooveel sterkeren wisselstroom te trans- formeeren in 1500 Volt gelijkstroom. Deze onder stations verrijzen in Amersfoort, Blauwkapel, Hil versum en Weesp. Het onderstation in Weesp zal reeds in de maand Juli e.k. gereed zijn. Op verschil lende andere punten van de banen komen kleine schakelstations, om den stroom eventueel te kunnen afsluiten. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam.) Uitgesproken; 9 Mei: N.V. Administratie-Assurantiekantoor en Credietinstelling „Het Noorden", gevestigd te Rotterdam, le Middellandstraat 66. R. C. Mr. J. C. Brongers, Cur. Mr. H. J. Sjollema, Rotterdam. 12 Mei. De Naamlooze Vennootschappen Dooyevaer, Stabe en Bejart, allen gevestigd en kantoorhoudende te Amsterdam. Linnaeuspark- weg 151 huis. R. C. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. Mr. L. W. D. Schreuder. Heerengracht no. 509, Amsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 7 Mei: N.V. Bouw- en Handelmaatschappij „Bestevaer", Amsterdam. 8 Mei: G. C. Heimans, Amsterdam. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 3 Mei. J. J. Vierhout, effectenhandelaar, Rot terdam, h.o.d. Firma Vierhout en Sleurs. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 1,6571 pet. 7 Mei: B. J. H. Vedder, houder van een was- scherij, Arnhem, Sonsbeeksingel 21. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. J. A. Persoon, Schevenin- gen. Geëindigd door het verbindend worden der 2e, tevens slotuitdeelingslijst. Een derde uitvoeringsbesluit verschenen. 's GRAVENHAGE, 13 Mei. In de Nederland sche Staatscourant is verschenen een derde uitvoe ringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven. Het tweede uitvoeringsbesluit heeft de hoofd lijnen aangegeven, welke bij de indeeling van het bedrijfsleven zijn te volgen. Zoo bevat dit besluit de bepaling, dat het bedrijfsleven zal worden inge deeld in zes hoofdgroepen (aanvankelijk centrale organisaties genoemd) nl. voor de industrie (w.o. tevens de kracht- en lichtbedrijvenhet ambacht,, den handel (w.o. tevens het hotel-, café-, restau rant- en pensionbedrijf), het bankwezen, het. ver zekeringswezen, alsmede het verkeerswezen. Hier bij zij opgemerkt, dat het in de bedoeling ligt het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf op ver zoek van belanghebbenden onder te brengen in de hoofdgroep „verkeer". In de tweede plaats blijkt in de practijk ook nog altijd niet duidelijk te worden begrepen, welke taak de Organisatie Commissie vervult. In den naam van de commissie wordt reeds tot uitdrukking gebracht, dat zij het bedrijfsleven organiseert. De allereerste opdracht is dus het schema van Indee ling van het bedrijfsleven vast te stellen. Het is duidelijk, dat daarbij tevens het raam van rech ten en verplichtingen van de door haar te stich ten organisaties moet worden aangegeven. De O. C. maakt echter alleen het apparaat klaar, zij or dent niet. De ordening van het bedrijfsleven, in dien op een bepaald gebied noodzakelijk of ge- wenscht, geschiedt door de groep zelf in samen werking met en onder goedkeuring van de over heid. Hieruit volgt dus, dat de O. C. buiten de beant woording van de vraag staat, of b.v. een bedrijfs organisatie al dan niet „gesloten" moet worden verklaard. Dit staat geheel buiten de compensati'. van de O. C.: zij schept slechts de organisaties en stelt het lidmaatschap voor een ieder verplicht, die aan een bepaald criterium, ter onderscheiding van de verschillende groepen, voldoet, onafhankelijk van het feit, of een bepaalde werkzaamheid op het moment van instelling of erkenning al dan niet wordt uitgeoefend. DERDE UITVOERINGSBESLUIT Wanneer thans nader wordt stilgestaan bij het onlangs verschenen Dei'&e Uitvoeringsbesluit, kan worden vastgesteld, dat hierin de hoofdlijnen wor- HET IS NU DE TIJD OM DE VRUCHTBOOMEN TE ENTEN. Als de kruin is afgezaagd, worden in schil en hout inkepingen gemaakt en daarin de bewerkte lootjes bevestigd, waarna het geheel met raffia vastgebonden cn op de wonden een speciale balsem wordt gelegd (Foto Pax Holland) BROOD. BON 16. Broodkaart. Geldig van 3 t.m. 14 Mei. BON 7. Blocmkaart. Geldie t.m. 18 Mei. BON 18. Broodkaart. Geldig van 6 t.m. 28 Mei. BON 19. Broodkaart.,Geldig van 10 t.m. 21 Mei. 100 gram brood of roggebrood. KOEK EN GEBAK. BON 18. Broodkaart. Geldig van 6 tun. 28 Mei. 1 rantsoen gebak. BON 19. Broodkaart. Geldig tot 21 Mei. 1 rantsoen gebak. BON 7. Blocmkaart. Geldig t.m. 18 Mei. V2 rantsoen ge bak. 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr.. andere koekjes 200 gr., bis cuit en wafels 90 gr„ be schuit 75 gr., cake 300 gr.. taart 600 gr., gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr., klein korstgebak 400 gr. AARDAPPELEN. BON 01 Aardappelkaart Geldig van 10 t.m. 21 Mei. IV2 KG aardappelen. KOFFIE EN THEE. BON 30. Geldig van 5 t.m 25 Mei: 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. BON 15 „vleesch" van de Vleesc'nkaart. Geldig van 15 t.m. 24 Mei: 50 gram rund-, kalfs- of varkensvleeseh (been inbegrepen) of onge- smolten vet of een half rantsoen vleeschwaren. BON 15 „worst of vleesch waren". Geldig van 15 t.m. 24 Mei een half rantsoen vleeschwaren. BOTER EN VETTEN. Bon 15 Boterkaart. Geldig van 8 t.m. 28 Mei. 250 gram boter. BON 15 Vetkaart. Geldig van 8 t.m. 28 Mei, 250 gram boter (geen reductie op den prijs) of margarine. SUIKER. BON 31. Geldig van 10 Mei t.m. 8 Juni. 1 K.G. suiker. MEEL en GRUTTERSWAREN BON 23. „Bonkaart Alge meen". Geldig tot en mei 18 Mei: 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of gruttemeel. BON 21. (Boter- of Vet kaart). Geldig van 3 t.m 25 Mei. 250 gram rijst, rijs temeel, rijstebloem, rijst gries of gruttemeel. BON 24. „Bonkaart Alge meen". Geldig tot en mei 15 Juni 250 gram havermout of havervlokken of haver- bloem of aardappelmeel- vlokken of gort of gortmeel of grutten. BON 25. „Bonkaart Alge meen". Geldig van 21 April t.m. 15 Juni: 250 gram gort of gortmout of grutten. BON 26. „Bonkaart Alge meen". Geldig tot en met 15 Juni 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 27. „Bonkaart Alge meen". Geldig tot en met 15 Juni 100 gram maïzena of griesmeel of sago of aard appelmeel of puddingsaus- poeder. BON 7. Blocmkaart. Geldig tot 18 Mei. 35 gram tarwe meel of tarwebloem of rog gemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. MELK. BON 16. Melkkaart. Geldig van 10 t.m. 18 Mei. 1 3 4 L melk. KAAS. BONS 64 en 74. Geldig van 21 April t.m. 18 Mei. BONS 65 en 75. Geldig van 3 Mei t.m. 1 Juni. elk 100 gram kaas. EIEREN. BON 95. Geldig van 3 Me> t.m. 18 Mei. 1 ei. BON 86. Geldig van 10 t.m. 21 Mei. 1 ei. SCHEERZEEP ENZ. BON K (Textielkaart). Gel dig t.m. 31 Augustus, 50 gr scheerzeep of eer tube of pot scheercrême.' ZEEP. BON 29. „Bonkaart Alge meen". T.m. 31 Mei 150 gr toiletzeep of 120 gr. huis houdzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling) ol 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende wasch- middelen of 200 gram vloei bare zeep of 600 gram waschpoeder. Waschpoeder is uitsluitend beschikbaar voor wassche- rijen. Voor 20 K.G. wasch- goed moet 1 bon worden afgeleverd. BRANDSTOFFEN. Bons, gemerkt „Brandstof fen" en „01 K.F." van de Bonkaarten m en n: 1 een heid vaste brandstof. Geldig 1—31 Mei. Bon Generator-An thraciet vierde periode 1 H.L. an- thracietnootjes. Bon Generator-turf, vierde periode. Geldig 131 Mei, 50 stuks baggerturf. PETROLEUM. ZEGELPERIODE 10 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 21 April t.m. 15 Juni 2 L. HONDENBROOD. BON 7. Tjn. 31 Mei. Groep 1 en 2: 10 KG: Gr. 3: 8 KG: Gr. 4: 5 KG; Gr. 5: 4 KG; Gr. 6: 3 KG. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD. BON 7. T.m. 31 Mei 1V2 KG. Kattenbrood wordt al leen verstrekt voor raskat ten. Voorzichtig niet onze heide en bossclien. Smeulend eindje sigaret zeer gevaarlijk. Belangrijke stukken bosch en heide, soms prachtige deelen van ons natuurschoon gaan ieder jaar in vlammen op. Een enkelen keer door onbekende oorzaken, maar he laas dikwijls door onachtzaamheid van het publiek en soms zelfs door kwaadwilligheid. Het A. N. P. heeft over den strijd tegen bosch- en heidebranden in Nederland een onderhoud gehad met de directie van de Nederlandsche Heide-Maatschappij. Van 1928 tot 1938 werd door het vuur in ons land ver nield 3890 ha. bosch. voornamelijk grove dennen. 24.571 ha. heide, ten deele met opslag. Totale schade werd geraamd op f 1.400.000 of gemiddeld per jaar f 140.000. De Nederlandsche Heide Maatschappij streeft bij den boschaanleg naar een zoodanige indeeling van het terrein, dat de boschgedeelten, vooral wanneer overwegend naald hout moet gebruikt worden, door voldoend breecle wegen met loofhoutranden zijn gescheiden. De wegen worden door ploegen, eggen of spitten geregeld goed brandvrij gehouden. De grondslag van de bemoeiing is. het publiek voortdu rend en met klem op het groote gevaar voor brand door onvoorzichtigheid met vuur in bosch en hei te wijzen. Ook hier is het weer de jeugd, die men vooral bereikt: boschbrandplaten. geïllustreerde drukwerkjes, die vooral op scholen en in Jeugdherbergen in grooten getale worden verspreid en waarschuwingsbordjes wijzen jong en oud op de lampen, die dooi onvoorzichtigheid kunnen gebeu ren. Geen verbod dus om te rooken, iets wat het publiek dan ook mindet aangenaam zou aandoen maar een ernstig beroep op gemeenscnapszln van jong en oud. Indien meer aandacht zou worden geschonken aan het groote gevaar dat gelegen is, in het roekeloos omgaan met vuur en het wegwerpen van eindjes sigaret, vooral in droge tijden, zou het aantal branden zeker nog sterk kunnen worden beteugeld. Vooral nu. waar als gevolg van houtgebrek veel meer bosch wordt gekapt dan in nor maler tijden, is hel van liet grootste belang, dat er geen bosschen noodeloos verloren gaan. Men zij clus voorzichtig met vuur! EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor het doctoraal examen vechten: L. de Gou. Aan dc Leidsche Universiteit slagde voor het propaedeutisch examen theologie J. F. van Woerden te Haarlem. De Kromhout Motoren Fabriek D. Goedkoop Jr. N.V. keert 7 pet. dividend uit, In zijn woning te Delft is Diasdag overleden de heer W. P. Ingenegeren, een der directeuren- generaal van de Levensverzekeringmaatschappij „Utrecht" te Utrecht. den behandeld van de inwendige structuur, de taak en de bevoegdheden van de bedrijfsorganisaties. Het is daarom van groot belang, zich een beeld te vormen van de toekomstige werkwijze en de betee ken is der organisaties, die thans wordenopge bouwd. In dc eerste plaats wordt vastgesteld, dat de ver schillende groepen rechtspersoonlijkheid bezitten. Gezien het publiekrechtelijke karakter dezer or ganisaties, is deze rechtspersoonlijkheid begrijpe lijk; zij ontstaat op het tijdstip, waarop de beschik king, die de betreffende organisaties instelt, in werking treedt. Wat de leiding van dc bedrijfsorganisaties be treft, brengt het Derde Uitvoeringsbesluit een voor ons land tamelijk nieuwe regeling. De leiding der verschillende groepen bcvust n.l. in handen van een voorzitter, bij de uitoefening van zijn bevoegdhe den ter zijde gestaan door in den regQl twee plaats vervangende voorzitters, met wien hij te zamen het dagelijksch bestuur vormt. Het is de bedoeling, dat de voorzitter en zijn plaatsvervangers zullen wor den aangewezen uit de ondernemers in de betrok ken branche, zoodat de deskundigheid van de lei- ding in ieder geval zal zijn gewaarborgd. De organisatie van het bedrijfsleven zal bestaan uit een hiërarchisch systeem van groepen. Den voorzitters en secretarissen is geheimhouding op gelegd. In beginsel wordt in elke groep een Raad van Bijstand gevormd. Hij bestaat in den regel uit de voorzitters van de naast-lagere groepen, te za men met de leden van het dagelijksch bestuur. In de onderste groepen wordt de Raad van Bijstand onder goedkeuring van de naast-hoogere groep door den voorzitter van de groep benoemd, nadat hier over de leden van de groep zijn gehoord. Wat de taak der bedrijfsorganisaties betreft, be paalt het Derde Uitvoeringsbesluit zich tot de al- gemeene omschrijving, dal de groepen haar leden advies moeten geven en moeten bijstaan. In het algemeen komt zulks dus neer op het in den ruim- sten zin des woords behartigen van de belangen der leden. Overigens zal de taak der organisatie zich voornamelijk in de practijk moeten ontwikke len. Vast staat echter wel, dat zij behalve een ad- viseerende taak, stellig ook een taak zullen krij gen bij de uitvoering van allerlei overheidsmaat regelen. Een bewijs van nog een belangrijker arbeidsveld, hetwelk den bedrijfsorganisaties is toebedacht, vindt men in een aanvulling, welke zal worden aan gebracht in het bij don aanvang genoemde Basis- Besluit. Volgens deze aanvulling nl. zullen de be drijfsorganisaties moeten worden beschouwd als organisaties in den zin van artikel 152 en volgen de van de Grondwet, zoodat aan hen verordenende bevoegdheid kan worden toegekend. Dit uitermate belangrijk beginsel zal nog nader worden uitge werkt. Uit het voorafgaande blijkt dus wel de groote beteekenis van de zelfstandige bedrijfsorganisaties voor het geheele Nederlandsche bedrijfsleven. In het bijzonder nu aan deze instellingen vergaande bevoegdheden worden* verleend, ligt het in de lijn der ontwikkeling hetgeen ook zonder twijfel de bedoeling is dat verschillende taken, die thans bij meerdere overheidsinstanties berusten, door de bedrijfsorganisaties zullen worden overgenomen. Zoo zullen de taken van de rijksbureaux en de cen trales voor zoover mogelijk door de organisaties van het bedrijfsleven ter hand worden genomen. litgc Jitgi tout dien: iele! I060C 1482! Wielrijden Waterpolo Cricket Haarlem in het komende seizoen. Evenals het vorige Jaar zal de „Haavlem' ploeg ook nu weer uit zeer jeugdige spelers bestaan onder aanvoering van Drs. Kleefstra. die hel vorige seizoen een zeer goede ruggesteun was voor zijn elftal. ..Haarlem" heeft de laatste jaren een flinke aderlating ondergaan, doordat eenige van haar beste spelers als lid hebben bedankt. En aangezien er nog geen reserves wa ren om deze kopstukken voldoende te vervangen, was het te verwachten dat er eenige moeilijke jaren zouden volgen. Gelukkig bezit „Haarlem" thans eenige jeugdige spelers, die in de toekomst wel van zich zullen laten hooien. Dit jaar zal de aanval toevertrouwd worden aan de Lugt cn Abendanon als stockbowlers, terwijl A. v. d. Bergh, W. Peschar, P. Groenevcld en Hub. Boeree als change bowlers in aanmerking komen. De runs zullen voornamelijk moeten komen van Drs. Kleefstra en wicketkeeper Voogd, terwijl Peschar. Boeree, de Lugt, Groenevcld, Hartog cn van Tiggelen ook voor een behoorlijk totaal kunnen zorgen. Kaatsen WEDSTRIJD TE HAARLEM. Dc Kaatsclub „Frisla'j organiseert 8 Juni a.s. op het Ge meentelijk Speelterrein aan de Kleverlaan een wedstrijd, waaraan vereemgingen, aangesloten bij den Ned. Kaats- bond en buiten Friesland, kunnen deelnemen. Reeds hebben Amsterdam, Hilversum en Utrecht zich opgegeven voor dezen kamp. Het wordt een door elkan der loten partij. BONDSPARTIJ-BUITENAFDEELINGEN. Aanvankelijk zou dc Bondswedstrijd voor de buitcnaf- deelingen gehouden worden te Amsterdam, doch door een zoek van de Kaatsvereentging Bussum den wedstrijd op haar terrrein 1c mogen oiganisecren, is als datum vast gesteld Zondag 22 Juni a.s. ARIE VAN VLIET VADER GEWORDEN. AMSTERDAM 13 Mei. Onze wereldkampioen splinter Arie van Vliet werd hedenmiddag verblijd met de geboor te van een zoon, Dirk Gerrit. SAMENSTELLING H. P. C.-ZEVENTALLEN. Voor de a.s. zomercompetitie welke op 2 Juni een aan- •ang zal nemen heeft de Polocommissie van H. P. C. laar zeventallen welke in de competitie van den Nederland schen Zwembond spelen als volgt samengesteld: Heeren. 1ste zevental: E. Vrucht, J. Stammes. W. v. Aalst. A. H. Sipkema. M. Mauritz. A. .t. Braam. K. de Geest. 2e zevental: A. C. dc Bruyn. J. v. Zadel, H. J. Leyenaar, J. Wijkhuizen: J. Siegmund: W. v. Groningen. A. N. Kloots. 3e zevental: K. de Ridder. M Prager, J. Wensing. F. Dijkstra, P. Kramer. A. M. Heerkens Thijssen. J. Hogeweg. 4c zevental: J. Holterman ten Hove. H. den Beider, D. Philippo, J. M. Bakker, G. Dijkstra, L. F. H. Vermeer, I. Collet. Dames: M. J. Blinkhorst. C. Kann. F. Kann. C. Amcls, H. Bakker. G. dc Carpentier. E. Kloots, R. Kloots, R. v. d. Raadt. A. Sevensma. Bovendien zullen twee adspiranten jongenszeventallen i een meisjeszevental in de zomercompetitie van kring Haarlem meespelen. Alle adspiranten zullen ditmaal van te voren een medi sche verklaring moeten overleggen dat zij voor het w*t terpolospel geschikt zijn.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8