Haarlem's Dagblad Luchtaanvallen op Malta. Luchtaanvallen op de Engelsche koopvaardij 18c JAARGANG No. 17763 Jitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Jitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote ■ioutstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. [elefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie I0600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 4825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREE'OOM, Heemstede DONDERDAG 15 MEI 1911 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën. 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17V&. Groentjes zie rubriek. Protestantscli-Christelijke Nijverheidsschool. Tentoonstelling .van werk der leerlingen. Voor de Protestantsch Christelijke Nijverheids- hool aan de Tetterodestraat te Haarlem is het indaag een belangrijke dag. Er worden namelijk nmiddag openbare lessen gehouden terwijl er te- in de lokalen een expositie is ingericht van ■t vele werk, dat door de leerlingen is verricht, eze tentoonstelling is daarom zoo interessant om it hier duidelijk wordt gemaakt wat de opleiding huishoudkundige, hulp in de huishouding, kin- rverzorgster, kinderjuffrouw, costuumnaaister en •rstel- en huisnaaister nu eigenlijk precies omvat. Een rondgang door de lokalen, die met veel zorg aren ingericht demonstreerde, dat het onderwijs deze school wel zeer serieus wordt opgevat. In klas waar de opleiding tot costuumnaaister plaats ndt. legden talrijke fraaie kleedingstukken getui- nis af van de vorderingen, die de leerlingen aakten. Deze cursus, die 3 jaar duurt heeft vooral dezen tijd zeer bijzondere resultaten daar met Ie stoffen werkelijk gewoekerd wordt. Zoo kan een rok maken uit een plus-fours en een Vind-Jacke" uit een ouden mantel. In een ander lokaal waren weer werkstukken tgestald, die de kinderverzorgsters maakten, ooral een compleet buitenhuis, waaraan niets, Ifs de serviezen niet, ontbrak, wekte terecht •wondering. Ook de wijze waarop thans de jonge nderen gevoel voor lezen wordt bijgebracht met oderne prentenboeken, is zeer interessant, iel belangstelling zal natuurlijk ook bestaan voor groote keuken waar verscheidene practische enken worden gegeven, die vooral nu van pas imen. Zoo wordt aangeraden ter besparing van boter rark, smeerkaas garnalenpastei of stroopjesvet te bruiken. Als bvoodbelegsels kunnen dienen ra js, Brusselsch Lof, komkommer, tomaat, wortel, barbermoes. Het ontbijt kan aangevuld worden :t karnemelksche pap, gebonden met bloem, grut- n, gort, rijst of havermout. Voor de koffietafel is witte boonensla, bietensla iet andijvie, macaroni met tomatensaus en rijst let kerry aan te bevelen. De vele soepen die zoo- Is alle spijzen, door de leerlingen zelf waren be tid, vormden een smakelijken aanblik, zooals fcuwens alles in deze keuken. De spinazie-, bloem bol-, selderie- en Juliènne soep zag er inderdaad jt om van te watertanden. Om van de krachtige iepen zooals de witte en bruine boonensoep en let te vergeten de onvolprezen erwtensoep maar let te spreken. Ook de vervangingsmiddelen voor jeesch: het schijngehakt van bruine boonen, de (acaroni-croquetjes en de havermoutlapjes zullen fker hun weg in het kookboek wel Vinden. Er zou Dg een kolom te schrijven zijn over de vleesch- pze jus waartoe ge boter kunt gebruiken jen, bloem, tomatenpurée en wat peterselie en iaggi om er den goeden smaak aan te geven, doch ik de karnemelkpudding en de rabarbermoes- idding nooden tot zulk een uitvoerige beschrijving genoeg dus. Laten wij hopen, dat de leerlingen zuinigheid, die zij thans moeten leeren ook later •eds zullen toepassen. Tot voordeel van de toe- mstige echtgenooten. Eveneens druk bezocht zal worden het lokaal lar men een indruk krijgt van het huishoudelijke irk, dat onderwezen wordt. Vooral de verschil- ide vervangingsmiddelen, die thans in het huis- uden gebruikt worden zullen daarbij de aan- cht trekken Tenslotte dient nog gemeld te worden, dat de ddagcostuumcursus aan meisjes, die 's morgens rken de gelegenheid geeft zich des middags ver- r in hun arbeid te bekwamen. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Haarlem brengt der de aandacht van het publiek, dat in den laat- >n tijd eenige ingezetenen bezoek hebben gehad n een persoon, die aanbood zieke boomen en anten te behandelen met een speciaal door hem mengesteld vocht. Tegen de handelingen van dezen man, die zeer hebbelijk en brutaal optreedt, werd reeds eerder waarschuwd. Zetelverplaatsing van N.V.'s na 1940 j Voor een aantal maatschappijen nietig verklaard. De beheerder van de hieronder genoemde maat- pappijen, E. von Klass, maakt volgens het Alg. pbld. bekend de volgende beschikking van den ècretaris-Generaal van het Departement van Bndel, Nijverheid en Scheepvaart van 10 Mei (41 (no. 25103 J.A.) „Gelet op art. 1, lid 3, van de Verordening No. 2/1940 van den Rijkscommissaris voor het be- jtte Nederlandsche gebied betreffende bijzondere patregelen op economisch gebied; Heeft goedgevonden te bepalen: Voor zoover van de naamlooze vennootschap- In en andere rechtspersonen, vermeld in de bij fee beschikking behoorende bijlage, overeenkom- |g de wet van 26 April 1940, houdende bijzondere lorzieningen met betrekking tot de in gebiedsdee- h van het Koninkrijk der Nederlanden gevestigde lamlooze vennootschappen en andere rechtsper- nen, alsmede met betrekking tot zeeschepen, die feechtigd zijn tot het voeren van de Nederland- Bic vlag (Staatsblad no. 200). de zetel van Neder- hd naar een der andere gebiedsdeelen van het pninkrijk is verplaatst, wordt deze verplaatsing, irekenen van den dag der verplaatsing, nietig ver hard. N. V. Kon. Ned Mij. tot Expl. van Petroleumbronnen i Ned. Indië. "s Gravenhage: N.V De Bataafsche Petro- fcm Mij., 's Gravenhage: N.V. Dortdsche Petroleum Mij., msterdam: N.V. Licht en Kracht Mij., 's Gravenhage; V. Ned. Indische Tank-Stoomboot Mij., 's Gravenhage; •V. Petroleum Mij. ..La Corona", 's Gravenhage; N.V. pd. Indische Industrie Handel Mij., 's Giavenhage; IV. intern. Rivicrtankscheepvaart Mij., Rotterdam; N.V. rroleum Assurantie Mij., 's Gravgnhage: N.V. Bataaf- ïie Import Ml] Verkoopkantoor van ..Koninklijke |ell" Producten, 's Gravenhage: N.V. Butagas. 's Graven- tge; N.V. Mij. tot Expl. van Hanadelsterreinen viaar- igen (..Matex"). Wassenaar; N V Mij tot Expl var. Ilevelden (MEVO). 's Gravenhage. N.V Ned-Indische prdolie Mi]., 's Gravenhage; N.V Ned. Olie Mij., 's Gra- fahage; N.V Petroleum Mij. ..Moesi-llir". 's Gravenhage; IV. Ncd. Nieuw Guinee Petroleum Mij., 's Gravenhage; IV. I.angsar Petr oleum Mij., 's Gravenhage; N.V Mij I'. Expl. van Delfstoffen (MED), "s Gravenhage; N V Ta fkan Petroleum Mij., s Gravenhage; NV Mij. tot Expl Jn Kooksovengassen (MEKOG). "s Gravenhage; N.V. Uchine- en Motorenfabriek v/h Tomassen Co.. De leeg, gem. Rheden; N.V.è Nieuwe Octrooi Mij., 's Graven- tge; N.V. Intern. Hydrogeneertngsoctroolen Mij., 's Gra- Inhage; N V Intern Mij. voor Hydreerings-Techniek en themle (Intern Hvdiogenation Engineering Chemical p., 's Gravenhage; N.V Intern Koolwaterstoffen Syn- lese Mij. (Intern Hydrocarbon Synthesis Company). [Gravenhage; Pensioenfonds rei Bataafsche Petroleum [IJ., 's Gravenhage; Voorzieningsfonds der Verbonden ptroleum Mijen.. 's Gravenhage. i (De plaatsnamen achter de maatschappijen op- pgeven zijn de plaats van vestiging op den dag pór dien der inwerkingtreding van de wet van 26 |pril 1940, Staatsblad no. 200 (7 Mei 1940). Binnenkort zal door de Nederlandsche Bank een nieuw bankbiljet van 10. in omloop worden gebracht, waarvan de beeltenis op de voorzijde gegraveerd is naar het schilderij „De schoone herderin" van Paulus Moreelse. (Foto Pax Holland) Duitsch iveermachtsbericht Drie koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Plaatselijke successen in Noord-Afrika. BERLIJN, 14 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht in het zeegebied ten Oosten van Sunderland drie koopvaardijschepen met tezamen 14.000 b.r.t. tot zinken gebracht en verscheidene belangx'ijke havens in Zuid- en Midden-Engeland gebombardeerd. In Noord-Afrika is een door pantsex-wagens ge steunde Britsche aanval op een deel-eener Italiaan- sche afdeeling mislukt. Daai-bij wei-den zes vijande- Ook doelen in Midden-Engeland en aan de Britsche Oostkust aangevallen. Op 14 Mei zijn de Duitsche vliegtuigen, naar het D.N.B. verneemt, weer met succes in den strijd geworpen tegen scheepsdoelen op den Atlanti- schen Oceaan en in het zeegebied rondo® Engeland. Woensdagmiddag is een koopvaarder van 3000 br.t. bij Great Yarmouth door voltreffei-s midscheeps gezonken. Na een zwai-e explosie verdween het schip in twee minuten in de golven. Ten Noordwesten van Ierland werden twee koop- vaardex-s van elk 5000 br.t. door Duitsche verre- afstandsbommenwerpers in scheervlucht aange vallen. Zij voeren in convooi. Treffers, gevolgd door ontploffingen, toonden aan dat de schepen aanzienlijk beschadigd werden. Ook zijn voor den oorlog belangriikc doelen in Midden-Engeland en aan de Engelsche oostkust aangevallen. Naar hel D.N.B. hierover verneemt is in Nottigham het Westelijk deel van een spoorweg werkplaats door volti-effers vex-nield. In Great Yarmouth wei-den ontploffingen en branden in op slagloodsen geconstateerd. Verder hebben Duitsche vliegtuigen gisteren een aanval gedaan op het Engelsche vliegveld Wad- dington. Zware bommen ontploften voor de han gars en vernielden vier viermotorige vliegtuigen. MAATREGELEN NA DE GROOTE LUCHTAANVALLEN OP LONDEN. Bij de vernietigende Duitsche groote aanvallen op Londen is gebleken dat het personeel voor luchtbescherming en brandweer machteloos stond tegenover het groote aantal branden in de zaken wijk en het havengebied. De minister van Binnen- landsche Zaken Moi-rison heeft dei-halve last ge geven tot vorming van een brandweerbrigade in Londen, waarvoor ook bewoners van de omlig gende provincies worden opgeroepen. Voorts zijn alle electriciens en mecaniciens van 18 tot 50 jaar, naar de Engelsche Berichtendienst op 13 Mei be kend heeft gemaakt, naar Londen, Liverpool, Middlesbourough en andere bewapeningscentra in Midden- en Zuid-Engeland gezonden om de groot ste schade uit den weg te ruimen. Ten gevolge van de vernieling van gx-oote electrische centrales cn liehtleidingen liggen ook de bewapeningsbedrijven. die niet rechtsti-eeks door Duitsche bommen zijn getroffen, stil. (D.N.B.) lijke pantserwagens vernietigd. Andere gevechten leverden den Duitsch-Ilaliaanschen troepen plaat selijke successen op. In het gebied van Solloem drongen vex-kennings- ti-oepen van het Duitsche Afrika-corps ver naar het Oosten en Zuid-Oosten door. Op het eiland Malta deden Duitsche fox-maties ge vechtsvliegtuigen overdag en des nachts weer aan vallen op het vliegveld Lucca. De aanval had een goede uitwei'king. De vijand bombardeerde gistei-avond met zwakke strijd krachten het eiland Helgoland. Er ontstond geen militaire schade. Alleen woonhuizen werden ver nield. Vei'scheidene burgers wex-den gedood of ge wond. Luchtdoelartillerie sctyxot twee der aanval lende Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Boven het gebied van het Duitsche rijk vonden vannacht geen gevechtshandelingen plaats. De be manning van een verkenningsvliegtuig met kapi tein Pritzel, fcldwebel Hcinemann, feldwebel Hoppe onderofficier Haus heeft zich bij de uitvoering van moeilijke i'otoverkenningen boven Engeland bijzonder onderscheiden. Bij de gevechten in Noord- Afrika heeft de eerste luitenant Schultze zich on derscheiden door voorzichtigheid en dappei-heid. Duitsch-Italiaansche troepen 70 K.M. op Egyptisch gebied. Activiteit van verkenners. Het D.N.B. meldf In Noord-Afrika heerschte op 12 Mei bij robroek groote activiteit van verkenners, welke deels tot succesvolle gevechten en op schuiving van het Duitsch-Italiaansche fi-ont leidde. Bij Solloem drongen Duitsch- Italiaansche strijdkrachten uit hun basis 70 K.M. ver op Egyptisch grondgebied door. De vijand ontweek beslissende gevechts handelingen door een haastigen aftocht. Lijkschouw na 4000 jaar. NEW YORK. - Een Egyptische edelman, Wah geheeten, is onlangs, 4000 jaar na zijn dood, aan een lijkschouw ondex-wox-pen. Wel iswaar vond deze schouwing niet plaats om de doodsoox-zaak vast te stellen, maar om den aax-d en de methode van zijn mummificatie te onderzoeken. De geleei-den van het Ame rican Museum of Natural History stelden vast dat Wah destijds in den leeftijd van 30 jaar overleden is en dat hij 1.58 meter groot was. Men heeft de hersenen, het hai-t, de maas en andere organen nog in tact gevon den, hetgeen bewees dat men ten tijde van Wah's dood, (2010 v. Chr.) meer zorg aan de inbalseming der mummies besteedde dan in latere ecuwen der Egyptische geschiedenis. Ook de nagels van handen en voeten waren goed geconserveerd. Uit de oude gewaden van de mummie en uit de zorgvuldige inbalse ming concludeerde men dat Wah een zeer aanzienlijk pex-soon is geweest. (United Press). Het onderhoud Hitier—Darlan. Resultaat der ontmoeting wordt te Parijs bevredigend geacht. PARIJS. 15 Mei. (DNB) In politieke krin gen van Vichy legt men, naar het persbureau Ofi meldt, den nadruk op de bijzondere be- teekenis van de bespx-eking lusschen den Fixhrer en admiraal Darlan te Berchtesgaden, welke vier uren geduurd heeft. Het resultaat van deze ontmoeting, zoo zegt men in deze kringen, is zeer bemoedigend. Hoewel het re sultaat in zijn beteekenis beperkt is. zijn de practische maatregelen, waai-toe de Duitsch- Fransche onderhandelingen reeds geleid heb ben, getroffen binnen het bestek eener politiek op langen termijn, welke op de inrichting eener nieuwe ordening van Europa is afge stemd, waax-bij Frankrijk zich in volledige vrij heid en soüvereiniteit wil aansluiten. Men voegt hiex-aan toe dat deze oriënteering van de Fransche politiek breede perspectieven voor de toekomst opent. Gunstig verloop der Duitseh- Russische handelsbesprekingen. Meening van volkscommissaris Kroetikof. In politieke kringen te Berlijnverneemt men dat de eerste plaatsvervangende Russische volks commissaris van Bultenlandschen Handel Kroeti- koef zich bij zijn terugkeer naar Moskou tevreden heeft uitgelaten over zijn economische onderhan delingen in Duitschland. Deze besprekingen, zoo wordt verklaai-d, zijn op den ouden gx-ondslag ge voerd en beteekenen, dat het Duitsch-Russische handelsverdrag in daden wordt omgezet. (A.N.P.) Vier schepen tot zinken gebracht. NEW YORK. 15 Mei (D.N.B.) Vier in Brit- schen dienst staande schepen zijn, volgens berich ten uit New Yorke scheepvaax-tkringen, door op- tx-eden van den vijand tot zinken gebracht. Het zijn het Noorsche vrachtschip „Solferino" van 2580 ton, het Britsche motorschip ,;Dei-byshire" van 11.660 ton, het Nedex-landsche vrachtschip ..Hei-cules" van 2317 ton en het Bi-itsche motortankschip „San Conrado" van 7982 ton. Laatstgenoemd schip zou op 400 mijl ten Zuid-Oosten van Groenland tot zinken gebracht zijp. Zuid-Stiermarken hij Duitschland ingelijfd. Het D.N.B. deelt mede: In het Duitsche communiqué betreffende het reeds op 13 Mei gemelde sluiten van een Duitsch-Ki-oatisch verdrag over de vaststelling van de Duitsch-Kx-oatische grens wordt aan het slot gezegd: „Daarmede hebben de betrekkingen van nabuurschap tusschen Duitschland en Kroatië en tevens de wederinschakeling van Zuid-Stiermarken in het Rijk hun eerste uit drukking in een verdrag gevonden." Mislukte uitvalspoging uit Tobroek Britten verloren zes pantserwagens. ROME, 15 Mei (Stefani) Een oorlogscorres pondent van Stefani meldt: De door de Engelschen ondernomen aanval op onze stellingen in de zóne van Tobi-oek, waarvan melding gemaakt is in het 'Italiaansche weermachtsbericht van gisteren, was een der hevigste tot dusver door den vijand onder nomen pogingen om den stalen ring van Italianen en Duitschers te breken, of althans om het terrein te heroveren, dat de laatste dagen verloren was ge gaan. Na een intensieve voorbei-eiding door de artil lerie wierpen de Engelschen op onze eex-sle linies ten Oosten van Tobroek ongeveer dertig pant serwagens in den strijd, gevolgd door storm- afdeelingen. Onze afdeelingen lieten de vijandelijke pantserwagens zonder eenige reactie tot op een af stand van 150 meter naderen. Toen openden de Italiaansche en Duitsche soldaten plotseling een overstelpend vuur op den vijand. Zes vijandelijke pantserwagens werden buiten gebruik gesteld cn eenige anderen gei-aakten in brand. De overblij vende pantserwagens ti-okken zich toen snel terug naar de stellingen, vanwaar zij vertrokken waren. Twee der onklaar geraakte pantsei-wagens welke onze soldaten hebben buitgemaaakt. zijn van een zeer nieuw type. Talrijke krijgsgevangenen vielen in onze handen, onder wie een majoor en twee andere officieren. Woensdagmorgen nam Mej. IJ. W. M. Paulen, naaister en plaatsvervangend assistente op de afd. Vrouwen van het Gemeentelijk Tehuis voor Ouden van Dagen te Haarlem, afscheid, waarbij diverse autoriteiten tegenwoordig waren. Hierboven ziet men hoe de heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen Mej. Paulen complimenteert, waarbij ook Dr. W. B. Smit, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst (links) en wethouder W. J. B. van Liemt (rechts) hun beste wenschen voegden. (Foto De Haas) Tegen ontduikers der distributie-maatregelen De strijd tegen ontduiking van de distributie maatregelen en tegen andere strafbare feiten op het gebied van de voedselvoorziening wordt met ingang van heden, zooals men elders in dit blad kan lezen, met groote kracht ingezet. Daarvoor zijn nieuwe regelingen getroffen: 1. de instelling van den economischen rechter cn 2. uitbreiding van de mogelijkheid tol preventieve hechtenis en van het recht Ixuiszoeking te doen. Voor dezen strijd zullen vijfhonderd met zorg uitgekozen ambtenaren worden gebrukt en de vex-dachten zullen terecht komen te staan voor een rechter die zich gespecialiseerd heeft op het apart soort zaken, dat voor hem zal worden ge bracht en wiens kennis nog voortdurend zal wor den aangevuld door speciale veertiendaagsche bijeenkomsten in het gebouw van den Hoogen Raad. waar deskundigen voorlichting zullen geven en de rechters hun ervaringen kunnen uitwisselen. Omdat de justitieele autoriteiten ook van oordeel zijn, dat straf meer indruk maakt naarmate zij sneller op het strafbare feit volgt. :s besloten, dat de behandeling van de zaken tot de competentie van den economischen rechter behooi-end zeer snel moet verloopen en in vrijwel alle gevallen zal ter stond ter zitting vonnis worden gewezen. Uit de verklaringen gisteren door dr. Hirschfeld en dr. Hooykaas ter persconferentie afgelegd, blijkt duidelijk dat de Overheid van oordeel is. dat het Nederlandsche volksbelang door het overtreden van de distributiemaatregelen wordt geschaad. Daarop werd zeer sterk de nadruk gelegd. Dr. Hirschfeld wees er b v. op. dat de distributie van enkele goederen achterwege had kunnen blij ven of op bevredigender wijze had kunnen worden geregeld als een deel van het Nederlandsche volk niet de bepalingen had ontdoken en zich op alle mogelijke wijzen in het bezit van die goederen had gesteld en nog wel op zulk een wijze en in zulk een mate. dat niet meer van normaal gebruik kon worden gesproken. Daarmede heeft men andere landgenooten die zich wel aan de voorschriften hebben gehouden nadeel toegebracht. Als voorbeeld werd onze vleeschpositie genoemd, welke zeer ern stig door de frauduleuze slachtingen is benadeeld. Nu zal met meer kracht dan vroeger tegen over tredingen worden opgetreden. De daartoe uitge dachte maatregelen zijn bekend en de secretaris generaal van Justitie heeft verklaard, dat het on der zijn beheer staand apparaat al het mogelijke zal doen om de bepahngen effect te doen hebben. En de wijze waarop hij dit zeide en de lezing van de verordening kunnen slechts één indruk vestigen: wie zich nu aan overtredingen schuldig maakt, stelt zich aan groot gevaar bloot. Uitdrukkelijk is Woensdag gestiDuleei'd, dat naar „oud zeer'* geen onderzoek wordt ingesteld als men zich niet verdacht maakt opnieuw, dus na 14 Mei, do bepalingen te hébben overti'edcn. Wie ver dachte is. verkeert altijd in slechter po sitie dan een niet-verdachte en bij hem zal stellig onderzocht worden of hij zich ook reeds eerder aan ontduiking heeft schuldig gemaakt. Hij loopt de kans. dat aanwezige goederen zullen wor den verbeurd verklaard en indien er bij zijn die aan spoedig bederf ondex-hevig zijn zullen zij in de consumptie worden gebracht. Het zal dan ook dik wijls heel moeiliik zijn aan te toonen. dat de voor raden op wettige wiize ziin gevormd of b.v. nog stammen uit den tijd toen van overheidswege het hamsteren werd aangemoedigd. Men zal spoedig achter vele dingen den overtreder van de distribu tievoorschriften zoeken. Bliikt later dat de goederen op legale wijze waren verkregen, dan zullen zij zoo mogelijk nog worden terug gegeven cn voor de reeds in consumptie gebrachte zal een schadever goeding worden uitbetaald. Wie op legale wijze voorraden heeft gevormd cn zich niet verdacht maakt bepalingen te overtre- den. loopt volgens de mededeelingen van den secre taris-generaal van justitie geen gevaar. Aan de term verdacht maken voegde hij toe „naar gegrond oor deel". waarbij hij tevens zeide. dat niet lichtvaar dig zal worden opgetreden. Dr. Hirschfeld heeft met nadruk gezegd, dat het dwaas is en van een onbegrijpelijke naïviteit ge tuigt te denken, dat ontduiking van Neder landsche distributiemaatregelen of prijsvoor- schriften ten nadeele van de bezettende macht zou komen en hij noemde het allerminst aangenaam met straffen te moeten dreigen. Indien men zich echter niet vrijwillig wil schikken en zijn moraal niet in overeenstemming wil brengen met den te- genwoordigen tijd. dan zullen de straffen werkelijk heid worden, zoo voegde hi.f hieraan toe. Dat de naleving van de distributiemaatregelen een grool economisch cn sociaal belang is. be hoeft niet nader uiteengezet te worden Een bil lijke verdeeling van de voorraden kan alleen ge schieden als ieder zich houdt aan wat de overheid heeft vastgesteld. En het is feitelijk een volk on waardig. dat gesproken moet worden van een ..wedloop tusschen de overheid cn de pogingen tot ontduiking van de distributiemaatregelen". Het is daarom begrijpelijk, dat daaraan dan wordt toe gevoegd „de overheid wil dien loop winnen en zal hem winnen". Want indien ooit. dan treedt zij op dit terrein bij uitstek als vertegenwoordigster van het algemeen belang op. Geheime vergadering van het Britsche Lagerhuis. Economische oorlogvoering besproken. Volgens een bericht van den Britschen Berich tendienst heeft het Lagerhuis gisteren een geheim# vergadering gehouden ter bespreking van vraag stukken der economische oorlogvoering. (D.N.B.) Von Panen overhandigt brief van Hitier aan Tnönü. ISTANBOEL, 15 Mei Vernomen wordt dat Von Papen tijdens het onderhoud, dat hii Woensdagmid dag met den Turkschen president gehad heeft, een brief van Hitier aan Inönu overhandigd heeft. De inhoud van den brief bevatte „geen bedreiging of eischen", doch was integendeel in vriendelijken toon gesteld. (United Press). Ncdcrlandscli matroos gedood. IJMUI DEN, 14 Mei. (ANP) Gisterochtend is de stoomtrawler „Jeanne" de liaven van IJmuiden binnengeloopen met het stoffelijk overschot van den matroos A. Klein uit Schevingen aan booi-d. Klein is gedood door een mitrailleurkogel afgevuurd door een Britsch vliegtuig dat twee maal over het Nederlandsche visschersvaartuig is ge vlogen en het met zijn mitrailleur heeft bestookt. Het slachtoffer woonde te Scheveningen en was vader van 5 kinderen. HEDEN: 8 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1