J V. „HALF OM" van FRANKEN Hit de Omstreken) P.H.Borghouts Overheid neemt stelling tegen distributie overtredingen (^Bucqeciiike Stand DONDERDAG '15 M È.11941 HAARDEM'S DAGBLAD ZANDVOORT VERKEERSEXAMKN. Bij het verkeersexamcn voor de leerlingen van de lagere scholen ls te Zandvoort ruim 75 procent der leerlingen geslaagd. TOB NIET-NIEUWS. Aangespoord door het feit. dat de belangstelling voor „Tob niet", ondanks de tijdsomstandigheden onverflauwd is gebleven, heeft het bestuur besloten eenige speciale attractie-avonden te organlseeren. Het heeft daartoe voor a.s. Zondagavond een band ge- engageerd die de stemming ongetwijfeld nog zal verhoo- gen. Tevens zullen op dezen avond Mtmi en Max Kok eenige dansdemonstraties geven. Voorts gaat het bestuur een serie danswedstrijden orga- niseeren, waarmee a.s. Zondag een begin gemaakt wordt. Het is de bedoeling deze wedstrijden over drie avonden te verdeelen: Zondag a.s. Foxtrot en volgende Zondagen respectievelijk Engelsche wals en Tango. Voor de beste dansers zijn bekers en andere prijzen uitgeloofd. DE NIEUWE ZEEWEG. Langzamerhand begint er teekening te komen in de verbetering van den Nieuwen Zeeweg. De duinreep. die op vele plaatsen twee tot drie meter boven den weg uitstak is thans geheel afgegraven en wel glooiend naar zee, waar door de gebruikers van den weg hier een prachtig uit zicht over zee en over een groot gedeelte van het strand hebben. De rijweg, die 2 meter verbreed werd en thans 8 meter breed is. werd op een stevige onderlaag met zware klin kers bestraat. Voor auto's is deze weg thans ideaal. Terwijl vroeger slechts aan een zijde van den weg een fietspad was aangelegd, bevindt zich thans aan beide zij- der. van den weg een ruim fietspad en verhoogd wan delpad. Ook ten Zuiden van het Noorderbad is men thans bezig aan beide zijden van den weg een fiets- en wandelpad aan te leggen. Voor de fietsers-van de richting Haarlem zal het dus niet meer noodig zijn, dat zij bij het begin van den Boulevard Barnaart den weg oversteken om het rechterfietspad te bereiken. HAARLEMMERLIEDE VERGUNNINGSRECHT 1941—1942. B. en W. van Haarlemmerliede stellen den raad voor, afwijzend te beschikken op een verzoek van W. Corne- lissen en vier andere vergunninghouders in deze ge meente. hun aanslag in het vergunningsrecht te verlagen wegens den sterk verminderden omzet van sterken drank als gevolg van verschillende Overheidsmaatregelen. B. en W. achten het echter billijk ln de gegeven om standigheden een reductie te verlecncn in het reeds be taalde vergunningsrecht voor het op 1 Mei j.l. ingetreden vergunningsjaar. Daarom stellen zij voor, op alle aan slagen in het vergunningsrecht voor het vergunningsjaar van l Mei 1941 tot l Mei 1942 een restitutie te verleenen van 20 pet. HEEMSTEDE Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: S. Groenhuijzen en M. M. Pucher- nova: H. Albrecht en S. W. v. d. Veen. Getrouwd: C. Versluijs en V. Gort; C. J.v. d. Klugt en J. v. IJzendoorn. Bevallen: W. A. Sieverding-Sscholte d.; A. P. HuetinkReedijk z.; C. M. Veen\an der Ham d. Overleden: J. Tom oud 77 j., geh. ONEERLIJKE WERKSTER. Door de politie alhier is proces-verbaal opgeniaakt tegen een 18-jarige werkster wegens diefstal van goederen in dienstbetrekking. 40 JAAR GETROUWD. 5 Juni a.s. zal het echtpaar Ant. Peperkorn en Joh. v. d. Eem wonende Jan. vi d, Bergstraat 13 den dag heidenken dat zu voor 40 jaar in den echt zijn vereenigd. Beiden zijn geboren Heemstedere en hebben, behoudens eenigen tijd dat de werkkring van den heer Peperkorn dit nood zakelijk maakte steeds in Heemstede gewoond en behooren dus tot de oude generatie van Heemstede. Het zal hen dezen dag dan ook zeker niet aan belang stelling ontbreken. VELSEN De Centrale Keuken officieel geopend. Alle genoodigden aan de erwtensoep. F.r heerschte Woensdagmorgen groote be drijvigheid in de Centrale Keuken, waarin tot nu toe in hoofdzaak slechts door timmerlie den. metselaars, monteurs enz. was geweckt. Nu waren koks in witte jassen en met witte mutsen op in actie. Ze roerden met groote roerspanen in groote ketels, waarin heerlijk riekende erwtensoep stond tc borrelen. Groo te gamellen werden gevuld voor de verschil lende filialen in de gemeente. En dan stonden nog eenige lange, keurig ge dekte tafels met borden, lepels en soepterrines gereed, om hen, die waren uitgenoodigd de offi- cieele opening bij te wonen, in staat te stellen het eerste menu te proeven. Velen hadden van de uitnoodiging gebruik ge maakt. Het college van B. en W. was in z'n ge heel aanwezig; verder waren er o.a. de heeren Mr. L. Spaan, directeur van Sociale Zaken te Be verwijk. dr. G. M. Ter Borg, geneesheer van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheidsdienst van Velsen, Ir. J. A. Verhoef, directeur van Openbare Werken, L. Allard, directeur van „IJsvries", K. H. Tusenius, directeur van „Frigo", vele raadsleden, doktoren enz. Het Staatsvisschershavcnbcdrijf te I.Tmuiden heeft een stuk grond nabij het station beschik baar gesteld voor werkloozen in het visschers- bcdrijf. Een gezin bij het planten van snijboonen. (Foto Stevens) Makelaar in ONROERENDE GOEDEREN KENAUSTRAAT 5 b - Telef. 1/130 (Adv. Ingez. Med.) Als tafelpraeses fungeerde de heer W. F. Visser, wethouder van Sociale Zaken, die de aanwezigen welkom heette en zei. dat deze bijeenkomst be doeld was als officieele opening van de keuken. Het deed hem genoegen, dat ook een groot aantal doktoren aanwezig was. Het blijkt, zei hij, dat ook zij, die uiteraard den gezondheidstoestand van ons volk het beste kennen, het belang van deze instelling inzien. Het heeft lang geduurd, voordat de keuken in bedrijf kon worden gesteld. Het Rijksbureau voor voedselvoorziening in oor logstijd had de bedoeling, de keuken in den af- geloopen winter in gebruik te nemen. Op 25 Sep tember j.l. ontving een aantal gemeentebesturen via de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten een circulaire, waarin zij werden opgewekt, medewerking tot het oprichten van een keuken te verleenen. Dat deze keuken er is bewijst dat ook het gemeentebestuur van Velsen medewerking heeft verleend. Door de vorstperiode en andere moeilijkheden werd de opening vertraagd. Spreker bracht dank aan het Rijksbureau, dat deze keuken heeft laten bouwen; eveneens dankte hij het ar chitectenbureau en den aannemer Holleman te Santpoort, die de keuken heeft gebouwd. De keu ken blinkt niet uit door architectonische schoon heid, maar men heeft al het mogelijke gedaan, haar zoo practisch mogelijk in te richten. Het is ook niet de bedoeling, dat het gebouw eeuwen moet trotseeren. maar om aan de moeilijkheden van thans op het gebied van voedselvoorziening het hoofd te bieden. Het gaat er om. het beschik bare voedsel zoo goed mogelijk te besteden. De keuken kan de moeilijkheden wel niet opheffen, maar ze kan er voor zorgen, dat de menu's zoo samengesteld worden, dat men de hoogst moge lijke voedingswaarde kan koopen. De menu's wor den volgens voorschrift wetenschappelijk samen gesteld. Het personeel van de keuken heeft een belangrijke taak. Van hen hangt het vooral af. of deze keuken het vertrouwen zal winnen of niet. Spreker ls er van overtuigd, dat het perso neel tegen zijn taak opgewassen is. „Er zullen in de toekomst wel klachten over het eten komen; de één lust dit graag, ae ander dat, we moeten ons daar niet te veel van aantrekken. Als we er van overtuigd zijn, dat het eten goed bereid is, kunnen we deze klachten naast ons neerleg gen". Spreker bracht nogmaals dank aan allen, die aan de stichting van de keuken hebben mee gewerkt. Hij opende deze met den wensch, dat zij in de behoeften zal voorzien. Maar hij hoopte tevens, dat deze behoeften er spoedig niet meer zullen zijn en dat de keuken weer moet worden opgeheven. De heer Visser noodigde daarop burgemeester Kwint uit, het eerste bord in ontvangst te nemen. Spoedig dampte geurige soep in alle borden en allen lieten het zich, ondanks het vroege uur wel smaken. De aanwezigen maakten daarop van de gele genheid gebruik, de inrichting te bezichtigen. In middels waren ook de eerste afnemers gekomen om de door hen bestelde porties in ontvangst te nemen. IJMUIDEN Marktnriiwp on besommingen. Tarbot f6; Tongen f5.30—f4. beide per K.G.; Kleine schol f 130—f 24; Pufschol f 4526: Pufschol 2 114—f7,50; Groote schar 136130; Kleine schar f21—f 12; PUfschar f7—f5; Wijting f 46—f 36, alles per 50 K G. Gek. garnalen 47—41 cent per K.O. Kotters; TX 29 f1103; UK 76 f 862. Loggere: KW 20 f1519; SCH 97 f 1118; SCH 196 f 1599; SCH 95 f 1547; SCH 73 f 1382. (Adv. Ingez. Med.) BEVERWIJK Oogst van spinazie valt tegen. De besturen der Vereen igde Veilingen schrijven ons o.a.: De spinazieoogst is slecht en de kwaliteit valt bitter tegen. Het weer is namelijk een groote rem jeweest op den groei der producten. Maar één dag regen en eenige dagen gced weer en de koude- grond tuinbouw zit weer in den overvloed. Van de tot dusver aangevoerde spinazie is 70 a 80 pro cent van afwijkende kwaliteit, maar die is toch zeer geschikt voor de consumptie en werd dan ook gretig door de fabrieken gekocht. Om de wei nige kisten „mooie" spinazie wordt door de koo- pers gevochten voor 7 cent per K.G. Maar daar is een tekort van. Zoodra echter de kwaliteit iets afwijkt, zakt de prijs. De fabriekskwaliteit bracht 3 a 3V2 cent per K G. op. Over den kostenden prijs van het pro duct behoeft dan niet eens gepraat te worden, want er wordt nu 1 a 1V2 kist van de roe gesne den, tegen 3 A 4 in normale jaren. Daarnaar ge rekend mocht de spinazie wel 10 cent per K.G. opbrengen. Het ls opmerkelijk, toen er nog geen spinazie van den kouden grond was. de maximumprijs reeds op 15 cent gesteld werd. De marktwaarde was toen 25 a 30 cent per KG. In elk geval heeft de maximumprijs de eerste koudegrondspinazie 10 tot 12 cent per K.G. omlaaggedrukt en nu er slechts een kleine aanvoer begint te komen, is er geen steun in de markt en moet de tuinder de spinazie voor 3 a 4 cent onder den kostenden prijs afgeven. Minimumprijzen zijn er niet. zoodat de prijzen nog lager kunnen zakken Steun komt er ook niet meer. dus de koudegrondtuinders zijn het htfnd van de rekening. Het ziet er voor de koude grondtuinders hier dan ook allesbehalve roos kleurig uit. Wat zal het worden als in de volgen de week de aanvoer verdubbelt? En als straks de groote aanvoeren sla van den kouden grond komen, gaat het met dit artikel niet anders. Het publiek vraagt dan weer naar boontjes, of andere „primeurs", die nog maar schaarsch worden aangevoerd. Bovendien mist de koudegrondstuinbouw een tussohenteelt, omdat het Juni wordt vóórdat het land met de tweede teelt kan worden bezet. Hier ligt een taak voor den tuinbouwradio- ilienst, die de menschen kan waarschuwen wat er schaarsch en dus duur is en wat er in overvloed aan groenten voorhanden is, welke goedkoop zijn. HAARLEMSCHE RECHTBANK HAAR KIND MISHANDELD. Donderdag 1 Mei stond voor de Rechtbank te Haarlem een inwoonster van Rotterdam terecht, die er van beschuldigd werd tijdens haar verblijf in Westzaan haar l.'j-jarig zoontje mishandeld te hebben door het met een broodmes zoodanig te slaan dat het aan de vingers bloedend gewond werd. De Officier had drie maanden gevangenisstraf ge- eischt. De Rechtbank veroordeelde haar hedenmor gen tot een maand gevangenisstraf. TYPOGRAAF DEED ZICH VOOR ALS P.E.N.-AMBTENAAR. Een typograaf te IJmuiden stond veertien dagen geleden terecht, omdat hij zich op 20 December te Wormerveer bij verscheidene winkeliers had voor gedaan als ambtenaar van het P.E.N. Als zoodanig wist hij hun geld afhandig te maken. De Officier wilde dit gestraft zien met acht maanden gevan genisstraf. De Rechtbank veroordeelde hem tot vijf maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis. DIEFSTAL VAN KIPPEN. Vanmorgen hadden zich eerst drie inwoners van Westzaan te verantwoorden, die zich volgens de dagvaarding in Januari „tezamen en in vereeni ging" hadden schuldig gemaakt aan diefstal van 27 kippen ten nadeele van een handelaar in kippen te Koog aan de Zaan. Beide verdachten, die zich reeds eerder aan dief stal van twee schapen hadden schuldig gemaakt, bekenden het hun ten laste gelegde. Zij verklaar den, de kippen te hebben opgegeten. De Officier achtte het wettig en overtuigend be wijs geleverd. Hij merkte op, dat één der verdach ten onmiddellijk bekend had; de tweede deed dit eerst toen hij zag dat er geen ontkomen meer mo gelijk was. Weliswaar is er eenige schadevergoe ding betaald, maar dat was op initiatief van de vrouw van één der verdachten. Spreker wilde met dit alles rekening houden; daarom eischte hij te gen den minst schuldigen verdachte f 40 boete of 24 dagen hechtenis: tegen den tweede vijf maanden gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hech tenis en tegen den hoofdschuldige acht maanden met aftrek. Mr. J. H. Ekering schetste de huiselijke omstan digheden van den tweeden verdachte. Zijn finan- cieele toestand was zeer achteruit gegaan, waar door het leven buitengewoon moeilijk werd. De man had weinig meer te doen. Door honger gedre ven is hij tot deze daad overgegaan, want hij heeft de kippen niet gestolen uit winstbejag, want de man heeft ze met de kinderen opgegeten. Het is natuurlijk niet te excuseeren, maar men kan dezen verdachte toch niet als misdadiger kwalificeeren. Hij heeft twintig jaar bij de Marine gediend en pleegde nooit een strafbaar feit. Ook heeft hij nog geprobeerd, werk te vinden, maar dit mocht hem niet gelukken. Pleiter verzocht aan de Rechtbank, dezen verdachte, die door drie maanden voorloo pige hechtenis reeds zwaar gestraft is, zoo clement mogelijk te behandelen en de straf tot deze drie maanden te bepalen, om hem niet langer van zijn gezin verwijderd te houden. Mr. Felhoen Kraal verdedigde den hoofdschul dige. Deze wordt weliswaar als de „zondebok" af geschilderd, maar het reclasseeringsrapport, dat over 'ne:n werd uitgebracht, luidde bijzonder gun stig. Hij was een zeer behoorlijk arbeider en werkte op de houtbooten te Zaandam, maar omdat er sinds den vorigen zomer geen houtbooten meer arriveer den, raakte de man zijn werk kwijt. „Dat is dus ook weer te beschouwen als een betreurenswaar dig gevolg van de ontwrichting door den oorlog. Velen „glijden nu uit". Pleiter achtte het dan ook verkeerd, verschil in schuld aan te nemen. Het is waar, dat de vfouw van dézen verdachte schade vergoeding betaald 'heeft, maar dat kon ook niét anders, omdat de mah "in het Huis van Beharing zat. Pleiter refereerde zich aan het verzoek van Mr. Ekering. ■PORTEMONNAIF. MET f 10— GESTOLEN. Een 19-jarig meisje te Zaandam had in Maart in een kapperszaak aldaar uit den mantel van een dame, die daar gefriseerd werd. een portemonnaie weggenomen, waarin o.a. een bankbiljet van f 10 zat. ..Wat wou je met dat geld doen?", vroeg de Pre sident. Verdachte was door huilen niet in staat, een ant woord te geven. „En op denzelfden dag heb je ook nog een ry- wielplaatje gestolen", vervolgde de President. De Officier achtte het dossier over deze zaak voor de Rechtbank duidelijk genoeg. Hij was van oor deel. dat verdachte maatschappelijk reeds hopeloos bedorven was daarom vond hij het nutteloos, nog eenige woorden aan deze zaak te verspillen. Hij eischte zes maanden gevangenisstraf. De verdediger. Mr. J. H. van Wijk. vroeg aan de Rechtbank, rekening met den jeugdigen leeftijd van deze verdachte te willen houden. „Een meisje van negentien jaar kan toch niet voorgoed bedor ven zijn! Een korte straf zal door haar even ernstig gevóeld worden als een lange". Daarom bepleitte hij clementie. „Dat komt er nu van", aldus vermaande de Pre sident de verdachte; ..door al dat uitgaan is je hoofd op hol gegaan. Heb je nog iets te zeggen. Ook nu bleef het meisje het antwoord schuldig. RIJWIELDIEF VOOR DE RECHTBANK. Een inwoner van Aalsmeer werd beschuldigd, dat hij in April teri nadeele van zijn overbuurman een fiets had gestolen. Verdachte merkte op. dat het niet zijn bedoeling was geweest, de fiets te houden: hij wilde er alleen maar even een boodschap mee doen. Hij was ech ter wat gaan drinken en intusschen werd het rijwiel vermist. Hii had er veel spijt van. De Officier was van meerling, dat verdachte door zijn liecen en draaien er niet in geslaagd is, aan- nemeliik te maken, dat hij de fiets inderdaad terug had willen brengen. Spreker eischte acht maanden gevangenisstraf. HELER STAAT TERECHT. Een andere inwoner van Aalsmeer, die tezamen met. den vorigen verdachte de fiets verkocht had, moest zich nu verantwoorden omdat hij de helft van de opbrengst (f 3.50) had aangenomen. Verdachte bekende. Hij deelde mede dat zijn eigen fiets gestolen was. De President merkte op. dat dit toch geen re den mag zijn. dan maar een andermans fiets té stelen. De Officier was het daarmee eens. Hij eischte een half jaar gevangenisstraf. De uitspraken in al deze zaken zullen plaats heb ben op Donderdag 29 Mei. Underslaande js reeds tn een deel van onze vorig nlatio ovaer.omen Mevrouw Roosevelt over een verklaring van den president. NEW-YORK, 14 Mei (D.N.B.) - Mevrouw Roo sevelt heeft, volgens een door Associated Press ver spreid bericht van de New-York Daily News ver klaard, dat president Roosevelt met zijn indertijd afgelegde verklaring, dat hij het Amerikaansche volk niet in den oorlog zou voeren, geenerlei blanco toezegging heeft willen doen. Het is haar onbegrij pelijk, hoe men de indertijd afgelegde verklaring van den president als een vaststaande verzekering heeft kunnen uitleggen. Het eigen volk wordt daardoor benadeeld DEN HAAG 14 Mei. In de heden gehouden persconferentie hebben de heeren dr. H. M Hirschfeld en mr, J. P. Hooykaas. resp. secretaris-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart cn secre taris-generaal van het departement van Justitie een uiteenzetting gegeven van de twee nieuwe veror deningen met betrekking tot het instellen van een economischen rechter en het strafrechtelijk onder zoek in bepaalde economische strafzaken Dr. Hirschfeld onderstreept met den meesten nadruk welke belangen verbonden zijn voor het Nederlandsche volk aan een juiste uitvoering en naleving van de wettelijke maatregelen, welke in deze bijzondere omstandigheden op economisch ge bied moeten worden getroffen. Al was het op zichzelf te betreuren, dat de in stelling van den economischen rechter urgent ge worden was, anderzijds moet deze maatregel ook als een algemeene verbetering worden gezien, om dat een snelle afdoening van tal van zaken kan worden bevorderd. Dat het echter noodzakelijk werd het thans aan de orde zijnde besluit af te kondigen, is teleur stellend, omdat men had mogen verwachten, dat men langzamerhand was gaan inzien, dat naleving van de wet thans meer dan ooit geboden is. Door de in vele kringen heefschende verkeerde menta liteit was het noodzakelijk dezen maatregel af te kondigen. Er zal met groote gestrengheid van de nieuwe bevoegdheden gebruik gemaakt moeten worden. Het is niet alleen een groot economisch belang, dat ons bedrijfsleven in al zijn geledingen in deze moeilijke tijden zijn taak kan blijven vervullen, doch daarbij zijn tevens sociale belangen van de allergrootste orde betrokken. Nederland zal ook thans door noesten arbeid in zijn onderhoud moeten voorzien. Tot spreker's leedwezen heeft hij moeten consta- teeren, dat in het bijzonder op het gebied van de distributie van levensmiddelen en andere verbruiks- nr'ikelen veelal totaal verkeerd" denkbeelden heer- schen, waardoor velen zich laten verleiden tot daden, die in feite het Nederlandsche volksbelang schaden, terwijl de overtreders in hun naïveteit, die vaak geen grenzen kent, meenen, dat zij een hel dendaad hebben verricht. Het zou stellig mogelijk geweest zijn enkele distributiemaatregelen hetzij achterwege te laten, hetzij op bevredigender wijze te nemen, indien deze afkeurenswaardige menta lïteit niet bestaan zou hebben. Ook tallooze vaak hinderlijke administratieve maatregelen moesten getroffen worden om ontduikingen, die in het wel begrepen volksbelang niet toelaatbaar waren, te keeren. Spr. acht het van het grootste belang langs dezen weg nog eens met allen nadruk erop te wijzen. d;.t voor scherpe maatregelen niet terug gedeinsd zal worden en dat deze maatregelen zoo zullen worden toegepast, dat degene, die de belangen van het volk niet in het oog houdt, daar onverbiddelijk het slachtoffer van zal worden. Het is dwaas en getuigt van een onbegrijpe lijke naïveteit om te denken, dat ontduiking van Nederlandsche distributiemaatregelen of prijs- yoorschriften ten nadeele zou komen van de bezettende macht. Alles wat op dit gebied ge beurt komt uitsluitend en alleen ten nadeele van ons eigen land en volk. De ervaring heeft dit reeds geleerd Dit geldt niet alleen voor de maatregelen op het gebied van de voedselvoor ziening, doch wellicht in even sterke mate op het gebied van de dekking, de kleeding cn de verwarming. Spreker zou in dit verband in het bijzonder nog eens de vleeschpositie willen onderstrepen. Deze maakt het noodzakelijk, dat met alle kracht tegen hei euvel van de frauduleuze slachtingen moet worden opgetreden. Spr. weet, dat dit voor de met de opsporing belaste ambtenaren geen gemakkelijke taak is, doch de nieuwe bevoegdheden zullen ook in het bijzonder op dit gebied met de meest moge lijke kracht gehanteerd worden. Het is allerminst aangenaam met straffen te moeten dreigen, doch, indien men zich vrijwillig niet wil schikken, zijn deze maatregelen onver mijdelijk en ligt de schuld bij diegenen, wier moraal zich niet heeft weten aan te passen bij den tegen- woordigen tijd. Mr. Hooykaas betoogde dat de beide nieuwe ver ordeningen de strekking hebben een belangrijk stuk wetgeving beter te handhaven en daarmede beter tot zijn recht te doen komen. Het gaat hier allereerst om wettelijke regelingen, op het gebied van de voedselvoorziening, deels van voor den lOcn Mei, deels van na dien datum. Voorts om de voorschriften ten behoeve van de prijsbe- heersching, welke voorschriften een ruimer gebied dan de voedselvoorziening omvatten; verder om net deviezenrecht en ten slotte om een aantal andere regelingen van socialen aard, betreffende het be perken van werk, het verbod van verlaging van loonen en salarissen, ontslag van arbeiders enz. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat al deze regelingen van ingrijpend belang zijn voor het openbare leven hier te lande. Reeds daarom is haar handhaving geboden. Een tweede reden voor ingrijpen is hierin gelegen, dat de justitie niet wer keloos kan toezien, dat belangrijke wettelijke vcvir- schriften, als waarvan hier sprake is, worden ont doken. De nieuwe regelingen bevatten tweeerlei: 1. Instelling van een eigen economischen rechter, optredend op het geheele bovenvermelde gebied; 2. uitbreiding van de mogelijkheid van preventieve hechtenis en van het recht, huiszoeking te doen in strafzaken, rakende de voedselvoorziening. Bij de voedselvoorzieningsdelicten zal de ver dachte in den vervolge steeds, dus ook buiten het geval van ontdekking op heeter daad, door iederen opsporingsambtenaar kunnen worden aangehouden. De opsporingsambtenaar voert hem ten spoedigste voor een hulpofficier van justitie, die in daarvoor in aanmerking komende gevallen den verdachte voor tweemaal vier dagen in verzekering kan stel len. In aansluiting aan de inverzekeringstelling is preventieve hechtenis mogelijk, te bevelen dooi den economischen rechter. Het recht om huiszoeking te doen is voorts aldus aangevuld, dat de mogelijkheid is geopend be paalde ambtenaren te machtigen in het belang van de opsporing van deze delicten overal onderzoek in te stellen, dus niet alleen in openbare gelegen heden, op de openbare straat, op erven, doch ook in de woningen van particulieren. Het doel van de instelling van den economischen rechter is tweevoudig. In de eerste plaats rechtspraak door een gespe- cialiseerden rechter, die volledig in staat zal zijn het belang, van de economische delicten te beoor- deelen. Ten tweede: versnelling van de procedure in deze zaken, ten einde te bereiken, dat in geval van schuldigverklaring de straf zoo snel mogelijk volgt op het strafbare feit. Den officieren van justitie zal worden verzocht aan een groot aantal opsporingsambtenaren alge meene bevoegdheid tot huiszoeking voor delicten op het gebied van de voedselvoorziening te verleenen. Deze ambtenaren zullen hun volledige taak vinden in het opsporen van de overtredingen op dit gebied en in het inbeslagnemen van de voedselvoorraden, waarvan verondersteld kan worden, dat 2ij la onwettigen weg in het bezit van de betrokkenen gekomen. In ernstige gevallen zullen deze ops ringsambtenaren gelijktijdig tot gevangennem van de bezitters van de voedselvoorraden overgi De officieren van justitie zullen het mogel doen, dat de strafbare feiten, waarom het hier g op den korsten termijn ter terechtzitting won aangebracht. Ook de behandeling ter terechtziti zal snel kunnen vcrloopen, terwijl de economi) rechter meest terstond op de zitting mondeling v nis zal wijzen. Eventueel volgend hooger bei en beroep in cassatie zullen met spoed worden gewerkt. De geheele bevolking zoo besloot mr. Hooyft wordt met aandrang verzocht, de in aanmeri komende voorschriften in het algemeen belang in haar welbegrepen eigenbelang nauwgezet nj leven. (A.N.P.) Staking in Amerikaansche wapenfabriek. Ui.t New-York meldt het D.N.B. In de Gó wapenfabrieken is een staking uitgebroken, wa door het werk in een groote en twee kleine brieksgebouwen stil ligt. De staking is voor de wapening der Vereenigde Staten daarom zoo vo baar, omdat de Colts-fabrieken de eenige pro cent van machinegeweren en kleine vuurwapei zijn. Men raamt de loopende orders der firma drie millioen dollar. Koortsachtige pogingen w den in het werk gesteld om het conflict bij te 1 gen. Voorts dreigt opnieuw een groote staking te breken in de bruinkoolmijnen. De leider van C.I.O. deelde mede, dat hij 400.000 mijnwerkers de staking zal oproepen, indien niet voor het wei einde een oplossing voor de loonkwestie in de 2 delijke districten tot stand is gekomen. Ongeregeldheden op Malakka. SINGAPORE. In de Maleische gebieden Clanport en Sweetenham is een staking van i op rubberplantages werkende inboorlingen uit broken. Er zouden reeds botsingen tusschen de s kers en de politie zijn voorgekomen. De politie versterkt met pantserwagens, vrijwilligers en bataljon van het Indische leger. Tot nu toe is i arbeider gedood en een aantal gewond. Drie polit officieren en een vrij groot aantal politiebeamb zijn gewond. De ongeregeldheden zouden ontstaan zijn, doi dat een „agitator", die naar men veronderstelt de communistische partij behoorde, was ontslag Zijn mede-arbeiders zijn daarop in staking gega De telefonische verbinding, die drie dagen verb ken was, is thans hersteld. Men is van meening de autoriteiten de situatie thans beheerschen en weer rust in deze gebieden heerscht. De Hooge Commissaris Thomas zeide dat de lusten een directe uitdaging van de regeerinj autoriteiten waren en als zoodanig behandeld z len worden. (United Pre Amerikaansche regeering op een keerpunt van zijn buitenlandsche politiek? Meening van de „New York Post". NEW-YORK. 14 Mei (D.N.B.) Het ui stel der redevoering van president Roosevi noemt de New-York Post in een bericht 'J Washington buitengewoon opmerkelijk. Amerikaansche regeering, aldus het blad, st; op een keerpunt van zijn buitenlandsche pol tiek. De meening overheerscht, dat Rooseve dit tijdstip niet geschikt acht voor een redj voering. Hij staat onder zwaren druk van genovergestelde buitenlandsche politieke schouwingen, en het wordt hem steeds moeilijk* het met deze richtingen klaar te spelen. Het her er allen schijn van, dat de noodpositie van de gelschen met den dag erger wordt. Officieel officieus onderstreepen de Engelschen dat den strijd niet lang meer zonder de hulp dl Amerikaansche vloot kunnen uithouden jongste pogingen om de openbare stemmii voor de hulpverleening aan Engeland te winnej zijn teleurstellend geweest. Overigens is beker geworden, dat Roosevelt uit de jongsterede vj een lid van het kabinet den eisch tot een onvei wijlde oorlogsverklaringen tot onverwijlde sï menstelling van convooien geschrapt heeft. C het protest van den minister heeft Roosevelt ve: klaard: „Wij zullen den oorlog niet verklaren t zullen geen convooien samenstellen. Elke handi ling van een gewapenden aanval moet va Duitsche zijde komen". Deze verklaring, zt meent het blad, duidt erop, dat eerder het pi trouillesysteem wordt uitgebreid dan dat werk* lijke convooibescherming geboden wordt. Roost velt probeert thans tijd te winnen. AMSTERDAMSCHE BANK N.V. AMSTERDAM - Woensdi In de heden onder voorzitterschap van den he* Gottfr. H. Cronc gehouden buitengewone algemeei vergadering van aandeelhouders werd de heer A. A. de Vos, directeur van de bijbank te Rotterdai benoemd tot plaatsvervangenden directeur der vei nootschap. HAARLEM 14 Mei. Ondertrouwd 14 Mei: J. Visser en H. Dekker. T. J. Beekelaar A. M. Dijkstra. A. C. Verhoeff en J. C. Goor. D. Pletser en R. E. Zijlstra. E. Jansse en H. W. Warmerdam. W. Hof en C. E. Heijei mans. A. Officier en J. Coert. A. C. Bisscho en C. J. Eldering. H. J. A. van Hamburg S. T. Krikke. W. L. Boogaard en J. F. Visser. A. Bolier en T. Haasbeek. A. de Bonte en Lasschuit. W. N. Schornagel en E. van Duijn. - J. Kerkhoff en C. G. Kuiper. S. van Bakel C. M. Elfering. C. Birkhoff en E. Molenaars. - J. G. Kok en M. C. Kruup. Getrouwd 14 Mei' TI. P. H. de Jong en J. C. ft Kamoen; G. B. Alders en T. J. P. Hoes; W. C. A Pelsers en J. Drenth: P. Tervoort en A. M. Ver happen: A. M. van Buchem en G. M. van Emmeril G. Pardoen en A. Rademakers: T. Sernee en G, Schmidt; I. H. Boelsma en M. J. R. Swarts; Carstensen en A. C. M. van der Moot; J. Vrouw en F. Hamers; A. Zwartcpoorte en I. Karst; T. A Schoo en C. Louwkamp: L. van der Poel en Schipper: J Paap en H. van der Meij: C. van Waai en D. H. M. Peterse: W. A. Baars en G. Rosies; I van den Haak en J. van Raaphorst: J. van Thi* en W. Rienstra; G. K. Boute en J. W. van Looi, C. P. J. Janssen en L. P. Zïpp: H. Parson en D F. van den Berg. Bevallen: 10 Mei: J. C J. Nelis-van der Peet, z. 12 Me M. S. de Fouw-Maas, z. C. J. Oele-van Leeuwei d. A. J. Bakker-Ouwens. 2 d. 13 Mei: A. dj Jonge-Reimann z. J. E. Ooms-Voortwist z. H G. C. Mijnssen-Gelinck, z. E. C. C. Breek-Hö] mann, d. Overleden: 12 Mei A. H. 5 jd. van F. P. van Rumpt Spaarnwouderstraat. H. J, Meijer, 93 j., Ged| Oudegracht. D. Lubben, 62 j., Hazepaterslaat 13 Mei: L. G. Veldkamp-van Doorn, 38 j., Kei zer Karelstraat

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2