Goede Muziek. Spraaktempo. (jCunst en £ettecea.j TOBIAS DONDERDAG 15 MEI 1941 H A A R T. E M'S DAGBLAD De jaarvergadering van de Haarlemsche Orkest Vereeniging heeft een afspiegeling in nuchtere fei ten en cijfers gegeven van de sterk groeiende be langstelling in goede muziek, die een der verheu gende verschijnselen van dezen tijd is. Daarvan heeft de Beethoven-cyclus, waarmee het winter seizoen besloten werd, een wel bijzonder indruk wekkend beeld geboden, want de Concertzaal bleek te klein om de muziekminnenden te herbergen, zoodat men zelfs een aantal aanvragen van kaarten heeft moeten weigeren. De H.O.V. heeft al vele malen een Beethoven-cyclus gegeven, Men krijgt de neiging dien als een jaarlijksche gebeurtenis te gaan beschouwen. Maar van een teveel is kennelijk nog geen sprake. Veeleer zal de ervaring van dit jaar er dirigenten er^ bestuur toe inspireeren, er de volgende maal nog maar eens een verlengstuk aan te zetten. Ook ziet men den tijd naderen waarin de kans op meer reeksen concerten, bijzonderlijk aan groote componisten gewijd, tot verwezenlij king zou kunnen komen. Geen hunner doet vermoe delijk een zoo algemeen verhoord beroep op de liefhebbers van Muziek met een groote M als Beet hoven, maar de Bach-vcreerders zijn talrijk en namen als Debussy, Tschaikowsky, later wellicht Bruckner komen van zelf in de gedachte. In het jaarverslag van den H.O.V.-secretaris P. de Waard, dat het vereenigingsjaar 1 October 1939 —30 September 1940 gold, is melding gemaakt van 101 conceren. Er werden achttien ledenconcerten gegeven en in totaal niet minder dan vierenveertig volksconcerten, hetgeen opnieuw bewijst met hoe- •eel toewijding er aan gewerkt wordt om de goede muziek tot de groote massa te brengen. Daarvan tbben wij trouwens in het pas besloten winter- tizoen nog meer bewijzen gekregen door het succes an een reeks paedagogïsche concerten, die in dit ölad met warmte is aanbevolen en door artikelen er toelichtingen gesteund. Door zulk werk bouwt de H.O.V. een nieuwen aanhang voor de toekomst. Waartoe de jeugdconcerten, die centra van jonge, geestdriftige belangstelling die voor den oudere, die ze bijwoont zoo buitengewoon aantrekkelijk zijn en hem kunnen doen genieten van vaak-gehoorde werken alsof hij ze voor de tweede of derde maal hoort, niet minder bijdragen. In financieelen zin zijn voor de H.O.V. beter tij- Jden aangebroken al is men nog lang niet waar men wezen wil, want er hapert nog Veel te veel aan de bezoldiging der musici. Maar met toegenomen over heidssteun en belangrijke steun van bevriende zijde het Comité Vrienden van de H.O.V. is terecht gehuldigd heeft men het nu toch al zoover ge bracht dat er geen schulden meer zijn en dat de lengte van het speelseizoen van 7 tot 9'/> maand is uitgedijd, zoodat het volledig-actieve vereenigings jaar uit vroeger tijd weer in zicht begint te komen. De voortdurend stijgende ontvangsten uit entrees (stemmen natuurlijk bijzonder hoopvol voor de toe komst. De oude beweringen van hen, die voor gaven dat een bevolkingscentrum als Haarlem en omgeving met zijn 250.000 inwoners geen behoefte aan een eigen orkest zou hebben zullen nu wel (voorgoed verstomd zijn. De arbeidstaak van het 'orkest had zich trouwens in het verslag-jaar al zoover buiten Haarlem uitgebreid dat in negen andere plaatsen medewerking werd gegeven, t.w. in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Delft, IJmui- den, Eindhoven, Bloemendaal, Arnhem, Hengelo en Hilversum. Het sinds eenige jaren bestaande H.O.V.- Ikoor toont zich een steeds waardiger bondgenoot en heeft zijn bestaansrecht ten volle bewezen. Bij al deze verheugende feiten is de waarde van ide artistieke leiding natuurlijk een factor van groote ibeteekenis. Voorzitter mr. A. Beets heeft den bei den dirigenten, Marinus Adam en Toon Verhey een |dank gebracht dien zij zeker voor hun artistieken arbeid verdienen. Er is sinds het verslagjaar op 30 September 1940 verstreken was, trouwens nog verdere stijging in waar te nemen geweest. Toen indertijd, na de benoeming van Frits Schuurman tot dirigent van het Residentie-Orkest en het be kende overgangs-seizoen waarin zeven orkestlei ders achtereenvolgens den volke voorgevoerd wer- (den, besloten werd tot een ongewone oplossing: de. benoeming van twee eerste dirigenten, schudden sommigen het hoofd, spraken van twee kapiteins op één schip en meenden te voorzien dat dit niet slagen zou. Maar het artistieke heil van het orkest is er mee gebaat gebleken. De samenwerking der (beide gezagvoerders is kennelijk zeer goed, hun arbeids verdeel ing zeer gewenscht bij een zoo 'groot aantal concerten als gegeven moet worden 'niet minder en na drie jaar zullen zij zeker beiden met voldoening op hun werk terugzien. Er wordt hard en enthousiast gewerkt bij de iH.O.V.; ge kunt daarvan een indruk opdoen niet alleen bij de musici maar ook in een gesprek met [den voorzitter of een ander lid van het dagelijksch 'bestuur, dat heel wat meer te verrichten heeft dan verreweg de meeste verenigingsbesturen.. En look bij den zeer ijverigen administrateur, den heer JLuyken, als ge eens even het hoofd door het loket steekt en hem een paar belangstellende (gen stelt. I Het crescendo blijkt sempre crescendo te wor- jden, heeft de secretaris in onvervalscht-muzikale taal in zijn jaarverslag gezegd. Het heeft er alles van en wie aan den voortdurenden groei en ont wikkeling van de stad Haarlem en de streek Zuid- Kennemerland denkt voegt er aan toe: zoo moet het ook zijn in het algemeen cultureel belang van deze stad en deze streek, die een bloeiende, op hoog I muzikaal peil staande orkestvereniging behoeven! R. P. N.V. HOLLANDSCHE KUNSTZIJDE- INDUSTRIE. De N.V. Hollandsche kunstzijde-industrie keert een dividend van 8 procent uit over 1940 (v.j. 4 pet.) Naar de bollenvelden. A.s. Zondag zullen, naar de K.N.A.C. meldt, vele bollenvelden al van de bloemen zijn ontdaan; hier tegenover staat echter dat de latere tulpenrassen, w.o. de populaire Mendel- en Triumph-tulpen, in bloei komen. Deze zullen, tezamen met wat van de vroegere bloeiende tulpen en hyacinten is overge bleven, nog een interessant beeld bieden en eén uitstapje naar de bollenstreek tot een genoegen maken. JUBILEUM G. C. OUT. Op 19 Mei hoopt de heer G. C. Out den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in ge- meentedient te Haarlem. De heer Out is thans I werkzaam bij den Ophaal en Stortingsdienst. NIEUWE UITGAVEN. Bij den uitgever J. Philip Kruseman te Den Haag verschenen de volgende nieuwe boeken: „Na jaren wachten" door Emilie Loi-ing, ver taald door C. Dumoulin^Goedkoop; „Een kleine en een groote liefde" door Anny von Panhuys, ge- i autoriseerde vertaling van Jeanne de Kruyff; „Toen de zon opkwam" door Helen Topping Miller, ver- i taling van Joanne Janzen en „In Ballingschap om bestwil" door James B. Hendryx, vertaling van J. A. W. van Hacht. WAT POET U MET ONZE 3AMFDTTEN? GEEF 2F LIEVER 0*V WINKELIER TERL»S. WV KUNNEN ZE VOOR WAT BETERS GEBRUI KEN: (Adu. Ingez. Med.) (Een geleerde heeft het spraak tempo van een aantal volken ge meten en is tot de conclusie ge komen dat de Franschen met 350 lettergrepen per minuut het snelst spreken, de inboorlingen van Po- lynesië met 50 woorden per mi nuut het traagst.) 't Is toch wat met die geleerden, Die in dienst der wetenschap Reeds zoo velerlei presteerden, Altijd even spits en knap. Welke volken 't snelste spreken Intresseert u wellicht niet. Maar die vraag werd ook bekeken, Zooals u hierboven ziet. Franschen plegen snel te praten, Dat beseffen wij ook wel. Maar nog niet in welke mate, Nu weet men precies hoe snel. Polynesiërs daarentegen Spreken zeer bijzonder traag, Dat besef had 'k nooit verkregen, Maar 'k geloof 't natuurlijk graag. Knap om zooiets uit te plussen, Dat ontken ik zeker niet, Maar ik snap niet goed intusschen Welk belang men erin ziet. Wat wij nu van tempo hoorden Is wel een merkwaardigheid. Maar 't belangrijkste van woorden Blijft toch maar de kwaliteit. Tentoonstelling van bloemen- schikking en ceramiek. In de toonkamers van de ..Kerkuil". Nieuwe Gr.acht 23 te Haarlem wordt van Donderdag 15 tot en met Zondag 25 Mei een tentoonstelling gehou den van ceramiek en glaswerk. De expositie die hedenmiddag geopend wordt omvat ceramiek van „De Porceleyne Fles" uit Delft, mevrouw Th. Her mansHofstede Crull, Judith Révész, F. R. Wilden- haen en van Bert Nienhuis. Vooral het werk van dezen laatsten kunstenaar munt uit door ongemeen fraaie vorm en afwerking. Bijzonder interessant is de bloemschikking op Ja- pansche wijze door Emili^ van Walree, die gedi plomeerd is aan de Ikenobo-school Rokkaku-Dö tc Kyoto. De eigenaardige doch zeer rustige en harmo nische wijze van bloemschikking toont duidelijk de vele mogelijkheden die er bij het schikken van bloe men en planten bestaan ter verrijking van de artistieke functie van schalen en vazen. In eenige vevrtekken op de eerste verdieping is fraai glas werk van A. D. Copier te bewonderen. Ongetwij feld zal deze zeldzame tentoonstelling veel bezoe kers trekken. Zij tenslotte nog vermeld, dat de bloemen beschikbaar gesteld zijn door de firma's: Kweekerij Terra Nova te Aalsmeer en C. G. van Tubergen's bloembollen en zaadhandel te Haarlem. Geen schoeiïng van beton of ijzeren balken. De oplossing is gevonden in het vlechten van lijshout. De ruimten tusschen de drie „vlechttuinen" worden opgevuld met rietzoden. (Foto Pax Holland) BRANDSTOF VOOR DEN KOMENDEN WINTER. Op verschillende plaatsen in West-Friesland worden thans op dc landerijen de turven gestoken. (Foto Pax Holland) De visscherij in (lezen tijd. Besprekingen in het agrarisch huis. 's GRAVENHAGE, 15 Mei. Dezer dagen is in het Agrarische Huis in den Haag een kameraad schappelijke bijeenkomst gehouden tusschen de vakgroep visscherij van het Ned. Agrarisch Frant en den Duitschen commissaris voor de visscherij, dr. Budenböhmer en een vertegenwoordiger van de Duitsche oorlogsmarine. Deze bijeenkomst werd geleid door ir. W. F. Ger- hardt, die na een korte begroeting het woord gaf aan den heer M. Vrolijk, hoofd van de afdeeling Noordzeevisscherij van deze vakgroep. Op historische gronden bepleitte spr. de inscha keling van Nederland, om in nauwe samenwerking met het Duitsche bedrijfsleven zijn plaats in het nieuwe Europa te verkrijgen en mede te werken dit werelddeel van visscheriiproducten te voorzien Als de problemen, welke nu aan de orde zijn, noemde spr.: 1. in het bedrijf houden van de va rende vloot, desnoods uitbreiding; 2. probeeren ha ring te visschen; 3. import van haring en andere visch, voor de voedselvoorziening van ons volk: 4. de export, meest van zoetwatcrvisch, zoo te re gelen, dat visscher en exporteur hierin een bestaan kunnen vinden. De verschillende deskundigen behandelden ach tereenvolgens deze vier punten. Op openhartige wijze beantwoordde dr. Budenböhmer de door de verschillende sectieleiders gestelde vragen en be sprak de voorkomende problemen op een ieder be vredigende en veel opheldering brengende wijze. (A. N. P) EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd tot arts de heeren L. A. G. Hissink (Soerabaja), E. N. Ploem (Den Haag), S. Walch .Bringin) en M. J. Hagen (Nieuwe Pekela); ge slaagd voor het artsexamen le ged.: de heeren R. A. Soeters (Amsterdam) en J. Kaan (Amsterdam). Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Bijdrage tot de kennis der substitutie in de benzeenkem De bromeering van phenol in de gasphase", B. W. Speekman, ge boren te Amsterdam. Geslagd voor het doctoraal examen pharmacie: mej. N. Ziekenoppasser. Geslagd voor het candi- daatsexamen wis- en natuurkunde (j): N. P. de Boed. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten: H. van Krimpen. Geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het candidaatsexamen Indisch recht, G. A. Betke, te Heemstede. Machinisten. Geslaagd voor voorloopig diploma M. G. Spaan. IJmuiden-Oost. HAARL. WEER- EN STERRENKUNDIGE KRING. Dr. J. J. Raimond Jr., directeur van het Plane tarium der Haagsche Courant, zal Vrijdagavond 16 Mei voor den Haarl. Weer- en Sterrenkundigen Kring in hotel „Lion d'Or te Haarlem een voor dracht honden over het onderwerp: „De energie bron van de zon". Het afgeloopen Tooneelseizoen. Cees Laseur en Cor Ruys hebben met hun gezel schappen in dit afgeloopen seizoen samengewerkt, waardoor het hun mogelijk was stukken met grootere bezetting op hun repertoire te nemen. De opvoering van ..Hamlet" en „Het Spel der Ver gissingen" zouden zonder die combinatie dan ook niet wel mogelijk zijn geweest. Slechts eenmaal iivhet geestige blijspel ..Ingeborg" van Kurt Götz zagen wij Laseur en Ruys samenspelen en het resultaat was niet onbevredigend hoewel het en- semblespel minder afgestemd en de eenheid ook minder groot was dan anders bij de voorstellin gen van Het Centraal Tooneel. De opvoering van Hamlet werd een groot per soonlijk succes voor Gysbert Tersteeg, die de titelrol bezield, met jeugdig elan en noblesse speelde. Deze nieuwe Hamlet was de verrassing van deze vertooning, die overigens door een te zwakke bezetting der andere rollen en een te ar melijke ja zelfs burgerlijke aankleeding te leurstelde. Een flinke revanche nam Het Centraal Tooneel met de vroolijke. van geest tintelende voorstelling van Het spel der Vergissingen, een Shakespeare-opvoering, die haar voortreffelijke kwaliteiten ook bij het publiek een blijvend suc ces mocht behalen. In „Ze wisten, wat ze wilden" van Sidney Ho ward vond Laseur in Tony, den uitbundigen. kin derlijken en warmbloedigen Italiaan een hem prachtig liggende rol. die hij brillant speelde. Hij werd in dit stuk voortreffelijk ter 2ijde gestaan door Rie Gilhuijs en Teulings. In „Het Concert", het bijna reeds klassieke blij spel van Hermann Bahr, was het succes voor het kwartet Laseur, Remmelts, Rie Gilhuys en Mary Dresselhuys. Een opvoering van fijn. afgestemd ensemble-spel, waarin wij Het Centraal Tooneel op zijn best zagen. Van „Het versteende Woud", van Robert Sherwood, een stuk van romantische handeling maar harde realiteit, gaf dit gezelschap onder regie van Joan Remmelts een boeiende ver tooning- Van de tooneelbewerking van „Sara Bur gerhart" van Hans van der Waal kan ik weinig goeds zeggen. De bewerker toonde al heel weinig égards tegenover de schrijfster en de uitstekende opvoering kon deze fout en dit gebrek aan eerbied voor een klassieken roman niet goed maken. Cor Ruys gaf al zijn komische kracht in de titelrol van „Held tegen wil en dank" van Sergo Pugliese, een blijspel, dat zijn succes enkel en al leen aan het spel van dezen komiek dankte. „Het Paradijs", een blijspel van Mr. J. H. Pen ning kon Ruys echter niet tot een succes bren gen. hoeveel moeite hij er ook voor deed. Het stuk miste er de kwaliteiten voor en moest dan ook na eenige voorstellingen van het repertoire verdwij nen. De tooneelgroep „Het Masker" opende haar sei zoen met „Twaalf in de Jurybank", in welk stuk Ladislaus Bus Feketee de fouten van het jury stelsel in Amerika op scherpe wijze hekelt. Dit tooneelspel boeide meer door milieuschildering dan handeling, al kregen in de laatste tafereelen dan ook Cruys Voorbergh en Willy Haak gelegen heid tot sterk spel, waar zij dankbaar gebruik van maakten. In „Familiefeest", het charmante stuk van Dodie Smith kon Het Masker zich van zijn beste zijde toonen. Het was een fijn-afgestemde vertooning. waarin zelfs de kleinste rol uitmun tend vertolkt werd. Een voortreffelijke opvoering gaf dit gezelschap ook van Rebecca van Daphne du Maurier. Ge serreerd sterk spel zagen wij vooral van de hoofdpersonen, maar als geheel maakte dit stuk ondanks zijn pakkende speelscènes toch een wat ouderwetschen, melodramatischen indruk. In het laatst van het seizoen bracht Het Masker nog een blijspel van Galdoni De Jaloersche Gierig aard ten tooneele. De opvoering had zwier en charme, de aankleeding en de decors getuigden van fijnen smaak, maar deze goede eigenschappen konden de zwakheden van dit blijspel met zijn ge forceerde intrige toch niet verdoezelen. Een succes werd het dan ook niet. Van Dalsum heeft met een nieuw opgericht ge selschap „Studio" het Muzieklyceum te Am sterdam bespeeld. Het was een eenigszins gewaag de proefneming, omdat het gebouw te veel buiten het centrum der stad is gelegen en geen eigenlijk tooneel bezit en ik twijfel er dan ook aan. of zÜ in het volgend seizoen herhaald zal worden. „Het Huis der gebroken Harten" van Shaw, waarmee Studio opende, bleek een wat verbrok keld stuk te zijn, maar de dialoog was als al tijd bij dezen Ier geestig en sprankelend. Van dit werk van Shaw en van „De Sterkste" van Keith Winter een fel bewogen, sterk -speelstuk gaf het gezelschap boeiende, artistiek hoog staande opvoeringen, wa_arin Loudi Nijhoff vooral uitblonk„Maria Boodschap" van Claudel zagen wij van Studio in een indrukwekkende voorstel ling, waarin de sfeer van dit mysteriespel prach tig getroffen was. Het- Residentie-Tooneel kan op een mooi sei zoen terug zien. Dit hard werkende gezelschap heeft in Den Haag zijn publiek gevonden en de belangstelling voor zijn voorstellingen was dan ook zeer groot. Jammer genoeg speelden de Ha genaars maar weinig te Haarlem en wanneer zij hierheen kwamen dan was het meestal nog met het reeds oude succes-blijspel „Toontje heeft een paard geteekend". Als nieuwe voorstel lingen gaf Het Residentie-Tooneel hier voor de Vereeniging Geloof en Wetenschap Von- del's Lucifer onder regie van Johan de Meester, een dynamische opvoering waarin 't dramatisch element vooral sterk geaccentueerd was. „Dertig seconden liefde" van Aldo Benedetti, dat hier gespeeld werd, kon ik waardeeren als een amu sant bedenksel en het blijspel gaf Mimi Boes- nach gelegenheid tot pétillant, geestig spel. „Thee voor Twee", een blijspelletje van Karl Sloboda was ook niet meer dan een licht ge valletje. Het werd vlot en levendig gespeeld, voor al door Theo Frenkel. die er een heel dankbare rol in had. In Amsterdam zag ik nog in een zeer goede vertooning „In Koning Karel's gouden Dagen" van Shaw. niet een der sterkste stukken van de zen schrijver, waarin vermoeiend lang gepraat wordt, en De Kersentuin van Anton Tsjechow, dat vooral milieu-schildering en stemmingen met fijne, teere toetsen geeft. Van „De Storm" van Shakespeare hebben al leen de Hagenaars mogen genieten. 'Ik las zeer veel goeds van deze opvoering en de regie van Johan de Meester, maar omdat ik in dit overzicht alleen schrijf over wat ik zelf gezien heb, kan ik het hier alleen maar vermelden. J. B. SCHUIL. VI iegen vangs t. Prof. dr. Wilhelm Pindcr. die gisteren voor de Nederlandsch- Duitsche Cultuurgemeenschap heeft gesproken. (Men zie pag. 4) ('Foto Stapf Bilderdienst) ONTHEFFING WINKELSLUITING. De regeeringscommissaris voor Haarlem verzoekt ons mede te deelen, dat hij ten aanzien van de winkels op de door de speeltuinvereeniging „Welte vreden" op 24 en 25 Mei 1941 in het perceel aan de Cheribonstraat no. 15 te Haarlem te houden ten toonstelling ingevolge de winkelsluitingswet 1930 ontheffing heeft verleend van de verbodsbepalin gen van die wet in dier voege, dat die winkels op Zondag 25 Mei 1941 van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 10 uur voor het publiek mogen ge opend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. J. VAN SCHOONHOVEN. Accountant en Belastingadviseur. RECHTHUISSTRAAT 17. TELEF. 22792 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DONDERDAG 15 MEI. R=mbrandt Theater: „De Komedianten" in ,,'n Rare Familie". 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Huzarenkoorts". 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Renate in het kwartet", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater Monica" 2.30 6.30 en 45 uur Frans Hals Museum l'enlounstellmg van werken an leden van „Kunst Zij Ons Hnel". 104 uur VRIJDAG 16 MEI Bioscooptheaters Voorstellingen des middags en •les avonds. Nieuw programma. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van leden van „Kunst Zij Ons Doel", 10—4 uur.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5