Hess wilde vrede stichten J rriü Het Iraksch-Engelsch conflict „Paleis der Sovjets" in aanbouw lONDF.RD'AG 15 M F. 1 1941 tt x x F t; f at'? r> a g v, t: a r> Bijzonderheden uit de achtergelaten aanteekeningen- Een A.N.P. bericht uit Berlijn meldt: Rudolf Hess heeft, naar uit ingewijde kringen vernomen wordt, toen hij naar Engeland vertrok ta melijk uitvoerige aanteekeningen achtergelaten. Hieruit blijkt dat hij zich in staat achtte uit eigen initiatief een compromis-vrede tusschen Duitsch land en Engeland tot stand te brengen, als het hem zou gelukken „de waarheid in Engeland te bren gen". De drijfveer van zijn optreden dat in zijn vol strekte miskenning van de werkelijke mogelijkhe den en in de wijze van uitvoering slechts verklaard kan worden door de aanwezigheid van waanvoor stellingen. schijnt in de eerste plaats haar oorsprong te vinden in algemeen menschlievend gevoel, waar voor hij als gevolg van zijn zwaar lichamelijk lij den bijzonder toegankelijk was. Rudolf Hess was weliswaar uiteraard niet inge wijd in de plannen van de opperste militaire lei ding van het Rijk, waarmee slechts een zeer kleine kring van personen bekend is, naar men weet, maar anderzijds wist hij genoeg om de overtuiging te koesteren dat uitvechten van den Duitsch-En- gelschen oorlog tot de uiterste consequentie, welken steun Engeland ook nog moge krijgen, niet slechts moet eindigen met een nederlaag, maar zelfs met de vernietiging van Engeland. Hij wist dat Enge land niet alleen bij de taxatie van de militaire, maar ook van de binnenlandsche en economische situatie in Duitschland van onjuiste premissen uit gaat. Uit zijn papieren blijkt onmiskenbaar dat volgens hem de voortzetting van den oorlog door Engeland slechts mogelijk is door bedrog jegens het Engelsche publiek van de zijde van Churchill en zijn kliek, hetgeen naar hij schrijft het eenige is dat een beletsel vormt voor den vrede op de wereld, waaruit vreeselijke gevolgen voor de menschen op het eiland moeten voortvloeien. Hess gelooft nu, naar hij opmerkt, dat het mo gelijk zou zijn Engeland te overtuigen van den waanzin der houding van zijn huidige leidende fi guren. als het hem zou gelukken andere Engel sche persoonlijkheden omtrent de ware situatie in te lichten. Hiervoor kwam volgens "nem Lord Ha milton in aanmerking dien hij blijkbaar van de Olympische Spelen in 1936 te Berlijn kende. In derdaad is hij. toen zijn benzine op was. in de na bijheid van diens landgoed met een parachute^ mt zijn vliegtuig gesprongen. Blijkbaar rekende hij er op dat Hamilton en zijn kring in Engeland voldoen de invloed bezaten. Hess meende dat een bespreking met Churchill doelloos was, want hij heeft uitdrukkelijk opge merkt dat hij in geen geval den Engelschen pre- ier zelf wilde spreken. Naar voorts uit zijn aan teekeningen blijkt was hij vast overtuigd van het gucces van zijn missie. Hij rekende er op binnen omstreeks twee dagen weer terug te zijn, ja, hij geloofde zelfs dat men in Engeland de noodige ben zine voor de terugreis tot zijn beschikking zou stel len. Hij -heeft niemand, ook zijn familie niet, die hij spoedig hoopte terug te zién, van zijn voorne mens verwittigd. DE REACTIE IN ENGELAND EN AMERIKA Van welingelichte zijde wordt uit Berlijn voorts, haar het A.N.P. meldt, vernomen dat men in poli tieke kringen aldaar niet zonder belangstelling ken nis neemt van de reactie die de zaak-Hess in de internationale pers heeft gewekt. Men wijst op de gereserveerdheid in.degeheele Europeesche pers die de laatste jaren en vooral in het verloop der tegen woordige oorlogsverrichtingen illusies van werke lijkheid heeft leeren onderscheiden. Men acht het geenszins te verwonderen dat de pers, diie haar re- [dactiebureaux ver van de Europeesche werkelijk heid heeft, aan de zaak-Hess nieuwe illusies vast knoopt. Op het gebied-der buitenlandsche politiek is in de geheele aangelegenheid, naar men gisteren in de Wilhelmstrasse zeide, hoogstens interessant dat en kele landen probeeven de zaak-Hess te gebruiken voor een tendentieuze propaganda. Het ligt geheel in de lijn der Engelsche illusie-campagne en der Amerikaansche propaganda, als men in de Britsche- Amerikaansche wereld de dalende stemming van het volk tracht op te thouden met de zaak-Hess, zonder dat men acht slaat op den feitelijken toe stand. In beide Angelsaksische staten denkt men klaarblijkelijk echter niet aan de ontnuchtering die hun voiken zullen ondergaan, wanneer zij op ze keren dag zelf zien wat illusie en wat werkelijk heid is. „Naar aanleiding van een aantal vragen heeft de minister-president in het Lagerhuis de verzekering gegeven dat in de naaste toekomst een verdere ver klaring over de zaak-Hess zal worden afgelegd. Een der afgevaardigden verzocht Churchill er voor zorg te dragen dat de minister van voorlichting. Duff Cooper, de berichten over de vlucht van Hess op handige wijze en met fantasie zou behan delen". j Italiaansch 9 weermachtsbericht Aanval uit Tobroek afgeslagen. Vijandelijk convooi gebombardeerd. ROME, 14 Mei (Stefani). In zijn weermachts bericht no. 343 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben op Malta de vlootbasis La Valetta aangevallen en een vliegveld, waarbij branden veroorzaakt werden en een vliegtuig op den beganen grond vernield werd. Tijdens een gevecht tegen vijandelijke jacht vliegtuigen werden twefe Hurricanes neergehaald. In Cyrenaïca probeerde de vijand vanuit Tobroek met steun van pantserwagens een hevigen aanval te ondernemen, welke door onze troepen op dap pere wijze werd afgeslagen. Wij brachten den vijand aanzienlijke verliezen toe aan manschappen en pantserwagens, maakten gevangenen en bemachtigden machinegeweren. Tij dens optreden aan het front van Solloem, waarvan melding gemaakt is in het weermachtsbericht van gisteren, werden krijgsgevangenen gemaakt en pantserwagens alsmede zes kanonnen buit gemaakt Twee vliegtuigen van het type Hurricane werden door onze luchtdoelbatterijen neergehaald. Een vijandelijke luchtaanval op Benghasi veroorzaakte onaanzienlijke materieele schade aan woonhuizen. Onder de burgerbevolking werden eenige personen gewond. In het oostelijke bekken van de Middellandsche Zee overvielen onze vliegtuigen een vijandelijk convooi. Een schip van groote tonnage werd ge troffen. Een van onze luchtformaties overviel de vlootbasis Alexandrië en trof militaire doelen in de haven. In Oost-Afrika: activiteit van de artillerie in den sector Amba-Aladji, waar een nieuwe vijandelijke aanval werd afgeslagen. Dc eerste dag der uitreiking van de persoons bewijzen verliep in Amsterdam reeds vlot. Een kijkje in de Apollohal. (Foto Pax Holland) Verzachting der demarcatie- bepalingen in Frankrijk. Vrije goederen- en geldverkeer wordt deze maand van kracht. Het A.N.P. verneemt uit Vichy: In een officieel communiqué is medegedeeld dat het op 7 Mei te Parijs gesloten accoord betreffende de verzachting der bepalingen voor de demarcatie lijn tusschen bezet en onbezet gebied nog deze maand van kracht zal worden voor het vrije goe deren- en geldverkeer. Met uitzondering van enkele artikelen kunnen dan goederen van het bezette naar het niet-bezette gebied en omgekeerd ver voerd worden. Ook het betalingsverkeer is vrij, slechts het deviezenverkeer blijft verboden. Fransche ministerraad bijeen. Verklaring van Darlan eenstemmig goedgekeurd. VIOHY. 14 Mei Officieel wordt mede gedeeld: De ministerraad is hedenochtend om 11.00 uur bijeengekomen onder voorzit terschap van maarschalk Pétain. De mi nisterraad heeft een verklaring aangehoord van admiraal Darlan. welke eenstemmig ac coord werd bevonden. Het resultaat van deze beraadslagingen zal binnenkort blij ken. (D.N.B.) FRANSCHE PERSSTEMMEN. In de Fransche pers wordt zoo meldt A.N.P. uit Parijs nog steeds een pennestrijd gevoerd met de verklaringen van den Amerikaanschen senator Pepper. Pierre Vitoux schrijft in de „Petit Parisien" dat het Witte Huis zoowel aan de Monroeleer als aan de doctrine van goede nabuurschap, die Roosevelt zelf verheerlijkt heeft, ontrouw geworden is. Het in de practijk in toepassing brengen van deze beide leerstellingen eischt dat de Vereenigde Staten zich van iedere inmenging in aangelegenheden op andere continenten onthouden en dat zij zelfs ver plichtingen respecteeren, waarvan zij verwachten dat andere deze ook nakomen. Jean Luchaire schrijft in „Nouveaux Temps" onder het opschrift: „Frankrijk verklaart zich solidair niet het Duitsche Rijk in geval van een Amerikaanschen aanval op Europa", dat. wanneer Roosevelt besloten is tegen den wil van de meer derheid van het Amerikaansche volk aan den oor log deel te nemen om het geschokte moreel der Britsche bevolking te versterken, de vooraanstaande Fransche persoonlijkheden een deelneming van Amerika aan den oorlog tegen Duitschland gelijk zullen stellen met een aanval van Amerika op het Europeesche continent. Een aanval van Amerika op Duitschland vormt derhalve ook een aanval op Frankrijk en dientengevolge moet Frankrijk met het Duitsche Rijk samenwerken bij de ver dediging van Europa en ook van Afrika daar dit natuurlijke verlengstuk van Europa onontbeerlijk is. De houding van Frankrijk kan in den volgenden zin worden samengevat: „Frankrijk staat neutraal tegenover het Engelsch-Duitsch-Itaiiaansche con flict. Het zal echter aan den strijd deelnemen, wanneer deze den vorm van een aanval der Ame rikaansche wereld op het Europeesche halfrond e» zijn Afrikaansch verlengstuk aannemet". De Amerikaansche openbare meening is thans ingelicht. Ieder ingrijpen van de Vereenigde Staten moet er toe leiden. Frankrijk en Duitschland aaneen te smeden bij het afslaan van den aanval. Aardschok en stormen in Columbia In het plaatsje Ubala honderden huizen vernield. BOGOTA. Een sterke aardschok heeft Woens dag de Columbiaansche hoofdstad geteisterd. Verder komen uit vele provincies berichten over aanzien lijke stormschade binnen. In het plaatsje Ubala werden een paar honderd huizen vernield, alsmede de kerk en het raadhuis. (United Press). 's Middags en in den vooravond spelen de kinderen in den speeltuin van de ver- eeniging „Het Westerkwartier" aan de Houtvaart en genieten naar hartelust van schommels, draaimolen en hobbelpaarden. Het kan daar levendig genoeg toegaan. Stiller pret heeft er in de morgenuren een gcitenfamilie, die daar een hapje komt halen. Maar het wil wel gebeuren, dat de geitenjeugd de verleiding niet kan weerstaan en zich ook aan de speeltuingcncugtcn overgeeft terwijl het zorgzame ouderpaar een oogje in het zeil houdt. (Foto De Haas) De aanvallen op Malta. 600 maal. luchtalarm. Het D.N.B. deelt mede: Bij den jongsten hevigen aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de oorlogshaven La Va letta en Engelsche steunpunten voor vliegtuigen beleefde de zeevesting Malta haar zeshonderdste luchtalarm binnen een periode van nauwelijks elf maanden oorlog in de Middellandsche Zee. Alleen al in de laatste maand werd in Malta honderd maal luchtalarm gegeven, een bewijs in welke mate de aanvallen van het Duitsch-Ita- liaansche luchtwapen in den laatsten tijd zijn toegenomen. De Roode Zee als operatiegebied. Commentaar der Wilhelmstrasse: Iedereen thans gewaarschuwd. Het is een teeken van het Duitsche verantwoor delijkheidsbesef dat men te Berlijn de Roode Zee open en eerlijk als oorlogsgebied heeft gekwalifi ceerd. Deze opvatting vernam men gisteren in alle politieke kringen van ae Duitsche hoofdstad, zoo meldt-het A.N.P. In de Wilhelmstrasse ze: men omtrent de officieeel Duitsche verklaring dat thans niemand kan zeggen dat hij niet vooruil gewaar schuwd is, ais hem iets overkomt. Twee Noorsche schepen tot zinken gebracht. Oorlogsmateriaal aan boord. Het D.N.B. meldt: Twee in Britschen dienst varende Noorsche vrachtschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 6800 b.r.t. zijn door Duitsche zeestrijdkrachten in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken ge bracht. Volgens berichten uit Amerikaansche marine kringen hadden deze schepen, die onderweg wa ren van Amerika naar Engeland, oorlogsmate riaal aan boord. Jiott Tlieuias Amerikaansche bemiddeling aangeboden- Naar het Italiaansche agentschap Stefani uit Beiroet meldt, zou volgens daar uit Bagdad ontvangen berichten de regeering der Ver. Sta ten haar bemiddeling hebben aangeboden in hei Iraksch-Engelsche conflict. In Iraksche kringen verklaart men dat dit aanbod reeds van te vo ren afgewezen is, daar Roosevelt als tusschen- persoon voor Engeland alleen in overeenstem ming met de Engelsche belangen zal handelen. DE KRIJGSOPERATIES. Uit Beiroet wordt, naar het D.N.B. meldt het volgende Iraksche legerbericht gemeld. Vijandelijke vliegers wierpen bommen op twee auto's van het Roode Kruis, welke duidelijk her kenbaar waren. De beide auto's werden vernield en de chauffeurs gedood Onze gevechtsvliegtuigen ondernamen verkenningsvluchten boven vijande lijke steunpunten en keerden behouden op hun punten van uitgang terug. Een vijandelijk vliegtuig vloog boven de hoofdstad en liet vier bommen val len zonder schade te veroorzaken. Vijf vijandelijke vliegtuigen vlogen boven een stad in het Zuiden des lands en wierpen verscheidene bommen uit die ech ter hun doel misten en geen schade aanrichtten. In de Westelijke woestijn ondernamen onze land strijdkrachten krachtige aanvallen op vijandelijke stellingen. Bij Kerbela stortte een vijandelijke bom menwerper omlaag. De bestuurder werd gedood en de beide andere inzittenden die gewond geraakten, werden gevangen genomen. Omtrent den militairen toestand in Irak zijn in Amman nog de volgende bijzonderheden ontvan gen: De beschieting gedurende twaalf dagen van de liegvelden van Cineldebane en Sjoeaiti door Irak sche vliegers en artillerie heeft zeer zware bescha digingen veroorzaakt. Cineldebane is een ten koste van zes millioen pond sterling gebouwde sterkte met ondergrondsche opslagplaatsen, onderkomens bunkers. De doeltreffendheid van deze instal laties is door voortdurende Iraksche aanvallen zeer erminderd. De talrijke Engelsche vliegeraanval len op de Iraksche belegeringstroepen hebben lechts weinig kunnen uitrichten. Er word: gemeld dat voor de Engelsche aanvallen een heele reeks Engelsche vliegtuigen uit Egypte gehaald moest worden. De wegen van Basra naar het Engelsche. versterkte vliegerkamp van Sjoeaiti zijn door Irak sche strijdkrachten geblokkeerd. Dit verklaart het Engelsche plan om zich in het bezit te stellen van Roetba. Twee aanvallen zijn mislukt onder de zwaarste verliezen voor de Engelschen. De vervan ging der verliezen is voor Engeland zeer moeilijk, aangezien de gevaarlijke situatie in Egypte het niet eroorlooft noemenswaardige versterkingen naar Irak te sturen. Irak daarentegen beschikt juist on der de stammen over tienduizenden man gevechts- •oepen die tot dusver nog in het geheel niet zijn opgeroepen, omdat men een algemeene mobilisatie •oorloopig nog onnoodig acht. GEEN BLOKKADEGEVAAR VOOR IRAK. Een D.N.B. bericht, uit Istanboel deelt mede: Naar van Iraksche zijde verklaard wordt, behoeft Irak het blokkadegevaar niet te vreezen. want de autarkie van het land staat in groote lijnen vast. Zelfs als de Engelschen plaatselijke successen mochten behalen of in staat mochten zijn een of ander plaatsje te bezetten, zoo verklaart men voorts van Iraksche zijde, zou dit niets veranderen aan de succesvolle voortzeting van den oorlog, want Irak zal in volstrekte nationale eensgezindheid door rechten tot de verovering van zijn absolute onaf hankelijkheid. Alle speculaties op meeningsver- schillen onder de Iraksche stammen zullen onjuist blijken. HULP VAN AFGHANISTAN? Volgens een bericht uit Beiroet heeft Radio Bagdad gemeld dat het volk van Afghanistan zijn regeering verzocht heeft Irak te hulp te snellen. De regeering van Afghanistan heeft daarop den Engel schen gezant verzocht stappen bij zijn regeering te ondernemen om het Iraksch-Engelsche conflict op te lossen, daar er anders gevreesd moet worden voor een algemeenen opstand in alle Agrarische landen. De Iraksche minister-president heeft Woensdag, naar verder uit Bagdad gemeld wordt, en beroep gedaan op het Iraksche volk ten behoeve van de nationale verdediging. Hij herinnerde daarin aan de vroegere inspanning en offers en verklaarde: ..Het is de plicht van ieder afzonderlijk zijn land^ genooten te helpen die naar de wapens gegrepen hebben om de vrijheid en onafhankelijkheid van het land te verdedigen". Voorts verneemt het D.N.B. dat Fauzi Kaukji Bey, de leider van den Palestijnschen opstand van 1936. benoemd is tot majoor in het Iraksche leger. Hij had zich met een afdeeling vrijwilligers naar Palestina begeven om den strijd tegen de Engel schen te organiseeren. Hij blijft geplaatst onder het Iraksche bevel en heeft den status van Iraksch soldaat. De gezant van Saoedie Arabië in Kaïro heeft het in het buitenland verspreide bericht betreffende beweerde troepenconcentraties van zijn land tegen Irak met beslistheid tegengesproken. Zekere veilig heidsmaatregelen van Saoedie Arabië hebben, naar de gezant verklaarde, alleen betrekking op de be scherming van de eigen grenzen. Gebouw dat 40.000 personen kan herbergen Krachtens een besluit van den Duce houdt Albanië op 20 Mei op operatiegebied te zijn. Voor het Italiaansche kustgebied aan de Adriatische Zee. dat op 6 April tot een diepte van 15 Kilometer tot operatiegebied was verklaard, is de maatregel be perkt tot stellingen van kustartillerie en afweer geschut. (D.N.B.) Volgens een te Beiroet uit Jeruzalem ontvan gen bericht heeft de Britsche hooge commissaris het vertrek van alle Engelsche vrouwen en kin deren uit Palestina bevolen, aldus verneemt het DN.B. Volgens onbevestigde berichten uit Kaïro zullen deze vrouwen en kinderen naar Egypte worden gebracht. Het Zwitsersche Telegraafagentschap meldt uit Vichy dat den Zwitserschen instanties officieel mededeeling is gedaan van het verbod van invoer van Zwitsersche dagbladen in Frankrijk. Van be voegde Zwitsersche zijde verluidt in dit verband dat deze maatregel der Fransche regeering waar schijnlijk zijn oorsprong vindt in de'nieuwe Fran sche persbepalingen. (D.N.B.) Het Britsche ministerie voor de posterijen deelt mede dat de post. die tusschen 31 Maart en 5 April van Amerika naar Groot-Br:ttannië gezon den. „door vijandelijk optreden" verloren is g gaan. (D.N.B.) Uit Madrid verneemt het D.N.B.: In de haven van Cartagena zijn negen schip breukelingen aangekomen in een motorboot die afkomstig was van een tankschip, dat ter hoogte van Tanger door een Duitschen onderzeeër was ge torpedeerd. Zij hadden tien dagen in volle zee rondgedreven. De ..Giornale d'Italia*' verneemt uit Dama: cus dat de voormalige Iraksche premier Taha el Hasjïm: plotseling is gestorven. De overledene was de voorganger van den huidigen titularis Kaïlani. Toen deze aan de macht kwam, vluchtte Hasjimi uit Bagdad, Amerika en de oorlog. Uitlatingen van Roosevelt tijdens de laatste verkiezingscampagne. WASHINGTON. 14 Mei (D.N.B.) Met betrek king tot de verklaring van mevrouw Roosevelt dat haar man nooit beloofd heeft het land niet in den oorlog te voeren, publiceert de „Times Herald" de volgende uitlatingen van Roosevelt tijdens de verkiezingscampagne: Boston 30 October 1940: ..Wij bewapenen ons niet ten behoeve van een strijd of een interven tie in een vreemd conflict. Ik herhaal nogmaals dat ik op de basis van onze partij blijf staan, dat wij niet moeten deelnemen aan vreemde oorlogen, noch ons leger, onze marine of ons luchtwapen voor den strijd in vreemde landen buiten Ame rika zullen zenden, tenzij in het geval van een aanval. Aangezien ik tot u. vaders en moeders, spreek, geef ik nogmaals de verzekering. Ik heb dit reeds vroeger gezegd, maar ik zal het nog maals en steeds weer zeggen: uw jongens zuilen niet in een vreemden oorlog gezonden worden." New York. 23 October 1940: ..Uw regeering heeft zich in 1935 er toe gezet om met het oog op de in de geheele wereld toenemende gevaren al de toe vallen uit te schakelen die in het verleden tot den oorlog hebben geleid. Wij hebben duidelijk gemaakt dat schepen onder Amerikaansche vlag geen munitie naar oorlogvoerende landen kun nen brengen en dat zij zich buiten de oorlogs zones moeten houden." Brooklyn. 3 November 1939-„Ik strijd er voor om voor onze natie welstand en vrede te behou den. Ik strijd er voor om ons volk uit vreemde oorlogen verwijderd te houden en vreemde regee- ringsconcepties ver te houden van de Vereenigde Staten." Cleveland. 3 November 1940: ..Het eerste doel van onze buitenlandsohe politiek is ons land uit den oorlog te ihouden." MOSKOU. I De bouw van het „Paleis der Sovjets", dat het hoogste gebouw der wereld moet worden, maakt op het oogenbük snellen voortgang. De uit twee concentrische ringen van gewapend beton bestaan de fundamenten zijn gereed en het stalen geraam te teekent zich reeds tegen de lucht af. Naar dc leidende architect Jofan verklaarde zal het gebouw een hoogte van 416 meter bereiken, een oppervlakte van 100.000 vierkante meter beslaan, een inhoud van 6.5 millioen kubieke meter hebben en een gewicht van twee millioen ton. Er zullen eenige duizenden vertrekken in komen en het zal meer dan 40.000 menschen kunnen herbergen. Het beeld van Lenin. dat het gebouw kronen zal. wordt 95 meter hoog bij een borstomvang van 30 meter. De wijsvinger van de rechterhand zal alleen al 4.5 nieter lang zijn Bovendien zullen nog meer dan "00 andere beelden van 10 tot 15 meter hoogte ver rijzen. De modernste inrichting zal dit „Paleis" bevatten: snelle en langzame liften, rollende trap pen. een automatisch telefoonnet met 9000 aan sluitingen. een radiostation, een televisiestation, een buizenpostsysteem, epn weerkundig station en een automatische garderobe. De redevoeringen, die in de aan 21.000 personen plaats biedende groote zaal gehouden zullen worden, kunnen door een speciaal systeem vrijwel gelijktijdig in 16 verschillende talen vertaald en telefonisch in de enorme zaal erspreid worden. Voor iedere zitplaats zullen zich koptelefoons en bijbehoorende contactdoozen be vinden. De hal, die in amphitheatervorm gebouwd wordt, is niet alleen voor massa-vergaderingen, congressen en wetenschappelijke conferenties bestemd, maar ook voor concerten, tooncelvoorstellingen en derge lijke uitvoeringen. Meer dan 2000 tooneelspeiers zouden gelijktiiaig op het tooneel kunnen ontreden. De tooneelvloer is dusdanig .gemaakt dat alle noo dige decorstukken gemakkelijk uit de kelders naar boven geheschen kunnen worden. Rondom deze groote hal worden drie voorruimen. wandelgangen, salons en bureaux gebouwd. Behalve de groote zaal komt er nog een kleinere, die aan 6000 personen plaats zal bieden en die voor de gemeenschappe lijke zittingen van beide colleges der Opperste Sovjet gebruikt zal worden. Ook hier zullen ne- venvertrekken gemaakt worden. Tenslotte komen er nog een derde en een vierde zaal, bestemd voor de afzonderlijke bijeenkomsten der beide colleges. Deze zalen komen tusschen de groote en de kleine hal te liggen. 0 fabrieken en 30 experimenteele instituten wer ken aan den bouw. waardoor njeer dan 2000 arbei ders aan bet werk gehouden worden. Als materiaal worden de mooiste marmer, en granietsteenen van het Sovjet-Russische gebied gebruikt. In dit jaar moet het gebouw nog een hoogte van 60 meter be reiken. zoodat nog een reeks van jaren voorbij zal gaan, voordat het „Paleis der Sovjets" voltooid zal zijn. (United Press) Von Papen bij Inönü. Onderhoud in tegenwoordigheid van Saradjogloe. Het D.N.B. verneemt uit Istanboel: Ambassadeur Von Papen heeft Woensdagmiddag een onderhoud van een uur gehad met den presi dent der republiek. Inönü. De audiëntie werd bij gewoond door den minister van Buitenlandsche Zaken Saradjogloe. Een hoekje van het Friesche schoolmuseum, dat onlangs te Leeuwarden is geopend. (Foto Pax Holland) Ü^adio Jlxogxamma VRIJDAG 16 MEI 1941. Nederlandsch Programma. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlck. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten 8 15 Schriftlezing en Meditatie (voorbe reid door de Christ. Radio-Stichting). 8.25 Gewijde mu ziek (gr.pl 8 45 Gramofoonmuziek. 9.15—9 20 Voor de hulsvrouw. 10 00 Het Amahtle-sextet. 10.20—10.40 Daelama- tle. 11 10 Gramofoonmuziek. 1 30 Zang met pianobegelei ding 12.00 Het Amusementsorkest 12 42 Almanak. 12.45 B. N. O Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Bart Ekkers. 1 30 Gramofoonmuziek. 1.45 Ensemble Erica Helen. 2.15—2 30 Voor de vrouw. 3.00 Het Stedelijk Orkest van Maastricht. 3.30 Orgelspel cn zang. 4.00 Lezen in den Bijbel (voorbereid door het Vrljz.lnnlg-Protestantsch Kerkcomlté). 4.20 Gramofoonmuziek. 4 30 ..Anton Bruck ner's Kerkmuziek", causerie met gramofoonplaten. 5 15 B. N. O Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Orkest Eloward. 6 15 „Bulgarije", lezing. 6.30 Ensemble Band! Balogh. 7.00 B. N. O. Economi sche vragen van den dag. 7.15 Het Peter strijkkwartet. 3.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Het Omroeporkest en solist. 9.10 Productieslag 1941. 9.25 Avondwijding (voorbereid door 't Vrtjzlnnlg-Protestantsch Kerkcomlté). 9 30 Berichten. Engelsch. 9.45 Gramofoon muziek. 1000—10.15 B. N. O Engelsche berichten. Nederlandsen Programma. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.4S Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N'. o. Nieuwsberichten, a 15 Gramofoonmuziek 10.00 Pianovoor dracht cn gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gramofoonmuzlck. 11.30 Orgelspel. 12 00 Berichten. 12.15 Russisch orkest „Slawa" en solisten, 12.45—1.00 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1 30 Enscmbie Amende. 2 00 Het Stedelijk Orkest van Maastricht. 2.45 Gramofoon muziek. 3.00 Ensemble Bandl Balogh. 3.30 Voor de vrouw. 3.45 Orkest Eloward. 4.15 Gramofoonmuziek 4.30 Voor de Jeugd 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, eco nomische en beursberichten. 5.30 De Ramblers. 6.00 Reli gieuze boekbespreking (voorbereid door de Christ. Radlo- Stlchtlng) 6.15 De Snarenzangers. 6.45 Toeristische raad gevingen. 7.00 B. N. O. Economische vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuziek. 7 30 Kapitalisme en natlonaal- sociallsme Hl lezing. 7.45. Het Omroepsymphonle-orkeat cn solisten. 3.45 Toespraak voor de Winterhulp Nederland. flOO Gramofoonmuziek. 10.00 B. N. O. Nieuwsberichten, •lultlng.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7