Haarlems Dagblad ?ie volkstuintjes. J^eiqxand Ernstige verliezen aan Britsche oorlogs- en koopvaardijvloot toegebracht. De bloemversiering op de Groote Markt Duitsche luchtaanvallen op Zuidwest- en Oost- Engeland. Aanvallen op steden in Syrië. oft 8e JAARGANG No. 17767 igave lourens Cosier, Maatschappij voor Courant- igaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote us putstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- ianst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. lefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 400, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, cj) 525 Soendaplein 12230 al* cie Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede THNSD'AG 20 MEI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden f 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17V2- Groentjes zie rubriek. Wat gedaan moet worden om de opbrengst te mogen houden. ledegedeeld wordt, dal een ieder, die voi (jaar- 1941 akkerbouwproducten teelt voor •oor het ijaar 1941 akkerbouwproducten teelt voor eigen kiii in een (volks)tuintje, aangeraden wordt, je met het oog op eventueele uitreiking van voerbewijzen. hiervan kennis te geven aan den uncialen Voedselcommissaris. Deze zetelt voor :"jnrd-Eolland in Alkmaar. olkstuinvereenigingen kunnen volstaan met het 'I? even van alle leden tezamen. Zij moeten hier- 5? r den Provincialen Voedselcommissaris doen .j., iomen, een scheiskaart van de betrokken per- npen. met gemeente, waarin deze gelegen zijn. tens een lijst met he; aantal genummerde per- !en, me1 daarachter de naam van den gebruiker, otte van diens gezin, grootte van zijn perceel get'ielde producten. Een duplicaat hiervan moet ie: bezh zijn van het bestuur. Ook op het land ten de perceelen genummerd zijn. iet nadruk wordt er nogmaals op gewezen, dat gebruiker van het perceel den tuin geheel en eel elf moet bewerken, en dat de geteelde produc- en alleen voor eigen gezinscomsumptie gebruikt worden. Van eventueele overschotten moet en mis worden gegeven aan den Provincialen Voed en ommissaris. ng H.A. aardappelland Noorder Sportpark in n het Noorder Sportpark te Haarlem is onge- r 2 H.A. grond beschikbaar, geschikt om daar- aardappelen te poten. )aar het onder de huidige omstandigheden van grootste belang is, dezen grond voor dit doel te n. mtten, heeft de Regeeringscommissaris voor ;a_arlem voor scheuren, bemesten en bepoten een Irag van f 800 beschikbaar gesteld. tde Wielwijziging Kleverparkweg. Het raadsbesluit hiertoe ingetrokken kt, Ju Ged. Staten pevsisteeren bij hun bezwaar tegen de uitgave van f 60.500 ten behoeve van een profiel- ziging van den Kleverparkweg tusschen de verlaan en de Brederodestraat heeft de Re- ringscommissaris voor Haarlem besloten het dsbesluit, waarbij genoemd bedrag beschikbaar rd gesteld, in te trekken. Het orgel in de St. Bavo. Verdere restauratie. ïu men de vorige maand gereed is gekomen met restauratie van het orgel in de Haarlemsche St. vo doet zich de vraag voor, hoe het nu staat met uitvoering van het groote plan, dat eenige jaren eden door den organist, den heer George Robert rd ingediend. let spreekt vanzelf, dat de tijdsomstandigheden 1 spoedige uitvoering van een en ander verhin- ren, maar, aldus deelde de heer Robert ons de, verwacht mag toch worden, dat de eischen, het orgel stelt, niet geheel vergeten zullen rden. Daarvoor komt dan wel in de eerste plaats orgelfront en het pijpwerk in aanmerking, want leek kan zelfs zien, dat hier het een en ander ■d noodig is. Dit zal bij een voortgezette restau- e dan ook wel het eerst aan de orde zijn. DAME DOOR WIELRIJDER AANGEREDEN. Maandagmiddag kwart over vijf werd een 40- ige dame op den hoek KenaustraatKenaupark Haarlem door een rechts passeerenden wielrijder ingereden. Zij viel en brak het rechter onderbeen, por leden van den Ongevallendienst werd zij, na 'rbonden te zijn, per ziekenauto naar het St. Elisa- "ïs Gasthuis vervoerd. De politie tracht den 'rijder op te sporen. Tegen frauduleus slachten. Streng optreden voorgeschreven. Ie secretaris-generaal van justitie heeft dezer gen aan de daarvoor in aanmerking komende in- inties hier te lande een circulaire doen uitgaan treffende de frauduleuze slachtingen. In deze culaire wordt opdracht gegeven tegen fraudu- ïze slachtingen een zeer strenge vervolging in te Hen, opdat binnen korten termijn hieraan een Dde komt. (N. R. Crt.) Het verbod der rij wiel taxi's. "s-GRAVENHAGE, 19 Mei. (A.N.P.) Naar aan- ding van het heden ingegane verbod van rijwiel- si's wordt ons van bevoegde zijde gemeld, dat ermede een verschijnsel van de straat verwijderd >rdt, dat met het gezonde en natuurlijke morali- tsgevoel van den Noord-Europeesch én mensch et overeen te brengen is. Het gaat in het gegeven val om dienstbe'oon van vernederenden en on- "aardigen aard. Zegt men wellicht, dat het hierbij in werklooze jonge menschen gaat, die op deze ijze hun levensonderhoud verdienen, dan kan arvp geantwoord worden, dat iedere werkwillige er of eventueel in Duitschland werk genoeg krij- in kan, dat van meer waardigen aard is. Het is 1 blijft onwaardig, als de een den ander als een lelie door de straten moet vervoeren. Voor bagagevervoer blijft de rijwieltaxi natuur- k veroorloofd. Slechts voor personenvervoer is ze irboden. Kano op de Rotte overvaren. er Een der inzittenden om het leven gekomen. ianj ROTTERDAM. 20 Mei. In de Rotte is gister- iiddag een tweepersoonskano, waarin gezeten wa- °j! bi de 18-jarige M. F. de Waard en de 15-jarige ia„ Kpeditieknecht C. Maasbach, overvaren door het M°rschip ..Fientje". De kano kapseisde en beide pngelui raakten te water. De 20-jarige W. J. Pronk, tonende in een woonschip in de Rotte, sprong hen b en wist De Waard op den wal te krijgen. Maas- oi- ech werd gered door den schipper van het motor- tte bhip. Hij bleek een wonde in een der beenen te ies lebben opgeloopen en kon, na in het ziekenhuis te «in behandeld, huiswaarts keeren, maar de levens feesten van De Waard, welke men gedurende een mr heeft trachten op te wekken, bleken geweken k zijn. Welke leerlingen kunnen tot het M.O. worden toegelaten? In een uitvoerig .Verslag" ln Het Haarlemsche Schoolblad, orgaan der afdeeüng Haarlem en Omstr van het Nederlandsche Onderwijzers Genootschap, van een inleiding over het hierboven genoemde on derwerp, welke onlangs door den heer A Jager te Heemstede, voor leden en genoodigden van het N O G. werd gehouden, wordt een beroep gedaan op on derwijzers en leeraren om proeven te nemen met een „eenvoudig middel", dal ook op eenvoudige wijze kan worden toegepast, om te onderzoeken, welke candi- daten voor het M. O geschikt zijn en op dien grond dus ook tot dit onderwijs kunnen worden toegelaten Aan dit verslag is het volgende ontleend' Het aanbevolen middel verschilt hierin van de toelatings-examens, dat het ontleend is aan de prac- tijk van het M. O., terwijl het toelatings-examen be rust op de practijk van het onderwijs, dat in de op leidingsklas der lagere school wordt gegeven Het verschil is derhalve dat het rekening houdt met het oordeel van den leeraar en dus, zonder om wegen, gericht is op het doel. waarvoor het onderzoek wordt ingesteld. Immers in de ^practijk van het M. O hangt van het oordeel van den leeraar af, of een leerling aan het einde van den cursus zal „overgaan", het is dus óók beslissend ten aanzien van de vraag, of een leer ling in staat zal zijn, zijn onderwijs te volgen. Dit oordeel van den leeraar berust niet op wat een leerling vroeger, op de Lagere school, heeft geleerd, of wat hij daarvan heeft onthouden, ook niet op de eigenschappen van den leerling, bijv of hij" vlijtig is of lui, zelfs niet of hij intelligent is of dom. maar het berust op concrete feiten, vastgesteld bij het over- hooren en beoordeelen van lessen, repetities en proef werken en dat oordeel heeft hij uitgedrukt in con troleerbare cijfers, de cijfers 1 tot 10. In overeenstemming hiermee bestaat het aanbevo len middel nu hierin, dat de ondej-wijzcr (of leeraar) zijn leerlingen iets laat lezen met de opdracht, dat wanneer zij daarmee klaar zijn, opschrijven wat zij gelezen hebben. Het kan een stuk zijn uit een tijd schrift of een krant, geen verhaaltje of zoo, iets waar bij de fantasie een rol kan spelen, hetgeen nu niet bedoeld wordt, ook geen puzzle met een verraderlij ken val, waarmee argelooze leerlingen „er in" zouden lcopen, hetgeen nooit onze bedoeling kan zijn, maar: een met zorg gesteld stuk, waar iets in staat, dat de moeite van het lezen waard is, en dat niet boven hun bevattingsvermogen ligt. Men mag dan verwachten, dat deze leerlingen, iedere leerling naar zijn individueel vermogen zullen lezen wat er „staat", d.w.z. dat zij zich voorstellen, wat de schrijver van dat stuk zich heeft voorgesteld. Vervol gens zullen zij moeten weergeven, ook schriftelijk, wat zij zich bij het Lezen hebben voorgesteld. Dit laatste moet dan zoo getrouw mogelijk overeenstem men met de opvatting van den schrijver. Niets „méér", en ook niets „anders". Het mag wel iets „minder" zijn, maar dit wordt dan in mindering gebracht van het cijfer, dat ervoor gegeven wordt. In dat cijfer wordt dus het oordeel over een leerling uitgedrukt, gemeten naar denzelfden maatstaf, dien de leeraar bij zijn leerlingen aanlegt, zoodat daarin ook, evenals bij de beoordeeling van den leeraar, alle meer of minder bekende of onbekende factoren, die op dat cijfer van invloed zijn geweest (ijver, concentratie, intelligentie, enz.) automatisch zijn in begrepen. Wanneer nu aan het ingeleverde werk van een leer ling een aan de eischen van het M. O. voldoend cij fer kan worden toegekend, dan ligt hierin ook, tot de uiterste grens van zekèrheid, de waarborg, dat hij in staat zal zijn dit onderwijs te volgen, en dan is dat cijfer ook beslissend t.a.z. van de vraag, of hij tot dit onderwijs kan worden toegelaten. Du i tsch weerm a ch ts be rich t Vliegvelden op Kreta aangevallen. De werkloosheid cn de jeugd. Ongunstige cijfers voor de onderwijzers. Interessant zijn de cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft over de jeugdwerkloosheid in Nederland. De statistiek loopt ovef jonge mannen die in de. jaren 1919—1926 geboren zijn, dus van 14 tot 21 jaar. Het percentage der werkloosheid voor alle beroepen tezamen was: 14 jaar: 21,5 pet.; 15 jaar- 11.5 pet.; 16 jaar: 11 pet.; 17 jaar: 11.2 pet.; 18 jaar: 11.3 pet.; 19 jaar: 10.8 pet.; 20 jaar: 11 pet.; 21 jaar: 11.6 pet. Het hoogst was het percentage werkloosheid onder de onderwijzers. Dit was: 18 jaar: 63,6 pet.; 19 jaar: 63,9 pet.; 20 jaar: 46.2 pet.; 21 jaar: 36.2 pet. Dit cijfer toont wel zeer sterk de groote werkloosheid onder de jeugdige onderwijzers aan, Natuurlijk zijn de jongelieden die een aanstelling kregen als kweekeling met akte (dus tegen een lage bezoldiging) niet onder de werk- loozen begrepen. Van de jongelieden die in het bezit dei- onderwijsakte zijn was op 21 jarigen leeftijd nog n dan 1/3 werkloos. Wij herinneren er aan dat er thans maatregelen geno men zijn om door de verlaging van de leerlingensehaal het aantal werklooze onderwijzers(essen) te verminderen. Te Haarlem waren op het eind van 1940 onder de 5024 werkloozen 147 jonge mannen onder de 18 Jaar. Daaruit blijkt dat in Öïize stad betrekkelijk weinig jongens zonder werk zijn. Iedereen weet, dat er in Zandvoort garnalen te vangen zijn. In de zwinnetjes zie je ze dartelen en met een netje haalt men er wel eens een op. Maar wat verder in zee krioelen de groote massa's van deze schaaldiertjes en als weer en wind dienen trekken de Zandvoortsche gar- nalenvisschers er met hun scheepjes op uit en komen soms met een niet onaanzienlijke vangst terug. Zoo'n vangst ziet men hierboven; Drie scheepjes hebben veertien manden garnalen aan land gebracht, die nu verkocht worden. Zoo'n mandje brengt tegenwoordig tien gulden op. De vangst is dus de moeite waard. (Foto Stevens) BERLIJN, 19 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Het Duitsche luchtwapen heeft gisteren en vannacht harde slagen toegebracht aan Britsche zeestrijd krachten en koopvaardijschepen in het zee gebied om Engeland en in de Middellandsche Zee. Gevechtsvliegtuigen vernietigden in het Kanaal van St. George twee koopvaardijschepen met tezamen 12.000 b.r.t., wierpen een koopvaar dijschip dat deel uitmaakte van een krachtig be schermd convooi, ten Westen van de baai van Donegal, in brand en beschadigden drie groote vrachtschepen op ernstige wijze. In het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan vernietigde een gevechtsvliegtuig een tank schip van 10000 b.r.t. Duitsche gevechtsvielgtuigen en duikbommenwerpers beschadigden in de Baai van Soeda op Kreta een kruiser der „York"-klasse, als mede twee torpedojagers door voltreffers en brach ten twee kleine koopvaardijschepen tot zinken. Bovendien werden zes groote koopvaardijschepen, waaronder een tankschip, zoo zwaar getroffen dat nieuwe verliezen aan scheepsruimte als zeker kun nen worden aangenomen. Duitsche jachtvliegtuigen vernietigden op vlieg velden van het eiland Kreta zeven Britsche vlieg tuigen op den beganen grond en schoten een Britsch jachtvliegtuig van het type Hurricana in een luchtgevecht omlaag. In Noord-Afrika brachten verkenningtroepen van het Duitsche Afrika-corps in den sector van Tóbroek bij een plaatselijken aanval een aantal krijgsgevangenen binnen. De vijand liet vannacht met zwakke strijdkrach ten een gering aantal brisant- en brandbommen val len op plaatsen van het Noord-West-Duitsche kust gebied. De aangebrachte schade is onaanzienlijk" De nationale Chineesche regeering te Nanking. Binnenkort erkenning door Duitschland en Italië. TOKIO, 20 Mei (Domei). In antwoord op een desbetreffende vraag die gesteld werd naar aan leiding van een courantenbericht heeft de woord- vberder van het inlichtingenbureau hedenochtend op de gebruikelijke conferentie voor de buitenland- scne pers verklaard: „Wij verwachten binnenkort de erkenning van de nationale Chineesche re geering te Nanking door Duitschland en Italië, doch wij kunnen niet precies zeggen wanneer". Mussolini bestudeert met eenige officieren de stafkaart, waarop de operaties van de verschillende lcgerafdeelingen dér Italiaansche weermacht zijn uiteen gezet. (Foto OrbisHolland) Reclameborden langs de Vischhal Zooals men weet wordt van gemeentewege mede werking verleend tot het verlevendigen van den aan blik van de Groote Markt te Haarlem door middel van een bloembakversiering aan gevels van ge meentegebouwen en aan de muziektent. Voorts blijkt het gewenscht, gedurende de periode van vorenbedoelde versiering den langen vlakken gevel der Vischhal naar de zijde van de Smede- straat zooveel mogelijk te onderbreken door in vier var. de penanten reclameborden aan te brengen voor affiches van het Frans Halsmuseum e.d. Voor deze doeleinden heeft de Regeeringscommis saris voor Haarlem een bedrag van f 300 beschik baar gesteld. NERINGEN. AMBACHTEN EN BEDRIJVEN. De Regeeringscommissaris voor Haarlem heeft be sloten, de rekening van inkomsten en uitgaven der goederen van de voormalige corporatiën van nerin gen, ambachten en bedrijven over 1940 goed te keu ren en het voordeelig saldo ad f 1.330.11 te doen stor ten in de Gemeentekas. Een speel plaats op hét Teylerplein. Ie Haarlem. Omgeven door een planlsoenaanleg. De tegenwoordige toestand op het Teylerplein is weinig bevredigend te achten. O.m. is de behoefte gebleken aan een speelgelegenheid voor jonge kin deren. wonende in de omgeving. Een goede oplossing hiervoor is te verkrijgen door het middengedeelte van het Teylerplein in te richten als speelplaats en dit te betegelen en dit gedeelte vervolgens te om geven door een laag muurtje, waarin aan drie 2ijden een toegang te maken en het overige deel van het plein, rondom de speelplaats, als plantsoen in te rich ten. De Regeeringscommissaris voor Haarlem heeft be sloten, bovenstaande verbeteringen te doen treffen en daarvoor een bedrag van f 8640 beschikbaar te stellen. Solloem sinds 16 Mei in Duitscli- Italiaansch bezit. Engelsche beweringen tegengesproken. BERLIJN, 20 Mei (D.N.B.) Het D.N.B. verneemt van bevoegde zijde het volgende: Solloem is sedert den zestienden Mei in handen van de Duitsch-Ttaliaansche troepen. Andersluidende En gelsche beweringen zijn even onwaar als het van En gelsche zijde verspreide bericht dat de Duitschers tijdens de jongste gevechten in Noord-Afrika meer dan vijfhonderd gevangenen verloren zouden hebben. De vrijheid der zeeën. De „Diplo" laakt het optreden der Vereenigde Staten. BERLIJN 20 Mei (D. N. B.) Tegenover de po gingen van Roosevelt en Huil, om naar aanleiding van de Noord Amerikaansche handelsweek, de schuld aan de op het geheele Westelijke Halfrond heerschende ontevredenheid over de economische en commercieele omstandigheden, op de autoritaire staten te leggen, schrijft de „Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondeuz", dat de ware reden hier voor in de veronachtzaming van het beginsel der vrijheid van de zeeën door Engeland met steun van de tegenwoordige Amerkaansche regeering te zien is. Want bestond er werkelijk een vrijheid der zeeën, schrijft de „Diplo", dan zouden er geen be perkingen bestaan voor het internationale handels verkeer met alle goederen, die niet onvoorwaarde lijk tot de contrabande behooren. Daarom hoeden Roosevelt en Huil zich ervoor het netelige onder werp „vrijheid der zeeën" ter sprake te brengen. Over het algemeen, zoo vervolgt de „Diplo", zijn het niet bepaald de begrippen gerechtigheid en we- derkeerigheid. welke de tegenwoordige bewinds lieden der Vereenigde Staten op het gebied van oolitiek en handel in het verkeer tusschen de staten gebruikt wenschen te zien. Dezelfde instanties, die b.v. bij de asmogendheden 't voornemen van wereld overheersching veronderstellen, verhelen niet dat zij het als hun natuurlijk recht en doel beschouwen om met hun Engelsche vrienden de zeeën en daar mede de wereld te overheerschen. Tegenover de bewering van Roosevelt en Huil dat de Vereenigde Staten in het verleden „de lei ding op zich genomen hadden bij de poging om de kanalen van den internationalen handel te herope nen en op den grondslag van wederzïjdsch voordeel van eerlijken handel en vriendschappelijke samen werking, een opbloei van den wereldhandel te ver krijgen", verklaart de „Korrespondenz" dat men in Europa niet vergeten heeft hoe de Vereenigde Sta ten de economische conferentie van Londen, die door alle landen met de beste voornemens was ge organiseerd, torpedeerden, om een stabiliseering van ie valuta te verhinderen, welke hun de mogelijk heid eener „dumping" van goederen had ontnomen. Wanneer Roosevelt en Huil niettemin meenden de ■vereld een soort leiderschap der Vereenigde Sta ten. voor het herstel van den wereldhandel te kun nen aanbieden, moet bedacht worden dat Europa uit bittere ervaring de Noord-Amerikaansche ad viezen op economisch en commercieel gebied te goed kent om zich nog eens aan Noord-Amerikaan- •che deskundigen of beter gezegd aan economische hnperialisten uit te leveren. ONDERSCHEIDING VOOR GOERING EN VON RIBBENTROP. HSINGKING. 20 Mei. (D.N.B.) - De keizer van Mandsjoerije heeft gisteren rijksmaarschalk minis ter-president Hermann Goering en den minister van buitenlandsche zaken van het Duitsche rijk, Von Ribbentrop, onderscheiden met de Orde van den Draak, eerste klasse. HEDEN: 8 PAGINA'S Britsche duikboot tot zinken gebracht. STOCKHOLM. 20 Mei. (D.N.B.) Reuter meldt dat Duitsche vliegtuigen vannacht bommen hebben laten vallen op de Zuid-westelijke districten van Engeland. Daarbij ontstond volgens Reuter „eenige schade". Ook in een streek van Oost-Engeland zijn brisantbommen gevallen. Naar net D.N.B. voorts verneemt heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig gisterochtend ten Zuid westen van Weymouth een Britsche duikboot ver nietigd. De aanval was voor de Engelschen een vol komen verrassing. Voor de boot kon duiken, trof fen twee zware bommen het achterschip. Na zware ontploffingen richtte zich de boeg rechtstandig naar boven. Onmiddellijk daarop zonk het vaartuig. Verder wordt bekend dat zes Messerschmitts gistermiddag bij een aanval op de Engelsche Zuid- Oostkust op twaalf Spitfires gestuit zijn. Tijdens het luchtgevecht werden vier vijandelijke jagers zonder eigen verliezen neergeschoten. AANVAL OP CONVOOL BERLIJN. 19 Mei. (D.N.B.) Een Duitsche duikboot heeft op den Atlantischen Oceaan Britsche tankschepen, die in convooi voeren, met een ton nage van 33.000 br.t. in den grond geboord. Vijf bommenwerpers boven Rajak. Drie Engelsche vliegtuigen hebben, naar Stefani uit Beiroet meldt, over Damascus gevlogen en de burgerbevolking met machinegeweren beschoten. Er zijn echter geen slachtoffers gevallen. Naar voorts uit Beiroet gemeld wordt hebben Zondagmiddag vijf Engelsche bommenwerpers Rajak gebombardeerd. Er zijn geen slachtoffers ge vallen. Ook is er geen schade aan gebouwen aan gericht. Door het hevige vuur van het Fransche afweergeschut werden de Engelschen tot den terug tocht gedwongen. Als gevolg van de mededeelingen der Iraksche regeering, volgens welke have en goed van alle Iraksche staatsonderdanen in beslag worden ge nomen en zij eventueel ter dood veroordeeld zullen worden wanneer zij den Engelschen eenigerlei dienst bewijzen, zijn talrijke Irakkers, die zich nog in de Engelsche gebieden bij Habbaniyah en Basra bevonden, uit deze gebieden vertrokken en heb ben zij zich ter beschikking gesteld van de Iraksche autoriteiten. Belangrijke beslissingen te Washington op komst? Afkondiging van nat ionalen crisis toestand99 zou in voorbereiding zijn. Overneming van Fransche bezittingen verwacht. NEW-YORK, 20 Mei. (D.N.B.) In Congres kringen te Washington verluidt dat president Roo sevelt de afkondiging van den nationalen crisis toestand voorbereidt, waardoor zijn volmachten vooral op militair gebied aanzienlijk zouden worden uitgebreid. Ondanks de tegenspraak van het Witte Huis, dat Roosevelt geen bijzondere boodschap over buitenlandsohe politieke vraagstukken aan het Congres overweegt, blijft het gerucht de ronde doen, aldus meldt de „New-York Daily News", uit Washington dat de president de verscherping van de positie der Vereenigde Staten z.g. als gevolg van de Fransch-Duitsche toenadering, tot voorwendsel zal nemen om een onverwijlde versterking der mi litaire samenwerking met Engeland tot stand te brengen. In Washington verwacht men dat de Fransche bezittingen op het Westelijke Halfrond door Ame rika zullen worden overgenomen en dat de Ver eenigde Staten aan een eventueele poging zullen deelnemen, Dakar te bezetten. Het is mogelijk, meldt de correspondent verder, dat Londen wegens gebrek aan oorlogsschepen voor deze onderneming de Vereenigde Staten zal verzoeken Engeland met zijn vloot de uitvoering van de krijgsverrichtingen te helpen. In breede kringen van Washington is men er van overtuigd dat Roosevelt aan den voor avond van groote beslissingen staat. VOORSTEL VAN AFGE VAARDIGDE CASE. In aansluiting op het bovenstaande verneemt United Press uit Washington dat de republikein- sche afgevaardigde Case een voorstel bij het Huis van Afgevaardigden heeft ingediend, waarbij het staatsdepartement gemachtigd wordt de Fransche bezittingen in de Ver. Staten te verwerven. Spe ciaal Fransch Guyana zou hiervoor in aanmerking komen. Iraksche luchtmacht valt Engelsche pantserwagens en troepentrans porten aan. Bommen op het Iraksche steunpunt Rasjid. DAMASCUS, 20 Mei (D.N.B.) Het Iraksche legerbericht nummer 21 luidt als volgt: Westelijk front: onze voorposten blijven met den vijand in contact. Zij hebben den strijd aange bonden met vijandelijke patrouilles die zij, na hun verliezen te hebben toegebracht, op de vlucht heb ben gedreven. Zuidelijk front: onze strijdkrachten gesteund door daar wonende stammen, hebben in den nacht van 17 op 18 Mei vijandelijke afdeelingen aange vallen, dien zij verliezen aan menschen en mate riaal hebben toegebracht. Twee motortorpedobooten vielen een Irakschen waarnemingspost aan. De Iraksche strijdkrachten dwongen den vijand echter na verliezen te hebben geleden, terug te keeren. Luchtoorlog: onze gevechtsvliegtuigen ondernamen verkenningsvluchten overdag. Zij hebben een af- deeling vijandelijke pantserwagens en troepen transporten aangevallen, waarbij dertig pantser wagens en auto's werden vernield. De rest van de vijandelijke colonnes sloeg op de vlucht. Vijande lijke vliegtuigen hebben boven de hoofdstad ge vlogen en eenige bommen op het steunpunt Rasjid neergeworpen, zonder aanzienlijke schade te ver oorzaken. Bovendien heeft de vijand verscheidene verkenningsvluchten gemaakt boven verschillende gebieden van Irak. Politietroepen: onze politietroepen zijn, evenals voorheen, den toestand meester. Vijandelijke vlieg tuigen hebben boven een ten westen van de Euphraat gelegen vliegveld gevlogen. Zij werden echter door de Iraksche luchtdoelartillerie op de vlucht gedreven".

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1