DINSDAG 20 MEI 1941 Tl A' A K T: F. M'S DAGBLAD Italiaansch weermachtsbericht Engelsche aanvalspogingen bij Tobroek verijdeld. Garnizoen van Amba Aladji (Oost-Afrika) staakt na dapper verweer den strijd. ROME, 19 Mei (Stefani) In zijn weermachts bericht no. 348 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: ,Noord-Afrika: eenige aanvalspogingen van den vijand aan het front van Tobroek werden, zoo dra zij begonnen waren, verijdeld. In de Egeïsche zee vlogen gisteren in de vroege ochtenduren vlieg tuigen van den vijjtpd boven het eiland Rhodos en wierpen eenige bommen zonder schade aan te rich ten. Oost-Afrika: Na op bijna bovenmenschelijke wijze weerstand geboden te hebben, heeft het garnizoen van Amba-Aladji, aangezien het geen levensmiddelen en geen water meer had en niet meer in staat was de gewonden te verplegen, bevel gekregen den strijd le staken. Tijdens den strijd om Amba-Aladii hebben de afdeeling koninklijke carabinieri „Amba Alagi", de compagnie „Arditi Toselli", de compagnie mortïers van B 1 cM. der div. grenadiers van Savoye. 't bataljon mitrailleurs van het 10e reg. grenadiers van Savoye. de tweede en derde afdeeling van het zestigste reciment artillerie grenadiers van Savoye, de 43ste afdeeling koloniale artillerie en de 24ste afdeeling artillerie, iVz cM., zich biizonder onderscheiden. De vijand heeft de dapperheid van onze soldaten naar waarde weten te waardeeren en hun de eer der wapens gelaten. De officieren mochten hun re volvers behouden. Voorts heeft de vijand besloten dat ons garnizoen, dat de verschansing van Amba Aladji verlaat, zal defileeren voor de Engelsche afdeelingen die de militaire eerbewijzen zullen brengen. De hertog van Aosta deelt in het lot van zijn troepen. Het verzet wordt voortgezet in het ge bied van Djimma en dat van Gondar". BOODSCHAP VAN DEN HERTOG VAN AOSTA AAN DEN DUCE. Het laatste bericht, dat de hertog van Aosta uit Amba Aladji heeft gezonden, luidt naar Stefani meldt: „Duce, doordat de talrijke gewonden niet meer behoorlijk verpleegd konden worden en de toestand voortdurend ernstiger werd, zoodat nog slechts korten tijd en ten koste van zeer zware verliezen tegenstand kon worden geboden, heb ik mij genoodzaakt gezien den vijand de voorwaar den voor een eervolle overgave te vragen. Mijn verzoek is ingewilligd. In dit droeve uur word ik gesterkt door de overtuiging dat ik alles gedaan heb wat maar eenigszins mogelijk was. Ik leg het bevel neer, terwijl ik u, Duce, dank zeg, die mij gedurende een jaar van zwaren strijd steeds den steun van uw goedkeuring en uw vertrouwen hebt gegeven. De oorlog is niet geëindigd. Wij zullen weldra terugkeeren in dit land, dat opnieuw, voor de grootheid van ons vaderland, in Italiaansch bloed gedrenkt is". De Duce heeft geantwoord: „Ja, Hoogheid, gij en uw soldaten hebt heldhaftig gestreden en meer tegenstand geboden dan van menschen verwacht kon worden. Het Italiaansche volle heeft u gevolgd, het bewondert u en deelt uw vertrouwen in de toekomst". „Vergeten verkiezingsbeloften". Landon over de politiek der Amcrikaansche regeering. Het D. N. B. verneemt Uit New-York: De vroegere candidaat voor het presidentschap Lan- 'don heeft in een radiotoespraak verklaard dat het grootste bedrog, dat men het Amerikaansche volk thans probeert op te dringen, het denkbeeld is dat Amerika aan den oorlog zou kunnen deelnemen, zon der de gevolgen hiervan te voelen. Wanneer Ame rika een begin met het beschermen van convooien zou maken zou dit oorlog en het zenden van Amerikaan sche troepen overzee beteekenen. Voor het moreele geweten van het Amerikaansche volk is het een schok te moeten zien hoe snel de leden der regeering hun verkiezingsbeloften vergeten en thans probeeren Indirect te doen wat zij vroeger beloofd hebben niet te willen doen. Gevangen Fransche frontstrijders naar huis. Groep van 100.000 man wordt het eerst ontslagen. Het D.N.B. publiceert de volgende officieele mededeeling uit Vichy: De Duitsch-Fransche on derhandelingen blijven gunstig verloopen. Het visum voor het reizen naar-de veranderde zones in het Noorden en het Westen zal worden verstrekt aan ambtenaren en leiders van industrieele en landbouwkundige ondernemingen, voor zoover hun aanwezigheid voor het besturen en het economische leven noodzakelijk is. Een plan voor het terug voeren naar het vaderland van een zekere categorie krijgsgevangenen wordt op het oogenblik nog be studeerd. Als eerste resultaat, dat. totdusver be reikt is, zullen alle onderofficieren, korporaals en soldaten naar huis terugkeeren die als frontstrijders aan den wereldoorlog hebben delgenomen. Het Fransche persbureau Ofi meldt nog het volgende: Men kan het aantal gevangenen, dat op de in het communiqué genoemde wijze het eerst zal worden ontslagen, globaal ramen op 100.900 man, misschien nos iets hooger. Behalve de gevallen, zooals sterfgevallen en ernstige ziekte, waarin het verdrag van 7 Mei voorziet, zullen visa voor het passeeren van de demarcatielijn binnen kort worden uitgereikt aan de naaste bloedverwan ten en in gevallen van een huwelijk en geboorte De uitvoeringsbepalingen voor deze faciliteiten zullen binnenkort gepubliceerd worden. De fiiiancieele moeilijkheden van Engeland. Kingsley Wood dringt op grooter spaarzaamheid aan. Het feit dat de Britsche minister van Finaniciën Sir Kingsley Wood tijdens het weekeinde twee maal een beroep heeft gedaan op de Britsche be volking om haar spaarzaamheid te vergrooten, het geen hij in de krachtigste bewoordingen deed. toont duidelijk aldus meldt het A.N.P. uit Berlijn, hoe-, zeer de financieele moeilijkheden thans voor En geland nijpend zijn geworden. Nadat Kingsley Wood Zaterdag den Engelschen door de radio toe riep dat zij him uitgaven tot op het „bloote ge beente" moesten verminderen en de bedragen voor den nationalen spaarveldtocht moesten verhoogen. vestigde hij er Zondag bij de opening van de Lon- densche oorlogswapenweek de aandacht op dat de bevolking nog op 100 millioen pond oorlogsleenin- gen moet inteekenen, ten einde den vijand terug te slaan. De resultaten van de tot dusver gehouden inzamelingen zijn onvoldoende. De Engelsche moe ten diep in hun zak tasten om Engeland de over winning te geven. Deze uiteenzettingen van Kingsley Wood, die de recente belastingverhoogingen op den voet zijn ge volgd, onthullen de geheele troosteloosheid van den Britsehen financieelen toestand. 0(ndanks de verhooging van de inkomstenbelasting en de ver laging van de limiet voor belastingvrijdom komt Engeland dit jaar niet tot een sluitende begrooting. De inkomsten worden ondanks de genoemde be- lastingverhooging geraamd op niet meer dan 1.800 millioen pond, zoodat in 1941 ongeveer hetzelfde deficit als het vorig jaar onstaat. Daar komt bij dat de ramingen van den minister van Financiën nog in zoo verre als zeer optimistisch moeten wor den beschouwd dat de noodzakelijke vermindering aan inkomsten, welke Voortvloeit uit de verlam ming van verdere deelen der Engelsche economie nog in het geheel niet berekend is. Na de politieke en militaire wansuccessen van Groot-Brittannië zal het Engelsche volk thans des te minder van nieuwe financieele offers willen weten, aangezien Amerikaansche deskundigen het minstens eenmaal per week bevestigen dat de oor log thans reeds door Engeland verloren is. De scheepvaart op de Roode Zee. Aankomst van Amerikaansche transport schepen. Het A.N.P. verneemt uit Rome. De „Popoio di Roma" meldt dat een aantal Amerikaansche transportschepen inderdaad in Suez is aangekomen. Het uitroepen van de Roode Zee tot operatiegebied is echter voor het En gelsche Nijlleger een harde slag, zelfs wanneer Roose velt de nieuwe oorlogszone aan de Roode Zee niet mocht erkennen. De Amerikaansche schepen moeten er thans van afzien naar de Roode Zee te varen of zich doen vergezellen van oorlogsbodems, die daar het zwaarste risico zouden loopen. Generaal Dentz over de situatie in de Levant. „Aan eiken aanval zal verzet geboden worden." BEIROET, 19 Mei. (D.N.B.) De Fransche hooge commissaris, generaal Dentz, heeft Zondag avond een radiorede gehouden tot de Franschen in Syrië en Libanon. Hij verwees naar het beroep van maarschalk Pétain tot orde en vrede en zeide dat op hetzelfde oogenblik Engelsche vliegers onver wachts Syrische vliegvelden hebben aangevallen. Na den overval op Mers-el-Kebir en op Dakar heeft Engeland opnieuw Franseh bloed vergoten. Al koestert Frankrijk geen aanvalsbedoelingen jegens Engeland, aan eiken aanval zal toch verzet geboden worden. Syrië en Libanon zijn nauw met Frankrijk verbonden. Ten slotte zeide generaal Dentz dat hij de opdracht ontvangen heeft de Levant te bewaren en in de lucht te verdedigen. Deze opdracht zal zonder mankeeren worden uitgevoerd. Als antwoord op den oproep van maarschalk Pétain, den opper sten leider, is het Levant-leger bereid, tegen ge weld geweld te gebruiken. Engelsche overval op Franseh passagiersschip. Vele slachtoffers. Het Italiaansche blad „Giornale d'Italia" publiceert een uitvoerig artikel over het schandalige optreden van de Engelschen tegenover weerlooze Fransche sche pen. Dezer dagen vertrokken uit Dakar vier kleine Fransche passagiersschepen met vele vrouwen en kin deren aan boord naar een Fransche haven. Als sym bolisch gewapend geleide was hun een kleine kanon neerboot meegegeven. De kleine formatie kwam on gehinderd door de wateren van Gibraltar en voer langs de Spaansche kust. Plotseling doken vijf Engelsche torpedojagers op, die het achterste Fransche schip, „de Chantilly", uitnoodig- den te stoppen, waarbij met een document gezwaaid werd. Een der jagers zette een stoep uit. Toen de Fran sche kapitein het document wilde zien, verklaarden de Britten hem dat dit een truc geweest was om het Fransche schip te laten doorzoeken, waarop de En gelschen het vuur openden. Vele vrouwen en kin deren. beneven de Fransche kapitein werden gedood. De Engelschen brachten het schip naar de haven van Gibraltar op De Britten wekten de Franschen op zich aan te slui ten bij de Gaulle, maar deze weigerden. Verscheidene vrouwen en kinderen werden na enkele dagen op een klein visschersbootje overgebracht, waarop zij dé reis naar huis voortzetten. Oefeningen met parachutisten in Rusland. MOSKOU. De afweeroefenlngen tegen para chutisten voor de burgerlijke bevolking, die sedert het begin van de lente reeds in vele streken van Rusland gehouden zijn, zijn thans ook uitgebreid tot de industriegebieden van het Dongebied Zondag hebben 30.000 mijnwerkers aan een dergelijke oefening deelgenomen, waarbij werd aangenomen dat parachutisten een aanval op de mijnen en op den radiozender hadden ondernomen. (United Press). Critiek van de „New York Times" op de rede van Huil. Vereenigde Staten schiepen zelf handels belemmeringen. Uit New York, 19 Mei. Naar aanleiding van de rede van Hull over de toekomst van den inter nationalen handel verklaart de „New York Times" dat het uiterst misleidend is wanneer men het wil doen voorkomen alsof alleen de totalitaire staten een vrijhandel in den weg stonden. De Vereenigde Staten zelf, zoo schrijft het blad, zijn de voor naamste zondaars tegen de door Huil opgesomde principes, want de Vereenigde Staten hebben de wereld geleid tot het oprichten van onoverwinne lijke handelsbelemmeringen. De discriminatie wordt thans zelfs nog tegenover bevriende naties gevoerd, hetgeen blijkt uit de boycot van Argen- tijnsche vleeschleveranties. Huil heeft persoonlijk op de economische wereldconferentie te Londen de schending van alle door hem opgestelde principes beleefd, toen Roosevelt toentertijd de conferentie deed mislukken, teneinde met den gouden standaard te gaan manipuleeren. Wanneer Huil zegt dat de natie haar oogen voor de vraagstukken niet mag sluiten en de naakte feiten onder het oog moet zien, dan wordt het hoog tijd voor het naleven van de zelfde principes, die Amerika zoo gaarne pre dikt. (D.N.B.) Kroatische autoriteiten nemen liet burgerlijk bestuur in Kroatië over. Dagorder van den Duce. De Duce heeft, naar het D.N.B. gisteren uit Rome meldde, voor het commando van het tweede leger den volgenden dagorder uitgevaardigd: „Op grond van de politieke overeenkomst te Rome. gesloten door Italië en den onafhankelijker Kroatischen staat, beveel ik: Met ingang van 20 Mei gaat het geheele burgerlijke bestuur in het gebied, dat on der den onafhankelijken Kroatischen staat ressor teert en tot op heden onder Italiaanseh militair be stuur staat, op de Kroatische autoriteiten over. De Italiaansche strijdkrachten, die zich thans op het gebied van den onafhankelijken Kroatischen staat bevinden, zullen van 20 Mei af niet meer 't karak ter en de speciale positie van bezettende strijd- }.-• pfhton hebben en de hoedanigheid verkrijgen van troepen die in het gebied van den bevrienden en verbonden onafhankeliiken Kroatischen staat ge- stationneerd zijn. Generaal Vittorio Ambrosio zal met de Kroatische autoriteiten de desbetreffende regelingen treffen". Werner Sombart overleden. Vermaard Duitsch econoom. De bekende econoom, prof dr Werner Sombart, ge boren in 1863, is naar het D.N.B meldt. Zondag te Ber lijn overleden, Hij was van 1906 tot 1931 te Berlijn werkzaam en is vooral bekend geworden door zijn onderzoekingen over het kapitalisme Tot zijn bekendste werken behooren „Der moderne Kapitalismus" en „Deutscher Sozialis- mus". Welverdiende rust na een inspannende dagtaak aan boord van een Duitschen hulpkruiser. (Foto Weltbild—Pax Holland) Jioct Tlieuiüs Een ernstig vliegtuigongeluk i. blijkens een D.N.B.- bericht uit New York Maandag gebeurd bij Rains in Zuid-Carolina. Twee militaire vliegtuigen kwamen in de lucht met elkander in botsing en stortten brandend neer. De zes inzittenden kwamen om het leven. Uit Madrid meldt het D.N.B. dat Don Benjumea is benoemd tot minister van financiën, Muguel Primo de Rivera van landbouw en Don Juan Jose van arbeid. De nieuw benoemden, aangesteld in den laatsten mi nisterraad. zijn oude falangisten. Officieel wordt te Vichy medegedeejd dat de Fransche ambassadeur te Washington, Henri Have, bij de Amerikaansche regeering heeft geprotesteerd tegen de beslaglegging op Fransche schepen in Amerikaan sche havens. (D.N.B.) Bij de stierengevechten, die Zondag te Madrid zijn gehouden, is de toreador Pascual Marquez zwaar ge wond. zoo verneemt het D.N.B.: zijn toestand is zeer bedenkelijk. De stier die hem verwondde was een buitengewoon groot dier dat 530 kilogram woog. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft gisteren het ontwerp aangenomen waarbij de regee ring gemachtigd wordt, nieuwe marinehulpschepen met een gezamenlijke tonnage van 550.000 ton te bouwen. De kosten hiervoor worden op 350 millioen dollar ge raamd. (D.N.B.) Op grond van looneischen zijn In Lorain in den Amerikaanschen staat Ohio 1000 arbeiders van de scheepswerf „American Shipbuilding" in staking ge gaan. De werf heeft, naar Associated Press meldt, be wapeningsopdrachten ter waarde van 10 millioen dol lar. (D.N.B.) Naar het Zweedsche blad „Nya Dagligt Allehan- a" meldt, staan de Roemeensche ex-koning Carol en zijn gevolg, waaronder madame Lupescu. op het punt van de Bermuda eilanden naar Cuba te vertrekken. Op Cuba willen zij zich voorloopig vestigen. Op de Acardia zijn reeds plaatsen gesproken (D.N.B.) De Duitsch-Kroatische commissie ter vaststelling van de. grenzen tusschen Duitschland en Kroatië heeft blijkens een D.N.B.-bericht uit Agram. haar werkzaam heden aangevangen. Naar Associated Press uit Alexandrië meldt is het Egyptische schip „Zanzam". ter grootte van 8300 ton tusschen Pcrnambuco en Kaapstad door tot dusver nog onbekende oorzaak gezonken. Het schip bevond zich op weg van New York naar Alexandrië Dé lading be stond uit vrachtauto's, personenauto's en machinerieën. De Duitsch-Fransche betrekkingen Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: Naar van welingelichte zijde wordt vernomen acht men het in politieke kringen hier niet uitge sloten, dat vandaag een mededeeling over dc Fransch-Duitsche betrekkingen zal verschijnen. Het vermoeden, door een deel der internationale pers uitgesproken, dat Parijs, tot de niet bezette zóne zou gaan behooren, werd van Duitsche zijde niet bevestigd. Ook is er niets van bekend dat de nieuwe overeenkomsten de wapenstilstandsvoorwaarden zouden doen vervallen. NIEUWE PETROLEUMVELDEN IN VENEZUELA. CARACAS, 19 Mei. In Venezuela zijn nieuwe en rijke petroleumvelden ontdekt, welke bereids door een dochteronderneming van de „Consolidated Oil Company" in exploitatie zijn genomen. (Europapress) fBUtttenCand FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam) Uitgesproken: 14 Mei: D. P. de Graaf, slager, Peïze, R.C. mr. Maassen. Cur. mr. G. W. Kleine. Assen. 14 Mei: Freerk Super, vervener. Emmen. R.C. mr. W. J. Hofdijk, Cur. mr. C. H. Lind. Emmen. 15 Mei: Johannes Terpstra, zonder beroep. Sie- gerswoude. R.C. mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten. Cur. mr. M. Koopmans, Leeuwarden, 15 Mei: M. Mensink, landbouwer, Harfscn, gem. Gorssel. R.C. mr. H. Sluyterman, Cur. mr. J. A. C van Heusde, Zutfen. 16 Mei: J. AugustijnVerbiest, schilder. Halste ren, Melanen. R.C. mr. J. F. B. J. Godding. Cur. mr. J. C. A. F. Kuypers, Oranje Nassaustraat 13. Bergen op Zoom. DE PULVERTOREN TE LEEK GEDEELTELIJK INGESTORT. De Pulvertoren te Leek, welke zou worden gerestaureerd, is gedegltelijk ingestort. De balken en de zolder alsmede de zijgevels, hebben het bege- Gelukkig is de voorgevel blijven staan en cr zijn maatregelen genomen om deze te stutte.-, en te houden, opdat de restauratie zal kunnen geschieden. SCHOONMAAKTIJD VOOR DEN MOLENAAR. Als het maalseizoen achter den rug is. zet de molenaar het hout en ijzerwerk in teer en carbolineum, om zijn molen beter tegen de inwerking van het weer bestand te doen zijn. (Foto Pax Holland) De Jeugdherbergen onder nieuwe leiding. Onderhoud met den gemachtigde voor het Jeugdherbergwezen. AMSTERDAM, 20 Mei. „Met ingang van 21 Maart j.l. werd bij besluit no. 1 van den commissa ris voor niet-commercieele vereenigingen en stich tingen de heer G. A. van Dieren tot gemachtigde voor het jeugdherbergwezen benoemd. Hij heeft de opdracht het jeugdherbergwerk in den meest algemeenen zin te ordenen en waar noodig te heroriënteeren. Hieruit blijkt onmiddel lijk, dat de bevoegde overheidsinstanties een groote belangstelling hebben voor het jeugdherbergwezen, „hetgeen aanleiding voor ons mag zijn", aldus schrijft het orgaan van de Nederlandsche Jeugd- centrale, „de toekomst vol vertrouwen tegemoet te zien. Het mooie en vaak voorbeeldige werk dat in de afgeloopen twaalf jaren is opgebouwd met zeer beperkte middelen zal ongetwijfeld met geest drift worden voortgezet. Met groote energie zal worden voortgebouwd op hetgeen verricht is. Het net van jeugdherbergen zal belangrijk worden uit gebreid, nieuwe zullen verrijzen waar de oude niet meer aan de eischen des tijds voldoen. Het jeugd herbergwezen heeft een sociale en cultureele taak van niet hoog genoeg te noemen waarde". Bovenstaande regels waren voor het A.N.P. aan leiding tot een vraaggesprek met den heer Van Dieren, gemachtigde voor het jeugdherbergwezen. De eerste vraag luidde: Wat is het doel van het jeugdherbergwezen? Nadat de heer Van Dieren hierop had geantwoord, vervolgde hij: „En dan is er nog iets, waarop ik moet wijzen. Zooals in de jeugdherbergen meer gelet wordt op hetgeen ons samenbindt dan op hetgeen ons scheidt, zoo zal ook na den oorlog de verbroedering tusschen de verschillende volken van Europa mede in de jeugd herbergen tot stand komen. Meer dan ooit tevoren zullen de grenzen voor de jeugd openstaan en naar mijn vaste overtuiging zal juist van de jeugd een sterke drong naar de Europeesche eenwording uit gaan. In de jeugdherbergen zullen in Europa de kunstmatige tegenstellingen en vooroordeelen weg smelten als sneeuw voor de zon. Natuurlijk zal de N.J.H.C. tegen dien tijd alles doen om het in ternationale verkeer te bevorderen, wij zullen er daarbij echter steeds den nadruk op leggen, dat slechts zij waarde hebben voor de Europeesche gemeenschap, die zich terdege bewust zijn van eigen-aard van hun volk. Wij willen in de jeugd herbergen geen gelijkvormige groepjes jongelieden bijeenbrengen, die een of andere wereldhulptaal kakelen, doch wij hopen dat de jeugdherbergen bezocht zullen worden door de jongeren die waar dige vertegenwoordigers van hun land zijn en die aan elkander iets te bieden en te leeren hebben" Na iets over het ontstaan der jeugdherbergen te hebben verteld, zeide de heer Van Dieren stellig overtuigd te zijn van de mogelijkheid het aantal jeugdherbergen te vergrooten. „Zoodra de oorlog beëindigd is", aldus de heer Van Dieren, „hopen wij met de uitvoering van onze bouwplannen te kunnen aanvangen. Het in gebruik nemen van bestaande gebouwen kan men eigenlijk beschouwen als noodmaatregel. Zelden zal zoo'n gebouw aan alle eischen voldoen. Ik wijs hier b.v. op de jeugdherberg „Koningsbosch" te Castri- cum, die in 1932 geopend werd. Er is voorloopig nog een onbeperkte behoefte aan jeugdherbergen. Wij willen over ons land een net van jeugdherber gen leggen, dat zoo dicht is, dat onze jongens en meisjes van herberg tot herberg kunnen wandelen. Bovendien moeten wij er rekening mede houden dat het aantal trekkers van jaar tot jaar grooter wordt. Naar onze stellige overtuiging zal de over heid na den oorlog haar volle aandeel bij den bouw van jeugdherbergen op zich nemen, zoodat onze plannen niet geremd zullen worden door bezwaren van geldelijken aard. Ik behoef u wel niet te ver tellen welke mogelijkheden zich dan openen. Ove rigens kan ik u nu nog zeggen, dat wij moeite doen, verschillende hulpjeugdherbergen in te rich ten of de voor andere doeleinden in gebruik ge nomen jeugdherbergen weer voor het trekkersvèr- keer vrij te krijgen". „In hoeverre kunnen zij, die zelf den trekkers leeftijd reeds gepasseerd zijn het jeugdherbergwerk steunen?" „Dit is een belangrijk punt. Inderdaad zijn wij aangewezen op de daadwerkelijke hulp van vele ouderen in den lande. De jeugdherbergen worden onderhouden en beheerd door plaatselijke stichtin gen en de besturen van deze stichtingen kunnen veelal zeer goed vrijwillige medewerkers gebruiken Bovendien zijn er nog tal van streken in ons land waar dringend behoefte is aan een jeugdherberg, zoodat hier dus nog een prachtig terrein braak ligt voor het initiatief van vele vrienden van de jeugd Verder verwacht ik, aldus de heer Van Dieren, dat alle natuurvrienden hun medewerking zullen ver- leenen aan ons maandblad „De Trekker". En dan is er nog een zeer belangrijk punt. Nu u gevraagd hebt, in welk opzicht de ouderen het jeugdherbergwerk kunnen steunen, wil ik nog wijzen op de straatcollecte op 23 en 24 Mei in den lande ten bate van de jeugdherbergen. Om deze col lecte te doen slagen, zullen wij in de eerste plaats een beroep doen op de trekkers zelf, maar daar naast noodigen wij allen, die aan het jeugdherberg werk een warm hart toedragen, uit zich bij ons als collectant op te geven. Wij willen nog voor den zomer een aantal hulp-jeugdherbergen inrichten om aan de overstelpende aanvraag van de trek kers te kunnen voldoen. De noodige kosten kan de N.J.H.C. niet uit éigen kas bestrijden en waar het hier gaat om een nationaal belang van de eerste orde, meenen wij een beroep te mogen doen op de vrijgevigheid van onze landgenooten. Ik hoop, aldus eindigde de heer Van Dieren het gesprek, dat allen diep in de beurs zullen tasten, want wie géfet": voor de jeugd, geeft voor de toekomst van ons volk". (A.N.P De politic van Nieuwe-Amstel heeft te Aals meer gearresteerd de Gebr. L. wonende aan de Kleine Noord, aldaar, vehdacht van het stelen en frauduleus I slachten van vijf schapen. Gemeentebelastingen en fondsuitkeeringen. De „Statistiek der Gemeentefinanciën in 1940". Een groot gedeelte van de onlangs verschenen en door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde „Statistiek der gemeentefinanciën 1940" wordt in beslag genomen door een aantal bij zonderheden betreffende elk der gemeentebelastin gen en de uitkeeringen aan de gemeenten uit het gemeente- en het werkloosheidssubsidiefonds. De totale geraamde opbrengst van alle gemeente belastingen over 1940 beliep f 292 millioen, waar van f 123 millioen in de bovengenoemde fondsen wordt gestort. In eerstgenoemd bedrag is begrepen wegens zakelijke belastingen f 72 millioen of 25 pet. wegens persoonlijke belastingen naar het inko men en het vermogen f 142 millioen of 49 pet., en wegens verteringsbelastingen f 77 millioen of 26 pet. Van alle door of ten behoeve der gemeenten geheven belastingen zijn de opbrengsten der perso- neele (f 70 millioen) en der gemeentefondsbelastipg (f 125 millioen) het belangrijkst. Voor elk der gemeenten boven 5000 inwoners is melding gemaakt van de opbrengst van elk der rechtstreeks ten behoeve dier gemeente geheven belastingen. Bij vergelijking van deze cijfers met de overeen komstige cijfers voor vroegere jaren blijkt duidelijk de invloed van de economische crisis op de finan ciën der gemeenten, terwijl dit eveneens vooral merkbaar is uit de van jaar tot jaar toenemende verhooging van het aantal opcenten voor de per- soneele en gemeentefondsbelastingen en uit den overgang naar een hooger genummerde klasse voor laatstgenoemde belasting. Zoo waren op 1 Mei 1949 voor laatstgenoemde belasting van de 1054 ge meenten er 1000 in de derde klasse gerangschikt en hieven 755 gemeenten het maximum aantal op centen, terwijl voor de personeele belasting 667 ge meenten 200 of meer opcenten hieven. Hoe belangrijk de winsten en retributies der ge meentebedrijven nog altijd zijn, vooral voor de grootere gemeenten, blijkt wel hieruit, dat voor de groep gemeenten boven 100.000 inwoners deze opbrengst over 1938 per hoofd der bevolking f 20 beliep, terwijl alle rechtstreeks geheven belastin gen tezamen voor deze groep f 33 per hoofd op brachten. voor alle gemeenten tezamen waren deze opbrengsten belangrijk lager en was de ver houding ook geheel anders (resp. f 8 en f 19). Bovengenoemde publicatie bevat voorts voor elke gemeente gegevens betreffende de uitkeeringen uit het gemeente- en het werkloosheidssubsidiefonds. Berekend is o.a. ook voor elke gemeente, hoeveel zij meer of minder zou hebben ontvangen, indien de ten behoeve van deze fondsen geheven belastin gen rechtstreeks aan de gemeente zou zijn ten goede gekomen. Hierbij bleek, dat de instelling van het gemeentefonds over 1938/1939 aan 927 gemeenten een gezamenlijk voordeel heeft opgeleverd van f 32 millioen en aan 128 gemeenten een gezamenlijk na deel van f 13 millioen. terwijl de instelling van het werkloosheidssubsidiefonds over 1938 aan 404 ge meenten een gezamenlijk voordeel bracht van f 20 millioen en aan 651 gemeenten een gezamenlijk nadeel van f 17 millioen. fJLadio 3 'AtaqHamma WOENSDAG 21 MEI 1941. HILVERSUM I, 41S.S M. 6 45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.ts Gewijde muziek (gr.pl.) 8 45 Gramo- foonmuzlek. 9.15 Voor de hulsvrouw 9 20 Gramofoonmu- zlek. 10.00 Ensemble Jack der Kinderen met solist. 10.20 Voordracht. 10 40 Ensemble Jack der Kinderen. 11.15 Cello, plano en gramofoonmuzlek 12.00 Gramofoonmu- zlek 12 25 Voor den boer. 12 42 Almanak. 12,45 B. N O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Bart Ekkers. 1.30 Gramofoonmuzlek. 1.45 Orgelconcert. 2.15 Voor de vrouw 2 30 Kinderkoor „Zanglust" met pianobegelei ding en gramofoonmuzlek. 3 15 Orkest Eloward. 4.00 Bijbel lezing. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 4 20 Voor de Jeugd. 5.00 Gramofoonmuzlek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 „Vliegen op groote hoogte", causerie. 5.45 Ensemble. Bandl Balogh. 615 Voor den binnenschipper. 6.30 Musette-orkest „Les Gars de Paris" en soliste. 7.00 B. N. O. Economische vra gen van den dag. 7.15 Volkszangkoor met pianobegelei ding. 7.40 Gramofoonmuzlek. 8.00 B N. O. Nieuwsberich ten. 8.15 Spiegel van den dag. 8,30 Omroep-symphor.ie- orkest en solist, 0.10 Gramofoonumuzlck. 9.25 Dagsluiting (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 9.30 Be richten. Engelsch. 9.45 Gramofoonmuzlek. 10.00 B. N. O. Engelsche berichten, sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 700 Gramofoonmuzlek 7 45 Ochtendgymnastiek, s 00 B N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuzlek. 10 00 Morgen wijding (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 10 20 Gramofoonmuzlek. 10.30 Viool en plano. 11.00 Voor de kleuters. 11 20 Gramofoonmuzlek. 11.30 Orgel concert 12.00 Berichten 12.15 Puszta-orkest. 12 45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 100 Omroeporkest 1.45 Gramofoonmuzlek. 2.00 Nederlandsch Kamerorkest soliste. 2 30 Cabaretprogramma. 3.15 Nederlandsche Kam- (- orkest en soliste. 4.15 Gramofoonmuzlek. 5 00 Cursus .et geestelijk karakter van ons volk" (voorbereid door het Vrijzinnig Protestansch Kerkcomité). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Revlda-sextet 6 00 Gramofoonmuzlek. 6.15 De Ramblers. 6.45 Reportage. 7.00 B. N. O. Brabantsch praatje. 7.15 Orgelconcert. 7.30 Decla matie. 7.45 Orgelconcert. 8.00 B N. O Nieuwsberichten. 815 Spiege: van den dag of gramofoonmuzlek 8.30 Ons schemeruurtje. 9.30 Causerie ,.De Kamers van Koophan del en Fabrieken in Nederland". 9.45 Gramofoonmuzitk. 19.00 B. N. O. Nieuwsberichten, sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7