Haarlem's Dagblad HET GOUDEN JUBILEUM VAN „DE TIEN' Handhaving van den arbeidsvrede Duitsche luchtmacht valt haveninstallaties aan de Engelsche Zuidkust aan. IJsland wil onafhankelijk worden. De nieuwe vleeschbon. 8e JA ARGANG No. 17768 jtgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- ilgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote outstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- lienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. slefoon: Directie 13082, Hootdred. 15054, Redactie 0600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, <825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 21 MEI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.1714. Groentjes zie rubriek. Dit is de heer A. Hartog, die den voorzitter van H.V.B.V. „De Tien", Dr. C. Spoelder, een schrijf- achine overreikt. Zooeven heelt de woordvoer- r van de deputatie van leden, de heer H. van eurs, die men links op de foto ziet, het woord ge- lerd en in een interessant betoog gewaagd van de Ie clubavonden niet alleen, maar ook van het le werk, dat het tegenwoordige bestuur op het jetspoor van zijn voorgangers, op zoo lofwaardige /erricht. Hij heeft het niet bij woorden ge len maar een schrijfmaclv'ne meegebracht, voor- en van het wapen van „De Tien", ten behoeve in de correspondentie en wat er al meer te schrij- !n valt in een vereeniging, waar wat omgaat. Het gouden jubileum van „De Tien" is. we heb- n daar al te voren op gewezen, niet met dave- nd feestbetoon gevierd kunnen wórden. De tijds- nstandigheden veroorloven nu eenmaal niet meer in een bescheiden herdenking met de sfeer der timiteit als grondtoon. Maar ook een intieme rdenking kan voortreffelijk in het licht stellen, hoeveel waardeering een bloeiende vereeniging een bestuur, dat zijn zaakjes verstaat, kan re nen en zoo viel het niet te verwonderen, dat ei veel belangstellenden, leden en eereleden en ideren een uurtje hadden uitgetrokken om het stuur het compliment van den dag te brengen, sat bloemen uw tolk zijn! Het Brandweer-col- ge, de eereleden, de Bloemendaalsehe Brandweer, Directie van Brinkmann, de Firma Van Tiel en deren hadden fleurige getuigenissen van hun iendschappelijke gevoelens gezonden en de Lad- rbrigade was al evenmin achter gebleven en had een brief van gelukwensoh aan toegevoegd. De mengekomen schriftelijke felicitaties vormden erigens een ordentelijken stapel. Het was dan Dinsdagmiddag vier uur, dat het be- uur plaats nam in de kroonzaal van Brinkmann. atuurlijk in de entourage van de ingekomen oemstukken. Maar er was ook andere, niet min- !r passende versiering: brandslangen en straal den, oude leeren brandemmertjes, met bloemen vuld, bijlen en helmen en toepasselijke teekenin- en. Veel van dit alles wordt langzamerhand zijn laats in een brandweermuseum waard, maar bij Brandstoffen stookseizoen 1941-1942. Uitreiking der kaarten te Haarlem. De directeur van het distributiebureau te Haar- m deelt mede: In verband met het feit, dat de volgende week ïeds zal worden overgegaan tot de uitreiking van randstoffenkaarten voor categorie A (particuliere oningen) wijzen wij nog eens op de noodzake- kheid, de aanvraagkaarten, welke op het oogen- ik door de post huis-aan-huis worden bezorgd, er omgaande te retourneeren, daar deze uiterlijk Zaterdag 24 Mei binnen moeten zijn voor de aststelling van het rantsoen. Men zende de kaart terug aan het bureau van at stadsgedeelte, waartoe men behoort. HET AANTAL VERTREKKEN. Een zoogenaamde dubbelalcoof kan als één ver- ek worden gerekend. Een badkamer, waarin een adkuip (ligbad) aanwezig is, kan als een vertrek orden medegeteld. Een zolderkamer mag alleen dan als een vertrek orden beschouwd, indien deze volledig afgetim lerd en als woon- of slaapvertrek is ingericht. Laltenkamertjes kunnen dus niet als zoodanig Orden aangemerkt. Het aantal vertrekken dat wordt ingevuld achter raag 2 van de aanvraagkaart, dient door den aan- ager of het gezin daadwerkelijk te worden be- oond. Aan derden verhuurde vertrekken en ruim- n voor de uitoefening van beroep of bedrijf (win- !l, werkplaats, spreek- en behandelings kamer voor ikters enz.) dienen in het aantal dus niet te orden begrepen. Dit geldt dus ook voor pensionhouders en kamer- irhuurders. Zij mogen alleen dat aantal vertrek- m opgeven, dat door het eigen gezin daadwerke ik wordt bewoond. Voor de voorziening van de verhuurde kamers d. dient een apart formulier te worden aange- raagd, waarover later mededeelingen zullen vol- (Foto De Haas). dit gouden jubileum wekten ze bij menig oud-ge diende dierbare herinneringen. Op dit feest van brandblusschers opende de heer C. J. van den Broek het vuur. om als Commandant van de Haarlemsche Vrijwillige Brandweer een overzicht te geven van het beslaan der vereeniging en te gewagen van de gevoelens van belangstel ling en waardeering van het College voor de ver eeniging. Alle leden van het College zijn lid van „De Tien", alles brandweerlieden met een hoogst enkele uitzondering behooren er toe. Er blijkt hier uit, dat de Haarlemsche Brandweer vrijwel ondenk baar is zonder „De Tien", de vereeniging, die door haar vereenigingsleven er voor heeft gezorgd, dat de Haarlemsche Brandweer werd wat zij is: een goed geoutilleerde brandweer, die voor alles paraat staat en op een uitstekenden staat van dienst mag wijzen. Daarvoor verdienen vele oud-bestuursleden, hier aanwezig, dank. doch de erkentelijkheid omvat niet het minst het tegenwoordige bestuur, dat de ver eeniging de laatste jaren op zoo hoog peil vermocht te brengen. Met den wensch. dat de H.V.B.V. nog vele jaren zal mogen blijven bestaan eindigde de Commandant zijn rede en bood als blijvend aandenken namens het Brandweer-College een mooien voorzittersha mer aan. Voorzitter Dr. Spoelder dankte den Commandant oor zijn waardeerende woorden en trad in een be schouwing over leven en werken der brandblus schers. „De Tien" is altijd een vereeniging geweest, -tie zich beijvert, den brandweerlieden ter afwisse ling van hun dikwijls zeer inspannend werk ge paste ontspanning te-bezorgen, Dit streven onder vindt waardeering, zooals uit de woorden van den Commandant gebleken is. Daarvoor is „De Tien" gevoelig, omdat er uit blijkt, dat moge de Haar lemsche Vrijwillige Brandweer niel denkbaar zijn zonder „De Tien" wederkeerig „De Tien" zonder de - -v,^,„eP1. 7;in bestaansrecht z.ou verliezen. De heer G. Spaan; eerelid en oprichter der ver eeniging bood namens vier andere eereleden ver volgens met een toespraak een bloemenmaand aan en de heer C. Pollé stelde namens de brandmeesters den voorzitter in staat, den pas verkregen voorzit tershamer te secureeren door het aanbieden van een foudraal voor dit nuttig instrument. Hierna kwamen de leden bij monde van den heer H. van Meurs aan het woord. We releveerden reeds de aanbieding van de schrijfmachine en voegen er aan toe, dat de leverancier, de heer Th. Dantuma, als persoonlijke attentie er een permanent onder- houdsabonnement aan toevoegde. En terwijl de se cretaris nog in zijn handen stond te wrijven over deze welkome vermeerdering van de vereenigings- inventaris trad de heer P. J. van Boekhoven naar voren om in zijn kwaliteit van voorzitter van de Sociëteit „De negende lus" -1'n penningmeester gelukkig te maken met. een gel Kt. eveneens voor zien van de clubinitialen zoowel van „De Tien" als van zijn eigen vereeniging. Al deze sprekers dienden beantwoord te worden, hetgeen aan voorzitter als Dr. Spoelder vol komen toevertrouwd mag heeten. Hij repli ceerde alle betoonde vriendelijkheid dus naai den eisch en de stemming had daaronder allerminst *e lijden. Men zat uiterst genoegelijk bijeen, luister de of haalde herinneringen aan treffende gebeur lijkheden in het verleden en „De Tien" heeft nu eenmaal een roemruchte historie op of maak te een kleine pelgrimage naar de kleine rookzaal, waar een bescheiden expositie was opgesteld van foto's van 1891 af, aangevuld met verschillende at tributen. Zoo zal de herdenking van het gouden jubileum van „De Tien" toch een goede herinnering blijven •n de historie der vereeniging. En met de ervarin gen van gisteren mag zij goedsmoeds haar volgend hental jaren beginnen. Deelneming aan staking kan met vijf jaar gevangenisstraf gestraft worden 's GRAVENHAGE, 21 Mei. In bet verordenin genblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handhaving van den arbeids vrede. Deze verordening luidt als volgt: Hij die'deelneemt aan een staking of werknemers uitsluit, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijf ja ren. in ernstige gevallen met tuchthuisstraf van ten minste een jaar. doch van ten hoogste vijftien jaren. Met dezelfde straffen wordt gestraft degene, die als werkgever in overleg met de in het bedrijf werkzame werknemers een bedrijf geheel of ten deele slillegt, wanneer dit stilleggen niet gegrond is op de eigen belangen van het bedrijf. Poging is strafbaar. Hij die tot een ingevolge artikel 1 strafbaar feit aanzet of die anderen bij het opnemen van het werk verhindert, wordt gestraft met tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijf tien jaren. Is een feit, als bedoeld in de artikelen 1 en 2, buitengewoon ernstig, dan kan levenslange tucht huisstraf of de doodstraf worden uitgesproken. Feiten, als bedoeld in de artikelen 1 tot en met 3 zijn delicten in den zin van par. 2. tweede lid, van de verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. Deze verordening treedt heden in werking. (A. N. P.) Maatregelen tot handhaving van de openbare orde 's GRAVENHAGE, 21 Mei. Verschenen is een verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, houdende maatregelen tot handhaving van de openbare orde. Hierin wordt het volgende bepaald. Hij die werkzaamheden verricht voor een politieke partij, welke is ontbonden of aan welke verdere werkzaamheid in het bezette Nederlandsche gebied is ontzegd, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijf jaren, in ernstige gevallen met tuchthuisstraf van ten min ste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren. Hij die Duitschvijandige geschriften, afbeeldin gen of zoodanige andere voorwerpen vervaardigt, doorgeeft, in voorraad heeft om door te geven of tot dit doel bij zich heeft wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geld boete van ten hoogste vijftigduizend gulden of met een dezer straffen. Poging is strafbaar. In buitengewoon ernstige gevallen kan tucht huisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren, en geldboete tot een onbe perkt bedrag worden opgelegd. Hij aan wiens schuld te wijten is dat een feit, als bedoeld in het eerste lid, door hem wordt be gaan, wordt gestraft met gevangensstraf van ten hoogste twee jaren en met geldboete van ten hoogste twintig duizend gulden of met een dezer straffen. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied (commissaris-generaal voor de openbare veiligheid) houdt zich het recht voor om in bijzon derlijk met redenen omkleede gevallen op verzoek of van ambtswege dispensatie te verleenen van het verbod om voorwerpen, bedoeld in het eerste lid, door te geven of in voorraad te hebben. Het onder zich hebben van Duitschvijandige vlug schriften, afbeeldingen of ander Duitschvijandig propagandamateriaal wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste drie jaren en met geldboete van ten hoogste dertigduizend gulden of met een dezer straffen, voor zoover niet ingevolge artikel 2 een zwaardere straf is verbeurd. Hebben openbare bibliotheken, bibliotheken van inrichtingen, stichtingen of instituten, volks- of uit leenbibliotheken, uitgeverijen of de boekhandel voor werpen, als bedoeld in het eerste lid, in beheer of voorhanden, dan is het aldaar bepaalde slechts van toepassing, voor zoover zulks bij beschikking van den rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied (commissaris-generaal voor de open bare veiligheid) is verboden of voor zoover met de ze voorwerpen in strijd met een door hem gegeven bevel wordt gehandeld. Duitschvijandige betoogingen van eiken aard wor den, voor zoover niet ingevolge andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft op de wijze, als vermeld in artikel 2. Voorwerpen, welke bii het plegen van een straf baar feit, als bedoeld in de artikelen 2 tot en met 4. zijn gebruikt of daarvoor zijn bestemd, kunnen wor den verbeurd verklaard of onbruikbaar gemaakt, ook dan. wanneer zij noch aan den dader, noch aan een Dersoon die aan het feit heeft deelgenomen, toe- behooren. Kan de vervolging of de veroordeeling van een bepaalden persoon niet plaats vinden, dan kan, on afhankelijk daarvan, de verbeurdverklaring of de onbruikbaarmaking worden bevolen. Feiten, als bedoeld in de artikelen 1 tot en met 4. 'ijn d®1Wen in den zin van par. 2. tweede lid. van de verordening no. 52/1941 b^b-effende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. Deze verordening treedt heden in werking. (A.N.P.) Duitsch weermachtsbericht: Prijsopdrijving. Van aardappelen, kaas. melkpoeder, enz. Door de ambtenaren van de afdeeling prijsbe- eersching bij de politie te Bloemendaal is tegen een Irietal groentenhandelaren proces-verbaal opge haakt wegens prijsopdrijving van aardappelen. Zij erkochten roode Star duinaardappelen voor 15 en 1 ct. per K.G. Ook is proces-verbaal opgemaakt tegen een aard- ppelhandelaar uit Beverwijk die in Bloemendaal ardappelen verkocht zonder bonnen. Ook door de politie te Zandvoort zijn eenige ge- allen van prijsopdrijving behandeld, waarbij ge ileken is. dat verschillende goederen voor veel te looge prijzen werden verkocht. Het betrof hier de rtikelen: inkt. smeerkaas, melkpoeder, rolmops, 02. Ook werd door de politie een aardappelhande- aar te Zandvoort geverbaliseerd, die buiten de iistributie om. aardappelen verkocht voor f 15 •er H.L. In dit geval is de geheele winkelvoorraad n beslag genomen teneinde gedistribueerd te wor den. Duikbommenwerpers boven Kreta. BERLIJN, 20 Mei. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Een duikboot onder bevel van kapitein-luitenant Lehmann Willenbroch heeft uit convooien 33.000 b.r.t. aan Britsche tankschepen tot zinken gebracht. Duitsche duikbommenwerpers hebben onder be scherming van jachtvliegtuigen schepen in de Soeda-baai en vliegvelden op het eiland Kreta aan gevallen. Zij wierpen een kruiser van de „York"- klasse in brand, vernielden zes jachtvliegtuigen van het type Hurricane op den grond en stelden zes stukken luchtdoelgeschut buiten gevecht. In het zeegebied rondom Engeland vernietigden gevechtsvliegtuigen ten zuidwesten van Weymouth een Britsche duikboot en beschadigden in Milford- haven een groot koopvaardijschip zwaar. Bij aanvallen op de Engelsche Zuidkust schoten Duitsche jagers in luchtgevechten zes Britsche jachtvliegtuigen en een gevechtsvliegtuig neer. In den afgeloopen nacht vielen gevechtsvlieg tuigen haveninstallaties aan de Zuid- en Zuidoost kust van Engeland aan. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van verkenningstroepen. De vijand is overdag noch des nachts boven het Duitsche rijksgebied verschenen". HET OPTREDEN TEGEN DE ENGELSCHE TANKVLOOT Ter aanvulling van het weermachtsbericht verneemt het D.N.B.: In tegenstelling tot den wereldoorlog is tegen woordig 1. De geheele Engelsche oorlogsvloot en een groot deel van de koopvaardijvloot van olie- stookinstallaties voorzien. 2. Het olieverbruik van het luchtwapen is een veelvoud van dat tijdens den wereldoorlog. 3. Als gevolg van de motoriseering en de groote behoeften van het pantserwapen heeft de voorziening van het leger eveneens on vergelijkelijk veel grootere hoeveelheden van deze brandstof noodig dan 25 jaar geleden. 4. Het olieverbruik van de industrie is aanzienlijk toe genomen. In dit licht blijkt de geheele beteekenis der successen van het Duitsche luchtwapen en de duikbooten die de lataste dagen ten nadeele van de Engelsche olievoorziening bereikt vijn. Na de tank booten, waarvan gisteren gemeld was dat zij tot zinken gebracht en vernietigd waren, maakt het weermachtsbericht van Dinsdag een nieuw tref fend succes van onze duikbooten bekend in de vernietiging van een convooi tankbooten en het tot zinken brengen van 33.000 b.r.t Uit een voorbeeld moge blijken welke ge weldige hoeveelheden stookolie een oorlogsvloot in actie, heden ten dage noodig heeft. Een Engelsch slagschip van de „Malaya"-klasse, die sedert maan den in de Middellandsche Zee optreedt, verbruikt op een tocht zonder maximum snelheid op het traject Gibraltar—Malta en terug bij een uurver- bruik van 1215 ton ongeveer 1400 ton. Het ver lies nu, dat de Britsche olievoorziening door de vernietiging van dit eene convooi tankbooten heeft geleden, blijkt hieruit dat de 46000 ton olie, die de vernietigde, schepen konden laden, voldoende zijn voor een eskader van vijf slagschepen van de „Malaya"-klasse tijdens een tocht van 15.320 zeemijlen of 28.342 KM. Dit eskader had dus met deze hoeveelheid olie, die thans verloren gegaan is. van Wilhelmshaven naar Kaap Hoorn aan de Zuidpunt van Zuid—Amerika en terug kun nen varen. VOORJAARSWEELDE IN HET KENAUPARK TE HAARLEM. Temidden van liet stadsleven spreidt de wilde kers. de trots van het park, haar bloemenpracht ten toon. (Foto De Haas) Opheffing van de unie met Denemarken beoogd. Het D.N.B. verneemt uit Kopenhagen- De IJslandsche zaakgelastigde in Kopenhagen heeft Dinsdag op instructie van zijn regeeering de Deen- sche regeering medegedeeld dat het IJslandsche Valthing op 17 Mei met algemeene stemmen het vol gende besluit heeft genomen: 1. IJsland heeft het recht verkregen tot defini tieve opheffing van den bond met Denemarken, aan gezien Denemarken niet in staat was zijn uit de bondsovereenkomst tusschen IJsland en Denemar ken van 1918 de tegenover IJsland aanvaarde ver plichtingen na te komen. IJsland is hiet voornemens deze bondsovereenkomst te vernieuwen, al acht het het op grond van de heer- schende omstandigheden niet doelmatig formeel den bond geheel op te heffen en een nieuwe staatsorde in te stellen, hetgeen echter niet langer dan tot het einde van den oorlog achterwege mag blijven. 2. Het Valthing maakt als zijn doel bekend IJsland te maken tot een republiek, zoodra de bond met De nemarken ook formeel is opgeheven. Uit Deensche politieke kringen verluidt dat een dergelijk besluit in strijd zou zijn met de bepalin gen met het unievedrag van 1918, want volgens para graaf 18 daarvan heeft het IJslandsche Valthing slechts het recht te besluiten tot het openen van on derhandelingen over herziening van het verdrag. De IJslandsche gezant te Kopenhagen, Svein Björnsscn, die genoemd wordt als candidaat voor den post van IJslandsch staatshoofd, bevindt zich op het oogenblik niet in Denemarken. Engelsche luchtmacht bombardeert Mosoel. Groot aantal slachtoffers. DAMASCUS, 21 Mei (D.N.B.) De Engel sche luchtstrijdkrachten hebben, naar uit Bag dad wordt gemeld, de open stad Mosoel ge bombardeerd, waarbij tegelijkertijd de burger- bevolkng met mitrailleurvuur werd beschoten. Een groot aantal personen kwam hierdoor om hel leven. Bovendien hebben Engelsche vlieg tuigen een station bij Mosoel gebombardeerd, waarbij eveneens talrijke menschen gedood zouden zijn. Drie Engelsche vliegtuigen hebben gisteren verder Majda Anjar in Midden-Libanon gebombardeerd, waardoor echter geen aan zienlijke schade werd aangericht. ÏRAKSCH LEGERBERICHT. DAMASCUS. 21 Mei (D.N.B.) Volgens be richten uit Bagdad luidt het Iraksche legerbericht nummer 221 als volgt: ..Westelijk front: Onze voorhoeden zijn in de buurt van Habbaniyah in contact gemoen met den vijand dien zij zware verliezen hebben toegebracht. De slag duurt voort. Zuidelijk front: Onze luchtstrijdkrachten, ver sterkt door de daar wonende stammen, zetten het artillerievuur op Basra en Alsjonaba voort. Aan vullende berichten bevestigen het verlies van een Engelsche officier en tien Britsche soldaten in Alsjouaiba. Vluchtelingen verklaren dat de ver liezen van den vijand, die zich moest terugtrekken, zeer groot zijn. Verder wordt door de vluchtelin gen medegedeeld dat honderden gewonden naar Indië worden verscheept en dat talrijke lijken in zee zijn geworpen. Luchtoorlog: Onze vliegtuigen hebben verken ningsvluchten boven vijandelijke steunpunten ge maakt en met succes het vliegveld van Cineldebane gebombardeerd, waarbij groote materieele schade werd aangericht en talrijke personen om het leven zijn gekomen. Onze vliegtuigen beschoten vijande lijke afdeelingen met machinegeweren en brach ten hun zware verliezen toe. Alle Iraksche vliegtuigen zijn onbeschadigd od hun steunpunten teruggekeerd". De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat onderstaande bonnen van de vleeschkaart recht geven op de daarbij vermelde rantsoenen vleesch en vleeschwaren. Bon „16 vleesch" van de vleeschkaart: per twee bonnen 100 gram vleesch. been inbegrepen of een rantsoen vleesch waren. Bon „16 worst, vleeschwaren" van de vleeschkaart: per twee bonnen één rantsoen vleeschwaren Ver- brulksperiode: 23 Mei tot en met 30 Mei a.s. Kooptijd: 23 Mei tot en met 4 Juni a.s. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt- 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvlecsch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knak worst, 125 gram voor levcrartikclen, tongenwor-st en nierbrood, 150 gram voor bloedworst of 100 gram ver duurzaamde kip. eend, gans of kalkoen, bedn inbegre pen. Verkoop boenen zonder vleescli. Moet zonder bon geschieden. Het is den laatsten tijd aan dc politie te Haarlem gebleken, dat er slagers zijn, die bij verkoop van beenen zonder vleesch bonnen in ontvangst nemen. De Commissaris van Politie verzoekt ons, die sla gers er attent op te maken, dat dit niet geoorloofd De verkeersexamens te Haarlem. Ook dit jaar een succes. Dit jaar hadden zich ongeveer 2000 jongens en.meisjes opgegeven voor de examens voor veilig verkeer. Er kan aangenomen worden dat ongeveer 1800 a 1900 aan de examens hebben deelgenomen. De examens zijn Dinsdag geëindigd, er is evenwel nog niet te zeggen hoeveel jongens en meisjes geslaagd zijn, want een deel van het schriftelijk werk moet nog beoordeeld worden. Wel vernamen wij dat de examinatoren over het algemeen weer zeer tevreden waren over de afgelegde proeven. Over ongeveer 2 weken zal de uitslag bekend ge maakt worden. Het is in elk geval zeker dat nu ongeveer 12000 Haarlemsche jongens en meisjes met vrucht ver- keersonderwijs genoten hebben. Voor de veiligheid van het verkeer is dit van groote beteekenis, want hoe grooter het aantal personen is dat zich aan de verkeersregels houdt, hoe kleiner het aantal ongelukken wordt. Daarom doet Veilig Verkeer hier een zeer goed werk! Ruim 1300 K.G. kaas in beslag genomen. Bij vijf winkeliers te Haarlem. Door de politie te Haarlem Is proces-verbaal opgemaakt tegen vijf winkeliers, die zich schuldig hadden gemaakt aan overtreding van het Prijzen- besluit 1940. Zij hadden namelijk kaas verkocht tegen een prijs, die van 17 tot 45 cent per K.G. te hoog was. In totaal werd 1348 K.G. kaas in beslag genomen. Voorts zijn drie winkeliers bekeurd, die zich aan dezelfde overtreding hebben schuldig gemaakt. Zij verkochten pakken melkpoeder van een half K.G. tegen een prijs, die 20 ct. per pak te hoog was. Tram- en autobusdiensten in Haarlem en omgeving. Bestaande diensten blijven tot eind Augustus gehandhaafd. De N.Z.H. rijdt thans, zooals bekend is, al eenigen tijd tot 's avonds 11 uur. De dagen lengen evenwel nog een maand, zoodat bij velen die van de tram gebruik maken, de hoop bestond, dat nog ver lenging te wachten was. Wij vernemen evenwel dat daarop door de tramdirectie niet gerekend wordt. Er is namelijk medegedeeld, dat de thans bestaande regeling van kracht zal blijven tot einde Augustus. Daarna wordt de rijtijd van de tram weer lang- zaam-aan ingekrompen omdat het dan weer vroe ger donker wordt. In de rijtijden van de autobusdiensten komt, naar ons medegedeeld wordt, den eersten tijd ook geen verandering. Uitbreiding is namelijk niet mogelijk wegens de moeilijkheden wat dc brand stof betreft. WEGENS HEMELVAARTSDAG VER SCHIJNT HET VOLGEND NUMMER VAN DIT BLAD VRIJDAG HEDEN: S PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1