AGENDA Een levensloop. HET PERSOONSBEWIJS. EEN GEZONDE GEEST IN EEN GEZOND LICHAAM TOBIAS ©ONE HOUR© CLEANING SERVICE LANGS DE STRAAT. ATERDAG 24 MET 1041 HAARLEM'S DAGBLAD Roeien. Je Acht van Hot Spaarne. Weer een succes. Vrijdagavond zijn op den Amstel te Amsterdam je wedstrijden van de Koninklijke aangevangen. In iet nummer Jonge Acht B, volgens traditie het oofdnummer op deze wedstrijden, waren zes ploe- en ingeschreven, die in twee heats aan den start erschenen. De eerste werd na zeer spannenden Irijd tusschen Nereus en Njord door de Amster- amsche studenten met gering verschil (nog geen alve lengte) in 6 min. 29.2 sec. gewonnen. Njord's jjd was 6.32.1. De Hoop was als derde eenige leng- jn achter. Het verloop van de tweede race, waarin Laga, [ct Spaarne en Triton uitkwamen, bleek nog inte- essanter. Triton was het snelst weg en sloeg aan- ankelijk een zeer hoog baantempo. De start der laarlemmers was maar matig en op 500 M. lagen ij een halve lengte achter, met Laga op geringen island als derde. Daarna kwam de Spaarne-acht r evenwel goed in en begon met langen, soepelen aal. in uitstekend rhythme roeiend, in te loopen irwijl Laga steeds verder afzakte. Op 1000 M. was strijd om de leiding al fel, op 1500 M. verkregen Haarlemmers die. schoten met een taflengte oorsprong onder de Amstelbrug door en sloegen aarna een hooge en zuivere eindspurt, die Triton iel meer beantwoorden kon, winnend met drie- wart bootlengte. De tijden waren: Het Spaarne 6 iin. 33.1 sec., Triton 6.36. Laga was drie a vier ngten achter. Hedenmiddag om kwait over twee zou de finale eroeid worden tusschen Njord (snelste tweede) aan oei 1, Nereus aan boei 2 en Het Spaarne aan oei 3. Ofschoon de andere heat iets sneller is ge- oeid konden de kansen daarvoor gelijk geacht wor- en. De Spaarne-acht bewees Vrijdagavond in zijn indspurt „nog veel over te hebben" en het goede ehalte van de betrokken ploegen was bevestigd oor de voor jonge achten zeer goede tijden. Het is al vele jaren geleden dat Het Spaarne met en acht aan open nationale wedstrijden deelnam. )ai was in 1929. toen de Haarlemmers met een !oeg. uit vier seniores en vier juniores bestaande, en eindstrijd van het nummer Oude Acht op de [ollandia-wedstrijden met slechts een halven meter erschil verloren. Op de volgende wedstrijden wer- jen de prestaties van die ploeg, hetgeen zeer te- eurstellend was, minder. In latere jaren beschikte Ie vereenigïng over te weinig bruikbare race- oeiers om ooit in het nummer acht te starten. Dat is nu eindelijk weer eens veranderd. Het jpaarne verschijnt op deze wedstrijden van De [oninkliike zelfs yi acht nummers aan den start n de roeisport in Haarlem is een nieuwen bloeitiid ngetreden. Daarvan getuigt ook deze acht. die in e tweede divisie van het Lange Afstands Kam- linonschan van de Amstel (3 K.M.) al de overwin- ling heeft behaald en gisteren opnieuw haar quali- eitm bewezen. Evenals de ploeg van 1929 telt ook deze een •iertal roeiers met ervaring nevens vier zeer jonge oeiers. maar de coach, de heer J. Nienhuis, heeft er venals indertijd de heer W. Borgman een goed eheel van weten te maken, waarbij de goede en littige aanvoering van den slag (J. Stapensea) latuurlijk van veel belang is gebleken. Het eenige ladeel van de ploeg schuilt in te licht gewicht. Bij legenwind zou haar kans tegen zwaarder ploegen terk verminderen: met wind-mee, zöoals gisteren, an die gelijk geacht worden. Op het oogenblik dat dit geschreven wordt is Ie uitslag van den eindstrijd van hedenmiddag nog liet bekend. Marktprijzen en Besommiii^en. Kabeljauw 116—f7,50 per stuk; Tarbot f 5.30— f 4,80 per ,G,; Tong f 4.60—f2,80; Groote griet f168; Middel griet HO—f112; Kleine griet f 108; Zetschol f78—f70; Kleine •tschol f71—f44; Pufschol le soort f37—f26; Pufschol 2e f 12,50f8,50; Groote roode poon f123; Middel roode f118: kleine roode poon f63f51: Poontjes f37f35; roote schar f55f26; Kleine schar f20f 14,50; Pufschar 7,50f 2,60; Pieterman f66—f57: Bot f39—f31; Wijting 8—135; Makreel f 62,50f78; Horsmakreel f22f20; alles 50 K.G. Trawlers: IJM 189 Mary 100 manden f3179; XJM 125 Iill'tha 75 mnd f1815; I.TM 29 Zeeleeuw 190 mnd f 5629; JM 111 Olympia 130 mnd f3156; IJM 22 Ita 130 mnd f3139; JM 129 Sehamrock 65 mnd f 1240. Logger: KW 197 f1122; KW 104 f 1429; KW 91 f1178: KW 15 f 1065; KW 52 f1126; SCH 314 f 842; SCH 443 f 1034. Botters: IJM 223 f 326. UK 76 f144; TX 29 f 906; HD 108 '1853; HD 125 f 2564; HD 19 f 984. DUITSCHE SCHOLEN IN NEDERLAND. 's-GRAVENHAGE, 23 Mei. De Pinkstervacantie slier Duitsche scholen in ons land is van 30 Mei Juni, de zomervacantie van 11 Juli1 September. De aanmelding van nieuwe leerlingen voor de eerste klas der lagere scholen moet zooveel mogelijk ge schieden tusschen 5 Juni en 10 Juli. Wat de leeftijd der aan te melden leerlingen betreft diene, dat de tegenwoordige rijksregeling ook voor de Duitsche scholen in Nederland geldt, die bepaalt dat alle kin deren, welke in 1935 geboren zijn, behooren te wor den ingeschreven. Behalve het geboortebewijs is bij de aanmelding ook het bewijs van inënting vereischt. Voor de eerste klasse der Oberschule vindt de aan melding tusschen 30 Juni en 10 Juli plaats (A.N.P.) ZATERDAG 24 MEI. Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: „Intimi teiten", 7.30 uur. Rembrandt Theater: „De oude en de jonge Aning", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Watt en J/2 Watt als dakloozen", 2, 6.30 on 8.45 uur. Luxor Theater: „Michelangelo", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Moderne Meisjes", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Schotersingel 117a: Palestina Diorama's, 35 en 7—9 uur. ZONDAG 25 MEI Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22: Kerk dienst Ned. Stichting voor Buitenkerkelijke Religie, 10.15 uur. Rembrandt Theater: „De oude en de jonge koning", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Watt en \2 Watt als dakloozen", 1.30, 3.45, 6.30 en 8 45 uur. Luxor Theater: „Michelangelo", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Moderne Meisjes", 2, 4.15. 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Oerwereld in het Oer woud", 11.30 uur. MAANDAG 26 MEI. Stadsschouwburg, WilsonspleinVolksvoorstel ling van „Ik ben zeventien jaar" door het N.V. Het Ned. Tooneel, 7.30 uur. Van Eedenstraat 20: Aandeelhoudersvergadering N.V. Manufacturen-, Bedden- en Tapijthandcl „De Kroon", 2.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN. Van 24 Mei tot en met 30 Mei zijn op Zondag en op werkdagen gedurende de avonduren (na 8 uur) en nachturen (tot 8 uur 's morgens) ge opend Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 16, Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354. Noorder Apotheek. Jan Gijzenkade 181. Tel. Te Heemstede is geopend: Apotheek Sebot*wa. Binnenweg 206. Tel. 28320. Uit Roubaix wordt het over lijden op 93-jarigen leeftijd gemeld van een postbode, die loopend 400.000 K.M. of tien maal den omtrek van de aarde heeft afgelegd.) Zij die onze post bestellen Passen altijd op hun tellen, Maar zij tellen niet hun pas, Zoodat zij niet kunnen zeggen Als zij 't bijltje neer gaan leggen. Hoeveel daar 't totaal van was. 't Is wel goed om eens te lezen, Hoe groot zoo'n totaal kan wezen Daar ik erop wijzen wil: Wij zien met de oogen open, Hoe een postbode moet loopen Maar wij staan er niet bij stil. Het geval vermeld hierboven Is welhaast niet te gelooven En 't is zeker heel speciaal; Maar dit moogt u wel aanvaarden 't Heeft wat ..voeten in de aarde" Niet voor één, maar allemaal. 't Is een eind om af te leggen Ook al loop je, laat ons zeggen. Tweemaal slechts de aarde rond; Maar die man stierf hoog in jaren En dat kan ons openbaren Dat het goed is en gezond. 'k Mag voor onze boden hopen. Dat het voor hen zoo zal loopen In hun loopbaan als dien man, Ook al gaan hun wandelingen In aanmcrklijk kleiner kringen Dan die d'aard omspannen kan. Eerste Coop. Associatie voor Lijkbezorging. De Eerste Coöperatieve Associatie voor Lijkbe zorging u.a. te Haarlem heeft in hotel „Lion d'Or" haar 18e jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer E. Kaleveld herdacht de leden, die in 1940 waren overleden. Hij schetste de vele moeilijkheden, die overwonnen moesten wor den, o.a. door schaarschte van hout, metaal, papier en benzine. Noodgedwongen moest een andere hout soort dan eikenhout worden gebruikt; plannen om de tractie van benzine door een andere tractie te vervangen, verkeeren in vergevorderden staat, Ondanks de slechte tijden is het ledental flink toegenomen: dit bedraagt thans ruim 8600. Het aantal uitvaarten bedroeg in 1940 niet minder dan 385. Uit een in het jaarverslag opgenomen statis tische voorstelling bleek de groei op duidelijke wijze; in 1922 slechts 1500 leden met 50 uitvaarten; in 1940 zijn deze cijfers resp. 8563 met 385. Ook voor 1941 is de toestand gunstig gebleven. De jaarstukken, die in ontvangst en uitgaaf f 26.983.33 aangeven werden onveranderd met algemeene stem men goedgekeurd, onder dankzegging voor het gevoerde beleid van het bestuur. Het gebruik van de rouwkamers in het gebouw aan den Zijlweg no. 63 nam bij voortduring toe. Zij voldeden aan een sterk gevoelde behoefte. In 1940 is er 74 maal gebruik van gemaakt. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij het volgende: Een groote verbetering, welke bij hen. die daar van gebruik maakten, zeer heeft voldaan, is de inrichting om de in het sterfhuis gemaakte rouw kamer indirect te verlichten. Deze getemperde verlichting schept een passende sfeer. Op verzoek der associatie werd door de gemeente Haarlem de verordening der begraafplaatsen gewij zigd, waardoor de uren, waarop zonder verhooging kan worden begraven, werden uitgebreid. De rentabiliteit van het bedrijf bleef goed. on danks het oploopen van vrijwel alle kostprijzen der verschillende onderdeelen der uitvaart. Men kon na afschrijving op gebouwen, inventaris enz. een overschot op de contributie kweeken van i 7S3.01, dat bii de reserve is gevoegd. door P. v. d. HEM. e 't*T De man die dacht dat het zoo ook wel kon. Uitvoering Hohe Messe. Door de Christelijke Oratorium Vereeniging te Haarlem wordt niets nagelaten om de uitvoering van Bach's Hohe Messe op 27 Juni a.s. in de Groote kerk tot een zoo groot mogelijk succes te maken. Op den avond van het concert zal door de politie een „stilte-gordel" rondom de kerk worden getrok ken. De bus-halte bij de kerk zal worden verplaatst, terwijl indien dit noodig mocht blijken, het verkeer zal worden omgelegd. Ook zullen om de kerk „Stilte" borden worden geplaatst: op deze wijze zal worden gezorgd, dat zoo goed als geen rumoer van buiten tijdens de uitvoering in het kerkgebouw zal kunnen doordringen. Voorts zullen, indien de in de nabijheid van de kerk gelegen rijwielstallingen niet voldoende zouden blij ken, extra rijwielstallingen in de nabijheid van de kerk worden ingericht. De tijd van het concert is met opzet gesteld van des avonds 7.309.45 uur, opdat iedere bezoeker na afloop nog ruimschoots in de gelegenheid zal zijn, huiswaarts te keeren. De kaartverkoop zal a s Donderdag een aanvang Concert door Duitsch militair muziekcorps. Zondagmorgen van 11 tot 12 uur zal een Duitsch militair muziekcorps voor hotel „Den Hout" een concert geven. Over zenuwen en zenuwachtigheid Ons organisme is opgebouwd uit een groot aantal organen: deze moeten natuurlijk op de juiste wijze met elkaar samenwerken, wil alles goed gaan. Daar naast moet het organisme als geheel rekenen met de omgeving: merken wat er in de buitenwereld te doen is en handelend optreden waar dat noodig is. Voor al deze dingen heeft het zenuwtocstel te zorgen, waar mee het dus een dubbele taak heeft te vervullen: naar binnen en naar buiten: wil men een vergelijking, dan dringt die van binnenlandsche en buitenlandsche za ken zich aan ons op. Het „departement voor binnenlandsche zaken" heeft te zorgen voor een juiste samenwerking van alle on derdeelen: gezorgd moet worden dat deze zoozeer verschillende organen niet maar hun eigen gang gaan, zonder zich aan elkaar te storen, maar dat zij te genover de buitenwereld gesloten optreden als één geheel. Deze zorg, om van de véélheid (van orga nen) een éénheid te maken (van het organisme als geheel), is een zuiver „interne" aangelegenheid. Daar komt echter heel wat bij kijken Alleen al om een voudig maar in leven te blijven moet in vele levens behoeften worden voorzien: voedsel en vocht moeten worden opgenomen, onbruikbare afvalstoffen moeten worden verwijderd: zuurstof moet worden opgeno men, koolzuur moet worden verwijderd. Stel u voor, dat de zorg voor onze spijsvertering en ademhaling onze volle aandacht opeischten, dan zouden we voor niets anders meer aandacht over kunnen hebben. Het is dus een zeer economische, energie besparende en uiterst doeltreffende organisatie, die het aan het on bewust werkende zenuwstelsel overlaat hiervoor te zorgen. Waar ademhaling en stofwisseling evenzeer voor komen bij planten, spreekt men hier wel van vege tatieve of plantaardige functies; wanneer iemand niets anders doet dan eten, drinken en slapen, dan zeggen wij dat hij maar vegeteert. Welnu! Dit zenuw stelsel. dat voor deze laagste maar toch volstrekt onmisbare verrichtingen zorgt, noemt men daarom wel het vegetatieve zenuwstelsel. Nu moet men hier heelemaal niet gering over denken, want alleen al voor onze spijsvertering moeten tal van klieren spijs verteringssappen afscheiden, als speeksel, maagsap, gal, terwijl spieren moeten zorgen voor het kauwen, voortbewegen, slikken, mengen van het voedsel. Waar dit alles buiten ons om gaat (d.w.z. buiten ons be wustzijn om) spreekt men nu ook van het autonome of zelfregeerende zenuwstelsel; dit beteekent echter niets anders dan dat men voor datzelfde zenuwstel sel verschillende namen heeft. Behalve met de na men vegetatief of autonoom zenuwstelsel duidt men het ook nog aan met den naam „sympathisch ze nuwstelsel". Voor een goede spijsvertering is noodig dat voldoen de speeksel en maagsap geproduceerd worden en dat de spieren van tong. strottenhoofd, maag en inge wanden in actie treden om het voedsel voort te stu wen en te verwerken. Wanneer men echter honger heeft en alleen maar eten ruikt, of ziet, of over lekker eten praat, of het geluid hoort van eetgerei, dan zal men gaan watertanden, likkebaarden, smakken, slikken, zijn maag hooren knorren, zijn ingewanden voelen rammelen Toch gebeurt er niets: men voelt alleen maar mee; men reageert erop „alsof" men zelf zat te eten. Bij de sympathie of bij het medevoelen maken we niet zelf in werkelijkheid iets door, maar we voelen en leven in gedachten mee. Welnu al deze reacties komen ook tot stand door de werkzaam heid van datzelfde zenuwstelsel, dat daarom dan ook terecht! sympathisch zenuwstelsel genoemd kan worden. In werkelijkheid doet het heele organisme mee; kijk maar eens naar hongerige kinderen die met Sinter klaas allerlei heerlijkheden achter de winkelramen zien. Hun heele gelaat en heel hun houding ver raden hun neiging, hun verlangen, hun reikhalzen: zij neigen het lichaam voorover, zij maken zich zoo lang mogelijk, om dicht bij het begeerde te komen, waarbij ze den neus vooruitsteken en den hals uit rekken. Hun oogen tintelen d.w.z. ze sperren hun oogen begeerig open, terwijl het rijkelijk vloeiende traanvocht ze doet schitteren. Hun innerlijke begeerte komt tot uitdrukking in een veranderde functie van spieren en klieren, in „uitdrukkingsreacties" en ook deze staan weer geheel onder invloed van het zenuwstelsel. Uit de veelvuldigheid van al deze reacties kunnen we al de gevolgtrekking maken dat dit sympathische zenuwstelsel zich over al deze organen moet uit spreiden, dat hierbij niet alle onderdeelen scherp van eikaar geïsoleerd blijven. De prikkel moet dus uitstralen over een groot gedeelte van het lichaam. Dit wordt echter nog veel duidelijker wanneer de be geerte nog sterker wordt; stel u voor dat die kinde ren merken dat iemand daar binnen iets voor hen uitzoekt: dat denken en hopen ze tenminste, afgaande op een blik, een knipoogen, een vragend gebaar of ze dit bedoelen of iets anders daarnaast. De verwachting stijgt: ze beginnen te trappelen van ongeduld, vol verwachting klopt hun hart, ze kunnen zich niet meer inhouden, ze zouden door de ruit heen willen vliegen, ze drukken hun neus plat, ze kunnen hun tong niet stil houden. Blijkbaar straalt de prikkel nog verder uit over hun heele wezen hij straalt naar alle kanten uit. Wat duurt het lang! Ze worden hoe lan ger hoe onrustiger en worden hoe langer hoe ongedu riger: met roode gezichten, hijgend, trillend, bevend leven ze in gespannen verwachting; het is heele maal niet onmogelijk dat men het niet kan uithouden en begint te huilen, te lachen of te giechelen van pure zenuwachtigheid. Maar o schrik! Hun heele verwachting wordt de bodem ingeslagen: de persoon, op wien ze hun hoop hadden gevestigd, raakt in gesprek met een ander, vergeet hen heelemaal en verdwijnt met dien ander de trap op, naar de lunchroom daarboven! Nu gaan ze daar boven zeker lekker taartjes eten en vergeten ze heelemaal de begeerige uitgehongerde jongetjes daarbuiten. Verslagenheid eenerzijds kwaadaardig heid anderzijds. Tranen wellen op van verdriet maar ook van spijtigheid en woede: wat een ge- meene streek! De spanning, de verwachting was te groot: de een trekt weg en zakt in elkaar als een vaat doek, het gelaat wordt slap, de oogen worden flets, de blik schichtig; de knieën knikken, het stralende kin dergezichtje wordt het slappe masker van een gesla gen stakker; een ander wordt razend en balt de vuisten. Wat hebben zenuwen met zenuwachtigheid te doen? Niet alle zenuwen (zooals van het sympathische zenuwstelsel) vormen niet-geisoleerde zenuwvlechten, waarin een prikkel van een punt kan uitstralen om van daaruit langzamerhand het heele organisme te beroeren, in aandoening te brengen. Uit het reeds be sprokene blijkt, dat het sympathische zenuwstelsel een overwegende rol speelt bij het ontstaan van ge moedsbewegingen en aandoeningen. Daarnaast echter moeten we onderscheiden een ze nuwstelsel met wei-geïsoleerde zenuwvezelen waar langs prikkels even streng gescheiden kunnen ver- Salto mortale.... loopen als langs geïsoleerde telefoondraden. Wanneer bijvoorbeeld een horlogemaker aan het werk is, neemt hij heel scherp waar wat er aan het pieterig kleine uurwerkje mankeert, terwijl hij met uiterst preciese bewegingen de kleine onderdeeltjes hanteert, zonder zich verder in het minst te bewegen: hier is geen sprake van een uitstralende zenuwwerking, die het heele organisme in beroering brengt integendeel! Volledig geconcentreerd op deze eene taak, onaan gedaan en koel, haast onbeweeglijk, speelt zijn heele activiteit zich af op uiterst verfijnde wijze: verfijnd waarnemen verfijnd handelen. In dit laatste geval geen sprake van zenuwachtigheid alhoewel toch zijr aandacht „met gespannen zenuwen" gericht is op zijn werk. Laat nu echter diezelfde horlogemaker hetzelfde werkje moeten opknappen, tenVijl een ongeduldige klant naast hem staat en hem voortdurend opjaagt. Uit is het met de gemoedsrust uit is het met de geïsoleerde reacties: ook hij wordt zenuwachtig, dat wil zeggen dat nu ook bij hem allerlei organen (die eerst in volkomen rust er geheel buiten bleven) wor den aangedaan, dat zich de gemoedsbeweging voort plant over zijn geheele organisme waardoor hij te eenenmale ongeschikt wordt om nog iets be hoorlijks te kunnen presteeren. Ieder mensch heeft niet geïsoleerde en wel ge- isoleerde zenuwdraden tot zijn beschikking, kan ten prooi raken aan uitstralende gemoedsaandoeningen en geconcentreerd zijn aandacht richten op een enkele bezigheid waaruit dus blijkt dat zenuwen en „ze nuwen" nog wel degelijk twee zijn! Dr. J. M. ROMBOUTS. STADSKWEEKTUIN WORDT IMNGER OPEN GESTELD VOOR HET PtjBLIEK. In verband met de groote belangstelling welke bestaat voor den Stadskweektuin aan de Klever- verlaan is besloten den termijn van bezichtiging te verlengen tot en met den tweeden Pinkster dag 2 Juni a.s. Ter herinnering moge hier nog vermeld wor den. dat de uren van openstelling zijn bepaald dagelijks van 1012 v.m., 35 en 7—9 n.m. De toegangsprijs bedraagt f 0.10 voor volwassenen. Kinderen beneden 16 jaar. mits onder geleide, hebben vrije toegang. Oom ff outer, die vlekken aoo naar vond, Zag een handkar niet, die langs het Zijn pak tal met .meer, l'rottoir .tand. Maar nu aie je 't niet meer Omdat Cleaning direct voor hem klaar stond* Chemisch reinigen en persen Colbert costuum 1 2.97 Regenjas 2.56 Mantelcostuum1. 2.56 Haarlem - Plein 22 Telefoon 16761 -20220 AmiUrdam - L»ld«n Den H«ag - Hll»erium Bever» (Adv. Ingez. Med.) De foto-stoepier. Het is altijd prettig te zien, dat iemand zijn werk met plezier doet. Het brengt je wederkeerig in een goede stemming. Hiervan werd ik nog eens te meer overtuigd, toen ik laatst te Amsterdam een man aan het werk zag ln zijn weliswaar zeer bescheiden arbeidssfeer, dia werkte met een toewijding, ja: met een vuur, de welke opnieuw bewezen dat men. hoe bescheiden ook de plaats is, die men inneemt, toch op die plaats een „kunstenaar" kan zijn. Het was bij een firma te Amsterdam, die foto's maakte voor persoonsbewijzen. Behalve daf ver schillende van deze foto's voor de ramen uitgestald stonden, met de mededeeling er bij, in sierlijke let ters, dat zij tegen inderdaad zeer civielen prijs ge leverd werden, getuigden van een waarlijk frappante gelijkenis en geheel volgens voorschrift waren ge maakt, beschikte deze firma nog over een ander en zeker niet minder doeltreffend reclamemiddel. Dit was een reclame „in natura", namelijk een man, al gevorderd in jaren, die men portier zóu kunnen noemen, want hij stond aan de deur. maar overigens had hij het niet bijzonder druk met por tierswerkzaamheden, want de deur van de zaak stond voortdurend open. Zijn taak was, de menschen binnen te lokken. Groot van stuk was hij niet; hij had een frisch ge zicht met blozende wangen en vroolijke oogen. Dat hij een tikje mank liep merkte men bijna niet. Op zijn grijze haren droeg hij een groote. platte pet, waarop in gouden letters de naam van de firma prijkte. En nu was het een lust, te zien hoe deze oude heer zijn taak opvatte. Zoo nu en dan vloog hij. als kreeg hij een plotse linge ingeving, naar het midden van de straat en riep luid. op bezwerenden toon. met een hartstoch telijk handgebaar: „Wacht niet tot den laatsten dag!" Die toon en die houding deden .de mensehen tot zichzelf inkeeren en zich afvragen: „Wat wil deze man? Is hij misschien een afgezant van een nieuwe wereldbeweging en wijst hij mij op mijn duren plicht? Heb ik in mijn leven iets verzuimd? Kan ik het nog goed maken? Ben ik nog te redden?" En dan kregen zij meteen het antwoord van den man met de uniformpet, die gebiedend naar de fotografie zaak wees en waarschuwde- „Pasfoto's! Twee voor 37 cent. En geheel volgens voorschrift!" En dan klonk het nog eens. met volle kracht: „Wacht niet tot den laatsten dag!" Hij had een enorm succes met zijn bezweringsfor mule. Telkens joeg het door den portier wakker ge schudde geweten eenige menschen den winkel in. Aarzelenden wist hij op tactvolle wijze aan te moe digen: „Bent u bang. dat u lang moet wachten' Geen kwestie van. hoor! Wij werken hier a la minute. Kijk, ziet u dien meneer daar, die juist weggaat? Ilc heb op mijn horloge gekeken, toen hij binnen kwam. Het was toen vijf minuten voor 4 En nu is het pre cies vier uur. Heusch, het fotografeeren zelf duurt maar een halve minuut of nóg minder. En ze wer- ken daar binnen met hun tweeën!" En dan rende hij weer naar het midden van de straat, nam de houding van een profeet aan en deed een nieuwen aanval op de lakschheid en onverschil ligheid van de menigte: „Wacht niet tot den laat sten dag!" Waarlijk, als de fotografiezaak het druk had (en zij had zeer veel te doen) dan was dit voor een niet I gering deel te danken aan de toewijding van dezen l man. die van zijn arbeidssfeer iets zeer bijzonder» wist te maken. j. c. Z.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5