De hond en zijn verzorging. Rijkskanselier verlangde geen Fransche oorlogsverklaring aan Engeland. Jioct Tlieuivs Lessen in gehoorzaamheid. Nieuwe Uitgaven. ZATERDAG 24 MEI 1941 HAARDE M 'S DA'GBE'AD 5 ^Admiraal Darlan over zijn onderhoud met den Führer: Evenmin uitlevering van de Fransche vloot verlangd. luidt. ver- ij and Eigen plaats in de Europeesche organisatie. Uit Vichy meldt het D.N.B.: De plaats vervangende premier, admiraal Darlan, heeft Vrijdagmiddag voor de Frans.che radio een rede gehouden, waarin hij verslag uitbracht over zijn besprekingen met den Führer. De rijkskanselier heeft mij niet aangespoord 200 zeide Darlan, tot uitlevering van onze vloot. Iedereen weet, en de Engelschen weten het beter dan wie ook, dat ik haar aan niemand zal uitleveren. De kanselier heeft geen koloniaal gebied van mij geëischt. Hij heeft ook niet van mij verlangd, dat wij Engeland den oorlog verklaren. Waarom zou hij dat ook gedaan hebben? Duitschland, dat alleen den oorlog is ingegaan, acht zich in staat hem alleen te beëindigen, tegen welke coalitie dan ook. Bij het onderhoud is er geen oogenblik sprake geweest van het opgeven van het Fransche souvereiniteitsrecht. Frankrijk kiest volkomen vrij den weg, warop het zich begeeft. Heden en toe komst hangen van het land zelf af. Het zal den vrede krijgen, dien het zélf verwerft (la paix quelle se sera faite ell-mème). Het zal in de Europeesche organisatie de plaats innemen, die het zich zelf bereidt. Herinnert u want zekere lieden schijnen dit te vergeten dat Frankrijk de zwaarste nederlaag uit zijn geschiedenis heeft geleden, dat drievijfde van het gebied in Europa is bezet en dat wij an derhalf millioen man aan gevangenen hebben ver loren. Deze nederlaag is de schuld van onze fouten in het verleden. Van 1919 tot 1939 hebben onze leiders en onze wetgevende vergaderingen de eene fout na de andere begaan en zich laten mee- sleepen tot de verdediging van belangen, die niet de onze waren. Zij hebbben ons tot de eschermers van de kleine Europeesche volken gemaakt, zonder dat wij in staat waren de voor de vervulling van deze taak onmisbare wapenen te smeden. Zij hebben het land slechts van een defensief leger voorzien. Ofschoononze leiders het niet verston den den oorlog geestelijk en stoffelijk voor te be reiden. hebben zij toch den oorlog verklaard. Wij hebben hem verloren door de schuld en nalatigheid dergenen, die ons daarin hadden meegesleept. Na een onbeschrijfelijke catestrofe is de maar schalk geroepen het lot des lands -in handen te nemen cn hij verzocht om een eervollèn wapen stilstand. In Juni 1940 had de overwinnaar den wapen stilstand kunnen weigeren, Frankrijk verpletteren en Frankrijk van de wereldkaart wegvagen. Hij heeft dit niet gedaan. In •Mei 1941 verwaardigdt de overwinnaar zich tot onderhandelen met de Fransche regeering. Sedert de bijeenkomsten van Montoire, toen het tot be ginsel der samenwerking werd besloten, heeft Frankrijk door gestes uitdrukking gegeven aan zijn wensch tot voortzetting van deze politiek. Deze gestes zijn voor den kanselier aanleiding geweest om verzachting van de gevolgen der nederlaag en van de wapenstilstandsbepalingen toe te staan, welke verzachtingen u bekend'zijn. Luistert goed naar mijn woorden: van het ver- loop der tegenwoordige onderhandelingen hangt de toekomst van Frankrijk letterlijk af. Frankrijk heeft de keus tusschen leven en dood. De maar schalk en de regeering hebben het leven gekozen. Uw plicht is nauwkeurig voorgeschreven: volgt den. maax-schalk, steunt hem met al uw krachten, zooals ik zelf ook doe, bij zijn werk roar de na tionale vernieuwing. Laat u, als bij en ik, in uw ge dachten en handelingen uitsluitend leiden door hoogere belangen van Frankrijk. de Von Brauchitsch in de bezette gebieden. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal-veldmaarschalk Von Brauchitsch, heeft, naar het D.N.B. meldt, verscheidene dagen in de bezette gebieden in het Westen vertoefd om troe pen te bezoeken en besprekingen te voeren met commando-instanties van het leger en bureaux van het militaire bestuur. Het Iraksche weermachtsbericht no. naar het D.N.B. meldt, als volgt: Westelijk front: Activiteit van artilleri kenningstroepen. Onze artillerie heeft de- zware verliezenjtoegebracht. Onze Zuidelijke pa trouilles hebben" in verbinding met de ongeregel de nationale strijdkrachten in den nacht van 21 op 22 Mei de vijandelijke posten bij Makal en Sjoeeiba aangevallen en den vijand zware ver liezen aan manschappen en materiaal toege bracht. Vijandelijke vlooteenheden hebben op onze stellingen het vuur geopend. De schade is onbelangrijk. - Luchtvloot: Onze vliegtuigen hebben verken ningsvluchten ondernomen boven Sinedelbane, Habaniya en andere gebieden en bommen ge worpen op de installaties en schuilgelegenheden van zestien vliegvelden, waarbij branden ont stonden. Vijandelijke formaties vliegtuigen wer den door ons luchtwapen onder machinegeweer vuur genomen. Al onze vliegtuigen zijn ongedeerd van deze gevechtshandelingen teruggekeerd. Politiestrijdkrachten: In verbinding met de on geregelde troepen: onze politiestrijdkrachten be- heerschen nog steeds den toestand ev- "allen den vijand aan. De vijand heeft luchtr xllen ge daan op het kamp van Rasjid, op sjwasj en andere gebieden des lands. Door de neergeworpen bommen werd lichte schade aangericht. Berlijn over de rede van Darlan. Engclsche veronderstellingen afgewezen. De radiorede van Darlan werd gisteravond in politieke kringen te Berlijn gequalificeerd als een uiteenzetting die niemand kon verwonderen en ook niet anders verwacht werd, aldus meldt het A. N. P. Men ziet hierin vooral afwijzing van al wat van Engelsche zijde is verondersteld omtrent de Duitseh-Fransche onderhandelingen en beschouwt deze rede als een -antwoord op Eden's opmerking aan het adres van Frankrijk in de Lagerhuiszit ting van Donderdag, die men hier driest vindt. (Eden zeide in bedoelde zitting dat wanneer de Fransche regeering zich een voor de Britsche oorlogvoering nadeelige handeling mocht veroor loven, Engeland bij de uitvoering van zijn mili taire plannen geen onderscheid zal maken tus schen bezet en onbezet Fransch' gebied.) ALLE TWIJFEL OPGEHEVEN. Het D.N.B. meldt voorts: In Fransche poli-' tieke kringen heeft men uitdrukking gegeven aan deovertuiging dat de door Darlan afgelegde ver klaringen niet alleen in Frankrijk en in het Fransche imperium, maar ook in de geheele wereld reacties zullen hebben. Men constateert, in deze kringen dat de onzekerheid over de Duitsch- Fransche betrekkingen van belanghebbende zijde uitgebuit is voor de verspreiding van tenden tieuze geruchten. De rede van Darlan vormt echter, zoo zegt men, een zeer categorisch dementi van deze valsche berichten en geruchten. De juiste maat houdende en met den noödigen tact heeft admiraal Darlan in zijn kwaliteit van voornaamste on derhandelaar'ondubbelzinnig duidelijk gemaakt dat Duitschland noch de uitlevering van de vloot, noch eenigerlei deel van de Fransche koloniale bezittingen, noch ook een deelneming van Frank rijk aan de oorlogsoperaties of ook slechts een gedeeltelijk opgeven van Fransche souvereine rechten ooit heeft verlangd. Deze opheldering omtrent de laatste besprekingen te Berchtesgaden is in staat alle twijfel en alle dubbelzinnigheden in de wereld te verdrijven, waarvan men zich in het buitenland heeft bediend om het werk der regeering van maarschalk Pétain te discrediteeren. Darlan heeft ook de utopieën van een deel zijner landslieden ad absurdum gevoerd. Ten slotte heeft hij met loyauteit den wil van Frankrijk tot samenwerking met den overwinnaar met waardigheid uitgesproken door de samen werking met Duitschland een levenskwestie voor Frankrijk te noemen. Samenvattend wordt in Fransche politieke kringen gezegd dat Darlan in diepe en volledige overeenstemming met den chef van den staat maarschalk Pétain was, toen hij deze verklaring aflegde. Darlan is in waarheid de uitvoerder van de politieke gedachten van detn maarschalk. Herroept Roosevelt de neutraliteitswet? Dinsdag radiorede van den president. De Washingtonsche correspondent van de „New York Times" meldt dat president Roosevelt en zijn medewerkers voornemens zijn de neutra liteitswet grondig te veranderen of zelfs door het federale Congres te laten herroepen, teneinde zoodoende het Engelsche scheepsvraagstuk op te lossen. Roosevelt zal waarschijnlijk in zijn „praatje bij den haard" op a.s. Dinsdag de bedoelingen van de Amerikaansche regeering uiteenzetten. Hij heeft Donderdag bijna alle ontvangsten af gezegd om aan de rede te kunnen werken en zijn werkzaamheden slechts onderbroken om een con ferentie te houden met het beperkte kabinet, waaraan Hull, Morgenthau, Stimson. Knox. Hopkins, de chef van den generalen staf Marshall en de bevelhebber van de vloot admiraal Stark hebben deelgenomen (D.N.B.). Koning George van Griekenland in Kaïi rof De „Popoio di Roma" meld it Beiroet dat volgens aldaar uit Kaïro on! ngen berichten George II van Griekenland per vliegtuig in Kaïro in aangekomen. Prins-regent Paul van Joego-Slavië en andere leden van de koninklijke familie zijn reeds op 20 Mei in Egypte aangekomen. De vroegere Grieksche minister-president Zoederos is met twee andere vroegere Grieksche ministers op 21 Mei naar Egypte gevlucht. (D.N.B.) Italiaansch weermachtsbericht Mofortorpedobooten torpe- deeren twee Engelsche kruisers. Italiaansch verzet in Galla en Sidamo (Ooèt-Afrika) duurt voort. ROME, 23 Mei (Stefani) In zijn weermachts bericht no. 352 maakt het Italiaansche opperbe vel het volgende bekend. „In den nacht van 21 op 22 Mei hebben Ita- lioansche vliegtuigen een vliegveld op het eiland Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika: bedrijvigheid van verkenners. De vijand ondernam een luchtaanval op Benghasi- In het Oostelijke bekken van de Middellandsohe Zee hebben Italiaansche torpedomotorbooten in den nacht van 20 op 21 Mei twee kruisers getorpedeerd De booten keerden behouden op haar steunpun ten terug. Op 21 Mei viel een formatie Italiaan sche gevechtsvliegtuigen onder bevel van den eersten luitenant Mario Morassuti een vijande lijke vlootformalie aan en bracht een kruiser van 5000 ton tot zinken. In den nacht van 21 op 22 •Mei viel een Italiaansche torpedoboot onder bevel van fregattenkapitein Francesco Mimbelli, dat zes Engelsche kruisers en torpedojagers ontmoet had, ondanks het vuur van den tegenstander den vijand aan en torpedeerde een kruiser. Het gelukte de torpedoboot. van den vijand los te komen. In Oost-Afrika zette de vijand in Galla en Sidamo zijn druk op de Italiaansche strijdkrachten voort, die dapper verzet bieden". Iraksche luchtmacht bestookt zestien vliegvelden. Optreden van de Britsche vloot. GENERAAL GUZZONI NEEMT AFSCHEID. Uit Rome meldt het D.N.B.: De commandee- rende .generaal Guzzoni heeft, naar officieel wordt medegedeeld zijn werkzaamheden als plaatsvervangend chef van den generalen staf en onderstaatssecretaris in het ministerie van oorlog geëindigd. In een persoonlijk schrijven heeft Mussolini den generaal voor de bewe. diensten zijn dank betuigd. Tot onderstaats secretaris van oorlog is benoemd de divisie- generaal Antonio Scuero, tot dusverre hoofd intendant van het commando der strijdkrachten in Albanië. Op den post van plaatsvervangend chef van den staf zal geen nieuwe functionnaris benoemd worden. De ondergang van de „Zamzain". Te Berlijn geen Egyptisch protest ontvangen. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: Op een desbetreffende vraag werd Vrijdag in de Wilhelmstrasse geantwoord dat tot dusverre, anders dan buïtenland.sche berichten wilden doen gelooven. te Berlijn geen Egyptisch protest is ontvangen naar aanleiding van de torpedeering van het onder Egyp tische vlag varende schip „Zamzam" dat, zooals bekend is, ook oorlogstuig aan boord had. Men zeide dat Duitschland geen diplomatieke betrekkingen met Egypte onderhoudt. In politieke kringen te Berlijn hoorde men zeg gen dat Egypte door bemiddeling van Zweden zou willen protesteeren. Van Duitsche zijde werd voorts medegedeeld dat spoedig een beschikking verwacht kan worden, welke aan de wenschen van de vrouwen, kinderen en echte missionarissen, die zich aan boord van het schip bevonden, beantwoordt. De Amerikaansche ambassade in Spanje heeft blijkens een United Pressbericht bekend gemaakt dat twee attachés vergezeld van twee leden van het Amerikaansche Roode Kruis zich Zondagmorgen per auto naar Irun hebben begeven om te trach ten met de Amerikaansche zeelieden van de „Zam zam" in verbinding te komen en hun transport door Spanje naar Portugal, vanwaar zij dan naar de Vei-. Staten kuppen vertrekken te behartigen. Reuter meldt uit Bombay dat daar ook Vrijdag weer botsingen tusschen Hindoes en Mohammeda nen ontstaan zijn, waarbij de politie op de menigte geschoten heeft. Volgens de „New York Sun" in de bekende Amerikaansche schrijver Sinclair Lewis lid ge worden van het comité „America First", dat zich tegen deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog keeit. (D.NB.) De Britsche Berichtendienst deelt mede dat de Engelsche koning generaal Smuts heeft benoemd tot veldmaarschalk van het Britsche leger (D.N.B.) De Noord-Iersche premier is, naar de Engel sche Berichtendienst meldt, door Churchill naar Londen ontboden om te spreken over de invoering van dén dienstplicht in zijn land. (D.N.B.) De zender te Bagdad meldt, blijkens een D. N. B.-bericht, dat de Britsche kolonel Geer. com mandant der strijdkrachten bij Bassora, zich van het leven heeft beroofd uit wanhoop over de zware vei'liezendie de Engelschen hadden ge leden bij een hevigen Irakschen aanval op een Britsen troepenkamp. Naar de Londensche Berichtendienst bekend maakt, is Lord Austin, vermaard als de eerste fabrikant van een baby-auto, op 75-jarlgen-leeftijd overleden. (D.N.B.) De oorlog aan het Zuid Oostelijk front. Indiërs, wachten, om overgebracht te worden naar een negers, Britten. Australiërs en Nieuw Zeelanders krijgsgevangenkamp. Orbis-Holland) (Van een deskundigen medewerker.) In ons vorig artikel hebben wij u de methode aan de hand gedaan om den jongen hond aan halsband en lijn te wennen. Wij willen nu eerst nog iets vermelden over den halsband. Dezelfde nietige kereltjes waarop wij in ons vorig artikel doelden, die bulderbassend com mando's ten beste geven en met zweepen loopen te knetteren, gebruiken ook veelal de z.g. prikkel banden. Dit zijn metalen of lederen halsban den, welke aan de binnenzijde van ijzeren punten voorzien zijn en niet met een gesp, doch door middel van een lus bevestigd worden. Indien de hond een ietsje te hard trekt of nog erger, wanneer de „baas" wil demonstrteren hoe goed hij zijn hond onder den duim heeft en daartoe voortdurend aan de lijn rukt, wordt de eigenlijke halsband ingesnoerd, waardoor de ijzeren pen nen in het nekvel van den hond gedrukt wor den. Het is jammer dat deze middeleeuwsche folterwerktuigen nog steeds in gebruik zijn. waardoor 's menschen grootste vriend onder de dieren tot een lijdend voorwerp gemaakt wordt. Een ietsje minder gruwelijk is de z.g. wurg- band. welke geheel van leer is en de ijzeren pun ten mist. Niettemin kunnen zij een hond tot stikkens toe. den keel dichtsnoeren. De halsband die u, lezer aanschaft is natuur lijk van zacht leer en vrij breed. Een te smalle halsband zou immers nog pijnlijk kunnen zijn en dat is juist^iets wat wij tot eiken prijs willen vermijden. Voor de langharige en de zeer kleine honden is een hondentuig te prefereeren boven een h~ls- band De dressuur begint. Nu de hond gewend is aan halsband en lijn gaan wij beginnen met onze lessen in ge hoorzaamheid. We doen daartoe een lange lijn aan den halsband en plaatsen den hond op bijv. 3 Meter afstand van ons. Nu luidt op vriendelij ken toon ons commando „hier", waarbij we tege lijkertijd een rukje aan de lijn geven. Wat zou er nu in zijn kop omgaan? Wie zal het zeggen! Misschien wel: „commandeer je hondje en blaf zelf", althans er volgt nog weinig reactie. Ons commando „hier" wordt daarom voortdurend dringender (hetgeen niet wil zeggen: snau wen!), terwijl het rukje aan de lijn iets harder wordt. Op deze wijze zal dw hond zoo hij al niet eigener beweging naar u toekomt gelei delijk aan dichterbij komen. Is hij u geheel ge naderd dan streelt en prijst u hem. waarna het spel, zij het op iets grooteren afstand, opnieuw begint. Zoodra deze "oefening aangelijnd goed slaagt, probeert u het ook eens zonder lijn. Wat de commando's zelve betreft: de woorden die u kiest, moeten zoodanig zijn dat de klank voor uw. hond niet tot misverstand aanleiding kan geven. Overigens doet het er weinig toe wélke woorden u gebruikt. Sommige houders van honden gebruiken - elliclit een poging om ori gineel te zijn de smdsoortigste woorden. Heel goede co... nando's zijn b.v. „hier", „plaats", „zit", enz. Voor „liggen" moe* -i niet „lig" gebruiken, omdat dit woord te gaat gelijken op „zit". Gebruikt u daa b.v. „neer". Er'zijn vele hondenbezitters die meenen dat een hond en vooral de jonge hond zoo nu en dan een pak rammel noodig heeft. Zij meenen dat een hond eerst „gebroken" moet worden vóór hij zich vrijwillig onderwerpt. Vandaar wellicht de uitdrukking „wanneer je een hond wilt slaan is er altijd wel een stok te vinden". Dat deze uit drukking in figuurlijke beteekenis blijft be staan, daartegen hebben wij niet het minste be zwaar. doch wij hopen dat zij in letterlijke be teekenis spoedig als voorhistorisch moge klin ken. Het is ook heel vaak dom! Gesteld dat men met veel moeite een niet al te intelligenten hond (die zijn er ook, net als onder de men schen) zoover gebracht heeft dat hij het comman do „hier" opvolgt. Nu heeft hij in den loop van den dag óe een of andere misdaad be gaan, waarvoor hij gestraft moet worden. Zich van geën kwaad bewust bevindt de delinquent zich in den tuin: op het commando „hier" loopt hij aan ook kwispelstaartend naar zijn baas doch krijgt in plaats van een pluimpje voor zijn gehoorzaamheid „van dik hout zaagt men plan ken". Onnoodig te zeggen dat de hond met geen mogelijkheid kan begrijpen waaraan hij deze eigenaardige liefkozing te danken heeft. Ge volg? Het woord „hier" krijgt voor hem de be teekenis: een pak slaag incasseeren. Is het won der dat hij spoedig tot ongehoorzaamheid ver valt? Mogen we een hond dan niet bestraffen? Ja zeker, wanneer hij iets misdreven heeft móet dit zelfs gebeuren; anders schiet u te kort in uw paedagogische taak. Doch in de eerste plaats behoeft die bestraf fing niet uit slaag te bestaan. Heusch met een bestraffend brommen bereikt u meer. Hebben wij zelf niet als kind een klap veel prettiger ge vonden dan een werkelijk gemeende boet-pre- dikatie? In de tweede plaats moeten we alleen een uit brander geven wanneer we onzen hond op hee- terdaad betrappen. Alleen dan zal hij het ver band tusschen misdaad en schr'obbeering aan voelen. We zullen aannemen, dat uw hond hét com mando hiei*' goed (d.w.z. onvoorwaardelijk! opvolgt. Nu het bevel „zit". Dat gaat vrij een voudig. Eerst weer aan de lijn. We geven het commando en maken een neerwaartsche bewe ging met de vlakke rechterhand. Onderwijl drukken we met de linkerhand op het kruis van den hond tot hij op den grond zit. Zoodra we succes hebben gaat onze linkerhand op non-ac tief. Gaat ook dit goed. dan probeeren we het zonder lijn. Voor „liggen" gebruiken we dus het woord „neer". Liggen is voor een hond eigenlijk een voortzetting van zitten-. Bij hét aanleeren du wen wij bij den zittenden hond eenvoudig de voorbeenen vooruit waardoor hij „ligt". Na eeni- ge herhaling heeft hij het kunstje wel door! Zoo samen aan den wandel, Dat vindt iedere hond een hemel op aard! En het is ook voor ons, menschen, levend in een ze nuwsloopenden tijd véél beter dan het slikken van valeriaan of broomörankjes regelmatig een „ommetje" te móeten nemen om uw hond uit te laten. Maar we moeten er wel voor zorgen dat dit uitlaten voor ons een genoegen is en geen marteling. Want dat komt ook voor! Zou het u b.v. niet eens gaan vervelen geheel „uit het lood geslagen" als een koetsier achter uw hond te moeten aanrennen? O, zeker, het is wel eens prettig. Maar niet altijd hebben wij daar zin in, Naar onzen wensch moet de hond rustig zonder trekken naast ons loopen. Om uw hond netjes aan de lijn te leeren loopen begint u de lijn zoo kort mogelijk te hou den. Dat vind hij zeker niet prettig maar daar is niets aan te doen. De lijn moet zoo kort zijn dat hij niet plotseling vooruit kan schieten of af kan dwalen. Daarbij onderdrukt u iedere poging daartoe door op bestraffende wijze „plaats" te zeggen. Gedurende deze- wandelingen mogen wij niet afwijken van de gevolgde methode vóór hij zich heeft aangewend het bevel „plaats" onvoorwaar delijk op te volgen. Dit schijnt voor velen erg moeilijk te zijn, want zij gunnen hun hond zoo graag het ple zierige van een zich-uitleven in een razend snel spurtje. O zeker, wij gunnen het hem van gan- scher harte maar niet tijdens een „dressuur" wandelingetje. Want het gevolg zou zijn dat hij net kort-aan-gelijnd loopen nooit leerde: hij verheugt zich dan zóó sterk op het toekom stige renpartijtje dat hij zich onmogelijk kan bedwingen. Wij merkten reeds op, dat de hond deze oefe ning niet prettig vindt en zullen er dan ook goed aan doen maat te houden. Dit is trouwens een vaste stelregel voor uw paedagogische taak: re peteert alles heel vaak met uw hond. maar nooit te lang achter elkaar. Dat gaat hem vervelen en dan zult u ook bij een Job's geduld héél geinig bereiken. Zoodra we het gevoel hebben dat hij op zijn „plaats" ■'blijft, laten we den teugel iets losser. Deze meerdere bewegingsvrijheid mag voor hem echter geen aanleiding zijn het bevel „plaats" te negeeren. Bij de wandeling moeten we er goed op letten 'dat hij niet snuffelt naar het reukspoor van een soortgenoot, omdat daarin het groote gevaar schuilt van de zoo gevreesde hondenziekte. 0?i:e IiJdische geschiedenis, verteld door Joh. vaq Hulzen. Dit boek wijkt in conceptie in belangrijke mate f van den vorm. waarui de geschiedenisboeken doorgaans gegoten worden. Het is namelijk een doorloopend verhaal over de historie van Neder- land's overzeeschc gewesten, een vorm. welke zooals de schrijver terecht opmerkt, nog altijd de beste waarborg geeft de aandacht van „ouderen en jongeren" gaande te houden. De heer Van Hulzen heeft een goede kans zijn doel: belangstelling te wekken voor den wég der Oost-Indische volken van het verleden naar het heden, voor hun lotswisse lingen en voor de ontwikkeling hunner landen tot Ncderland's rijksgebied, te bereiken. Hij vertelt op een leerzame cn toch nimmer droge wijze en lascht tusschen de historie gesprekken en typeerende epi soden in. daar waar dit mogelijk is. Die factoren dragen er toe bij dat menige belangrijke bladzijde Indische geschiedenis niet licht uit het geheugen zal vervagen. Menno van, Meeteren Brouwer illustreerde dit nuttige boek. dat bij J. H. Kok N.V. te Kampen uitgegeven werd. A. J. Kropholler: Over bouwstijl vroeger en nu. Dit boek van den*bekenden architect Kropholler is een nieuwe bewerking van een drietal vroeger versche nen publicaties van den schrijver, uitgebreid met een beschouwing over Nederlandschen bouwstijl. In het 'hoofdstuk „Wederopbouw" constateert Krop holler: „In de bouwkunsNtan het nooit de goede wejt zijn om gedachteloos buitenlanders te volgen en te •ergetcn dat ons land een eigen stijl heeft, die op het inhecmsche materiaal en op onzen volksaard berust en die elk bouwmeester voor zich moet verwerven om hem te bezitten. Een nationaal gebouw in ons land behoort buiten en van binnen hiervan te spreken, niet alleen door de rijke en veelkleurige toepassing van den baksteen, maar ook door de voor dien steen eigen aardige vormen en constructies zooveel mogelijk te vertoonen." Het boek. dat voorzien is van illustraties van R. .T. Veendorp en een aantal foto's, is een uitgave van N.V. Uitg. Mij. Van Mantgen en De Does te Amsterdam. Vrouwen op de Spanish Peaks, door Zane Grey. Spanish Peaks Ranch is een verlaten, door ber gen omringde militaire post in de Vereenigde Staten. Hij diende zoowel voor gevangenis als voor bescherming. Vele vijanden bedreigden de grenzen, terwijl er vaak verraad werd gepleegd. Dit is de plaats waar Zane Grey een spannen de geschiedenis laat spelerr van de familie Lind say. Als gewoonlijk vormen plunderende veer dieven, spionnen, die door heroïsche cowboys en ontvoerde jonge meisjes onschadelijk worden ge maakt en Wild-West helden de voorwaarden voor gansche reeksen romantische gebeurtenis sen, die zich in de vertaling van J. Evers wel genoeglijk laten lezen. Uitg. A. W. Bruna en Zoon's Uitgevers Mij, Utrecht. Het eerste schot, door Gerard Fairlie. Dit is een aaneengeschakelde reeks van spannende avonturen, waarin de even geniale als misdadige Mallory het op den duur moet afleggen tegen Mary Gordon, de dappere jour naliste en haar vriend George Rennie. Eva de Raedt de Canter vertaalde het werk naar den eisch. Uitgave A. W. Bruna en Zoon's Uitgevers Mij. Utrecht. Tooneelspclen. Bij Scheltens en Giltay te Am sterdam verschenen „De weg is beter dan de her berg", door Diok Ouwendijk en „Het onbewoonde eiland", tooneelspel in drie bedrijven door A. De- fresne, met een voorwoord van Prof, Dr. Jan Walch. ütadio 1 oqxamma ZONDAG 25 MEI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberich ten. 8 45 Gramofoonmuziek. 11.00 Amablle-sextet en gra- mofoonmuzlek. 12.00 Gramofoonmuzlek. 12.42 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Zang met pianobegeleiding. 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: Vraaggesprek over het resultaat van 25 radio-lezingen namens het Verbond. 2,00 Omroeporkest en soliston. 1.30 Sportultzending. 2.45 Voor den boer. 3.39 Uit Berlijn: 75e Verzoekconcerl voor de Duitsche Weer macht. «,»0 Voor de jeugd. 6.30 Cabaretprogramma. 7.30 Viool en piano. 8.00 B, N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spie gel v.1n den dag. 8 30 Het Concertgebouw-orkest, soliste cn gramofoonmuzlek. 9.30 Berichten. Engelsch. 9.45 Gra mofoonmuziek. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche berichten. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.30—8.45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 9.00 Studiovroegdienst (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomlté). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Het Syl- vestre-trio cn zang met pianobegeleiding. 11.30 Kindèr- cantato 12.00 Cyclus „Kent gij uw Bijbel?" (gr.pl.. voor bereid door de Christ. Radio-Stichting). 12,15 Meesterzan gers cn gramofoonmuzlek. 12.45 B, N. O. Nieuws- en eco nomische berichten, i.00 De Melodisten en solist, met piano-intermezzi. 2 00 Cyclus „U cn de muziek". 2 15 Dresdcncr strijkkwartet en gramofoonmuziek. 3.30 Gramo foonmuzlek. 4.00 Wijdingswoord (voorbereid door de Christ Radio-Stichting). 5 30 A. N. P. Sportuitslagen. 5.SI Gevarieerd programma. 6.15 Planovoordracht. 6.45 Sport van den dag 7.00 Ensemble Bandi Balogh. 7 30 Gramofoon- muztek. 7.45 Sportwetenswaardigheden. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Bont pro gramma. 9.30 Radiotoonccl. 10.00 B. N. O. Nieuwsberichten, sluiting. MAANDAG 26 MEI 1941. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8 45 Gramofoonmuziek. 9.159.20 Voor de huisvrouw. 10.00 Frans Wouters en zijn orkest. 10.20—10.40 Declamatie. 11.15 Zang cn piano. 12.00 Ensemble Jonny Kroon. 12.42 Alma nak. 12 45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Omroeporkest en gramofoonmuzlek. 3.30 Ensemble Erica Helen. 4.00 Gramofoonmuzlek. 4.30 Vraaggesprek over Clemens non Papa (met gramofoonplaten). 5 00 Gramo foonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Gerard Lebon cn zijn orkest. 6.15 „Ons pla netarium". causerie. 6.30 Oreglspel. 7.00 B. N. O Econo mische vragen van den dag 7.15 Orkest Eloward. 7 45 Politiek wcekpraatje. 8 00 B. N o. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8 30 De Groninger orkestvereeniglng en solist 9.30 Berichten. Engelsch. 9 45 Gramofoonmuzlek. 10.00—10,15 B. N. O. Engelsche berichten, sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen dienst (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 10.20 Orgelconcert. 11.00 Declamatie 11.20 Gramofoonmuzlek. 12.00 Berichten. 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Jonny Ombach en gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmu ziek. 3.30 Voor de vrouw. 3.45 Ensemble Bart Ekkers. 4.IS Gramofoonmuzlek. 4.30 Voor de Jeugd. 5.00 Voor jongen» en meisjes (voorbereid door de Christ Radio-Stichting). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5 30 Het Omroeporkest. (6 00—6.15 Gesprekken met luis teraars. voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 6 45 Reportage. 7 00 B. N. O. Friesch praatje. 7.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 3.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoon muziek. 8.30 Omroeporkest en soliste. 9.30 Voor de ouder», 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 B. N. O. Nieuwsberichte^ sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9