Haarlems Dagblad Britsche slagkruiser „Hood" ten onder gegaan. Grootste oorlogsbodem ter wereld. Westelijk deel van Kreta vast in Duitsch bezit Ie JAARGANG No. 17771 igave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- igaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote mtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- enst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. ilefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 26 MEI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17&. Groentjes zie rubriek. Belastingkohieren. In Haarlem en omgeving. enige weken geleden deelden wij reeds mede "liet kohier der Inkomstenbelasting 1939-1940 Haarlem aanwees f 65.582.000. hans zijn ook de cijlers voor de omgeving be- d geworden, eze zijn: Inkomstenbelastirtg: aantal zuivere inkomen aanslagen inkomen per inwoner riem 30502 f 65.582.000 f 467 mstede 5108 f 19.043.000 f 933 •mendaal 4.852 f 32.423.000 f 1891 rlemmermeer 4.825 f 9.019.000 f 272 rlemmerliede 594 f l.162.000 f 340 9711 f 18.981.000 f 390 erwijk 3658 f 6.856.000 f 322 idvoort 1976 f 4.455.000 f 471 nebroek 558 f 1.198.000 f 411 mskerk 402 f 654.000 f 132 tricum 1393 f 2.419.000 f 301 |ut dit kohier blijkt opnieuw dat de belasting- igkracht van de Bloemendalers het grootst is, inwoner was het inkomen te Bloemendaal 1891 f 467 te Haarlem. Te Haarlem was het dus ,:cer een kwart van Bloemendaal. Voor Heern- e is het inkomen per inwoner ongeveer het dub- van Haarlem, maar slechts de helft van Bloe- idaal. et inkomen per inwoner te Heemskerk was het it, namelijk 132. Daarop volgt Haarlemmer- r met f 272. 'ij merken hierbij op, dat het cijfer omtrent het omen per inwoner (berekend door het Centraal eau voor de Statistiek) niet zuiver is, omdat het negen is door het gezamenlijke belastbare in- len te deelen door het aantal inwoners. Er is lurlijk ook inkomen dat buiten de belasting valt daarmee is in deze statistiek geen rekening ge lden. Vermogensbelasting. aantal vermogen aanslagen vermogen per inwoner Iriem 2680 f 188.635.000 f 1.343 tmstede 1327 f 114.179.000 f 5.597 emendaal 1615 f 318.411.000 f 18.576 irlemmermeer 497 f 21.647.000 f 652 arlemmerliede 81 f 3.218.000 f 942 538 f 29.102.000 f 597 [erwijk 233 f 17.158.000 807 idvoort 204 11.842.000 f 1.252 mebroek 83 f 5.005.000 f 1.712 mskerk 44 f 1.451.000 f 294 tricum 98 f 3.373.000 f 418 ok wat vermogen betreft spannen de Bloemen- ers de kroon. De Bloemendalers die in de Ver- ;ensbelasting zijn aangeslagen hadden over het stingjaar 19391940 f 318.411.000, terwijl de geslagen Haarlemmers tezamen niet meer had- dan f 118.635.000. Heemstede haalde f 114.179.000 ar per inwoner berekend is het 300 pet. hooger het cijfer van Haarlem. er inwoner berekend was het belastbare ver en te Heemskerk slechts f 294, terwijl die te emendaal f 18.576 was. Een groot verschil dus. men het belastbare vermogen op het aantal irlemmers deelt krijgt men f 1.343. Bloemendaal heeft zoowel wat inkomen als irmogen der inwoners betreft voor ons land ;t hoogte-record op haar naam staan, oor Nederland was het inkomen per inwoner l en het vermogen f 1406. aarlem is dus wat inkomen aangaat f 126 boven gemiddelde van het land, maar wat vermogen eft f 63 daaronder. issclien trein en perron bekneld geraakt. nmerman wilde op rijdenden trein springen. aterdagnamiddag half vijf wilde een 35-jarige merman uit Den Haag op het station te Haarlem een reeds in beweging zijnden trein springen. Toen trachtte een portier te openen liep hij in de groote kt.e tegen een ander aan, met het gevolg dat hij len tusschen het perron en den trein terecht kwam. werd tien meter meegesleurd, alvorens de trein stilstand kwam. Door leden van den Ongevallen- ist werd hij behandeld, waarna hij per ziekenauto r het ziekenhuis St.-Johannes de Deo werd ver- rd. Hij had inwendige kneuzingen gekregen. Zijn tand was hedenmorgen naar omstandigheden re ik. auduleuze slachtingen te Haarlem Twee slagers op heeterdaad betrapt. >e politie en ambtenaren van den Crisiscontróle- nst hebben in een perceel te Haarlem twee sla- s op heeterdaad betrapt toen zij bezig waren t het frauduleus slachten van een schaap. Ter atse werden nog een geslacht schaap en twee lachte kalveren aangetroffen, lit een nader ingesteld onderzoek is gebleken, in den laatsten tijd in hetzelfde perceel 24 kal en en 24 schapen op frauduleuze wijze zijn ge ilt. Hierbij was ook nog een koopman betrokken, drie overtreders hebben allen bekend. Tegen is proces-verbaal opgemaakt. Het vleesch van eerstgenoemde vier dieren is in beslag genomen naar het slachthuis vervoerd. )e Centrale Keuken te Haarlem. Menu's in den voorzomer. Ten behoeft geen keukenpiet te zijn om te weten, de groentenvoorziening om dezen tijd van het nu niet zoo heel veel variatie biedt. De tijd van stamppot raakt zoowat over en drie keer in week spinazie, een paar maal raapstelen en te sla (die bovendien nog duur is) vleit ook Dat zijn huismoederlijke zorgen, die intus- m de Centrale Keuken te Haarlem ook het fd te bieden heeft. De vatgroenten zijn op en de rgangstijd bied ook hier zijn problemen, laar men is hier optimist. Raapstelen, sla en lazie komen regelmatig op het menu voor. De elegde andijvie is deze week vervangen door sch goed en zoo komt men al een heel eindje, voor het overige schaft de pot een paar maal P en een keertje koolrapen, waarmede men dus eer een week geborgen is. ïe hebben eens geïnformeerd, hoe het met de ivering staat. Die blijft constant. De aardappel- «oeneering heeft natuurlijk wat nieuwe ""klanten fevoerd. doch op het oogenblik vertoont de lust, de Centrale Keuken te eten, weinig schomme- PERSONALIA. De heer H. D. Hoogwlnkel te Haarlem is beroep- f verklaard in de Unie van Baptisten Gemeen- PORTDAG DER OPENBARE ULO-SCHOOL-B. P Donderdag 5 Juni a.s. zullen door de leerlingen Openbare ULO-school-B (tijdelijk gevestigd tevrcdenplein 1) Sportdemonstraties en Sport- strijden worden gehouden op het sportterrein aan Mr. Jan Gerritszlaan (Haarlem-Noord, bij- de Nesstraat), begin te 9.30 v.m. «e Sportdag staat evenals de vorige onder leiding den Gymnastiekleeraar der school, den heer J. lira al. terwijl door de goede zorgen der Oudercom- Sle de ouders en verzorgers der leerlingen in de «enheid gesteld zijn talrijke fraaie en nuttige zen beschikbaar te stellen. Aalsmeer's laak hij de voedselvoorziening. AALSMEER, 24 Mei. Het genootschap „Flcvo" heeft Zaterdag met zijn leden de jaariijksche excursie gemaakt, ditmaal niet naar een object de Zuiderzee betreffende, maar naar een meer lande lijk oord, n.l. naar het centrum van onze bloe menteelt, Aalsmeer. Reeds vroeg was het gezelschap onder leiding van prof. dr. H. N. ter Veen en dr. J. Bakker wandelende temidden van kassen en bloeiende velden op weg naar de bloemenveiling, waar het bedrijf in volle actie was. Ook de orchideeën kassen van Gebr. Barendsen vormden een belangrijk onder deel van het goedvoorziene en zeer gevarieerde pro gramma. Voorts bezochten de Flevo-leden nog de pottenveiling in Aalsmeer-West. Tijdens de lunch hield de heer C. Koeman, rijks- tuinbouwconsulent voor de bloementeelt te Aals meer, een causerie over de tegenwoordige verplich tingen van de Aalsmeerder kweekers ten opzichte van de voedselvoorziening van ons land. Ongetwijfeld zal menigeen zich afvragen of het thans nog wel toelaatbaar is om uitstekende grond en de meest moderne bedrijfsinrichtingen te ge bruiken voro het voortbrengen van een siergewas als de bloemisterijgewassen zijn. aldus spreke. Dc gebruikers zelf hebben hierop in 'zekeren zin een antwoord gegeven door juist nu onze bloemen en planten zeer graag te koopen. Vooral de laatste maanden gavin een groote opbloei. Hieraan heeft zoowel het eigen land deel als het buitenland. Vooral Duitschland nam zeer veel bloemen af tegen uitstekende prijzen, maar ook ons eigen land toonde sterk toenemende kooplust. Het blijkt dus wel, dat zelfs onder oorlogsomstan digheden een groote behoefte bestaat aan de te Aalsmeer gekweekte siergewassen. Natuurlijk komt echter de vraag naar voren of het thans niet wenschelijk zou zijn over te gaan naar de teelt van voedselgewassen. Hiervoor zou het meest in aanmerking komen de.teelt van groen ten. In dit opzicht is ook reeds een en ander ge schied. Er moet echter aan enkele feiten aandacht worden geschonken. Vooreerst blijft er een groote vraag naar bloemen en planten bestaan. Indien echter dit het eenige argument was om de bloemen teelt in stand te houden zouden er nu ongetwijfeld meer groenten worden omgezet dan thans hel geval is. Immers de beteelde oppervlakte is be trekkelijk klein. De Aalsmecrsche bedrijven blijven tezamen zeker onder de 509 H.A. Dan is de grond en vooral de kasruimte lang niet steeds geschikt voor groentegewassen. Bij omzetting op groote schaal zouden vele planten moeten worden op geruimd planten, die slechts na jarenlange teelt- zorgen verkregen zijn. Bovendien ontbreekt het den bloemkweekers aan vakkennis op het gebied van de groenteteelt en missen zij de noodige hulp middelen als gereedschappen en verzendingsmate riaal. Men heeft dan ook besloten dat de kern van de bloementeelt zal blijven bestaan maar dat een klein gedeelte, naar keuze van den kwee&er, in grocntenteelt zal moeten worden omgezet. Zoo zal de bloementeelt in den vollen grond beperkt wor den met dertig procent en onder glas met tien procent van de oppervlakte. Deze maatregelen, die door de crisiscentrale zijn voorgeschreven, worden thans doorgevoerd. Jammer is dat door allerlei ver warringen deze beperkingen niet sneller en krach tiger zijn doorgevoerd. Immers thans is het rijke lijk laat om met de teelt te beginnen. Het is dan ook thans dringend tijd om een beslissing te nemen of, onder zekere omstandigheden, de omzetting in groenteteelt per bedrijf of zoo noodig per groep van bedrijven zal geschieden. De strijd in Irak. DAMASCUS. 26 Mei (D N B.) Het Iraksche leeerbericht no. 28 luidt- Westelijk front: De slag tusschen onze door de ongeregelde nationale strijd krachten gesteunde troepen en den vijand in het ge bied van Habbaniyah en Faloedja woedt sinds giste ren "onafgebroken voort. Aan Iraksche zijde werden verschillende aanvallen op vijandelijke verkeerswegen achter het front onder nomen. Een Iraksche patrouille, die op het traject van Ramadi naar Roetba een vijandelijke colonne pantserwagens ontmoet had, viel deze aan en dreef ze met verhezen op de vlucht. Zuidelijk, front: Onze strijdkrachten hebben met steun van de ongeregelde troepen een vijandelijk of fensief op onze stellingen bij de Maaquil en Chouriba afgeslagen. De vijand moest terugkeeren en liet dertig dooden en gewonden op het slagveld ach ter. De Iraksche verliezen bedroegen een doode eiT twee gewonden. Luchtoperaties: Iraksche gevechtsvliegtuigen be stookten dertig vijandelijke vliegtuigen op de basis van Seneldebanb met machinegeweervuur Een Wel lington bommenwerper werd in brand geschoten en talrijke andere vliegtuigen werden beschadigd. Bo vendien deden Iraksche vliegtuigen ten Zuiden van Habbaniyah een aanval pp een vijandelijke colonne artillerie. Eenige vijandelijke toestellen werden in brand geschotenen drie kanonnen beschadigd. In de buurt van Habbaniyah werden twee andere Engel- sche vliegtuigen met bommen bestookt. Een toestel geraakte in brand. Een Iraksch vliegtuig heeft achter het front een noodlanding moeten maken. Het heeft echter geen schade geleden. De Iraksche politicslrijökrachten blijven den toestand in de woestijngebieden behcerschen. BOMMEN OP ALEPPO. Ofi (Havas) meldt uit Beiroet dat twee Engel- sche vliegtuigen Zaterdagochtend boven Aleppo heb ben gevlogen en verscheidene bommen hebben neer geworpen, terwijl zij ook machinegeweervuur hebben gericht op eenige stadsdeelen. Schade is niet ont slaan De Duitsche opperste legerleiding" beraadslaagt. De Führer bestudeert met zij'n generaals de stafkaart. (Foto Weltbild—Pax Holland) Door het Duitsche slagschip „Bismarck" vernietigd. Het opperbevel der Duitsche Weermacht maakte Zaterdag naar het D.N.B. meldt het vol gende bekend: Een op den Atlanlischen Oceaan operecrendc Duitsche gevechtsformatie onder leiding van den vlootchcf admiraal Lütjens. heeft in het zeegebied rondom IJsland zware Engelsche zcestrijdkrach- ten ontmoet. Het slagschip ..Bismarck" heeft hier bij een Engelsche slagkruiser, waarschijnlijk dc ..Hood", vernietigd. Een tweede Engelsch slag schip werd gedwongen van koers te veranderen De Duitsche zeestrjjdkrachtcn zetten zonder noe menswaardige beschadiging hun operaties voort. Nader deelde het D.N.B. mede: De veronderstelling, dat dc in het zeegebied om IJsland vernietigde Engelsche slagkruiser de „Hood" was, is door de medcdeeling \an de Brit sche Admiraliteit bevestigd. Met zijn 42.100 ton was de „Hood" het grootste oorlogsschip ter wereld. Het ontwikkelde een snelheid van 31 zeemijlen cn was met acht 38 c.M., 12 14 c.M.. acht 10 c.M. kanonnen en een overeenkomstige luchtaf weer, benevens zes torpedolanccerbuizen bewa pend. De Britsche admiraliteit maakte volgens een speciaal bericht van den Engclschcn Berichten dienst bekend dat de slagkruiser „Hood" in dc lucht gevlogen was. Het schip had tijdens den strijd met Duitsche zeestrijdkrachten „ongelukki gerwijze" treffers in de kruitkamer gekregen. DE „BISMARCK" EN ADMIRAAL LÜTJENS. BERLIJN, 24 Mei. (D.N.B.) Het Duitsche slag schip „Bismarck", dat in een zwaren strijd het groot ste oorlogsschip ter wereld, den Engelschen slag kruiser „Hood" uit den weg heeft geruimd, is 35.000 ton groot. Bevestigd wordt dat het Britsche schip een goedgerichte voltreffer in zijn munitiekamer heeft gekregen. De aanvoerder van de zegevierende Duitsche vloot- formatie in. het zeegevecht bij IJsland admiraal Lüt jens, heeft pas onlangs een roemrijke onderneming op dc-n Atlanlischen -Oceaan beëindigd, naar het D N.B. verneemt. Onder zijn bevel verrichtte in Maart een formatie Duitsche slagschepen uitgebreide operaties in deze wateren, waarbij verscheidene Brit sche convooien vernietigd en 22 bewapende vijande- l.jke koopvaarders van 116.000 b.r.t. in totaal tot zin ken werden gebracht. Onder de vernietigde sche pen bevond zich ook de groole Britsche hulpkruiser „Jervis Bav" waarmede de Britsche admiraal Maltby verongelukte. DE REACTIE IN DE VER. STATEN. NEW-YORK, 25 Mei (D.N B.) Het bericht over de vernietiging van den Britschen slagkruiser „Hood" door het Duitsche slagschip „Bismarck" wordt door de New-Yorksche bladen met vette koppen ge publiceerd. De Londensche correspondent van de United Press spreekt van een „schok voor het Britsche rijk", die bijzonder gevoelig aankomt, daar de „Hood" tot zinken is gebracht op den ver jaardag van koningin Victoria, die in het geheele Britsche wereldrijk als Empire Day wordt gevierd Het verlies van de „Hood", zoo vervolgt deze cor respondent, is slechts te vergelijken met de Britsche verliezen in het Skagerrak. Onverklaarbaar blijft nog hoe de Duitsche granaat de munitiekamer, die diep in 't binnenste van het schip lag. kon bereiken, daar de „Hood" juist hiertegen bijzonder zwaar ge pantserd was. Op de Amerikaansche openbare meening heeft de ondergang van de „Hood" een buitengewoon sterken indruk gemaakt. Vooral het feit dat de „Hood" het grootste schip van de Britsche vloot was wordt steeds opnieuw door pers en radio in het licht gesteld. De bladen hebben talrijke foto's van de „Hood" en van den stapelloop van de ..Bismarck" gepu bliceerd, alsmede foto's en levensbeschrijving van admiraal Lütjens. De Engelsche admiraal Holland, wiens vlag de „Hood" voerde, wordt als artillerie- specialist van de Britsche vloot geprezen. De „jongens" die binnenkort in den Noord Oost-polder aan het werk zullen gaan, worden nu te Wannepcrveen opgeleid voor hun taak. Het werk is zwaar, maar na gedanen arbeid is het goed schaften. (Foto Pax Holland) Poging tot ingrijpen van de Britsche vloot verijdeld Valschermjagers bezetten gesteund dcor vliegtuigen belangrijke punten van het eiland BERLIJN, 24 Mei. ON'B) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Duitsche valschermjagers en uit de lucht gelande troepen zijn sedert de vroege ochtend uren van 20 Mei op het eiland Kreta in gevecht met deelen van het Britsche leger. In een koenen aanval uit dc lucht ver overden zij. gesteund door formaties ja gers, torpedotoestellcn, gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers, tactisch belangrijke pun ten van het eiland. Na verdere versterking door formaties van het leger zijn de Duitsche troepen tot den aan val overgegaan. Het Westelijk deel van het eiland is reeds hecht in Duitsche handen. Het Duitsche luchtwapen heeft de poging van de Britsche vloot om in te grijpen in de be slissing om Kreta neergeslagen, verdreef haar uit het zeegebied ten Noorden van Kreta, bracht een aantal vijandlijke oorlogsschepen tot zinken of beschadigde ze en veroverde de heerschappij in de lucht boven het geheele ge- vechtsgebied. Het geheel der operaties ver loopt verder volgens het geheele opgestelde plan.* De verklaring van Churchill, dat op Kreta Duitsche troepen afgezet zijn, gekleed in Nieuw- Zeelandsche uniformen, is onwaar. Mocht zij er aanleiding toe zijn of er een motiveering ach teraf voor geven dat Duitsche valschermjagers niet volgens de regels van het volkenrecht worden behandeld of behandeld zijn, dan zal het opperbevel der weermacht last geven tot ovei-eenkomstige vergelding jegens het tienvou dige aantal Britsche krijgsgevangenen." Vliegvelden door de Britten prijsgegeven. In de zware gevechten te land en op Kreta wer den de Duitsche troepen doeltreffend gesteund door luchtstrijdkrachten, naar het DNB verneemt. Toen op een strategisch belangrijk punt in de buurt van een Cretensische havenstad Britsche pantserwagens opdoken, werden zij door Duitsche torpedovliegtuigen in een kortstondigen scheeraan- val vernietigd. De granaten van de vliegtuigkanon nen reten de stalen wanden open. Verscheiden wa gens vlogen in brand. De snelle Duitsche successen op Kreta zijn voor een aanzienlijk deel een gevolg van de superioriteit van het Duitsche luchtwapen. De bliksemsnelle in bezitneming van de weinige vliegvelden op het eiland door het Duitsche luchtwapen heeft de R. A, F. geheel op den achtergrond gedrongen. Reeds Vrijdag liet het Britsche opperbevel wegens gebrek aan bruikbare vliegvelden alle Britsche jagers van Kreta terugtrekken. De militair-politieke medewerker van het D.N.B schrijft over den slag om Kreta: Daar het Duitsche opperbevel een bericht publi ceert over den strijd om Kreta en daarin verklaart dat de wateren ten Noorden van het eiland gezui verd zijn van den vijand, kan men aannemen dat van Duitsche zijde de kwestie van den aanvoer be vredigend is opgelost, zoodat niet meer verwacht kan worden, dat de verovering op aanzienlijke te genslagen zal stuiten. Daarmede is een militaire prestatie volbracht, die uniek is in de oorlogsge schiedenis. Noorwegen, Rotterdam en Corinthe wa ren slechts een voorspel in vergelijking met de hui dige actie. De verdedigers van Kreta hadden alle voordeelen, die natuur en militaire kracht konden verschaffen. Desondanks hadden de Duitschers succes. Als van Duitsche zijde nog niet over de strategi sche beteekenïs van het eiland Kreta wordt gespro ken, dan is toch aan de Engelschen door hun publi caties elke gelegenheid ontnomen om het eventueele verlies van Kreta als een kleinigheid voor te stellen. Engelsche militairen hebben gezegd dat met het verlies van dit eiland groote gevaren voor de stra tegische positie in Suez. Egypte. Irak cn geheel het Nabije Oosten zouden ontstaan. Van Duitsche zijde ontbreekt elke aanduiding hoe men zich de nieuwe strategische positie ten nutte zal maken. De opper ste Duitsche oorlogsleiding hult zich in een veel- beteekenend stilzwijgen, als er dingen op het tapijt komen, die belangrijk zouden kunnen worden voor de oorlogvoering van morgen. Duitsch weermachtsbericht van Zondag. BERLIJN. 25 Mei. (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Duitsche valschermjagers en uit de lucht ge lande troepen zijn, zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, sedert den vroegen ochtend van, den 20sten Mei op het eiland Kreta in gevecht met deelen van het Britsche leger. In een dapperen aan val van de lucht uit veroverden zij, gesteund door formaties jacht-, torpedo- en gevechtsvliegtuigen cn duikbommenwerpers de tactisch belangrijke punten van het eiland. Na verdere versterking door formaties van het leger zijn de Duitsche troepen op den grond tot den aanval overgegaan. Het Weste lijk deel van het eiland is reeds hecht in Duitsche handen. De gevechtshandelingen verloopen in sa menwerking met de valschermjagers, de uit de lucht gelande troepen en formaties van het leger verder volgens het vastgestelde plan. Het Duitsche luchtwapen verijdelde de poging van de Britsche vloot om in de beslissing rondom Kreta in te grijpen, verdreef haar uit het zeegebied ten noorden van Kreta, vernietigde en beschadigde een groot aantal vijandelijke oorlogsschepen en veroverde de heerschappij in de lucht boven het geheele gevechtsgebied. Italiaansche zee- en luchtstrijdkrachten hebben in nauwe samenwerking met de Duitsche strijd krachten sedert den 20sten Mei .aan de gevechten om Kreta deelgenomen en hebben in de tot dusver behaalde successen een groot aandeel. Gisteren heeft het Duitsche luchtwapen wederom met groot succes ingegrepen in den strijd om het eiland Kreta. Nieuwe troepen valschermjagers werden onder bescherming van jachtvliegtuigen ter versterking neergelaten. Gevechtsvliegtuigen bom bardeerden met goede uitwerking vijandelijke ge- schutsstellingen, machinegeweernesten, barakken, kampementen en troepenconcentraties. Zij verniel den verscheidene Britsche batterijen luchtdoelge schut en radioinstallaties, en vernietigden ten zui den van Kreta een koopvaardijschip van 1000 b.r.t. Zooals eveneens in een extrabericht is medege deeld, heeft een Duitsche vlootformatie onder com mando van den vlootchef admiraal Lütjens in het zeegebied rondom IJsland zware Britsche zeestrijd krachten ontmoet. Na" een kort. zwaar gevecht bracht het slagschip „Bismarck" den Engelschen slagkruiser „Hood" tot zinken, het grootste slag schip van de Britsche vloot. Een ander slagschip van de nieuwste Engelsche „King George"-klasse werd beschadigd en gedwongen om te keeren. De Duitsche zeestrijdkrachten zetten zonder verliezen hun operaties voort. In den strijd tegen het Britsche moederland bom bardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren en in den afgeloopen nacht fabrieken der vlieg- tuigbewapeningsindustrie en haveninstallaties aan de Engelsche Zuid- en Zuidoostkust. Zij brachten twee koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 3500 b.r.t. tot zinken en beschadigden twee groote vrachtschepen zwaar. In Noord-Afrika vernietigden verkenningstroe pen van het Duitsche Afrii-neorps bij Tobroek o.a. twee Britsche pantserwagens. De vijand heeft overdag noch des nachts boven Duitschland gevlogen. Bij aanvalspogingen op het Nederlandsche en Noorsche kustgebied werden 'wee vijandelijke gevechtsvliegtuigen door Duitsche achtvliegtuigen neergeschoten." De verliezen der Britsche vloot bij Kreta. i BERLIJN, 26 Mei. (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: In den strijd om Kreta heeft het luchtwapen, zooals reeds gedeeltelijk bekend gemaakt, bui tengewone successen op de Britsche Middel- landsche Zeevloot behaald. Alleen de Duitsche luchtstrijdkrachten hebben sinds den 20ën Mei zeven vijandelijke kruisers en acht torpedoja gers alsmede een duikboot en vijf motortor- pedobooten tot zinken gebracht. Door bomtref- fers werden verder een slagschip en verschei dene kruisers en torpedojagers ernstig bescha digd. Aardbeving in Zuid-Turkije. ANKARA 27 Mei. De stad Mugla die in Zuid- Turkije tegenover het eiland Rhodos ligt, is door een zware aardbeving geteisterd. De beving begon Vrij dag en duurde Zondagmorgen nog voort. In de stad Smyrna waren zwakkere aardschokken merkbaar, die eenige materieele schade veroorzaakten. Volgens de berichten die tot dusverre uit het aardbevings- gebied binnengekomen zjjn, zijn 20 personen ge dood, terwijl een groot aantal gewond is. (United Press). HEDEN: 8 PAGINA'S "Tl

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1