FRANKEN „HALF OM" D I N S D X 'G 27 MEI 1941' HSÏEE EM 'S DAGBE X D" HEEMSTEDE De uitreiking der Persoons bewijzen begint 3 juni. Op 3 Juni a.s. zal worden begonnen met de uitreiking van de persoonsbewijzen. De uitreiking zal geleidelijk plaats hebben aan de hand van de persoonskaarten van het Bevol kingsregister. Iedere ingezetene ontvangt t.z.t. een uitnoodïging om ter secretarie te verschijnen om het persoonsbewijs in ontvangst te nemen. Het eerst worden opgeroepen diegenen, wier ge slachtsnaam begin met de letter A, dan B en zoo vervolgens. Gehuwde vrouwen en vrouwen, die gehuwd zijn geweest, worden opgeroepen op de let ter waarmede haar meisjesnaam begint. Iedere opgeroepene is verplicht op de eerste uit- noodiging in persoon te verschijnen ter gemeente secretarie op dag en uur, op de uitnoodiging aange geven. Op de uitnoodiging en in het briefje, dat daarbij zal zijn gevoegd staat vermeld, wat ieder bij het afhalen van het persoonsbewijs mede moet brengen. VEELBELOVENDE KNAPEN. Door de politie alhier zijn opgespoord vijf bij de politie al bekende knapen van 11 tot 15 jaar die er een beroep van maakten leegstaande scholen en woningen te bezoeken en alles wat van hun gading was. mee te nemen. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt GEREF. KERK. Tot ouderlingen van de Geref. Kerk alhier zijn gekozen de heeren J. Allon, F. Bulthuis, D. J. Cou- mou, E. Fijnvandraat, B. Silvis, Ds. B v d. Werff en O. v. d. Weij en tot diaken de heer J. G. Collet en G. Groenendijk. HAARLEMMERMEER COÖP. BOERENLEENBANK MAAKT GOEDE WINST. 1940 een record-jaar! De Codp. Boerenleenbank „Haarlemmermeer" hield in „De Landbouw" ie Hoofddorp een algemeene ledenver gadering. Tot bestuurslid werd herkozen de heer A. Pruisen, tot. lid vaneen Raad van Toezicht de heer D. van Wleringen. Aan de rekening over 1940 ontlecnen we het volgende: de Spaarbank ontving 1 1.957.657.88; aan voorschotten en hypotheken werd terugbetaald f 341.389,53. De ontvangsten en loopende tekening beliepen van de rekeninghouders f 5.899.514.75. Hiertegenover stonden uitgaven van gevorderde spaar gelden groot f 1.941.157,82. aan voorschotten en hypothe ken werd uitgegeven f 403.292, aan rekeninghouders f 5.561.795,50 aan de Centrale Bank f 2.941.592,19, aan ge boekte waarden f31.000. De rente aan de spaarders be- f 52.489.90. De inhoud van de kas bleef f 71.122,48. De rekening sluit op een bedrag van f 12.165.632,84. De balans toont aan dat aan voorschotten in totaal f 1.122.964.60 uitstaan. De verschuldigde spaargelden van de spaarbank be dragen f 2.215.706,59. Aan rekeninghouders is verschuldigd f 696.326,96. De winst over het afgeloopen jaar bedraagt f 9991,58 (het vorige jaar f 8502,49). De omzet bedroeg f 24.193.452,41. Dit bedrag is een record voor de bank en gaat ruim zes millioen boven het record bedrag van verleden jaar. HET GRAF VAN DR. HEYE GERESTAUREERD. Geheel op initiatief van den gemeente-tuinman den heer G. de Roder uit Hoofddorp is het bekende graf van den kinderdichter J. P. Heye gerestaureerd op een wijze den dichter waardig. De mooie grafsteen werd door hoog en wild struikge was geheel aan het oog onttrokken, terwijl het onkruid er welig tierde. Bovendien was de grond onderhevig aan verzakking. Het terrein is nu eerst opgehoogd. Langs het grafmo nument is een pad aangelegd waarop de bezoeker gele genheid heeft van nabij de inscripties te lezen. Op de zachte glooiing die vanaf de grafsteen naar het wandelpad helt is een beplanting van lage gewassen aangebracht. De buitenkant van het wandelpad vormt de heester- groep van verscheidene groentolijvende en bloemgevende heesters. Aan den achterkant vormen hoogere heesters een mooien achtergrond. Hier vinden we Deutria soorten naast Prunus en Seringen. Deze beplanting loopt laag af door een midden beplanting, terwijl de voorgrond ls be plant met lage bloemheesters. De randen langs de paden zijn afgezet met Berberis Aulcis nana. Het is een rijke schakeering van fijn harmonieerende kleuren. ZANDVOORT Nachtegaleuconccrt. Reeds eenigen tijd lieten de nachtegalen zich ge regeld hooren, doch nu de avonden eenigszins zoe- ler worden komen ze pas goed op dreef. Wie de moeite neemt in den schemeravond de Kostverlo- renstraat om te wandelen kan er van verzekerd zijn enkele van deze zangers te hooren. Meestal zijn er vier, die met elkaar schijnen te wedijveren. Hoever het geluid van den betrekkelijk kleine vogeltjes 'doordringt moge blijken uit het feit, dat het gezang bij Oostelijken wind zelfs tot op het Tramplein is te hooren. Hoewel het gezang van de nachtegalen bij avond en in den nacht het meest opvalt, zingen ze ook wel overdag. Vooral in den namiddag laten ze zich hooren. De vogels zijn betrekkelijk tam, zoodat men ze tot op enkele meters kan naderen, zonder ze in hun gezang te storen. WINTERHULP. Van heden af kimnen geen aanvragen om on dersteuning vanwege de stichting „Winterhulp- Nederland" meer in behandeling worden genomen. BEVERWIJK Diploma-uitreiking Huishoud school. De geslaagden en bevorderden. Maandag-heeft de uitreiking plaats gehad van de getuigschriften aan de leerlingen, die den driejarigen avondcursus van de Gemeentelijke Huishoud- en In dustrieschool aan de C. H. Moensstraat met goed ge volg doorloopen hadden. In tegenwoordigheid van het onderwijzend perso neel reikte de directrice, mej. Van Capelle, de diplo ma's uit. Zij zei te hopen dat de meisjes veel nut zouden ondervinden van de verworven kennis. Het diploma ontvingen: Petra Melchers, Jettie Messnik, Pam Mol, Gré Mulder, Froutje Séldenthuls en Willy Zuurbier. Bevorderingen. Van de tweede naar de derde klasse werden be vorderd: Ans Broekhoff. Nellie Bijman, Ellie Dal- meyer, Bets Dekker, Jannie Docter, Lena Duiter, Cor Groot, Annie Koorn, Gré van Meerkerken, An nie Oosterloo, Rie Schouten, Jansje Smit, Eelje Ver hoef. Rie Visser, Cor de Vries, Riek van der Wel, Ans Wilms Floet en Willie IJkelenstam. Eén leer ling ging voorwaardelijk over. Van de eerste naar de tweede klasse werden be vorderd: Marie Appel, Jannie Bosman, Corrie Goed hart, Gerrie Goedhart, Ida van Kampen, Agatha Koedijk. Dini Oortwijn. Tini Sauer, Truus Trieiing, Bep van Tunen en Tini van Tunen. Eén leerling ging voorwaardelijk over: vijf leerlingen werden niet bevorderd, waarvan vier wegens te veel Groote aanvoeren van spinazie. De aanvoer van spinazie heeft thans wel zijn hoogte punt bereikt. De regen van de laatste dagen is van goeden invloed geweest op het gewas, waardoor de aanvoeren sprongsgewijze opliepen. De meeste spina zie. die 's morgens werd aangevoerd, werd naar de Oostkade gebracht voor de verzending naar de fabrieken. Ook vele fabrieken buiten Beverwijk, zooals o.m. Leiden, Breda en Hoogeveen, werden van deze spi nazie voorzien. Met talrijke trailers wordt zij naar de bestemde plaatsen vervoerd. SANTPOORT Tooneelvoorstelling „Jan van Dommelen". De tooneelvereeniging „Jan van Dommelen" gaf Maandagavond in de zaal van hotel „De Weyman" te Santpoort haar laatste voorstelling in dit seizoen. Opgevoerd werd: „De Autoduivel", klucht in 3 be drijven, van Kurt Kraatz. De zaal was vrijwel ge heel bezet; dit groote aantal aanwezigen heeft zich kostelijk geamuseerd. En dar dit de bedoeling van „Jan van Dommelen" en haar regisseur, den heer G. Pollé, natuurlijk is geweest, kan uit dit oogpunt bekeken van een goed geslaagden avond gesproken worden. Overigens kunnen we ons voorstellen dat de bezoekers, die het optreden van „Jan van Dom melen" van het begin af aan hebben gevolgd en die o.a. hebben gezien, hoe een stuk als „Zeemans vrouwen" voor hqt voetlicht werd gebracht, weer eens naar een echt speelstuk verlangen. In „De Autoduivel" komt het tot allerlei dolle verwikkelingen, doordat een heer op leeftijd, die een vrouw met een arendsblik heeft, haar door een daad wil imponeeren. Tegelijk wil een schoon- zoon-in-spé dat doen door, hoe gek dit ook klinken moge, zijn a.s. schoonmama diets te maken, dat hij reeds een kind het zijne mag noemen. De klucht werd over het geheel vlot gespeeld en de rolltennis was alleszins voldoende. Mevrouw Kruisman als Minona, de heer Voogt als Ootto Kugelberg, de heer Van Deelen als Cesar Seefelt, de slaapacteur en mevrouw Nol als diens echtge- noote, hadden een rol, waarin nog wat spel was te leggen en zij hebben van deze gelegenheid ruim schoots gebruik gemaakt. Wat mevr. Kruisman betreft, denken we o.a. aan haar optreden in drie als „rechter van instructie". Mevr. Nol speelde uit stekend in II, toen haar man afscheid van haar nam en later, toen zij den autoduivel zoo bedroog. Maar ook bovengenoemde twee heeren hebben kranig werk geleverd; de heer Voogt o.a. als de „kindsche oude heer en de heer Van Deelen als de acteur, die, na in een hypnotischen slaap te zijn ge bracht „Othello" voordroeg. Dan noemen we ook nog den heer Pollé, die van het kleine rolletje van Felix Reinbold een goede vertolking gaf. Van de overige rollen noemen we verder nog die van Frits Triborg (de heer Dortmundt). En ook de andere rollen waren over het algemeen in goede handen. IJMUIDEN Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN 26 Mei 1941. Tarbot f 4,90—f 4,40 per K.G.; Tong f4,80—f3,20 per K.G.; Kleine schol f88—f56: Pufschol le soort f47—f)30; Puf- schol 2e soort f28—f 14; Pieterman f65f63; Poontjes f48 36. Makreel t 74. Horsmakreel f 26. Wijting f 50— f 37. Groote griet f 150. Kleine griet f 100—f 9(1. Groote schar f 34—f 25. Kleine schar f 20—f 10. Pufschar f 9— C 2. Alles per 50 K G. Besommingen trawlers: Derika 7 IJM 417 190 manden f 3655. Beatrix IJM 118 10 manden f2190. Johanna IJM 17 70 manden f 1422. Zeehond IJM 70 100 manden f 2584. Sumatra IJM 253 120'manden f 2421. Loggers: IJM 268 f 1774, IJM 283 f 1562. SCH 96 f 1651. SCH 247 f 481, SCH 97 f 180. SCH 95 f 1926. SCH 402 f 1488 SCH 73 f 1720, SCH 245 f 265. SCH 223 f 280. SCH 280 f 246. SCH 332 f 989. SCH 30 f 872. KW 144 f 398. KW 173 f 279. KW 97 f 834. KW 60 f 1335. KW 20 f 1200. KW 58 f 988. IJmuiden, 27 Mei. Consignatievisch: Pufschar f 7.50f 5. Pufschol f 9.80f 6.25. Kleine wijting f 25f 22.50. Groote bot f 68. Kleine bot f 28. Alles per 50 K.G. Heden geen aanvoer uit zee. Openbooten: IJM 328 f 16, 307 f 46, 397 f 7, 386 f 6.—. DS. J. KAPTEYN. Ds J. Kapteyn, predikant bij de Geref. kerk alhier, heeft het beroep naar de kerk van Groningen, in de vacature, die aldaar ontstond door het vertrek van ds. M. B. v. 't Veer naar Amsterdam-Centrum, aan genomen. Boksen Groote belangstelling voor boks wedstrijden in het Concertgebouw. Jo de Groot en Luc. van Dam winnen. Onder geweldige belangstelling zijnMaandag- avond in het Concertgebouw te Amsterdam, de eerste wedstrijden voor beroepsboksers gehouden. De voorzitter van den Nederlandschen Boksbond sprak in zijn openingsrede woorden van dank tot den regeeringscommissaris van Amsterdam, den heer E. J. Voute, die een gedeelte van de' wed strijden bijwoonde, voor het feit, dat het boks- verbod in Amsterdam opgeheven is. De eerste belangrijke partij was tusschen den Bel;, Vergauwen en den Nederlandschen Weltergewicht kampioen Robert Disch. Vrijwel gedurende alle tien ronden ging het initiatief uit van den Belg. De tactiek van Robert Disch stond niet op een peil, zooals men van den kampioen van Nederland mocht verwachten. Zijn voortdurend duiken gevolgd door snelle aanvallen kon Vergauwen na enkele ronden niet meer in moeilijkheden brengen. Op rustige wijze wachtte deze zijn kansen af om zijn tegenstander te treffen. De eerste zes ronden verliepen dan ook beslist in het voordel van Vergauwen. Disch veranderde na deze ronde van tactiek en ging weer tot den aanval over. Hij plaatste enkele harde stooten op het hoofd en lichaam van Ver gauwen. Deze bleek echter een goed incasseerder te zijn, zoodat de strijd in deze ronden vrijwel gelijk opging. Tenslotte werd de strijd onbeslist verklaard, waar door Disch wel wat meer kreeg dan hij verdien de. Jo de Groot, kampioen van Nederland en Victor Zanetti uit Charleroi, leverden vervolgens een fel gevecht in het half-zwaargewicht. De veel oudere Belg had het tegen zijn tegenstander zwaar te ver duren. De Groot viel voortdurend aan, doch bezon digde zich in zijn enthousiasme aan enkele te lage stooten. Toéh was zijn boksen over het algemeen van goede kwaliteit, waartegen de Belg al zijn er varing moest stellen. Dit gelukte hem in zooverre, dat hij de acht ronden, welke het gevecht duurde, uit- bokste, doch de overwinning van Jo de Groot is niet in gevaar geweeest. De beste partij van den avond werd gleverd in het middengewicht tusschen Luc van Dam en den Belg Bertouille. De strijd stond op een hoog peil. Aanvankelijk was de Rotterdammer met zijn harde directe stooten meer in den aanval, doch Bertouille gaf keurig partij. Bliksemsnel gingen de beide bok sers door den ring en de stooten volgden elkaar in een snel tempo op. Luc van Dam was ongetwijfeld beter, doch de Belg verdedigde zich zeer moedig. De laatste ronde trachtte Van Dam nog een knock out-overwinning te forceeren, doch door stug ver dedigen van den Belg lukte hem dit niet. Van Dam werd tot winnaar verklaard. Bisschop en Selhorst hadden den avond geopend met een vlotte partij, waarbij vooral Bisschop over goede capaciteiten bleek te beschikken.^ Bis schop werd met algemeene stemmen tot winnaar verklaard. Biljarten MASSAKAMP B. C. H.—B. V. 1939. De B. V. 1939 behaalde Maandagavond ln haar club lokaal, Rest. Hof van Holand. een fraai succes door alle drie de partijen te winnen. De Jager (B. C. H.) bleef tegen Vljn (1939) op 144 van de 175 staan, terwijl ook de De bonneiilijst. De bonnenlijst wordt heden, daar er geen wijzigingen zijn, niet gepubliceerd. Zwart (B. C. H.) zijn voorgift niet vermocht ln te loopen. W. de Graaf ,(1939) bleek onbetwist de meerdere op eigen terrein van v. d. Loo (B. C. H.) Hieronder de uitslagen: B. C. H.—1939 brt. h.s. gom. J. de Jager (175) 144 47 15 3 06 Joh. Vijn (110) 110 47 16 2.34 d. Broek (78) 78 Al 6 1.62 L. de Zwart (170) 135 47 W 2,87 d. Loo (70) 46 51 5 -.81 W. de Graaf (70) 70 51 10 1.39 B. V. 1939 heeft nu met 16 tegen 8 punten de leiding. Hedenavond wordt gespeeld bij 9. C. H. in café Metz aan de Barteljorisstraat. terwijl Woensdagavond in „Hof van Holland" deze vriendschappelijke wedstrijd wordt beëindigd. Dammen De twee laatste partijen van bovengenoemde wedstrij den (groep B) werden Inmiddels beëindigd. J. B. Sluiter Jr. won van Chr. Gerritsen, terwijl de partij Chr. Ger ritsen— D. Noordeling voor eerstgenoemde gewonnen werd verklaard Wegens niet opkomen van Noordeling. De eindstand van groep B ls hierdoor gewoiden: gesp. gew. rem.verl. pt. No. Spelers J. B. Sluiter Jr.. Heemstede 7 5 2 0 12 Chr. Gerritsen, Bennebroek 7 4 2 1 10 Aebe de Jong, Haarlem 7 4 2 1 10 H. G. Teunisse, Haarlem 7 2 5 0 9 J. II. Meure, Haarlem 7 3 0 4 6 A. Miedema, Haarlem 7 13 3 5 D. Noordeling, Haarlem 7 10 6 2 D, Schrijnemakers, Haarlem 7 0 2 5 2 In deze afdeeling komen nu In den eindstrijd J. B. Sluiters Jr. (Haarlemsche Damclub), Chr. Gerritsen (Haar- lemsche Damclub) en Aebe de Jong („Oosterkwartier"), Naar de eerste klasse degradeerden A. Miedema, D. Noordeling en D. Schrijnemakers, die allen beneden het vereisohte moyenne van 40 pet. bleven. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 27 OP 28 MEI 1941 van 21.45 tot 5.28 Maan op 28 Mei op 7.33 Maan op 28 Mei onder 23.28 nieuuts is êq uitgevonden^ (Adv. Ingez. Med.) Laval over Frankrijk's samen werking met Duitschland. De verhouding tot de Vereenigde Staten. PARIJS, 26 Mei (D.N.B.) Pierre Laval heeft in een interview met den correspondent van de United Press te Parijs principieele uiteenzettingen gegeven, van de Fransche politiek en de bedreigin gen der Ver. Staten tegen de onschendbaarheid van het Fransche koloniale rijk. Aan een Zondag ge houden noenmaal ter eere van de 25-jarige loop baan als journalist van den directeur van het blad „Les Nouveaux Temps", Jean Luchaïre, heelt Laval aan het adres der Ver. Staten gerichte uit eenzettingen voorgelezen.In Fransche kringen wordt hieraan de grootste beteekenis gehecht, daar het hier het eerste openbaai' bekend gemaakte stand punt van Laval na zijn aftreden betreft. Laval zeide o.a.: „Het erbarmelijke voorbeeld van mijn land geeft mij het recht tot het Amerikaansche volk te zeggen: Alvorens ge u blind in een groot avontuur stort, denkt na over het lot van een bevriend land, dat in September 1939 in een oorlog gesleurd werd, welke van het eerste oogenblik af verloren was" Het vaak genoemde argument der Ver. Staten dat zij aan den oorlog wilden deelnemen om Frankrijk te bevrijden, wees Laval van de hand met de woorden dat dit indruischt tegen de levensbelangen van Frankrijk, „Met een sterk hart en slechts gedragen door de liefde voor mijn vaderland, ben ik na den wapenstilstand 4e onderhandelingen met Duitsch land begonnen. Geen enkel oogenblik, in geen gebaar of eenig voorstel hebben de Duitschers een houding aangenomen, welke mijn trots als Fransch- man gekwetst heeft", zoo zeide Laval letterlijk. „In Montoire", zoo vervolgde hij, „heb ik twee uren lang met den Führer gesproken. Het algemeene beginsel der samenwerking van Frankrijk met Duitschland is daar vastgelegd. De vrede welken ik hoop te verkrijgen en waaraan ik na de ontmoeting met den Führer geloof, is een vrede van eer en rechtvaardigheid, een vrede welke Frankrijk in staat stelt, aan de groote politiek der samenwerking in het nieuwe Europa loyaal deel te nemen. Deze vrede is het doel der samenwerking met Duitsch land, terwijl een vrede van verbrokkeling en ver woesting het gevolg zou zijn, wanneer Frankrijk weigerde de met een uniek gebaar door den Führer uitgestoken hand aan te nemen." Ingaande op de Amerikaansche argumenten van Frankrijk's democratie, verklaarde Laval dat deze oorlog anders is dan die van vroeger. „Deze oorlog is een revolutie, waaruit een verjongd en gelukkig Europa te voorschijn zal komen. En wanneer men onder de democratie datgene zou verstaan wat men fii Frankrijk heeft leeren kennen en waaraan men grootendeels het ongeluk van dit oogenblik te danken heeft, dan moet gezegd worden dat Frank rijk daarvan genoeg heeft en niet toelaat dat daarvoor gestreden wordt. Frankrijk zal een nieuwe, gezonde en sterke republiek bouwen. Met alle groote staten moet Frankrijk twee taken vervullen: eerst de vrede en dan zijn socialisme opbouwen om de werkloosheid, het ongeluk en de wanorde te verdrijven". Zich rechtstreeks lot de Amerikanen richtend, sloot Laval met de woorden: „Men kan zich on mogelijk voorstellen dat de Ver. Staten op een oogenblik van Frankrijk's grootstcn moed, de tri colore willen gaan vervangen door de „stars and stripes" in de verre Fransche bezittingen. Frank rijk zou in de naaste toekomst een Irait-d'union tusschen de Nieuwè Wereld en het nieuwe Europa kunnen worden. Deze taak kan hét echter slechts dan vervullen, wanneer het tot ee:i duidelijke samenwerking met Duitschland zonder bijgedachten overgaat". Tentoonstelling over cle Vrijmetselarij. In het voormalige Logegebouw te 's-Gravenhage. i het voormalige Logegebouw op den Fluweelen Burgwal te 's-Gravenhage is gistermiddag een ten toonstelling over de vrijmetselarij geopend. Er zijn reeds tentoonstellingen over de vrijmetselarij ge houden te Haarlem, Leeuwarden en Amsterdam, ipaar de Haagsche heeft, naar bij een rondlei ding werd uitgelegd een ruimere strekking. Niet alleen wil zij het publiek een blik gunnen in zekere geheimen van de vrijmetselarij ten aanzien van bepaalde symbolen enz., maar bovendien heeft zij ook de bedoeling te onthullen, dat de vrijmetse larij een internationale organisatie was, die door haar vertakkingen op politiek gebied een grooten invloed vermocht uit te oefenen. In Nederland waren er, zooals uit de ledenlijst is gebleken, 5800 vrijmetselaren, verdeeld over 65 loges, waarvan het centrum, het Groot-Oosten, in Den Haag was gevestigd. De vrijmetselarij is, zoo als ook niet-leden wel weten, verdeeld in graden en wel een groot aantal lagere graden, voor welke datgene wat in de hoqgere graden werd besproken en besloten in het algemeen geheim bleef. De ver gaderplaats van de hoogere graden der Nederland- sche ordes was in Den Haag gevestigd. Het vertrek, waar deze vergaderingen werden gehouden, wordt den bezoeker van de tentoonstelling getoond. Het is versierd met de bekende vrijmetselaars-symbo len en de borstbeelden van de stichters van de groote godsdiensten der wereld; ook hieruit wordt de conclusie getrolcken, dat de vrijmetselarij een internationaal standpunt innam en zich volstrekt niet als uitsluitend in de christelijke religie wor telende beschouwde. Verder krijgt men den grooten tempel te zien die voor de gewone bijeenkomsten der vrijmetselaren werd gebezigd en waar ook de inwijding van nieu we leden plaats had. De tempel is versierd met de karakteristieke vrijmetselaarssymbolen, van welke verschillende aan de Joodsche symboliek zijn ont leend. Bii den ingang staan twee zuilen, die de voorletters van twee Joodsche namen dragen. Op den kansel (den kubus) ligt de bijbel opengeslagen bij het eerste hoofdstuk van het evangelie van Jo hannes: „In den beginne was het woord enz." De biibel werd blijkbaar nimmer op een andere plaats gebruikt, want het in den Haagschen Tempel aan wezige exemolaar draagt de duidelijke sporen, dat alleen de bedoelde bladzijde opgeslagen geweest is. Deze is geheel verkleurd, in tegenstelling met de andore bladziiden, die als nieuw zijn. Ook schijnen er wel eens boeken gebruikt te zijn, die uitslui tend ten doel hadden den Bijbel te „markeeren", zoo is er een boek uit de loge te Kampen, dat de dikte van een bijbel heeft doch slechts een pagina bevat, waarop bet woord „God". Wat de bedoeling hiervan was hebben wij niet kunnen doorgronden. De tempel is ingericht als voor de inwijding van eeivVbroeder van den 18den graad. In het bovenstaande zijn slechts enkele dingen, genoemd, omdat ook veel reeds bij de in Haarlem gehouden tentoonstelling is vermeld. Er zeer veel te zien en vooral veel te lezen. Dr. T. Goedewaasen, secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, heeft de tentoonstelling geopend. Aan het A.N.P.- verslag daarvan is het volgende ontleend: Volke ren. die daadwerkelijk mee willen bouwen aan de volksche-, aan de continentale- en aan de wereld orde. waarvan wij in deze jaren revolutie de eerste gi'ondsteenen gelegd zien, moeten den bodem ver kennen en voorbereiden, waarop zij morgen zullen komen te staan, zij moeten zich tevens klaar be wust zijn. dat slechts met deugdelijk materiaal van grondstoffen en menschen een groot idee te ver wezenlijken is en dat wat ondeugdelijk blijkt, ver worpen wordt. Tenslotte: bouwen is goed. metselaar zijn is goed, als hand en hart en hoofd, die het werk uitvoeren en leiden, goed en zuiver zijn. Ook het Nederlandsehe volk moet weten, waar het staan zal, hoe het staan zal en wie er zullen staan op het steigerwerk der toekomst. Het moet zich zelf leeren zien en het moet nauwkeurig weten, waar de goede en de slechte bouwlieden schuilen. Wanneer het zich tegen die zelfkennis verzet en de voorlichting afwijst, is het te beklagen en zal de voorlichter zijn overtuigingskracht verdubbelen, omdat hii de traag denkende massa voor de zelf kennis wil winnen. Wii moeten de vrijmetselarij ter dege leeren ken nen. Wii moeten ons losmaken van oppervlakkige vooroordeelen. De gemiddelde Nederlander kent de vrijmetselarij niet en vreest haar niet of onder schat het gevaar, dat in haar schuilt. Voorlichting is noodig, dringend noodig. Zij is thans ook moge lijk nu in vrijwel alle landen van het Europeesche vasteland de bronnen voor studie open liggen en men dit merkwaardig sociaal verschijnsel in zijn kern kan onthullen. De vrijmetselarij is libertïjnsch en humanistisch van oorsprong cn bedoeling. Daarom heeft vooral het Jodendom in zijn zucht naar wereldheerschap pij in de vrijmetselarij een welkom instrument ge zien en haar ook gebruikt. Zijn emancipatie stelde hem daartoe in staat. Zooals talrijke vrijmetselaars symbolen van Joodschen oorspong zijn, zoo drongen de Joden in alle volkeren in de vrijmetselarij in de hoogste graden binnen, ter verwezenlijking van hun werelddoel. Het wordt hoog tijd, dat het Nederlandsehe volle zich van dit alles bewust wordt, dat het de oogen opent en zijn situatie, waartoe het gekomen was, gaat doorzien. Ons volk zal wellicht-individualis tisch als het. allengs geworden is en alles bekijkend door den bril van indïvidueele bijzonderheden zeggen, dat het sympathieke Joden en vrijmetse laars onder zich telt. De groote strijd van ons volk gaat niet tegen personen, maar tegen politieke machten, waarvan de personen slechts de uitvoer ders zijn. Ik verklaar deze Haagsche tentoonstelling voor geopend in het vertrouwen dat ons volk er de les uit zal trekken, die voor de hand ligt. Door zulke en andere lessen moet het leeren, de slechte van de goede bouwarbeiders te onderscheiden. Zonder oordeel des onderscheids ook in deze dingen, is op bouw onmogelijk. HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ. 100.000: 11940 1000: 3515 6824 16054 f 400: 4546 7072 8370 12558 13540 18202 19688 200: 2426 21738 f 100: 1365 1491 2757 6771 8310 10598 12093 12466 15408 16015 20857 21048. (Onderstaande is reeds in een deel van onzi vorige oplaag opgenomen.) Verplichte arbeidsdienst voor alle jonge Nederlanders. 's-GRAVENHAGE, 26 Mei. Het heden versche nen Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris betreffende den Nederland schen Arbeidsdienst. (Arbeidsdienstverordening). Deze luidt als volgt: At. 1. (1) Alle jonge Nederlanders van beiderlei kunne, die in het bezette Nederlandsehe gebied wo nen of verblijf houden, zijn verplicht hun volk in den Nederlandschen arbeidsdienst te dienen. (2) Zij die tot den Nederlandschen arbeidsdienst be lmoren, vervullen een eereplicht jegens het Neder landsehe volk; het is de taak van den Nederland schen arbeidsdienst, werkend in den geest eener ware volksgemeenschap, de Nederlandsehe jeugd te doordringen van de ethische waai'de van den arbeid in het algemeen en haar in het bijzonder de vereischte waardeering voor den handenarbeid bij te brengen. (3) Tot het bereiken van zijn doel verricht de Nederlandsehe arbeidsdienst werkzaam heden, welke tot algemeen nut strekken. Art. 2 (1) De Nederlandsehe Arbeidsdienst res sorteert onder den secretaris-generaal van het de partement van Algemeene Zaken. (2) De comman dant van den Nederlandschen Ai'beidsdienst staat rechtstreeks onder den secretaris-generaal: hij voert het bevel, bepaalt de organisatie en re gelt de wijze, waarop de arbeidskrachten worden aangewend; levens'leidt hij de opleiding en de op voeding. Artikel 3. 1. De dienstplicht in den Nederlandschen Arbeidsdienst begint op zijn vroegst bij het be reiken van den leeftijd van achttien jaar en eindigt op zijn laatst bij het bereiken van den leeftijd van ijf en twintig jaar, 2. Zij die den leeftijd van zeventien jaar hebben bereikt, kunnen zich als vrij williger aanmelden. 3. De diensttijd bedraagt een half jaar; deze moet in den regel in het negentiende levensjaar vallen. 4. Hij die overeenkomstig het tweede lid als vrijwilliger dienst verricht, is in zoo- verre vrijgesteld van de vervulling zijner arbeids dienstplicht. Artikel 4. 1. De secretaris-generaal van het depar tement van algemeene zaken bepaalt: 1. Tot welk aantal dienstplichtigen worden opgeroepen en 2, tegen welk tijdstip zij worden opgeroepen. 2. De dienstplichtigen worden door recruteerings- bureaux van den Nederlandschen Arbeidsdienst in overleg met de bevoegde plaatselijke autoriteiten op. geroepen en gekeurd. 3. De secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken kan, zoo noodig in overeenstem, ming met den secretaris-generaal van het desbetref, fende departement, bepalen, dat het vervullen van een diensttijd van een hall' jaar bij den Nederland, schen Arbeidsdienst voorwaarde is voor de toelating tot bepaalde werkzaamheden. Art, 5. Van dienstneming bij den Nederland schen Arbeidsdienst, als zijnde daartoe onwaardig, is uitgesloten: 1) hij die krachtens onherroepelijke '•echterlijke uitspraak is veroordeeld tot een ge vangenisstraf van meer dan zes maanden; 2) hij, die krachtens onherroepelijke rechterlijke uitspraak is ontzet van een der in artikel 28 van het wetboek van strafrecht genoemde rechten, tijdens den duur dier bezetting. Art. 6. (1) Joden worden tot den Nederland schen Arbeidsdienst niet toegelaten. (2) Jood is een ieder die uit ten minste drie naar ras vol-Jood- sche grootouders stamt. (3) Als Jood wordt ook aangemerkt hij die uit twee Voljoodsche groot- ouders stamt en 1) hetzij zelf op den negenden-Mei 1940 tot de Joodsch kerkelijke gemeenschap heeft behoord of na dien datum daarin wordt opgeno men; 2) hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood gehuwd of na dien datum met een Jood in het huwelijk treedt. (4) Een grootouder wordt zonder meer als Voljoodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsch-kerkelijke gemeenschap heeft behoord. Art. 7. Personen, die lichamelijk ongeschikt zijn voor het vervullen van den dienst en van wie kan worden verwacht, dat ten aanzien van hun persoon het opvoedkundig doel, dat den Nederland schen Arbeidsdienst is gesteld, niet kan worden bereikt, worden voor het vervullen van den dienst niet aangenomen. Art. 8. (1) Ingeval van twijfel omtrent de vraag, ten aanzien van welke personen zich een der gevallen, als bedoeld in de artikelen 5 tot en met 7, voordoet, beslist de commandant van den Nederlandschen Ar beidsdienst volgens richtlijnen, welke de secretaris generaal van het departement van algemeene zaken geeft. (2) De betrokkene heeft het recht, in beroep te komen bij den secretaris-generaal van het depar tement van Algemeene Zaken. Art. 9. (lj De dienstbetrekking van de leden van den Nederlandsehen Arbeidsdienst is een publiek rechtelijke. (2) Onder leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst worden begrepen: 1) het beroeps- personeel, 2) Degenen die hun dienstplicht in den ar beidsdienst vervullen, 3) De vrijwilligers bij den arbeidsdienst met inbegrip van hen, die vrijwillig een verlengden diensttijd doormaken. 3) Voor het richten van bepaalden dienst kunnen personen in dienst worden genomen op privaatrechtelijke arbeidsover eenkomst. Zoodanige personen worden niet als leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst beschouwd. Art. 10 (1) Alle leden van den Nederlandschen Ar beidsdienst genieten in geval van ziekte en ongeval vrije geneeskundige behandeling, verpleging en ver zorging. Omtrent de sociale en verdere verzorging van gewezen leden van den Nederlandschen Arbeids dienst of van hun nagelaten betrekkingen worden, voor zoover noodig, nadere voorschriften gegeven. (2) Alle leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst zijn onderworpên aan een voor hen allen gelijk tuchtreglement. Art. 11. De leden van den Nederlandschen Arbeids dienst, met uitzondering van het beroepspersoneel, genieten vrije inwoning, kost en dienstkleeding. Zij hebben aanspraak op kostwinnersvergoeding volgens nader vast te stellen regelen. Art. 12. (1) Het beroepspersoneel geniet bezoldi ging. (2) Tot het beroepspersoneel van den Neder landschen Arbeidsdienst kan niet behooren hij die hetzij zelf uit ten minste één Vol-Joodsche groot ouder stamt, hetzij met een persoon is gehuwd, die uit ten minste een Vol-Joodsche grootouder stamt. Het vierde lid van art. 6 is van toepassing. (3) Het beroepspersoneel kan vrije inwoning, kost en dienstkleeding genieten. (4) De gezinsleden van het beroepspersoneel kunnen in geval van ziekte en ongeval vrije geneeskundige behandeling, verple ging en verzorging genieten. Art, 13. (1) De secretaris-generaal van het de partement van Algemeene Zaken vaardigt, zoo noodig in overeenstemming met den secretaris-ge neraal van het desbetreffende departement, de ter uitvoering en aanvulling van dit besluit noodzake lijke voorschriften uit. (2) De krachtens de artike len 4, 10 en 2 uit te vaardigen rechtsvoorschriften moeten in de Nederlandsehe Staatscourant worden afgekondigd. Art. 14. De secretaris-generaal van het departe ment van Algemeene Zaken kan gedurende den tijd, waarin de Nederlandsehe Arbeidsdienst zich nog in een stadiuir^ van opbouw bevindt, uitslui tend of in de eerste plaats degenen oproepen, die zich vrijwillig voor den Arbeidsdienst aanmelden. Artikel 15. (1) Deze verordening treedt in wer king op den dag der afkondiging met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1941. (2) Zij wordt aangehaald als „Arfeeidsdienstvererodening". 's-Gravenhage, 23 Mei 1941. VIER STAVEN BIJ DEN ARBEIDSDIENST. Naar aanleiding van de officieele oprichting van den Nederlandschen Arbeidsdienst wordt het ANP van bevoegde zijde medegedeeld, dat tot dusver de vrijwillige Arbeidsdienst reeds zeer belangrijke resultaten bereikte. In totaal werden 24 afdeelingen opgericht van welke er 15 compleet zijn, elk van 200 man, welke al'deelingen dan weer onderver deeld werden in 4 ploegen van elk 50 man. Naast deze 15 complete afdeelingen zijn er 9 gedeeltelijk opgericht. Deze hebben reeds elk een ploeg van ongeveer 50 man. In totaal werden er vier staven ingesteld, ge vestigd te 's-Gravenhage, 's-Hertogenbosch, Apel doorn en Groningen. Voor de naaste toekomst staat de oprichting van 7 nieuwe afdeelingen per 1 Juni vast, den 15den Augustus volgen er weer 15 nieuwe afdeelingen en per 1 September nog eens 20. Tegen het eind van het jaar hoopt men 75 afdeelingen van elk 200 man te hebben. Op den duur zal de Ar beidsdienst 50.000 man tellen, over 160 afdeelingen verdeeld. Wat de aanmelding van vrijwilligers be treft diene, dat deze kunnen worden aangenomen zoolang de beschikbare ruimte hun onderbrenging veroorlooft HAARLEM, 26 Mei 1941. Ondertrouwd 26 Mei: H. Best en G. Wolf. Getrouwd: 26 Mei: A. W. Franssen en H. Keijser. Bevallen: 23 Mei: J. M. Luk—Rijbroek, z., S. F. M. KokHaïje z., C. TI. v. d. Kerkhof-Beijersbergen van Henegouwen d„ 24 Mei: C. G. BlomHuijsmans z., N. C. L. van Bergemvan der Lis z., M. A. Roelfs— Eelman z„ M. J. J. de Vries—Verpaalen d„ 25 Mei: A J. van Raaphorstvan den Hoven d„ J. BonSmal z., M. van Kordelaar—Medenblik d., B. Wijtkamp— van Kleef z„ E. M. Terol—Metz d.. J A. M. van HuisstedenHuijgen d„ 26 Mei: E. A. PeterseRijne- veld d„ C. W. H. van Straaten—Roest d„ T. Hasert— Tol d., W. van den MaagdenbergLasarczik z. Overleden; 22 Mei: M. G. J. van ,Geem—Koene 76 j„ Taanplaats; 24 Mei: T. van der AarEland 63 j., Kamperlaan; 24 G. J. T. Aussum 73 j„ Ripperda- park: C. C. DoetsWeiland 61 j., Kenaupark; J. C. de Lee 72 j., Jansstraat; 25 Mei: P. A. Hagenaar— Ahrend 61 j„ Eindenhoutstraat; A. Coene—Visser 81 j., Saenredamstraat; 25 P. Vlaming 69 j„ Maerten van Heemskerkstraat 2, T. J. de Winter 58 j., Kam* perl? an.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2