Haarlem's Dagblad )e Haarlemmers en e Persoonsbewijzen laarne en Mooie Hel open lor pleziervaart. Tegenstand op Kreta gebroken. Duitsche vliegtuigen boven Engeland. Spoelwater of melk? Het prijzen van artikelen ie JAARGANG No. 17774 Ugave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Hgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groots ogtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- enst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. flefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie ÜOO, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, i8?5 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 29 MEI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag, Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, eike regel meer 0.17%. Groentjes zie rubriek. Uitreiking verloopt thans vlot iar er zijn een kleine 10 pCt. gblijvers en ruim 5 pet. chte foto's )e uitreiking van de Persoonsbewijzen te Haar- i verloopt nu de ambtenaren ingewerkt zijn vlot. Wij zijn nog eens een kijkje gaan nemen iet gebouw van den Protestantenbond en konden overtuigen, dat het wachten tot een minimum erkt wordt. De regeling is goed en het aantal itenaren voor de verschillende werkzaamheden k ruim voldoende. Meermalen zitten de amb- ■en uit te kijken naar niéuwe gegadigden, "er dag worden nu 750 personen opgeroepen. ligt in de bedoeling in de naaste toekomst dit jlal nog wat op te voeren, maar het zal in elk ra! beneden de 1000 blijven. De practijk heeft igetoond dat daartegen geen bezwaar is. let is jammer dat er nog steeds menschen met o's komen die niet aan de gestelde eischen vol- ii. Per dag moeten er nog wel 50 weggestuurd lien om nieuwe foto's te laten maken, lovendien is onverklaarbaar dat er veel weg- vers zijn. De zieken en invaliden niet meegere- d zijn er ongeveer 75 personen die niet aan oproeping gehoor geven en gewoon wegblijven, onverschilligen zullen er zelf het ongemak van ervinden, want als over eenigen tijd het dragen het Persoonsbewijs verplichtend is, hebben zij niet en kunnen dan met den rechter in aanra- g komen. ersonen die reeds weggebleven zijn kunnen zich alsnog aan het gebouw van den Protestanten- id aanmelden. Dan krijgen zij een dag opge- en waarop zij alsnog kunnen komen. Hen on- jdellijk helpen gaat niet, want eerst moeten de cheiden voor hen weer opgezocht wordgn. Op oogenblik komen zij er dus nog af met een be- extra, maar het is niet onmogelijk dat in de :omst gebruik gemaakt wordt van de mogelijk- om de telaatkomers een gulden leges extra te in betalen. Ie wegblijvers zijn dus gewaarschuwd! Ook de Kagerplassen. e verordening van den Rijkscommissaris, houden- buitengewone maatregelen voor de kustverdedi- heeft vele pleziervaarders zich doen afvragen welke éren zij in Haarlem en Omstreken wel en welke liet met hun vaartuigen (zeiljachten, roeibooten kano's) mogen bevaren. Blijkens artikel. 1 van verordening loopt de lijn, ten Westen waarvan verboden gebied ligt, voor onze omgeving van maar, langs den weg over Uitgeest, Beverwijk, sen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Bennebroek, egom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden. Aan- omen kan worden dat' de lijn door Haarlem over oterweg, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, rstraat, Plein, Wagenweg en verder over den Hee- veg loopt. De Leidschevaart is dus voor de sport- plezicrvaarders verboden water, maar op het same en de Mooie Hel die overigens meer ir de watersportgenoegens in aanmerking komen mogen zij als van ouds zeilen, roeien en peddelen, ider dat zij op eenigerlei wijze met de wet in aan- ing komen. laatste geldt eveneens voor de Ringvaart en de Kagerplassen waaruit de conclusie valt te (ken dat de Kaagweek ongestoord doorgang kan den. Wel is het mogelijk dat een deel van de de bij Warmond (ter hoogte van de spoorbrug) er het verboden gebied valt. ij el ligt voor de hand dat verbindingswateren, r zoover zij de hierboven aangegeven lijn snijden, ir pleziervaart gesloten zijn. De Brandstoffenkaarten. Uitreiking te Haarlem. directeur van het Distributiebureau te Haarlem deelt ie, dat Vrijdag voor de uitreiking van de brandstoffen- rten de volgende straten aan de beurt zijn: OORD: ebouw van den Ned. Protestantenbond, Berkenstraat de straten met de beginletters E tot en met J. dat zijn Eem-, Eenhoorn-, Eerste Hoogerwoerddw.straat, -, Eksterstraat, Elzenplein, Engelsz-, Eschdoorn- ai. Floresstraat, Frans Halsplein. Frans Halsstraat en iropstraat, Ged. Schalkburgergracht, Gen. Botha-, Cronjé-, Gen. de la Reij-, Gen. de Wet-, Gen. Jou- Germanen-, Gerrit van Hees-, Geuze Versper-, Izee-, Goltzius-, Gozewijn-, Grebber-, Grutto-, Gijsbr. Aemstelstraat, Harmenjansweg, Havenplein. Havik-, Hercules-, Hertzog-, Heussens-, Hodson-, Hoeufft-, steljn-, Hooogerwoerd-, Hunzestraat, Iepen- en Indi- Jtraat, Jan de Braystraat, Jan Gijzenkade. Jan Gij- Wart, Jan Haringstraat, Jan Luyckenstraat, Jan Pz. tienlaan. Jan Steen-, Java-, Jelgerma-, Jephtastraat, Maetsuykerlaan. Joh. de Breuk-, Judith Leyster- at, Julianapark, Junoplantsoen. NTRUM: bouw St. Bavo, Smedestraat 23. de straten met de be tters D tot en met G, dus: Dam-, De Clercq-, De Delft-, De Wit-, Doelstraat. Donkere Begijnehof, kere Spaarne, Drappenier-, Drosse-. Duvenvoorde- »t, Eendracht-. Eerste Hasselaerstraat, Emmalaan, lat. Frankestraat, Friesche Varkensmarkt. Gael- at, Garenkokerskade, Gasthuislaan, Gasthuisstraat, Ihuisvest. Ged. Oude Gracht, Ged. Raamgracht. Ged. lersgracht, Gier-, Gonnet-, Gortestraat. Goudsmit- itje. Gravinne-, Groendaalsteeg, Groole Heiligland, ote Houtstraat, Groote Markt. JID: rentschap Badhuisstraat, de straten met de beginlet- D tot en met H. dus: Da Costa-, Dahlia-, Damast-, Hate-, De Genestet-, De Keij-, Diederik-, Diepen- -, Dirk Schater-, Dr. Schaepman-, Doverstraat, Dub- Buurt. Duinoordlaan, Duinroosplantsoen, Duins- Duinvlietsweg. Dunkier-, Dijkstraat. Edison-, diespoort-. Eerste Theemsstraat. Egelantierlaan, iMiaan. Emmakade. Emmaplein. Eerste Emma-, Emo- Esschilderstraat, Fabricius-, Faraday-. Feithstraat, apark, Floraplein. Florastraat. Fonteinlaan, Fred, driklaan, Frederikspark en Friezenstraat, Gerrit Iholomeuslaan. Geweerstraat, Gibraltarstraat, Glas- tersteeg. Glasblazer-, Godfr. v. Bouillon-, Gouwstraat, Weteringkade. Graafschap-, Gr. von Wied- en Gr. lemstraat. Haarlemmerliede-, Hage-, Harmenjans- (gedeeltelijk) Hasebroekstraat. Hazepaterslaan. Hee- dngel. Hetnsius-, Helena-, Helm-, Hendrik-, Herten- npiaan. Hertenkampweg. Hier. van Alphenstraat, Hilde- &dlaan, H. J. Koenen-, H. J. Schimmelstraat. Hofdijk- Hofdijk-, Hofmeijerstraat. Hof van Egmond. Hoog- Ut. Houtmankade. Houtvaartpad. J5-JARIG JUBILEUM P. J. STRAATHOF. Woensdag was het 25 jaar geleden dat de heer J. Straathof in dienst trad als le kok bij de larlemsche Diner-Vereeniging. Hij werd door n voorzitter dezer vereeniging hartelijk toe spreken, waarbij hem een fraaie lamp werd igeboden. Het personeel zorgde voor een pas- ide bloemenhulde. De beroemde schaapskudde van de Gooi sche heide is behouden, nu ze verkocht is aan de firma Zaalberg onder voorwaarde, dat de dieren ter plaatse zullen blijven. Deze overeenkomst is tot stand gekomen door toedoen van de vereeniging „Vrienden van het reservaat". (foto Pax-Holland) Achtervolging van terugwijkende Britsche en Grieksche eenheden. Duitsch weermachtsbericht van Woensdag. BERLIJN", 28 Mei (D.N.B.) De Duitsche troe pen hebben op Kreta den tegenstand van den vijand, die zich taai verdedigt, gebroken, naar aan het D.N.B. gemeld wordt. De achtervolging van de terugwijkende Britsche en Grieksche eenheden is aan den gang. Talrijke gevangenen zijn binnengebracht, waaronder de Grieksche marinecommandant van Kreta. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT VAN WOENSDAG. BERLIJN, 28 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Zooals reeds gisteren is medegedeeld, is het slagschip „Bismarck" na zijn zegerijk gevecht bij IJsland op 26 Mei des avonds door een torpedotref fer van een vijandelijk vliegtuig onbestuurbaar geworden. Getrouw aan de laatste radiografische mededeeling van den vlootvoogd, admiraal Liitjens, is het slagschip met zijn commandant, kapitein-ter- zee Lindeman en zijn dappere bemanning op 27 Mei des voormiddags tegenover de zeer groote vij andelijke overmacht bezweken en met wapperende vlag ondergegaan. Op het eiland Kreta maken de operaties in nauwe samenwerking tusschcn bergjagers, valschermtroe pen en uit de lucht gelande troepen goeden voort- Havens en fabrieken aangevallen. BERLIJN, 29 Mei (DNB) Gevechtsformaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den afgeloopen nacht havens en fabrieken op het Britsche eiland met bommen van verschillend kaliber aangevallen De Britsche ministeries van luchtvaart en bin- nenlandsche veiligheid hebben naar de Engelsche Berichtendienst meldt, het volgende communiqué uitgegeven over de vijandelijke activiteit in de lucht in den afgeloopen nacht boven Groot Brittannië: De vijandelijke activiteit in de lucht in den nacht van Woensdag op Donderdag is heviger geweest dan tijdens de voorafgaande nachten Er werden hierbij op een aantal ver van elkaar verwijderd lig gende gebieden bommen uitgeworpen, in het bij zonder op het Noordwesten, Oosten en Zuidoosten van het land Hierdoor werd schade in een zekeren omvang aangericht en een aantal slachtoffers ge maakt In het Zuidoosten is een aantal personen dakloos geworden. Britsche torpedojager tot zinken gebracht BERLIJN, 28 Mei. (DNB) Vanochtend hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een sterk Britsch es kader ten westen van Noord-Ierland aangevallen. Zij brachten den vijand aanzienlijke verliezen toe. Door bomtreffers werd een torpedoboot jager tot zinken gebracht. Een kruiser werd getroffen door een zware bom en verloor zeer aan gevechtswaarde. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. BERLIJN, 29 Mei. (D.N.B.) In den nacht van 28 op 29 Mei zijn afzonderlijke vijandelijke vlieg tuigen het Noord-Duitsche kustgebied binnengevlo gen en hebben eenige brisant- en brandbommen geworpen, waardoor slechts in een plaats heel ge ringe schade ontstond. Pogingen van de Royal Air Force om in de vroege avonduren van 28 Mei het Fransche kustge bied en de Duitsche Bocht binnen te vliegen, wer den door het Duitsche luchtwapen met zware ver liezen voor den tegenstander verijdeld. Twee Brit sche jachtvliegtuigen van het type Spitfire werden boven het Kanaal neergeschoten, alvorens zij de Fransche kust bereikten. Dicht voor de kust van Oost-Friesland werden drie Britsche Bristol-Blenheim bommenwerpers tijdig ontdekt, toen zij het land in scheervlucht na derden. Ook zij werden binnen vijf minuten tijds een slachtoffer van de Duitsche jachtvliegers. Aan Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. Duitsche jachtvliegtuigen hebben gisteren boven dien boven het Zuidelijk deel der Noordzee een Britsch gevechtsvliegtuig van het type Bristol- Blenheim neergeschoten. DUITSCHE ARTILLERIE BESCHIET ENGELAND. BERLIJN, 29 Mei. (D.N.B.) Reuter meldt dat verdragend Duitsch geschut aan de Fransche kust kort na middernacht met een beschieting over het Kanaal is begonnen. gang. Gisteren hebben Duitsche bergtroepen, on danks de moeilijke terrcingesteldheid, den taaien tegenstand van de Britsche strijdkrachten en benden opstandelingen gebroken. Zij wierpen in dappere aanvallen den vijand uit zijn stellingen, namen de hoofdstad Canea in en achtervolgden de verslagen vijandelijk strijdkrachten ten Zuiden van de Baai van Soeda. Onder de talrijke gevangenen bevindt zich ook de Grieksche marinecommandant van Kreta. Formaties gevechts- en torpedovliegtuigen heb ben onophoudelijk in de gevechten op den grond ingegrepen, vijandelijke troepenconcentraties uit eengeslagen, batterijen tot zwijgen gebracht en den terug wij kenden vijand zware verliezen toege bracht. Duikbommenwerpers hebben- de poging van de Britten om zich over zee terug te trekken ver ijdeld. In de Baai van Soeda brachten zij vier koopvaarders van 5400 b.r.t. in totaal tot zinken en beschadigden twee andere vrachtbooten zwaar. Luchttransportformaties steunden den strijd op het eiland door voortdurend nieuwe strijdkrachten aan te voeren. Ten Zuiden van Kreta dwongen Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsche vlootformatie tot den strijd, plaatsten bommen op een zwaren kruiser en een torpedojager en schoten een tankboot in brand. In Noord-Afrika hebben Duitsch-Italiaansche 1 repen den Halfajapas ten Zuidoosten van Solloem genomen. Zij maakten negen stukken geschut, zeven gepantserde strijdwagens, verscheidene andere pantservoertuigen en een groote hoeveelheid oor logstuig buit. De vijand leed zware, bloedige ver liezen en verloor een aantal gevangenen. De eigen verliezen zijn gering. Torpedovliegtuigen bestreden troepenkampementen en concentraties van auto's in het gebied rondom Solloem. Rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht drie vrachtbooten van 17.000 b.r.t. in totaal vernietigd en een andere koopvaarder zwaar getroffen. Andere aanvallen van het lucht wapen richtten zich op haven-installaties aan de Engelsche Zuidwest- en Zuidkust benevens aan de monding van de Theems. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten een gering aantal brisant- en brandbommen uitsluitend op woonwijken in West- Duitschland laten vallen., voornamelijk op Keulen. Onder de burgerbevolking waren er verliezen aan dooden en gekwetsten. De bemanning van een verkenningsvliegtuig: lui tenant Nemecek, Oberfeldwebel Schackert, Feld- webel Hemmer en onderofficier Fahrenbach, heeft zich bij succesvolle, stoutmoedige vluchten boven Engeland bijzonder onderscheiden". Ook Italiaansche troepen op Kreta. Verscheidene contingenten geland. OPERATIEGEBIED. 29 Meia (Stefanï.) Gisteren zijn verscheidene contingenten Italiaansche troe pen op het eiland Kreta aan land gezet om deel te nemen aan de operaties te land. Baai van Soeda in Duitsche handen. Totdusver vlootbasis der Britten op Kreta. BERLIJN. 29 Mei. (D.N.B.) De Duitsche aanvalshandelingen op Kreta blijven goeden voortgang maken. De buitengewoon belangrijke Baai van Soeda totdusver basis van de Brit sche vloot is, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, door Duitsche troepen op 28'Mei ver overd en stevig in Duitsche handen. Nader wordt gemeld: De Duitsche troepen op Kreta hebben op 28 Mei de Baai van Soeda achter zidh gelaten en rukken naar aan het D.N.B. gemeld wordt, ver der naar het oosten op. Italiaansche luchtaanval op Engelsche vlootformatie. Kruisers getroffen. OPERATIEGEBIED, 29 Mei. (Stefani.) Gister middag hebben Italiaansche bommenwerpers in het oostelijk deel van de Middellandsche Zee een vijan delijke vlootformatie aangevallen en een kruiser gebombardeerd. Ondanks het hevige afweervuur keerden alle vliegtuigen onbeschadigd op hun ba sis terug. Gisterenmiddag hebben Italiaansche torpedo vliegtuigen met volledig succes andere Engelsche oorlogseenheden, varende in de omgeving van het eiland Kasos, aangevallen Drie kruisers van meer dan 7000 ton werden door torpedo's getroffen. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Strijd op heide fronten in Irak. Iraksche troepen in den aanval. DAMASCUS. 29 Mei. (DNB) Het Iraksche leger- bericht luidt als volgt: „Aan het Westelijk front is geen wijziging in den militairen toestand gekomen De operatics bleven tot wederzijdse!» geschutvuur beperkt Bij Habba- niyah hebben onze pantsereenheden den strijd te gen gemotoriseerde vijandelijke afdeelingen opge nomen. De vijand werd verstrooid en leed zware verliezen aan manschappen. Zuidelijke front: Onze nationale ongeregelde troepen hebben opnieuw de vijandelijke troepen bij Maakale en Choueiba aangevallen, waarbij zij den tegenstander zware verliezen toebrachten. In de buurt van Maakale werd door onze afdeelingen een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Luchtmacht: Ónze vliegtuigen maakten verken ningsvluchten boven de vijandelijke stellingen. Vijandelijke luchtactie: de vijandelijke lucht macht ondernam een vlucht naar een van onze vliegvelden in het Noorden des lands, doch richtte hierbij geen schade aan. Het verkeersexamen 1941 te Haarlem. Aan het verslag van de Onderwijsverkeerscom- missie voor het verkeersexamen 1941 te Haarlem is het volgende ontleend: Schriftelijk examen. Van de totaal der door 'alle scholen te beantwoor den vragen werd gemiddeld 10 pet. foutief beant woord. Er waren 179 candidaten met 0 fouten. Aan het schriftelijk examen namen 29 rijwiel en 7 voetgangerscandidaten niet deel. Practïsche examen. Van de totaal bij alle scholen gecontroleerde ver- keershandelingen werd gemiddeld 8 pet. foutief verricht. Er waren 252 rijwiel- en 239 voetgangerscandida ten met 0 fouten. Fouten, gemaakt bij het Wielrijdersexamen, bedroe gen voor: 3 pet. het zoover mogelijk rechts rijden, 13 pet. het tijdig een teeken geven bij richtingver andering, 43 pet. het duidelijk een teeken geven bij richtingverandering, 5 pet. het nemen van een groote bocht naar links, 33 pet. het voorrang ver- leenen, 2 pet. het ageeren op den verkeersagent en 1 pet. het stoppen voor de streep zoover mogelijk rechts. Fouten gemaakt bij het Voetgangersexamen, be droegen voor: 23 pet: het recht oversteken van den rijweg. 40 pet, het eerst naar links en dan naar rechts kijken en 37 pet. het reageeren op den ver keersagent. In traject Noord slaagden 540 candidaten voor het Rijwiel- en 190 voor het Voetgangersexamen. In traject Zuid 637 voor het Rijwiel- en 194 voor het voetgangersexamen. Het percentage der afge wezenen bedroeg 14. Er waren 3 candidaten. die het volledig examen met 0 fouten hebben afgelegd. De uitreiking van de diplomaês aan de kinderen, die voor het verkeersexamen te Haarlem zijn ge slaagd. zal plaats hebben op Donderdag 5 Juni 1941 en wel voor de eerste groep te 9.30 uur en voor de tweede groep te 14 uur in de Gemeentelijke Con certzaal EEN NIEUW VERMAAK TE ZANDVOORT. Op het strand is men bezig een ruime tent te bouwen, waarin de bekende bestuurbare auto'tjes straks zullen rondtollen en die dan ook een bijzondere bekoring van het zomerstrand zal vormen. (Foto Stevens), De melkhandelaar Van der Z. te Delft stond Woensdagochtend terecht voor den Delftschen kantonrechter, omdat hij melk op zijn kar voor den verkoop aanwezig had gehad, waaraan niet minder dan 80 deelen water waren toegevoegd. Verdachte vertelde dat hij meende verzuimd te hebben na het spoelen van de kan het spoelwater weg te werpen. Het O.M. veronderstelde echter, dat het hier geen vergissing betreft. Omdat verdachte al eens eerder voor een soortgelijke over treding was veroordeeld, vorderde de amb tenaar twee weken hechtenis. De kantonrechter wilde het nog eenmaal niet den melkboer probeeren en vonniste met 75 gulden, subs. 20 dagen hechtenis. Haarlemsche winkeliers komen de verplichting goed na. In ons nummer van Vrijdag hebben wij er aan herinnerd, dat de Gemachtigde voor de Prijzen bepaald heeft, dat Zaterdag 24 Mei de verplichting zou ingaan, dat winkeliers in levens- en genotmid delen. textiel- en lederwaren (in het algemeen dus artikelen die onder de Distributie-regeling vallen) hun artikelen van prijskaarten moesten voorzien. Dit geldt niet alleen voor de étalages, maar ook voor de goederen in de winkels voorradig. Wij vernemen dat de politie te Haarlem sinds Maandag begonnen is met een stelselmatige con trole op de naleving van deze verplichting. Het is daarbij gebleken dat de Haarlemsche winkeliers de voorschriften goed zijn nagekomen, zoodat het zelfs niet noodig was één proces-verbaal op te maken. Muziek in den Hout. Zondag 1 Juni (Eerste Pinksterdag) zal van 11 tot 12 uur een Duitsch militair muziekkorps een concert geven voor Hotel Den Hout. Militaire Kanier der Haagsclie rechtbank. Gevangenisstraf van twee maanden opgelegd. 's-GRAVENHAGE, 29 Mei. Dc militaire Kamer van de llaagsehe Rechtbank heeft heden uitspraak ge daan in de zaak tegen den 39-jarigen reserve-kapi tein der infanterie A. van den H., wien ten laste was gelegd, dat hij omstreeks 13 Mei 1940 te Wassenaar opzettelijk op korten afstand een schot uit een met scherpe patronen geladen pistool heeft afgevuurd op C. J. W. Noordendorp. daarbij richtende op diens hoofd, door welk schot de heer Noorderdorp zoodani ge verwondingen heeft bekomen', dat hij kort daar op Is overleden. Verdachte werd wegens doodslag (artikel 287 W. van Str.) veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Dc rechtbank overwoog hierbij dal. van noodweer geen sprake was doch hield anderzijds rekening met de algemeene omstandigheden in dc dagen, waarin ons land toen verkeerde. De officier van Justitie had twee jaar gevangenisstraf geëischt. (A.N.P.) Melkprijs zonder toestemming verhoogd. Vijf melkslijtcrs veroordeeld. In een gemeente in Noord-Holland spraken vijf melkslijters onderling af de prijzen voor melk met 1 ct. per liter te verhoogen. Zij hadden daartoe geen toestemming, doch handelden naar zij verklaarden op advies van een reiziger van een zuivelfabriek. Hun besluit was evenwel in strijd met de prijsvoorschrif- ten, aangezien zij nu voor melk meer vroegen dan den prijs, die op 9 Mei 1940 in hun district gebruikelijk was. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amster dam stelde een vervolging in en veroordeelde de vijf melkslijters elk tot een geldboete. Het betrof hier weinig kapitaalkrachtige lieden; daarom werd deze boete zoo bepaald, dat de verdachten het door hen te veel ontvangen bedrag zullen moeten afstaan. Melk is evenwel een zóó belangrijk artikel in elke huis houding, dat men in de toekomst bij dergelijke over tredingen stellig tot veel strengere maatregelen zal overgaan, indien de prijs ten onrechte wordt ver hoogd. (A.N.P.) Maastunnelbouw vordert goed. Men is druk met de afwerking bezig. Het is thans ook voor den buitenstaander duide lijk. dat de werkzaamheden aan de Maastunnel te Rotterdam op hun eind loopen. Allerwegen zijn het kleine werkjes, op zichzelf van minder beteekenis en weinig interessant, die den tijd vullen. Niettemin vor men zij alle tezamen nog een hoeveelheid werk waar mede ook nog de noodige tijd heengaat, omdat alles in onderling verband tot stand moet worden gebracht. Qp den rechter Maasoever heeft het circulatieplein in den Westzeedijk zijn eindelijken vorm gekregen. In de overdekte autotunnels zijn de electrotechnische werkzaamheden nog in vollen gang. De lampen moe ten naar believen alle, voor de helft of voor een vierde kunnen branden. Bij stagnatie in de stroomvoorzie ning moeten automatisch noodlampen worden inge schakeld, gevoed door de zich in het ventilatiegebouw op den rechter Maasoever bevindende accumulatoren batterij. De seininrichting bezit groene, gele en roode signaallampen ter weerszijden van de rijbaan. Behalve met electrotechnische werkzaamheden la men in de autotunnels nog steeds bezig met het aan brengen van plafondpleisterwerken, tegels en be- stratingsmateriaal. Ook de personentunnels krijgen wat dit laatste betreft thans haar beurt. De tunnel voor rijwielverkeer is gedeeltelijk reeds betegeld, de lui ken in de voetgangerstunnel worden van een beton nen vullaag voorzien, die nog met een slijtlaag moet worden afgedekt. Op den linker Maasoever Is de bestrating in de land- tunnels gereedgekomen. Ook de voegen tusschen ven tilatiegebouw. landtunnel en roltrappenschacht zijn gedicht, zoodat de drie onderdeden tot een onverbreke lijk geheel zijn verbonden. Rest tenslotte over de uitvoering te vermelden, dat in de gebouwen het afwerken van vloeren, wanden en plafonds in uitvoering is genomen en dat, wat de me chanische inrichtingen betreft, de voortgang het meest opvallend is bij de roltrappen, waarvan het voor de gebruikers onzichtbare maar voor het bedrijf het meest gewichtige gedeelte, de machines voor de voort beweging en de stellages, rails en geleidingen voor de beweging der treden en leuningbanden, op den rech ter Maasoever vrijwel klaar gemonteerd ls. HEDEN: 8 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1