FRANKEN Uit de Omstxeken _y „HALF OM" (Plaatste !Bexichteuj ORKEST JOFRAM [JBucg.ediike Stand DONDERDAG 29 MEI 1941' HS A RE EM'S D A G B E A D HEEMSTEDE EEN ONVOORDEELIGE DIENSTBODE. Door de Haarlemsche politie werd dezer dajjen een meisje wegens diefstal aangehouden. Bij nader onderzoek bleek dat zij ook een maand in dienstbetrekking was ge weest m een zaak van meubelen en kleeden, en zij had In dien korten tijd kans gezien 4 tafelklecden te bemach tigen, waarvan er 2 teruggevonden zijn in de Bank van Leening te Haarlem en 2 kleeden bij kennissen in Am sterdam. Het meisje heeft bekend deze diefstallen gepleegd te hebben. ALLEMANSGADING. Dezer dagen kwam een eigenaar van een motorbootje tot de minder prettige ontdekking dat uit het schuiten huisje staande aan de Ringvaart nabij den Glipperweg verdwenen waren een bus inhoudende 30 L. en een bus In houdende 25 L. benzine. Het waren ronde bussen afge sloten met een koperen schroefsluiting. De politie stelt een onderzoek In. DIEFSTAL DOOR INSLUIPING. Terwijl de bewoners van een woning aan de Vijfheeren- 6traat afwezig waren, heeft men door insluiping kans ge zien er een bedrag aan geld, circa £20 te stelen. PAST OP UW FIETS! Herhaaldelijk komen hij de politie aangiften van verdwijnen van rijwielen welke des avonds vooral cafés onbeheerd worden gelaten. EEN ONTVETTER. Dezer dagen vervoegde zich aan een onzer villa's een persoon, die zich uitgaf voor een specialiteit in het vetvrij maken van lepels en vorken. Hiervoor werd een vrij hooge prijs bedongen. Bij terugontvangst bleek bij het gebruik dat de lepels en vorken slechts opgepoetst waren. De persoon is p. 50 jaar oud, had een verweerd gezicht, grijs costuum en grijzen hoed op. Hij repareert ook pannen en ketels. Men zij gewaarschuwd. VERGADERING TUINLIEDEN. Woensdagavond vergaderde de onderlinge tulnlleden- vereemging „Aerdenhout en omstreken". De heer G. Boting gaf een zeer leerzaam verslag var Ie keuring van de tuintjes der eigenaars die deelnemen aan de prijsvraag tuinkeurlng. Besloten werd op de volgende vergadering den datum vast te stellen voor de Lathyrustentoonstelling. Getracht zal worden in den avond van Woensdag 11 Juni een kleine excursie te houden naar een der buitenplaatsen in de omgeving. Plannen werden besproken om in Juli een groote excursie te houden, vermoedelijk naar de Leld- sche Hortus en den Haagschen dierentuin. De heer W. A. v. Zadel hield vervolgens een causerie over „Tulpen ln de bloementuintjes", en had daarvoor een fraaie" collectie darwintulpen ter demonstratie mee gebracht. terwijl de heer W. v. Gurp onder „actueele vragen" behandelde de toepassing van kuhstmest voor bloemen en gazons. BLOEMENDAAL GUNNING Na gehouden aanbesteding is door het gemeen tebestuur van Bloemendaal het sloopen van de villa ..Eikenhoek" ten bate van de verbreeding voor den Zandvoorterweg, gegund aan de hoogste in- schrijfster de firma H. J. A. Smink te Amsterdam; het aan de gemeente te vergoeden bedrag bedraagt f 11.250. BURGERLIJKE STAND Bevallen: K. M. Verdegaal—van Kessel, d., J. de Jong—Ruijgrok, z. Ondertrouwd: E. Metselaar en C. M. Kleet, H. E. Weers en A. M. Cornet; J. A. Heemskerk en C. Wilson; J. C. Esselman en A. J. Wiersma; N. L. van Bemmelen en E. A. T. Ludlage. Getrouwd: A. I. Gijsberti Hodenpijl en H. Buhr- man; W. F. H. Speller en W. J. B. Karstens; O. J. Kenter en J. C. Esseveld; P. W. Barten en M. S. Rooijakkers: C. Smit en J.,A. Vlug; C. W. Dub- bïnk en. G. Jansma. Overleden: J. W.'van den Biggelaar, oud 90 j. Yon Nio Lien, oud 44 j., echtg. van T. S. Oei. IJMUIDEN Politiesportdag. Voetbalwedstrijden op het Stormvogelsterrein. Woensdag had op het Stormvogels-terrein een voet- baltournooi plaats, georganiseerd door de politiesport- vereeniging Velsen en waar mede aan werd deelge nomen door de politiesportvereeniging van Hilversum en Heemstede, de marechaussee van het district Haar lem en een elftal van het Opleidingspolitiebalaljon te Amsterdam. Deze wedstrijden, die begunstigd werden door fraai weer, werden in een halve competitie gespeeld. Voor het begin werden de deelnemers toegesproken door den voorzitter der organiseerende verceniging. inspecteur Ritman, die de deelnemers dankte voor hun medewerking en de hoop uitsprak, dat de wed strijden een sportief verloop zouden hebben. In dit. opzicht is deze voeibaldag wel zeer geslaagd. De wedstrijden bleven, zelfs toen de vermoeidheid een woordje ging meespreken en, mede door wat te kort aan bedrevenheid bij sommigen, botsingen niet konden uitblijven, sportief en in dezen geest werd en moest nog al eens het een en ander geïncasseerd wor den. Hoofdinspecteur Berentsen van het Heemsteedsche elftal, die dapper zijn heiligdom verdedigde, moest 14 maal den bal u^t het net halen, maar zijn goed hu meur leed hier niet onder. Doch over het algemeen werd er voor het oog van collega's en toeschouwers goed en dapper ge streden. De plaatselijke vereeniging startte, na haar fraai succes op den voetbaldag te Alkmaar als fa voriet, stelde ook nu niet teleur, won 3 wedstrijden en speelde tegen Amsterdam gelijk, (11). Amsterdam speelde tweemaal gelijk, won ook twee maal, maar was eigenlijk het sportieve succes van dezen dag, daar dit elftal voor de eerste maal in een dergelijk tournooi uitkwam en te voren slechts een en kelen wedstrijd had gespeeld. Het elftal vormde een goed geheel, maar moest het zonder uitblinkers als Haak, Geerlings en Nïenaber stellen. De marechaussee brachten het slechts tot 5 punten, een overigens niet slecht resultaat, 1 gelijk spel en 2 overwinningen, Hilversum stelde wat teleur door slechts eenmaal te winnen. Zij speelde niet sterk en had bovendien den tegenslag, dat haar beste speler de bekende Gooi-speler, inspecteur Van Es, door spierkramp op minder dan halve kracht speelde. Heemstede ten slotte trok een niet. Haar voorhoede wist slechts tweemaal te scoren en de verdediging was zwak. Zoo is alweer een fraaie prijs toegevoegd bij de eerder door het Velsensche corps gewonnen tro- pheën. Trouwens ieder deelnemend elftal verkreeg een beker, krans of medaille, naar mate van zijn suc ces, een en ander na afloop door inspecteur Ritman hotel Kennemerhof uitgereikt, waarbij menig har telijk woord werd gesproken. Tijdens de wedstrijden gaf commissaris Weyburg blijk van zijn belangstelling door een 'kort bezoek. Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN 29 Mei 1941. Kabeljauw f 16—f 9 per stuk; Tarbot f 4,90—f 4,60 per K.G. Tong f 4,70—f 2.60; Kleine schol f 110—f 55; Pufschol (ie soort) f43—f33; Pufschol (2e soort) f30—f 12,50; Groote schar f42—f33; Kleine schar f20; Pufschar f 12.50—f6; Groote bot 60—1 58; Pieterman f81—f70; Kleine roode poon f73; Poontjes f41; Makreel (groote) f90; kleine f Horsmakreel £33—f26; Wijting f43—f31; Kleine gul f96— f90, alles per 50 K.G. Trawlers: IJM 253 Sumatra 150 m. f3728; IJM 118 Beatrix 100 m. f 3110; IJM 22 Ita 100 m. f 3122. Kotters: HD 108 2041; HD 125 2063; HD 18 f 1094; UK 76 f 1180. Loggers: KW 89 f 1934; KW 91 f1214; KW 173 1456; KW 108 f1143; KW 104 1548; KW 58 f1673; KW 52 £1180; KW 18 f1186; SCH 233 1655; SCH 30 f 1554; SCH 245 f 1690; SCH 73 f 1592; SCH 402 f 1354. BENNEBROEK TERAARDEBESTELLING W JANSEN HENDRIKS Woensdagmorgen vond op de R.K. begraafplaats alhier de ter aardebestelling plaats van het stoffe lijk overschot van wijlen den heer W. Jansen Hen driks, die Zaterdag 1.1. in den ouderdom van bijna 80 jaar nog vrij plotseling overleed. In zijn leven maakte de heer Jansen Hendriks deel uit van ver schillende vereenigingen en instellingen, o.a. van de plaatselijke afdeeling van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en de Commissie voor ouden van dagen. Op de begraafplaats waren vele vrienden, ken nissen en vertegenwoordigers van de verschillende corporaties aanwezig. Met den heer Jansen Hendriks is een zeer geziene persoonlijkheid heengegaan. DE LIEVE JEUGD. De jeugd schijnt er tegenwoordig een genoegen ln te vinden, dè nieuwe steenen die bestemd zijn om de Bennebroekerlaan van een nieuw wegdek te voorzien, in de Bennebroekervaart te slingeren. Nu is het niet alleen volstrekt onnoodig dat deze vaart gedempt wordt, maar bovendien wordt daar door aan de gemeente onnoodig schade berokkent, omdat deze steenen juist tegenwoordig zeer duur zijn. De politie heeft al enkelen van deze steenen- sllngeraars een uur of wat in een cel opgesloten, maar dat schijnt niet voldoende te helpen. Daarom verzoekt zij ons, er met nadruk op te wijzen, dat, wanneer daarin geen verandering ten goede komt, zoowel tegen de slingeraars als tegen de ouders proces-verbaal zal worden opgemaakt en de ouders dus de niet onaanzienlijke boete zullen moeten be talen die daar gemeenlijk op volgt. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden: paar bruinlederen handschoenen, paar grijze nappa-handschoenen TRAINER VOOR B. S. M. Naar wij vernemen, is er thans overeenstemming be reikt tusschen het bestuur van B. S. M. en de heer A Martin die Zondag 1.1. zijn laatsten wedstrijd voor H. B. C. heeft gespeeld en zich nu uitsluitend op de training van clubs gaat toeleggen, inzake de training van B. S. M. De heer Martin zal zeer spoedig met deze training be ginnen en verwacht mag worden, dat zooveel mogelijk leden de oefenavonden zullen bijwonen. EEN AFDEELING VAN DE NEDERLANDSCIIE UNIE OPGERICHT. Alhier is opgericht een afdeeling van de Neder- landsche Unie. Het bestuur bestaat uit de volgende ingezetenen: G. A. P. Schroder, voorzitter. W. A. André de la Parte, secretaris, mevrouw H. Heijnes, penningmeesteresse, P. C. v. d. Meer, propaganda leider en T. v. d. Plas, colportage-leider. HILLECOM VERKIE-ZING NOTABELEN. BU de gehouden stemming voor drie ouderlingen der Geref. Kerk werden gekozen de heeren P. Duys. J. H. van Dijk en E. Veldh. van Zanten; tot diaken werden gekozen, de heeren S. Oudakker en A. Schoonderbeek. HEREXAMEN E. H. B. O. Bij het gehouden herexamen ter verlenging van het reeds in vorige Jaren behaalde diploma slaagden de dames M .Heemskerk en M. Lommerse, benevens de heeren P. v. d. Beek. D. Borger. J. den Haan, W. Husemeyer, W. Naber, H. J- de Winter en A. W. M. Zuure. allen leden der Hillegomsche E. H. B. O. JUBILEUM DR. J. J. VERSLUYS. Op 11 Juni a.s. hoopt dr. J. Jè Versluys den dag te her denken dat hij zich 12l/2 Jaar geleden hier ter plaatse als arts vestigde Deze dag valt gelijktijdig met zijn 12l/2 Jarige echtvereeniglng. Het zal den Jubilaris en zijn echt- genoote, die zich ln de afgeloopen periode vele vrienden en de algemeene hoogachting hebben verworven, zeker niet saa belangstelling ontbreken. BEVERWIJK Nieuwe arbeiderswoningen Van 60 woningen de fundeering gelegd. Met den bouw van de arbeiderswoningen der Woningbouwvereenigingen „Goed Wonen" en „De Voorzorg", op de terreinen aan den Arendsweg is eenïge weken geleden begonnen. Inmiddels zijn van 33 woningen van „Goed Wonen" en van 26 huizen van „De Voorzorg" de fundeeringen gereed gekomen. Alle materialen tot zelfs de dakpannen toe zijn reeds op het terrein aanwezig; alleen met het hout gaat het niet zoo vlot. Ook met het sloopen van de bollenschuur is een begin gemaakt. In den loop van de volgende week hoopt men de kozijnen en de muren op te trekken. Met het leggen van de fundeeringen van het restant woningen zal nog gewacht worden, daar op eenige landerijen nog gewassen staan, die eerst geoogst moeten worden. Aanvoer van spinazie. Woensdagmorgen werd aan de aanvoerders der Beverwijksche veilingen bekend gemaakt, dat er heden, Donderdag, geen veilingen gehouden zou den worden van spinazie, daar de fabrieken en drogerijen de groote aanvoeren niet konden ver werken. In den loop van den morgen werd even wel weer medegedeeld, dat er wel geveild zal wor den. Bij informatie bleek ons, dat v<9or het groote kwantum spinazie, dat in de koelhuizen is opge slagen, nog geen bestemming gevonden was. Ook is nog niet bekend of op tweeden Pinksterdag al of niet geveild wordt. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 29 OP 30 Mil 1941 van 21.48 tot 5.26 Maan Op 30 Mei onder 0.11 Maan op 30 Mei op 9.23 HOOFDDORP RECLAME-BORD EN-COMMISSIE. Door de middenstandsorganisaties zijn afgevaardigden gezonden naar het. gemeentebestuur, n.l. de heeren N. Duin, J. van Keulen en P. C. Oldenburg. Met twee leden van het gemeentebestuur hebben deze heeren een rondwandeling door het dorp gemaakt en aller hande reclame-middelen bezichtigd. Naar aanleding hiervan hebben de middenstands organisaties het gemeentebestuur geadviseerd over te gaan tot instelling van een permanente commissie („Reclame- commissie" of „Commissie Inzake ordening in Reclame- Methoden") in de gemeente Haarlemmermeer, bestaande zooveel mogelijk uit deskundigen uit den middenstand en burgemeester en wethouders (b.v. reclame-ontwerper, ge meente-architect). De werking zal in den geest zijn de schoonheidscommissie. „Bcijnes" in 1940. Bedrijf ruim van werk voorzien- Versohenen is het verslag over het boekjaar 1940 van de fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes N.V. te Haarlem. Het verslag gewaagt van stagnatie in het bedrijf, zoodat men genoodzaakt was, korter te gaan wer ken. In November werd voor het personeel een wachtgeldregeling ingevoerd. Het jaar 1940 werd begonnen met 432 arbeiders en besloten met 510, waarvan er 123 op wachtgeld waren gesteld. Ge lukkig is het bedrijf ruim van werk voorzien, zoo dat het tot in 1942 vol bezet is. Gedurende het verslagjaar werden afgeleverd 18 motorrijtuigen en 18 volgrïjtuigen voor Diesel-elec- trische vijf-wagentreinen, 2 slaaprijtuigen en 5 poslrijtuigen, met eenige kleine orders voor een totaal bedrag van f 2.070.875.06. De resultaten van het boekjaar zijn zeer bevre digend. Na afschrijving bedraagt de winst f 115.740.14. Dit bedrag laat een uitkeerïng toe van 10 pet. aan houders van preferente aandeelen A, 7 pet. aan houders van preferente aandeelen B, 8.|/> pet. aan houders van gewone aandeelen en f 20.50 per opriehtersbewijs. Aan de jaarstukken is ontleend, dat de verkorte balans per 31 December 1940 sluit met een eind cijfer van f 2.448.629,68 en de verkorte verlies- en winstrekening over 1940 in ontvangsten en uitga ven met een bedrag van f 173.254.10. IR. A. A. MUSSERT TE HAARLEM. Het ANP deelt mede dat de leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, Woensdagmiddag een bezoek gebracht heeft aan Haai'lem. Om 3 uur kwam hij op het stadhuis, waar hij ontvangen werd door den heer S. L. A. Plekker, regeeringscommissaris en burgemeester van Haarlem. De wethouders van Onderwijs en Volksgezondheid de heeren M. van Driel en dr. Ch. A. Götte werden aan den heer Mussert voorgesteld. Nadat het Stadhuis bezichtigd was, werd in het ambtsvertrek van den heer Plek ker een conferentie gehouden. Om 3.45 uur vertrok ir. Mussert weer. Tijdens het bezoek hadden zich op de Groote Markt vele leden der N.S.B. en anderen verzameld. VELSEN Het betreden van strand en duinen. De commissaris van politie, tevens commissaris van rijkspolitie te Velsen maakt bekend, dat dooi den Ortskommandant IJmuiden-Velsen het navol gende is bepaald: le. Voor het zeebadbedrijf worden in Wijk aan Zee en Bakkum deelen van het strand vrijgegeven (van 8.0021.00 uur). 2e. De grenzen van het vrijgegeven strand zijn door afrastering en borden aangegeven. 3e. Het overschrijden der grenzen in noordelijke en zuidelijke richting is ten strengste verboden; eveneens het betreden van het duingebied van het strand af. 4e. Het betreden van het duingebied ten westen van de lijn Waterleïdingsweg (Wijk)Pompstation van Zuijlenweg en het verlengde hiervan noord waarts is verboden. Deze wegen zelf zijn voor het verkeer vrijgegeven. 5e. Het betreden van het duingebied ten zuiden van het Noordzeekanaal is over een afstand van ongeveer 500 Meter van het strand af eveneens verboden. Het verboden gebied is door een draadafsluiting aangegeven 6e. Personen, die ondanks het verbod het voor Nederlanders verboden gebied betreden, begeven zich in levensgevaar. 7e. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het bovenbedoelde gebied binnen de landstrook ligt. waar het medebrengen van fototoestellen is ver boden. Indien deze toestellen worden aangetroffen, worden zij in beslag genomen; de bezitters worden gestraft. Tegen overtredingen van bovenstaande bepalin gen zal streng worden opgetreden. De commissaris van politie vnmd. J. P. WEYBURG. VELSEN, 27 Mei 1941. ZANDVOORT SCHOOLHANDBALWEDSTRIJDEN. Zaterdag 31 Mei, worden op.het Zandvoort-ter- rein de schoolhandbalwedstrijden gespeeld om den zilveren O.S.S.-beker. De wedstrijden vangen om 2 uur aan.: 'f moderne brood t>an heden Moetonthoud het, dun ge sneden! bakt het echte! (Adv. Ingez. Med.) lijk. geen gevaarlijk mensch die. niet. in de maat schappij thuis behoort. Er is nu weer kans, dat hij werk krijgt en daarom drong pleiter met klem op clementie aan. Mr. K. Heimig, die den anderen verdachte ver dedigde, kon zich niet voorstellen waarom deze verdachte nu juist zoo'n hooge straf moest heb ben. Spreker sloot zich verder bij het pleidooi van mr. Van Wijk aan. Uitspraak over veertien dagen. De Nillmij van 1859. Aan de mededeelingen van gedelegeerde directeuren en gedelegeerde commissarissen over 1940 van de Levensver zekering MIJ. „Nillmij van 1859", is het volgende ont leend: Wij komen tot een raming van het in totaal verzekerd bedrag onder ultimo 1940 van rond 235l/2 millioen, Onze dochtermaatschappij, de Nederlandsche Maat schappij der „Nillmij van 1859" sloot ln verslagjaar 5 millioen bruto af. Het totaal verzekerd bedrag steeg van 32 millioen ultimo 1939 tot 341/2 millioen per ultimo 1940. Wordt rekening gehouden met de herverzekeringen, die de dochtermaatschappij van de moederinstelling ont ving, dan kan 2481/^ millioen gulden een veilige raming van het bij het Niïlmij-concern onder ultimo 1940 ver zekerd bedrag geacht worden. BIJ het verloop der verzekeringen bedraagt het in komen aan termijnpremiën in 1940 5.836.224 tegen f 5.808.729 in 1930, Het totaal aan premlën ln eens beloopt f763.185 tegen f 1.558.156. Over alle beleggingen wordt, uitgaande van het genoem de bedrag, een gemiddeld rentepercentage becijferd van 4.42 tegen 4.28 voor 1939. Einde 1940 stond uit aan hypotheken in Nederland f9.260.113 (9.428.672) en in Indië f 8.339.259 (onV.). Bij den gevolgden opzet sluit de verlies- en winstreke ning, na afschrijving van alle acqulsitiekosten, en indien de dotatie aan het pensioenfonds personeel op f75.000 en de jaarlijksche toevoeging aan de reserve voor oorlogs risico op f 36.000 worden bepaald, met een voordeelig saldo van f 438.965 (458.633). Wordt hiervan f 50.000 uitgetrokken voor reserve nootschapsbelasting f 153.000 bestemd ter weder-aanvul- ling van de reserve voor oorlogsrisico en f 5105 ter afron ding van het reservefonds, dan zou f230.860 ter verdere bestemming overblijven. Met deze uitkomsten voor oogen is het gedelegeerd be stuur besloten voor de aandeelhouders in Nederland than: op rekening van het eerstvolgend te declareeren dividend -beschikbaar te stellen, f25 voor elk der aandeelen Serie A (volgestort), f 6,25 voor elk der aandeelen Serie B/C (waarop f 125 per aandeel gestort). Brauden in Mersey- eu Theems gebied. De Duitsche luchtaanvallen in den afgeloopen nacht. BERLIJN, 29 Mei. (D.N.B.) De aanvallen van het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht waren, naar het D.N.B. verneemt, voornamelijk gericht op haveninstallaties, tndustrieele doelen en ravitailleeringsinstallaties in het gebied van de Mer sey en den benedenloop van de Theems. Er werd een aantal groote en kleine branden veroorzaakt. Af zonderlijke aanvallen waren bovendien gericht op verscheidene havens aan de Zuid-oostkust, en aan het Bristolkanaal. BARNEVELD. Pluim veemarkt. Oude kippen f 2,75— f 3175. Oude hanen f 2f3. Jonge hanen f 0.50fl. N.H. Blauwen per K.G. f 3,50—f 4,75. Jonge hennen f 2—f 3. Duiven, per paar f 0,55f 0,75. Tamme eenden f 1,30fl," Ganzen f 6—f 7,50. Kalkoenen per K.G. f 7—f 12,50. Tamme konijnen f 10—f 15. Wilde konijnen f 1,25—f 1,50. Piepkui kens f 0.05—f 0,15. Aanvoer 5650. Handel vlug. Eelermarkt.. Witte eieren £1,07 per K.G. Eendeneieren f 7—f 7,60. Aanvoer 185.000. Handel vlug. Veemarkt. Zeugen f 12—f 200. Biggen f 15—f 23. Nuchtere kalveren f 10—f 22. Aanvoer 85. Handel flauw. Arrondissements-Rechtbank te Haarlem. DIEFSTAL VAN MEUBILAIR. Twee losse arbeiders uit IJmuiden hadden op een nacht, in Maart van dit jaar uit pas nieuw ge bouwde huizen, die nog niet werden bewoond doch waar reeds huisraad in stond, meubilair wegge sleept. Zij bekenden beiden het hun ten laste ge legde. De Officier was van meening, dat deze dief stal niet een op zichzelf staand geval is want de verdachten hebben zich reeds herhaaldelijk aan diefstal schuldig gemaakt. Tegen een der verdach ten, die de Officier als den aanstichter beschouwde eischte hij twee jaar gevangenisstraf en tegen den ander acht maanden. Verdediger mr. J. H. van Wijk betoogde dat een der verdachten reeds negen jaar werkloos is. Dat hij psychisch en moreel ingestort is, is niet zoo verwonderlijk. Zijn kinderen hadden vaak geen schoeisel en geen kleeding om naar school te gaan. Een dergelijke situatie kan men toch wel als een noodtoestand beschouwen. Deze verdachte is waar Nationale Levensverzekering Maatschappij. Over 1940 iets hoogere winst. Aan het jaarverslag over 1940 van de Nationale Levens verzekering-Bank N.V. ontleenen wij: Mede dank zij een koerswinst op effecten van bijna 2 millioen, kon de extra-reserve, die einde vorig jaar 11.3 millioen bedroeg, stijgen met rond 3.5 millioen tot r 14.8 millioen. Op 31 Dec. 1939 bedroeg het ln totaal verzekerde bedrag f 632.871.285. 1940 gaf een vermeerdering van f 2.145.379, zoodat op 31 Dec. 1940 in totaal verzekerd wa: f 635.016.664. De productie van ruim 34l/2 millioen bestond voor bijn; 15 millioen uit kapitaal verzekeringen en voor de rest uit renteverzekeringen. De afgevoerde verzekeringen ad ruim 32i/2 millioen kunnen worden gesplitst In: normale beëindiging f 14.1 millioen (v. j. f 15.6 millioen) en tusschentijds verval £13.4 millioen (v. j. f 14.0 millioen). Van het totaal der hypotheken was 85.93 pet. (v. j. 84.98 pet.) verstrekt op gebouwde eigendommen en 14.07 pet. (v. j. 15.02 pet.) op lanaderijen. Het financieele resul taat van de hypolheekportefeuille was zoodanig, dat per saldo ten laste van de extra-reserve komt f 12.912 (v. j. f 48.839). Door oorlogsgeweld zijn de opstallen van 20 vaste eigendommen met een balanswaarde van f 1.636.000 woest. Ons totale bezit aan vaste goederen komt ten slotte op de balans voor met een bedrag van f 659.860 beneden taxatiewaarde. Hel financieele resultaat van ons bezit aan vaste goede ren was zoodanig, dat het saldo ad f40.276 aan de extra- 2serve werd toegevoegd. Al de beleggingen en bezittingen samen gaven ln 1940 een gemiddeld rendement van 3.86 pet. tegen 3.77 pet.. In 1939. Deze stijging is practisch in overwegende hoofd zaak te danken aan de gestegen rentabiliteit van de effecten-portefeuille. Dë gemiddeld van alle bezittingen gekweekte rente ad 3.86 pet. is te stellen tegenover den rentevoet, die gemid deld noodig is voor de premiereserve, welke (zie hier onder) 3.41 pet bedroeg. Tusschen gemaakte en benoodig- de rente is dus dit Jaar een marge van 0.45 pet. (tegen 0.35 pet. in 1939). De bedi'ïjfwinst over 1940 bleek ten slotte te hebben bedragen f 2.434.427 (tegen f 2.045.163 in 1939). Voorgesteld wordt het saldo te verdeelen als volgt: naar de extra-reserve over te bx-engen f 1.192.082 (1.073.599), gra tificaties f 25.000 (95.000), 4. pet. statutaire rentevergoeding voor onverplichte stortingen op aandeelen f 25.678, aan deelhouders f 45 per aandeel f 225.000 (onv.), verzekerden met recht op aandeel in de winst f 333.333 (onv.) .tantièmes f 133.333 (onv.), belastingen f 500.000 (160.895). De extra-reserve neemt dit jaar in totaal toe met f 3.504.460; zij bedroeg per uit. 1939 f 11.300.000, zoodat deze per uit. 1940 zal bedragen f 14.804.460. Vanaf 1 Juni in TAVEN ZATERDAG AFSCHEIDSAVON ENSEMBLE BOUWMEESTI Adv. Ingez. Mei Reizen naar z.g. „verboden landsdeelen". 's-GRAVENHAGE, 28 Mei (ANP) ïngevt de in September 1940 in opdracht van de beti fende Duitsche autoriteiten getroffen regeling I hoorden eenige in Noord-Brabant gelegen gem® ten tot het gebied, dat door niet-ingezetenen sle met een bijzondere vergunning mocht worden treden. Deze regeling gold voor: Hooge en L; Zwaluwe, Klundert, Willemstad, Fijnaart, D teroord en Prinsland, Steenbergen, Nieuw-Vosm; Halsteren, Bergen op Zoom, Woensdrecht en sendrecht. Door de Duitsche autoriteiten is thans, blijk een brief van den secretaris-generaal van departement van binnenlandsche zaken aan burgemeesters, medegedeeld, dat het verbod inz; verblijf van niet-ingezetenen voor bovengenoei; gemeenten niet meer van kracht is» NIEUWE OPPERBEVELHEBBER VAN FRANSCHE LEVANTTROEPEN. VICHY, 28 Mei (DNB) Naar het persbun Ofi uit Beiroet meldt, is de opperbevelhebber de Fransche Levanttroepen, generaal Fougère, de leeftijdsgrens bereikt heeft, door generaal V dilhac vervangen. Deze maakte tot dusver deel van den militairen staf van den Hoogen Coma sai'is, generaal Dentz. DE VERLIEZEN VAN DE BRITSCHE VL0[ MADRID, 28 Mei (D.N.B.) - Naar uit Algeci gemeld wordt zijn Dinsdagavond in Gibraltar i Engelsch vliegtuigmoederschip met bomschade de startbaan en op de commandobrug, alsmade kruiser en twee torpedojagers, welke eveneens z\\ beschadigd waren, uit het Oostelijk bekken de Middellandsche Zee aangekomen. Er werd groot aantal gewonden aan land gebracht. EngeL matrozen verhaalden belevenissen met Duits valschermjagers wier moed zij onbeperkt kennen. In de baai van Soeda op Kreta was hemel door omlaagspringende Duitsche soldi letterlijk verduisterd. De Britsche verliezen op Kt tijdens de eerste gevechtsdagen bedroegen 4200 n In Gibraltar liggen op het oogenblik twee transp schepen om de laatste burgers aan boord te nen (Onderstaande is reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen.) GEEN ENGELSCHE VERTEGENWOORDIGER MEER IN FRANKRIJK. BERLIJN, 28 Mei (DNB) De onderstaats secretaris van het Britsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft, naar Reuter meldt, op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis verklaard dat er op het oogenblik geenerlei Britsche vertegen woordigers in Frankrijk zijn, evenmin als er Fran sche diplomatieke vertegenwoordigers in Groot- Brittannie zijn. Het is enkelen Franschen consuls uit overwegingen van doeltreffendheid geoorloofd hun diensten verder te doen. Zij genieten echter geen scheeps- en koeriersvergunning. Hun taken beperken zich tot routinewerk van den dienst op een consulaat. De Britsche regeering heeft generaal De Gaulle als opperhoofd van alle vrije Franschen in de geheele wereld erkend die zich ter onder steuning van de zaak der geallieerden bij hem aan sluiten. BUITENGEWONE MAATREGELEN VOOR KUSTVERDEDIGING. 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. Om misverstand te voorkomen, zij medegedeeld dat de dezer dagen gepubliceerde verordening van den rijkscommis saris, houdende buitengewone maatregelen voor de kustverdediging, op 26 Mei in werking is getreden. In de op 27 Mei gehouden Jaarlijksche algemeene gadering van aandeelhouders der Eerste Holland! Levensverzekenngs-Bank N.V. te Amsterdam werd slag uitgebracht over het boekjaar 1940 (bet 56e boekj; Wij ontleenen aan dit verslag het volgende: Het jaar 1940 is wel het felst bewogene geweest tljl het bestaan der Bank. Gedurende en geruimen tijd na de eerste vijf oorli dagen waren de verwachtingen op behoorlijke bedr resultaten niel hoog gespannen. Niet alleen waren te terdam twee aan de Bank toebehoorende panden ge! vernietigd (in één daarvan was het bijkantoor geves! doch dit was- ook het geval met de opstallen deze plaats gelegen onderpanden, waarop hypotheek verstrekt. Voorts namen de verliezen toe, doordat aai nabestaanden der bij de Bank verzekerde oorlogsslai offers hoewel onverplicht ten volle werd ultgeke En daarbij was de mogelijkheid niet uitgesloten, dal effectenportefeuille die in 1939 reeds zulk een beli rijke waardevermindering had ondergaan nog verde waarde zou terugloopen. Gelukkig is alles zeer meege len. Niet alleen zijn de effecten niet in waarde ged! r Integendeel in belangrijke mate gestegen, doch Is vergoeding der verwoeste eigendommen in uitzicht steld, waardoor ook op de hypothecaire vorderingen geen verlies zal worden geleden, Van de totale schade, op ongeveer f 94.000 geraamd wordt, komt dan een be van ruim f 25.000, voornamelijk veroorzaakt door de logssterfte, voor rekening der Bank. Desondanks l winst over 1940 ongeveer gelijk aan die over het daa voorafgaande jaar. Waren de financieele resultaten dus niet onbevredi? ook de verzekeringsportefeuille kon in het zoo bewt lar 1940 nog eenlgszins worden uitgebreid. In 1940 bedroeg de totale productie met Inbegrip lijfrenten f 4.698.062, waardoor, na aftrek der royemet de verzekerde kapitalen zijn toegenomen met f 501.4W gestegen tot f 53.063.919 waarvoor aan termijnpremiën: ingen werd f 1.545.667,76i/2 en aan koopsom f 102.137,23 In totaal werd aan renten en huren ontvangen £661 De grondslagen, waarop de tarieven en de pre reserve steunen hebben ook in 1940 een groote winstmi gelaten. De gemiddelde rente van alle beleggingen heeft in 4/6 V. bedragen tegen 4.35 in 1039. Op interest werd winst gemaakt van f 230.1.07 teg~n f 222.565 in 1939. Op effecten gewaardeerd naar de beurskoers December 1040 is een koerswinst gemaakt van i welk bedrag ten gunst.e van de extra-reserve is gebri Behalve deze effectenportefeuille bezit de Bank f 409,330 aan effecten, behoorende tot de belegde sl taire reserve; de koerswinst op dit onderdeel van effectenbezit heeft, f 17.390,75 bedragen. Het totaall aan effecten bedraagt dus f 2,501.891. In 1940 kwam geen enkele hypothecaire executie Het bezit aan vast goed bleef In 1940 vrijwel station' De balans en winst- en verliesrekening wijzen een wi saldo aan van f 358.951,90 (V. J. f 358.984,69). Door de ve dering werd besloten te reserveeren voor winstbelai f 105.000, toe te voegen aan de extra-reserve f 1111 aan het pensioenfonds personeel (dat nog gevormd is de bestaande pensioenregeling) f 19.699 en het resteer! ad f 122.641,18 uit te keeren aan dividenden en tantiè: Aandeelhouders hebben dienvolgens recht op 9 b; vens op f71.43 als extra-dividend per oprichtersaan! De gezamenlijke vrije reserves bedragen f 2.324.764,571/*, zijnde ca. 18 °/o der volgens de netto-mett en op een rentevoet van 31/, V. berekende premierest Als onder-directeur der Eerste Hollandsche is st 17 Mei 1940 de heer J. de Jong te Amsterdam SPECIALE RADIO-UITZENDINGEN VAN BREMEN. 's-GRAVENHAGE, 28 Mei (ANP) Woensdag avond zal de zender Bremen voor de eerste maal een uitzending geven die speciaal bedoeld is voor de Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland werk hebben gevonden. Tijdens deze uitzendingen, die van zeven uur tot half acht plaats zullen vinden, zullen eenigen van hen de gelegenheid krijgen voor de microfoon hun groeten naar Nederland te zenden en een paar woorden tot hun vrouw, ouders, kinderen en vrien den te spreken. Hoi is de bedoeling deze uitzendingen regelmatig iedere week op denzelfden tijd te houden. NEDERLANDSCHE VAKUITDRUKKINGEN IN DE RASSENKUNDE. De arbeidsgemeenschap voor rassenkunde, erfelijkheidsleer en bevolkingsvraagstukken der volksche werkgemeenschap heeft een lijst opgesteld van vakuitdrukkingen, welke voortaan in al haar uitgaven zullen worden gebezigd. De bedoeling is vreemde uitdrukkingen, welke thans veelal in de litteratuur over het rassenvraagstuk nog worden gebruikt, door goede Nederlandsche te vervangen. Zoo zal niet meer worden gesproken van het Noord- sche of zelfs van het „Nordïsche" ras, doch van het Noordras, het Westras, het Oostras, het Faal- sche ras. „Noordrassig" zal moeten luiden: van het Noordras, en het Duitsche woord „aufnorden" vindt een vervanger in: vernoorden, gevormd volgens het woord veredelen. De lijst omvat eenige tientallen uitdrukkingen. (ANP) i fund HAARLEM, 28' Ondertrouwd: 28 Mei; G. Klanderman en W, Koning; J. P. de Boer en G. J. de Buur; G. L. Koningshoven en M. Hoogkamer; F. L. Fens e J. Koster; F, Kleijn en H. C. L. Toepoel; G. Boen en J. L, Koeman; C. Theil en G. Veenstra; J. Kuijlc en T, Veldhuizen M, Brinkhuis en J. E. Dijk; N. H. van Attekum en A. Rijkers; G. Steijl en M. de Vos; P. B. G. D. Hagebout en G BaaijJ. J. Bronstring en M. C. Kuijper; F. Blerkom en A. C. Kruijt; A. H. van Munster e Manneveld; A. van Harskamp en A. H. Bakke Gehuwd 28 Mei: T, W. J. P. Huberty en M. L Hartog; P. B. Makkelie en M. Roose; B. G. A. St: en C. J. A. v. d. Zijden; S. van Bakel en C, M. E ring; J. G. Kok en M. C. Kruup; J. Visser en Dekker; A. C. Verhoeff en J. C. van Goor; M. C Warmerdam en G. Jansen; H. Kooijenga en A. van Bergen; H. Oudolf en C. M. Stekelenburg: Steenkist en C. M. Maas; A. de Bonte en R. schuit; H. J. A. van Hamburg en S. T. Krii E. Janssen en H. W. Warmerdam; W. L. BoogJ en J. F. Visser; A. J. Huyg en J. E. Hahn; C. B: hoff en E. Molenaars; W. Hof en C. E. Heijem S. Voet en P. Bot. Bevallen: 27 Mei: A. M. BrinkmanWebster,t 28 Mei: H. M. MoedtDammers, z.; M. H. Zij; Baars, z.; A. GiebelsHilberts, d.; J. G. Sevin) Baxmeier, z. Overleden: 25 Mei: F. Bouman, 73 j., Ged. V dersgracht; 26 Mei: A. A. JacquesBlok, 28 Kamperlaan; 27 Mei: J. S„ 8 m. z. v. W. J. Teeuwen, Fabriciusstraat; A. Cramervan Bli kensteijn, 84 j., Gaelstraat: C. F. van der Eem, j., Hazepater slaan.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2