'olken aan den Wandel. AGENDA Elst. i Over betuwe) Rabarber is zeer gezond Muggen. TOBIAS lONDERDAG 29 MEI 1941 H A" A R L E M'S D A G B D A D 3 Het is bekend dat de kleine volken in het hooge oorden een stoere lichaamscultuur beoefenen, die ch geenszins bepaalt tot het bereiken van top- estaties door enkelingen in beperkte sportkringen, ooral de Finnen zijn vermaard vanwege het hooge fil waarop de lichamelijke conditie van het volk het algemeen staat. Toen ten tijde van den oorlog et Rusland zooveel over hen geschreven werd jam dit opnieuw naar voren, nadat al jaren eerder merkwaardige uithoudingsvermogen van Paavo urmi en andere Finsche athleten tot beschou- [ngen over de physieke volkscultuur in Finland geleid. Waarbij dan- bovendien nog erkend oest worden, dat de geestelijke ontwikkeling in U land daar niet mee op den achtergrond was drongen of ook maar eenigermate veronacht- amd. Die stond en staat eveneens op zeer og peil. Hetzelfde is, in misschien wat minder ate wat de lichaamscultuur betreft, eveneens dui- iijk geworden ten aanzien van de Zweden. Er valt is voor ons Nederlanders, die eveneens een klein ilk vormen al zijn wij weinig minder talrijk dan uien en Zweden tezamen (9 millioen Nederlan- rs tegenover 4 millioen Finnen en 6V2 millioen i-eden) veel van te leeren. Want het is bekend dat wijl het gemiddelde geestelijke ontwikkelingspeil ons land hoog staat dit met het lichamelijke niet geval is, dat het percentage afkeuringen voor n militairen dienst in de laatste jaren tot ontstel- nde hoogte was gestegen en dat dan ook zoowel n het onderwijs in lichamelijke opvoeding (dat ans uitbreiding heeft gekregen) als aan de alge- senhcid der sportbeoefening, (dit laatste zoowel de jeugd als bij ouderen) zeer veel tekort is komen. Overvoerde leerprogramma's, bovendien en rekening houdend met de waarheid dat men ter wat minder goed kan weten dan veel half, bben daar veel mee te maken gehad. En verder algemeenen zin een soort vrees bij vele ouders opvoeders, dat sport en lichaamscultuur ten ideele van de geestelijke ontwikkeling zouden ko- sn. Terwijl die integendeel, mits niet tot dwaze nzijdigheid en overdrijving opgevoerd, ook den [est veel frisscher en geschikt tot energischen beid, in staat tot gemakkelijker opneming maken. De correspondent te Helsinki van het Hbl. vertelt d den „rijksmarsch", in de periode 4-25 Mei in oland gehouden en in Zweden wel niet ge- enaard in zijn omvang, maar dan toch eveneens !t groot succes gehouden. De Finsche Rijksmarsch ok zulk een belangstelling onder de bevolking, t in een week tijds een half millioen wandelaars m voorgeschreven afstand van 15 K.M. voor vol- issen mannen (binnen 2 uur 20 minuten af te gen) en van 10 K.M. voor vrouwen en kinderen dden afgelegd. De gelegenheid tot deelneming is over drie weken verdeeld. Het artikel is voor verstrijken van dien termijn geschreven, zoodat niet uit blijkt hoe het totaal resultaat is geweest, aar als in de eerste week al een half millioen aan n oproep gehoor geeft mag men aannemen dat in ie weken het millioen wel zal zijn overschreden. Dit is indrukwekkend. In Zweden bracht men het die eerste week tot 250.000 en dat maakt ook iruk. Want laten we ons eens even voorstellen e groot de animo en de prestaties in ons land uden zijn als wjj zooiets uitschreven! Natuurlijk, hadden onze Vierdaagsche Afstandsmarschen er veel langer trajecten, maar het aantal deel- mers beperkte zich tot enkele duizendep, meerein- ils „specialisten" van het leger, de politie en de indelclubs. Als men er een algemeene prestatie s maakte, voor het geheele volk, hoeveel vol- Ken mannen zouden dan geschikt en bereid zijn men twee uur twintig minuten 15 K.M. te loopen? normale wandel-snelheid van den mensch is >2 K.M. per uur, zoodat er wel wat extra's gevergd jrdt. En het voornaamste zijn de animo en het mak waarmee zulke prestaties in het Noorden ilbracht worden. Men voelt ervoor en men is hamelijk zoo goed in conditie dat men het zonder izondere inspanning volbrengt. In Finland namen staatspresident Risto Ryti, de minister-presi nt Rangell en vijf andere ministers aan den arsch deel. President Ryti, die 52 jaar oud is, ed 2 uur 8 minuten over de 15 K.M. Er werden cords in wandeltijd-en-leeftijd behaald. In Zwe- n tippelden zelfs negentigjarigen mee. Dat de tartgelden" den oorlogsinvaliden ten goede kwa- en beïnvloedde de belangstelling in Finland zeer nstig. Omtrent den wedijver tussehen de beide wande- nde volken schrijft de correspondent: „Het was een uitdaging tussehen de beide lan- n op groote schaal geworden, een nationale edijver van de vreedzaamste en sportiefste soort, ereenigingen, regeeringsinstanties, firma's, clubs particulieren noodigden elkander over en weer, lak in dichtvorm, uit! De Finsche Opera zette n Rijksmarsch tegen de tooneelwereld in Stock- ilm in; artisten en personeel van het Svenska- eater te Helsinki hadden hun collega's van het ramatisch theater in de Zweedsche hoofdstad uit- daagd. Finsche en Zweedsche predikanten, ja lfs geheele kerkgenootschappen, spurtten met kander. Ook de buitenlandsche journalisten in (lsinki, wier aantal snel is toegenomen, lieten voor zoover hun conditie het toeliet, niet on- tuigd. „Hufvudstadsbladet" daagde „Stockholms- dningen" uit; eerstgenoemde blad won, ofschoon lt veel minder personeel heeft. Invaliden op lukken en moeders met kroost in den kinderwagen gaven zich onvervaard op weg, om het marsch- eldje te bemachtigen". Het is belangwekkend van deze Finsche en eedsche wandelingen kennis te nemen niet om- t zij met topprestaties op dit gebied ook maar te rgelijken zijn maar omdat zij een geheel andere uding jegens de lichaamscultuur bewijzen dan ons land bestaat. Een houding, die wij tot ons Wrdeel eveneens zouden kunnen nastreven. Dit hrijft hier met overtuiging iemand, die de sport If altijd trouw is gebleven en zich wel bewust is hoe groote mate hij er zijn goede gezondheid en h wei-klust aan dankt. R. P. DONDERDAG 29 MEI. Orgelbespeling Groote Kerk, 34 uur. Stadsschouwburg: Haarlem's Muziekinstituut. Openbare voordrachtsoefening. 7.30 uur. Zuiderstraat 15: Ds. C. J. Hoekendijk, 3 uur i 8 uur. Rembrandt Theater: ..De oude en de jonge oning", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Watt en y2 Watt als dakloozen", 2, 6.30 1 8.45 uur. Luxor Theater: „Michelangelo", 2.30, 6.30 en 45 uur. Frans Hals Theater: „Moderne Meisjes", 2.30, 30 en 8.45 uur. VRIJDAG 30 MEI. (Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en Mv evondfc. WAT POET V M£T ONZE jampotten? ffcef 7f uw winkelier tfruö. w>j kunnen ze TOC-H NOa -bettr gebruiken! N.v. Tai (Adv. Ingez. Med.) Mooi weer gevraagd. Volgens den kalender is het werkelijk al zoowat Juni, maar als ge buiten bent zijt ge geneigd weer naar binnen te gaan en nog eens te kijken maar dan met een bril op. Een enkele maal ziet het er 's morgens naar uit, dat de zon inderdaad nog eens zal gaan schijnen maar dan kunt ge er zeker van zijn, dat het 's middags weer regent. Er zijn indertijd hardnekkig proeven genomen om regen uit den hemel te laten neerdalen op de stoffige velden en wegen en er wer den inderdaad wel eens successen behaald. Vooral de heer Veraart heeft in deze omgeving nog wel eens geëxperimenteerd en bij deze proefnemingen kwam dan steevast een groote brandspuit te pas, die er dan waarschijnlijk voor zorgen moest dat het vochtigheids gehalte van de lucht verhoogd werd. Dit was dus het principe: water trekt water aan of anders gezegd: van water komt water. Met dit beginsel en het slechte weer van den laatsten tijd voor oogen zou het mis schien niet onaardig zijn ook eens te probeeren wat meer zonneschijn te krijgen in plaats van wat meer regen. Tenslotte breekt het vacantieseizoen weer aan en dan heeft iedereen wel behoefte aan koesterende zonnestralen. Het volgende experiment zou misschien succes kunnen hebben. Men zoeke een klein grasveldje uit bij een plantsoentje en verzoeke de medewerking van den Dienst van Openbare Werken. Vervolgens stuurt men uitnoodigingen naar alle kranten. Daarna plaatst men een advertentie en roept alle bezitters van hoog- tezonnen op om zich zoo en zoo laat naar het bewuste grasveldje te spoeden. Vooral er bij zetten, dat er ook een persfotograaf is, want de meeste menschen willen wel niet graag in de krant naar ze zelf zeggen maar als er nou toch toevallig een plaatje wordt ge maakt nietwaar! Goed, als de hoogtezonnen netjes opgesteld zijn wor den al weer met behulp van Openbare Werken electrische kabels gelegd zoodat op een gegeven moment het ge heele grasveld doordrenkt wordt met ultra-violette stralen en ozon. U voelt reeds waar het op uitdraait. De ultra-violette stralen en ozon stijgen op ten hemel. De zon, nieuwsgierig waar de ozon-lucht vandaan komt, verlaat haar schuilplaats achter de wolken enschijnt. Denkt u eens in, welke mogelijkheden hierin schuilen voor vacantieoorden. De ijverige Zandvoortsche V.V.V. zou biljetten kunnen laten drukken waai-op de gega randeerde zonnige dagen precies zouden zijn aangege ven. „Brengt uw vacantie door in zonnig Zandvoort' iets dergelijks of „Geen teleurstelling door regen; wij leveren zon zonder bon". Waarachtig, er openen zich wijde perspectieven! B. K, VISCHAKTEN. De Regeeringscommissaris voor Haarlem deelt mede, dat zij. die vóór 1 Juli a.s. in het bezit wen- schen te geraken van een visch- of hengelakte (voor het visschen met méér den één hengel) voor het dienstjaar 19411942, ter secretarie dezer gemeente, le afdeeling, blanco-verzoekschriften kunnen ver krijgen van de door hen verlangte akten. Gemakkelijk voor den winter te bewaren Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad deelt het volgende mede: De rabarber is een van de eerste planten die in het vroege voorjaar het ontwa ken der natuur aankondigt. Zij is bij ieder be kend en wordt met graagte gegeten, om haar goede eigenschappen is het gewenseht nog eens de aandacht op deze groente te doen vallen. Het moes, dat om zijn frisschen zuren smaak wordt gegeten, kan als broodbelegging de plaats innemen van appelstroop, jam of andere beleggingen. Velen maken geen gebruik van rabarber, daar men meent met het suikerrantsoen niet uit te komen om dat bij de bereiding nog al wat suiker noodig is. De suiker kan echter geheel of gedeeltelijk door zoet- middelen worden vervangen. Deze hebben geen voe dingswaarde, zood. t men de suiker op andere wijze tot zich dient te nemen. Het is niet juist bij de bereiding van rabarber dub- fcelkoolzure soda te gebruiken, daar deze het vita mine vernietigt en hierdoor de waarde van deze groente verloren gaat. Wel kunnen de stukjes rabar ber met ruim water worden opgezet en hiermede aan de kook worden gebracht. Daarna wordt het zure vocht afgegoten in een kom en wordt er suiker of een zoetmiddel aan toegevoegd. Men heeft na afkoeling een gezonden, verfrisschenden drank. Voor de achterge bleven rabarber, die men nu tot moes kookt, is min der suiker noodig. Ook kan men de ongeschilde ra- barberstengels in blokjes snijden, Deze vervolgens wasschen en met het aanhangende water op een zacht vuur in ongeveer 15 minuten gaar koken. Daarna deze tot moes wrijven en desverkiezend met een weinig maizena of aardappelmeel binden. Eerst na af koeling suiker toevoegen, daar de benoodigde hoe veelheid dan veel geringer is. Ook kan men de suiker geheel of gedeeltelijk door een zoetmiddel worden vervangen. De zuurgraad van de rabarber is niet altijd een na deel. Bij het conserveeren is het zelfs een voordeel. Men kan rabarber inmaken zonder dat deze nogmaals in de flesschen verhit behoeft te worden. De plan tenzuren houden de ontwikkeling van verderfveroor- zakende bacteriën tegen. Men snijdt de ongeschilde rabarberstelen in stukjes, wascht deze, zet ze met 't aanhangend water op en laat ze fijn koken. Met dit moes worden de goed uitge kookte (20 min.) flesschen tot een paar vingers breed onder den rand gevuld. Tenslotte worden de fles schen met goed uitgekookte kurken gesloten, waarna men het boveneinde in gesmolten lak doopt, zoodat de kurk geheel is bedekt. Nu volgen nog twee recepten. Deensch rabarbergerecht. 500 gram rabarber, ongeveer 70 gr. suiker (6 afge streken eetlepels). 20 gram aardappelmeel (2 afge streken eetlepels). De ongeschilde rabarber in stukjes snijden, wasschen, opzetten met ruim water, aan de kook brengen en het vocht afgieten. (Dit niet weg doen, maar vermengen met suiker en koud laten worden. Na afkoeling heeft men een smakelijken, frisschen drank.) De rabarber tot moes koken, ver mengen met de suiker en binden met het aangemengde aardappelmeel. Alles door en door koud laten worden. Voor het gebruik neemt men diepe borden, doet hierin een portie van de vruchtenmassa en overgiet deze met gekookte, koude melk of taptemelk. Ten slotte strooit men er wat beschuit- of biscuuitkrui- mels over. In plaats van melk kan men koude vanille saus nemen. Rabarberlimonade. 3 K.G. rabarber, mooie roode stelen, ongeveer 2 li ter water, een vanillestokje. De ongeschilde, in blok jes gesneden, gcwasschen rabarber opzetten met het vanillestokje en alles samen laten trekken. Het vocht mag niet koken. Als alles flink uitgetrokken is, de massa door een doek of een paardenharen zeef gieten en zonder persen uit laten lekken. Nu het sap meten en op elke d.l. (klein kopje) vocht 100 gr suiker voegen.Ondcr nu en dan roeren (zoo dat suiker en citroenzuur oplossen) 1 dag laten staan daarna de schoongemaakte flesschen ermee vullen, afsluiten met een lapje, niet met een kurk Het overgebleven moet kan tot het eerste gerecht verwerkt worden. Donald Budge geen profkampioen. CHICAGO. Donald Budge heeft de finale van het proftenniskampioenschap met 64, 61, 63 van John Faonce uit Hollywood verloren. (United Press). GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. Woensdag 28 Mei had aan de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem de bevorde ring plaats van de leerlingen. De directeur der school de heer Doijer zeide verheugd te zijn de geslaagden te kunnen feliciteeren. Hij prees hun ijver en gaf den raad niet bij de pakken neer te gaan zitten, doch te blijven doorwerken. De heer Gratama zeide het een voorrecht te achten als gedelegeerde van het Gemeentebestuur de gediplo meerden met den gunstigen uitslag te feliciteeren en stelde de verdiensten van dergelijk nijverheids onderwijs in het licht. i De leerling Van Vliet dankte allen voor de geno- In den kruidenierswinkel. Dc keurmeester doet zijn ten lessen en zeide met plezier terug te zullen ronde om de Maren op haar deugdelijkheid te con- denken aan de school. trolecren. (foto Pax-Holland) Eindlijk is het wanner weer, Ik voor mij begroet het graag, Maar nu zijn aan 't IJselmeer Muggen weer een ware plaag. Bij millioenen in totaal (Niet precies geteld; globaal). En ik weet bij voorbaat al Straks is ook mijn rust gedaan Zij 't dan niet in zoo'n getal Valt de mug ook mij weer aan, Als een vreemde lekkernij Hebben zij de pik op mij. Muggen zijn laaghartig want Dorstend naar mijn hartebloed Bijten zij verwoed de hand, Die ze, zij 't onwillig voedt. En die daarna jeuken mag Voor een toch weer missen slag. Maar ik neem nu een besluit En ik kondig 't eerlijk aan Met mijn lijdzaamheid is 't uit Blijf dit jaar van mij vandaan, 'k Laat me niet meer lompen mug, Hou je vast, ik steek terug! P. GASUS. Uit het slib van de Loosdrechtsche Plassen, aan den oever van het bekende Hollandsche uatersportcen trum, Mordt thans turf geMonnen, Maarmede velen een extraatje verdienen. Het slib Mordt opgcvischt en over het land verspreid om te drogen. (foto Pax-Holland) Uitspraken Haarlemsche Rechtbank DIEFSTAL VAN KIPPEN. Wegens diefstal van kippen had de* Officier van Justitie tegen een inwoner van Westzaan f 40 boete of 24 dagen gevorderd en tegen twee anderen, die zich al eerder aan diefstal hadden schuldig ge maakt acht en vijf maanden gevangenisstraf. De verdachten werden respectievelijk veroordeeld tot f 40 boete, vijf maanden gevangenisstraf en vijf maanden gevangenisstraf. PORTEMONNAIE GESTOLEN. Een meisje uit Zaandam had in een kapperszaak aldaar een portemonnaie met f 10 gestolen. Zes maanden luidde de eisch. Zij werd veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. RIJWIELDIEF. Acht maanden gevangenisstraf had de Officier tegen een inwoner van Aalsmeer geëischt, die een fiets had gestolen. Hij werd tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Tegen een anderen verdachte, die tezamen met den vorige de fiets had verkocht was zes maanden geëischt wegens heling. De Rechtbank veroordeelde hem tot 3 maanden gevangenisstraf. THEO VAN DER PAS GEEFT CHOPIN-RECITAL. De vermaarde Nederlandsche pianist Theo van der Pas die met zijn piano-avonden in verschillende ste den van ons land gedurende dit seizoen schitterende successen behaalde zal in Haarlem een Chopin-reci- tal geven en wel op Woensdagavond 4 Juni a.s., half acht in den Stadsschouwburg. GECONDENSEERDE MELK TE DUUR VERKOCHT. Wegens overtreding van de Prijzenbeschikking heeft de politie te Haarlem Woensdag proces-ver baal opgemaakt tegen een groentehandelaar, die bus jes gecondenseerde melk vijftien cent per busje te duur verkocht. DE INDUSTRIE TE HAARLEM. De Regeeringscommissaris voor Haarlem, deelt mede, dat bij zijn besluit van heden is verdaagd de beslissing op het verzoek van Th. J. Kuiper te Haar lem, om vergunning tot oprichting van een banket bakkerij in het perceel Reitzstraat no. 13 te Haar lem. Roes.... De Haarlemsche brouwers Er is een tijd geweest dat binnen Haarlem's muren ■eel bier gebrouwen en ook gedronken werd. Dat was in de 15e, 16e. 17e en gedeeltelijk ook nog in de 18e eeuw. Het jaar 1691 dus nu juist 250 jaar geleden gaf een record: toen werden 205.981 tonnen gebrouwen. Voor een bevolking van 25000 zielen een flinke hoe veelheid, maar het is wel aan te nemen dat ook de bewoners der omliggende dorpen er hun dorst mede moesten lesschen. Bovendien staat in de oude archie- en aangeteekend. dat het Haarlemsche bier een groote vermaardheid had, zoodat er ook van geëxpor teerd werd naar elders. Het aantal brouwerijen had de 50 overschreden. Al leen aan het Spaarne (toen Sparen gehcetcn) waren er De Bakcncssergracht was ook in trek bij de brou- s. want daar waren er 5. Alle brouwerijen hadden een naam, enkele zelfs een vrij zonderlinge. Wij vin den bijvoorbeeld: ..De twee klimmende leeuwen". ..Het springende paard", „De kameel". ..De olifant". „Het roode hert". ..De Vogel Struys". „De Swaenshals". „De swaen". ..De Pau", „De Pelikaan", „Dc wrndhond" en ,,Dc twee haringen". Er was dus veel voorkeur voor dierennamen. „De haringen" werden blijkbaar vereerd door de brouwers omdat zij zooveel dorst verwekken. De qualiteit van het Mater is voor het bier van veel beteekenis. Aanvankelijk werd daarvoor te Haarlem, evenals elders, het water uit de grachten geschept. Het Sparenwater leende zich daarvoor blijkbaar in het bijzonder, want de brouwerijen aan het Sparen waren niet alleen het talrijkst, maar hadden ook de grootste productie Een nam zelfs 18.770 vaten voor zijn rekening. De Hertog van Beieren had veel op met de goede kwaliteit van het Haarlemsche bier. zooveel dat hij den verkoop en het gebruik van andere bier soorten in Kcnnemerland verbood Zijn opvolger Al- brecht ging zelfs zoover, dit verbod tot gansch Holland uit te strekken. Toen dc scheepvaart en dc industrie toenamen, waardoor het water verontreinigd Merd. en er mis schien ook wat begrip over hygiëne kwam. vonden de brouM-ers misschien is de aandrang meer van hun klanten uitgegaan het gcM-enscht naar zuiverder water uit te zien. Maatregelen togen bleekerijen. die hun vuile m-aschwater niet meer in de grachten moch ten loozen, hielpen niet voldoende. Toen werd de BrouM-ersvaart gegraven, waardoor zuiver water uit de duinen naar de stad gebracht werd. Het gilde der brouwers m-as zeer groot en machtig. Dit blijkt wel uit het feit, dat zij een eigen kapel den St. Bavo hadden, die nog als de Brouiverskapel bekend is. Het Brouwershofje in de Tuchthuisstraat is een bewijs, dat zij ook milddadigheid betrachtten. In dc 18e eeuw begon de glorie der Haarlemsche brouwers te tanen. Dc gcM-oonte bier te drinken ver minderde. De menschen gingen koffie en thee blijk baar meer waardccren. Langzamerhand verminderde dc omzet der brouwerijen, terwijl ook hun aantal ge regeld daalde. In het begin der 20ste eeuM- waren er nog slechts enkele brouwerijen hier ter stede over. Nu zijn ze allemaal verdwenen. Het bier dat de Haar lemmers nu drinken komt van elders Het langst is nog tn bedrijf geweest „het Scheepje" aan de Houtmarkt en dc brouwerij aan het Zuidcr Buiten Spaarne op den hoek van de Van Marumstraat. De brouwerij ..het Scheepje" was in de gouden eeuw in het bezit geweest van een van Haarlem's burge meesters. Dat dit een vermogend man geweest is bleek wel uit het mooie interieur van het oude woonhuis. Een mooie oud-HoIlandsche kamer met betimmering is daarvan lang bewaard gebleven. Het is niet meer dan 10 jaar geleden dat die kamer werd afgebroken en naar Amsterdam werd overgebracht. en toch kunt U met Pinksteren gerust Uw oude japon dragen, dames, doch brengt eens 'n kleine verandering aan. Het resultaat zal ongetwijfeld verrassend zijn. „DE KNO O PEN WINKEL" het oude, bekende adres, helpt U gaarne 'n keuze maken uit haar om vangrijke sorteering PUNTENVRIJE GARNEERINGEN. KRAAGJES. VESTEN, CEINTUURS, KNOOPEN, VILT enz. enz. U zult zeker slagen bij WARMOESSTRAAT 14 (Adw. Ingez. Med.) EXAMENS. Bevorderd naar 2e klas: P. S. Aberkrom, W. J. Borst, D. J. Boulonois. G. Galama. C. v. Gasteren, C. C. Koop man v.w., A. H. Kors, N, Kotten. F. v. Lingen. F, Rosen- hart, K. Sala, C. Sneekes, G. v. Staay, M. Steffers, H. v. Schoor, H. Visser, A. C. A. v. d. Weijdcn, P. W. Willemse, A. C. A. Arons. M. J. Boei, F. J. v. Deursen. A. Fredeelks. P. Hendriks, J. Kabel, P. J. Kloos. M. Krulver. J. de Mare, J. C. A. de Regt v.w.. J. Post, C. v. Roon, J. Slob, H. Vige, W. v. Wallinga. L. Zijlstra, T. Zwarteveen. Bevorderd naar 3e klas: W. P. v d Bogaard!, J. Booms, G. Broertjes, P. Faas, J. de Graaf. P. Hoevens, L. A. In- pijn, F. Jansen, Wl de Jong. P. W. C. Joppe, C. Luyten, P. v. Maaien. W. J. NleuwenhUlzen, W. Peper, J. Roemer, N. Schouten v.w., G Schuitema, P. v. d. Steen, W. ,T. Swart, P. Veen, L. de Vries, F. v. Wallinga, P. Wanner- dam, M. Bloemer, L. Brouwer, J. J. de Bruyn, G. E. Karst, W. J. Kompier v.w.. J. P. Koster. Th. J. Meier, A. M. Schipper. P. Stokman. W. H. d. Smit, C. W. Weidema, w. Wenning. A. M. Wesseling, J. Zwart. Bevorderd naar 4e klas: G. de Boer, J. v. Brugge. R. Th. Decossaux v.w.. G. Groenendijk. D. Groot, J. H. Helntzberger. J. v. Herwaarden. N. dc Jong. N J. Kooiman, P, H. Spee, A. v. Warmerdam. C. J. Willemse. W. A. Baten, K. v. Dalen v.w., A. E. Daams, H. Daim, L. B. Dörr. D. A. Huig. W. Jansen, J. Lourens v.m\, j. P. Meijer, S. M. Mica. J. v. d. Mlje. S. Piso, J. Stapel, J. J. Steding. C. Stecnkist, B. J. Sudmeier. J. J Vooges. B. v. Bakkum, J. Bosch. J. v. Dijkhuizen. F. A. Kaan. G. Kok, v.w., H. Kraay. C. M Langeveld, G. Lenaerts, G. H. v. Lunen burg. N. W. Mljnders. R. Snoeks. L. C. v. d. Steen. D. J. v. Velthoven, C. ter Wee, J. v d. Wereld. P. J. v. d. Zalm. Bevorderd naar 5e klas: W. Bloem, E. W. Dlckmann, H. M. Franken. J. dc Hoop, W. Kieft, M. v. Overveld. N. L. Sewalt, E. S. Sewalt. R. J. Swart, H. Wernik, H. v. d. Wiel. H. J Wölcken. E. Kraetzer, C. v. Accooy v.w„ J. Braakman. P. H. Hendriks. K. v. d. Helde v.w., A. Koop man. A. Koperberg. J. H. Kuyken. J. B. G. Rooyers, G. v. d. Wal. J. J. Wullems, J. Holleman v.w.. J. F. Akker man. J. H Baay, T. J. v. Beek. J. G. Beetz, J. B. Breeu- wcr. J. Dekker. F. Engberink, A. Teenstra, W. v. Gog. K. Hendriks. A F HiUebrand, E. Hoogendorp, J. A. Inpijn, M. J. Kleef v.w.. J. Kloek. H. A Kors. J. Mertens, H. J. Peper. G. R. Ravensbergen. V. H. Snel. J. Speelmans, H. A. Speet. D. Starink. C. de Vries. T. Vrolijk. Een einddiploma verkregen: J. H. Aarts, J. Alkema, F J. Bak. J. H. B. v. Henegouwen. P J. v. d. Berg. W. Bloemer, C. Haan. J. L Karman, J. Klerk. J. de Kier. H. J. Kraay, J. v. Kuyk, H. v. Leeuwen. J. H. Reedijk. W. Steevensz. J. J. Booland. J. Heemstra. M. Honkoop. P. J. Hoogervorst J. W. v. Hulzen. J. Kok. L. F. Lenaarts. G. Nooitgcdagt. P. v. Putten. A v. d. Schaar. H. W. Sonne- mans. W. J. Traksel. H. C. Voerman. M. v. d. Vliet. C. Zwart. J. Zwarteveen. ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amster dam tot arts: de heeren W. Noordenbos (Utrecht); W. Bais (Prematang Siantar) en W. F. Leyns (Slo ten). Geslaagd voor het artsex. eerste ged.: mej. M. G. Stronk (Amsterdam); J. W. Tjeenk Willink (Zwolle) en G. W. M. van Groenendaal ('s-Herto- genbosch). Bevorderd tot doctor in de mós- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Geological investigations in West Weater. Lirang and Solor (eastern lesser Socnda islands)", J. D. de Jong, geb te Rotterdam. Geslaagd voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde: mej. T. Stienstra. Voor het doctoraal examen biologie; J. C. Mooi.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5