Haarlem's Dagblad )e nieuwe bonnen De laatste handelingen van de „Bismarck" Kandia op Kreta in Duitsche handen. Nederland en Europa 8e JAARGANG No. 1777S iigave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- jigaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote outstraat 93, bijkantoor Soendapleln 57. Postgiro- ienst 38810 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. elefoon Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie C600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 4825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 30 MEI 1941 'Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex, Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17%. Groentjes zie rubriek. teer een rantsoen peulvruchten i-GRAVENHAGE, 30 Mei. De secretaris-generaal het departement van Landbouw en Visscherij akt bekend, dat in den vervolge de voor het koo- van distributiegoederen aan te wijzen bonnen niet r, zooals tot dusverre het geval was, nog eenige ;en na afloop van de distributieperiode, voor welke zijn geldig verklaard, mogen worden gebruikt. Een zondering geldt voor de bonnen, welke recht geven kaas; deze mogen, evenals tot dusverre, nog ge- ende twee weken na afloop van de distributie- .ode voor het koopen van kaas worden gebruikt, le aandacht wordt er op gevestigd, dat de regeling, gens welke bonnen, die zijn geldig verklaard voor i op Maandag aanvangende distributieperiode, ook ds op den daaraan voorafgaanden Zaterdag en Zon- mogen worden gebruikt, blijft gehandhaafd, ie volgende bonnen zijn aangewezen voor het koo- der daarbij vermelde rantsoenen. RD APPELEN. Ion .,04" van de aardappelendistributiebonkaart: 2 si t.m. 8 Juni, 1 Kg. per bon. ion ,.19" van de melkkaart: 2 Juni t.m 8 Juni, r per bon. Ion ,.97" van de „Bonkaart Algemeen": 2 Juni t.m. één ei per bon. „67" en „77" van de „Bonkaart Algemeen": 2 li t.m. 15 Juni (kooptijd t.m. 29 Juni), 100 gram per bon. EESCH. Ion „17 vleesch" van de vleeschkaart: 31 Mei t.m. uni, per twee bonnen 100 gram vleesch, been in liepen of e en rantsoen vleeschwaren. on „17 worst, vleeschwaren" van de vleeschkaart: :.m. 7 Juni, per twee bonnen een rantsoen eschwaren. en rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor ookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten. 100 m voor gekookte worstsoorten, rolpens en knak- rst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en rbrood, 150 gram voor bloedworst of 100 gram ver- irzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbe- pen. NA AN WIJZING PEULVRUCHTEN. •GRAVENHAGE, 30 Mei. De secretaris-generaal het departement van Landbouw en Visscherij akt bekend, dat ter aanvulling van het aardappel- tsoen nogmaals een rantsoen peulvruchten be- ikbaar zal worden gesteld. ledurende het tijdvak van Maandag 2 Juni tot en t Zondag 22 Juni a.s. geeft de met „52" genummer- .bon van de „Bonkaart Algemeen" recht op het jpen van 500 gram peulvruchten. Het koopen met ie bon is reeds geoorloofd op Zaterdag 31 Mei. [LET- EN HUISHOUDZEEP. ïtdurende het tijdvak van Zondag 1 Juni tot en Zondag 29 Juni a.s. geeft de met „35" genummer- bon van de „Bonkaart Algemeen" recht op het jien van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstel- of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte p (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 marl 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram ppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen., dat wasch- der niet gekocht kan worden door het publiek, h uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten be- ve van de wasscherijen. oorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude irraden zeepvlokken, zelfwerkende waschmiddelen vloeibare zeep, welke zeepsoorten thans niet meer rden aangemaakt, nog mogen worden uitverkocht, dien verstande, dat elke bon recht geeft op het ipen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelf- rkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. EP VOOR WASSCHERIJEN. )e bestaande regeling ten aanzien van de wassche- n blijft onverminderd van kracht, e wasscherijen zijn derhalve verplicht voor élke ntig kilogram droge vuile wasch een zeepbon vari publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voor- ichreven is, dienen de wasscherijen eerst een bon hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed het- ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te ne- )e aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand «■schrift ook geldt voor de zoogenaamde „wasch- zenders", die slechts als tusschennersoon tusschen publiek en de wasscherijen optreden. )e wasch van kantoren, hotels cafés enz voor zoo- het handdoeken, poets- en stofdoeken, servetten, diakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden [even zonder dat daarbij bonnen behoeven te wor- afgegeven. INDEN- EN KATTENBROOD. 'an 1 tot en met 30 Juni 1941 wordt op bon no. 14 de voederkaart voor honden beschikbaar gesteld: or groep 1: 10 kg. hondenbrood; voor groep 2: 10 voor groep 3; 8 kg.; voor groep 4: 5 kg.; voot iep 5: 4 kg.; voor groep 6: 3 kg. )p bon no. 14 van de voederkaart voor katten wordt r dezelfde periode 1% kg. kattenbrood beschikbaar teld. fa 30 Juni 1941 is bon no. 14 van bedoelde kaarten ieldig en mag deze niet meer worden aangenomen. Duitsch weermachtsbericht: Vier Britsche vliegtuigen in de Duitsche Bocht neergeschoten. De zomervacantie te Haarlem. rhans ook vastgesteld voor het Gymnasium. iln ons nummer van Zaterdag deelden wij reeds lede hoe de vacanties op de Haarlemsehe scholen It jaar geregeld waren. Er was alleen nog onze- |rheid over het Gymnasium. Thans vernemen wij dat bepaald is dat de va- Intie op het Gymnasium op Maandag 14 Juli be- pt (Zaterdag 12 Juli is de laatste schooldag). De lean tie eindigt in de eerste week van September. Britsche uitvalspogingen te Tobroek verijdeld. BERLIJN, 29 Mei. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Door het optreden van kruisers in overzeesche wateren verloor de vijand 52.000 br.t. handels- scheepsruimte. Hiervan werden 41.000 br.t. door een oorlogsschip tot zinken gebracht, dat hiermede in totaal meer dan 100.000 br.t. heeft vernietigd. Het slagschip „Bismarck" schoot op 24 Mei des avonds vijf Britsche vliegtuigen neer, bracht in den nacht van 26 op 27 Mei een van de aanvallende vijandelijke torpedojagers tot zinken en schoot een anderen in brand. Op het eiland Kreta achtervolgen Duitsche berg troepen na succesvolle gevechten den verslagen vijand. Ze bereikten de Baai van Armini en brach ten opnieuw een vrij groot aantal gevangenen bin nen. De Baai van Soeda, die tot dusverre door de Britten als vloot-steunpunt werd gebruikt, is ver overd. Het Duitsche luchtwapen heeft ook gisteren met vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers de Britsche stellingen aan de Noordkust van Kreta doeltreffend aangevallen en in het zeegebied rondom het eiland een koopvaar dijschip en een patrouillevaartuig tot zinken ge bracht. Italiaansche troepen zijn op het eiland Kreta aan land gezet. In Noord-Afrika hebben de Duïtsch-Italïaansche troepen nieuwe plaatselijke uitvalspogingen van de in Tobroek ingesloten Britten met verliezen voor Hel Natuur-Historisch Museum te Heemstede. Stichtingsakte is opgemaakt. De commissie die ijvert voor de oprichting van n Natuur-Historisch Museum te Heemstede erkt, hoewel den laatsten tijd daarvan weinig naar liten gebleken is, geregeld voort aan de verwe- nlijking van de plannen. iDe akte waarbij de stichting tot stand gekomen is :rd reeds naar Den Haag gestuurd ter goedkeu- I Op het Prinseneiland te Amsterdam is in dc Groote Bickerstraat een klokgevcl in Lodewijk XV-stijl behouden gebleven bij noodzakelijk geworden verbouwing. Hij staat thans weer verjongd tusschen zijn oude metgezellen. (Foto Pax Holland) den vijand afgeslagen. Duitsche gevechtsvliegtui gen bestookten munitie-opslagplaatsen van den vijand bij Tobroek met bommen, waardoor ver scheidene ontploffingen ontstonden. Duitsche tor pedo-vliegtuigen vernietigden ten Oosten van Sol- loem Britsche pantserwagens en een vrij groot aantal auto's. Ten noorden van Mersa Matroeh raakte een groot vijandelijk koopvaardijschip, nadat bommen neergeworpen waren, in brand. Vliegtuigen van de gewapende verkenning brach ten overdag ten westen van Ierland uit een sterke Britsche vlootformatie een torpedojager van de Tribal-klasse tot zinken en plaatsten op een lich ten kruiser bomtreffers. Aan de Kanaalkust opgesteld verdragend ge schut van de marine beschoot een Britsch convooi bij Folkestone. In den afgeloopen nacht bombardeerden ge vechtsvliegtuigen met goede uitwerking Britsche havens aan de Zuidoost- en Westkust van het eiland. Duitsche jagers schoten bij een poging van den vijand om naar de bezette gebieden en de Duitsche Bocht te vliegen, zonder eigen verliezen, vier Britsche gevechtsvliegtuigen en twee jacht vliegtuigen neer. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met afzonderlijke vliegtuigen in het Noord-Duitsche kustgebied brisant- en brandbommen, die slechts geringe schade veroorzaakten. Artillerie van de marine schoot een van de aanvallende vliegtuigen neer. In de periode van 22 tot 28 Mei verloor de vijand in totaal 52 vliegtuigen. Hiervan werden dertig vliegtuigen in luchtgevechten of door de luchtdoelartillerie en twaalf door eenheden van de marine neergeschoten, terwijl de rest op den grond werd vernield. In dezelfde periode gingen 35 eigen vliegtuigen verloren. Bij de operaties in Afrika hebben zich majoor Hecht, commandant van een gevechtsgroep lucht doelartillerie, alsmede luitenant Wetter en luitenant Vogelsang van een afdeeling luchtdoelartillerie, in gevechten te land bijzonder onderscheiden". Vernietig geen distributie- stamkaarten 's-GRAVENHAGE, 30 Mei. Aangezien het is voorgekomen dat personen, aan wie persoonsbe wijzen zijn uitgereikt, de distributiestamkaarten welke als identiteitsbewijs waren gebruikt, hebhen vernietigd, wordt er voor zoover noodig met na druk de aandacht op gevestigd dat de distributie stamkaarten met betrekking tot de distributie on verminderd van waarde blijven. De distributiestam kaarten dienen derhalve zorgvuldig te worden be waard. AANBESTEDING Hedenmorgen werd door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het uitvoeren van baggerwer- ken in de Rijkshaven te Oudeschild op Texel. Eenig inschrijver was J. P. de Koning, Medem- blik voor f 11.950. Koe frauduleus geslacht. Door de politie te Haarlem is proces-verbaal op gemaakt tegen een 37-jarigen slager en een 38- jai'igen arbeider wegens overtreding van het Slachtverbod voor rundvee. Zij hadden een koe frauduleus geslacht. Het vleesch is in beslag ge nomen en naar het Slachthuis vervoerd. Terugtocht der Britten overzee in voorbereiding. Het D. N. B. meldt: In den ochtend van den 29sten Mei hebben Duitsche troepen de groote, aan de Noordkust van Kreta liggende stad Kandia (Heraklcion) bezet. Ook de haven en het vlieg veld zün bezet. Verscheidene honderden En- gedschen z\jn gevangen genomen. Naar vernomen wordt, heeft de nederlaag, welke de Engelschen op Kreta hebben geleden, doordat de Duit sche troepen hun stellingen bij Canea hebben door broken, de Britsche strijdkrachten tot den terug tocht gedwongen Zij bereiden zich voor om overzee te vluchten. Het communiqué van het Britsche groote hoofd kwartier in het Midden-Oosten meldt, volgens een bericht van Reuter dat op Kreta de Britsche troe pen, met het oog op de nieuwe aanvallen der Duitsche troepen, zich teruggetrokken hebben op stellingen ten Oosten van de Soeda-baai. In de gevechten van man tegen man van Woensdag, zoo wordt ver der gezegd, hebben de Britsche troepen zware ver liezen geleden. Over de landing van Italiaansche troepen op Kre ta meldt de „Giornale dTtalia" dat het marinetroe pen en afdeelingen van het landleger waren, die in ten Oosten van de Soeda-baai. In de gevechten Britsche opperbevel ziet zich thans voor een nieuwen toestand geplaatst. Daar het behalve met den ge weldigen Duitschen druk in het westen thans ook met het nieuwe front in het Oosten rekening moet houden AMERIKAANSCHE PERSSTEMMEN.. NEW-YORK, 29 Mei (D.N.B.) In de New- Yorksche middagedities komt steeds sterker de be zorgdheid tot uitdrukking dat de Engelschen niet meer in staat zijn Kreta te houden. Typisch is hier voor de „New-York Post", die schrijft, dat de positie der Engelschen en Grieken op Kreta zoo ernstig is dat ieder oogenblik gevreesd moet worden dat zij den strijd moeten opgeven. HEDEN: PAGINA'S Oneerlijke dienstbode aangehouden Bekende achttien diefstallen De politie te Haarlem heeft een 30-jarige dienst bode aangehouden, die in het bezit was van eenige kleedingstukken, welke van diefstal afkomstig was en die zij trachtte te verkoopen. Bij het verhoor bekende zij, niet minder dan achttien diefstallen te hebben gepleegd in verschillende dienstbetrek kingen en ook door middel van insluiping in per- ceelen te Haarlem en Heemstede, Velsen, Amster dam en Leeuwarden. Alles wat zij maar machtig kon worden, eigende zij zich toe, maar voornamelijk legde zij zich toe op het stelen van kleedingstukken. Zoo stal zij re genjassen en -mantels, gewone jassen, een bontjas; verder gordijnen, vijf tafelkleeden, pantalons, twee maal een bedrag van tien gulden, een koffer met levensmiddelen en diverse andere goederen. Het grootste gedeelte van de gestolen goederen kon worden opgespoord. De dievegge is aan de justitie overgeleverd. „Die Schwestern-Kïndergartnerinnen-Volkspflegerinnen" voor de verzorging van Moeder en Kind onder de Duitschers in Nederland, waren dezer dagen de gasten van den Rijkscommissaris Dr. Seyss-Inquart. (Foto 6.S.—PK. Fritz-Stapf) De verhuislust der Haarlemmers. Is door de tijdsomstandigheden verminderd. Het blijkt dat de Haarlemmers thans minder verhuizen dan voorheen. Dit is ongetwijfeld een gevolg van de tijdsomstandigheden. Wij hebben er al meermalen op gewezen dat het woningoverschot minder geworden is, waardoor het aantal huizen dat te huur wordt aangeboden kleiner werd. De aan bouw van nieuwe huizen houdt geen gelijken tred met de aanwas der bevolking. Dit verschijnsel doet zich trouwens in de meeste gemeenten voor, waarom dan ook door de autoriteiten reeds maat regelen zijn getroffen om te voorkomen dat huur ders in moeilijkheden komen. De maanden April en Mei zijn steeds uitgezocht geweest voor verhuizingen. In 1940 verhuisden in 8 weken 863 gezinnen en 977 alleenwonende per sonen te Haarlem van het eene adres in de ge meente naar het andere. Nu zijn in dienzelfden tijd verhuisd 596 gezinnen en 971 alleenwonende per sonen. Een vermindering dus van 196 gezinnen of 23 pet. Het feit dat de verhuislust onder de alleen- wonenden niet verminderd is valt te begrijpen, want dit zijn in het algemeen dienstboden, kamer bewoners en kostgangers. Daarvoor gelden dus niet dezelfde motieven als voor de gezinnen. De verhuislust der Haarlemmers naar andere ge meenten is minder sterk verminderd. In 1940 ver huisden 209 gezinnen en 674 alleen-wonenden, In 19'41 199 gezinnen en 790 ajleen-wonenden. Dit jaar dus slechts 10 gezinnen minder. Dat er nu meer alleen-wonenden als verhuisd zijn afge schreven, komt omdat ongeveer 75 personen zijn afgeboekt naar het Centraal bevolkingsregister van Den Haag, omdat zij tijdelijk buiten ons land ver toeven. Ongetwijfeld heeft het feit dat verhuizing thans met extra moeilijkheden gepaard gaat (de trans- portbezwaren en het feit, dat het niet gemakkelijk is extra toewijzingen van het Textielbureau te ver krijgen voor het aanvullen van de stoffeering) de lust tot verhuizen ook wat geremd. Weinig belovende knapen. Zeventig gulden gestolen- Donderdag zijn door de politie te Haarlem aan gehouden drie jongens van resp. 9, 10 en 13 jaai\ die in* het bezit van vrij veel geld bleken te zijn. Bij het onderzoek bekende de negenjarige jongen, dat hij een bedrag van ruim f 70 had ontvreemd uit een portemonnaie, die in een jas op een wagen aan de groentemarkt zat. De eigenaar van de por temonnaie is nog niet bekend. Hem wordt verzocht, zich zoo spoedig mogelijk bij de afdeeling recher che aan het Politiebureau Smedestraat aan te melden. De bestemming van de Vleescblial. De heer P. J. de Wit, directeur van de Stads bibliotheek en Leeszaal te Haarlem schrijft ons: Inzake de dezer dagen in uw blad verschenen beschouwingen aangaande de Vleeschhal dient nog bevestigd te worden hetgeen de heer C. S. Th. van Gink terecht opmerkte dat er inderdaad, ook voor zoover mij beleend, geen verandering is gekomen in de bestemming van de Vleeschhal tot gebouw voor de Stads-Bibliotheek en Leeszaal. Deze aange legenheid is ook niet, naar mijn weten, van de baan. Eerst na zeer rijp beraad van alle daarbij be trokken instanties is men tot weloverwogen en uitgewerkte plannen gekomen. Ook heeft de heer Van Gink gelijk als hij zegt dat, niemand het nut van de Vleeschhal als bibliotheek zal ontkennen. Immers dan ook zal dit gebouw staan „in dienst van de voorlichting van de groote massa en ter ver breiding van de kennis van alles wat Haarlem aan wetenswaardigs biedt" volgens de eigen woorden van den heer Van Gink, zij 't dan dat hij ze ge bruikt voor een ander doel en dat ik beschciden- heidshalve „alles' in „veel" wensch te veranderen. Een meer in den geest van den tijd passende en daardoor nuttiger bestemming van de Vleeschhal dan voor Stads-Bibliotheek en Openbare Leeszaal ken ik niet omdat de steeds rijker wordende boe kerij onzer gemeente na pl.m. 350 jaar eindelijk een even waardige als veilige en contraal-gelegen woning zal krijgen, waar ruim gelegenheid zal zijn om de minstens 150.000 bezoekers, die nu reeds jaarlijks de Prinsenhof-biblotheek en -leeszalen bezoeken, te ontvangen. Men onderschatte dit be zoek niet, te minder waar het grootste deel der bezoekers gewoon is zich geruimen tijd in lees- of krantenzaal op te houden. Een nieuw gebouw voor onze groote gemeente bibliotheek zou vooral in dezen tijd een zeer kost bare onderneming worden, terwijl de ligging ner gens zoo gunstig zou zijn als die van de Vleeschhal. Deze centrale ligging zou den velen tienduizenden over eenige jaren wellicht enkele honderddui- den bezoekers van groot gerief zijn en geen andere instelling in Haarlem dan onze Stads-Bi bliotheek zal telkens opnieuw de schoonheden van dit bouwwerk openbaren aan zoovelen, die uit steeds groeiende belangstelling voor de cultuur van dezen tijd en voor die van het verleden onze Bi bliotheek en leeszalen bezoeken. Aan eigen generatie en aan volgende geslachten zijn we een blijvende en waardige bestemming voor een der schoonste renaissance-gebouwen van ons land verschuldigd. Rustig wachten wij af tot de tijden rijp zijn voor deze beslissing. ZEVEN DUIZEND GULDEN BOETE VOOR PRIJSOPDRIJVING. 's-GRAVENHAGE, 30 Mei. In een tapijt- en beddenhandel te 's-Gravenhage bleek men zich niet te houden aan de prijsvoorschriften. Een onderzoek, dat op verzoek van den inspecteur voor de prijs' beheersching te 's-Gravenhage werd ingesteld door deskundigen van het rijksbureau voor textielpro ducten en door den rjjksaccountantsdienst, bracht aan het licht, dat de prijzen van vele goederen uit oude voorraden verhoogd waren, terwijl bij geste gen verkoopprijzen van nieuwe goederen dezelfde winstpercentages werden gehandhaafd. Zooals be kend is, mogen slechts de in geld uitgedrukte winstmarges worden aangehouden. Verdachte L„ directeur van het bedrijf, gaf de overtreding toe. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van 7.000. Engelsche kruiser „York' verloren gegaan. Oorlogsbodem van 8250 ton. Het DNB deelt mede: De Britsche Admiraliteit meldt dat de krui ser „York" verloren geacht moet worden. Hier bij wordt gezegd dat het schip eenigen tijd geleden beschadigd was en zich bij het begin van den slag om Kreta in de Baai van Soeda bevond. Daar is het herhaaldelijk met bommen bestookt. De York had een waterverplaatsing van 8250 b.r.t en een snelheid van 32 mijl. Hjj was in 1928 van stapel geloopen. Neder bericht het DNB: De Britsche Admirali teit bevestigt het verlies van een derden kruiser in de zee- en luchtgevechten bij Kreta. Tevoren had zij medegedeeld dat de kruisers „Gloucester" en „Fidji" verloren waren gegaan. Dit waren lichte kruisers. De zwaarste kanonnen hadden een kaliber van 15.2 cm. Het derde schip is de zware kruiser „York", gewapend met vuurmonden tot een ka liber van 20.3 c.m De „York" had een bemanning van 650 koppen. Volgens Engelsche berichten zou het grootste deel der opvarenden gered zijn. Neder deelt de Britsche Admiraliteit mede dat de „York" onlangs bij Duitsche luchtaanvallen beschadigd was. Het schip werd ter reparatie naar de Baai van Soeda. de Engelsche vlootbasis op Kreta, gebracht. Hier werd het opnieuw door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen en tijdens verscheidene buitengewoon heftige aanvallen kreeg het een aantal voltreffers In deskundige kringen verklaart men dat hier mede wederom wordt bevestigd met hoeveel nauw keurigheid van Duitsche zijde mededeelingen oYer vijandelijke verhezen worden gedaan, want in "iet weermachtsbericht van 20 Mei werd bekend ge maakt dat afdeelingen Duitsche stuka's „een kruiser der York-klasse in brand hadden gebombardeerd". Voormalig Duitscli diplomaat in de Ver. Staten gearresteerd. NEW-YORK, 30 Mei. (D.N.B.) Op bevel van den minister van Justitie. Jackson, hebben de im migratie-autoriteiten vandaag den vroegeren Duit schen gezant te Weenen, dr. Kurt Heinrich Rieth, die sinds verscheidene jaren den Duitschen diplo- matieken dienst heeft verlaten en sedert einde Maart in de Vereem'gde Staten vertoefde, gear resteerd. Rieth is naar Ellis Island overgebracht, waar in een proces beslist zal worden of hij uit het land moet worden gezet. Volgens Associated Press is op het ministerie van Justitie verklaard dat tot arrestatie is besloten, omdat Rieth in tegenstelling met de voor hem bij de uitreiking van zijn visum afgelegde verklaring voor andere persoonlijke doeleinden naar de Ver- eenigde Staten is gekomen. Dr. Rieth werd sinds eenige dagen door de New- Yorksche pers aangevallen, die hem economische en propagandistische activiteit verweet. MinistcriPele bespreking in Parijs. PARIJS, 30 Mei. (D.N.B.) Donderdag is on der voorzitterschap van den minister van Finan ciën, Bouthillier, te Parijs een minislerieele be spreking gehouden, waaraan deelnamen de minister van Landbouw Caziot, dc verkeersminister Berthi- lot, de minister van Arbeid Bclin, de minister voor Industrieele Productie, Fucheux. staatssecretaris Barnaud en staatssecretaris Lchideux. De confe rentie besloot met ingang van 1 Juni de loonen en salarissen welke abnormaal laag zijn te verhoo- gen, in verband met de stijging der kosten van le vensonderhoud, welke wegens het gebrek aan le vensmiddelen. de verhooging der prijzen voor landbouwproducten en de hoogere kostprijzen ont staan is. n bestudeert de toekomst problemen. Een interview met den heer K. W. Boekholt. 's-GRAVENHAGE, 29 Mei. De Ver. Persbu- reaux melden: „Het is reeds ontelbare malen ge zegd en geschreven, dat ook Nederland in het toe komstige Europa een nieuwen koers zal moeten kiezen, wil het zijn plaats in het gemeenebest der staten van het vasteland van Europa behouden. Dit besef had. zooals bekend, de oprichting van het genootschap „Nederland en Europa" ten ge volge, welke doeleinden reeds eerder werden be- kènd gemaakt. Tijdens een vraaggesprek, dat een redacteur van de Vereenigde Persbureaux had met den zaak- voerend secretaris van dit genootschap, den heer K. W. Boekholt, heeft deze een nadere omschrij ving van het doel en streven gegeven. De uiteen zetting van den heer Boekholt is bijzonder be langwekkend, omdat uit zijn woorden een diep gaand inzicht blijkt ln de moeilijkheden van velen om dezen nieuwen koers te aanvaarden". „Wij beleven in onze dagen een revolutïonnairen stormloop tegen oude begrippen en beginselen, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn", zoo verklaarde de zaakvoerend secretaris van het genootschap, dat onlangs werd opgericht onder voorzitterschap van prof. dr. G. A. S. Snijder. „Wij zien nu. hoe nagenoeg geen enkel gebied van het persoonlijke of maatschappelijke leven onberoerd blijft voor dezen storm, die met ontzagwekkende snelheid over de landen gaat en er is veel in de dingen welke wij waarnemen dat wij niet kunnen begrijpen. Zoo zeer zijn wij namelijk verbonden met de oude tradities en begrippen. Willen wij echter onze plaats in de orde van Europa welke na dezen oorlog tot stand zal komen behouden, dan zullen wij het toch tot begrip moeten brengen van het ongewone en nieuwe. Daarom moeten wij de zaken leeren bezien, los van al onze oude voor- oordeelen. hoe lief die ons ook in vele gevallen ge worden zijn. Wanneer men onzen tijd eenmaal van dat stand punt uit beziet dus los van pei-soonlijke gevoe lens van sympathie en antipathie voor bepaalde tijdsverschijnselen dan kan men zich niet aan den indruk onttrekken, dat wij op een keerpunt van de geschiedenis staan. Dit keerpunt treffen wij dus op nagenoeg alle gebieden der samenleving aan, waarbij men met het oog op het algemeen be lang van ons volk in het bijzonder moet letten op de economische, sociale en wetenschappelijke aan gelegenheden. Er zjjn dus velen die het betreuren dat wij leven in eer grooten tijd. Zij mogen echter bij dien rouw om de dingen van het verleden die zijn wegge vaagd bedenken, dat de geschiedenis reeds meer van die keerpunten heeft gekend. Men herinnere zich bijvoorbeeld de Fransche revolutie waar voor men tegenwoordig dikwijls nog zooveel sym pathie koestert die een einde heeft gemaakt aan het feodale stelsel en het absolute koningschap ten koste van stroomen;bloed. (Vervolg zie pag. 2>_.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1