Lagerhuisdebat over Kreta. DONDERDAG 5 JUNI 1941' H A A" RIJE MrS D' A O E E A B 5 Churchill en Attlee zullen er aan deelnemen. De parlementaire redacteur van Reuter meldt dat het Lagerhuis in zijn volgende vergadering een debat over den Bi itschen terugtocht op Kreta zal houden. Churchill en Attlee zullen daaraan deel nemen. De redacteur meldt verder dat de terugtocht „verschillende slroomingen" in de Britsche open bare meening heeft doen ontstaan. Sommigen wil len een „verkleind oorlogskabinet" en de onvoor waardelijke verwijdering van alle ambtenaren die getoond hebben niet „volkomen up to date" te zijn. Ongetwijfeld zal bij het debat verlangd worden dat de „regeeringsmachine" en het productiesysteem vereenvoudigd worden Vooral zal men aandrin gen op invoering van den dienstplicht, „mobilisatie der industrie" en het ondergeschikt maken van alle andere aangelegenheden aan de belangen der oorlogsproductie. Men zal den invoer van machines en nog eens machines van overzee eischen. zelfs al zou daardoor de aanvoer van levensmiddelen be lemmerd worden. Er zullen voorts voorstellen ge daan worden voor een uitbreiding der rantsoenee ring. een strengere rantsoeneering en een energieke campagne voor de productie van levensmiddelen in het eigen land. Een dienstplicht voor de arbeiders wordt door de arbeiderspartij afgewezen. Alle partijen zijn echter van meening dat een algemeene dienstplicht in de industrie op het oogenblik de beste maatregel is. Tenslotte verlangt een aantal afgevaardigden dat de verschillende takken van de burgerlijke verde diging in één ministerie vereenlgd worden. CRITIEK OP CHURCHILL. Uit Stockholm verneemt het A.N.P.: „Langzaam maar zeker komt in Engeland een etorm op na de nederlaag op Kreta", zoo schrijft de Londensche vertegenwoordiger van „Nya Dag- ligt Allehanda". Voor de eerste maal keert de cri- tiek zich ook tegen Churchill. In het bijzonder heeft een artikel van de „Daily Mail" opzien gebaard, waarin gezegd wordt: „Churchill weigerde te ge- looven dat ergens in het moederland ongerustheid heersehte wegens den terugtocht uit Griekenland. Misschien kan hij er van overtuigd worden dat het volk ernstig verontrust is over Kreta'. Veran deringen zijn noodzakelijk en Churchill behoort niet te dralen ze aan te brengen. Het lot van zijn regeering kan zeer wel van een direct en krach tig ingrijpen afhangen". „Zulke woorden heeft men in Londen niet gehoord sedert Churchill de leiding over de regeering op zich genomen heeft", zoo merkt de Zweedsche correspondent hieromtrent op. De „News Chronicle" noemt het absurd het einde van Rasjid el Kailani in Irak als een vergoeding voor Kreta te betitelen. De militaire deskundige Liddell Hart neemt deel aan de felle critiek met de veelzeggende en gelaten uitgesproken woorden: „Het Britsche hart is even goed als altijd, maar niet onze hoofden. Het is goed wanneer het hart uit eikenhout is gesneden, het is echter niet goed wanneer het hoofd van eikenhout is". Alle politieke bladen loopen storm op de leiding. De nederlaag op Kreta wordt onverantwoordelijk genoemd. Eeni- ge kranten zeggen dat het het beste is maar in het geheel geen commentaren over Kreta te schrijven. Ten aanzien van den terugtocht van Kreta is zwij gen beter dan woorden. Ongeduldig vragen de bla den, wanneer Engeland zal beginnen voor de over winning te werken en wanneer, naar de „Daily Mail" schrijft, het einde van de „meesterlijke te rugtochten" is gekomen. LABOURAFGEVAARDIGDE VRAAGT ANTWOORD OP HITLER'S PLAN VOOR EEN NIEUWE ORDE. Het D.N.B. meldt: Naar thans bekend wordt is het Donderdag in het Lagerhuis tot een incident gekomen, toen de arbeidersafgevaardigde Davies verlangde dat de regeering haar oorlogsdoel be kend zou maken, omdat een sterke strooming in het Engelsche publiek van meening is dat de re geering meer moet doen dan leuzen over de ver nietiging van Hitier en zijn aanhangers uitbazuinen. Zij moet eindelijk eens antwoorden op Hitler's plan voor een nieuwe Europeesche orde. Zij moet dui delijk verklaren dat inen Duitschland na een over winning van Engeland niet wil vernietigen. Toen een conservatieve afgevaardigde interrum peerde met de vraag of Davies eigenlijk wel voor stander was van voortzetting van den oorlog, ant woordde de arbeidersafgevaardigde dat hij in het geheel niets met dezen oorlog uitstaande wilde hebben. Indien de Europeesche staatslieden niet spoedig maatregelen zouden nemen om het con flict te doen eindigen, zou Europa „een werelddeel van honger en ellende" worden. Davies zeide trot- scher op zijn volk te zijn geweest, wanneer het de Britsche regeering was gelukt zich buiten den oor log te houden. Deze verklaring lokte eenige opgewonden ant woorden uit. Zelfs partijgenooten van Davies keer den zich tegen hem en Winker zeide dat negentig procent van het Engelsche volk den oorlog wil voortzetten. Naar aanleiding van dit incident schrijft de diplomatieke redacteur van de „Daily Express" dat de tegenstelling tot de pacifistische en de sterk nationale groepen in de arbeiderspartij nog dui delijker tot uiting zou komen op de partijconfe rentie te Londen. Italiaansch weermachtsbericht Luchtaanvallen op Tobroek. Nog taai verzet in Oost-Afrika. ROME, 4 Juni (Stefani) In zijn weermachts bericht nummer 364 maakt het Italiaansche opper bevel het volgende bekend: „In den afgeloopen nacht hebben onze vliegtuigen bommen laten vallen op vliegvelden van het eiland Malta. In Noord-Afrika zijn opnieuw luchtaanvallen ondernomen op de basis Tobroek. Batterijen geschut en voor anker liggende schepen zijn getroffen. Een schip raakte in brand. Een ander schip is na een aanval ten Oosten van Tobroek in brand geraakt. In het gebied van Solloem hebben onze jagers twee vijandelijke toestellen van het type Hurricane neergeschoten. Een vijandelijke bommenwerper is omlaag gehaald door het afweergeschut van onze torpedojagers. In den nacht van 3 Mei heeft de vijand een lucht aanval ondernomen op Benghazi. In Oost-Afrika blijven onze garnizoens en onze mobiele colonnes overal taai verzet bieden aan den vijand en overal een onvermoeide activiteit ontplooien. In het gebied van Galla en Sidamo was activiteit van de artillerie aan beide zijden, aan de oevers van de Omo-Bottego". Jiact Tlieuivs Uit Delhi wordt gemeld dat de Britsch-Indi- «che regeering voor 20 Juni een conferentie van alle benzinefirma's te Simla heeft bijeengeroepen. Op deze conferentie zal de rantsoeneering van benzine in Indië behandeld worden (D.N.B.) De New-York Times meldt uit Jeruzalem dat daar met den bouw van schuilplaatsen tegen luchtaanvallen begonnen wordt. Zij moeten voor eind Juni gereed tijn en in totaal 70.000 personen kunnen bevatten. {D.N.B.), Winant's verblijf in de Ver. Staten. Engelsch S.O.S. meegebracht? In de persconferentie te Washington heeft staats secretaris Huil gisteren medegedeeld dat ook hij een langdurig onderhoud heeft gehad met Winant en wel over den militairen toestand en „de daaruit voortvloeiende internationale gevaren voor de Ver Staten". Winant heeft, naar Associated Press van be voegde zijde in Washington verneemt, een volledig rapport over de Engelsche oorlogservaringen voor de Amerikaansche regeering meegebracht. In het rapport zouden niet alleen militaire, doch ook kwes ties van het bedrijfsleven,t de voeding cn de stem ming onder het volk behandeld worden. De New York World Telegram" is van meening dat Winant buitengewoon ernstige berichten heeft meegebracht, die „bijna op een uiterste crisis zouden wijzen". Er is reden om aan te nemen dat Churchill aan Roosevelt heeft medegedeeld dat Engeland al leen niet eens tot het volgend jaar stand kan houden. Winant brengt het S.O S.-sein van Engeland over. Vele neutrale waarnemers zijn van meening dat zonder een gewapende Amerikaansche hulp Engeland tot een of anderen vorm van een vrede door onderhandelingen zou kunnen worden ge bracht. Roosevelt is in een moeilijke positie, want de Ver. Staten zijn nog minder voor rien oorlog voorbereid dan Engeland en Frankrijk dit waren De Amerikaansche vloot is weliswaar voor een oorlog op één Oceaan gereed, maar niet voor een oorlog op twee Oceanen. (D.N.B.) DE DOOD VAN DEN AMERIKAANSCHEN VLOOTATTACHé TE LONDEN. Uit Dublin verneemt het D. N. B.: De plaatsver vangende Amerikaansche vlootattaché te Londen, Jones, is te Belfast dood gevonden aan boord van 'n schip, dat naar de Vercenigde Staten zou vertrek ken. Blijkens een door hem achtergelaten brief zou ambassadeur Winant op het standpunt staan dat de Amerikaansche werven binnen 16 maanden in staat kunnen zijn de Britsche scheepsverliezen op den At- lantischen Oceaan door aanbouw te oompenseeren, indien maandelijks niet meer dan een half mil- lioen ton tot zinken wordt gebracht. Volgens Jones zouden de werven in de Vereenigde Staten op zijn vroegst in den zomer van het jaar 1944 Engeland daadwerkelijk kunnen steunen. Ook dan zou deze steun naar Jones' opvatting Engeland slechts kunnen redden, indien de Britsche admirali teit er binnen zes weken in zou slagen, het maan- delijksche verliescijfer beneden de 250.000 ton te brengen. Jones schrijft, dat Winant ondanks Jones' waar schuwingen besloten had, zijn eigen meening als vertrouwelijke inlichting aan de Britsche admira liteit door te geven en niet de opvatting van het Amerikaansche ministerie van marine, dat door Jones vertegenwoordigd werd. Jones heeft, zooals hij schrijft, dit conflict als officier van eer en plichts besef slechts uit den weg kunnen gaan door vrijwil lig afscheid van het leven te nemen. Cyprus wordt 111 staat van verdediging gebracht. Helft der bevolking reeds naar het vasteland vervoerd. NICOSLA (Cyprus); Op het oogenblik wordt Cyprus intensief voorbereid voor de verdediging tegen een aanval en mitsdien is de helft van de bevolking der steden op Cyprus reeds naar het vasteland overgebracht. Er zijn slechts zeer weinig Engelsche vrouwen op het eiland gebleven, slechts de zusters van het Roode Kruis zijn nog aanwezig. Men gelooft hier dat een Duitsche aanval op Cy prus moeilijker zal zijn dan de verovering van Kreta, daar de Engelsche luchtmacht de vliegvelden van Egypte en Palestina als betrekkelijk dichtbij gelegen steunpunten kan gebruiken. In de afgeloo pen week heeft het loeien van de alarmsirenes aangetoond dat vijandelijke vliegtuigen verschil lende malen boven het eiland verschenen. De be volking legde rust aan den dag. Cyprus bezit een eigen verdedigingstroep. Boven dien bestaat er nog een Cyprisch regiment, dat aan den strijd in Oost- en Noord-Afrika en Grieken land heeft deelgenomen. (United Press). Generaal Weygancl Syrië. Maatregelen als gevolg der Engelsche lucht aanvallen. Generaal Weygand. die. zooals gemeld, aan den Dinsdag gehouden Franschen ministerraad heeft deelgenomen, heeft een uitvoerig verslag uitge bracht over den toestand in Afrika. In het bijzon der, zoo verklaart: men in Fransche politieke krin gen, zou hij tijdens zijn onderhoud met den maar schalk en admiraa] Darlan geraadpleegd zijn over den toestand in Syrië. Van Fransche zijde, zoo wordt verklaard, bereidt men zich wat Syrië be treft, op alle eventualiteiten voor, nu de Engel- schen hun luchtaanvallen op Syrische sleden cn vliegvelden onverstoorbaar voortzetten en boven dien in een berichtencampagne over Syrië klaar blijkelijk een voorwendsel zoeken om een even- tueele operatie tegen Syrië te ondernemen. (D.N.B.) EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Gepromoveerd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift, getiteld: „Geological investigations in east wetaralor and poera besar" J. Heering, geb. te Deventer. Op proefschrift getiteld- „Raman spectra van alu minium-chloride-, -bromide- en „jodide", E. Smit, geb. te Bussum. Geslaagd voor doct.-ex. pharmacie H. J. Gompcn. NEDLKLANDSCII-DUITSCHE KULTUURGEMEENSC HAP. I let bestuuur van de Nederlandsch-Ditsche Kul- tuurgemeenschap schrijft ons: Zaterdag 7 Juni a.s. zal de Werkgemeenschap Haarlem der Nederlandsch-Duitsche Kuituurge meenschap haar werkzaamheden*beginnen en wel met een concert der Haarlemsche Orkestvereeniging onder leiding van den bekenden Keulschen dirigent Dammer en niet medewerking van den cellist Bram Hemerik. Op het programma staat het Bran- denburgsch Concert van Bach, het Celloconcert in D Dur No 2 van Haydn cn dp vijfde Symphonie van Bruckner. Het is de bedoeling van de N.D.K. de kultureele banden tusschen Nederlanders en Duitschers enger aan te knpopen. Eens toch zal de oorlog afgeloopen zijn en de tijd nadert reeds, waarop de Europeesche volken in een Nieuw Europa zullen moeten samen werken. Duitschland en Nederland zullen beide in dat Nieuwe Europa een belangrijke vol hebben te vervullen en het is daarom van groot belang, dat er tusschen de beide volken reeds thans een nauwer contact ontstaat. Dit contact is gemakkelijk te be reiken op het gebied van het kultureele leven, waar het eigenlijk nooit aan geestelijken samenhang heeft ontbroken. Immers de Duitsche kunst, de Duitsche wetenschap en de Duitsche philosophic waren even als de voortbrengselen der Nederlandsche kuituur een gemeenschappelijk eigendom der beide volken. Na de gebeurtenissen van het vorige jaar is het voor velen nog moeilijk om. zelfs op het kultureele terrein, dat toch over alle politieke verschillen heenreikt, samen te werken met onze Duitsche buren. Dat komt echter vooral, omdat men geestelijke omwenteling van onze dagen nog niet ziet en zich verschanst achter de muren van eigen verdriet en eigen moeilijkheden, zoodat de groote lijn in het wereld-historische gebeuren niet gezien wordt. Menigeen schijnt het vreemd, dat de geschiedenis zich moet voltrekken ten koste van zoo ontzettend veel ellende. Wie echter het boek der historie weet te lezen, die zal telkens weer hetzelfde verschijnsel ontmoeten: waar een nieuwe geesteshouding zich ontwikkelt en volken zich een nieuw ideaal mbeten stellen, omdat het oude versleten of liever door de geschiedenis zelf weerlegd is, daor botsen wereldbe schouwingen met elkander en daar strijdt aanvanke lijk een kleine, enthousiaste, vooruitziende, maar het doel wel eens voorbij schietende minderheid tegen een groote. naar het verleden terugziende meerderheid. Beide echter voelden zich als de ver tegenwoordigers van den tijdgeest, de eenen echter als die van den nieuwen, de anderen als die van den ouden tijd. Zoo was het bij 't begin van onze jaartelling, zoo was het toen de reformatie opkwam of toen, met de Fransche revolutie, het bewustzijn der burgerlijke en nationale vrijheid ontwaakte, en zoo is het thans, nu de sociale saamhoorigheid naar binnen en de economische, politieke en kultureele verbon denheid naar buiten bij de Europeesche vol ken naar vormgeving dringt. Een nieuwe eenheid gaat zich vormen, die van het Nieuwe Europa, waarin de volken meer dan in den tijd eener alles gelijkmakende en de grenzen uit- wisschende democratie, op nationale wijze hunne speciale bekwaamheden zullen, hebben te toonen en te ontwikkelen. Maar dit komende Nieuwe Europa, waarin Nederland door zijn mannen en vrouwen een belangrijke rol zal vervullen, wordt in bloed tranen geboren en het is het Duitsche volk geweest, dat, sinds 1914 toen de eerste weeën zich in het Europeesche lichaam openbaarden, daarvoor de erg ste smarten heeft moeten doorstaan. Het was echter ook het Duitsche volk, dat onder zijn leiders het eerst de kracht vond om deze smar ten te overwinnen, dat ons behoedde voor een com- munistischen chaos en dat, laat 't dan zijn met on vermijdelijke hardheid, den weg wees naar een toekomst van sociale en internationale samenwer king, die tot practische resultaten zal kunnen voeren. Zien wij zoo de geschiedenis van onze dagen, zien wij dus Duitschland als de geroepene der wereld historie, als de voltrekker van het Godsgericht, dan kunnen wij, in het vooruitzicht van een rijk en bloeiend kuituurleven, waarin ook ons volk een groot aandeel zal kunnen hebben, over alles, wat ons nog scheidt, de hand reiken aan het Duitsche broedervolk, waarmee wij op onze Nederlandsche wijze zullen hebben samen te werken. Niet echter meer opgesloten in enge grenzen van tol- en munt- muren, maar als organen met een eigen functie in het groote Europeesdie organisme, niet als be- heerschten en heerschers, maar als vrije medewer kers in een Vereenigd Europa, dat in alle deelen der wereld zijn groote kultureele zending zal voort zetten. Hei. bestuur van de N.D.K. roept daarom de Haar lemsche bevolking op om door een ruime opkomst te toonen, dat ook zij op dit gebied van het kul tureele leven den weg voor de samenwerking dei- beide volken wil effenen. Zij die dit wenschen, kun nen aan het bureau der Arbeidsgemeenschap, Ged. Oude Graoht 70 over reductiekaarten beschik ken. Omtrent Haydn's cello concert D dur No. 2, dat hier zal worden uitgevoerd schrijft men ons het volgende: Het Cello-Concert Nr. 2 in D dux- van Haydn, is niet het bekende en veel gespeelde concert, doch een der 6 door Haydn gecomponeerde cello-con- certen, waarvan het manuscript zich bevindt in de Weenschc Staatsbibliotheek. Zoowel het „beroem de" als dit onbekende werk zijn beide in dezelfde toonsoort geschreven, en terwijl sommigen bewe ren dat het eerstgenoemde niet van Haydn is. doch door dezen zou zijn bewerkt uit een compositie van zijn leerling Anton Kraft, met zekerheid is aan te nemen dat het 2e D dur concert authentiek is. Zoowel de beide hoekdeelen als de middensatz ademen de Haydn-sfeer, zooals wij die b.v. kennen uit de onvolprezen strijkkwartetten. Het adagio non troppo is van een innige schoon heid met prachtige motieven vol intensieve uit drukking, terwijl het virtuoze laatste deel alsmede de lichtheid en sierlijkheid van het geheel het werk maken tot een prachtige kamermuziek. Aan de hand van de beschikbare gegevens is de begeleiding opnieuw in partituur gebracht, waarbij de orchestrale omlijsting welke door strijkorkest wordt uitgevoerd, zeer doorzichtig werd gehouden. Het programma voor a.s. Zaterdag is dus, mede door deze noviteit, alleszins belangrijk te noemen. Wat den solist betreft, de cellist Bram Hemerik begon zijn studie op 7-jarigen leeftijd aan de Leid- sche Muziekschool cn was van 19271930 leerling van Dr. G. L. Walthcr Boer aan het Rijksconserva torium te Den Haag. Reeds op zeer jeugdigen leef tijd het hij zich als solist in binnen- en buitenland hooren cn legde zich tevens toe op het ensemblespel Mussolini woonde in gezelschap van den Duitschen Rijks,jeugdleider Axmann in het stadion te Rome de massale gymnastiekuitvoering der Italiaansche jeugd bij. Een overzicht tijdens de demonstratie. (Foto Atlantic-Holland). Woensdagmiddag is de eerste groep Haarlemsche huismoeders, die door de zorgen van „Winterhulp" een ticndaagsche vacantie in Nunspect gaan door brengen, vertrokken. Men /iet de vacanticgangsters hierboven op het Haarlemsche perron. (Foto De Haas) Gedurende de laatste in jaren heeft Hemerik zich ontwikkeld tot een cellist, die tot ver over onze gienzen zich een klinkenden naam verworven heel: Door zijn vele optreden met onze orkesten en in re citals, doch ook door zijn veelvuldige radio-uitzen dingen is Bram Hemerik thans een bekend musicus in ons land. Als solist en als lid van het beroemde Zepparoni- kwartet maakte hij uitgebreide buiteniandsche tournee's, waarbij hij een groot deel van Europa bezocht. Hij" heeft vooral ook bekendheid verwor ven door zijn streven om onbekende werken van zoowel klassieke als moderne meesters te introdu- ceeren. Hemerik bespeelt een der oudste en fraai ste Fransche meesterinstrumenten (Francois Lupot) Speit en Spet Waterpolo H. p. c. D. \v R. (I0). Voor de zomercompetitie der eerste klasse herren had Woensdag In de Heemsteedsche zwemvijvers het eerste treffen plaats tusschen de zeventallen van do Waterratten en van de H. P. C. D. W R. verscheen ln de gewone op stelling doch H. P. c. had haar ploeg zoo gewijzigd, dat Braam -niet de middenvoorplaats maar de middenachter plaats bezette. Als middenvoor was thans De Groot op gesteld. Door deze wijziging ls het H. P. C. gelukt, de overwin ning te behalen. Aan den anderen kant kan gezegd wor den dat het spel hierdoor er niet aantrekkelijker op ls geworden. D. W. R. plaatste steeds de vrije worpen op mid denvoor Kollerie en deze trof telkens Braam op zijn weg naar het doel. Scheidsrechter Zwaneveld had een zware taak. Het be gin van den wedstrijd kenmerkte zich niet door een bij zondere actie van beide partijen. Ten Berge van D. W. R. waagde zich niet ver naar. voren; het was wel voorname lijk v. d. Boogaerde die bij D W. R. zorgde dat keeper Kollerie den bal kon wegwerken. Van v. d. Boogaerde ging het leder dan weer naar Kollerie, die zwaar be waakt door Braam, ditmaal zijn gevaarlijke schoten niet kon lossen. Op deze wijze ging er van het spel van belde ploegen niet veel goeds uil, daar alle aanvallen ln de kiem werden gesmoord. Na de hervatting verkreeg het spel een levendiger zien, vooral ook omdat de H. P. C.-spelers de overtuiging kregen dat er- voor hen nog een winstkans ln zat toen Kollerie zoo onproductief bleek. Het was vooral door toe doen van den H. P. C.'ers Maurltz, die onvermoeid den aanval steeds aan het werk zette, dn top behoorlijk op gezette aanvallen kon worden overgegaan. Eerst toen de tweede helft groolendeels verstreken keerde de kans ten gunste van H. P. C Dit geschiedde toen Van Viersen het water moest verlaten en D. W. R met 6 spelers den wedstrijd moest voortzetten. Aanvan kelijk leek het nog of D. W. R. toch nog zou scoren, toen zij er in slaagden, het leder te bemachtigen. Met een uiterste krachtsinspanning slaagde de H. P. C.-achter hoede er in, het gevaar af te wenden. Vervolgens kon naar den vrljliggenden H. P. C.'er Stam mes geplaatst worden, die eén rush naar hot doel onder nam. D. W. R. zette een felle achtervolging In door v. d Boogaerde en Behle. die hem langzamerhand Insloten Stammes beschikte ln deze moeilijke situatie over een goed spelinzicht, toen hij den bal naar den vrij opzwem- menden Maurltz wist te plaatsen, die met een keihard schot Kollerie geen kans gaf. (1—0). Na dezen voorsprong heeft H I'. C aan D. W. R. geen kans meer gegeven. Wel vocht D. W. R. fel om den ge lijkmaker. Een kans daartoe bleek nog aanwezig toen Sipkema te enthousiast ging spelen en een viertal vrije worpen tegen zich zag geven, waarvan alle passes naar middenvoor Kollerie gingen, die als steeds daardoor dreigend gevaar bleef voor het H. P. C.-doel. In dezen stand kwam geen verandering meer. Dammen RESIDENTIE DAMGENOOTSCIIAP KAMPIOEN. Door een 11—9 overwinning op de Zuider Damclub uit Rotterdam ls het Residentie Damgenootschap zooals we reeds eerder mededeelden er ln geslaagd het kampioen schap ln de hoofdklasse van den Nederlandschen Dambond te behalen. De eindstand luidt als volgt: gesp. gew. gel. vcrl. pnt. bordp. 4535 Residentie Damgen. Zuider D. C. (R'dam) Damclub IJmuiden Van Embden CA'dam) Excelsior (Den Bosch) 45—35 40-40 37—43 33—47 Voetbal HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kampioenschap van Nederland. V. S, V.—Heracles A. D. O.—Be Quick AFDEELING I. Promotie tweede klasse. E. D. O.—K. F. C. Promotie derde klasse. V. V. z.—Q. s. c. Volewijckers—Rapldltas EUnckwijkH F. C Promotie vierde klasse. RodlOnze Gezellen Promotie res. tweede klasse. "t Gooi 2—K. F. C. 2 V. S. V. 2—Stormvogels 2 (11 uur) AFDEELING II. Promotie tweede klasse. Emma—C. V. V. Tweede klasse A. B. T. M.—Neptunus AFDEELING III. Promotie tweede klasse. P. E. C.—Go ahead Vitesse—Rlgtersbleek AFDEELING IV. Promotie tweede klasse. Picus—Limburgia Miranda—R. B. C. AFDEELING V. Promotie tweede klasse. W. V. V.— G. R. C. (Onderafdeeling Haarlem) PROGRAMMA VOOR VRIJDAG 6 JUNI. Stads-Editie beker (tusschenronde): Haarlem 3aDroste. 7.30 uur, J. F. Ploeg. O.I.V.—R.C.H. 3, 7.30 uur. H. Scholts. Honkbal E. D. O.—H. H. C. (22—8). Het spel van H H- C. was wel heel zwak. Pijnakker, die eerst drie Innings wierp, kreeg alleen In de eerste beurt al vier honkslagen tegen zich cn gaf er nog twee keer vier wijd door heen. In de tweede beurt werd het nog erger. Wel vleien er nu ook weer vier honkslagen, maar cr waren dertien man aan slag noodlg eer er drie nullen bijeen waren. Daar kwam nog bij dat het veldwerk van H. H. C. ook zwak was. Fouten op het eerste en derde honk kostten elk een punt. een fout op het tweede honk zelfs twee punten, terwijl Pijnakker bovendien nog een vangkans miste. Negen runs kreeg E. D. O. uit deze beurt cn waar H. H c. door vier wijd cn een fout ook aan een run gekomen was, was de stand na twee Innings al 12—1 voor E. D. O. Er kwam bij H. H. C. nog wel een periode, dat het een beetje beter ging In dc vijfde innings gaf Noordhoff een driehonkslag en ln de zesde beurt Lanz een dito. Mede door wat kceren vier wijd van Schijvenaar kwamen ln deze beurten telkens drie spelers over de plaat.. Van de zevende beurt af liet Schijvenaar het werpen over aan Van der Born. Hoewel hij maar mager succes met drie slag had, cn cr nog fouten ln het veldwerk van E. D. O. gemaakt werden, kwam er ln drie beurten nog slechts één H. H. C.'er over dc thuisplaat. Maar daar was gewaagd honkloopon ook wel debet aan. E. n. o. ging ln het geheel slechts tweemaal voor nul aan den kant. In dc vijfde beurt gebeurde dit door toe doen van Bronkhorst. die drie maal achtereen een bal op het tweede honk kreeg en den loopcr op het eerste honk uitmaakte. Ook ln de zevende beurt zorgde Bronk horst voor de eerste r.ul en Mulder door twee keurige vangen voor de tweede en derde. Pijnakker had van de vierde innings af het werpen aan Slcpel toevertrouwd. Op succes kon hij echter niet bogen en daarom keerde Pijnakker ln de achtste beurt maar weer terug. E. D O kende echter nog geen vrees cn sloeg cr weer lustig op los. In totaal produceerde E. D O. ln acht beurten zeven tien honkslagen waarvan Schijvenaar en Van der Putte er elk vier op hun rekening kregen. H. II. C. bracht het tot zeven, waarvan er drie op den naam Noordhoff komen. De cijfers der innings zijn: H. H. c.: 0-1-0-0-3-3-5-1-0 - 8 E. D. O.: 3—9—1—2— 22 Athletiek ONDERLINGE WEDSTRIJDEN H. A. V. HAARLEM. Ter voorbereiding van de wedstrijden om den P H. Beker houdt dc II. A. V. Haarlem Zondag 15 Juni onder linge wedstrijden. Hieraan kunnen ook niet N. A. U.-leden deelnemen. Voor de laatsten zijn de nummers 100 meter, ïooo meier cn hoogspringen met aanloop open. Dc wed strijden worden gehouden des morgens van 10—12 en van 2 tot 4 uur. De Invitatienummers worden o.m. des morgens verwerkt Inschrijvingen kunnen tot 12 Juni plaats hebben o.a. bij J. Hermans, Ceramstraat 11, Haarlem. II. A. Hoewel het verbod van de N. A. U.. om geen belangrijke wedstrijden o.a. de Ncd Kampioenschappen, P. H. Beker wedstrijden. Landenwedstrijden enz. op grasbanen te organlsecren, van kracht blijft, heeft de N. A. U. alsmede de N. T. C. aan de H. A. V. Haarlem wel toestemming verleend op Zondag 13 Juli groote nationale wedstrijden te organlsecren. Aan de voorbereidingen wordt reeds druk gewerkt. Alle moeite wordt gedaan, een groot aantal van de bekendste athletcn uit ons land naar Haarlem te doen komen. Het programma omvat de volgende nummers: 100 M. A klasse, 100 C. 800 B. 1000 C, 1500 A cn B met voorgift. 3000 AA en B, 4x100 estafette. 800 Juniores, Pol&stokhoog A. B. c, Discuswerpen A en B. terwijl een lnvltatlcwcdstrijd over 200 meter zal plaats hebben, waarvoor Osendarp reeds zijn medewerking toezegde. Verder wordt overwogen, een 4 x 100 M. estafette voor enkele vooraanstaande voetbalverecnighigen uit te schrij ven. o.a. Ajax, Bloemcndaal. Haarlem enz. Ook is de kans groot, dat nog een 2 K.M. zal worden ingclascht voor een groep deelnemers uit den Boschloop den Hout. Aan gezien de H. A. V. Haarlem ln het organlsecren van athletiek wedstrijden een goeden staat van dienst heeft, wacht den Haarlcmschcn sportliefhebbers een mooie sport middag. adio <7 VRIJDAG 6 JUNI UIL HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek n 00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing cn meditatie (Voorbe reid door dc Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek, (gr.pl.) 8.40 Gramofoonmuziek. 0.15 Voor dc huis vrouw 3.20 Gtarnofoonmuziek. 10.00 Celesla-er.semblc. 10 40 Declamatie. 11.00 Omroeporkest. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en eco- nomlscne berichten. 1.00 Ramblers. 1.30 Ensemble Bandl Ba'.ngh. 2.09 Ncderlandsch Kamerorkest, solisten en gra mofoonmuziek. 4.00 Lezen ln den Bijbel (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Korkcomlté). 4 ;o Verkorte operette „Die Flcdcrmaus". 5.15 B. N. O. Nieuws-, econo mische en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Orgel concert. 6 45 Boekbespreking, 7.00 B. N. o Economische vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoon muziek. 7 30 Sport. 7 45 Gramofoonmuziek. 8 00 B. N. O. Nieuwsberichten. 3.15 Spiegel van den dag. 8.30 Het kleine Omrocp-Mannenkoor. 8.50 Muslquette. 9.30 Berichten. Engelsch. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00—10.15 B. N. O. Uit zending ln de Engelsche taal: Economic News from Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlok. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. jwsberichten. 8.15 Gramoofomntizlck. 10.20 Orgelcon- 11.00 Voor de kleuters. 11 20 Zang cn plano. 11.45 Gramofoonmuziek. 12 00 Berichten. 12.15 Het Groot- Amusemcntsorkcst. 12.45 B. N. O. Nieuws- cn economische berichten. l.uO Cevarccrd programma. 3.00 Voor de vrouw cn gramofoonmuziek. 3.45 Omroeporkest. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 De Snarcnzangers. 6 00 Causerie: De zin onzer huidige historische belangstelling. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 6.15 Medolisten cn solist. 6.45 We trekken er op uit. 7 00 B. N. O Economische vragen van den dag. 7 15 Omroeporkest. 8.00 B. N. O Nieuwsberichten 8.15 Rotterdamsch Phllhar- usch orke t 8.40 Banden met Vlaanderenland. 9.00 Het Rotterdamsch Phllharmonlsch orkest. 9.50 Gramofoon muziek. 9.55 A vond wijding. 10.00 B. N. O. Nieuwsberich ten, sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7