FRANKEN (jJ.it de Omstxeketi) „HALF OM" [£aatste tBetichienj V R IJ DAG 6 JUNI 1941 HAARDE M'S D A G B HEEMSTEDE FEESTAVOND H. B. C. Het H.B.C.-bestuur heeft Donderdag een feest avond voor leden en vrienden georganiseerd in het R.K. Vercenigingsgebouw aan den Heevenweg te Heemstede. Deze avond, zei de voorzitter, de heer W. van Houten, heeft een tweeledig doel. Ten eer ste wil het bestuur uitdrukking geven aan zi.in te vredenheid over de prestaties der diverse elftallen. In de tweede plaats hoopte hij* dat de onderlinge vriendschap er door versterkt moge worden. Was de oud-speler A. Martin tijdens den laatsten wedstrijd reeds door het bestuur gehuldigd ter ge legenheid van zijn vertrek uit de H.B.C.-gelederen, Donderdagavond heeft hij in intiemen kring af scheid van H.B.C. genomen. De aanvoerder van H.B.C.Kick Smit, sprak hem hartelijk toe. „De korte tijd dat ik met je in H.B.C. ge speeld heb", aldus Smit, ,ïs voor mij een prettige geweest, en niet alleen voor mij, maar ook voor de overige H.B.C.-spelers. Nu ga je heen, maar het eerste elftal wil je een herinnering medegeven". Hierbij overhandigde hij hem een groote foto in lijst van het eerste elftal, zooals dit in den laatsten tijd is uitgekomen, er den wensch aan toevoegend dat hij evenveel succes zal hebben met trainen als hij dit als speler gehad heeft. De rechtsback A. Onland kon wegens ongesteld heid niet aanwezig zijn, maar een beroep op de aanwezigen, hem een fraaie mand met bloemen te zenden, vond luiden bijval Het verdere gedeelte van den avond was toever trouwd aan de bekende Leo van Norden en" Henk Smal, bijgestaan door den accoi"deonspcler Kees Nat, die een uitstekend cabaretprogramma ten uit voer brachten. A. ONLAND UIT HET ZIEKENHUIS TERUG. Naar wij vernemen heeft de H.B.C.-speler A. Onland, die eenige weken geleden voor een knie operatie in het ziekenhuis St. Joh. de Deo was op genomen gisteren dat ziekenhuis reeds verlaten. De kans is dus groot dat hij het volgende seizoen ziin plaats weer in het H.B.C.-elftal zal kunnen in nemen. Roetman. J. van Drunen en W. M. Vreenegoor. C. Walther en J. van der Geer. W. A Ruder en J. M. Poldermans. N. J. IJkel en J. Kuiper. J. C. van Niel en P. L. Verschoor. Getrouwd: B. Nooij en A. M. M. Lindeman. H. E. Weers en A. M. Cornet. J. A. Heemskerk en C. Wilson. E. Metselaar cn C. M. Kleef. Overleden: C. Pruijser, oud 55 i. M. P. Merc- kens, oud 70 j. G. A. P. Pondman, oud 71 j., overl. te Haarlem. A. A. Blok, oud 28 j., overl. te Haarlem. ZANDVOORT SCHILDERIJENTENTOONSTELLING. Zaterdag 14 Juni. des namiddags 3 uur, wordt ten Raadhuize een tentoonstelling van schilderijen geopend van de in de gemeente woonachtige schil ders. Deze tentoonstelling blijft geopend tot 1 Sep tember. BURGERLIJKE STAAND. Geboren: Brigitte Andrea Maria, dochter van J. D. Aukes en van A. L. C. M. van Gooi, Brede- rodestraat 114; Rita Jannetta, dochter van J. H Terol en van H. Postma, Haltestraat 76. Ondertrouwd: J. Fogarasy en R. Hendriks. Prin senhofstraat 9; Jb. Keuning en M. C. Keur, Koning straat 69. Getrouwd: W. Schilpzand en M. Ottenbros, Pak- veldstraat 17. Overleden: Jan van der Meije, oud 85 j., Swaluë- Straat 1. HAARLEMMERMEER Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Cornelia, d. v. S. Berkhout en G. M. de Koning; Allegonda Apolonia, d. v. J. G. Baak en A. J. van der Voorn; Maartje, d. v. L. Schönhage en M. Rebel; Ida Hendrina Adriana Maria, d". v. P. Schrama en J. P. Braak; Livinus z. v. D. J. van den Heuvel en N. Kroon; Gerrit, z. v. Tamerus en M. J. Griekspoor; Adrianus Cornelia Johannes, z. v. H. J. Wesseling ert C. A. Kreike; Gerdina Johanna, d. v. A. van der Woude en A. M. van der Flier; Dirkje, d. v. A. H. Roden- burgh en A. E. Weij; Fersonia Maria Johanna, d. v. C. A. Doeswijk en M. S. de Ruijte; Frarft, z. v. F. Versteeg en A. de Kort; Lucia Geertruida Cor nelia Petronella, d. v. G. van Diemen en E. A. Bos; Suzanna Judina, d. v. M. W. Verschoor en T. Lei; Corstiaan, z. v. C. van Veen en C. J. E. Sneijders; Lourens, z. v. C. M. van Kuijk en J. Zaal; Leonardus Wilhelmus Jozef, z. v. A. Groe nendijk en J. G. van der Meij; Franciscus Jacobus z. v. P. Hulsbosch en W. M. van Bruggen. Ondertrouwd: Johannes Marie Slingerland, 28 jaar en Johanna Maria Wennekers, 23 j., Jacob Dingier. 21 jaar en Hendje Oudt 19 jaar; Leendert van den Berg, 27 jaar en Johanna Goulooze, 25 jaar; Arie Wilhelmus Jacobus Keijzers, 20 jaar en Wilhelmina Marchje Klootwijk. 21 jaar j. Mar- tinus Kroon, 34 jaar en Marijtje Bos, 23 jaar; Willem Zorge, 28 jaar en Aaltje Boesveld, 30 jaar. Getrouwd: Petrus Loggen, 26 jaar en Jansje Marie de Raadt 20 jaar; Thomas Pijper 28 jaar en Elisabeth Rika Johanna Wesselius 26 jaar. Overleden: Albertus Dijksman 76 jaar, wedn. van H. van der Wal; Adriaan Marinus Parlevliet 19 jaar ongh. wonende te Berghem (N.B.).. Carel Fredcrik Jan Heinsius, 82 jaar, echtg. van J. A. E. Houbolt; Cornelis Theodorus van Aarle, 6 dagen, z. v. J. C. van Aarle. PUBLIEKE VERKOOPING. Donderdagmiddag had in de Beurs te Hoofddorp ten overstaan van notaris jhr. van Grotenhuis van Onstein de publieke verkooping plaats van: lo. Een dubbel woonhuis aan den Aalsmeerder- dijk nummers 597 en 598, groot 4.65 are. Kooper werd de heer J. L. v. d. Zon, aldaar voor f 1850. 2o. Een woonhuis aan den Vijfhuizerdijk no. 247, groot 8.03 are. Kooper de heer Th. Weelage aldaar voor f 2850. 3o. Een woonhuis aan den Hillegommerdijk, no. 583 groot 7.30 are en een woonhuis aan genoemden dijk no. 584, groot 6.70 are. Gecombineerd gekocht voor rekening van de Oscar Smits Bank te Haarlem voor f 970. 4o. Een woonhuis aan den Lisscrdijk no. 209, groot 4.80 are. Kooper werd de heer W. van Zanten te Was senaar voor f 1450. 5o. Een dubbel woonhuis aan den Lisserdijk no. 210 en 211, groot 8.30 are. Gekocht voor rekening van de Oscar Smits Bank te Haarlem voor f 2030. t HAARLEMMERLIEDE BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gezina Maria Kroon, 2 Juni 1941. Overleden: Geen. Getrouwd: Geen. Ondertrouwd: Leendert Jacobus Vallentgoed, oud R4 jaar en Reinsk Petronella Aleida Koopmans, oud 34 jaar, op 30 Mei. Dirk Kok. oud 27 jaar en Maria de Vogel, oud 22 op 5 Juni 1941. IJMUIDEN Ontspanningsavond O -K. Verbond. In verband met het vijfde lustrum van de afdee- ling IJmuiden van het Oud-Katholiek Verbond van Vakvereenigingen werd Donderdag een ontspan ningsavond gehouden, die goed was bezocht. Geen wonder ook, want de medewerking van eenige le den van de Oud-Katholieke Jongeliedenvereeni- ging „D.G.S." onder leiding van den heer C. v. d. Plas, had als gewoonlijk ook nu weer een aardig programma samengesteld, de mondaccordeonclub ..D G.S.-Boys" droeg eveneens het zijne tot het welslagen van den avond bij. De heer P. Wijker, afdeelingsvoorzitter opende dezen herdenkingsavond en bracht den samenstel ler van het boekje „Vijf jaren" dank en wekte de aanwezigen op om het Mgr. Kenninckfonds te steu nen. Het programma werd daarop geopend met de lot gespeelde klucht in één bedrijf ,,'t Slippertje". De heer A. J. van Kleef hield vervolgens een korte rede, waarin hij de oprichting van het Vak verbond memoreerde en sprak over de jubileums- propaganda. Het Mgr. Kenninckfonds groeit gesta dig door vele binnengekomen giften. 3 Juni jl. werden de statuten van den Fabrieks- cn Transportarbeidersbond door het departement van Justitie goedgekeurd. Voor werklooze leden is thans gelegenheid zich aan te sluiten in vakbonden en daardoor voor werkloosheidsuitkeeringen in aanmerking te ko men. Spreker deelde mede, dat thans na vijf jaar uit het Mgr. Kenninckfonds aan een twaalftal oude leden een wekelijksche uitkeering van f 1. verstrekt wordt. Het programma na de pauze bestond uit aardig gespeelde tooneelschetsen. De zang- en mond- accordeonmuziek, onderscheidenlijk van de D.G.S.- Girls en Boys, had groote waardeering, evenals het gebodene van den accordeonist, den heer D. Wijker. Toni Visser en Chris Broek vormden een ver dienstelijk zangduo. Pastoor Th. Moleman sprak aan het einde van dezen geslaagden ontspanningsavond een slotwoord. Marktprijzen cn Besommingen. 1 IJmuiden, 6 Juni 1941. Tarbot f 4.30—f 4.10; tongen f 4.40—f 2.70, per K.G. Kleine schol f 69f 58, pufschol le soort f 47f 38, pufschol 2e soort f 21.50—f 19, schar f 32. kleine schar f 24, pufschar f 13-f 9.50, groote makreel f 88, kleine makreel f 30, horsmakreel f 14f 12, wijting f 35f 27. kleine roode poon f 73, pieterman f 68, jullen f 34f 31, bot f 52 f 50 per 50 K.G. Zoetwatervisch: kleine Wei f 0.24, voorn f 0.21, snoek f 0.58 per K.G. Besommingen: Trawlers: IJM 22 Ita 150 man den f 2800. Loggers: KW 60 f 1460. SCH 250 f 2255. Kustvisschers: UK 21 f 124, UK 53 f 61. HD 220 f 113. IJM 318 f 55. KW 144 f 1051, KW 58 f 1172, SCH 73 f 1177, SCH 443 f 1148. Gunstige visscherijrcsultaten. IJMUIDEN, 5 Juni. De huidige resultaten der zeevisscherij zijn over het algemeen zeer bevre digend te noemen. De vraag naar visch blijft groot. De visschers maken uitstekende prijzen voor hun zeebanket dat nog steeds zonder bon verkocht kan worden. De omzet aan den rijksvischafslag te IJmuiden over de afgeloopen maand heeft een be drag bereikt van bijna f 600.000. hetgeen ruim het drievoudige is van de omzet in Mei 1940. Thans wordt de visscherij uitsluitend beoefend door kustvisschersvaartuigen, die dicht onder de kust blijven visschen. Weliswaar zijn de aange voerde vischsoorten niet groot van stuk, doch daar de kusttrawlers, loggers en kotters na enkele dagen visschen weer aan de markt zijn, is de doorsnee kwaliteit der aangevoerde visch uitstekend te noe men. (A.N.P.) BESOMMINGEN. Trawler: IJM 417 100 manden 12492. Kotter: IJM 223 f1079. Loggers: KW 175 f975; KW 107 f718: K W91 f lOSfi; KW 173 f 1003: KW 108 f652; SCH 196 f1183; SCH 95 f 1038: KW 20 f 1137 Pieterman f82—£75; Gr. Makreel f78; KI. makreel f47; Horsmakreel f 17,50f 13,50, alles per 50 K.G. SCHEVENINGEN, 6 Juni. Noteering schokker visch: tarbot f 4.50f 5, klei ne tong f 1.50—f 3, tong f 3.80—f 4.20 kleine griet f 1.60—f 2, griet f 2.50—f 3. Alles per K.G. Middelschol f 58f 79.60, kleine schol f 22.10 f 47.50, kleine schar f 9f 10, schar f 18f 21, alles per kist van 40 K.G. Aanvoer Waddenzee: levende bot f 1.30 per K.G. camisoles, 23 damesflanellen, 10 dameshemden, 25 onderjurken, 44 jongensborstrokken en inter- lodchemden, 59 jongensonderbroeken, 5 pakjes, 19 diverse doeken, 159 luiers, 31 truitjes, 26 baby borstrokjes, 13 heerencostuums, 31 broeken, 8 werkbroeken, 5 werkjassen, 3 overall's, 33 werk- overheroden, 22 overhemden, 1 das, 50 truien en jumpers, 31 jongensbroeken. Met het saldo van het vorige jaar van f 235 en de uitkeering van „Winterhulp Nederland" van f 5000 had het comité de beschikking over f 5235. De kosten der verstrekte goederen hebben bedra gen f 5233.68, zoodat er nog een saldo is van f 1.32. De leden van het comité, die in stilte deze ver strekking hebben verzorgd en daarbij opnieuw overtuigd zijn geworden van de noodzaak om te helpen, zijn dankbaar dat de stichting „Winterhulp Nederland" de voortzetting van het werk, waar meer dan ooit behoefte aan bestaat, heeft moge lijk gemaakt. Uit het vorenstaande moge blijken, welke be stemming aan de door „Winterhulp Nederland" ge schonken gelden is gegeven. In voorgaande jaren hebben de inwoners dezer gemeente getoond te weten wat geven is. Laten zij ook thans de gelegenheid aangrijpen om te demon- streeren, dat men één weet te zijn in het geven aan „Winterhulp Nederland". Het comité bleef bestaan uit de dames: mevr. H. A. KwintWiersum, presidente; mevr. A. FierstraHundt; mevr. F. BarbiersSeelemeyer; mevr. A. v. d. DoesFikke; mevr. J. A. Heykoop v. d. Plas; mevr. L. P. Krijgerv. d. Broek; mevr. D. A. de GrootSchotman; als penningmeester fungeert de heer P. Waardenburg, directeur van den gemeentelijken dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. BLOEMENDAAL E. H. B. O. Voor het eenheidsdiploma E.H B.O. slaagden de volgende, in het kader van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst opgeleide dames: mevr. E. Bevnoski. mej. S. Bierens de Haan, mej. A. Bruins, rr.ej. M. G. Ferman. mevr. J. van Giffen, mevr. M. Hofkamp, mej. R. Hartsuiker, mej. A. van Holland, mej. P. M. Kalf, mej. A. Kopjes Nieman. mevr. E. Knijpenga, mej. J. C. Lakke. mej. A. Michielsen, mevr. J. Verschuyl en de heeren A. Bosselaar, J. Schaap en H. Wijgerse. Er werden geen candidaten afgewezen. De candidaten werden opgeleid door dr. H. D. G. A. Immink, die voor het practische gedeelte werd bijgestaan door E.H.B.O.-leden van de Bloemen- daalsche Reddingsbrigade. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. J. D. Lohman-Weller. d. Ondertrouwd: H. ,W. Ph. E. Schönhut en G. H. M. VELSEN Winterhulp. Comité voor kleeding en dekking. Het verslag van de werkzaamheden van het plaatselijk comité voor kleeding en dekking, ge durende den winter 19401941 vermeldt: Nadat de secretaris-generaal van het departe ment voor Handel, Nijverheid en Scheepvaart in October 1940 de beter-gesitueerden in de gelegen heid had gesteld tegen inlevering van een bruik baar kleedingstuk of een deken, een nieuwe jas of mantel te koopen, kreeg het comité de be schikking over 102 heerenjassen, 325 damesman tels, 138 meisjesmantels, 39 jongensjassen, 82 heerencostumes en 52 wollen dbkens. Onmiddellijk werden de noodige maatregelen getroffen, zoodat nog voor den winter aan ruim 600 gezinnen, waar behoefte bestond aan kleeding of dekking, de helpende hand kon worden gebo den. Na afloop van vorenbedoelde werkzaam heden meende het comité, dat haar werkzaam heden zouden moeten worden beëindigd wegens gebrek aan middelen. Het inzamelen van gelden, zooals dat voorheen door het comité geschiedde, was niet meer geoor loofd en de penningmeester had nog slechts de be schikking over f 235. Intusschen kwamen talrijke verzoeken in om kleeding en dekking, waarmede de leden van het comité geen raad wisten. Toen de nood het hoogst scheen was de redding echter reeds aanwezig. De burgemeester van Velsen, die uiteraard mot de werkzaamheden van dit zoo bij uitstek Winterhulp-werk op de hoogte was, heeft als plaatselijk directeur van de stichting „Winter hulp Nederland" bereikt, dat ten behoeve van dit comité f 5000 beschikbaar werd gesteld door de stichting ..Winterhulp Nederland". Hierdoor was het mogelijk om 336 gezinnen met 1240 gezins leden van de meest noodzakelijke kleeding, dek king en schoeisel te voorzien. Hiervoor werden uitsluitend in natura de volgen de goederen verstrekt: 97 paar schoenen, 4 paar klompen, 11 paar schoenen gerepareerd, 6 paar pantoffels, 18 coupons japonstof, 365 el flanel, 25 knotten wol en sajet. 31 wollen dekens, 14 gestikte dekens, 20 molton dekens, 45 lakens, 100 sloopen, 1 ledikantje, 2 kinderbedjes, 6 dekentjes, 1 bedzeil, 1 2-persoons ledikant, 12 pyjamas, 15 nachtjaponnen, 1 corset, 1 costuum repareeren, 1 peignoir (voor zieke), 16 rokken. 9 schorten, 1 mantel, 34 japonnen, 9 jon gensblouses, 19 meisjesjurken, 187 paar vrouwen en kinderkousen, 16 paar sokken, 178 onderbroeken 20 borstrokken, 168 flanellen, 335 directoires, 218 BEVERWIJK Gunstig verloop aan de groentemarkt. De eerste nieuwe aardappelen. Het behoort tot de zeldzaamheden, als de pryzei. der verschillende artikelen na de Pinksterdagen op hetzelfde peil blijven als daarvoor. De gang" van zaken had echter dezen keer, met uitzondering van enkele producten, een zeer gunstig verloop. Onder de aanvoeren in de afgeloopen week nam spinazie nog een belangrijke plaats in. Voor het binnenland was de vraag naar spinazie niet zoo groot; het grootste percentage is afgenomen door de fabrie ken en drogerijen. Wegens het verschil in kwaliteit waren de prijzen zeer wisselvallig. Het aanbod van sla was deze week heel wat ruimer, daar behalve het glasproduct ook van den kouden grond sla werd aangeboden. Hoe grooter het aanbod werd, des te meer liepen de prijzen terug: zij stonden de laatste dagen naar soort van 2 tot 3 cent per stuk en de noteeringen per gewicht varieerden van 6 tot 8 cent per KG. De aanvoer van bloemkool nam beduidend toe. De maximumprijzen, welke voor eerste soort 18 cent waren, werden verlaagd tot 16 ct. en die van tweede soort tot 14 cent. Het aanbod van asperges was door het zachtere weer iets hooger. Voor dit product bestond vóór de feestdagen een zeer groote kooplust, wat de prijzen gunstig be ïnvloedde. De beste soorten gingen van de hand van f 0.90 tot f 1.30 per KG. Ook voor mindere kwaliteit waren de prijzen hoog. Na de Pinkster dagen kwamen de prijzen weer op het oude peil. De aanvoer van witlof nadert het einde. Van 1020 cent per KG werd ervoor besteed. Van rabarber was de aanvoer iets minder; het aanbod van bos- peen neemt iederen veilingdag toe. Enkele partijen postelein, die gretig gekocht werden, brachten 12 tot 16 cent per KG op. Prei. dat nog geregeld, aan gevoerd wordt, maakt buitengewoon hooge prijzen. In de afgeloopen week kwamen noteeringen voor van 4554 cent per KG. Voor de andere soorten soepgroenten waren de prijzen iets lager. De eer ste nieuwe aardappelen werden deze week even eens aangevoerd. Voor de groote werd 51 cent en voor drielingen 62 cent per KG betaald. In de fruitafdeeling neemt de aanvoer van aard beien steeds meer toe. De prijzen varieerden naar gelang den inhoud van 3545 cent per doosje. Eens geproefd, altijd gegeten; kunt U dan nooit meer vergeten BAKT HET ECHTE! „HALF OM" nu. 17 cent (vooral dun snijden) (Adv. lngez. Med.) eenvoudig van ons dit eischt de maarschalk dat wij het bezit van de gebieden, die ons toebe- hooren of die ons zijn toevertrouwd, handhaven. Is dit iets dat het teerste geweten zou kunnen kwetsen? Iets wat strijdig is met de eer? Neen. Het bevel is duidelijk. Onze bezittingen verdedigen, verdedigen met onze eigen strijdkrachten. Ik weet, dat gij dit bevel zult uitvoeren, omdat het zoo dui delijk is als de degen van den maarschalk. Gij hebt mij gehoord, gij hebt mij begrepen", aldus zeide generaal Dentz tenslotte aan de soldaten, „gaat thans naar uwe posten". SANTPOORT GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smede- straat tc Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Armband, Demon, Floresstraat 79; armband, Hcis, Ripperdastraat 9; bril, Nieuwenhuyzen, v. Zompel- straat 1 rd.; badpak. Zandbergen, Alb. Thijmstraat 38; vuilnisemmer, de Berg, Blocmfonteinstraat 6; geld, de Cok, Garenkokerskade 27; gietertje, Lent, Adr. de Jongestraat 24; dameshorloge. Groen, Cen- taurusstraat 11; portemonnaie m. i„ Oosterveer, Jan Evcrtsenstraat 18; portemonnaie m. i., Geukers, Rustenburgerlaan 12; hondenpenning, Joore, Mr. Joostenlaan 23 rd., sleutel, Bos, Pegasusstraat 107, shawl. Bureau van Politie Smedestraat; sleutels, Gentc, Lorentzplein 30; fietstasch m.i., v. d. Veen, Zwaluwstraat 38: tasehje m. i., v. Gelder, Nieuwe Gracht 17 2x bellen; vulpen, Bureau van Politie, Smedestraat; kinderwagen, Maaskant, Eendjespoort straat 17; rugzak m.i., Pijl, v. Zeggelenstraat 41; broche, Huyer, Siriusstraat 9; étui m. i., Koelemij, Zandvoq^tschelaan 159 Heemstede; hond, v. Dijk, Allanstraat 66: hond, Gunkel Dekking, Soenda- plein 23; heerenhoed, v. Noord, Bloemveldlaan 65; halsband, bureau van Politie, Smedestraat: zwem- kaart, Heeremans, Lourens Costerstraat 22; hon denpenning, Ruitenbeek, Borskistraat 4; portemon naie m. i.. Koot, Dennenstraat 15; p'ortcfeuille m. i„ Kennis, Wagenweg 7; portemonnaie m. i., Bureau van Politie, Smedestraat; gymnastiekschoen, Vle- ming, Raadhuisplein 24; actetasch, v. Bruggen, Bantamstraat 80; tasehje m. i., v. Everdingcn, Zoe- testraat 32; vulpen, Kamsma, A. Piersonstraat 17. Winant aclit (le situatie in Engeland ernstig. Mededeelingen van Huil aan de pers. WASHINGTON, 5 Juni. De staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Cordell Huil heeft voor het eerst tegenover persvertegenwoordigers laten doorschemeren dat de Amerikaansche ambassadeur Winant de situatie in Engeland ernstig beoordeelt. Huil weigerde bijzonderheden bekend te maken over het rapport, dat Winant uit Engeland heeft meegebracht, alsmede over het tijdstip van publi catie. Op de vraag of de Engelsche regeering deelne ming aan den oorlog door de Ver. Staten had verlangd, antwoordde Huil dat Winant dergelijke eischen niet had meegebracht. (United Press). Koning Boris bij Hitier en Goering, WEENEN. 5 Juni. (D.N.B.) Naar men hier verneemt, heeft koning Boris van Bulgarije tij. dens zijn particulier verblijf in Duitschland in aan- sluiting aan een bezoek aan zijn vader, die, zoo als bekend, een dezer dagen op zijn landgoed in Slowakije zijn naamdag heeft gevierd, gisteren een bezoek gebracht aan Weenen. Naar men van particuliere zijde hierover nog verneemt, heeft koning Boris ook aan den Fiihrer en rijksmaarschalk Goering een bezoek gebracht. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 6 OP 7 IUNI 1941 van 21.56 tot 5.20 Maan ©p 7 Juni onder 4.16 Maan ©p 7 Juni op 19.16 EEN EEUWFEEST DER NED. HERV. KERK. De Ned. Herv. Kerk alhier bestaat in 1944 hon-" derd jaar. Het ligt in de bedoeling dit feit niet on opgemerkt te laten voorbijgaan en daarom heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit de hee ren Ds. Oldeman, Bijtelaar, Gorter, Visse en Van der Wiel, «m reeds nu met de voorbereidende werkzaamheden een aanvang te maken. Toespraak van generaal Dantz tot de Levanttroepen. „De weg is duidelijk." VICHY, 6 Juni (DNB) De Hooge Commissaris in Syrië, generaal Dentz, heeft, naar Ofi uit Beiroet meldt, voor de J'ransche troepen in den Levant een toespraak gehouden, waarin hij o.a. het volgende verklaarde: „Ik wil allereerst den nevel wegvagen, waarmede een dwaze propaganda tracht uwen horizon te verduisteren. Men heeft gezegd dat Frankrijk Syrië in den steek laat. Dit is onjuist. Men heeft gezegd dat Duitsche regimenten de Franschen regimenten hebben afgelost en dat de Fransche regimenten zich terugtrokken. Dit is onjuist, en gij weet het wel. Thans evenmin als vroeger zijn er Duitsche troepen in Syrië en den Libanon. De horizon is thans gezuiverd en de weg is duidelijk. Waar leidt hij ons heen? Ik zal het u zeggen. De regeering heeft besloten haar politiek tegen over Duitschland te veranderen. Waarom? Omdat zij wil dat het door de blokkade uitgehongerde, dooi de demarcatielijn verscheurde en door de gevan genschap van honderdduizenden zijner zonen in zijn toekomst getroffen Frankrijk kan leven. Wat verwacht de regeering van de nieuwe poli tiek? Zij verwacht heel eenvoudig dat Frankrijk in den komenden winter niet van honger, koude en ellende sterft. Het is allereerst noodig dat Frank^ {•ijk leeft. Dat is de werkelijkheid. Wat verlangt men daarvoor van ons? Verlangt man dat wij de wapens tegen den een of ander zul len opnemen? Neen. Verlangt men van ons dat wij iemand te hulp roepen? Neen, Men verlangt heel (Onderstaande is reeds in een deel van onze qorige oplaag opgenomen.) N.V. Vau Waveren's Graanhandel in 1940. HAARLEM Donderdag In de heden gehouden Algemeene Vergadering van de N.V. Van Waveren's Graanhandel werd ver slag uitgebracht over den toestand van het bedrijf in 1940. O.m. deelt de directie daarin het volgende mede: Toen op 10 Mei 1940 ons land in déh oorlog werd betrokken, kwam de importhandel geheel stil te liggen. Sedert dien zijn wij uitsluitend aangewezen op de distributie van maandelijksche toewijzingen, die nog uit de oude voorraden van binnen- en buiten landsche granen plaats vinden. Daar wij als opslaghoudster van Regeeringsgra- nen zijn ingeschakeld, bleven onze opslagbedrij- .ven goed bezet. De in vorige jaren tot stand geko men uitbreidingen konden ten volle aan haar doel beantwoorden; met verdere verbeteringen gaan wij -oort. Door een en ander waren wij in staat, groote hoeveelheden door water beschadigd en aan eigen bederf onderhevig graan weder voor menschelijke consumptie of voor veevoeder geschikt te maken. Het stemt ons dankbaar te kunnen vermelden, dat wij tijdens de oorlogsdagen noch te Rotterdam noch elders, materieele schade hebben geleden. Van onze Dochteronderneming in Argentinië, Compania de Comercio Limitada Van Waveren, kregen wij slechts zeer schaarsche berichten. De Verlies- en Winstrekening sluit met een winst •aldo van f 287.266.03. Dat wij onder de moeilijke omstandigheden, waarvoor de Graanhandel zich geplaatst ziet, nog een gunstig resultaat behaalden, is mede 'te dan ken aan het op volle capaciteit werken van onze opslagbedrijven en aan het ruimen van oude, con servatief gewaax'deerde. voorraden. Na afschrijvingen en reserveeringen rest een be drag van f 137.358.09, te bestemmen als volgt: op de Preferente Aandeelen 6 pet., f 14.160, Priori- teits-Aandeelen 6 pet. f 1212, Gewone Aandeelen 10 pet. f 100.575, Winstbewijzen f 13.50 f 2727, Re servefonds f 6164.11, Tantièmes f 11.095.39, Onver deeld dividendsaldo f 1424.59. De balans per 31 Dec. 1940 toont een eindcijfer van f 4.341.090,28; de verlies- en winstrekening sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 441.109.98. In de heden gehouden vei-gadering .werd het ver slag der Directie goedgekeurd en tot de winstver- deeling als voorgesteld besloten. HAARLEMSCHE RECHTBANK EEN NIET UITGEVOERDE OPDRACHT. Een expediteur te Haarlem kreeg ongeveer een Jaar ge leden van de erven cn den executeur van een nalaten schap een aantal effecten, ten einde ze naar de vuilver branding te brengen. Hij voerde deze opdracht echter niet uit, maar bood de efecten en de bijbehoorende coupons September van het vorig jaar tér v^-zilvering aan bij het Agentschap van de Ned. Bank te 's Gravenlvige. Toen hem daar naar zijn naam en woonplaats werd gevraagd zeide hij, Meyer uit Voorburg te heeten. Uit bij Agentschap bijgehouden lijsten bleek, dat de aangebo den coupons niet uitbetaald mochten worden. Dit werd den expediteur medegedeeld en hem werd de raad gege ven, zich tot het Departement van Financiën te wenden. Over de herkomst der effecten zeide verdachte nog, dat hij ze gekocht had van vluchtelingen te IJmuiden. Bij onderzoek bleek, dat van een Meyer te Voorburg niets bekend was. In deze zaak, die reeds vroeger behandeld was en werd voortgezet om nog eenige getuigen te hooren, deelde een vroegere ondergeschikte van den expediteur mede, dat deze altijd zeer eerlijk was en gaf daar eenige staal tjes van. De heer Overmecr, oud-ambtenaar voor de Reclassee- ring. had indertijd een onderzoek naar verdachte Inge steld cn er een uitvoerig rapport over ingediend. De heer O. zeide, dat de expediteur veel In zijn leven had mede gemaakt en veel tegenslag had gehad; maar dat hij in zijn vak altijd zich een buitengewoon eerlijk man had betoond. De heer o. meende te moéten betwijfelen of het met de geestvermogens van dezen verdachte geheel in orde was» Het O. M. betreurde het, dat verdachte dezen keer de verleiding niet heeft kunnen weerstaan. Hij had te Haar lem alle gelegenheid gehad .riaar de waarde der effecten te informeeren. De cisch luidde: een gevangenisstraf van 6 maanden. De verdediger, mr. Ten Bokkel. pleitte vrijspraak op juridische gronden of anders de grootst mogelijke cle mentie. Verder vestigde pl. er de aandacht op, dat niemand door de handeling van verdachte benadeeld is. Verdachie heeft gehandeld als een kind: hij had geen Idee van de waarde der effecten. Uitspraak 19 Juni a.s., des morgens te half tien. RIJWIELDIEFSTALLEN. Wegens rijwieldiefstallen werden hedenmorgen verschil lende straffen gerequireerd, n.l. 1 jaar gevangenisstraf tegen een los werkman wegens diefstal van 3 rijwielen; 10 maanden gevangenisstraf tegen een anderen verdachte, eveneens wegens diefstal van eenige rijwielen; 8 maan den met aftrek legen een derde en 1 jaar tegen een vierde wegens heling (het koopen van onderdeelen van een ge stolen rijwiél). Nederland cn zijn landbouw. Waardecrende beschouwing over ons land. BERLIJN, 5 Juni (A.N.P.) Het Ned. Perskan- loor meldt: In de „Kölnische Zeitung" verschijnt een reeks artikelen overNederland en zijn land bouw Met groote geestdrift wordt hierin over Ne derland gesproken. Vastgesteld wordt dat in Neder land de bodemcultuur en bodemexploitatie intensiever dan in de nabuurlanden is. Men ziet het reeds wan neer men van het Oosten of het Zuiden Nederland per trein binnenrijdt, wanneer men den Nederland- schen landbouw nader beschouwt, begrijpt men waar door het komt. dat de Nederlander den naam kregen heeft tot de beste boeren en tuinders ter reld te behooren. De Nederlander is inderdaad nen geboren boer. Twee eigenschappen zijn kenmerkend voor hem: zijn belangstelling voor een voortdurende productie- verhooging en zijn winnen van nieuw land. Met de drooglegging van de Zuiderzee zal de Nederlander weldra een nieuwe provincie op de zee hebben ver overd. Maar die Zuiderzee-inpoldering was niets nieuws. Sedert de 15e eeuw heeft Nederland op dit gebied zijn sporen verdiend. Men heeft niet alleen vruchtbaren bodem op de zee veroverd, maar heeft ook woeste gronden in cul tuur gebracht. In het jaar 1833 lagen nog 906.508 HA. onbebouwd, in 1937 waren nog slechts 321.608 H A. ontgonnen. Binnen een eeuw had Nederland dus 64.52 procent woesten grond ter beschikking van den land- en tuinbouw gesteld. Het blad wijdt dan uit over den arbeid der Neder landers ter beheersching van het water. Vooral de regeling van den stand van het grondwater heeft de waardeering van den schrijver. Het water is een goddelijke weldaad voor Nederland. Het land is een meesterwerk van waterbouwkundige techniek. Op het gebied van land- en tuinbouw en water bouwkunde zijn de Nederlanders meesters die nooit „uitgeleerd" raken. Daarom hebben de Duitsche tuinbouwbedrijven gaarne Nederlanders als leiders. Schrijver constateert dat Nederland sedert jaren een groot aantal rijkslandbouwconsulenten bezit. De taak van een Nederlandschen landbouwconsulent is ongeveer dezelfde als die van de Rijnlandsche „Landbauaussenstellen" in Duitschland. Nederland veroorlooft zich de weelde er 1200 landbouwconsu- lenten op na te houden. Het geheele Duitsche Rijn land moet het echter metvier landbouw „aus- senstellen" doen, merkt het blad bitter op. Belangstelling van Roosevelt vooï liet Verre Oosten. NEW YORK, 5 Juni (D.N.B.) President Roose velt bewees door zijn bespreking van gisteren met den oppersten federalen rechter, Murphy, zijn toe nemende aandacht voor kwesties van het Verrfl Oosten, meldt United Press uit Washington. Kenne lijk is het onderwerp van gesprek geweest de kwes tie der Philippijnen. De bespreking werd bijgewoond door Van Kleffens, den zoojuist uit Nederlandsch- Indië teruggekeerden minister van buitenlandsche zaken van de Nederlandsche emigrantenregeering in Londen. Dit was de tweede maal binnen een week tijds dat Murphy een bijzondere conferentie had met Roosevelt. De United Press ziet daarin een bewijs voor de juistheid der geruchten dat Roosevelt dep Hoogen Commissaris voor de Philippijnen Syre wil terugroepen, omdat wrijvingen zijn voorgevallen tusschen hem en de regeering le Manilla. Schaken DAMESWEDSTRIJD TE HEEMSTEDE. In hotel „Boekenrode" te Heemstéde werd een ze animeerde schaakwedstrijd gehouden door achttien damej uit verschillende plaatsen van Nederland, daartoe uitge- noodigd door een Nederlandsche schaakliefhebster. Deze wedstrijd werd gehouden volgens het z.g. Zwitsersche systeem: Iedere deelneemster moest dus vier partijen spelen. Eenige leden van de Haarl. damesschaakclub na men deel aan dezen wedstrijd: de kampioene en de ex- kampiocne van Nederland mevr. F. Koomen en mevr. Roodzand, wonnen resp. den eersten en tweeden prijs; mevr. N. A. Jonkers—Meyer den derden prijs. Mej. G. Smit won twee van de vier partijen en de beide andere leden der H. D. S. wonnen één partij. De wedstrijd stond onder leiding van den schaakmeester G. Kmoch. HAARLEM 5 Juni 1941. Ondertrouwd 4 Juni: J. H. Consent en B. J. P. Schilte, G. A. Keesstra en J. M. Schouten; J. v. d. Veldt en A. Goes, W. J. de Jong en R. E. Hartendorp Sj Spakman en W. P. Baars; J. C. van Rooden en M. L. S. v. Egdom; P. J. Wesselman en M. A. Smits; F. N. Schoorl en A. Pïgmans, J. H. Smalbil en T. Spelde; G. Verveer en A. J. Vonk, L. B. Diemer en M. W. van Straaten; J. G. de Mooij en J. M. Le Noble; F. A. Derkinderen en M. C. W. A. Smit; G. H. Numan en B. A. Dost; F. H. Post en G. H, Winands, M. G. Maas en G. Kramer, J. P. van der Veldt en C. Torcque, M. v. Houten en F. W. v. d. Broek, P. H. van Opijnen en D. C. van Noort, A Imanse en C. Raar, W. Siebeling en J. F. v. Wan- rooij, A. dc Smit en J. M. Alsema, F. J. v. d. Hulst en C. M. Heilker, F. J. Teeuwen en M. C. Zijp, H. Walda en F. F. Hendriks, F. H. Brand en B. G. C. Ruitenburg, A. L. J. Moone en A. M. Toemen, J. A. Tervoort cn M. E. Remmé, P. Huizinga en M. de Haan, L. F. Groeneveld en L. Ketel, E. Borst en R. Blaauwbroek, G. B. Rietdijk en J. S. W. Hartman; L. Zegwaard en J. IJ. Kienjet, P. H. Brusse en E. E. Daudeij, K. Boersma en W. J. Nieman, W. G. Jans sen en J. H. M. Jukes, P. T. Gevers en J. F. W.j E. Pieterse, A. H. Overdam en A. Broers, H. N. P. v. d. Aardweg en C. A. NMis, C. Leeners en W. H. P. M. de Ridder, B. J. Onderwater en C. A. Lub bers, R. C. Breed en W. M. C. v. d. Wal, J. G. Meijer en A. M. Ligthart, G. H. van Gorkum en A. M. A v. d. Brink, H. Gras en J. Molnar. J. Vermeulen en J. W. D. van Kleef, C. F. Oudolf en M. Seholder, W. M. J. Kuilman en D. A. L. Rutte, N. J. Groene veld en M. M. Hannen, J. Derks en G. M. Visser, Gehuwd 5 Juni: C. Schaveling en C. Jacobs. Bevallen 4 Juni: J. A. van den HovenZijer- veld z., van Kerkhofde Jong d., A. M. van Op- loovan Koningsbruggen d., P. van den Bogaardt- Bijster d.. H. BandAssink z.. A. J. van Boxtel- Verwegen z., 5 Juni E. M. Coulede Droog d., C. SchneiderKoning d. Overleden: 3 Juni: J. Oudheusden, 75 j., Dr. Leydsstraat, 4 Juni J. Verzijlberg 63 j., Dunkier- straat, M. WalbrechtBand 76 j., Jansstraat. A. C. Braspenningvan Bilderbe^: 81 j., Rolland- straat. w

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2