Hl SCHAAKRUBRIEK. m SP ms itü X m si A ■X II s ipp VRIJDAG 6 JUNI 1941' HXARIiEM'S DAGBEAD De loopbaan van een sportsman. Arie Klaase maakt zich thans verdienstelijk als organisator. Vroeger een van Neerland's beste lange afstandloopers. (Van onzen sportredacteur). wel merkwaardig, dat de drie organisatoren de „Boschloop Den Hout" Mr. W. Veniet, W. Duiker en A. Klaase. bekende oud-athleten zijn. Lag de kracht van de heeren Veniet en Duiker hoofd zakelijk in de sprint de ouderen zullen zich de duels DuikerGrijseels zeker nog herinneren Arie Klaas£ daarentegen een der bekendste lange afstandloopers van ons land, die vooral in de Spaarnestad, hij was lid van de H. A. V. „Haarlem", zeer bekend Onverstoorbaar legde Klaase meter na meter af en zijn blonde haren waren steeds in de voorhoede van peloton loopers te vinden. Reeds op zestienjarigen leeftijd was deze ras-athleet lid van een Heemsteedsche turnver- eeniglng en toen al was hij een liefhebber van zwemmen, schaatsenrijden en wandelen, takken van sport, die hij ♦ot op den huldigen dag trouw is gebleven. In het jaar '25 begon zijn eigenlijke athletiekloopbaan. Op 1 Maart werd hij lid van de H. A. V. „Haarlem" en tot nu toe is hij immer de Haarlemkleuren trouw gebleven. Reeds drie weken na zijn toetreding liep Klaase zijn eersten wedstrijd en wel de „Veldloop Kraantje Lek" waar hij met slechts 3 Meter verschil door Jan Zeegers werd ge klopt. En dit was het eerste duel. dat Zeegers en Klaase met elkaar uitvochten en in al de jaren, dat Zeegers onbetwistbaar Holland's snelste lange afstandlooper was bleef Klaase hem als een schaduw volgen en de groote sportiviteit van den Haarlemmer blijkt wel hieruit dat de beide athleten spoedig goede vrienden werden. Al dient gezegd te worden dat Zeegers ook eenige malen in Klaase zijn meerdere moest erkennen. De groote succes sen van Klaase kwamen nog in 1925. Hij werd toen Neder- landsch kampioen op de 10.000 M„ vestigde meteen een nieuw Ned. record met 34 min. 25.3 sec. en een maand later verbeterde hij het Nederlandsche record op de 3000 M. en bracht dit terug tot den tijd van 9 min. 14.2 sec. Met den komst van Kreigsman in 1927 brak voor Klaase evenals voor de andere Nederlandsche ^thleten een periode van intensieve training aan waarvsm de vruchten het volgende jaar bij de Olympische Spelen werden ge plukt. Vele oefenwedstrijden liep Klaase ook In het bui tenland (Engeland. Duitschland en België) om zich ook met de buitenlandsche krachten te kunnen meten. Vooral de wedstrijd te Dortmund tegen West-Duitschland ligt hem nog versch in het geheugen. Tezamen met Gerbrands, die een werd, slaagde hij er toen in, de Duitschers voor de eerste maal op den langen afstand te kloppen. En in 1928 kwamen de zoo lang verbeide Olympische wedstrijden. Klaase liep in zijn serie van de 5000 M. tegen den Fin Nurmi, den Zweed Wide en den Amerikaan Smith. Het hoeft wel geen betoog, dat de Haarlemmer tegen deze super-athleten niet was opgewassen. Toch nam hij in de 8de ronde, onder ademloooze spanning van het stampvolle stadion den kop om te trachten het tempo iets te drukken. Vier athleten hadden den strijd reeds gestaakt. Een volle ronde wist. Klaase zijn leidende positie te handhaven doch bij het ingaan van de tiende ronde werd hij gepas seerd door Nurml, Smit, Wide en den Engelschen Johnson. Bij het ingaan van de laatste bocht moest Klaase ook nog den Duttschen kampioen Kohn vaorbij laten gaan. Hij werd derhalve zesde in den tijd van 15 min. 36.6 sec. In dat seizoen liep hij nog vele wedstrijden tegen Jan Zeegers en nam daarna met afwisselend suc ces aan de wedstrijden om den P. H.-beker deel. In den winter van '39 besloot Klaase zijn korte doch roem- vollen sportloopbaan met een derden prijs in een wedstrijd waarin hij reeds als veteraan uitkwam. Klaase's liefde tot de sport is er echter met de jaren niet minder op geworden en zoo besloot deze sympathieke sportsman óm op organisatorisch gebied zijn club te dienen. Jaren lang was Klaase dan ook secretaris van Haarlem en thans maakt hij zich zeer verdienstelijk als mede-organisator van de „Boschloop Den Hout.'" die zoo als men weet op 28 Juni zal plaats vinden. Klaase be hoort - tót die athleten, die zooveel vreugde uit hun sportloopbaan geput hebben, dat ze het hun plicht achten met hun ervaring de opgroeiende jeugd op sportgebied met raad en daad terzijde te staan. Dat hij ook daarin succes heeft, blijkt wel uit. de sympathie, die men hem nog steeds allerwegen toedraagt. Waterpolo DE KRINGCOMPETITIE BEGINT. De Kringwaterpolocompetitie zal de volgende week be gingen. Er is ingeschreven met 26 zeventallen, die als volgt verdeeld zijn. Eerste klasse heeren: Halfweg 1, H. V. G. B. 3, H. Z. V. K. Z. en Watertrappers. Tweede klasse, heeren: V. Z. V. 3. D. W. R. 4, Haarlem 4 en H. V* G. B. 4. Derde klasse, heeren: Halfweg 2, D. W. R. 5, H. P. C. 5 en Watertrappers 2. Adspiranten A: Haarlem, H. V. G. B„ H. P. C. en V. Z. V Adspiranten B: Halfweg, K. Z. en H. Z. V. Dames: Halfweg, V. Z. V. 2, H. V. G. B., Haarlem 2 er Haarlem 3 en H. P. C. 2. In de heeren- en adspirantenklasse wordt een heele com petitie gespeeld, in de damesklasse een halve. Alle wed strijden duren twee maal vijf minuten. Dinsdag a s. worden de eerste wedstrijden te Haarlem en te Velsen gespeeld. Het volledig rooster voor de week van 8 tot 16 Juni is: Dinsdag: Haarlem 4H.V.G.B. 4 Stoop 7.30 uur Haarlem—H.V.G.B. adsp. Stoop 7 uur. V.Z.V. 3—D.W.R. 4 Heerenduinen 8 uur. V.Z.V. 2—Haarlem 2 Heerenduinen 7.30 uur (dames) V.Z.V.H.P.C. adsp. Heerenduinen 7 uur.® H.P.C. 2—H.V.G.B. dames Groenendaal 8 uui Woensdag: HPC 5—D.W.R 5 Groenendaal 7.30 uur. Donderdag: Halfweg—Watert rappers 8.30 uur. HalfwegHaarlem 3 dames 7.30 uur. H.V.G.B. 3—K.Z. Stoop 8 uur. Halfweg 2—Watertrappers 2 8 uur. Zaterdag: Watertr. 2—H.P.C. 5 Sportf.bad 7'uur. Voor de bondscompetltie worden de komende dagen te Haarlem gespeeld: Vrijdag 6 Juni: D.W.R. 1—H.D.Z. 1 dames Houtvaart 8.10 uur. D.W.R. 3—Haarlem 3 Houtvaart 7.45 uur. Zondag 8 Juni: V.Z.V. 1—D.W.R. 2 dames Heerenduinen 3.30 uur. V.Z.V. 2—Haarlem 2 Heerenduinen 4 uur. V.Z.V. 1—Haarlem 1 Heerenduinen 4.25 uur. Woensdag 11 Juni: D.W.R. 1—R.Z.C. 1 Houtvaart 8 uur. D.W.R. 2—R.Z.C. 2 Houtvaart 7.35 UUT. H.P.C. 4—A.Z. 3 Groenendaal 8 uur. Donderdag 12 Juni: H.V.G.B. 1—V.Z.V. 1 Stoop 8 uur. H.V.G.B. 2—V.Z.V. 2 Stoop 7.30 uur HP.C 1—Haarlem 1 dames Groenendaal 8 uur Dammen Donderdagavond begon in het clublokaal der Damclub „Oosterkwartier" te Haarlem de tweede ronde van den eindstrijd om het persoonlijk hoofdklasse kampioenschap van Haarlem en omstreken. De uitslagen lulden als volgt: Y. de Jong (Haarlem) wint van H. G. Teunisse (Haarlem): J. B. Sluiter Jr. (Heemstede) wint van J. W. van Dartelen (Heemstede); P. J. van Dartelen (Zandvoort) tegen Chr. Gerritsen (Bennebroek) uitgesteld; A. de Jong (Haarlem) tegen W. Lensink (Haarlem) uitgesteld. DRIEKAMP RAMAN—VAN DARTELEN— SLUITER. Na afloop van den eindstrijd om het persoonlijk hoofd klasse kampioenschap van Haarlem en omstreken zal de Haarlemsche Damclub een wedstrijd organiseeren tus- echen den oud-kampioen van Nederland F. Raman, P. van Dartelen en J. B. Sluiter Jr. De uitslag van dezen dlrekamp zal beslissend zijn voor de bezetting der eerste drie borden van het hoofdklasse-team der Haarlemsche Damclub voor het seizoen 1941/'42. LEZING OVER PLUIMVEESPORT. Voor de Haarlemsche Pluimvee- en Konijnenfokkers- vereenlging „Nut en Sport" houdt de heer G. S. Th. van Gink Zaterdagmiddag 7 Juni een lezing over de pluim- Veesport in het gebouw van den Haarl. Kegelbond. Voet bat Kleine oorzaken liebben groote gevolgen. De voet over de streep. Acht en twee is tien! Men kan te ver of niet ver genoeg gaan; het komt er maar op aan. in welke positie men ver keert. Trekt men in een cricketwedstrijd als bowler den voet ook maar enkele centimeters over de streep, voor de wordt los gelaten, dan zal de umpire, die voor zijn taak berekend is, met luider stemme „no-ball" roepen; een aanwijzing voor den scorer om het totaal der batten de partij met een op gemakkelijke wijze verkregen run te verhoogen. Tegen het aan den Schoterweg te gast zijnde Excelsior kon „Haarlem" acht maal van een foutieve aan loopberekening der Rotterdamsche bowlers profiteeren, zoodat de innings 142 in plaats van 134 punten opleverde. Toen de bezoekers daarna met het slaghout aan de beurt kwamen, brachten zij het, mede dank zij enkele ge miste vangen, tot 134, alvorens het negende wicket viel en toen aanvoerder Van Kemenade op de eerste twee ballen, die hij ontving, vijf runs scoorde, knetterde de spanning als electriciteit in de lucht. De Excelsior-bowlers verweten zichzelf in stilte, dat zij acht no-balls hadden gegooid; ware dit niet gebeurd, dan hadden de Rotter dammers gezegevierd. Maar er was meer, want een der batsmen had in een nobele poging, zijn elftal de overwin ning te bezorgen, drie keer een te korte run geloopen en het scherpe oog van den scheidsrechter ontdekte, wat in letterlijken en figuurlijken zin een tekortkoming van den man met het slaghout was. Bij den stand 142 om 139 wilde Eijkenbroek met forschen zwaai een bal van Van den Bergh voor vier slaan en daarmede de beslissing brengen, maar de legbreak verraste hem en in plaats van naar de grens van het veld. ging de bal de lucht in om in de veilige handen van Boeree terecht te komen. Excelsior kwam dus drie runs te'kort; het in den aan hef vermelde rekensommetje doet zien, dat de spelers met dezelfde inspanning en iets meer oplettendheid den strijd met zeven punten voordeel geëindigd zouden kunnen hebben. Beide elftallen begonnen overigens te batten, alsof ze het hoogste totaal van een toetswedstrijd wilden verbe teren; Voogd en Kleefstra brachten het tot 58; Van der Horst en J. Oosterholt tot 63, doch daarna was het mis, vooral bij de Rotterdammers, die op laatstgenoemd getal vier wickets verloren. Voor Haarlem, dat de competitie met twee overwin ningen heeft ingezet, is dit begin, na het onfortuinlijke vorige seizoen, zeer hoopvol; men mag met belangstelling uitzien naar dc prestaties van Kleefstra en zijn mannen de volgende wedstrijden. ZWALUWEN—D. O. S. TE UTRECHT. Zondagmiddag twee uur zal te Utrecht D. O. S. een wedstrijd spelen tegen de Zwaluwen, welke ploeg voor een groot deel uit jongere spelers zal bestaan. Het elftal van de Zwaluwen zal als volgt zijn samengesteld: Landman (Neptunus) doel; v. d. Lelie (Feijenoord) en Wuyts (Sparta) achter; v. d. Sloot (N. E. C.), Wilders (Blauw Wit) /an Buitenen (H. D, V. S.), midden; Spierenburg (N. E. C.), van Spaandonk (Neptunus), Ten Velde (N. E. C.), Den Boer (Sparta) en Schrott <N. E. C.). Reserves: Pino (Quick H.); Jansen (Wageningen), Verheul (Sparta) en Janse (H. D. V. S.). Voor den a.s. Zondag in het Noorder Sportpark te spe len promotiewedstrijd E. D. K. F. C, bestaat groote belangstelling; niet in het minst in de Zaanstreek, van r een ware uittocht van supporters zal plaats hebben. Duizenden kaarten zijn reeds verzonden. Voor kaarten in den voorverkoop gekocht zijn aparte ingangen aan het terrein. Dit voorkomt het lange wachten. De loketten aan het terrein zijn van 1 uur af geopend. Het elftal van E. D. O. is als volgt: Wille, Zandstra, v. d. Sluis, Schildwacht, Schljvenaar, Oomen Jr., Spek, Schildwacht, De Jong. Hellingman, Nolet. Het pleit voor de innerlijke kracht van een vereeniging, 'anneer zij, na vijf maal zonder resultaat aan een pro- motie-competitie te hebben deelgenomen, genoeg energie en enthousiasme bezit om, als ware er niets gebeurd, het zesde maal te probeeren. pat doen thans de Vole- wijekers en al hebben zij alle 22 competitiewedstrijden ge nen met 107 goals voor en slechts 15 tegen, de eerste match van het promotie-tournooi tegen H. F. C. kan niet anders dan als een ongunstig voorteeken voor de Amsterdammers worden beschouwd. Tactiek is in het Nederlandsche voetbal niet overwegend, anders zou het H. F. C.-elftal munt hebben geslagen uit de duidelijk waarneembare verwarring, die gedurende kwartier na het leidende doelpunt der blauwwitten in de Amsterdamsche gelederen heerschte. In die periode waren de hoofdstedelijke spelers begrijpelijkerwijze in den ban van de vrees, dat ook in deze promotie-compe titie niet het gestelde doel zou worden bereikt, een gevoel vrees, dat hen des te meer bedrukte, omdat zij in de 22 voorgaande matches steeds van meet af aan de over hand hadden gehad. Eenige weken geleden hielden wij een pleidooi voor automatische promotie en wanneer men dan uit den mond het Volewijckers-bestuur den lijdensweg verneemt, dien de groenwitten, die 23 elftallen op de been brengen tot de grootste clubs van ons land behooren, hebben ■moeten gaan, dan wordt men dubbel overtuigd, voor een goede en sportieve oplossing van een netelig vraagstuk te hebben gepleit. Ter verduidelijking volgt hier in 't kort een overzicht van de vergeefsche pogingen, door de club van Benoorden het IJ aangewend in den strijd om een plaats in de tweede klasse. eerste keer waren H. V. C. en Bloemendaal de con currenten en Amersfoort was de gelukkige; vervolgens behield het aloude Hercules haar plaats in den strijd met W. V. en de Volewijckers. aDarna deed laatstge noemde club. tezamen met Elinckwijk, een vergeefschen aanval op het tweede klasseschap van Vriendenschaar (Culemborg). Ook B. F. C. (Bussum) wist zich tegen den stormloop van de groenwitten en het inmiddels weer gede gradeerde H. V .C. te handhaven en tot besluit deed De Spartaan de pogingen van Volewijckers en O. V. V. O. te niet. Of het thans eindelijk zal gelukken? Het antwoord op deze vraag ligt bij H. F. C. en Elinckwijk. Boksen BOKSVERBOD TE 'S-GRAVENHAGE OPGEHEVEN Na langdurige besprekingen is het bestuur van den Ned. Boksbond er in geslaagd, het boksver- bod in 's-Gravenhage opgeheven te krijgen. De waar nemend burgemeester prof. ir. C. L. van der Bilt heeft toestemming verleend tot het houden van openbare bokswedstrijden, wel is waar met een proeftijd van 1 Juni tot 1 September, doch gezien het succes van de tot dusver in andere steden ge organiseerde wedstrijden, zal het aan het bestuur van den Boksbond wel gelukken, het verbod opgehe ven te houden. Reeds op 13 Juli zullen in den dierentuin wed strijden gehouden worden, o.a. de revanchewedstrijd L. van Dam (Nederland)A. Baker (België). Een dubbele knock-out. Het aantal boksmatches, dat door knock-out wordt be slist, is naar verhouding betrekkelijk gering, maar een dubbele knock-out is een zeldzaamheid. Het merkwaar digste van een dergelijk evenement is de wijze waarop het publiek reageert, wanneer het plotseling beide matadoren droomverloren op het canvas ziet- sluimeren en niet weet of het moet juichen over dezen onverwachten climax of zich bedrogen moet voelen met het resultaat. Eenmaal zijn we getuige geweest van een hardnekkig vuistgevecht, dat ronde na ronde onder hoogspanning verliep en waarin de twee rivalen met meer aanvalskracht dan overleg elkaar te lijf gingen. De strijd ging volkomen gelijk op en naarmate het einde in zicht kwam, werden de stormloopen zoowel als de aanmoedigingen onstuimiger.Nu eens leek de eene en dan weer de andere pugilist op het punt, de vlag te strijken, maar steeds putten beiden weer uit hun laatste reserves aan energie om de zege in de wacht te sleepen. Tot dat plotseling, bij een hevige slagen wisseling, twee gelijktijdige stootcn op de kin doel trof- 53n en de beide gladiatoren als door den bliksem ge troffen de horizontale houding aannemen. Doodsche stilte in de zaal; iedereen keek en luisterde gespannen naar de stem van den tijdonnemer, die de seconden aftelde. En toen bij het „uit" beide boksers nog in diepe rust lagen, steeg een homerisch gelach op. Nog komischer doet het aan en ook dit is 'voorgeko men als een der strijders in staat blijkt zich moeizaam juist voor den tienden tel, aan de touwen omhoog te hijschen en daarop tot overwinnaar wordt uitgeroepen, terwijl hij doende is zijn gedachten te concentreeren op het probleem, hoe lang hij feitelijk „knocked out" heeft gelegen. Als de scheidsrechter hem dan vertelt, dat hij de zege heeft behaald, kijkt de gelukkige met het origineele gezicht van een ongeloovigen Thomas. Kanosport DE KAMPIOENSCHAPPEN OP DE LANGE BAAN. Het bestuur van den Nederl. Kanobopd deelt mede, dat het niet mogelijk is, nationale langebaankampioen- schappen op het Noord-Hollandsch Kanaal bij Amster dam te houden. In verband hiermede vervallen deze kampioenschappen, welke volgens het wedstrijdprogramma op 22 Juni waren vastgesteld; de op Zondag 8 Juni te Wormerveer te houden ,,Zaanrace"-wedstrijden worden nu ook als kampioenschappen 4941 voor de lange baan beschouwd. Het bondsbestuur heeft besloten, de baanlengten voor de R. 1 S. en R. 2 S.-klassen voor dit seizoen van 15 op 10 K.M. terug te brengen. De kampioenschappen van a.s. Zondag worden derhalve in alle klassen gevaren over 10 K.M. Honkbal HET PROGRAMMA. Het programma van deze week vermeldt o.a. de volgen de wedstrijden. Zaterdag. Ie klasse: -Blauw Wit I—Haarlem I Ajax I—H. H. C. I Overgangsklasse: The Catchers I—A. F. C. I Hilversum I—H. C. K. I D. O. S. I—R. C. H. I 2e klasse: Kruisster I—H. H. C. II H. C. K. II—O. V. V. O. 3.30 uur. Spartaan—Haarlem II Watergr.meer—T. H. B. I 3e klasse: Haarlem IVSpaarnevogels 2.30 uur. Schoten III—R. C. H. IV 3 uur E. D. O. V—Zeemeeuwen 3.30 uur Zondag. Ie klasse: V. V. G. A. IQuick I Overg.klasse: E. D. O. II—Zeeburgia I 10 uur 2e klasse: Z. R. C.—E. H. S. I 3e klasse: H. H. C. IllCeleritas II 2.15 uur Laakkwartier—H. C. K. III E. H. S. II—E. D. O. III 10 uur Schoten IV—II. H. C. IV 10 uur T. Y. B. B. II—R. C. H. III 12 uur Haarlem en H. II. C. gaan Zaterdagmiddag naar Am sterdam met een zwaren wedstrijd in het vooruitzicht. Alleen indien Pijnakker zijn werpersvorm van het Haagsche toomooi kan terug vinden, geven we H. H. C. nog een, zij het kleine, kans op de punten. Wordt aan die voorwaarde niet voldaan dan lijkt het ons uitgesloten dat H. H. C. ook maar één van de beide punten mee naar huis brengt. Maar. ook Haarlem heeft nog niet 'gewonnen! Naar onze meening zal het veel inspanning kosten, de punten machtig te wordenals dit zelfs mèt alle in spanning nog lukt. Blauw Wit is vooral voor Haarlem altijd een vinnige tegenstander geweest en naar den vorm der Zebra's te oordeelen, zullen zij dat in het loopende seizoen meer dan ooit zijn. HET PROGRAMMA VOOR DEN ZILVEREN BAL. Zondag, de verjaardag van de H. C. Haarlem, is dè dag der tweede klasse negentallen, daar op dien dag, een traditie van achttien jaren getrouw, de Zilveren Bal ver speeld wordt. Ingeschreven hebben veertien negentallen, zoodat het een drukke dag wordt op het sportterrein aan den Ver- spronckweg. Te meer, daar behalve de gewone ronde, ook een verliezersronde wordt gespeeld. Houdster van den bal Is Schoten. Daar het winnende negental van verleden jaar echter inmiddels naar de eerste klasse is gepromoveerd, zal de verdediging van den trophee door Schoten II moeten plaats hebben. Het programma luidt als volgt: 9 uur: a. H. H. C. II—E. H. S b. T.'H. B.—Schoten n 10 uur: c. R. C. H. I—The Catchers d. A. F. C. I—Kruisster 11 uur: e. Quick II—Haarlem II f. H. C. K. I—Spartaan 12 uur: g. Zeeburgia—T. Y. B. B. I Tweede ronde 12 uur: h. Winnaar c—Winnaar d 1 uur: i. Winnaar e—Winnaar a j. Winnaar b—Winnaar f Winnaar g vrijgeloot. Derde ronde. 2 uur: k. Winnaar g—Winnaar h 1. Winnaar i—Winnaar j Finale: Winnaar k—Winnaar 1 Als tijd voor de finale staat aangegeven 3 uur. Van half elf af wordt telkens om het uur ook een wed strijd uit de verliezersronde gespeeld. Hier staat de finale vermeld op half vier. PROTESTEN. Het door Ajax ingediende protest tegen den 6—6 uitslag van den op 24 Mei gespeelden wedstrijd Ajax—Quick is door genoemde vereeniging ingetrokken. Inmiddels is echter een protest van Quick ingekomen tegen den uitslag van den op 31 Mei gespeelden wedstrijd Quick—Schoten. Deze eindigde met den stand 16—15 in het voordeel van Schoten WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Konüncnvoer. De stadsjeugd is vindingrijk en bij het grasmaaien in de plantsoenen is zij op haar post, om een kleinen oogst te verzamelen. (Het Zuiden). Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dagblad, Groote Hout straat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 1062. A. G. v. Eis (Haarlem). Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kg2, Tb5, Te6, La4. Pd2. Ff7, e4, g3, h4. Zwart: Kg4, Dh8, Tc6, Ld5, Pb2, Pd7, h5. „Nergens zijn de tegenstellingen zoo groot als bij het schaakspel. Alles wat bij den een zwart is, is bij den ander wit." HANS GAETTENS. PROBLEEM No. 1063. Samüel Loyd (1841—1911). Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kf5, Tf3, Tgl. Zwart: Kh4, Th2, f4, h5. Ter. herdenking van het feit, dat deze grootmeester der schaakcomponisten honderd jaar geleden werd gebo ren, plaatsen wij dit miniatuurtje. 9, k Zwart begint, Wit wint. Stand der stukken: Wit: Kg2, Ldl, c2, c6, d5, e3. f2. h3. Zwart: Kh4, Pg6, b4, d6, f5, f6, h5. SCHAAKCURSUS. Loop der stukken. F. Koning (vervolg). De Koning krijgt dubbelschaak, wanneer niet alleen het stuk. dat verplaatst wordt schaak geeft, maar ook het achter dit staande stuk. Dat laatste schaak noemt men dan bedekt- of aftrek schaak. Wanneer de Koning zich niet aan het schaak kan ontrekken, door op een ander veld te gaan is hij m a t, want de gelijktijdige aanvallen kunnen niet gedekt worden. abc d et gh Op bovenstaand diagram, dat om de ruimte van een diagram te sparen, is verdeeld, vindt men een stand (rechts onderaan), waarin den zwarten Koning, tengevolge van Wit's zet Lh3—g2, dubbel-schaak wordt geboden (het aftrekschaak wordt gegeven door Th4). Zwart kan nu wel met den Looper fl den witten Looper nemen, doch daarmede blijft hij schaak staan door den Toren h4. Zoo ook zou Zwart dezen Toren wel kunnen nemen met zijn Toren e4, maar daarmede zou het schaak door den Looper op g2 niet zijn ontkomen. De Koning kan ook niet naar gl, omdat de witte Koning dat veld be- heerscht, weshalve Zwart in dien stand schaakmat is. De stand links onderaan toont een dubbelschaak, ont staan doordat Zwart gespeeld heeft La3b2 (de Toren a4 geeft het bedekt- of aftrekschaak). Ook hier zouden we derom Lb2 en Ta4 genomen kunnen worden, respectieve lijk door Lel en Td4, doch in beide gevallen blijft de witte Koning hetzij dooi den Toren, hetzij door den Loo per, schaak staan. Echter kan nu de witte Koning vluch ten naar bl, waardoor hij zich aan het dubbelschaak heeft onttrokken. OPLOSSING PROBLEEM No. 1054. (N. w. Velders, Haarlem). Stand der stukken: Wit: Kf4, Tc4, Pe4, e5, h2. Zwart: Kh4, Tel, Th8, e2, h3, h5. 1. Kf4f5, enz. Het thema is een wit „Paardwiel". Goed opgelost door: J. ten Hove, mevr. N. A. Jonkers— Meijer en P. J. F. v. Oeffel, allen te Haarlem: C. de Vries te Heemstede (t); K. Slegerist, te Santpoort. C. DE VRIES t. Een onzer trouwe oplossers, de heer C. de Vries, te Heemstede, is 6 April j.l. in hoogen ouderdom, 92 jaar, overleden. Nog zeer kort voor zijn verscheiden, 11 Maart 1941, ontvingen wij bovenvermelde oplossing, welke de laatste is geweest. Men mag "t wel een bijzonder voor recht noemen, op zulk een hoogen leeftijd nog het schaak spel te kunnen beoefenen. Zijn oplossingen waren steeds tot ln de puntjes uitgewerkt. Wij zullen die wel zeer missen. Hij ruste in vrede. OPLOSING PROBLEEM No. 1055. (A. D. Howard, Ottawa). Stand der stukken: Wit: Kc7, Tel, Lb4, Lf5, Ph2, Ph3. d2. e4. Zwart: Kd4, Pc4, Pel. b5, d3. 1. Tel—C2, d3xc2; 2. Lb4—c3t, enz. Pc4—e3; 2. d2xe3r. enz. Pc4 anders; 2. Lb4—c5f, enz. of eerder mat. Goed opgelost door: J. ten Hove en P. J. F. v. Oeffel, beiden te Haarlem. CORRESPONDENTIE. Haarlem. P. J. F. v. O. Overigens geen nadeellge gevol gen ondervonden? Uw gewaardeerde oplossingen waren nog ruimschoots op tijd. Santpoort. K. S. 1. Kc7—c6 faalt na 1.Pc4—a5t. De zwarte Koning kan thans eventueel direct naar e5 vluchten, wat niet het geval is na 1.Pel—e5f. Een zeer moeilijke, maar fijne driezetl TRAGISCH VERDRINKINGSGEVAL. Donderdagavond om acht uur bemerkten voorbij gangers, dat in het Oosterhamrikkanaal te Groningen een meisje te water lag. Terstond begaf zich de 20- jarige woonschuitbewoncr H. de .Jongst te water. Hij wist de drenkeling, de 13-jarige Antje E. te redden. Het meisje had veel water naar binnen gekregen en werd in het Academische Ziekenhuis opgenomen. Toen de vader zijn dochter hier bezocht, vroeg hij haar of zij wist waar haar zusje, de 5-jarige Martje was. Deze was nog niet thuis gekomen. Antje vertelde dat zij met haar zusje aan het vischjes vangen was en dat Martje daarbij in het water was gevallen. Zij was haar zusje nagesprongen. Meer wist zij zich niet te herinneren. De vader spoedde zich hierop naar de politie om hulp.'Deze ging dreggen en haalde na geruimen tijd het lijkje van Martje onder de woonschuit vandaan. TWEE JAAR VOOR VIJFTIEN KONIJNEN. In hooger beroep had zich voor het gerechtshof te *s-HcrtogenboSch te verantwoorden de mijn werker J .J. B. uit Kerkrade, die in deze gemeen te in October van het vorige jaar elf konijnen had gestolen en in dezelfde maand te Eijgelshoven nog eens vier. Deswege heeft de rechtbank te Maas tricht hem gestraft met een gevangenisstraf van twee jaren, In appèl is voor het Bossche Hof de zelfde straf geëischt. 486e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 12de ljjst Trekking van Vrijdag 6 Juni 1941 Hooge Prijzen f 1500.— 19386 f 1000.— 21M 3377 6240 15224 15552 20697 21349 f 400.— 1283 2231 2930 7112 11516 16855 17480 19608 f 200.— 2747 7035 f 100.— 1013 9411 13322 13597 14593 15940 16681 21686 Prijzen van f 70. 1360 1507 1579 1612 1059 1805 2505 3373 3947 4411 5149 5769 6698 7184 1123 1953 2561 3383 3970 4469 5197 2612 3450 4058 4819 5234 5881 6816 6885 7229 7335 2301 2318 2382 2763 2816 3051 3482 3576 3732 4059 4118 4162 4832 4858 4874 5261 5454 5505 5944 5969 6311 1643 2405 3080 3753 4365 5030 5694 6397 7455 7573 7588 7710 8083 8089 8143 8449 8468 8526 8682 8851 8950 9020 9191 9382 9527 9567 9643 9652 9667 10035 10058 10116 10307 10852 10875 11085 11087 11095 11121 11127 11155 11204 11372 '1391 11421 11570 11642 11683 11734 11759 11843 11996 12009 12027 12037 12088 12136 12192 12321 12381 12421 12464 12530 12548 12663 12664 12896 12898 12928 12937 13086 13119 13123 13172 13208 1.3363 13615 13618 13748 13780 13786 13811 13933 13975 14024 14040 14076 14115 14254 14301 14313 14318 14342 14424 14571 14654 14662 14684 14976 14999 15069 15138 15292 15398 15509 15713 15721 15739 15879 15963 15998 16082 16176 16458 16579 16670 16700 16729 17131 17203 17310 17469 17486 17499 17847 17848 17896 17963 18152 18246 18290 18350 18430 18520 18530 18573 18617 18671 18794 19049 19103 19154 19310 19349 19363 19380 19431 19529 19550 19573 19575 19659 19714 19776 19817 19951 20099 20201 20393 20465 20753 20851 20853 20967 21038 21218 21243 21301 21307 21474 21486 21696 21725 21737 21895 21904 21955 21965 Nieten 1023 1041 1132 1301 1305 1318 1332 1347 1366 1368 1387 1404 1414 1415 1615 1627 1651 1653 1671 1T26 1751 1906 1923 1951 1957 1978 2057 21Q9 2167 2174 2262 2280 2312 2319 2326 2334 2355 2427 2470 2525 2540 2558 2575 2577 2653 2662 2686 2726 2762 2777 2784 2808 2875 2898 2976 3026 3030 3042 3075 3098 3123 3142 3234 3241 3280 3285 3382 3398 3403 3439 3478 3506 3538 3545 3636 3655 3700 3703 3706 3735 3755 3802 3819 3854 3888 3915 3948 3974 4031 4146 4223 4237 4265 4272 4376 4384 4421 4447 4455 4468 4503 4598 4602 4642 4686 4741 4763 4777 4803 4812 4818 4839 4870 4880 4881 4890 4902 4978 5055 5176 5193 5225 5233 5244 5273 5338 5363 5377 5390 5409 5448 5468 5472 5572 5640 5649 5686 5689 5710 5729 5800 5825 5827 5831 5868 5923 5938 6005 6029 6068 6078 6095 6119 6270 6333 6343 6352 6485 6504 6517 6520 6562 6564 6598 6607 6658 6685 6703 6722 6747 6772 6884 6896 6923 6949 6999 7039 7083 7114 7164 7219 7241 7270 7362 7369 7380 7388 7478 7479 7507 7538 7577 7606 7697 7725 7736 7742 7796 7807 7811 7862 7878 7906 7931 6020 8032 8042 8070 8096 8170 8219 8235 8245 8259 8285 8325 8332 8352 8371 8382 8404 8580 8613 8635 8638 8679 8687 8701 8777 8810 8815 8817 8819 8836 8868 8921 9003 9028 9054 9064 9076 9084 9149 9204 9237 9238 9251 9267 9295 9319 9372 9409 9421 9430 9456 9478 9515 9523 9530 9562 9586 9593 9602 9687 9721 9722 9728 9762 9812 9860 9900 9944 9955 9974 10004 10009 10016 10064 10164 10176 10292 10298 10418 10437 10456 10459 10479 10507 10546 10556 10616 10639 10726 10769 10777 10793 10806 10833 10965 10996 11013 11056 11099 11108 11242 11267 11270 11306 li348 11380 11492 11600 11617 11627 11662 11727 J1754 11800 11867 11884 11905 11914 11994 12033 12059 12080 12134 12182- 12219 12229 12238 12307 12371 12388 12500 12505 12574 12595 12599 12611 12682 12691 12722 12724 12775 12785 12801 L2828 12871 12895 12910 12919 13061 13071 13108 13112 13118 13131 13214 13239 13259 13302 13343 13357 13459 13472 13501 13599 13607 13686 13807 13820 13831 13888 13918 13935 3982 14033 14062 14083 14090 14140 14208 14243 14246 14263 14378 14507 14597 14598 14611 14620 14621 14665 15001 15007 15047 15056 15063 15071 15300 15307 15364 15433 15460 15479 15566 15596 15601 15624 J5626 15634 15694 15744 15797 15806 15835 15881 15954 15971 16013 16014 16026 16036 16085 16086 16107 16112 16162 16190 16283' 16310 16337 16350 16413 16423 16480 16481 16493 1J500 16543 16552 16609 16626 16634 16695 16698 16718 16793 16835 16879 16898 16922 17032 17097 17115 17128 17167 17175 17220 17300 17329 17363 17410 17417 17452 17606 17650 17707 17740 17765 17816 17881 17882 17886 17924 17931 17933 18027 18037 18058 18113 18139 18170 18314 18348 18384 18421 18450 18451 18407 18475 18477 18499 18539 18548 18616 18640 18707 18728 18745 18778 18827 18883 18891 18904 18916 18924 18953 19021 19057 19083 19092 19105 19107 19179 19207 19242 19259 19347 19374 19445 19482 19517 19593 19600 19834 19672 19676 19677 19686 19749 19771 19830 19899 19960 19992 20165 20184 20285 20289 20295 20344 20347 20348 20422 20469 20489 20513 20522 20523 20600 20627 20628 20654 20678 20702 20751 20759 20795 20816 20830 20882 20986 21024 21115 21158 21161 21164 21202 21207 21228 21258 21287 21299 21322 21449 21451 21455 21457 21482 21545 21637 21641 21648 21674 21675 21724 21774 21805 21819 21837 21852 21857 21912 21942 21969 Verbeteringen 5e klasse, 11e lijst.- 5223 m. 3253 3335 f 70.— m. Z. 3325 f 70.—; 12786 m. 12776. 10185 10262 10461 10463' 10696 10713 10930 10940 11189 11193 11387 11423 11731 11735 11926 11947 12185 12215 12437 12467 12616 12643 12793 12798 12959 13026 13152 13195 13385 13390 13707 13788 13977 13980 14149 14178 14534 14596 14680 14882 15185 15196 15534 15563 15645 15688 15917 15953 16044 16077 16224 16230 16433 16444 16566 16584, 16740 16743 17039 17077 17237 17292 17509 17552 17869 17877 17987 18007 18241 18279 18453 18463 18564 18570 18797 18817 19138 19152 19394 19418 19639 19667 19809 19822 20209 20253 20350 20392 20528 20569 20704 20726 20951 20983 21187 21195 21328 21360 21583 21587 21756 21758' 21874 21896 1679 2489 3319 3923 4406 5135 5705 6655 7031 7727 8723

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8