Haarlem's Dagblad Hitier acht een onmogelijk De Führer Dr. Pavelitsj door Hitier ontvangen inval in de Ver. Staten keert zich tegen geruchten. 58e JAARGANG No. 17781 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 7 JUNI 1941] Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17%. Groentjes zie rubriek. Verhooging van den bieraccijns. Met 40 cent per hectolitergraad 'S-GRAVENHAGE, 6 Juni. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Finan ciën is de bieraccijns met veertig cent per Hectoliter graad verhoogd, nl. van f 2.20 gebracht op f 2.60. Dit besluit treedt in werking met ingang van 10 Juni 1941. Ten aanzien van de hoeveelheid bier, daaronder begrepen de nog niet geheel afgewerkte brouwsels, welke de bierbrouwers op 10 Juni 1941 voorhanden hebben, wordt de verhooging van den accijns nagevor derd. De bierbrouwers zijn verplicht van de bij hen op 10 Juni 1941 aanwezige hoeveelheden bier vóór 15 Juni 1941 aangifte te doen bij den ontvanger der ac cijnzen. onder wiens kantoor de brouwerij is geves tigd. Centraal Bloembollen Comité. Een chef voor de onpersoonlijke reclame. Aan het kort verslag van de 49ste vergadering van het Centraal Bloembollen Comité, verschenen in „De Hcbaho" ontleenen wij, dat gebleken is, dat de binnenlandsche actie ten bate van het bloembollen- verbruik vruchtdragend heeft gewerkt. Het verbruik in Nederland blijkt sterk te zijn toegenomen. In de overtuiging, dat na den oorlog Onpersoon lijke Reclame zeer veel arbeid en toewijding zal eischen. werd besloten maatregelen te treffen om te komen tot aanstelling van een reclamechef, die met de uitvoering van alle besluiten zal worden belast. Voorts werd besloten, steun te verleenen aan een plan van de Ned. Gladiolusvereeniging, om zoo mo gelijk in Hamburg een Nederlandsche Gladiolus tentoonstelling te houden. Ter vergadering werd dank gebracht aan het aftre dend lid J. van Til, die met slechts één jaar onder breking van de oprichting in 1925 af zitting heeft ge had in de Commissie voor het Wetenschappelijk On derzoek en haar al die jaren als voorzitter heeft ge leid. Het hartige liapje. Wordt in de Haarlemsche automatieken wat duurder. Omdat de prijzen der grondstoffen gestegen zijn. heb ben de vereenigde houders van de automatieken in Haar lem zich genoodzaakt gezien den prijs van het hartige hapje wat te verhoogen. Tot nu toe kon mén voor een dubbeltje (en een gedeelte van een distributie-bonnetje) een penning koopen die de automaat verruilde voor een balletje gehakt of een croquetje, maar nu zal men er in het vervolg nog 2i/. cent moeten bij doen. „Logiesuitwisseling". Een plan van de Ned- Reisvereeniging. Daar onder de huidige omstandigheden, het ver krijgen van logies tijdens de vacantiemaanden wellicht hier en daar met moeilijkheden gepaard zal gaan en een beperkte logiesruimte, vooral in het drukst van het seizoen, d? uitvoering van va- cantieplannen zou kunnen bemoeilijken, of zelfs geheel zou kunnen doen stranden, heeft de Ne derlandsche Reiswereeniging ten behoeve van haar leden besloten een nieuw denkbeeld te verwezen lijken n.l. dat van logiesuitwisseling. Wanneer bijv. eenlid uit Groningen eens een weekeinde of een week bij iemand op de Veluwe wil doorbrengen, dan stelt de laatste den Gronin ger daartoe in staat, waarna het Groningsche lid zich verplicht, om op zijn beurt den man van de Veluwe voor een gelijken tijdsduur te ontvangen. Eveneens zullen er tal van ouders zijn, die gaarne hun zoon of dochter tijdelijk willen uit wisselen met een kind uit een andere streek van ons larid. De N.R.V. stelt op grond van het boven staande, haar leden in staat door middel van een in te vullen formulier, hun wenschen in deze ken baar te maken. Mejuffrouw F. M. Berendes teHaarlem is met Ingang van 9 Juni a.s. benoemd tot leerares in de lichamelijke opvoeding aan de gemeentelijke lagere én U.L.O.-scholen en het Gymnasium te Assen. PERSONALIA. Jeugdige deugniet. Steelt twee rijwielen. Vrijdag heeft de politie te Haarlem een 15-jarigen Jongen aangehouden, die Donderdagavond en Vrijdag middag een rijwiel gestolen en verkocht had. De opbrengst daarvan had hij grootendeels versnoept. De fietsen zijn opgespoord en in beslag genomen. De jongen wordt ter beschikking van de justitie gesteld. Een boete van 25.000 geëischt. Wegens prijsopdrijving van melkpoeder. Een N.V. te Rotterdam, die voor den oorlog voor namelijk gecondenseerde melk fabriceerde, ging zich den loop van het vorige jaar toeleggen op den iroothandel in melkpoeder. De melkpoeder werd in laar fabriek verpakt en via een verkoopkantoor in den handel gebracht. De directie wilde haar bedrijf looveel mogelijk productief maken en meende, dat let toelaatbaar was, een belangrijk gedeelte der be- Irijfskosten, die waren gebaseerd op de productie gecondenseerde melk te verhalen op de afnemers fan melkpoeder. De prijzen die de onderneming vroeg, gingen even wel ver uit boven de toelaatbare. In totaal werd loor haar op deze wijze bijna 100.000 K.G. melk- loeder afgeleverd. de bepaling van de boete, welke op f 25.000 werd [esteld, hield de inspecteur voor de prijsbeheersching rekening met het te veel ontvangen bedrag. Een oude rekening vereffend Dieven achterhaald. Vele Zandvoorters zullen zich herinnei-en, dat ln de maand October van het jaar 1939 ten na- deele van den bekenden menschenredder Kerkman een bedrag van ruim 300 gulden werd ontvreemd. Ofschoon door de politie een zeer uitgebreid on derzoek werd ingesteld, kon de dader niet worden gevat. Het medeleven met den benadeelde was al gemeen. met gevolg, dat een actie om Kerk man schadeloos te stellen, volkomen slaagde. Desondanks bleef de politie aanhoudend haar aan dacht aan deze zaak. die door iedereen als zeer ifkeurenswaardig werd beoordeeld, schenken. Thans kan worden gemeld, dat de daders van dezen diefstal bekend zijn geworden. Het betreft hier twee jeugdige inwoners van Zandvoort, die een volledige bekentenis hebben afgelegd. Van het cnivreemde bedrag viel natuurlijk niets meer te achterhalen, omdat een gedeelte is uitgegeven aan .uitstapjes en versnaperingen", terwijl een ander ieel werd verbrand en wat baar geld in zee werd leworpen Het nieuwe kantoorgebouw annex ontvangzaal en directeurswoning van het cremato rium te Velsen. een schepping van den architect W. M. Dudok, wordt hedenmiddag officieel in gebruik genomen. (foto Stevens) Richtlijnen voor den wereldhandel. De „New York Times" maakt melding van een onderhoud, dat de Führer op 23 Mei heeft gehad met den Amerikaanschen journalist Cudahy. Cudahy, aldus dit bericht, heeft den Führer gezegd dat de oppositie tegen Duitschland in de Vereenigde Staten in hoofdzaak berust op de vrees dat de veiligheid van het Westelijke Halfrond bedreigd wordt door een Duitschen aanval. Hitier lachte daarom en zeide dat het denkbeeld van een inval op het Westelijk Half rond even fantastisch is als dat van een invasie op de maan. Hij zeide een te hooge opvatting van het verstand der Amerikanen te hebben, dan dat hij kon geloo- ven dat een Amerikaan die nadenkt, werkelijk iets dergelijks zou kunnen vreezen. Hij was er van over tuigd dat de invasiepraatjes tegfcn beter weten in in omloop waren gebracht door oorlogsdrijvers, die een oorlog een winstgevende aangelegenheid achten. De Amerikaansche vloot- en legercommandanten, aldus Hitier, zijn ongetwijfeld evenals de Duitsche deskundigen van meening "dat een dergelijke inval onmogelijk is. De gezamenlijke scheepsruimte van Engeland, de Vereenigde Staten en Duitschland zou volkomen ontoereikend zijn om een millioenenleger, dat noodig zou zijn voor de verovering van het Wes telijk Halfrond, over te brengen. Als de aanval op Kreta reeds moeilijk scheen, is een aanval over een open zeegebied van 2500 mijl iets, dat men zich niet kan voorstellen. De Führer zeide nooit gehoord te hebben dat iemand in Duitschland de Mississippi de Duitsche grens noemde, zooals de Australische mi nister-president den Rijn de grens van Australië genoemd had. Duitschland heeft te veel ernstige vraagstukken in Europa, dan dat het ooit aan een inval in Amerika zou denken. Cudahy verklaarde daarop dat vele Amerikanen van oordeel zijn dat een Duitsche overwinning een ramp voor de Ver. Staten zou zijn, doordat de lage Bespreking op den Berghof in tegenwoordigheid van Goering en Von Ribbentrop Het Kroatische staatshoofd, dr. Ante Pavelistj, is gistermorgen per extra-trein voor zijn eerste officieele bezoek aan Duitschland alhier aange komen, aldus een A.N.P.-bericht uit Salzburg. De minister van buitenlandsche zaken Von Rib bentrop en andere autoriteiten waren ter verwel koming aanwezig. Von Ribbentrop vergezelde Pavelitsj naar diens hotel en vervolgens hielden de heeren een eerste bespreking in het Landhuis Fuschl, waarop een déjeuner volgde, waaraan de naaste medewerkers van Von Ribbentrop deel namen, benevens het gevolg van den „Poglavnik", waaronder enkele ministers, militaire en burger lijke autoriteiten. Uit Obersalzberg meldt het D.N.B.: De Führer heeft Vrijdagmiddag op den Berghof in tegen woordigheid van den rijksmaarschalk Hermann Goering en den minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop den kroatischen staatsleider dr. Ante Pavelitsj ontvangen. Het onderhoud met den leider van den jongen Kroatischen staat, welks volk door de overwinning der spilmogendheden zich van het juk van Versailles kon bevrijden, verliep in den geest van de hartelijke vriendschap, die tusschen het Duitsche en het Kroatische volk bestaat. Na de bespreking overhandigde dr. Pavelitsj den Führer een vlag uit den zevenjarigen oorlog en een schaakspel van Frederik de Groote. Vervol gens stelde hij de heeren van zijn gezelschap voor. Bij aankomst en vertrek werden den Kroatischen staatsleider de militaire eerbewijzen gebracht Pavelitsj is Vrijdagavond om 19 uur 45 uit Salzburg vertrokken om naar Kroatië terug te keeren. Rijksminister Von Ribbentrop begeleidde dr. Pavelitsj naar het station en nam. na de in spectie van de aangetreden eerecompagnie, op de hartelijkste wijze afscheid van hem. Evenals bij zijn aankomst waren ook bij het vertrek v^n den Kroatischen staatsleider de vertegenwoordigers van staat partij en weermacht van den gouw Salzburg en de betrokken afdeelingsleiaer van het departement van buitenlancfsche zaken op het station verschenen. Een nader D.N.B. bericht meldt: Bij de be sprekingen tusschen den Kroatischen staats leider en den Duitschen minister van buiten landsche zaken heeft dr. Pavelïstj medegedeeld dat de grens tusschen Kroatië en het door Duit sche troepen bezette gebied van Oud-Servië vastgesteld is. Minister Von Ribbentrop heeft met voldoening van deze regeling kennis ge nomen. levensstandaard van den Duitschen arbeider het de Amerikaansche nijverheid niet mogelijk zou maken tegen Duitschland te concurreeren. Hitier antwoord de dat het nationaal socialistische streven naar ver hooging van het levenspeil der arbeiders door den oorlog onderbroken is, dat het na den vrede echter met verdubbelde kracht hervat zal worden. Hij zei de zich af ie vragen waarom men Duitschland heeft uitverkoren als economische bedreiging van Ameri ka, ofschoon Duitschland slechts een bevolking van 85 millfoen zielen op een oppervlakte van slechts 600.000 tot 700.000 vierkante k.m. heeft, terwijl het Britsche rijk een bevolking van 400 millioen, Japan een van 100 millioen, Rusland een van 170 millioen en de andere landen een van 500 millioen zielen hebben. Hitier stelde voorts de vraag waarom men Duitsch land van zijn koloniën beroofd heeft, ofschoon de ontginning der koloniën den afzet voor Duitsche in dustrie en productie beteekende en waarom de Ver eenigde Staten zich verzetten tegen een organisatie van Europa, die in Europa afzetmarkten voor Duit sche goederen wil scheppen en daardoor de waar schijnlijkheid van concurrentie met de Vereenigde Staten verkleint. Op de vraag van Cudahy of Hitier voor Europa een handelsunie tot stand wilde brengen met af schaffing van tolmuren, valutabeperkingen enz. antwoordde de Führer dat naai' zijn oordeel alle handelsbetrekkingen verzekerd kunnen worden door handelsverdragen op langen termijn, welke voor beide partijen voordeelig zijn en het element van speculatie uitschakelen De toekomstige Duit sche handel zal niet gebaseerd zijn op papier, maar op goederenruil. Duitschland is door de herstelbeta lingen van alle goud beroofd, het is daardoor ge dwongen een stelsel van internationalen handel zonder goud te ontwerpen. Hitler verklaarde echter te beseffen dat goud nuttig is voor een meer elas tisch handelsverkeer tusschen de staten en ook als grondslag van crediet. Cudahy zeide nog dat vele Amerikanen gelooven, dat de Duitsche hegemonie in Europa een onder drukking van de moedertaal, de nationale gebruiken en instellingen beteekent. Het is eigenaardig, aldus antwoordde Hitier, wanneer men de Engelschen hoort spreken over de beheersching der wereld, ter wijl zij zelf millioenen onderdanen in Britsch Indië, Egypte en Arabië onderdrukken. Duitschland zal de betrekkingen zoo regelen dat allen kunnen leven en zich in voorspoed verheugen. Duitschland heeft er geen belang bij een volk tot slaaf te maken. (D.N.B.) Reizen naar het verboden gebied. Veertien dagen van te voren vergunning aanvragen. Van bevoegde zijde wordt het volgende mede gedeeld: Zooals bekend, is voor het reizen jiaar de z.g.n. verboden landsdeelen (o.a. de Zeeuwsche- en Zuid-Hollandsche- en Waddeneilanden) het be zit van een bijzondere vergunning vereischt. Deze vergunning moet bij den gevolmachtigde van den rijkscommissaris in de betreffende provincie (Po- lizeioffizier) worden aangevraagd door tusschen- komst van den burgemeester der gemeente, welke men wenscht te bezoeken. Gebleken is, dat in vele gevallen dergelijke aanvragen niet tijdig worden ingediend. In dit verband wordt er op gewezen, dat tenmmste veertien dagen vóór het tijdstip van het begin der reis de betreffende vergunning moet worden aangevraagd. Deze termijn behoeft echter niet in acht te wor den genomen in spoedgevallen, bijv. ernstige ziekte of overlijden van familieleden en dringende zake lijke besprekingen. Haarlemsch Ziekenfonds. De jaarvergadering. Onder voorzitterschap van Dr. O. Deggeller Jr., hield Haarlemsch Ziekenfonds op 5 uni zijn al- gemeene jaarvergadering, welke werd bijgewoond door de vertegenwoordigers der leden en de deel nemers. De uitgebrachte - verslagen van den secretaris, penningmeester en administrateur deden zien dat het veelbewogen jaar 1940 ook zijn stempel heeft gedrukt op het ziekenfonds en wel speciaal ten aanzien van de vele mutaties in de ledenregisters. Immers, na de capitulatie keerden honderden leden, die destijds waren afgevoerd wegens mili tairen dienst, terug. Daarnaast was het aantal nieuw-ingeschrevenen belangrijk hooger dan het vorige jaar. De netto-vermeerderins van het aantal leden van 16 jaar en ouder per uit. December 1940 be liep 2033, waardoor het ledental op dien datum steeg tot 25782 en rnet inbegrip van de kinderen onder 16 jaar: tot 37270 zielen. De toeslagen op contributies aan daarvoor in aan merking komende personen bedroeg f 28.154, waarvan bijgedragen werd door de deelnemers en de gemeenten Haarlem en Heemstede f 21.468, zoodat ten laste van de exploitatierekening uit dien hoofde werd geboekt, ongeveer f 6.700, het geen ongeveer f 1500 beneden 1939 was. De kosten voor medische-, pharmaceutische- en tandheelkundige verzorging bedroeg f 256.371, terwijl voor zoogenaamde technische hulpmid delen, als brillen, breukbanden, buikbanden, elastieke kousen, steunzolen etc. werd uitbetaald f 11.006. De uitkeeringen bij bevallingen beliepen f 11.160 waar uit blijkt dat het aantal geboorten belangrijk kan worden genoemd. Vorenstaande bedragen, vermeerderd met incas- soloonen, genoemde toeslagen op contributies, salarissen, verdere verplichtingen en noodzakelijke reserveeringën vormden het totaal der ontvang sten. De kasomzetten van het Haarlemsch Zieken fonds en de bij Haarlemsch Ziekenfonds onderge brachte administraties van het Specialisten Bureau Bloemendaalsch-, Zandvoortsch- en Vechtsche Ziekenfonds stegen tot ongeveer f 750.000. Blijkens het rapport van het Accountantskan toor. Stegwee werd de boekhouding volkomen in orde bevonden. Aan het slot der vergadering dankte de voor zitter allen, die in het afgeloopen jaar hun beste krachten aan het fonds hebben gegeven, in het bijzonder den administrateur en diens staf voor het vele werk, vaak onder moeilijke omstandig heden verricht en sprak de wensch uit dat ook in de toekomst Haarlemsch Ziekenfonds zijn zegen rijken arbeid zal voortzetten. Het bewaren van etensresten. Veel bederf kan met eenige zorg worden voorkomen- 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. Het voorlichtings bureau van den voedingsraad schrijft ons: Door het ondoelmatig bewaren van levensmiddelen gaat veel van hetgeen waarde heeft verloren. Ook voordat verkeerd bewaard voedsel bedorven is. dus terwijl de smaak nog goed is, kan de voedingswaarde toch sterk achteruitgegaan zijn. Hier volgen daarom eenige wenken en raadgevin gen betreffende het bewaren van spijzen voor een kortgn tijd, b.v. het eten van de centrale keukens. Dagelijks worden er door de centrale keukens gerechten verschaft, o.a. verschillende stamppotten met versche groenien en aardappelen. De groenten en aardappelen bevatten vitamine C. Er is niets zoo nadeelig voor vitamine C als de aanraking met de lucht en een lauw warme temperatuur. Dikwijls is er in deze stamppot melk óf tapte melk verwerkt. Vooral na langdurig warm houden is het goed mogelijk, dat deze gerechten, wanneer ze uitstekend zijn afgeleverd, toch na eenige uren zuur worden of bederven. Men moet zoo mógelijk vlak voor het eten de gerechten aan de centrale keukens afhalen en er een flink 'gereinigde, goed af te sluiten pan voor gebruiken, daar ook stof en vuil het bederf in de hand weken. Mocht er iets van den maaltijd overblijven, dan moet men deze rest zoo snel mogelijk koud laten worden en op een goede plaats bewaren. Een goede bewaarplaats moet: 1. koel, droog en stofvrij zijn; 2. goed gereinigd kunnen worden; 3. vrij gehouden kunnen worden van muizen en in secten. Wordt er thuis gekookt, dan moet men de groen ten en aardappelen om bovengenoemde reden kort voor den ma altijd.bereid en en eventueele resten op dezelfde wijze bewaren. Vleesch: Verschillende slagers leveren al het vleesch voor een distributie-periode tegelijk af aan hun klanten. Het ongebraden vleesch kan men op een koele plaats maar één dag goed houden. Door het zouten of marineeren kan men deze periode rekken. Wil men het vleesch voor langen tijd be waren, dan moet men het braden en met vet bedekken. Melk: Vooral in den zomer is de kans groot, dat de melk zuur wórdt. Om dit te voorkomen moet men de melk in een schoone melkkoker of pan in ontvangst nemen, vervolgens zoo snel mogelijk koken, koud laten worden en op een koele plaats weg zetten. Restjes warme melk mogen nooit bij de overige koude melk gegoten worden. Hierdoor zou een lauw-warme temperatuur ontstaan, waar door het bederf in hooge mate bevorderd wordt. Ook mag geen versche en oude melk bij elkaar ge daan worden. Dit mengsel blijft minder lang goed dan de versche melk afzonderlijk. KUNST EN OUDHEDEN. In de algemeene vergadering van de Vereeni- ging tot uitbreiding der verzameling van kunst en oudheden op het Gemeentelijk Museum te Haarlem, die Vrijdag gehouden is, werden de jaarstukken goedgekeurd en de penningmeestr gedechargeerd. Als bestuursleden werden de heeren J. M. C. Hoog en Dr. J. F. M. Sterck herkozen. Met den aanleg van den eersten weg, die den Noord-Oostpoldcr met Blokzijl zal verbinden, is een aanvang gemaakt. Deze weg zal een fier belangrijkste verkeersaders naar het nieuw gewonnen land worden. (Pax-Holland). De vaartuigen in het verboden gebied. Een nadere toelichting. 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. Ondanks de reeds eerder verstrekte nadere toelichting, blijkt er nog steeds misverstand te bestaan omtrent de uitleg ging van de verordening van den Rijkscommissaris, houdende bijzondere maatregelen voor de kustver dediging. Op verzoek van ^en AJJ.W.B. is heden ter persconferentie opnieuw uiteengezet hoe de ver ordening op de meest omstreden punten moet worden opgevat. VERWIJDERING ITT VERBODEN GEBIED. Ofschoon de termijn binnen welken de plezier vaartuigen uit het verboden gebied moeten worden verwijderd op 8 Juni afloopt, behoeven de houders van vaartuigen die zich nog in dat sebied bevin den zich geen zorgen te maken. Een ieder kan een aanvrage om dispensatie indienen bij den Marine- befehlshaber. Wagenaarweg 3 in Den Haag. Gedu rende den tijd die verloopt tusschen het indienen van dit verzoek en de beslissing daarop mogen de betrokken vaartuigen in het verboden gebied blij ven liggen. Wordt op deze aanvrage afwijzend be schikt, dan zal ruimschoots gelegenheid worden ge geven het vaartuig uit het verboden gebied te ver wijderen. De eischen waaraan vaartuig en ligplaats moeten voldoen om voor ontheffing van de ver bodsbepalingen in aanmerking te komen zullen nader worden bekend gemaakt. Voorloopïg diene men dus de aanvrage in, echter steeds door bemid deling van den A.N.W.B. of de Watersportvereeni- ging waarvan men lid is of door tusscnenkomst van de werf, jachthaven of andere bergplaats waar het vaartuig ligt. Verzoeken van particuliere per sonen kunnen niet in behandeling worden geno men. Varen in het verboden gebied, ook met het doel de boot te verhalen, blijft, hangende het dis- pensatieverzoek. verboden. IEDER GESLOTEN SCHIP KAN WOONSCHIP ZIJN. Woonschepen in den zin der Duitsche verorde ningen zijn vaartuigen, die le. een gesloten ruimte hebben, 'welke als woning dient of kan dienen. 2e. een vaste ligplaats hebben aan den oever en daar aan bevestigd zijn. 3e. Voorzien zijn van een op schrift. dat tegen weersinvloeden bestand is en dat den naam van het schip en dien van den eigenaar, respectievelijk bewoner draagt, alsmede diens adres. 4e. Schepen, waarvan de eigen stuwkracht is weggenomen door verwijdering van een vitaal deel van den motor, respectievelijk van de zeil- takelage en inlevering daarvan bij de politie. Men moet in het bezit zijn van een ontvangstbewijs van de politie, waaruit blijkt welke onderdeelen zijn ingeleverd. Vaartuigen, die aan de vier genoemde voorwaar den voldoen, gelden dus als woonschepen en mo gen in het verboden gebied blijven liggen. Hieruit volgt tevens, dat men in deze sche pen. zoowel in liet verboden als het vrüe ge bied. ook mag overnachten. Men mag zich tusschen 12 en 4 uur echter niet buiten de ge sloten ruimte begeven. Nogmaals is nadrukkelijk verklaard, dat het ge- heele gebied van alle in de verordening genoemde gemeenten buiten het verboden gebied valt. Plaat selijke autoriteiten hebben zjch dus te houden aan de hun bekende gemeentegrenzen. Tenslotte nog de opmerking dat bootjes, die voor verhuur dienen niet onder de uitzonde ringen vallen. Zij moeten dus uit het verbo den gebied weg. Er zijn visschers e.a., die zich aan plassen enz. met dergelijke verhuur be zig houden. Binnen het verboden gebied mag dat niet meer, ook al maakt, de betrokkene van het verhuren zijn bedrijf. Het rooien van vroege aardappelen. Voor aardappelen, niet onder glas geteeld, voorloópig verboden- De Staatscourant van Vrijdag bevat het rooiverbod vroege aardappelen 1941, vastgesteld bij besluit van den secretaris-generaal van landbouw en visscherij. Krachtens dit besluit is het rooien van vroege aardappelen en daarmede gelijkgestelde aardappelen verboden. Het verbod geldt niet. indien: a. het rooien geschiedt op of na een door de Stich ting Nederlandsche groenten- en fruitcentrale vast te stellen datum of b. van het verbod ontheffing is verleend door of vanwege de centrale en de voorwaarden, zoo noodig aan deze ontheffing te verbinden, zijn nagekomen, of c. het betreft aardappelen, geteeld onder glas. Het besluit is gisteren in werking getreden. Het koele voorjaar. Er wordt minder gezwommen. In het tijdvak 15 Mei1 Juni 1941 zijn in de Gem. Zwem- en Badinrichtingen te Haarlem 6826 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart heeren dames Totaal (1940) Abonnés 582 478 1060 (2381) 20 ets. baden 51 28 79 191) 10 ets. baden 72 72 144 555) Vereen igingsbaden 18 18 36 46) Schoolbaden 734) Kostelooze baden 1138 1244 2382 (7230) 1861 1840 3701 (11137) Delft heeren dames Totaal (1940) Ahonnés 1197 1343 2540 (3635) 20 ets. baden 109 81 190 266) 10 ets. baden 130 139 269 605) Schoolbaden 71 55 126 639) 1507 1618 3125 (5145) Hieruit blijkt dus dat er dit voorjaar veel min der gezwommen is. Ongetwijfeld is dit aan het kou de weder te wijten. Een brutaal stukje. Gestolen varkens ter plaatse geslacht. Men schrijft ons uit Hillegom: Uit een schuur achter de woning van een bewoner aan den Parallelweg te Hillegom verdwenen twee vette varkens. Toen de eigenaar 's morgens zijn beesten wilde voeren, vond hij alleen nog maar een groote bloedplas. Toch hebben de dieven zich nog netjes gedragen want in zijn brievenbus vond hij een couvert dat de tegenwaarde bevatte van de ge slachte dieren, namelijk f 170. Natuurlijk volgde aangifte bij de politie, die onmiddellijk een scherp onderzoek instelde; de gevonden sporen leidden naar de Haarlemmermeer, maar de varkens zijn nog niet terecht. HEDEN: 10 EAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1