f 1 J| JL Examens. EXAMENTIJD. Vacantieplannen. BONtRA-GOUDA TOBIAS 0 ONE HOUR CLEANING SERVICE y pQ AGENDA J A TERDAG 7 JUNI 1941 H A A R L E M'S D A G B C A D Het examen-spook waart wederom over ons ileine land. En volgens traditie treft het prachtig peer. Zelfs in dit jaar, waarin- de warmte zoo on- rekend lang op zich heeft laten wachten. Toen de loogtij van het spook aanbrak verscheen zij. Exa- ninandi, die tusschen de beproevingen in door de choolramen naar buiten staren en zich door dit ebruikelijke samentreffen van extra-inspanning hitte wreedelijk benadeeld voelen, mogen zich venwel al transpireerend troosten met de ge achte, dat het nog erger had kunnen zijn. Was het rarme weer vroeger gekomen, dan zou het allicht un voorbereiding tot de krachtproef hebben ge- chaad. Het zou hen, althans vele niet zoo rotsvast- esloteneri onder hen, van him boeken hebben weg- elokt naar de vrije natuur, waar het slecht stu- eeren is en daarentegen zorgeloos genieten van osch en beemd, van meer en plas, van vogelen- ang en bloemendaal. Ware het op tijd geweest, er ouden niet zooveel doortrainde deelnemers aan start voor den grooten wetenschappelijken ■edstrijd verschenen zijn. Waaruit dus valt af 'te eiden, dat er dit jaar een bijzonder laag percen- sge gezakten moet wezen. Deze troost geldt niet voor die andere helft van et Nederlandsche volk, te weten die dei\ exami- atoren. Mijn hart en mijn medegevoel gaan, hoe- er ik hun jaren ook reeds ontwassen ben, nog nmer naar de examinandi uit, maar ik mag het feit niet veronachtzamen at ook degenen die hen aan den tand voelen riien- chen zijn, dat het examineeren hen soms stierlijk erveelt en dat ook zij liever buiten zouden wezen: •andelepd langs het heerlijk beschaduwde bosch- ad, zwemmend in het zonne-fonkelend nat dat en Hollander minstens even dierbaar is als het snd, roeiend of zeilend op dat ongewisse element iet de lentebries spelend door zijn min of meer reelderige lokken. Het examen! Piet van der Hem heeft er op deze elfde bladzijde een teekening aan gewijd, die oekdeelen spreekt omtrent de gevoelens die de achtoffers bezielen. Ik kan mij voorstellen met elk een hartelijke en diepgevoelde instemming ij deze uiting des kunstenaars zullen aanvaarden. herinner mij hoe wij met een vijftal ex-H.B.S.'ers idertijd eens een vroegeren examinator, wiens ersoon nochtans in onze hoogste achting stond, ele jaren na dato voor ons zagen verschijnen om en proeve van sportieve bekwaamheid af te leg en. En hoe voldoening ons beving en onze woord- oerder op somberen toon sprak: „Het uur der ?rake is geslagen". Waarna wij hem, na veel choolmeesterachtige critiek, prompt lieten slagen. Gelukkig klopt in verreweg de meeste examina- eren en niet minder in de hun toegevoegde ge- ommitteerden, deskundigen en hoe dat meer moge eeten een hart, dat der jeugd warm gezind is. [et slachtoffer moge zich dat moeilijk kunnen oorstellen als het, zweetparelend, zich aan de verzijde van de tafel op het antwoord zit te be- innen dat het gisteren nog wist en nu niet meer inden kantoch is het zoo. Zij zijn ook jong sweest. Zij hebben hun herinneringen. Bij som- ligen hunner zijn die zelfs zoo levendig gebleven, at zij zich bij bepaalde vragen plotseling met jnlijke zekerheid bewust worden, dat zij daar >lf indertijd het antwoord op schuldig zijn ge heven. Bij anderen wekt het aanschouwen van in grimmig leslokaal plotseling het griezelige tsef op, dat zij in die eigenste omgeving indertijd Is baksteenen gezakt zijn en het toen onrecht- aardig vonden. Weer anderen herkennen een gang, laarin zij indertijd vol angst op en neer gedraafd ebben, zwartgallig den uitslag verbeidend en zich riezelige voorstellingen voor den geest roepend an de uitwerking op een gestrengen vader, die zijn jeugd schijnbaar met onverflauwden ijver n feilloos gemak zijn studies had volbracht. Nog nderen ja, zoo zijn er kunnen zelfs na zoo- eel jaren de vanouds bekende leeraarskamer, om zwijgen van het vertrek waarin rector of di- ecteur heerschen, niet zonder een lichte huivering etreden. In hun tijd waren bezoeken aan die oor- en trouwens wat erger dan nu, want de verhou- ingen waren grimmiger. Waren de examinatoren vrijer in het stellen van un eischen, een milder examensfeer zou heerschen. faar zij zijn, evenals de rechter op zijn gebied, aan toepassing van een wet gebonden. En nu zijn hun geval, met name in dat van de eindexamens an H.B.S. en Gymnasium, de eischen voor het indexamen, in die „wet" belichaamd, steeds hoo- er opgevoerd. Volgens henzelf, tenminste volgens eer velen van hen, zouden die lager moeten wor- en gesteld. Laat ons hopen dat dit binnen afzien- aren tijd gebeuren zal, t£n bate van de resultaten an het onderwijs zelf, omdat men er meer aan leeft wat minder goed te weten dan zeer veel ten alve. En omdat die hoog-opgevoerde eischen siden tot een inpompen van parate kennis in daar- oe veelal wel geschikte kinderhersens, dat te weinig jd meer laat voor eigen gedachten over het ge- lerde, voor combinatie en afleiding, voor verder nderzoek op gebieden waarvoor bijzondere aanleg belangstelling bestaan. De neiging tot opvoering an examen-eischen en tot het hechten van over- reven waarde aan hoeveelheden parate kennis be aat ook op ander onderwijs-terrein dan dat van et M.O. en V.H.O. Zjj schijnt eenigszins uit den [ollandschen aard voort te vloeien. Maar als wij at eenmaal inzien als een zwak punt moet de weg aar verbetering ook open liggen. Het doel is im- lers geenszins, een soort record bij examens te estigen en ze zoo moeilijk mogelijk te maken, Isof het een hersen-krachtproef geldt, maar een eel ander: de beste voorbereiding te geven voor de oede uitoefening van een maatschappelijke taak in et belang der gemeenschap! Dit ernstige slot zij toegevoegd aan een aanvan- elijk wat railleerende beschouwing over de exa- ïens, die toch erkennen wil dat zij inderdaad, voor erreweg de mees ten, een ware beproeving zijn. R. P. Duitsche vliegtuigen boven Engeland. Luchtalarm te Londen. STOCKHOLM, 7 Juni (D.N.B.) Gisteren over- ag is in Londen een vrij langdurig luchtalarm ev.eest. Het communiqué van de Engelsche mi- isteries van luchtvaart en binnenlandsche veilig- leid meldt dat in een stad in het Zuid-Oosten es lands en in de streek van Lenden door bommen fan Duitsche vliegtuigen eenige schade is aange- icht. [Duitsche marine-artillerie heeft, naar het D.N.B. pieldt, vannacht belangrijke militaire doelen aan de Engelsche Kanaalkust beschoten. T^VA'f-T door P. v. d. HEM. De wenschdroom van den examinandus. Is 't met uw vacantieplannen Al in kruiken en in kannen? Want het komt nu zeer nabij; Hebt ge al precies besloten, Hoe uw rustpoos wordt genoten, Als ge uittrekt naar de wei? Zoekt ge strand of zoekt ge bosschen, Om uw geest eens te verlossen Van de engheid van de stad; Gaat gij enkel luiheid zoeken, Of verdiept ge u in boeken, Kiest gij voet- of rijwielpad? Er is weelde voor u buiten. Waar de vogels voor u fluiten, Waar het zonlicht voor u schijnt; Waar de bloemen voor u bloeien Waar de koeien voor u loeien. Waar de zorg voor u verdwijnt. Laat de wind uw slapen streelen, Zie de kindren Juichend spelen Neem uw mooie kansen waar; En ik wensch u allen, vrienden Die wat rust volop verdienden Zon en vreugde met elkaar. EXTRA STERK 10 en 5 ct per rol tw Gouwe 218 (Adv. Ingez. Med.) De Indische antwoordnota aan Japan. NEW YORK. 7 Juni. De correspondent van Aneta bericht dat in de antwoordnota aan Japan bevestigd wordt dat Nederlandsch-Inöië vasthoudt aan de onafhankelijke ontwikkeling van zijn eco nomie. Wel brengt de nota tot uitdrukking dat Nederland'sch-Indië de handelsbetrekkingen met Japan in verstandige banen wensoht té ontwikke len. (United Press). De uitvoering der C. O. V. Ook een lezing over de Hohc Messe. De Christelijke Oratorium Vereeniging te Haarlem heeft Prof. Dr. G. van der Leeuw uil Groningen be reid gevonden een lezing te komen houden over de ,.Hohe Messe" van Joh. Seb. Bach, en wel op Dins dagavond 24 Juni in de tuinzaal van het Gemeente lijk Concertgebouw. Professor van der Leeuw schreef tezamen met An- thon van der Horst het kortgeleden verschenen boek „De Hoogmis van joh. Seb. Bach" en mag dus zeker een kenner bij uitstek worden genoemd van het phe- nomenale werk, dat de C.O.V. zich voorstelt op Vrij dag 27 Juni uit te voeren. De lezing, welke oorspronkelijk alleen voor de leden der C.O.V. was uitgeschreven, zal thans in beperkte mate óók voor publiek toegankelijk zijn, en wij twij felen er niet aan, of velen zullen van deze gelegen heid gebruik maken, het werk nader te leeren kennen. ONVOORZICHTIGE WIELRIJDSTER GEVALLEN. Vrijdagmiddag half drie wilde een 46-jarige wielrijdster in de Jansstraat te Haarlem haastig een bakfiets passecren. toen zij in de richting van het station reed. De ^bestuurder van de bakfiets had echter tijdig een teeken gegeven, dat hij links de Ridderstraat in wilde rijden. De juffrouw kon weliswaar met groote moeite passeeren, maar toen stootte zij tegen den trottoirband, waardoor zij viel. Zij kreeg een schaafwond aan de kin en een lichte ffersenschudding. Zij werd door leden van den Ongevallendienst behandeld en daarna per ziekenauto naar het Diaconessenhuis vervoerd. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor het cand.ex. in de geneeskunde (tweede gedeelte): mej. E. C. Engelenberg en de heeren L. G. Heilbron, L. P. Roegholt, L. L. van Woerden, D. Held. E. N. M. Boelaars. B. Dalhuysen. R. W. Stijn, R. Kalff, A. A. M. Djelantik en P. Proost. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift, getiteld „Processen in en om het ulcus duodeni" de heer Th. J. J. Suren. geb. te Leeuwarden en op proefschrift, getiteld „Het gly- cogeengehalte van het bloed" de heer A. P. M. Verheugt geb. te Mierlo. Aan de Leidsche universiteit is geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen mej. J. Boere, te Aerdenhout. Ned Vereeniging tot bescherming van dieren. Jaarvergadering in Den Haag. De Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren maakte Vrijdagmiddag te 's-Gravenhage een begin met haar jaarlijksche algemeene ver gadering, welke heden wordt voortgezet. In zijn openingsrede herinnerde de voorzitter, jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier, aan het zware verlies dat de vereeniging in het afgeloopen jaar heeft ge leden door het overlijden van jhr. L. J. Quarles van Ufford en mevrouw Van Poelgeest. Uit het jaarverslag bleek, dat het hoofdbestuur en 64 afdeelingen en haar inspecteur, met groote intensiteit op allerlei terrein werkzaam zijn, om zich aanpassend aan de omstandigheden, het lot der dieren ten goede in beïnvloeden. Een nieuwe film „Een S.O.S. voor het dier", welke steeds wordt uitgebreid, werd honderden malen vertoond. Met instemming mag worden vermeld, dat de samenwerking, die tot op heden af en toe bestond tusschen de verschillende organisaties op het ge bied van dierenbescherming, is omgezet in een vast contact, belichaamd in de Centrale Contact Commissie voor Dierenbescherming (C.CC.) waarin geen vereeniging van beteekenis ontbreekt. Zooals uit de verslagen van de hoofdbestuurs commies blijkt, werd de hulp van dierenbescher ming herhaalde malen ingeroepen door burge meesters en politie, teneinde in noodgevallen voor lichting te geven. Een regelmatige controle had plaats in circussen en bij harddraverijen, enz. Ook het toezicht op het vervoer van dieren had de volle aandacht. De pluimveemarkten werden regelmatig bezocht en het schijnt, dat langzaam maar zeker bij de rege ling van een en ander, terdege rekening zal worden gehouden met de verlangens der vereeniging. Een regelmatige controle over den toestand op het gebied van den kettinghond had plaats. Ook over dit onderwerp werden vele publicaties in het licht gegevgn, die goede vruchten afwierpen, zooals herhaaldelijk kon worden geconstateerd. In samenwerking met het Federatief Comité voor Vogelbescherming in Nederland richtte de vereeni ging zich tegen de misstanden, zooals tegen de Zuid- Limburgsche vinken-exploitatie. De werkgroep „Dierenbescherming en opvoe ding", bestaande uit 600 leden, werkzaam bij het onderwijs, heeft dit jaar evenals andere jaren, propaganda gemaakt onder haar leden en bij de leerkrachten in het algemeen. Laiidesgericht. NAAR EEN ENGELSCHE ZENDER GELUISTERD. ;-GRAVENHAGE. 6 Juni. Het Duitsche Lan- desgerïcht behandelde een zaak tegen een echtpaar in Den Haag, dat er van beschuldigd werd in de ma den December en Januari eenige malen naar een Engelschen zender geluisterd te hebben. Het echtpa; gaf de ten laste gelegde feiten toe. Het had heel goi geweten dat het in overtreding was, maar het had zijn nieuwsgierigheid niet kunnen bedwingen. De Staatsanwalt vroeg voor ieder der verdachten een boete van f 3000 en inbeslagneming van het radio toestel. De rechter veroordeelde den man tot f 1500 en de vrouw tot 1000 gulden boete met inbeslagne ming van het radiotoestel. ZICH BELEEDIGEND OVER HET DUITSCHE RIJK UITGELATEN. Een jonge boschwachter en zijn vrouw, wonende in de omgeving van Breda, hadden zich te verant woorden wegens het feit. dat zij zich op 8 Maart te genover een aantal Duitsche militairen en eenige in dienst van de Duitsche weermacht zijnde Nederlan ders beleedigend over het Duitsche rijk en de Duit sche weermarcht hadden uitgelaten. De verdachten ontkenden, doch de getuigfen drie Nederlanders cr een Duitsche onderofficier stemden in hun verkla ringen geheel overeen. De Staatsanwalt vorderde tegen den man acht en tegen de vrouw twee maanden hechtenis. De recht- ter veroordeelde de vrouw conform den eisch en den man tot zes maanden hechtenis. (A.N.P.) Minder verkeersongevallen in April Belangrijk verschil met andere maanden. 's GRAVENHAGE 6 Juni. Blijkens de recente gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft het aantal doodelijke verkeersslachtoffers voor de maand April 1941 een uiterst laag cijfer te zien, schrijft de K. N. A. C. Het aantal ernstig gewonden is zelf lager dan het sinds den aanvang der publicatie dezer cijfers ooit Is geweest. De cijfers voor de eerste 4 maanden van het Jaar zijn als volgt. (Tuschen haakjes de overeenkomstige cijfers van vorig jaar). gedood ernstig gewond Januari 44 (27) 98 (146) Februari 43 (44) 64 (120) Maart 32 (45) 98 (133) April 28 (63) 79 (148) Bij de vergelijking met de cijfers van vorig jaar dient er rekening mede te worden gehouden, dat door de ijs- en sneeuwperiode in den aanvang van 1940 het verkeer toen grootendeels was lamgelegd. Opmerkelijk is, dat terwijl over het gehcele land over de eerste 4 maanden van 1941 het aantal bij verkeers ongevallen gedoode personen daalde met 13 pet. ten op zichte van de eerste 4 maanden van 1940, het aantal daai van in de groote steden met meer dan 100.000 Inwoners geheel gelijk bleef. Relatief steeg dus het verkeersgevaar in de groote steden belangrijk, waaraan het feit niet vreemd zal zijn dat daar het verkeer niet zoo zeer ver minderd is als wel veranderd van karakter door ver vanging van motorrijtuigen door andere vervoermidde- len. In eerste instantie zal dus vooral de verkeers- opvoeding in de groote steden de volle aandacht ver dienen. Het aantal ernstig gewonden verminderde in de genoemde periode in het geheede land met 42 pet., In de groote steden met 30 pet. CENTRALE KEUKEN HAARLEM—HEEMSTEDE. Het menu van 11 t.m. 17 Juni is: 11 Juni Woensdag: spinazie (stamppot). 12 Juni Donderdag: sla (stamppot). 13 Juni Vrijdag: peulvruchtensoep. 14 Juni: Zaterdag: andijvie (staipppot). 16 Juni Maandag: spercieboonen (stamppot). 17 Juni Dinsdag: groentesoep. Sirene-geloei!. 't I» verregend, sei neef, icel ik loop 'e» .Vaar Cleaning en vraag, of er hoop is. Het costuum werd perfect En het trof neef direct Dat de Cleaning too goed èn goedkoop is. Chemisch reinigen en persen Colbert cóstuum I. 2.97 'j Regenjas2.56 ,'/y Mantelcostuumf. 2.56 Haarlem - Plein 22 li Teleloon 16761 -20220 lit H»«g (Adu. Ingez. Med.) Prijsregeling van finten. De finten, een vischsoort, die tot de haring achtige behoort, geniet op het oogenblik een veel grootere populariteit, dan vroeger het geval was. Daar het niet uitgesloten moet worden geacht, dat deze verhoogde belangstelling voor de fint tot over matige stijging der prijzen aanleiding kan geven, maakt de gemachtigde voor de prijzen bekend, dat met in gang van 5 Juni de prijzen voor finten en fintpro ducten geregeld zijn. Voor den visscher. den booker en den verwerker werden maximum-verkoopprijzen vastgesteld, térwijl voor grossiers en detaillisten maximum winstmarges zijn voorgeschreven. Kasteel „De Bruyne Horst" door den Staat aangekocht. —Naar het A.N.P. verneemt, zal het oude kasteel „De Bruyne Horst", gelegen in de Jbuurtschap Eder- veen onder de gemeente Ede, behouden blijven. Het was reeds zoo ver gekomen, dat het nagenoeg vast stond, dat dit fraaie historische kasteel onder sloopers handen zou vallen. Thans is het door den Staat aan gekocht ten behoeve van den Nederlandschen Ar beidsdienst, zoodat het in zijn geheel gespaard blijft. Bij den bakker. Ook dc bereiding van het brood heeft de onverdeelde en critischc belangstelling van de keurmeesters. (Pax-Holland) J. VAN SCHOONHOVEN ACCOUNTANT en BELASTINGADVISEUR'. RECHTHUISSTRAAT 17. TEIEF. 22792 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Heden: ZATERDAG 7 JUNI. Gemeentelijke Concertzaal: groot feestconcert Ned.-Duitsche Kuituurgemeenschap, met versterkt orkest der H.O.V., 8 uur. Frans Hals Theater: „Luchtkasteelen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Bruidegom in angst", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Als mannen op reis gaan". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: Het vliegersverhaal „D III 88", 2, 6-30 en 8.45 uur. ZONDAG 8 JUNI Gemeentelijk Concertgebouw: De levende Poppe- ikast, 3 uur. Rembrandt Theater: „Oerwereld in het Oer woud" 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Luchtkasteelen", 2, 4.15, €.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Bruidegom in angst", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Als mannen op reis gaan", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Palace: Het vliegersverhaal „D III 88", 1.30, 3.45, 6.30 en 8 45 uur. Wilhehmnastraat 22: Kerkdienst Ned. Stichting voor Buitenkerkelijke Religie, 10.15 uur. MAANDAG 9 JUNI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Zand voort: Vergadering van den gemeente raad, 4.30 uur. Nachtdienst Apotheken, De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15. Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34. Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19. TeL 12711. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5