Haarlem's Dagblad Strijd op Syrisch gebied ontbrand. Duitsche actie tegen de Britsche scheepvaart. De aanval op Syrië. Extra rantsoen suiker 8 8e JAARGANG No. 17782 igave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- igaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote jutstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- ienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. gtoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, (825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 9 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17Ms. Groentjes zie rubriek. ie» mooie Zondag in Zandvoort. Maar de regen werd spelbreker- ize correspondent te Zandvoort schrijft: Drt mocht zich Zondag weer in een druk bezoek leugen, "s Morgens was het wel eenigszins betrokken. tegen den middag klaarde het gelukkig op en n lieten zich in de badinrichtingen en op het strand ijk bruin stoven in hel zonnetje, 't Mooie weer ikte ook velen tot het nemen van een bad in zee. loeide nog wel niet in zee. doch langs de geheele zag men toch baders en zwemmers. Zeer te be- •n is het, dat de zee op dezen eersten warmen Zon- rceds een offer eischte, terwijl een tweede op het ertje aan den dood ontsnapte. (Men zie daarover in dit nummer), den namiddag joeg een donkere donderbui de be snel genoeg plaats kon hebben. De wachtende tram zoo groot, dat zelfs met extra diensten de afvoer snel genoeg plaats kon hebben. De wachtende tarm- jgiers stonden geruimen tijd in een breede rij tot in de Haltestraat. Het duurde tot ongeveer 7 uur de rij van wachtenden, die telkens weer aangroeide, 1 verdwenen was. de rijwielstallingen kwam men eveneens handen rt om allen, die nog voor de bui binnen wilden zijn, hun fiets te voorzien. etal was het haast-je-repje om weg te komen en aieesten gelukte het niet de bui die zich ernstiger aanzien, dan hij was te ontloopen. Noodgedwon- wachtten zij de bui in Zandvoort af en genoten na nog eenigen tijd van het heerlijk zachte weer, dat ia volgde. Haarlem in cijfers. den verschenen de Statistische Gegevens der lente Haarlem over het le kwartaal van 1941. Bevolkingsstatistiek. t de bevolking van Haarlem in dit kwartaal ge in is van 142695 tot 142852 hebben wij reeds ge- Per 1000 inwoners was het geboortecijfer: ari 20.2, Februari 16.7 en Maart 17.0. sterftecijfer 12.3, 19.5 en 10.0. Btigingscijfer: 49.3, 48.6 en 60.9. rtrekcijfer: 58.3, 47.1 en 52.7. een in Januari vertrokken er dus meer Haar- lers, dan er menschen van elders zich hier ves- n. vestigden zich te Haarlem in dit kwartaal 9S inlanders, terwijl er 45 weer vertrokken. Onder nen die zich hier vestigden waren 72 Duit- De randgemeenten. balans van vestiging en vertrek gaf in totaal klein verlies voor Haarlem. Er vestigden zich 1267 menschen van elders, terwijl 1285 Haarlem- vertrokken. orheen gaf de balans als regel een overschot voor lem aan. arlem bleef een aantrekkingskracht voor Am- 282 Amsterdammers vestigden zich te lem, terwijl 261 Haarlemmers Amsterdam tot iplaats verkozen. vergelijking van Haarlem en de randgemeenten jus: emcndaal: 105 Bloemendalers kwamen naar lem, 129 Haarlemmers vertrokken naar Bloe aal. Haarlem ging daarbij dus 24 inwoners ruit. imstede: Naar Heemstede vertrokken 97 Haar- ters, terwijl 117 Heemstedenaars Haarlem tot plaats kozen. Gunstig verschil voor Haarlem nebroek: 8 Benncbroekers gingen naar Haarlem, rlemmers naar Bennebroek. Gunstig verschil 3. irlcmmerlicdc gaf een surplus voor Haarlem van Isen een verlies van 1. deze cijfers blijkt, dat er een einde gekomen n de bijzondere trek der Haarlemmers naar ndgemeenten. De balans is nu vrijwel in even- Besmcttelyke ziekten. kwamen te Haarlem in dit kwartaal voor 35 len van roodvonk en 3 gevallen van diphterie. Werkloozen. de April waren te Haarlem ingeschreven 3163 loozen tegen 4216 in April 1940. Een vermin- g dus van 1053. werkloozen waren over de volgende vakken ver- idels- en kantoorbedienden 403 (328) [aalbewerkers 402 (545) iwvakarbeiders 783 (1212) •afische vakken 86 (103) rieks- en transportarbeiders 902 (851) :n tuinbouw 69 (144) lere beroepen 518 (1033) iral het aantal bouwvakarbeiders is dus sterk ld. Er waren nu 134 vrouwen werkloos, te- een jaar geleden. Bij de vrouwen»is dus een nde werkloosheid waar te nemen. 3163 in April werklooze mannen waren naar eeflijd als volgt gesplitst: •17 jaar 116 —30 jaar 790. -64 jaar 2096. jaar en ouder 161. valide werkloozen werd in die 3 maanden itaald f 622.503 legen f 758,905 in hetzelfde tijdvak 1940. de Maart waren bij de tijdelijke werkgelegen- (eheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeen heden 1625 werkloozen geplaatst, tegen 499 eind 1940. De gemeentebedrijven. Haarlemsche bedrijven leverden in dit kwartaal erleiding: 514.449 M6, tegen 557.466 in 1940. trische centrale: 11.341.563^ KWU, tegen 776 KWU. in 1940. fabriek: 7.784.307 M3. tegen 7.432.112 M3 in 1940. omzet der gasfabriek is dus nog iets gestegen, vol ge van het feit, dat er nu geen petroleum verbruikt wordt. antsoeneering heeft tengevolge gehad dat er ninder electriciteit is verbruikt, gasfabriek heeft thans 37.360 meters uitstaan .066 een jaar geleden. Jubileum C. J. van Tilburg. chef ter redactie en stadsredacteur van Haar- Dagblad, de heer C. J. van Tilburg, zal mor- Dinsdag 10 Juni. den dag herdenken waarop eertig jaar geleden zijn journalistieke loop bij hel Haarlemsche correspondentschap van igemcen Handelsblad aanving. Reeds 2'-- jaar werd hij aan de redactie van ons blad be rt en bleef daar verder onafgebroken in func- eer weinigen kennen onze stad cn haar om- g zoo goed als hij. die er sinds 1901 zijn jour- leken arbeid in verricht heeft. Met groote (ding en intelligentie heeft hij nu zooveel ja- tng aan ons blad gearbeid en hoofdredactie en •ie getuigen hier van de zeer groote waardee- lie zij voor hem en zijn werk hebben. Wegens dsomstandigheden wenscht de heer Van Til- geen officieele viering; met hem hopen wij ver twee-en-half jaar, als hij veertig jaar ïaarlem's Dagblad werkzaam zal zijn, dat ju- n-in-het-bedrijf gevierd zal kunnen worden n tijd. waarin vrede op aarde zal zijn weer- :rd. lenen die hem willen komen gelukwenschen !n dag van zijn veertigjarige journalistieke aan zullen den heer Van Tilburg Dinsdag se tusschen half vier en half zes in zijn wo- Valkenburgerlaan 23 te Heemstede, de hand cn drukken. Zaterdagavond heeft de H. O. V. een feestconccrt gegeven voor dc Neder- landsch-Duitschc Cultuurgemeenschap, onder leiding van den Gastdirigent General-Musikdirektor Karl Dammer, uit Keulen. V. 1. n. r.: De Commissaris der Provincie Noord-Holland, Mr. A. J. Backer, Mevr. Se.vss-Inquart. de Rijks commissaris Dr. Seyss-Inquart, Mevr. M. Seidel en de Beauftragte des Rcichs- kommissars für Noord-Holland, M. Seidel. (Foto Stevens) Britsche strijdkrachten en troepen van De Gaulle overschrijden de grens van Syrië en Libanon. Energieke tegenstand der Fransche legers. VICHY, 8 Juni (D.N.B.) Het Fransche ministerie van oorlog heeft Zondag het vol gende officieele communiqué uitgegeven: ..Van Palestina cn Transjordanië komende Britsche troepen en strijdkrachten van De Gaulle hebben op 8 Juni des ochtends de levantstaten (Syrië en den Libanon) aan gevallen. Volgens de eerste berichten die zijn ontvangen hebben sterke gemotoriseerde en pantscreenheden, gesteund door artillerie dc Syrische grens overschreden cn trachten zij op de naar Damascus leidende wegen op te rukken. Onze troepen van alle wapensoorten, die door den niet te kwalificeeren* Britschen en Gaullistischen aanval niet verrast zijn, doen dapper hun plicht. De gevechten duren voort. Een Britsche zeestrijd macht, bestaande uit ccn pantserschip, twee kruisers cn vijf torpe dojagers, die ten Zuiden van Beiroet kruiste, heeft in de ochtenduren aan de Libanecsche kust een contingent betrekkelijk zwakke, met machinegeweren bewapende strijdkrachten aan land gezet, welke zonder verwijl gevan gen genomen werden. Het luchtwapen van den tegenstander heeft zonder succes de vliegvel den van Damascus cn Aleppo bestookt cn dat van' Rayalt met machincgcweervuur bescho ten. Het Fransche opperbevel in Syrië en Liba non deelt mede: De Britsche troepen hebben Zondag van 3.45 uur af de Zuidelijke grenzen van Syrië en Libanon aangevallen. Zij zijn in contact gekomen met de voorhoeden, die den strijd overeenkomstig de opdracht hebben aanvaard. Het vliegveld Mezz in de buuurt van Damascus is gisterochtend door En.gclsclie vliegtuigen gebombardeerd. Er werd geen groote schade aangericht. Er zijn geen personen om het leven gekomen. Een ander communiqué van het opperbevel meldt dat de Fransche legers succesvol tegen stand bieden. Drie Britsche vliegtuigen zijn neergeschoten. Verscheidene pantserwagens zijn vernield. „De Engelschen en de aanhangers van De Gaulle hebben Syrië aangevallen, dat volgens hun be wering door Duitsche troepen zou zijn bezet", aldus een mededeeling der Fransche regeering. Een zekere meneer Catroux heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarin hij de bevolking der onder Fransch mandaat staande gebieden tot opstand tegen Frank rijk aanhitst. De Fransche regeering herhaalt wat zij reeds verzekerd heeft, n.l. dat zich geen Duitsche troe pen in Syrië bevinden. Engeland pleegt derhalve een nieuwe, ongerechtvaardigde aanvalshandeling tegen het Fransch imperium. Wij verdedigen dit imperium tot de uiterste grens van onze krachten" IN AFZONDERLIJKE COLONNES. Omtrent het verloop van dc militaire operaties in Syrië en den Libanon zijn te Vichy tot dusver nog slechts weinige bijzonderheden bekend ge worden. Uit bevoegde militaire kringen in Vichy wordt bekend dat de Engelsche aanvallen zoowel van Palestina als van Transjordanië zijn uitge gaan. Engelsche strijdkrachten hebben aanvallen in de richting van Merj Ayoum, terwijl concentraties afvallige Fransche strijdkrachten in de nabijheid van Maira worden gemeld. Het aanvalsfront strekt zich uit van Merj Ayoem in den Libanon tot in het Zuidelijk deel van Djebel Druse. Het is echter geen aaneengesloten gevechtslinie. Integendeel de vijand tracht in afzonderlijke colonnes op te ruk ken. Het gebied, waarin na den opmarsch der Britsche strijdkrachten in Syrië en den Libanon de eerste operaties plaats vinden worden door den loop van de Jordaan aangegeven, naar in Fransche mili taire kringen verluidt. Direct achter de grens is het terrein in dit gebied zeer bergachtig cn daarom zeer moeilijk. In het centrum wordt het doorsneden door het dal, iat den Libanon van den Anti-Liba- non scheidt. Verder naar het Oosten, waar het ter rein een woestijnachtig karakter aanjieemt. is beter geschikt voor militaire operaties, in het bijzonder voor het gebruik van gemotoriseerde en pantser- strijdkrachten. Er is opgemerkt dat zich strijdkrach ten der aanvallers van Deraa in de richting van Damascus in beweging hebben gesteld. De Fransche hooge Commissaris van Syrië en den Libanon, generaal Dentz, heeft het opperbevel over de Fransche troepen op zich genomen. Naar de Engelsche Berichtendienst meldt, voert generaal Wilson het opperbevel over de operaties in Syrië. Het feit der benoeming van generaal Wilson tot opperbevelhebber wordt in Fransche kringen te Vichy aldus uitgelegd dat Engeland met dezen maatregel reeds zijn masker heeft laten vallen en dat het aanvankelijke vooruitschuiven van de Fransche dissidente generaals De Gaulle en Catroux slechts een manoeuvre en een voorwendsel vormden om den onrechtvaardigen aanval te legitimeeren. BOMMEN OP BEIROET. BERN, 8 Juni. (DNB) Volgens Ofi heeft het Fransche opperbevel in Syrië het volgende bekend gemaakt. Beiroet is door de Engelschen om 15 uur 30 Zon dag met bommen aangevallen, De eerste maal zon der resultaat. Bij den tweeden aanval werden twee kleine reservoirs van de nationale petroleum ge troffen, waardoor een onbelangrijke brand is ont staan. IN HET HOOGE NOORDEN. Een ravitaillcc- ringscolonne op marsch in het Noorsche hoog gebergte. (Foto WeltbildPax Holland) Duitsch weermachtsbericht van Zondag Aan de Westkust van Schotland drie vaartuigen tot zinken gebracht. BERLIJN, 8 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Een onderzeeër onder bevel van kapitein-luitenant Hessier heeft 21.250. b. r. t. tot zinken gebracht. Daar mede heeft dit schip bij deze onderneming zeven vaartuigen van 42.641 b. r. t. vernietigd. Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht aan de Westkust van SchoUand drie gewapende vijande lijke koopvaarders van 21.000 b. r. t. tot zinken ge bracht. Twee andere groote schepen werden in de Schotsche wateren en op den Atlantischen Oceaan be schadigd. Een gevechtsvliegtuig vernielde aan de Oost kust van Engeland een vijandelijk patrouillevaartuig door voltreffers van bommen. In Noord-Afrika heeft Duitsch-Italiaansche artille rie Britsche schepen in de haven van Tobroek doel treffend onder vuur genomen. Het Duitsche lucht wapen viel met succes vijandelijke artilleriestellingen en colonnes vrachtauto's aan. Overdag noch des nachts heeft de vijand gevechts handelingen verricht boven Duitsch gebied." In aanvulling op dit weermachtsbericht verneemt het D.N.B nog het volgende: Zoowel Duitsche duikbooten als het luchtwapen melden van het strijdtooneel op den Atlantischen Oceaan en uit het zeegebied om Engeland nieuwe be langrijke successen in den handelsoorlog. Het weer machtsbericht van Zondag noemt een totaal verlies van de vijandelijke koopvaardij van 42.250 b.r.t. Hier van komen 21.250 b.r.t. op rekening van een Duitsche duikboot, die in den Atlantischen Oceaan opereert en 21.000 b.r.t. op rekening van het Duitsche luchtwapen. Evenals Zaterdag de beide groote zeeschepen van 12.500 en 15.000 b.r.t., werden ook deze Britsche vracht- booten, die vermeld worden in het weermachtsbericht van Zondag, in de wateren ten Westen van Schotland het voor de Duitsche gevechtsvliegtuigen verst verwijderde zeegebied rondom Engeland opge merkt en vernietigd. Deze doeltreffende aanvallen in het zeegebied van West- en Noordwest-Schotland toonen aan dat ook de omwegen over het Noordelijk Verontwaardiging in Frankrijk Hevige strijd aan de oevers van het meer van Tiberias. Het D.N.B. verneemt uit Vichy: Het bericht over den aanval op Syrië door Engelsche strijd krachten en troepen van De Gatille heeft in Fransche regeeringskrlngen verontwaardiging gewekt. Men constateert o.a. dat deze Britsche aanval door geen enkel motief gerechtvaardigd wordt. Het betreft hier de voortzetting van het plan om den tragischen toestand van Frankrijk uit te buiten en zijn Imperium te bemachtigen. Verder wordt verklaard dat de Engelschen bij den aanval op Syrië, precies zooals bij hun vroe gere aanvallen met gebruikmaking van valsche voorwendsels zijn opgetreden. Evenmin als er in Mers-el-Kebïr, Haitr, Dakar, Gabon, Nieuw- Caledonië Duitschers waren evenmin zijn er ook thans in Syrië Duitsche soldaten en heeft zich er ook nooit een bevonden. De aanval op Syrië kan slechts ten doel hebben dat Engeland zich op kosten van Frankrijk voor de in de Middellandsche Zee en in het Nabije Oosten geleden nederlagen wil schadeloosstellen. De Gaulle, zoo verklaart men verder, heeft her haaldelijk gezegd, dat hij niet tegen Franschen zal strijden. Deze belofte is ook opgenomen in een overeenkomst, die verleden jaar tusschen hem en Churchill is gesloten. Hij geeft dus een mooi voorbeeld, hoe hij zijn woord houdt. Verder wordt in Fransche regeeringskringen gewezen op de proclamatie van den Franschen ver rader generaal Catroux alsmede op 'n verklaring van den Engelschen gezant te Kairo. Catroux heeft in zijn proclamatie aan Syrië en den Libanon volledige souvereiniteit en onafhankelijkheid be loofd, hetgeen bij verdrag tusschen hem en de vertegenwordigers van Syrië en libanon zou wor den vastgelegd. De Engelsohe gezant te Kairo, Lampson heeft verklaard dat de blokkade tegen Syrië opgeheven zal worden; dat Syrië onder het regime van het Engelsche pond zou worden ge plaatst. In deze proclamaties is de werkelijke reden van den Engelschen aanval te lezen n.l. de vast beslotenheid van Engeland om de petroleum van Irak en zoodoende de kapitalistische belangen van de Londensche City te beschermen. De invasie in Syrië door Engelsche troepen cn door huurlingen van Engeland vormt op ondubbelzinnige wijze een vijandelijke daad tegen de Fransche souvereini teit. Tenslotte constateert men in Fransche regee ringskringen dat men in alle kalmte en koelbloe- deel van den Atlantischen Oceaan en de Hebriden vergeleken met de kortere, doch door de Britsche scheepvaart gevaarlijker geachte route door de Iersche Zee geen veiligheid bieden. „In de eerste week van Juni zijn de verliezen van de vijandelijke koopvaardij gestegen tot 158.050 b. r. t. tot zinken gebrachte tonnage" Eeu enorme drukte heerschte Zondag in liet natuurbad „Velserend" te Santpoort, waarvan men hierboven een gedeeltelijk overzicht ziet. (Foto Stevens), digheid de ontwikkeling van den toestand in Syrië tegemoetziet. FRANSCHE UITEENZETTING VAN DE SITUATIE. De plaatsvervangende secretaris-generaal bij het vice-presidentschap. Benoist Méchin, heeft, naar het D.N.B. uit Parijs meldt, Zondagavond den Pa- rijschen journalisten een uiteenzetting gegeven over den intocht van de Engelschen in Syrië. Be noist Méchin zeide hierover o.a. het volgende: De Engelsche aanval is begonnen van het Zuiden uit. Op het oogenblik zijn er hevige gevechten gaande. Zoo wordt er op beide oevers van het aan de grens met Palestina gelegen meer van Tiberias fel gestreden. Het is den Engelschen gelukt het grensstation Deraa in te nemen. In de gevechten aan de kust hebben Fransche strijdkrachten de Engelschen bij Kunaitra tegengehouden en de kustweg onbe gaanbaar gemaakt. Zes Engelsche pantserwa gens en drie Engelsche vliegtuigen werden ver nield en voorts werden er Engelsche krijgs gevangenen gemaakt. Voor Beiroet zijn een Engelsch slagschip, drie kruisers en andere lichtere zeestrijdkrachten verschenen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten hebben zij echter de stad zelf nog niet gebombardeerd. De proclamatie van Catroux noemde Méchin rechtstreeksch verraad. Hij zeide dat deze onafhan kelijkheidsverklaring noch op de bevolking van Syrië, noch op die van Libanon eenigen indruk ge maakt heeft. Het doel van den Engelschen aanval is er duidelijk op gericht, een nieuwen toegang te krijgen tot de petroleum in Irak De Engelsche pro- pagandaleugens. dat zich Duitsche vliegtuigen en strijdkrachten in Syrië bevonden, wees Benoist Méchin opnieuw duidelijk en krachtig van de hand. Duitsche vliegtuigen hebben in ieder geval het recht zich ^4 uur in de havens van een neutraal land op te houden. In wérkelijkheid bevinden zich in Syrië slechts enkele vliegtuigen van Duitsche nationaliteit die niet meer gerepareerd kunnen worden. De nieuwe Engelsche overval op het Fran sche koloniale rijk is duidelijk bewezen, daar er ook reeds Engelsche krijgsgevangenen gemaakt zijn. Evenals in Dakar, Gabon en Mers-el-Kebir, bevond zich in Syrië geen enkele Duitsche soldaat. Churchill, zoo betoogde Méchin, heeft bovendien "wederom zijn aan De Gaulle gegeven woord gebro ken. Destijds immers heeft hij aan De Gaulle ver zekerd nooit Fransch gebied door Franschen te zullen laten aanvallen. De gebeurtenissen van he den zijn niet alleen uiterst ernstig, doch van bij zonder groot belang voor de positie van Frankrijk. De Fransche soldaten, die thans in Syrië vallen, sterven voor de grootheid van Frankrijk. Zij strij den tegen een aanvaller die op laffe wijze misbruik maakt van den toestand, waarin Frankrijk op het oogenblik verkeert BOODSCHAP VAN PéTAIN. De Fransche staatschef maarschalk Pétain heeft, de volgende boodschap voor de Franschen in de Levant gericht aan den Hoogen Commissaris en opperbevelhebber in Syrië generaal Dentz: Franschen van dc Levant. De landen, waar gij leeft en voor welker welvaart gij sedert lange ja ren hebt gewerkt, zijn thans het voorwerp van een niet te kwalificeeren aanval. Deze aanval wordt, evenals in Dakar, geleid door Franschen die zich geschaard hebben onder de vanen van den opstand. Gesteund door de Britsche im periale troepen schrikken zij er niet voor terug het bloed van hun broeders te vergietenfdie de eenheid van het imperium en de Fransche sou vereiniteit verdedigen. Tegenover de smart, die door dit feit veroorzaakt wordt, kan het vrije Frankrijk in alle stelligheid den trots plaatsen niet het eerst de wapen te hebben opgeheven tegen zijn voormalige bondgenooten. Thans evenmin als in Mers-el-Kebir. in Dakar of in Sfax. Voor het ge weld kwam de list. Sedert eenige dagen beweerde inderdaad de propaganda, die het voorwendsel smeedde voor den aanval, dat de Duitsche troepen in grooten getale in onze Levanthavens aan land gingen, dat Frankrijk op het punt stond Duitschland de gebieden uit te leveren, welker verdediging ons is toevertrouwd. Gij. die ter plaatse zijt. weet dat alles onwaar is. gij weet dat de enkele vliegtuigen, die op deze gebieden een tusschenlanding hebben gemaakt, thans uit Syrië zijn vertrokken, met uit zondering van vijf of zes, die niet meer in staat zijn om te vliegen. Gij weet dat er geen enkele Duitsche soldaat, noch in Syrië noch in den Li banon is. Gij zijt dus het voonverp van een hoogst ongerechtvaardigden aanval, waartegen ons gewe ten in opstand komt. Eerst thans wordt de Fran sche souvereiniteit in den Libanon voor de eerste maal bedreigd, dat kunt gij van mij gelooven. Uw Hooge Commissaris heeft het u ook reeds tweemaal gezegd. Ik herhaal het voor u. Gij strijdt voor een rechtvaardige zaak. voor de zaak van de onaan tastbaarheid van de gebieden die de geschiedenis aan het vaderland heeft toevertrouwd. Gij zult ze weten te verdedigen. Mijn wenschen en die van geheel Frankrijk begeleiden u". (w.g.) PHILIPPE PéTAIN. (D.N.B.) 's-GRAVENHAGE, 9 Juni. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat een extra rantsoen suiker van één kilogram, te gebruiken bij den inmaak, beschikbaar wordt gesteld. In verband hiermede wordt de geldigheidsduur van de met „42" genummerde bon van de bonkaart algemeen van vier weken ingekort tot twee weken. Bon „42" geeft derhalve niet. zooals dezer dagen is bekendgemaakt tot en met 6 Juli a.s., doch slechts tot en met Zondag 22 Juni a.s. recht op het koopen van één kilogram suiker, waarna voor het tijdval»,van Maandag 23 Juni tot en met Zon dag 6 Juli a.s. wederom een bon ter verkrijging van één kilogram suiker zal worden aangewezen. In totaal wordt dus gedurende het vier-wekelijksche tijdvak van 9 Juni tot en met 6 Juli a.s. twee kilogram suiker beschikbaar gesteld, terwijl het ge bruikelijke rantsoen één KG per vier weken be draagt. HEDEN: 8 EAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1