Haarlem's Dagblad let stijgend gasverbruik. Convooien aan de Schotsche kust en in het Kanaal van Bristol bestookt. Duitsche luchtmacht boven Midden-Engeland. Japan zou delegatie willen terugroepen. Verbitterde tegenstand der Franschen in Syrië. Een driejaarlijksche Breerooprijs 58r JASRGÏNG No. 17785 Jiigave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Jitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro diens! 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. [elefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie I0600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen x Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede D0NDÈRD5G 12 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.1714- Groentjes zie rubriek. jfers over Haarlem en omgeving Wij hebben reeds medegedeeld dat de hoeveel- nd gas die de Haarlemsche fabriek in het le ivartaal van 1941 heeft geproduceerd belangrijk rooter is geweest dan in de overeenkomstige 3 aanden van 1940. Dit niettegenstaande de met 1 Januari jl. inge leide rantsoeneering. Nu werden 7.784.307 M3. gas geproduceerd tegen 131.353 M3. in dezelfde drie maanden van het vo- je jaar. Een vermeerdering dus van 352.954 M3. aar daarbij komt nog het feit dat er nu, als een olg van de gedwongen verduistering, alleen te aarlem 667.277 M3. gas minder erbruikt zijn er de straatverlichting. (687.248 M3. tegen 19.971 3). Het particuliere verbruik is dus ook met die 7.277 M3. toegenomen. Met de hierboven ge- emde 352.954 M3. komen wij dus tot 1.020.231 M3 Een zuivere vergelijking kunnen wij niet ma- i omdat niet bekend is hoeveel gas dit jaar in buitengemeenten minder verbruikt is voor de aatverlichting. Daarbij komt nog dat nu voor het rst de gemeente Heemstede een gedeelte n het gas dat zij aan haar ingezetenen verkoopt n Haarlem heeft betrokken. In dit kwartaal was 289.000 M3. Geheel onverwacht komt de toeneming niet, ant al is er een ranlsoeneering ingevoerd, ieder oolit dezelfde hoeveelheid gas verbruiken als in t vorige jaar. Dan moet bedacht worden dat de «fabrieken nu meer afnemers hebben dan ver- [en jaar, daar de concurrentie van de petroleum eggevallen is. Op 1 April 1940 had de gasfabriek Haarlem 35066 gasmeters uitstaan en op 1 April !1 37360. Het aantal klanten vermeerderde dus j; 2294 of niet minder dan 4!4 pet. In de omlig- nde gemeenten, waar het Haarlemsche gas ge- uikt wordt, zal zich wel hetzelfde verschijnsel ordoen. Bovendien hebben velen, die verleden ir nog op petroleum kookten, nu een extra rant en gas toegewezen gekregen. Interessant is uit de cijfers die de Statistische Ge- ivens der gemeente Haarlem over het gasver- nik geven na te gaan hoeveel het vermeerderde sverbruik in de verschillende gemeenten is ge lest. Te Haarlem werden door particulieren in het kwartaal van 1940 verbruikt 5.063.844 M3., te- n 5.649.874 M3. in 1941. Een vermeerdering dus 586.030 M3. Dit is 11.7 pet. Set gasverbruik te Bloemendaal steeg van 4.775 M3. in het le kwartaal van 1940 tot 599.922 I, in 1941. De vermeerdering was dus slechts on- duidend. Dit is evenwel te verklaren uit het feit Bloemendaal's gasbedrijf in het verleden veel nder dan Haarlem de concurrentie van de petro- im ondervond. in Zandvoort steeg de omzet van 295.150 M3. 341.760. Een toeneming dus van 46.610 M3. of pet. In verhouding is de toeneming op het platteland 3 grooter. Haarlemmermeer steeg van 183.511 M3. 243.536 M3. Toeneming ruim 32 pet. Haarlem- riiede c.a. gebruikte nu 44.328 M3. tegen 39.944 in het eerste kwartaal van 1940. Toeneming 5 pet. Ongeluk le Haarlem. len 4-jarig meisje aan de gevolgen van een aanrijding overleden. Iel vierjarig meisje A. W. had Woensdagmiddag, n het bij het spelen in de Cremerstraat te Haar- i van het trottoir liep, het ongeluk tegen een li langzaam rijdende bakfiets van een groenten- ndelaar te botsen, waarbij het meisje een schijn- sr onbeduidend wondje boven het linkeroog kreeg, nige uren later is zij echter in de ouderlijke woning i de gevolgen overleden. De bestuurder van bakfiets heeft geen schuld aan dit ongeluk. 'raiiilijn Haarlem—Leiden 60 jaar. Vrijdag de vlag op de wagens. Ter gelegenheid van het feit, dat het Vrijdag 13 ni zestig jaar geleden is, dat de tramdienst Haar- l—Leiden geopend werd, zal van de gebouwen der atschappij de vlag worden uitgestoken. Ook de mwagens en autobussen zullen met vlaggetjes rden versierd. Zooals men weet ligt het niet in de loeling, dit feit feestelijk te herdenken. iciëtcit „Vereeniging" te Haarlem. Samenstelling van het gewijzigde bestuur. de dezer dagen gehouden algemcene vergadering de sociëteit ..Vereeniging" te Haarlem, werd het iuur aangevuld. >e verdecling van de bestuursfuncties is als volgt Vogelzang (voorzitter), P. G. Kühpe (vice-voorz. ens commissaris over personeel), J. R. Yetsenga Tclaris), C. A. Anink (Penningmeester), Ph. A. num (commissaris voor de consumptie), D. P istra en Jac. Klerk, beiden commissaris voor de louwen en inventaris. Irutale Jnbraak le Bloemendaal. transportfietsen werden 12 buitenbanden gestolen. ij de politie van Bloemendaal werd aangifte ge- n, dat in een bewaarplaats van transportrijwielen •genaamde carriers) aan den Verbindingsweg te emendaal en eigendom van een bakkerij, een bru- inbraak had plaats gehad. Vermoedelijk in den a avond hebben inbrekers zich tot de bergplaats ?ang verschaft door het inslaan van een ruit. Van schillende carriers werden de buitenbanden ge- •onteerd, die als welkome buit door de inbrekers rden meegenomen. In totaal werden twaalf banden tolen. e recherche stelt een onderzoek in welke inbre- 3 op deze brutale wijze aan het werk zijn geweest. JEUGDHERBERG ..DE PEEL". )e jeugdherberg „De Peel" te Helenaveen wordt Rüi a.s. geopend. Deze jeugdherberg, die plaats Qt aan 33 jongens en 24 meisjes, 'ligt op een angrijke en mooie route door het Limburgsche Arabisch vrijheidsstrijder op het oorlogspad. Station voor olieleiding opgeblazen. Polgens te Aleppo uit Palestina ontvangen be aten heeft de bekende Arabische vrijheidsstrijder utsi Kaukdsji. dien de Engelschen onlangs bij tstek ter dood veroordeeld hebben, met zijn nschen een station van de olieleiding opgeblazen twee andere punten van de leiding zwaar be- adigd. (DNB) Duitsch weermachlsbericht: Luchtaanvallen op Mersa Matroeh. BERLIJN, 11 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het gebied van de Middellandsche Zee heb ben formaties Duitsche gevechtsvliegers van nieuwe steunpunten uit met goed succes de Brit sche olie opslagplaatsen en haveninstallaties van Haifa aangevallen. Er ontstonden verscheidene ontploffingen en branden. In Noord-Afrika bestookte Duitsch-Italiaansche artillerie Britsche batterijstellingen bij Tobroek en dwong den vijand het vuren te staken. Succesvolle aanvallen van het Duitsche luchtwapen waren gericht op Mersa Matroeh. In barakken en benzine opslagplaatsen ontstonden verscheidene branden. Gevechtsvliegtuigen hebben aan de Schotsche Oostkust en in het kanaal van Bristol twee krach tig beschermde convooien aangevallen en hieruit twee koopvaardijschepen met in totaal 10.900 b.r.t. tot zinken gebracht en vijf andere vracht- booten en tankschepen zoo zwaar beschadigd dat aangenomen kan worden dat nog meer scheeps- ruimte verloren is gegaan. Bij de luchtaanvallen op haveninstallaties aan den Noordelijken uitgang van het Kanaal van Britstol konden eenige groote en talrijke kleinere branden worden waargeno men. Overdag noch des nachts werden door den I vijand gevechtshandelingen boven het Duitsche rijksgebied verricht. Bij het tenuitvoerleggen van operaties op Kreta hadden de commandant van een divisie bergjagers generaal majoor Ringel alsmede de kolonels Jais.. Utz en Krakau, als commmandanten van regi menten bergjagers en de commandant van een regiment berggeschut, luitenant kolonel Wittmann met de onder hun bevel staande troepen, een beslissend aandeel". Vliegvelden aangevallen. BERLIJN, 12 Juni (D.N.B.) Duitsche gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke objecten in Midden-Engeland en een aantal vliegvelden op het Britsche eiland met succes aangevallen. Men kan aannemen dat aanzien lijke verwoestingen zijn veroorzaakt. De Britsche Berichtendienst maakt bekend dat de activiteit der Duitsche luchtmacht zich in den af geloopen nacht over een „tamelijk groot gebied'' van Engeland uitstrekte. Bijzonderheden waren nog niet bekend. In de Midlands en in het Noorden en Oosten van Engeland moet „eenige schade" zijn aan gericht. Voorts maakt het Britsche ministerie van lucht vaart bekend dat Woensdagavond in het Zuid-wes ten van Engeland een aantal bommen is neergewor pen. BRITSCHE TOESTELLEN BOVEN WEST- EN NOORD-DUITSCHLAND. BERLIJN, 12 Juni (D.N.B.) In den afgeloopen nacht zijn vijandelijke -vliegtuigen in verspreide linie boven West- en Noord-Duitschland verschenen. Zij richtten hun aanvallen in hoofdzaak op het industrie gebied van Rijnland en wéstréien. Dc vijand liet een aantal brisant- en brandbommen vallen, waar door eenige perginen getroffen worden en eenige schade werd aangericht. Volgens dc tot dusverre ont vangen berichten zijn twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. Japan en Ned. Indi'ê. TOKIO, 11 Juni (DNB) In een zitting die ruim vier uur geduurd heeft heeft het Japanschc kabinet naar officieel wordt medegedeeld, de definitieve houding van Japan tegenover Ned.-Indië vastge legd. De publicatie van de nieuwe instructies voor de Japansche delegatie zou binnenkort verwacht kun nen worden. In welingelichte kringen verluidt, dat besloten is tot terugtrekken van de Japansche delegatie en dat alle daaruit voortvloeiende gevolgen besproken zijn. HEDEN: 8 PAGINA'S Lord Beavcrbrook verwacht krachti ger Duitsche luchtaanvallen. Eerste rede van den minister in het Hoogerhuis. ,Wij hebben alle reden ons voor te bereiden op v. erdere sterkere luchtaanvallen", zoo heeft de Brit sche minister Lord Beaverbrook, die in deze kwa liteit voor de eerste maal in het Hoogerhuis sprak, erklaard. De minister gaf uitdrukking aan de meening dat Engeland is voorbereid op deze ver sterkte aanvallen. Met betrekking tot een door Lady Astor gestelden eisch tot het treffen van betere maatregelen voor de behoeften der burger bevolking na luchtaanvallen, merkte Lord Beaver brook op dat de productie veel belangrijker was aan het resultaat van de luchtaanvallen op de burgerbevolking. De productie moet namelijk onder alle omstandigheden in stand gehouden worden. (DNB) Gespannen betrekkingen tusschen Frankrijk en de Yer. Staten. Het onderhoud van Hull met den Franschen ambassadeur. Uit Washington verneemt het ANP: Staatssecre taris Huil heeft tijdens zijn onderhoud met den Franschen ambassadeur in Washington, Henry Haye, waarbij deze uitdrukking gaf aan de veront waardiging van Frankrijk over den niet-geprovo- voceerden aanval van Engeland op Syrië, een nieuwe, ernstige waarschuwing gericht aan de re geering in Vichy betreffende de voortzetting van ae samenwerking met Duitschland. Frankrijk zou generlei tegenstand hebben geboden tegen Duitsche bezetting van de militaire en luchtsteunpunten in Syrië. Huil duidde bij deze gelegenheid op de mogelijkheid dat ook in andere Fransche bezet tingen een soortgelijke situatie zou kunnen ont staan. In diplomatieke kringen le Washington heeft de scherpe verklaring van Huil groot opzien gebaard. Ei wordt de aandacht op gevestigd, dat de Fransch- Amerikaansche diplomatieke betrekkingen uiterst gespannen zijn. Geheime zitting van het Britsche kabinet. Voorstel tot bijcenroeping der dominiale ministers. De Britsche Berichtendienst deelt mede dat gister middag een geheime zitting is gehouden door het En gelsche kabinet. In deze zitting werd voorgesteld alle dominiale ministers bijeen te roepen voor een confe rentie. Churchill zou hebben geantwoord dat hij wel iswaar een dergelijke ontmoeting verwelkomen zou, maar dat dit toch met moeilijkheden verbonden is, aangezien nauwelijks alle dominiale ministers tege lijkertijd in Londen zouden kunnen aankomen. (D.N.B.) Ontploffing in Servische citadel. Honderden dooden en gewonden. Een zwaar ontploffingsongeluk heeft zich, naar het DNB meldt, voorgedaan in een Servische opslagplaats van buitgemaakt materiaal in de mid- deleeuwsche citadel van de Servische stad Semen- dria (Smederovo). Het ongeluk heeft eenige hon derden dooden en gewonden geëischt onder de burgerbevolking. De stad heeft ook te lijden ge had. De schade gaat echter niet uit boven den gebruïkelijken omvang. De citadel zelf bleef in hoofdzaak behouden. De Duitsche weermachtsauto riteiten hebben, gesteund door Servische hulp organisaties, overal terstond helpend ingegrepen. De redevoeringen van Mussolini en Darlan. Commentaar der Wilhelmslrasse. Het DNB meldt: De Dinsdag gehouden rede van Mussolini voor de fascistische en corporatieve Ka mer heeft in politieke kringen te Berlijn uiteraard de grootste opmerkzaamheid gevonden. Men be wondert hier vooral de grenzelooze openhartigheid, waarmee de leider van de Italiaansche regeering zijn volk de onverbloemde waarheid heeft gezegd door vrij en open ook zijn standpunt te bepalen tegenover de in den loop van den oorlog ontmoete tegenslagen. Daarmede heeft Mussolini zoo verklaarde men gisteren in de Wilhelmstrasse tevens ook Chur chill gelogenstraft, die gisteren in zijn rede be weerde dat de leiders van de asmogendheden iets dergelijks niet konden wagen. Ook de vermaning, die de Duce den Ver. Staten ten deel liet vallen, is in politieke kringen alhier met bijval vernomen. De Ver. Staten mogen de reorganisatie van Europa opvatten zooals zij willen, deze zal toch volgens den wil van Europa gestalte aannemen. Evenals de politiek van Poincaré ten slotte het ontwaken cn de versterking van het Duitsche nationalisme heeft veroorzaakt, zoo mag men thans den heer Roosevelt dankbaar zijn. om dat zijn optreden de volken van Europa eindelijk ertoe heeft gebracht ernst te maken met de eenheid van Europa. Hoe moeilijk de Ver. Staten het Europa bij zijn reorganisatie maken, des te energieker zal Europa deze taak aanvatten en des te grondiger haar volbrengen. De uiteenzetting van Mussolini over de hervor ming van het Zuidoosten van Europa en vooral het feit der bezetting van Griekenland door Itali aansche troepen noemde men in politieke kringen alhier een teeken, dat Griekenland, hetwelk tot dusver door Londen tot de Britsche „leefruimte" werd gerekend, van nu af niet meer in de Engelsche sfeer gelegen is. Een ANP-bericht uit Berlijn meldt: Admiraal Darlan heeft uiting gegeven aan de overtuiging dat geenszins eenigerlei gevoelens, maar natuurlijke elementen aan Frankrijk geen andere keus laten dan te zorgen voor een dus danige verhouding met den overwinnaar Duitsch land. dat een vrede gunstige vooruitzichten voor het bestaan van Frankrijk biedt. Aldus is in de Wilhelmstrasse de Dinsdag ge houden radiorede van den plaatsvervangenden Franschen premier gekwalificeerd. Men wees hier voorts op Darlan's betoog dat dit beschouwd moet worden als voorwaarde voor samenwerking tus schen de Europeesche volken die Frankrijk niet kan ontberen. Met betrekking hiertoe noemde men in Berlijnsche politieke kringen de rede van Dar lan een beroep op de Fransche bevolking om de oogen niet te sluiten voor deze waarheden en feiten en zag er het streven in voor de Duitsch-Fransche betrekkingen een sfeer te scheppen waarin Duitschland, zoodra er vrede komt, Frankrijk niet meer als een latenten tegenstander behoeft te beschouwen. Melkdrinkende schoolkinderen te Haarlem Het aantal is nog te gering Deze week is te Haarlem nadat er een periode var. stilstand is geweest omdat het moei lijk was melk voor dit doel te krijgen de ver strekking van schoolmelk weer hervat. De moei lijkheden zijn overwonnen, de zekerheid bestaat thans dat de kinderen op de Haarlemsche scholen ongestoord vier dagen per week hun 1/4 Liter melk kunnen drinken. Alleen is het jammer dat de deelneming thans nog niet bijzonder groot is Er is verleden jaar een tijd geweest dat 9000 kinderen van de schoolmelk profiteerden. Deze week blijft men daar ver on der. omdat de verstrekking op enkele scholen nog niet geregeld was, maar dat bezwaar is de volgen de week uit den weg geruimd. Maar ook al wordt op die scholen de volgende week melk gedronken, dan komt men nog niet aan de 9000. De oorzaak daarvan ligt in hel feit dat de ver goeding die de ouders der kinderen voor de melk moeten betalen wat hooger gesteld moest worden, daar de prijs van de melk naar boven gegaan is. De gemeente mag op de schoolmelk geen geld bij leggen, zoodat voor een sluitende rekening gezorgd moet worden. De opzet is nu zoo dat de onvermo- genden heel weinig behoeven te betalen, maar de beter-gesitueerden iets meer. Dat wil dus zeggen, dat de verstrekking slechts ongestoord kan plaats hebben als de beter-gesitueerde ouders zich niet afzijdig houden. Doordat dc gemeente een veel lageren prijs voor dc melk betaalt dan de huismoeders was net mo gelijk de regeling zóó te maken dat zelfs de ouders met dc hoogste inkomens voor de schoolmelk niet meer betalen dan 16 cent per Liter. Dat is in elk geval nog 3 cent beneden den gewonen verkoop prijs, want die is voor flesschen-melk immers 19 cent. Bovendien is er nog een ander voordeel. De kin deren behoeven slechts eens in de twee weken een melkbon mede te brengen. Daarvoor krijgen zij dan 8 keer 1/4 Liter, dus 2 Liter, terwijl die bon slechts geldig is voor 1 3/4 Liter. Een gunstig ver schil van 1 4 Liter pc- me'kbon. De bewering dat dc ouders dus even goed hun kinderen thuis de melk kunnen geven gaat dus niet op. De beter-gesitueerden moeten dus overtuigd wor den van het feit dat er voor hen geen bezwaar is om hun kinderen te laten deelnemen aan het drin ken van dc melk op school. Tc meer niet. omdat het juist daardoor mogelijk wordt dat kinderen van onvermogonden de melk voor enkele centen krijgen. Er zit dus ook een sociale kant aan deze zaak. De kinderen van de beter-gesitueerden zullen ook buiten dc schoolmelkregeling om hun glas melk ook wel thuis krijgen, maar als die ouders hun kinderen toch opgeven voor de schoolmelk. hebben zij de voldoening er toe medegewerkt te hebben dat ook de kinderen van onvermogendon, ook de melk krijgen, die voor hun gezondheid van veel be lang is. Het zou gewenscht zijn dat het aantal der school- melk-drinkende kinderen binnen korten tijd niet alleen weer het oude getal van 9000 bereikt heeft, maar nog daar bovenuit gaat. OPVOLGER VAN LORD LLOYD STOCKHOLM. 11 Juni. In het Engelsche Lagerhuis is vandaag bekend gemaakt dat als op volger van den overleden Lord Lloyd Sir Malcolm Robertson benoemd is tot voorzitter van den British Council. (DNB) Zeegevecht bij de Libanee sche kust. De fraaie toegangspoort mei ophaalbrug van het kasteel Doorwerth te Arnhem, waarin het Leger museum is gevestigd, dat binnenkort naar Leiden zal worden overgebracht. (Foto Pax Holland) Het D.N.B. verneemt uit Vichy: Het Fransche ministerie van Oorlog deelde gis teravond over de militaire situatie in Syrië mede dat in den middag van den tienden Juni en in den ochtend van den elfden Juni de Engelschen, na versterking van hun stellingen en in het veld brengen van nieuwe strijdkrachten felle aanvallen hebben ondernomen op de Fransche posities. In het Zuiden van den Libanon gelukte het Austra- lischen troepen met steun van de artillerie van een sterk eskader, dat door de Fransche weer standscentra onophoudelijk onder vuur genomen werd, langs de kust ten Noorden van de rivier Litana lichtelijk op te rukken. De Fransche troepen bieden, ondanks zware verliezen, aan den in aantal superieuren tegenstander verbitterden tegenstand. Ten Westen van het Hermongebergte moesten de Fransche strijdkrachten, die Merdzj Ajoem verde digden. teruggenomen worden naar de hoogte van Asbaja. Tusschen den Hermon en de Djebel Droes hebben Fransche afdeeiingen Dinsdagmiddag met steun van het luchtwapen verscheidene succes volle afzonderlijke aanvallen uitgevoerd en ten Zuiden van Kissuje den tegenstander, die tracht op te rukken naar Damascus, tegengehouden. De strijd ging hier Dinsdag voort. Verbitterd verdedigen de Fransche troepen zich tegen de felle, door pantser wagens ondersteunde aanvallen der vijandelijke infanterie. Een uit Irak oprukkende Britsche pantserafdee- ling is met Fransche troepen aan de Syrische grens bij Aboe Kemal in contact gekomen. Het Fransche luchtwapen grijpt overal buitengewoon doeltref fend in de defensie in door de strijdkrachten te land en de scheepseenheden van den tegenstander met bommen te bestoken. Op 8 en 9 Juni zijn 9 Britsche vliegtuigen neer geschoten. Het aantal van de op 10 en 11 Juni vernietigde Britsche machines kon nog niet wor den vastgesteld. Naar Reuter meldt hebben de Britsche troepen en de strijdkrachten van De Gaulle ten Zuiden van Damascus tegenstand ontmoet. Verder wordt be vestigd dat de door de marine in Syrië aan land gezette troepen op een „tamelijk hardnekkigen te genstand" zijn gestuit. Het Fransche persbureau Ofi meldt uit Beiroet: „Maandagmiddag kruisten twee torpedobootjagers der Fransche Levantvloot voor de Libaneesche kust ter hoogte van Saids, toen zij in het Zuidwesten op een afstand van 20 K.M. drie Engelsche torpe dobooten zagen die in noordelijke richting voeren. Onze schepen begonnen onmiddellijk den strijd. Na eenige minuten zag men op een der vijandelijke schepen een sterke rookontwikkeling. Twee Engel sche torpedobooten trachtten het getroffen vaar tuig achter een rookgordijn te verbergen en zetten den strijd voort. Zij werden gesteund door nieuwe Britsche schepen. Onze beide schepen zetten koers naar Beiroet en trachtten aan de beschieting dooi de vijandelijke vaartuigen te ontkomen. Door het vuur van onze jagers werd het voorste der achter volgende vijandelijke schepen getroffen: Het maak te plotseling zware slagzij en verdween achter een rookgordijn". LUCHTAANVAL OF BEIROET. De haven van Beiroet is blijkens een A.N.P.- bericht uit deze stad in den nacht van Dinsdag op Woensdag herhaalde malen door de Royal Air Force aangevallen. Het afweergeschut trad in wer king, zoodat de Britsche bombardementsvlieg tuigen van koers moesten veranderen cn hun doe len niet vonden. De meeste bommen vielen in het water en richtten geen schade aan. FRANSCIIE MILITAIRE KRINGEN TEVREDEN. Een D.N.B.-bericht uit Vichy deelt mede: Ook gisteren toonde men zich in Fransche militaire kringen zeer voldaan over het verloop van de ope raties in Syrië. Als voornaamste indruk noemt men het feit. dat op het geheele front tegenstand wordt geleverd en dat de Fransche posities konden wor den gehouden. Voor de eerste maal worden thans ook gevechten aan de Syrisch-Iraksche grens ge meld. Zoo is in de buurt van Aboe Kemal aan den Euphraat, op het punt waar deze rivier de naar Tripolis loopende Fransche petroleumleiding snijdt, met steun van de artillerie een aanval gedaan op een gemotoriseerde vijandelijke afdeeling. Reeds is verbinding tot stand gebracht met de Fransche verdedigingsstrijdkrachten. Aan alle fronten heb ben de Engelschen aanzienlijke verliezen geleden. Talrijke vijandelijke pantserwagens werden ver nield en een aantal Britsche vliegtuigen neerge schoten. In militaire kringen alhier legt men den nadruk op den schitterenden strijdgeest der Fransche troe pen, waarop de Engelschen blijkbaar niet gerekend hebben. ENGELSCHE VLUCHTELINGEN OP TURKSCH GEBIED. Uit Ankara verneemt het A.N.P. dat in het Turk- sche Sandjak van Alexandrië uit Syrië gevluchte Engelschen aangekomen zijn. Zij verklaarden dat de Fransche autoriteiten tegenover hen volstrekt correct zijn geweest maar dat de Arabische bevol king na het bekend worden van den Britsehen in val in Syrië een zoo vijandige houding had aange nomen dat het leven der Engelschen bedreigd scheen. Zij moesten derhalve ijlings uit Syrië ver trekken. 1 Voor fooneelschrijvers. 's-GRAVENHAGE, 11 Juni. Dc secretaris generaal van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten deelt mede, dat ingesteld is een driejaarlijksche prijs ter herinnering aan onzen grooten Nederlandschen looneelschrijver Breeroo. Te beginnen met 15 September 1942 zal deze prijs, waaraan een bedrag van f 3000 is verbonden, telkens na drie jaar worden toegewezen als er kenning van een bewondering voor het gezamen lijke werk van een Ncderlandsche tooneelschrijver wien door hot departement deze prijs waardig wordt geoordeeld. Uiterlijk bewijs van erkenning en blijvend tee ken ter aansporing zijn de uitreiking van een eere penning met den beeldenaar van Breeroo. De beoordecling geschiedt door den leider van hot dramaturgisch bureau der afdeeling theater en dans van het departement van Volksvoorlichting cn Kunsten. (A.N.P.) Ontbinding van den Nederlandschen Opbouwdienst. Uitvoeringsbesluit verschenen. 's-GRAVENHAGE. 12 Juni. In de Staatscou rant is heden opgeribmen het volgende uitvoerings besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van algemcene zaken betreffende de ont binding van den Nederlandschen opbouwdienst Art. 1. Het op 21 Maart 1941 bij den Nederl. Opbouwdienst ingedeelde personeel wordt geacht op dien datum den dienst te hebben verlaten. Art. 2 De werkzaamheden van het afwikke lingsbureau van den Nederlandschen Opbouw dienst moeten uiterlijk op 30 September 1941 zijn beëindigd. Art. 3 Het bij het afwikkelingsbureau van den Nederlandsehe Opbouwdienst ingedeelde personeel wordt, zoolang het als zoodanig dienst doet, bezol digd naar de regelen, wleke op 21 Maart 1941 bij den Nederlandschen Opbouwdienst golden. Art. 4. (1) Aan het personeel van den Neder landschen Opbouwdienst. het in artikel 3 bedoelde personeel daaronder begrepen, worden bezoldiging en toelagen uitbetaald tot en met den dag van vertrek. (2) Bovendien ontvangt het kader een uitkeering ten bedrage van: a. twee maanden bezoldiging, c.q. vermeerderd met toelagen, indien het vier maanden of langer bii den opbouwdienst is werkzaam geweest; b. een maand bezoldiging, c.q. vermeerderd met toelagen, indien het korter dan vier maanden bU eten opbouwdienst is werkzaam geweest. Art. 5. (1) Aan het gezin en de verwanten van het personeel, dat niet overgaat naar den Nederlandschen Arbeidsdienst, die in het genot waren van kostwinnersvergoeding, wordt de laat stelijk aan hen toegekende kostwinnersvergoeding, uitbetaald tot en met het einde van de kalender- week, volgende op die, waarin het vertrek plaata had. (2) Ten aanzien van de in het eerste lid be doelde personen, die op het einde van de week, volgende op die. waarin het vertrek plaats vond, nog geen inkomsten hebben verkregen of loon- gevenden arbeid hebben kunnen aanvaarden, wordt de kostwinnersvergoeding doorbetaald tot en met den dag voor dien, waarop zij zoodanigen arbeid hebben kunnen aanvaarden, doch uiterlijk tot en met het einde van de vierde kalenderweek, volgende op die. waarin het vertrek plaats had. (3) Aan ongehuwden. wien een vergoeding voor ongehuwden is toegekend, kan deze vergoeding worden doorbetaald gedurende dezelfde termijnen en op dezelfde voorwaarden, als in het eerste en tweede lid is bepaald ten aanzien van de doorbe taling van kostwinnersvergoeding. Art. 6. Dit besluit wordt geacht in werking tê zyn getreden op 21 Maart 1941,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1