akkeM* "Zenuwpij" A. W. van der Burgt Hit de Omstxeken „Half om Franken!' Nieuwe Uitgaven !Bucqec£iike Sicutd V R IJ DAG 13 JUNI 1941 HAARLEM'S DA G R t A D commissaris van politie te Haarlem De nieuwe Commissaris van Politie te Haarlem A. W. v. d. Burgt. (Foto: Politïe-Archlef, Arnhem) Door den Secretaris-generaal van het Departe ment van Justitie is benoemd tot Commissaris van Politie te Haarlem de heer A. W. v. d. Burgt, Com missaris van Politie te Arnhem. De nieuwe Commissaris zal zijn ambt 23 Juni a.s. aanvaarden. Men schryft ons uit Arnhem: Omtrent den levensloop van den heer v. d. Burgt vernemen wij het volgende: de heer A. W. van der Burgt werd 22 Januari 1892 te Rheden geboren.Op jongen leeftijd vertrok hij echter reeds uit Gelder land naar Amsterdam, waar hij het middelbaar on derwijs volgde en M. O. Handelswetenschappen behaalde. Zijn intrede bij de politie aldaar deed hij op 21- jarigen leeftijd, toen hij als eenige der candidaten slaagde voor het vergelijkend examen voor surnu merair en als surnumerair bij de Amsterdamsche politie in functie trad. Anderhalf jaar later volgde zijn benoeming tot inspecteur van politie 2e klasse en in 1919 werd hij bevorderd tot inspecteur le klasse. De heer Van der Burgt was toen belast met de recherche en den gemeentedienst aan het hoofdbu reau, van te voren had hij aan verschilende bu reaux in de hoofdstad bij vele takken van dienst ondervinding opgedaan. Hij werd om. belast met de inspecteursopleiding en werd in 1920 op het hoofdbureau voor speciale diensten geplaatst. In 1923 werd de heer Van der Burgt benoemd tof hoofdinspecteur van politie te Leeuwarden. Lang bleef hij daar niet; reeds twee jaren later volgde zijn benoeming tot commissaris van politie te Baarn. Het politiecorps aldaar heeft in enkele jaren tijds een grondige reorganisatie ondergaan, een moderniseering die gepaard ging met een be zuiniging. Met ingang van 17 Augustus 1931 werd de heer Van der Burgt benoemd tot commissaris van politie te Arnhem, als opvolger van den heer Terlaak, die met. pensioen den dienst had verlaten. Reeds kort na zijn aanstelling heeft de commissaris bij het Arn- hemsche politiecorps een ingrijpende reorganisatie doorgevoerd, die geleid heeft tot een inkrimping van het corps. Een deel van de taak der inspecteurs werd op de schouders gelegd van hoofdagenten: de inspecteurs hadden daardoor gelegenheid zich meer te specialiseeren. De dactyloscopie bij de justitieele afdeeling werd volledig ingericht, de kinderpolitie kwam onder vrouwelijke leiding. Ook stichtte de heer Van der Burgt de afdeeling Verkeer, waarvan het personeel technisch opgeleid werd. De aanvan kelijke inkrimping van het corps werd later, vooral in den laatsten tijd, weer gevolgd door een uitbrei ding in verband met de gewijzigde omstandigheden. De commissaris heeft groote aandacht besteed aan de bevordering van de sport onder het perso neel. Verleden jaar behaalde het Arnhemsche corps bij de kampioenschapswedstrijden voor politieper soneel het hoogste aantal punten. Ook streefde hij naar verbetering van de theoretische opleiding van de agenten, waartoe hij hen zelf les gaf. Zijn gede gen kennis en helder inzicht bleken uit ver schillende voorbeelden van vakliteratuur, die van zijn hand het licht zagen: Commentaar op het Wet boek van Strafvordering, Commentaar op de Jachtwet. Commentaar op de Motor- en Rijwiel- wet en Commentaar op de Veewet. Bovendien verscheen een aantal lezingen van den heer Van der Burgt over den Kinderrechter, ge houden voor den Bond van Inspecteurs van Politie te Amsterdam in druk. In verschillende commissies voor het afnemen van examen voor inspecteur had de nieuwbenoem de zitting. Hij maakte deel uit van de redactie van de Politiegids en is thans lid van den Opstelraad van het Rechtsfront. Voorts noemen wij hem als secretaris-penningmeester van de Veldwachtersop- leiding in Gelderland. Vijf jaren was de heer Van der Burgt hoofd van den Luchtbeschermingsdienst daar ter stede en ge durende geruimen tijd waarnemend Commandant van de Arnhemsche Burgerwacht. ZANDVOORT DE ZEEMEEUWEN. Het bestuur van de voetbalvereeiiging De Zeemeeu wen heeft besloten de algemeene vergadering welke in normale tijden aan het einde van de competitie plaats vond, dit jaar pas in September te houden. De competitie was dit jaar zoo laat beëindigd, dat het ver in Juni zou worden voor deze vergade ring gehouden zou kunnen worden. Het bestuur vreest dat voor een vergadering zoo ver in het sei zoen, weinig belangstelling meer zal bestaan. De elftal-commissie heeft zich bereid verklaard tot de algemeene vergadering in September de loopende zaken te blijven behandelen. Op deze algemeene ver gadering zal de verkiezing van een nieuwe elftalcom missie plaats vinden. SCHOOLZWEMMEN. Ondanks de vrij lage temperatuur vai het water is er begonnen met de z.wemlessen in het Noorderbad voor de kinderen van de hoogste klassen der lagere scholen. De heer Van Pagce, onder wiens bekwame leiding -deze lessen worden gegeven is er van overtuigd, dat de temperatuur van het water en van de bovenlucht geen nadeelige gevolgen voor de kinderen kan heb ben, mits er nauwlettend wordt toegezien, dat geen der kinderen langer in het water blijft dan goed :s. Zijn jarenlange ervaring op dit gebied verge makkelijkt natuurlijk zijn beoordeeling in deze kwestie. MUZIEK-UITVOERING. Zondag 15 Juni zal van 1516 uur op de Zuid- Boulevard bij het Zuiderbad een Duitsche militaire kapel een muziekuitvoering geven. HILLECOM PERSONALIA. Te 's-Gi'avenhage is voor het examen Gas-lnstruc- teur der Nederl. Vereeniging voor Luchtbescherming geslaagd onze plaatsgenoot de heer G. Noteboom. HEEMSTEDE RAADSVERGADERING. De heer A. P. Vester tot gemeente ontvanger benoemd. Donderdagmiddag kwam de gemeenteraad van Heemstede onder voorzitterschap van Burgemees ter Jhr. J. P. W. van Doorn in openbare vergade ring bijeen. De Voorzitter deelde mede, dat Mr. Stomps wegens ziekte de vergadering niet kon bijwonen. Spreker hoopte, dat de heer Stomps weer spoedig herstellen zou. HAMERSTUKKEN. De volgende agendapunten werden zonder hoof delijke stemming goedgekeurd: Eerste wijziging verordening gemeentepolitie; beheer reservefonds;, verlenging termijn ontruiming perceel Bleekcrs- vaartweg 47; begrootingswijzigingen 1940. NIEUWE GEMEENTE ONTVANGER. De heer A. P. Vester, commies tweede klasse ten kantore van den Gemeente-ontvanger te Heemstede, No. 1 van de voordracht, werd met algemeene stemmen tot Gemeente-ontvanger benoemd. De Voorzitter zei, dat hiervan aan den heer Vester mededeeling zal worden gedaan; in de volgende raadsvergadering zal hij beëedigd wor den. MOLESTRISICO. Voorgesteld* werd. de gemeente te doen toetreden als lid van de in Amsterdam te vestigen weder- keerige waarborgmaatschappij ,.Molest-Risico voor gemeenten cn andere publiekrechtelijke lichamen". De heer R ij k e s stelde eenige vragen, o.a. hoe groot het verzekerd bedrag is; waarom men de woningbouwvereenigingen voorloopig buiten be schouwing wil laten; of men geen verrassingen vreest, zooals devaluatie na den oorlog en stijging der materiaalprijzen en of het Rijk controle op de maatschappijen uitoefent. De heer Kamerbeek had gewild, dat men ook eenige inlichtingen bij andere maatschappijen had ingewonnen. De heer Voors vroeg, of de gemeente niet zelf voor het risico kan zorgen. Mr. Bakhuizen van den Brink was ook van meening, dat een gemeente van eenigen om vang dit wel zou kunnen doen, maar dit achtte spreker een zeer bijzonder risico, dat zeer zeker voor molestverzekering in aanmerking komt. Wethouder Van Unen beantwoordde de spre kers uitvoerig. In 1939 waren B. W. en er nog niet voor, maar toen de.oorlog in 1940 met zijn verschrikkelijke gevolgen uitbrak, wijzigden zij hun meening, vooral omdat het Rijk voor schade van f 70.000 a f 80.000 niets aan de gemeenten ver goedt. B. en W. durfden de verantwoordelijkheid toen niet meer aan en zijn daarom met dit voorstel gekomen. Op een vergadering van de besturen van 150 gemeenten werd besloten zich in .principe »an te sluiten voor gezamenlijk 80 millioen gulden. Hiervan wordt nog een vrij sterke stijging ver wacht. Wat de woningbouwvereenigingen betreft, zei spreker, dat deze te onderscheiden zijn in die, welke gebouwd hebben met Woningwetvoorschrif ten en die, welke met gelden van de gemeente woningen hebben gesticht. Wegens het risico wil len B. en W. de eerste groep voorloopig buiten be schouwing laten. De complexen van de vereeni- gingen „Heemstede's Belang" en „Het Oude Post huis" behooren in de moiest-risico opgenomen te worden, omdat -de gemeente de eenige financieel belanghebbende is. Verzekerd wordt tegen oorlog, oproer en onlusten. Met stijging der materiaalprij zen zal rekening worden gehouden en het Rijk zal toezicht houden. Nadat nog eenige leden gerepliceerd hadden, werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. GELDLEENING VAN f 70.600. Eveneens werd goedgekeurd een voorstel van B. De nieuwe Gemeente-ontvanger van Heemstede, A. P. Vester. (Foto De Haas) DE NIEUWE GEMEENTE-ONTVANGER In de vacature voor Gemeente-ontvanger te Heemstede, ontstaan door het vertrek van den te- genwoordigen functionaris Jhr. R. W. P. T. von Mühlen, op 1 Juli a.s. benoemde de raad Donderdag middag den heer A. P. Vester. thans Commies 2e klasse ten kantore van den gemeente-ontvanger. De heer Vester werd op 22 Juni 1883 te Heem stede geboren, behoort dus tot de oudere generatie. Aanvankelijk voor het bloemistenbedrijf opgeleid eischte in den wereldoorlog de militaire dienst hem eenige jaren op. Na de de-mobilisatie op 1 Januari 1917 kwam de heer Vester, aanvankelijk voor enkele maanden nis tijdelijke kracht op de Gemeente-secretarie, daar pas in Maart een andere plaatsvervanger zou ko men. In dat jaar begon in Heemstede de Hoofdelijke omslag, wat natuurlijk veel werk met zich mee bracht, daar het vaste personeel in dien tijd nog maar hoogstens een 5 tal personen bevatte. Deze nieuwe belasting gaf dan ook zooveel werk, dat, toen de nieuwe plaatsvervanger kwam, er voor den heer Vester voldoende werk was, mede omdat hij direct belast werd met de voorbereidende werk zaamheden van de nieuwe belasting en voorts ook door de uitbreiding der bevolking in Heemstede. De heer Vester groeide aldus als het ware in dit bedrijf op en reeds in 1918 volgde al zijn benoeming tot plaatsvervangend gemeente-ontvanger, en in die functie heeft hij het werk van den gemeente ontvanger in zijn geheelen omvang vele malen ver vuld, waaruit afgeleid mag worden dat het prac- tisch gesproken moeilijk geweest zou zijn voor den Raad een beteren plaatsvervanger voor den heer Von Mühlen te benoemen. Om zijn groote kennis van zaken en zijn welwil lende persoonlijkheid zal het belastingbetalend pu bliek de keuze van den Raad ongetwijfeld appre- cieeren. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 13 OP 14 JUNI 1941 van 22.01 tot 5.17 Maan op 14 Juni op 0.46 Maan op 14 Juni onder 11.08 on W. tot het aangaan van oen geldleening van f 70.600 tegen 3\A pet., zijnde het restant van twee 4 pet. geldleeningen van 30 Januari 1936. VRAGEN VAN DEN HEER RIJKES. Aan de orde kwanten de reeds eerder in ons blad gepubliceerde vragen van den heer R ij k e s zake schade, die tengevolge van de rioleerings- werkzaamheden aan enkele huizen in de Camplaan zon ziin veroorzaakt. Wethouder .Tonckblnedt had liever gewild, dat de heer Riikcs deze vragen aan de Commissie voor Openbare Werken had voorgelegd: dan zou hij zijn ingelicht. B en W. hebben deze kwestie in handen van een rechtskundige gesteld: hangende de procedure kan er in de openbare raadsvergadering niet over gediscussieerd worden. De heer R ij k s betreurde dit: hef was alleen zijn bedoeling, tc trachten eni overeenstemming tot stand te brengen. TWAA ur A RBEIDERSWONINGEN AAN DE KASTANTJELAAN. De heer Kamsrbeo k vroeg waarom geen openbare aanbesteding kon plaats hebben voor den bouw van twaalf arbeiderswoningen aan de Kas- tanielaan. Ook de heer R ij k e s vroeg eenige inlichtingen. Wethouder Jonc kb loodt antwoordde, dat die huizen alleen gebouwd konden worden, als et- een aannemer gevonden kon worden, die over de noodige materialen beschikte. Van de vijf uitge- noodigde aannemers hadden twee zich teruggetrok ken. Aan den laagsten inschrijver is het werk ge gund voor f 58.978, RONDVRAAG. Mr. Bakhuizen van den Brink keurde het af, dat de ingezetenen, die voor het in ontvangst nemen van het persoonsbewijs worden opgeroepen, slechts twee dagen den tiid krijgen, zich daarvoor voor te bereiden. Dit acht'e hij voor vele menschcn een bezwaar. Iets dergelijks had spreker, die juist zoo vol lof over do Distributieregeling in Heem stede was. nog niet eerder meegemaakt. Hij vroeg, den termijn tot tien dagen, zooals ook in andere gemeenten geschiedt, te verlengen voor hen, die nog aan de beurt moeten komen. Den Voorzitter was het bekend, dat er nog meer gemeenten ziin, waar een termijn .van twee dagen is gesteld. Het is niet gemakkelijk, nu een wijziging aan te brengen. Spreker zou er echter met den chef van de betrokken afdeeling over spreken. Mr. Bakhuizen van den Brink meende echter, dat het heelemaal niet moeilijk is, een wij ziging aan te brengen. „Als de heele zaak een week wordt opgeschoven, dan bent u er", zoo conclu deerde spreker. De raad ging te vijf uur in geheime zitting. VELSEN Nieuwe vacantieregcling bij de Papierfabrieken. Nu de omstandigheden het mogelijk maken heeft de directie van de N V Vereen. Kon Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen besloten om bij wijze van uitzondering tijdens de vacantledagen van het perso neel een deel van het bedrijf stop te zetten en de vacantieregeling voor dit jaar te doen-bestaan -uit vier perioden van een week. Vorige jaren was het moge lijk. dat de arbeiders hun fi vacantiedagen naar. keuze konden aanvragen. Besloten is voor de productie-afdecllngen de va- cantieweken te bepalen van 21 Juli tot en met 26 Juli en van 4 Augustus tot en met P Augustus a.s. Voor do onderhouds-afdeelingcn zullen deze weken zijn van -28 Juli tot en met 2 Augustus en van 11 Augustus tot met 16 Augustus. Aan de arbeiders zal door middel van een vacantie- rooster nog worden medegedeeld bij welke van do vier genoemde perioden zij zijn ingedeeld. Aan de fabrieken te Velsen zal gedurende deze va- eantieweken 36 uur per week worden gewerkt. De ar beiders ontvangen voor het resteerende deel van de vacantieweek een uitkeering ln geld, teneinde dus tot totaal van 48 werkuren te worden uitbetaald. Neem op Uw bon tocli prima brood 99 vart 't Succes is groot! Nu 17 CtS. per 800 gram Vooral dun snijden (Adv. higez. Med.) GRATIFICATIE AAN DE PAPIERFABRIEKEN. De directie van de N.V. Veren. Papierfabrieken heeft opnieuw besloten om aan het personeel, dat op weekloon werkt, evenals op 8 November en 30 December 1940 een bijdrage wegens de bijzondere omstandigheden uit te keéren. Voor gehuwden en kostwinners(siers) is deze bijdrage bepaald op f 20.voor personeel van 21 tot 25 jaar op f 13.50; terwijl voorts aan perso nen van 18 tot 21 jaar f 6.50; van 16 tot 18 jaar f 4.en van 14 tot 16 jaar f 2.zal worden uit betaald. Bazen en gelijkgestelde beambten zullen in deze gratificatie, waarvan de uitbetaling Vrijdag 20- Juni a.s. zal plaats vinden, niet deelen. IJMUIDEN De yischhandel in 1940. Het bestuur van de IJmuidér Vischhandel Ver eeniging geeft ter vervanging van het jaarverslag, het volgende beknopte overzicht over den toestand in het jaar 1940: Tot 10 Mei 1940 kon de aanvoer van zeevisch en de handel op het binnnenland nog in eenigen om vang plaats vinden. Export naar België, Duitschland, Engeland, Frankrijk en Zwitserland had in zeer bescheiden mate plaats. Sedert genoemden datum en vrijwel voor den geheelen verderen duur van het jaar was de aan voer van zeevisch, rechtstreeks van uit zee op de markt te IJmuiden, zoo goed als onmogelijk. Weliswaar vond vrijwel dagelijks aanvoer plaats van kleinere vischsoorten uit Scheveningen, alsme de var, vïsch van diverse IJselmeerhavens (snoek baars, flint, spiering enz.) en sedert medio Juli werd gedurende eenigen tijd in geringen omvang aangevoerd, doch deze aanvoeren waren ten eenen- male ontoereikend om aan de vraag van den ge heelen handel op het binnenland te kunnen vol doen. Bovendien waren de inkoopsprijzen van zoo danige hoogte, dat de aangevoerde visch veeial met verlies voor den handel moest worden omgezet. Als gevolg van een en ander zijn er dan ook han delaren. die zich op het oogenblik in een dermate noodlijdende politie bevinden, dat zij zich helaas genoodzaakt hebben gezien zich om onderstand te wenden tot de bestaande instellingen. Het ligt voor de hand, dat deze gang van zaken zeer ongunstige gevolgen moet hebben bij een eventueele opleving in het visscherijbedrijf, welke hopenlijk toch eens moet; komen. De uitvoer van zeevisch staat sedert 10 Mei 1940 geheel stil. Een groot nantal handelaren had bij het uitbreken van den oorlog zeer belangrijke vorde ringen op België, Engeland en Frankrijk, terzake van leveranties van vóór 10 Mei. De vorderingen op België, en Frankrijk zijn thans gelukkig voor een groot gedeelte vereffend kunnen worden. Sedert geruimen tijd worden pogingen aange wend om te komen tot een tijdelijke verlaging of kwijtschelding van diverse aan het Rijk verschul digde vaste lasten, als kantoor- cn pakhuishuur, erfpacht, enz. Verschillende handelaren, die nog zoo lang mo gelijk hun vaste personeel in dienst wenschten te houden, nemen thans deel aan de Rijkswachtgeld regeling ten bate van bedoeld personeel. DE OMZET IN 1940. Volgens opgave van de Directie van het Staats- visschershavenbedrijf bedroeg de omzet van den Rijksvischafslag te IJmuiden over het le halfjaar 1940 f 2.295.595,31 en over het 2e halfjaar 1940 f 624.640,94. Over het geheele jaar 1940 dus f 2.920.236,25 tegenover f 6.356.026,— in 1939. Bij vergelijking van deze cijfers dient rekening te worden gehouden met de veel hoogere markt prijzen in het jaar 1940. Marktprijzen ril besommingen. IJmuiden, 13 Juni, Tarbot f 3.20'per K.G, Tong f 3.50—f 2.40 per K.G. Kabeljauw f 13f 8 per stuk. Pieterman f62 f 60, mul f 35. ld. roode poon f 63, poontjes f 28 f 19. wijting f 32f 21, groote gul f 114, kleine gul f 94—f 60, zetsehol f 98, kleine schol f 80—f 60. pufschol le soort f 45—f 38, pufschol 2e soort f 22 f 18. groote schar f 42. kleine schar f 19f 16.50, pufschar f 13—f 7. Alles per 50 K.G. Loggers: IJM 283 f 36. KW 18 f 160, SCH 245 f 1745. Kotters: HD 108 f 2764, UK 53 f 478, UK 121 f 518, UK 76 f 126. (Onderstaande is reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen.) Generaal Wavell verlangde overgave van Fransch Somaliland. Gouverneur-generaal wees de voorstellen af. VICHY, 12 Juni (D.N.B.) In een mededeeling, die sistermiddag gepubliceerd is. brengt de minister van koloniën Platon hulde aan den gouverneur-generaal van Fransch Somaliland, die de onteerende voorstel len van generaal Wavell tot overgave der kolonie heeft afgewezen. Het ligt in het vermogen van ge neraal Wavell, aldus Platon, Fransch Somaliland uit le hongeren en kleine kinderen te laten sterven, doch hij kan niet beletten dat de Franschen de Engelsche afpersing van de hand wijzen en op de juiste wijze optreden tegen iederen gecombineerden aanval der trouwelooze geallieerden en Fransche verraders. Twee beruchte inbrekers in de val geloopen. 's-GRAVENHAGE, 12 Juni. Dinsdag j.l. werd een inbraak ontdekt in een winkel van levensmid delen aan de Van Alkemadelaan hoek Waalsdor- pe'rwcg alhier. Uit een kantoortje werd een klein eed rag aan geld Vermist en uit den winkel eenige kilogrammen onverpakte koffie en thee, alsmede "To'V^"001 aantal busjes cacao, in totaal ongeveer 40 KG, en zeven rcepen chocolade. Nog denzelfden ochtend ontdekte een tuinman in een plantsoentje op den hoek van de Öoster- duinlaan en de Ruychroklaan een hoop zand. Door nieuwsgierigheid gedreven deed hij het zand uit elkaar, zag toen 2 zakken, waarin busjes cacao wa ren geborgen.- Hij waarschuwde onmiddellijk de politie, die de cacao in beslag nam en het zand weer in den oorspronkelijken toestand bracht. Eenige politiemannen stelden zich vervolgens verdekt op en wachtten. Het volgende bedrijf in deze zaak liet toen niet lang op zich. wachten, 's Middags naderden twee mannen, die een koffer droegen. In de omgeving van het plantsoentje stapten zij van hun fietsen en begaven zich naar het plantsoentje. De politie mannen grepen in, arresteerden de beide mannen en brachten ze over naar het hoofdbureau. Hier bleek, dat men een goede vangst had ge daan. Het waren de 37-jarige E. en de 23-jarige v. d. R. Vooral E. is een berucht inbreker. Hij is Nederlander van geboorte, doch heeft vele jaren in Amerika doorgebracht en is daar herhaalde malen voor misdrijven, o.a. inbraken, gearresteerd en tot gevangenisstraffen veroordeeld. Ook heeft hij eenige jaren in de Sing-Sing-gevangenis ge zeten. E. is lid geweest van een gangstersbende en maakte indertijd New-York, Pittsburg en Buffalo onveilig. Later werd hij uit Amerika naar Nederland uilgewezen. Hier zette E. zijn practijk voort. In 1937 werd hij tot twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Van der R. is ook meermalen met de politie in aanraking geweest en heeft oveneens eenige jaren in de gevangenis doorgebracht. HAARLEMSCHE RECHTBANK OPLICHTING. Een veekoopman uit Alkmaar maakte op 11 Maart 1941 in een café te Purmerend kennis met iemand, die mededeelde dat hij gouden tientjes wilde koopen. De koop werd gesloten. Alles kostte f 350, maar de kooper had slechts f 175; een vriend van den kooper betaalde de andere f 175. Een oogenblik later bleken de verhandelde 12 gouden tientjes vergulde halve guldens te zijn. De veekoopman was intusschen weg- geloopen. De man die de f 175 had betaald, een Am sterdamsche meubelmaker liet de zaak vervolgen. De veekoopman moest zich heden voor de Recht bank verantwoorden, maar ontkende alles. Hij had nooit gouden tientjes gehad en had ze dus ook niet kunnen verkoopen Verdachtes verloofde, een 19-jarig meisje uit Alk aar, die al zijn geldzaken behandelt, 'had ook van de geheele gouden-tientjes-affaire niets bemerkt Zij was ook dien llen Maart in het café te Purmerend geweest. De verklaringen van een anderen getuige werden op schrift gesteld op verzoek van den Officier van Justitie, omdat er verschil was met zijn vroeger voor de Politie afgelegde verklaringen De Officier van Justitie kwam in zijn requisitoir tot de conclusie, dat verdachte den meubelmaker door een listige kunstgreep bewogen heeft tot afgifte van f 175 cn requireerde tegen hem 8 maanden gevange nisstraf. De verdediger. Mr. van Leeuwen, wees er in zijn plei dooi op, dat naar zijn meening. de verklaringen van den meubelmaker niet dfe waarde hadden, dit de Officier er blijkbaar aan toekende. PI. meende, dat hier sprake was van een persoonsvergissing in het zeer drukke café. waar stevig gedronken werd. Deze verdachte is geen „avonturier", maar heeft zeer flinke Inkomsten; hij heeft er geen behoefte aan, zijn Inkomsten met handel in gou den tientjes aan te vullen. Hij heeft steeds ongeveer f 10.000 od zak en vaste Inkomsten van f 180 f 200 per veek. De volgende zaak stond in eenig verband met de vorige. De veekoopman zou ook de gouden tientjes geleverd hebben voor een andere transactie. Een 40-jarige grondwerker uit Alkmaai was op den zelfden dag in Maart van dit Jaar ook ln het café te Pur merend. De veekoopman haalde eenige gouden tientjes uit zijn zak en bood ze te koop aan. HIJ zou f 1 provisie per stuk krijgen. en spierpijn kunnen tot een kwelling worden. Neem i» zoo'n geval een "AKKERTJE" en de pijn valt van U af! (Adv. Ingez. M\ Een kooper bood zich aan, die echter geen geld had en zich voor het verkrijgen van de noodige n ln verbinding stelde met een eveneens in het cal wezigen 34-jafigen poelier. De grondwerker, die dels gouden tientjes van den veekoopman ontv: legde eenige gouden tientjes neer op de tafel poelier. Deze bekeek toen de muntstukken, ma dekte dat ze valsch waren. De koop ging niet dou De grondwerker zeide op de rechtzitting dat wist dat de gouden teintjes valsch waren, toen voor den poelier op tafel legde. De Officier van Justitie vroeg vrijspraak De verdediger, mr. Römellngh, zeide dat In d van een listige kunstgreep met gesproken kan sloot zich bij den eisch van den Officier aan i onmiddellijk ontslag uil de preventieve hechten! zijn cliënt. De Rechtbank stond dit verzoek toe. Uitspraak over 14 dagen. BEDRIEGEL1JKE VOORWEN] Een iJmuidenaar moest terechtstaan, omdat hl Maart van dit jaar een godsdienstleeraar te Ass had trachten te bewegen tot afgifte van geld. Hij den godsdienstleeraar, die als getuige werd gi mede dat zijn moeder den vortgen dag in Den overleden was en vroeg geld, om naar haar Begrai gaan. De godsdienstleeraar informeerde en wat vei verteld had. bleek onjuist. De iJmuidenaar kre luurlijk het geld niet. De Officier requireerde wegens poging tot opltel maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Baron, achtte de straf te vroeg een straf, gelijk aan de preventieve hechte Uitspraak over 14 dagen. JAARVERGADERING BEIJNES. HAARLEM. Dondi In de heden gehouden jaarlijksche alge vergadering van aandeelhouders van de Konin Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Bi N.V. te Haarlem, werden goedgekeurd de per 31 December 1940, de winst- en verlies ning over het afgeloopen jaar en de bij déze ken behoorende toelichting. Overeenkomstig het voorstel van commissa en directie werd besloten tot uitkeering vai dividend van f 75.op ieder preferent aand (dividendbewijs no. 3), f 52.50 op ieder prei aandeel B (dividendbewijs no. 2), f 42.50 op gewoon aandeel (dividendbewijs no. 2) en op ieder oprichtersbewijs (dividendbewijs no, De heer ir. J. J. F. Beijnes, die aan de beur, voor periodieke aftreding, werd tot commii herkozen. Eduard van Beinum dirigeert Duitschland. Ed. v. Beinum. (Foto Pax Hollan 's-GRAVENHAGE, 12 Juni. De Nederlan Duitsche cultuuruitwisseling beweegt zich in opgaande lijn. Talrijke Nederlandsche kunste zijn den laatsten tijd naar Duitschland vertrc om daar te exposeeren en te concerteeren ec den anderen kant worden r' Duitsche kunste in Nederland zeer goed oniangen en beoorde De bekende dirigent van het Amsterdai Concertgebouworkest, Eduard van Beinum vindt zich thans in Duitschland om te Dresdei de Dresdener Philharmonie te concerteeren. orkest is in ons land niei onbekend, want de N landsche musicus Paul van Kempen is er de dirigent van. Eduard van Beinum heeft dat zijn verzoek om op 12 Juni een concert te gaarne aanvaard. Het programma vermeldt de phonie in bes gr t. van Mozart en de zevende phonie van Bruckner, (A.N. ONTDEKKERS EN ONTDEKKINI Bij A. J. G. Strengholt's Uitgevers Maatsch N.V. te Amsterdam verscheen het boek „Oni kers en Ontdekkingen", samengesteld door d H. W. van Leeuwen, dr. B. Schilder en D. man. De door hen behandelde onderwerpen b gen zich op het gebied der genees- ontleedki scheikunde, sterrenkunde en geografie, nal kunde en algemeene biografie; een uitgestrekt rein dus, waar stof in overvloed is. De besc wingen zijn in den populair-wetenschappel trant gehouden en veelal ter toelichting van lustraties voorzien. Van de oudheid tot aai jongste geschiedenissen vindt de lezer bijzondi den over ontdekkers en ontdekkingen vermeld, boek is van vele portretten voorzien. Het scheen bij A. J. G. Strengholt's Uitgevers N schappij N.V. te Amsterdam. HAARLEM —12 Ondertrouwd 11 Juni: D. Negrijn en A. de Brujjn, A. van der Pc G. Groefsema. Gehuwd 12 Juni: B. H. J. van Schoonevcld en A. G. de Rijcke T. J. Beekelaar en A. M. Dijkstra. W. N. nagel en E. van Dujjn. Bevallen: 10 Juni: T. de Zwart-Mars, z. J. Vink-B graaf, z. L. Schlebaum-Groenendaal, d. Juni: C. E. Houkes-Melber, d. C. van der J Lassooij, z. M. J. Roest-Weber, z. M. W. mer-Bakker, d. W. Kruijer-Waidlich, z\ Juni: G. den Dekker-Teulings, 'z. P. M. C. Meesche-van der Plas, d. Overleden: 10 Jun: A. C. 4 j., d. van A. Wijkhuizen, merplein. 11 Juni: T. C. Beelen, 75 j., Ker park, A.--A. Spoor, 27 j.,- St, Bavöstraat.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2