Haarlem's Dagblad In het Kanaal van St. George vier Engelsche koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Wijziging Gebakrantsoen. Fransche strijdkrachten in Syrië blijven fel verzet bieden. Nieuwe distributiekaarten. Vijf dooden door Engelsche luchtaanvallen 58e JAARGANG No. 17787 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 14 JUNI 1941 'Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel mier 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer f 0.17&. Groentjes zie rubriek. Een rijwieldicf gepakt. Nog meer op zijn kerfstok. Door de Haarlemsche politie werd een jongeman aangehouden in het bezit van een te Hillegom ge stolen rijwiel. Nadat hij naar Hillegom was gebracht bleek uit het onderzoek dat hij nog meer rijwiel- en andere diefstallen op zijn geweten had. Vervolgens werd hij naar Nijkerk getransporteerd, waar de burgemeester met hem wilde kennis maken wegens diefstal van een foto-toestel. De nieuwe bonboekjes. Kleiner en eenvoudiger. De kaarten voorzoover dat mogelijk was zijn vereenvoudigd. De broodkaart bijvoorbeeld is kleiner geworden door invoeren van bonnen, welke recht geven op vier rantsoenen, dat is dus 4 maal 100 gram brood. Aangezien een half brood pl.m. 400 gram weegt, zal men dus op een van bovenbedoelde bonnen een half brood kunnen koopen. Daarnaast blijven er ook een aantal bonnen van 100 gram bestaan. De heele broodkaart is gesplitst in twee bonbladen Van elk nummer zullen 4 bonnen elk recht geven op 4 rantsoenen en 4 bonnen elk op 1 rantsoen. Men zal ervaren, dat dit beter voldoet en het geeft een belangrijke papierbesparing. Ook de bonkaart algemeen is aanzienlijk ver kleind, terwijl de bloem-, kaas- en eieren-bonnen, met die voor aardappelen, vereenigd zijn op een kaart „diversen". Men behoeft zich dus in het vervolg niet meer af te vragen of een bepaalde bon nu eigenlijk voor kaas of koffie is. De Haarlemsche Begrooting voor 194-2. Aan de voorbereiding is begonnen. In -het begin van dit jaar heeft de Haarlemsche raad de begrooting voor 1941 vastgesteld. Die dient nu als richtsnoer voor de behandeling der gemeen tezaken. Het is nog niet bekend hoe het tekort van meer dan 2 millioen gulden dat op die begrooting stond, gedekt zal worden. Zooals men weet werd voor de dekking daarvan gerekend op bijdragen van het rijk. Het is evenwel nog niet te zeggen op hoeveel Haarlem kan rekenen, daar het nog onzeker is hoe de nieuwe regeling van de financieele ver houding tusschen rijk en gemeenten zal werken. Intusschen is men ten Stadhuize, zooals elk jaar om dezen tijd de gewoonte was, begonnen met de voorbei*eiding van de begrooting voor 1942. Dit werk geschiedt oo.v nu onder leiding van den wet houder van financiën mr. dr. F. A. Bijvoet, waar bij de chef van de afdeeling financiën, de heer P. J. André, een belangrijk aandeel heeft. Het voor bereiden en samenstellen van een begrooting is be langrijk werk. Er wordt begonnen met het vragen van ontwerp-begrootingen aan de directeuren en hoofden van takken van dienst, elk voor hun eigen afdeeling natuurlijk. Al worden daarbij van stonde af aan richtlijnen gegeven in een tijd van crisis wordt natuurlijk op bezuiniging aangedrongen toch blijkt het in menig geval noodig over die on- derdeelen van de begrooting verschillende confe renties te houden om er voor te zorgen dat elk deel tenslotte past in het geheel. Belangrijk voor Het opmaken der begrooting zijn pok de gegevens die de wethouder van financiën krijgt van den hoofdinspecteur der belastingen over de raming van de opbrengst der belastingen in het komende jaar. Er wordt zoo maanden gewerkt aan de voorbe reiding van de begrooting voor men een juist over zicht heeft van het aanvankelijke resultaat, name lijk dat men weet hoe de totale uitgaven tegenover de totale inkomsten staan. In vroeger jai'en was het ook van veel belang het eind-bedrag van de rekening over het voorafgaande jaar te weten, want toen kon een batig saldo van die rekening aange wend worden als inkomsten voor het nieuwe jaar, terwijl ook anderzijds een tekort in zijn geheel verrekend moest worden. In de laatste j area is evenwel een andere me thode van dekking toegepast, doordat de tekor ten naar de kapitaalrekening worden overgeboekt. Voor de dekking dier tekorten wordt dus geleend. Het gevolg van eenige crisisjaren is evenwel, dat de post voor rente en aflossing van geldleening'en oploopt. De Haarlemsche begrooting wordt dan ook gedrukt door de afbetaling van de tekorten van de afgeloopen „magere" jaren. Het voordeel van de nieuwe regeling is intus schen dat de samenstelling van de nieuwe begroo ting niet meer sterk beïnvloed wordt door het re sultaat van de rekening over het afgeloopen jaar. Naar het resultaat van de voorloopig opgezette begrooting wordt steeds met spanning uitgezien. Valt het eindbedrag tegen, dus is het tekort grooter dan verwacht werd, dan moeten de cijfers opnieuw bekeken worden. Er moet getracht worden de in komsten zoo mogelijk te verhoogen en de uitgaven te verlagen. Daarvoor zijn niet zelden tijdroovende conferenties met de hoofden van dienst en direc teuren noodig. De moeilijkheid waarmee men nu zit is de on zekerheid hoe het met de rijksbijdragen aan de gemeenten gesteld is. Maar er zijn natuurlijk nog vele andere moeilijkheden. Wij noemen de onzeker heid over de opbrengst van verschillende belastin gen. De uitgaven voor werkloozensteun en armen zorg, die de laatste jaren zeer hoog waren opge- loopen. zijn den laatsten tijd naar beneden ge gaan. Daarentegen is wel zeker, dat de winsten uit verschillende bedrijven lager geraamd moeten wor den. De omzet van het electriciteitsbedrijf is, ten gevolge van de rantsoeneerïng, gedaald, wat na tuurlijk in het winstcijfer tot uitdrukking zal ko men. Het is derhalve duidelijk dat bij deze onzekere factoren over het vermoedelijk resultaat van de begrooting voor 19£2 nog niets te voorspellen is. In het voorbereidende werk voor de begrooting is te Haarlem dus weinig verandering gekomen. Als de ontwerp-begrooting in groote trekken ge reed is zal zij. evenals vorige jaren in de ver gadering van B. en W. in behandeling komen. Vroeger volgde er nog veel nadat de ontwerp-be grooting door het college van B. en W. voorloopig was vastgesteld. Dan werd zij namelijk eerst in de financieele commissie uit den raad bekeken. Daarop volgde de aanbieding aan de leden van den gemeenteraad. Als de raadsleden de begroo ting een dag of 10 in huis hadden, werden de af- deelingen van den raad bijeen geroepen. Van die vergaderingen werden verslagen opgemaakt die door B. en W. in een memorie van antwoord be handeld werden. Meestal verliepen er 6 weken tus schen de publicatie der begrooting en het ver schijnen van de memorie van antwoord van B. en W Niet zelden werden er door B. en W. in die memorie van antwoord nog ingrijpende wijzigingen in de begrooting aangebracht. Eerst na deze uitgebreide voorbereiding volgde de behandeling van de begrooting in den gemeen teraad. Nu is door de benoeming van een regeerings- Commissaris te Haarlem in de behandeling der be grooting een ingrijpende wijziging gekomen. Als de beerooting in de vergadering van B. en W. is behandeld kan zij door den regeeringscommissaris vastgesteld worden en onmiddellijk ter goedekeu- ring aan het college van Ged. Staten worden toe gezonden. Het i<= dus aan te nemen dat de begroo ting pas gepubliceerd zal worden als zij reeds is vastgesteld door den regeeringscommissaris. Duitsch weermachtsbericht: Vliegvelden in Zuid- en Midden-Engeland aangevallen. BERLIJN, 13 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In den handelsoorlog tegen Groot-Brittannië heeft het luchtwapen nieuwe successen behaald. Gevechtsvliegtuigen hebben in het Kanaal van St. George vier gewapende vijandelijke koopvaardij schepen, met tezamen 28.000 b.r.t, tot zinken ge bracht en in hetzelfde zeegebied en aan de oost kust van Schotland vier andere groote vrachtsche pen beschadigd. Lichte gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht verscheidene vliegvelden in Zuid- en Midden-Engeland met goed resultaat aangevallen en daarbij twee Britsche vliegtuigen neerschoten. In het gebied van de Middellandsche Zee was een aanval van het Duitsche luchtwapen op Haifa in den nacht van 11 op 12 Juni bijzonder succes vol. In Noord-Afrika geen bijzondere gevechtshan delingen. Bij pogingen van den vijand om Noorwegen bin nen te vliegen schoten jagers twee Britsche ge vechtsvliegtuigen omlaag. De vijand liet vannacht op verscheiden plaatsen in West-Duitschland bri sant- en brandbommen vallen, waardoor verschei dene burger werden gedood of gewond. Eenige woonhuizen werden verwoest of beschadigd. Bran den konden door den veiligheids- en hulpdienst en door den luchtbeschermingsdienst spoedig wor den gebluscht. Nachtjagers en lucbtdoelartillerie schoten vier van de aanvallende vliegtuigen omlaag. In den tijd van 9 tot 12 Juni heeft de vijand bij elkaar zevenendertig vliegtuigen verloren. Hiervan werden 26 door nacht jagers en in luchtgevechten, zeven door luchtdoelartillerie en vier door eenheden van de marine neergeschoten. In hetzelfde tijdvak gingen zeven eigen vliegtuigen verloren". Petroleum voor kookdoeleinden. Nieuwe bon aangewezen. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 16 Juni tot en met 10 Augustus a.s. elk der met „11" genummerde bonnen van de nieuwe uitgereikte bonkaart „M" en de nieuw uitgereikte bonkaart „O" recht geeft op het koopen van twee liter petroleum voor kook doeleinden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat handelaren geen bonnen in ontvangst mogen nemen welke nog niet zijn geldig verklaard. Behalve het risico dat bij ontdekken hiervan een strafvervolging kan worden ingesteld loopen zij tevens gevaar, dat zij op bonnen afleveren die waarschijnlijk niet geldig zullen worden ver klaard. Het ligt n.l. in de bedoeling niet alle bonnen van de petroleumkaart aan te wijzen, zoodat de handelaren bij het afleveren op vervalle ver klaarde bonnen zich niet meer hierop kunnen be voorraden. Schippers die een petroleumkaart voor kookdoel einden hebben aangevraagd kunnen zich tot den distributiedienst wenden voor het ontvangen van deze bonkaarten. De petroleumkaart kan ook aan den schipper worden opgezonden, indien de be trokkene aan bedoelden distributiedienst zulks schriftelijk verzoekt. Het adres waarheen de bon kaart gezonden kan worden, dient de schipper duidelijk op te geven. De overige verbruikers die een bonkaart voor petroleum hebben aangevraagd zullen van de distributiediensten een persoonlijke oproeping ontvangen voor het afhalen van deze kaart, voor zoover zij deze nog niet ontvangen hebben. Het mysterie der verdwenen varkens Politie van Hillegom loste het op. Men schrijft ons uit Hillegom: Het mysterie der twee verdwenen varkens is opge lost: het onderzoek der politie heeft uitgemaakt dat een familielid van den eigenaar, buiten diens mede weten, de dieren aan. een kettinghandelaar had ver kocht. Deze had na de slachting het vleesch aan een groot aantal personen in diverse gemeenten ver kocht. Eenige arrestaties zijn verricht en tegen zeer vele der koopers is proces-verbaal ppgemaakt wegens het overtreden der distributie-bepalingen. Straf voor springstof aanslag. 's-GRAVENHAGE, 13 April (ANP) De laat ste dagen is in het bestek van een anti-Duitsch streven in. Amsterdam-Zuid een misdadige spring stofaanslag gepleegd op een dienstinstantie van de Duitsche weermacht, waarbij persoonlijke en materieele schade is ontstaan. De uitvoering van den aanslag doet een nauw keurige bekendheid met de plaatselijke omstandig heden veronderstellen. Het onderzoek van de Duit sche „Sicherheitspolizei" heeft uitgewezen, dat de verantwoordelijkheid voor den misdadigen aanslag rust op de in Amsterdam-Zuid wonende Joden in het bijzonder ap de uit Duitschland hierheen gekomen Joodsche emigranten die sedert maan den een systematische en voortdurende toenemende anti-Duitsche activiteit ontwikkeld hebben. Op grond hiervan heeft de „General-Kommis- sar für des Sichei'heitswesen" krachtens de ver ordening 33/40 van den rijkscommissaris op het intrekken van vermogens, bevel gegeven tot inbe slagneming van het stamvermogen („grundver- mögen") van een aantal Joden. Tegelijkertijd zijn talrijke Joden in het bij zonder Joden die uit Duitschland geëmigreerd zijn gearresteerd. Zij worden naar een arbeidskamp gebracht. Verzoekschriften in de Duitsche taal. De dienstinstanties van de Duitsche weer macht in Nederland constateeren. dat zoowel Ne- derlandsche overheidslichamen (bijv. gemeenten) alsook Nederlandsche ondernemingen en onder danen zich vaak in hun verzoekschiften of andere briefwisseling van de Nederlandsche taal bedie nen. Er wordt bekend gemaakt, dat Nederlandsche stukken van overheidslichamen en ondernemingen, van wie moet worden verondersteld, dat zij de Duitsche taal meester zijn, in het vervolg nie! in overweging worden genomen en dat de daarin vervatte verzoeken zonder meer van de hand wor den gewezen. Ook aan particulieren wordt op de meest drin gende wijze aanbevolen, iedere briefwisseling met de dienstinstanties van de Duitsche weermacht in de Duitsche taal te voeren en bij Nederlanasche stukken een Duitsche vertaling te voegen, aange zien anders de bewerking van dergelijke verzoek schriften enz. aanzienlijk vertraagd wordt, verge leken met in het Duitsch gestelde stukken, daar eerst een vertaling bij de dienstinstanties noodig is. (A.N.P.). Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. BERLIJN, 14 Juni (D.N.B.) In den afgeloopen nacht heeft de vijand West-Duitschland en het Noordwest-Duitsche kustgebied met zwakke strijd krachten aangevallen. Hij liet brisant- en brand bommen vallen, welke slechts geringe schade aan gebouwen aanrichtten. Er ontstond geen schade aan militaire of voor de oorlogvoering belangrijke in-, richtingen. Onder de burgerbevolking vallen enkele slachtoffers aan dooden en gewonden te betreuren. Twee vijandelijke machines werden neergeschoten. 's-GRAVENHAGE, 14 Juni. De secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Vissche- rij maakt het volgende bekend. Bij den aanvang van de distributie van gebak e.d. werden de hoeveelheden der verschillende gebak soorten voorloopig vastgesteld. Het is echter in de practijk gebleken, dat deze rant soenen te hoog waren, zoodat de bakkers niet in de gelegenheid zijn op de van hun klanten in ontvangst genomen bonnen weer een voldoende hoeveelheid bloem en meel te betrekken. In verband met het bovenstaande zijn de gebak rantsoenen gewijzigd. Een rarttsoen gebak omvat in den vervolge voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten min ste het daarachter geplaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram; biscuits en wafels 75 gram; an dere koekjes 75 gram; speculaas 140 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart of gebakjes 600 gram. De rantsoenen voor de andere gebaksoorten dan de hierboven genoemde, worden berekend naar de daar in verwerkte hoeveelheid bloem of meel. Daarbij komt het rantsoen overeen met 70 gram meel of bloem Bovenstaande wijziging gaat in op Maandag 16 Juni aanstaande. BLOEM E.D. Bon „9" van de bloemkaart: van 16 Juni t.m. 13 Juli, 35 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, rogge meel of zelfrijzend bakmeel, dan wel 50 gram brood of een half rantsoen gebak per bon. Berlij n over de onderhandelingen van Batavia. BERLIJN. 14 Juni (ANP) Van welingelichte zijde wordt gemeld: Op vragen van buitenlandsche journalisten naar den stand der onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië is gisteren in de Wilhelmstrasse geantwoord: „Wij hebben onze problemen en onze Japansche bondgenoot heeft de zijne in het Verre Oosten". Overigens beperkte men zich er toe de Japansche opvatting van deze kwestie als de juiste te kenmerken. Men gaf uiting aan zijn overtuiging dat Japan ernaar streeft deze problemen in den geest van vrede en orde op te lossen. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de N.Z.H.1LM. is op het hoofdkantoor een bijeenkomst ge houden. Op deze feestelijke bijeenkomst overhandigde de heer Ir. B. N'ugteren (rechts) een fraaie Leerdam vaas met bloemen aan de directie der N.Z.H.T.M., de heeren Ir. W. J. Burgersdjjk cn Jhr. J. Röell (geheel links). (Foto Stevens). Protestnota door Londen afgewezen. Het D.N.B. verneemt uit Vichy: In het communiqué van het Fransche ministerie van oorlog over de situatie in Syrië wordt ver klaard dat de druk van den tegenstander de laatste 24 uur in alle sectoren van het front is versterkt. Aan de kust kon hij tot in de nabijheid van Soeeida oprukken, waar de Fransche strijdkrachten ondanks de hevigste bombardementen zoowel van de land- als de zeezijde blijven standhouden. Bij Merdzj Ajoem kon de tegenstander in een Fransche voor postenstelling vasten voet krijgen. Ten Oosten van den Hermon zijn felle gevechten gaande. De re cente beschieting van de haven van Beiroet wordt in dit communiqué bevestigd, eveneens de succes volle actie van Fransche luchteenheden tegen ge motoriseerde vijandelijke afdeelingen ten zuiden van Soeeida. Het Fransche opperbevel bericht dat aan de Syrische kust sterke Britsche strijdkrachten de Fransche stellingen onder vuur hebben genomen. In het gebied van Merdzj Ajoem is een aanval van vijandelijke pantserstrijdkrachten op het Litani-dal afgeslagen In de streek van Damascus heeft de tegenstander ten Oosten van den weg van Soeeida naar Kissoeje een hevigen aanval ondernomen. In den nacht van 10 op 11 Juni heeft het Fransche luchtwapen in het gebied van Sanamaja en aan de kust vijandelijke formaties zonder eigen verliezen doeltreffend met bommen bestookt. BEIROET OPNIEUW GEBOMBARDEERD Voorts meldt het D.N.B uit Vichy: Engelsche vliegtuigen hebben in den nacht van Donderdag op Vrijdag opnieuw de haven van Beiroet gebombardeerd, naar het agentschap Ofi meldt. De Fransche luchtdoelartillerie heeft hevig geschoten. Te Marseille heeft het Fransche legioen van frontstrijders een solidariteitsbetooging ge houden voor de strijders in Syrië en in een tele gram van aanhankelijkheid aan maarschalk Pétain de verzekering gegeven dat zij bereid zijn voor de eenheid van het Imperium te strijden. MEENING TE BERLIJN. Van welingelichte zijde verneemt het ANP uit Berlijn: Gemeten naar de omstandigheden, waaronder de Fransche defensie in Syrië op gang is gebracht, Een andere regeling 's-GRAVENHAGE. 14 Juni. De secretaris generaal van de departementen van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat dezer dagen op nader door de plaatselijke distributiediensten bekend te maken data tot de uitreiking van nieuwe distributiekaar ten zal worden overgegaan. Zooals bekend werden bij vorige uitreikingen aan kinderen beneden den leeftijd van 4 jaar halve kaarten voor vleesch. brood en aardappelen en bovendien een papkaart verstrekt, terwijl voorts kinderen van vier jaar en ouder, alsook volwas senen heele kaarten ontvingen. Ten einde de uitreiking zoo vlot mogelijk te doen verloopen zijn ditmaal de kaarten tot stellen ver eenigd, welke als volgt worden uitgereikt: Aan volwassenen en kinderen, die op 1 Juli 1941 reeds 4 jaar of ouder zijn: 1 stel kaarten A, be staande uit: 1 vleeschkaart (blad Al), 1 brood kaart (bladen A 2 en A 3), 1 kaart diversen (blad A 4). en 1 kaart algemeen (blad A 5). Aan kinderen, die op 1 Juli 1941 nog geen 4 jaar oud zijn: 1 stel kaarten B. bestaande uit: vleesch kaart cn 1 papkaart (blad BI). V2 broodkaart (blad B 2). 1 kaart diversen (blad B 3), 1 kaart algemeen (blad B 4). Bovendien wordt aan kinderen, die op 1 Juli 1941 14 jaar of ouder, doch nog geen 21 jaar oud zijn extra uitgereikt: 1 kaart E (1/5 broodkaart). Voorts norden nan jonge kinderen nog zeepbon- kaartjes uitgereikt en wel als volgt: aan kinderen, die op 1 Juli 1941 nog geen 2 jaar oud zjjn: 1 kaart P bestaande uit: 6 bonnen voor zeep en 6 bonnen voor toiletzeep. Aan kinderen, die op 1 Juli 1941 2 jaar of ouder, doch nog geen 8 jaar oud zijn: 1 kaart Q, bestaan de uit: 6 bonnen voor zeep. De aandacb* wordt er op gevestigd, dat voor het gemak van het publiek thans ook bepaalde bons zijn gedrukt voor kaas en eieren, die op de kaart „diversen" van de stellen A en B voorkomen. Deze kaart „diversen" bestaan verder uit de bons voor bloem, waarvoor vroeger een aparte bloemkaart bestond alsmede uit een aantal bons gemerkt met „reserve". De met „reserve" gemerkte bons zullen worden aangewezen voor het koopen van aardap pelen. Op de kaart voor „diversen" van stel B, welke aan kinderen beneden vier jaar wordt uit gereikt, komt slechts de helft van het aantal bons voor aardappelen van de kaart voor „diversen" van stel A voor. Tegelijk met deze uitreiking zullen ook bon kaartenstellen worden uitgereikt voor hen, dia zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten. Deze per sonen ontvangen: indien zware arbeid wordt ver richt: 1 stel kaarten C. bestaande uit: '/2 vleesch kaart, >/2 aardappelkaart (reserveblad C 1), Vfe vet- kaart, y2 broodkaart (blad C 2). Indien zeer zware arbeid wordt verricht: 1 stel kaarten D: 1V2 vleeschkaart (bladen D 1 en D 2), 2 vetkaarten en 1 aardappelkaart (blad D 3), 1 broodkaart (bladen D 4 en D 5). Tenslotte wordt medegedeeld dat de uitreiking van de nieuwe boter- en vetkaarten op een later tijdstip zal geschieden. HUISSLACHTINGEN EN PLUIMVEEHOUDERS. Degenen die huisslachtingen verrichten of ver richt hebben en de pluimveehouders die voor kip penvoer in aanmerking willen komen dienen alle distributiekaarten van zichzelf, hun gezinsleden en inwonend personeel gezamenlijk mede te brengen-, ten einde de noodige aanteekeningen op deze kaar ten aan te laten brengen, waarbij dan tevens het vereischte aantal vleesch- en eierbonnen van de boekjes zal worden verwijderd. Troiiwbetuigingeii aan Vicliy. Uit Vichy meldt het D.N.B.: Het legioen van Madagascar verzekert onbeperkt achter de persoon en het werk van den maarschalk te staan. Het ver oordeelt iedere dissidentie. Het bevestigt zijn hechte voornemen om met alle ten dienste staande mid delen bij te dragen tot de verdediging der integri teit van het Fransche koloniale rijk. Deze boodschap heeft d3 voorzitter van het Fransche frontstrijders legioen op Madagascar aan den gouverneur-gene raal van Madagascar gezonden. De gouverneur van het eiland Réunion heeft aan den Franschen minister van koloniën, vice-admiraal Platon, een telegram gezonden, waarin hij de aan hankelijkheid cn trouw van deze Fransche kolonie in den Indischen Oceaan opnieuw tot uitdrukking brengt. v Engelsche druk versterkt. acht men in politieke kringen hier het verloop tot dusver van de acties voor Frankrijk gunstig. De vraag of de Franschen op den duur zullen zijn op gewassen tegen het-aanstormen van de Engelschen, laat men hier open. Men noemt het echter op merkelijk dat de Fransche tegenstand er een van 100 pCt. is en ziet daarin een feit waaraan ook Engelsche successen naar de opvatting van de Wil helmstrasse niets vermogen te veranderen. Een eveptueele overwinning van de Engelschen in Sy rië is volgens de opvatting in politieke kringen alhier zonder beteekenis voor den afloop voor den oorlog. DE FRANSCHE PROTESTNOTA. Reuter meldt dat in de protestnota van Vichy aan groot Brittannië o.m. wordt verklaard „dat Frankrijk vóór de ontvangst van nadere ophelde ringen vermijden zal iets te ondernemen, waardoor het conflict vergroot of uitgebreid zou kunnen wor den. Ingeval het conflict zich echter uitbreidt, zal Frankrijk zich gedwongen zien de noodige maat regelen te nemen voor de verdediging van zijn ge bieden". Naar uit het Reuterbericht voorts blijkt heeft de Britsche regeering het Fransche protest van de hand gewezen en Vichy uitgenoodigd den Fransche troepen in Syrië instructie te geven den tegenstand tegen de Britsche maatregelen op te geven. Naar uit welingelichte Fransche kringen verluidt is de tweede protestnota der Fransche regeering die de Fransche ambassadeur in Madrid. Piétri, heeft overhandigd aan den Engelschen ambassadeur Sir Samuel Hoare in den meest beslisten vorm gesteld. De Fransche regeering stelt in de nota opnieuw bijzonderen prijs op de constateerin- dat in Syrië uitsluitend en alleen Franschen strijden.. Voorts worden de Engelsche regeering de gevallen ter ken nis gebracht, waarin de Engelsche gevangenen uit drukking hebben gegeven aan hun verbazing dat zij zich in de gevechten tegenover Franschen be vonden. Op grond van deze ondubbelzinnige bewij zen wijst de Fransche regeering in de nota op de scherpste wijze de door Engeland opgegeven voor wendsels voor den opmarsch in Syrië van de hand en herhaalt haar energiek protest tegen dezen over val. GENERAAL DENTZ BEVORDERD. VICHY. 13 Juli. Op voorstel van den minister van oorlog heeft maarschalk Pétain den hoogen Commissaris en opperbevelhebber van de Fransche strijdkrachten in Syrië, divisie-generaal Dentz, be noemd tot generaal. Wang Tsjing Wei naar Tokio. Meer bevoegdheden voor Nanking? SJANGHAI, 13 Juni. Naar uit Nanking wordt gemeld zijd de president Wang Tsjing Wei, de mi nister van financiën Tsjaufoehai de minister van buitenlandsche zaken, Hsoeliang, de minister voor de propaganda Lingpaisjen met andere hooge Nangkjngsche regeeringsambtenaren naar Tokio vertrokken, waar de Japansche ambassadeur Honda reeds verscheidene weken onderhandelingen voert ter opheldering van de verhoudingen tusschen Tokio en Nanking. Naar in politieke kringen alhier wordt aangeduid zou de reis in verband staan met de kwestie der uitbreiding van de machtsbevoegdheden der Nankingsche regeering. (D.N.B.) Zestien gewonden s GRAVENHAGE, 13 Juni. In de avonduren van gisteren en in den afgeloopen nacht was de Engelsche luchtmacht bijzonder actief. Een groot aantal Engelsche bommenwerpers vloog boven ons land. In de meeste gevallen van groote hoogte werden willekeurig zoowel brisant- als brandbom men neergeworpen. Over het algemeen richtten deze bommen ge«n noemenswaardige schade aan. Hier en daar werden eenige koeien gedood, een aantal visschersbooten beschadigd. Voorts is een school door een brisantbom getroffen en aanmerkelijk beschadigd. Belangrijke schade werd in een enkele plaats in het Westen van ons land aangericht. Hier viel een brisantbom op een woonhuis. Dit huis werd geheel vernield, de beide belendende huizen werden zwaar, verscheidene andere licht beschadigd. Helaas werden bij dezen aanval vijf bewoners dezer huisjes gedood, vier zwaar en 12 licht gewond. Aangaande de Britsche luchtaanvallen in den nacht van Woensdag op Donderdag kan thans nog medegedeeld worden, dat hierbij vier bommenwer pers werden neergeschoten, van de bemanning von den de meesten den dood, enkelen werden gevan gen genomen. (A.N.P.) HEDEN: 10 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1