Haarlem's Dagblad Optreden tegen clandestiene slachtingen Kroatië tot Driemogendhedenverdrag toegetreden Aardappelrantsoen wordt 2 K.G. met ingang van 23 Juni Grove onvoorzichtigheid van jongeman Schoeisel zonder bon Journalistenkamp op „De Cannenburgh". 58e JAARGANG No. 17788 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 16 JUNI 1941 'Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17%. Groentjes zie rubriek. De Secretaris-Generaal van het departe ment van landbouw en visscherü maakt be kend dat met ingang van Maandag 23 Juni a.s. het aardappelrantsocn zal worden verhoogd met een half kg., derhalve van ll/s tot 2 kg. per week. In verband met dezen maatregel zullen de detaillisten in de gelegenheid worden gesteld op de aan hen uit te reiken toewijzingen 2 kg. in plaats van, zooals voorheen, ll/s kg. per op de toewijzing vermeld rantsoen te betrekken. In verband hiermede is bepaald, dat de plaatse lijke verkoopkantoren van de V.B.N.A. op toewij zingen, welke zijn geldig verklaard tot 23 Juni a.s. of een lateren datum 2 KG per op de toewijzing vermeld rantsoen aan de detaillisten zullen af leveren. Voor toewijzingen, welke zijn geldig ver klaard tot 22 Juni a.s. of een vroegeren datum blijft de af te leveren hoeveelheid gesteld op 1 KG per rantsoen. Gebruik der Duitsclie taal. Ook voor „Dienststellen" van het Rijkscommissariaat. 's-GRAVENHAGE, 14 Juni. Inzake de bekend making over het gebruik der Duitsche taal in voor Duitsche instanties bestemde stukken, wordt ter aanvulling medegedeeld, dat dit voorschrift ook voor „Dienststellen" van het Rijkscommissariaat geldt. (ANP) - Een mislukte Zondag. Klachten uit Zandvoort. Het seizoen te Zandvoort is zoo kort. dat de strand- exploitanten en andere menschen, die van het seizoen moeten leven, geen enkelen Zondag kunnen missen. Vooral in den tegenwoordigen tijd, nu de menschen niet meer per auto even naar Zandvoort kunnen ko men, is het bezoek op gewone weekdagen meestal gering. Alle hoop is daarom gevestigd op de Zonda gen en als deze ook niets opleveren, ziet het er voor de badplaats slecht uit. De stevige wind en de regenluchten gedurende den voormiddag lokten niet uit om per fiets naar Zand voort te gaan. Fietsers kwamen er dan ook zoo goed als niet. Tegen den middag toen het zonnetje pro beerde door te breken, kwamen nog enkele bezoekers per trein en tram, die zoo gauw mogelijk een goed heenkomen zochten in de café's en in het Wandelpark. De enkele gasten, die het strand opzochten, werden door den killen Noordwesten wind spoedig verjaagd. Uitreiking distributiebescheiden te Haarlem. MORGEN DE LETTERS G, I, J. Vandaag is een aanvang gemaakt met de uitreiking der diverse distributie-bescheiden. Zooals men weet waren heden de letters A. en C. aan de beurt. Morgen, Dinsdag is het de beurt aan de letters G, I, J. De lokalen zijn geopend van 9 tot 5 uur. Vechtpartij waarbij liet mes te pas kwam. Agent met een broodzaag bedreigd. Op den hoek van de Van Marumstraat en de Tulpen straat te Haarlem heeft Zondagavond omstreeks half twaalf een vechtpartij plaats gehad waarbij een 31- jarige behanger een flinke snee op den linkerwang kreeg en een 28-jarige koopman, die niet geheel nuch ter was een steek in den linkerschouder bekwam. De behanger werd naar het St. Elisabeths Gasthuis gebracht terwijl een agent den koopman daar even eens naar toe wilde brengen. De koopman bedreigde hem eerst echter nog mei een broodzaag en het kostte veel moeite den woesteling tot bedaren te brengen. Na in het Gasthuis te zijn verbonden is. hij in het politiebureau aan de Smedestraat opgesloten. De kwetsuren van den behanger bleken niet van ernsti- gen aard te zijn. Zaterdagmiddag werd in het Raadhuis van Zandvoort een tentoonstelling van schilderijen geopend van de in die gemeente woonachtige schilders. Deze tentoonstelling blijft geopend tot 1 September. Op de foto zien wij den burgemeester van van Zandvoort, den heer H. v. Alphen (tweede van rechts), die de tentoonstelling opende, bij een collectie schilderstukken van den heer Theo Groeneveld (tweede van links). Links de wet houder van Onderwijs, de heer A. J. v. d. Moolen en rechts de heer C. Siegers, wethouder van Publieke Werken. Duitsch weermachtsbericht van Zondag Vier Britsche koopvaarders en een tankschip tot zinken gebracht. Voortgezette bedrijvigheid voor Tobroek. - Duitsche aanvallen op Cyprus. BERLIJN, 15 Juni. (DNB) Het opperbevel der' weermacht deelt mede: „Duikbooten hebben in het Noorden van den At- lantischen Oceaan vier vijandelijke koopvaarders en een tankschip met een gezamenlijken inhoud van 29.000 ton tot zinken gebracht. De luchtmacht heeft met succes havenwerken en wapenfabrieken in het Zuiden en Zuid-Oosten van Engeland ge bombardeerd. Bij het afweren van vijandelijke vliegtuigen, die het bezette gebied trachtten binnen te vliegen, hebben zich meermalen luchtgevechten ontsponnen, waarbij een vliegtuig van het type Bristol-Blenheim is neergeschoten. In Noord-Afrika bedrijvigheid van artillerie en verkenningsafdeelingen bij Tobroek. Lichte Duit sche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen hebben de haven- en verdedigingswerken van Tobroek her haaldelijk met goed gevolg aangevallen. Op een Britsch vliegveld hebben zij verscheidene op den grond staande vliegtuigen met bommen en machine geweervuur vernield. Een Britsche jager en drie Met granaat onder zijn arm op straat Bij ontploffing zes menschen gewond UTRECHT, 15 Juni. Gistermiddag omstreeks een uur heeft op den Amsterdamschen straatweg, hoek Blokstraat, een granaatontploffing plaats ge had. De 18-jarige van W., wonende in de Hout straat had van een vriend een gevonden granaat gekregen en vervoerde deze waarschijnlijk in de mee ning dat de granaat geen gevaar meer kon opleve ren, onder zijn arm op straat. Op den Amsterdam schen straatweg liet hij den wel degelijk geladen gra naat vallen, waardoor een geweldige ontploffing ont stond. Van verschillende huizen in de buurt sprongen de ruiten en door de rondvliegende granaatscherven werden zes omstanders in meerdere of mindere mate gewond.. De jongen zelf kwam er nog genadig af. Hij verwondde een zijner handen, doch bleef verder zon der letsel. Een wielrijder, een van de genoemde zes personen, liep ernstige verwondingen op aan de bo- venbeenen. De G.G. en G. D. vervoerde eenige zwaar gewonden naar het stedelijk en academisch ziekenhuis. De lichtgewonden konden na verbonden te zijn naar huis gaan. De politie heeft van een en ander proces-verbaal opgemaakt. School- en Werktuinen. Het werk in Haarlem en Omstreken. Uit het jaarverslag van den kring Noord-Holland van de School- en Werktuinen blijkt, dat er 9 afdee- lingen zijn. De afdeeling Haarlem had 4 tuinen waarop 535 kin deren werkten onder de hoede van 19 leiders. Bloemendaal heeft 1 tuin waarop 35 kinderen onder 2 leiders aan den arbeid waren. Er kwamen steeds meer aanvragen van leerlingen om een tuintje dan de beschikbare grond toeliet. In Haarlem is zelfs een reservelijst met 100 namen. Haarlem heeft nog een afzonderlijke groep van ongeveer 20 leerlingen, die wat ouder zijn en iets meer vrijheid hebben bij de bewerking van hun tuintje, dat 50% grooter is („rijpere jeugd"-tuinen). De bijdragen zijn meestal 10 a 15 cent per week voor elk kind. Vaak worden kinderen van werkloozen ge heel of gedeeltelijk vrijgesteld. Alle materiaal wordt verder kosteloos beschikbaar gesteld. Op vrijwel alle tuinen volgt men een vast plan van bepoting-. Radijs, tuinboonen, snijbiet, sjalotten, wor tels, andijvie, boonen, tomaat, bieten, sla vormen de voornaamste groenten en een paar strookjes worden met bloemen bezaaid voor het opvroolijken van de tuinen. Een enkele maal wordt een ander gewas genomen. De stand van de gewassen was in 1940 in het alge meen zeer goed. Veel afdeelingen kweeken landbouw gewassen voor het leeren kennen van de planten, de cultuur en de producten. De provincie subsidieerde het werk der vereeni- ging met f 3530. Het bestuur der afdeeling Haarlem bestaat uit de heeren A. Meilink (voorzitter en penningmeester) en R. M. v. 't Hart (secretaris). Van de afdeeling Bloemendaal is Ds. J. C. v. Dijk voorzitter, C. Hoogenbirk secretaris en J. Mey pen ningmeester. gevechtsvliegtuigen zijn bij luchtgevechten en door afweergeschut neergehaald. In het Middellandsche-Zeegebied heeft een af deeling Duitsche gevechtsvliegers op 13 Juni met succes een aanval gedaan op militaire installaties en een fabriek op het eiland Cyprus. Ter hoogte \an B- -.roei -le'ooen Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch vlooteskader aangevallen en op een zwaren kruiser een voltreffer geplaatst. In den afgeloopen nacht hebben zwakke vijande lijke afdeelingen op eenige plaatsen in West-Duitsch land brisantbommen laten vallen, die echter slechts weinig schade aanrichtten". Tot dusver op bon 2 De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden de verkoop van een aan tal soorten schoeisel, het welk tot dusverre op een z.g. bon „2" moest worden gekocht, weer vrij van bon zal kunnen geschieden. Het betreft de volgende soorten schoeisel: 1. Babyschoeisel. 2. Pantoffels met een cosy-zool en bovenwerk van stof. 3. Rubberbadschoenen. 4. Klompsokken. Voorts zal, teneinde tegemoet te komen aan den veel geuiten wensch van het publiek orr meer schoeisel voor kinderen beschikbaar te stel len, de grens voor kinderschoenen, welke op bon „2" verkrijgbaar zijn, uitgebreid worden van maat 23 tot maat 27. Van heden af is dus kinderschoeisel lot en met maat 27 op bon .,2" verkrijgbaar. Bo vendien zuilen sandalen met leeren- of rubberzooi op bon „2" verkrijgbaal' zijn. Tenslotte wordt de aandacht er op gevestigd, dat niet alleen zomerschoeisel en kinderschoeisei op bon „2" verkrijgbaar is, doch ook een aantal soor ten schoeisel, hetwelk gebruikt kan worden om het normale schoeisel te sparen voor den komenden winter. In 't bijzonder zij hier gewezen op schoenen met houten zool, pantoffels met leeren zool en gym nastiekschoenen, welke gedurende den zomer zeer goed gebruikt kunnen worden om het normale schoeisel te vervangen. RIJKSKWEEKSCHOOL VOOR ONDER- WIJZERS(ESSEN). Haarlem 14 Juni. Eindexamen. Geëxamineerd 6 vr. candidaten; geslaagd de dames E. M. Augustinus, C. v. Dusschoten, H. E. Ehrbecker, A. v Huijzen, E. de Flines, A. W. Jonker. De Burgemeester van Beverwijk, Mr. H. J Scholtens legde Zaterdag de eerste steen voor een complex woningen van „De Voorzorg". (Foto Marx) 's-GRAVENHAGE, 14 Juni. Het Rijkscommis sariaat maakt bekend Daar de gevallen van verboden slachtingen een dergelijken omvang hebben aangenomen, dat de belangen eener stelselmatige verzorging met levensmiddelen voor de Nederlandsche bevolking en vooral een onvoldoende verzorging met vleesch hierdoor in gevaar gebracht kunnen worden, heeft de „Generalkommissar für das Sïcherheitswesen" zich thans genood zaakt gezien tegen de aanstichters van dergelijke sabotagehandelingen krachtig op te treden. Dientengevolge heeft de Duitsche „Sicherheitspolizei" in een bijzonder ernstig geval van ver boden slachtingen op groote schaal te Utrecht de volgende personen, die als daders en helers hieraan deel hadden voor onbepaalden tijd naar een concentratiekamp in Duitschland gestuurd. Het betreft 1. W. G. VAN WEES. 2. B. K. TJ. VISSCHER. 3. M. A. VAN WEES. 4. J. K. VAN DER HEIDEN. 5. J. W. SOESBERGEN. Alle betrokken personen wonen te Utrecht. Het asociale optreden van elementen, die de volksgemeenschap schade berokkenen en die ondanks herhaalde waarschuwingen zuiver uit winstbejag een onbehoorlijken handel drijven met de levensmiddelen, welke ter beschikking staan van de geheele gemeenschap, moet hiermede in het openbaar aan de kaak worden gesteld. De genomen maatregelen moeten tevens als waarschuwing dienen voor al degenen, die nog steeds welbewust probèeren de voor schriften te omzeilen, welke de overheid in het belang der waarborging van de levensmiddelen- voorziening van de gemeenschap heeft uitgevaardigd. Nieuwe strijd bij Solloem. 9 Hurricanes en 60 Engelsche pantserwagens vernield. BERLIJN, 16 Juni (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, zijn de Engelschen gisteren aan het front van Solloem met sterke strijdkrachten tot den aan val overgegaan. De strijd duurt voort. Een afdeeling Duitsche Stuka's greep met buitengewoon groot succes in. Vooral vijandelijke colonnes en concen traties van voertuigen werden gebombardeerd. De vijand heeft aanzienlijke verliezen aan menschen en materiaal geleden. Talrijke voertuigen raakten in brand, andere werden door bommen vernield. Bij luchtgevechten werden zeker negen Britsche Hurricanes en twee bommenwerpers neergeschoten. Waarschijnlijk zijn nog twee andere Britsche toe steilen neergehaald. BERLIJN. 16 Juni (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, zijn volgens de tot dusverre ontvangen berichten gisteren bij de gevechten aan het front van Solloem zesitg Engelsche pantserwagens ver nield. Een „Amazonenleger". NEW-YORK, 16 Juni. (D.N.B.) Naar de Lon- densche correspondent van de New-York Times meldt, wordt thans in Engeland een campagne ge voerd om nog verscheidene honderdduizenden vrou welijke vrijwilligers voor het „Amazonenleger", den Auxiliary Territorial Service, te werven. Het is de bedoeling, dat de vrouwen vooral dienst doen in de bureaux en de keukens, als chauffeuse en bij den telefoon- luchtafweerdienst 27 Juni een gedenkdag. Voor drie bekende personen in Haarlem en omgeving. 27 Juni a.s. is een gedenkdag voor drie bekende personen in Haarlem en omstreken. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen te Haarlem wordt 75 jaar. Gedurende een lange reeks van ja ren heeft Mr. Heerkens Thijssen een belangrijke plaats ingenomen in het openbare leven. Hij was eerst raadslid en later wethouder van Haarlem, burgemeester van Schoten en lid der Eerste Kamer Van vele besturen van vereenigingen op Maat schappelijk en R.K. kerkelijk gebied was hij een gewaardeerd bestuurder. Mr. P. Tideman wordt dienzelfden dag 70 jaar. Mr. Tideman, die te Haarlem zijn advocatenkantoor heeft, was lange jaren lid van den Bloemendaal- schen gemeenteraad en vervulde een belangrijke plaats in het bestuur van de Remonstrantsche kerk Ook was hij secretaris van de Gezondheidscommis sie van Haarlem en omstreken. Ook was hij uit gever van het Bloemendaalsch Weekblad. Tenslotte vermelden wij nog dat de heer A. P. Audretsch, oud-raadslid van Heemstede, ook 75 jaar wordt. DE OORLOGSSCHULDEN AAN AMERIKA. WASHNGTON. 16 Juni. (D.N.B.ï De Washing ton Times Herald schrijft, dat de Amerikaansche regeering ditmaal wegens don half Juni vervallen den termijn der schulden uit den wereldoorlog aan Engeland en andere landen niet eens de gebruike lijke aanmaning heeft toegezonden, daar dit zonder nut en met het oog op de wet tot hulpverleening aan Engeland absurd geweest zou zijn. Ministersconferentie te Venetië VENETIë, 15 Juni. (D.N.B.) In het historische dogenpaleis is heden te 12 uur het protocol ge- teekend, waarbij Kroatië tot het Driemogendheden verdrag toetreedt. Het protocol werd geteekend door den Duitschen minister van Buitenlandsche zaken, Von Ribben- trop, zijn Italiaanschen ambtgenoot. Graaf Ciano, en de vertegenwoordigers der andere landen, die tot het driemogendhedenverdrag zijn toegetreden. VON RIBBENTROP TE VENETIë. VENETIë, 14 Juni (D.N.B.) De minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop is heden avond omsteeks 20.00 uur met een specialen trein in Venetië aangekomen, waar hij op het station door den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Graaf Ciano, den gouwleider van de pro vincie Venetië, den prefect en eersten burgemeester van Venetië, verscheidene senatoren en hooge amb tenaren van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken werd verwelkomd. Van Duitsche zijde waren ter verwelkoming op het station aanwezig de Duitsche zaakgelastigde, gezant Prins Bis marck met de leden van de Duitsche ambassade. Overal werden den vertegen woordiger van Duitschland stormachtige ovaties gebracht. De minister van Buitenlandsche Zaken is vanavond de gast van graaf Ciano. Venetië is versierd met de vlaggen van de staten, die aange sloten zijn bij het Driemogendheden pact. DR. PAVELITSJ NAAR VENETIë. VENETIë 15 Juni. (D.N.B.) De leider van Kroatië, Dr. Ante Pavelitsj, is vanochtend, verge zeld onder meer door den Kroatischen minister van Buitenlandsche Zaken, te Venetië aangekomen. NADERE BIJZONDERHEDEN. VENETIë, 15 Juni (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: Heden te 12 uur is in het dogen paleis te Venetië het protocol onderteekend, waar bij de onafhankelijke Kroatische staat toetreedt tot het Driemogendhedenpact, op 27 September 1940 gesloten door Duitschland, Italië en Japan. Het protocol werd voor Duitschland geteekend door den minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, voor Italië door den minister van Bui tenlandsche Zaken Graaf Ciano, voor Japan door den ambassadeur Horïkiri, voor Kroatië door den poglavnik, Ante Pawelitsj, voor Hongarije door den gezant Villani, voor Bulgarije door den gezant Ka- rak dj oef, voor Slowakije door Galvaneck. DE TEKST VAN HET PROTOCOL. VENETIë, 15 Juni (D.N.B.) De tekst van het protocol over de toetreding van Kroatië tot het Driemogendhedenverdrag luidt als volgt: „De regeeringen van Duitschland, Italië en Japan eenerzijds en de regeering van Kroatië anderzijds stellen door haar gevolmachtigden het volgende vast: Art. 1. Kroatië treedt toe tot het Driemogend hedenverdrag, dat op 27 September 1940 te Berlijn is geteekend door Duitschland, Italië en Japan. Art. 2. Voor zoover de in art. 4 van het Drie mogendhedenverdrag genoemde gemeenschappelijke technische commissies vraagstukken behandelen, die betrekking hebben op de belangen van Kroatië, zul len aan de beraadslagingen der commissies ook vertegenwoordigers van Kroatië deelnemen. Art. 3. De tekst van het driemogendhedenver drag is aan dit protocol als bijvoegsel toegevoegd. Het protocol is geredigeerd in het Duitsch, Ita- liaansch. Japansch, en Kroatisch, waarbij elke tekst als origineel geldt. Het wordt van kracht op den dag van onderteekening". REDE VAN CLANO- VENETIë, 15 Juni (D.N.B.) In de senatoren zaal van het Dogenpaleis waar het protocol be treffende de toetreding van Kroatië tot het Drie mogendhedenverdrag is geteekend, hadden de ver tegenwoordigers der verschillende mogendheden plaatsgenomen. Ciano heette in een korte toespraak de vertegen woordigers der verschillende staten welkom, waar op het protocol werd voorgelezen, en onderteekend. Vervolgens verhief Ciano zich van zijn zetel en las hij een verklaring voor. Hij begroette Dr. Pavelitsj en zeide, dat in dien groet niet alleen groote vreugde over de deelneming van Kroatië aan het gemeenschappelijk werk tot uitdrukking komt, maar ook het vertrouwen in den jongen Kroatischen staat, die is geboren uit een langen en hartstochtelijken strijd om de nationale onafhan kelijkheid. Toen, aldus Ciano, in September 1940 Duitschland, Japan en Italië te Berlijn het Driemogendhedenver drag sloten, was het niet onze bedoeling, alleen met het oog op den oorlog een voorbijgaande vereeniging van staten tot stand te brengen, maar de blijvende grondslagen te leggen voor een algemeene samen werking, waaraan alle staten konden deelnemen, die met Duitschland, Japan en Italië het verlangen der volkeren wenschen te verwezenlijken naar een ■wereldorde, die berust op rechtvaardigheid, op den vrede in gerechtigheid, welke steeds het hooge doel is geweest van de groote mannen, die ons lot leiden en welken zij voor Europa en de wereld zullen weten te verbeteren met hun genie en de overwinning der wapenen. De oorlog, dien het nationaa l-socialistische Duitschland en het fascistische Italië, te land, ter zee en in de lucht tegen Engeland voeren, heeft deze voorwaarde en dit doel, terwijl wij tegelijkertijd reeds met de spontane medewerking der bevriende volken de grondslagen vor den komenden vrede leggen. In het Kroatisch antwoordde de Poglavnik: „Excel lentie, namens den onafhankelijken staat Kroatië dank ik u voor den groet, dien gij mij namens Italië en de andere staten, die bij het Driemogend hedenverdrag zijn aangesloten, tot mij hebt gericht. Dit verdrag is voor het Kroatische volk van groote en beslissende beteekenis, daar 't ons twee maanden na het verrijzen van onzen staat mogelijk wordt ge maakt toe te treden tot de gemeenschap der staten, die, vernieuwd door sociale en politieke revo luties, worden bezield door de genialiteit van hun leiders en gedragen door de goedkeuring van hun volk. Wij zijn er trotsch op mede te werken in deze gemeenschap van mogendheden, nadat Kroatië zich reeds door de daad zijner verrijzenis bewust had geschaard aan de zijde der staten, die de oude democratisch-parlementaire stelsels verwerpen en hun hooge politieke taak vervullen met een groot rechtvaardigheidsgevoel. Ik ben den duce van het fascistische Italië, den Fuehrer van het Groot- Duitsche rijk en den minister-president van het rijk van de Rijzende Zon er dankbar voor dat zij 't mij als den vertegenwordiger van Kroatië, hebben mogelijk gemaakt, opnieuw uiting te geven aan den wil van mijn volk tot leven en medewerken aan den internationalen arbeid der spilmogendheden en der bevriende en verbonden staten". Na de plechtigheid wenschten graaf Ciano en von Ribbentrop den poglavnik geluk. Rede van Dr- T. Goedewaagen. Kasteel „De Cannenburgh" te VAASSEN. 14 Juni. Het A.N.P. meldt: Op het uit de veertiende eeuw da- teerende kasteel „De Cannenburgh", dat een der mooiste bouwwerken uit dien tijd mag worden ge noemd en dat in al zijn onderdeelen doet spreken van Neerlands roemvolle historie, is heden het eerste zo merkamp voor journalisten, georganiseerd door den Raad van Voorlichting der Nederlandsche pers. zoo wel plechtig ais vroolijk ingewijd Bij hun aankomst hier ten kasteele moeten de tien tallen gasten, onder wie vele genoodigden. vergezeld van hun dames, en verder de 25 persbroeders kampdeelnemers, welke laatste hier een geheele week zullen verwijlen, zich gewaand hebben als edellieden uit een roemrucht verleden, in plaats van moderne persridders, van wie in de komende weken telkens een nieuwe ploeg zal verschijnen om de oude te ver vangen. Als eerste genoodigde was de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kun sten, dr. T Goedewaagen. vergezeld door zijn echtge- noote, aanwezig. Verder waren er van dit departement o.a. de heer W. Hulstijn. persoonlijk persreferent van den secre taris-generaal. Max Blokzijl, hoofd van de afd. pers wezen, N. Oosterbaan. hoofd van de afdeeling alge- meene propaganda en vervolgens de S.S.-onderschaar- leider A. Meyer Schwencke. plaatsvervangend voor zitter van den Raad van Voorlichting der Nederland sche pers. tevens organisatieleider van het kamp. Als eeregast was aanwezig de heer H J. Sperling, die in de periode, toen de Raad van Voorlichting der Nederlandsche pers zijn werkzaamheden pas begon nen was. deze organisatie met zijn adviezen terzijde heeft gestaan. Tegen den avond werd een feestelijke openingsmaal tijd gemeenschappelijk genuttigd Als organisatieleider van het kamp heette de heer Meyer Schwenke allen hartelijk welkom op het slot. Spreker noemde het samenzijn een historisch moment in de geschiedenis van het Nederlandsche perswezen. Het zomerkamp van journalisten, aldus spreker, is geen kamp in den gewonen zin des woords, het is tevens het begin van een meer systematische opleiding van den Journalist. Wanneer de journalisten straks, na afloop van den te houden cursus, naar huis gaan, dan zullen zij, daarvan was spreker overtuigd, met meer zekerheid en meer arbeidsvreugde hun werk hervatten, want dat weten zij, waarvoor zij werken: voor de toekomst van het Nederlandsche volk". (Vervolg zie pag. 2). HEDEN: 8 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1