Haarlem's Dagblad Herhaalde aanvallen op Haifa KORT NIEUWS Aanval op Solloem verijdeld. De Productieslag. je JAARGANG No. 17789 igave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- igaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote utstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- snst 38810 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. lefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie iOO, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 825 Soendaplein 12230. Overtreding van liet Prijzen- bescliikkingsbesluit. Goederen te Haarlem in beslag genomen. oor de politie te Haarlem is in samenwerking den inspecteur van het Rijkstextielbureau pro verbaal opgemaakt tegen twee winkeliers te riem wegens overtreding van het prijzenbe- kkingsbesluit. Bij den een werden drie regen en en bij den ander een groote partij textiel- [eren in beslag genomen. e Haarlemschc politie heeft voorts nog terzake overtreding van het prijzenbeschikkingsbesluit es-verbaal opgemaakt tegen drie winkeliers rbij een aantal schoorsteenloopers, divan- en itokkleeden, 3 vloerkleeden en 9 reisdekens in ag werden genomen. Armenzorg. Vergelijking tusschen Haarlem en andere groote gemeenten. de maanden Januari, Februari en Maart van dit werden te Haarlem ingevolge de Armenwet on- teund respectievelijk 2256, 2289 en 2217 gezinnen i40, 764 en 727 alleen-wonende personen. Er werd at kwartaal uitgegeven f 435.757. Het gemiddelde ag per ondersteunde was f 1188. ;t Centraal Bureau voor de Statistiek geeft ver- kingen tusschen de 7 gemeenten in ons land met dan 190.000 inwoners, ize vergelijking is: Kosten per 1000 Gemidd. bedrag inwoners: per gesteunde: nsterdam f 4171 f 10.72 itterdam f 4309 f 10.42 m Haag f 3717 f 11.29 recht f 2405 f 10.94 larlem f 3054 f 11.88 :oningen f 2462 f 7.53 ndhoven f 670 f 9.75 laruit blijkt dus dat het gemiddelde bedrag dat gesteunde werd uitgekeerd te Haarlem het hoogst Daarop volgde den Haag. ngeslagen over het aantal inwoners stond Rotter- voor de grootste uitgaven voor Armenzorg, ma volgden Amsterdam en den Haag. Haarlem in de rij. Na Haarlem komen Utrecht en Gronin- Eindhoven had de minste lasten, daar is is ver ding de werkloosheid het laagst. Enslotte geven we hier nog eenige cijfers van ge nten in de omgeving. Totale Per 1000 Gemidd. uitgaven: inwoners: steunbedr. eisen f 88.417 f 1806 f 9.42 aarlemmermeer f 40.229 t 1250 f 6.21 ever wijk f 43.104 f 1957 f 8.65 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 17 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17V2 Groentjes zie rubriek. n moedig meisje. Zij leverde aanrander aan de politie over. londagavond werd de 20-jarige dochter van i gemeente-veldwachter K. van Bennebroek tus- en Haarlem en Heemstede aangevallen door een »uur jongmenseh. De jonge dame, die eerst 'ig verschrikt was, herstelde zich spoedig en le op haar fiets den aanrander na. In Den Hout de Spanjaardslaan haalde zij hem in en dwong met behulp van omstanders mede te gaan r Bennebroek, alwaar zij het jongmenseh aan r vader overleverde. loor de politie werd daarna proces-verbaal op- naakt en de dader aan de politie van Haarlem, reeds meerdere klachten over l).em ontving, rgegeven. Iet moedige meisje verdient voor haar kordaat Ireden een extra-pluim. Uitreiking dislribuliebesclieicleii te Haarlem. WOENSDAG DE LETTER H. oor de uitreiking van de diverse distributie-beschei- is het morgen, Woensdag de beurt aan de let- Cariiegie Heldenfoiids voor Nederland. kan het verslag van het Carnegie Heldenfonds 5i' Nederland over 1940 zijn de navolgende onder- uningen, beloon ingen en onderscheidingen aan sonen uit Haarlem en omgeving ontleend: Johanna M. Duker, 18 jaar, te IJmuiden. heeft Mei 1940 twee gewonde matrozen gered uit het ordzeekanaal aldaar, door gekleed te water te ingen en de mannen zwemmende naar den wal Jrengen. De beide matrozen waren met hun schip ijnenveger 2" in de lucht gevlogen. Ms belooning is haar een bronzen medaille ge- lonken. Steffens, 25 jaar, voeger, te Haarlem, heeft 10 li 1940 op den weg langs de Amsterdamsche art aldaar, drie, voor een bestelwagen gespan- n, op hol geslagen paarden tot stilstand gebracht daardoor onheil voorkomen. Als belooning is hem een bedrag van f 25 ge- lonken. H. Feije, 43 jaar en H. J. Visser, 22 jaar. beiden ijksveldwachter te Bloemendaal, hebben 29 igustus 1940 twee voor een vierwielig voertuig spannen, op hol geslagen paarden, tot staan ge acht en daarbij zelf in levensgevaar verkeerd. Aan beiden is een bronzen medaille toegekend. Duitsch weermachtsbericht: Dezer dagen is de nieuwe motor-strandreddingboot de „C. A. A. Dudok de Wit", te Zandvoort gearriveerd. De boot is via IJmuiden en de Noordzee naar Zand- voort gevaren. Foto: de reddingboot wordt op een onderstel getrokken door middel van een tractor. (Foto Stevens) De strijd in Syrië. leu stedeiiscboomlag te Haarlem. Wordt in September gehouden. N'aar wij vernemen had de A. N. W. B. aanvan- lijk het voornemen dezen zomer een Steden- loondag te Haarlem te organiseeren. Nadere erweging heeft er evenwel toe geleid dien dag 1 te stellen tot den na-zomer, namelijk tot Sep- nber. De A. N. W. B. zal dan zijn leden uitnoodigen ar Haarlem te komen om daar kennis te maken :t hei vele interessante dat onze stad biedt, in t bijzonder wat betreft mooie oude gebouwen, iijes, enzoovoori. Natuurlijk zullen ook moderne bouwen en andere bezienswaardigheden niet ver ten worden. Het bestuur van den A. N. W. B. raamde het aan- deelnemers op 800. Nu de dag tot September tschoven is moet gerekend worden met het feit 1 er niet zooveel gasten zullen komen, omdat dan meeste vacanties voorbij zijn, maar toch wordt veel deelneming gerekend. Het bestuur van Haarlem's Bloei heeft aan den N. W. B. medewerking toegezegd bij de orga satie. Het is voor Haarlem van veel beteekenis dat hon den A. N. W. B.-leden van elders komen om het rdenschoon van Haarlem te bewonderen. Het is jammer dat de dag niet in den zomer in volle vacantie-seizocn kan plaats hebben, maar A. N. W. B. was van meening. dat de mcnschen den zomer liever naar buiten trekken. HEIDEN: 8 PAGINA'S VICHY, 16 Juni. (D.N.B.) Volgens de hier ont vangen berichten valt van het operatiegebied Damas cus niets te melden. Fransche verkenningstroepen zijn in actie geweest in de streek van Koeneitra. Bij Kis- soe hebben sterke Engelsche gepantserde strijdkrach ten heftige aanvallen ondernomen, doch zonder suc ces. Bij een tegenaanval hebben de Franschen acht Engelsche tanks vernield. Volgens een bericht uit Beiroet hebben zes Fran sche jachttoestellen, die in het gebied van Dcrzaa- Soeida opereerden om de Fransche strijdkrachten te land te steunen, 18 Britsche jagers van het type Gladiator ontmoet. In weerwil van hun numerieke minderheid aanvaardden de Franschen den strijd. In een verbitterd gevecht werden drie Engelsche vlieg tuigen zeker en een vierde waarschijnlijk neerge schoten. Een Fransch vliegtuig moest binnen de vijandelijke linies dalen. Uit Beiroet wordt voorts gemeld, dat Fransche luchtmachlafdeelingen, die gisteren pas in Syrië wa ren aangekomen, onmiddellijk in actie kwamen. Zij vielen met succes Britsche schepen, die voor de Li- baneesche kust opereerden, aan. Verscheidene tref fers werden op de oorlogsschepen geplaatst. JOODSCHE SOLDATEN AAN ENGELSCHE ZIJDE. ALEPPO, 16 Juni (D.N.B.) Het tc. Damascus ver schijnende blad Al Siasse verneemt, dat een af- öeeling van 5000 Joden aan de zijde der Engelsche troepen vecht. Men vraagt zich af, aldus het blad, hoe deze Joden betaald worden en of zij misschien hopen, van Syrië een tweede Palestina le kunnen maken. De Arabie ren zijn echter door ervaring wijs geworden en zul len hun land tegen Engeland en het. Zionisme wp- ten te verdedigen. De te Aleppo verschijnende Al Gihad roept alle Arabieren op, Frankrijk te steunen in den strijd tegen de Engelsche onderdrukkers. Nu bewezen is,, dat Engeland van Palestina en de andere Arabische landen een groot Zionistisch Centrum wil maken, (men zie hieronder. Red.) moet aan den Engelschen invloed in het oosten voorgoed een einde gemaakt \Vordcn. DE DERDE DUITSCHE LUCHTAANVAL OP HAIFA. BERLIJN, 16 Juni (D.N.B.) De derde Duitsche bomaanval op Haifa, ondernomen in den nacht van 13 op 14 Juni, heeft, evenals de vorige aanvallen, veel succes gehad. Bij goed zicht konden de Duitsche vliegers vaststellen, dat bomtreffers van het zwaarste kaliber midden op de 500 meter lange pier terecht kwamen. Geweldige brpkken steen en cement wer den in de lucht geslingerd, een deel daarvan viel op twee torpedobootjagers, die langs de pier lagen. Men kan aannemen, dat de beide jagers aanzienlijke scha de hebben opgeloopen. EEN ENGELSCH—ARABISCHE STAAT? DAMASCUS, 16 Juni. (D.N.B.) Naar uit Bag dad wordt gemeld, heeft de onlangs benoemde Irakeesche gezant te Cairo. Noeri Said Pasja, op dracht gekregen den Arabischen regeeringen een Engelsch voorstel voor te leggen, dat neerkomt op de vorming van een Engelsch-Arabischen slaat Syrië, de Libanon, Palestina en Transjordanië zouden daartoe behooren. Aan het hoofd zou de in Engel schen dienst staande Emir van Transjordanië ko men. Egypte zou als tegenprestatie een deel van het schiereiland Sinai krijgen, alsmede een deel van de' Palestijnsche Woestijn. Palestina zou een zekere autonomie krijgen en de Joden zouden bij het be stuur een vooraanstaande plaats innemen. Daaren tegen zou men de Arabieren in Palestina aanmoedi gen, naar Transjordanië en Syrië te emigreeren. FRANSCHE LUCHTAANVAL OP BRITSCHE ZEESTRIJDKRACHTEN. VICHY, 16 Juni (D.N.B.) Ofi meldt uit Beiroet' Het luchtwapen van de marine heeft gisteren om 19.00 uur een hevigen aanval gedaan op Britsche zeestrijdkrach ten aan de kust. Een Britsche torpedoboot werd ter hoogte van Saida getroffen en ging in vlammen op. Een tweede torpedoboot werd beschadigd- Heden ochtend vroeg bij het aanbreken van den dag kwamen onze schepen met vijandelijke zeestrijdkrachten, be staande uit twee kruisers en vier torpedobooten in contact. Wij leden geen verliezen HEVIGER STRIJD IN SYRIê. GENèVE, 16 Juni (D.N B.) Naar Reuter meldt, maakt het officieele communiqué van het Britsche hoofdkwartier bekend, dat de gevechten in den cen- tralne sector van Syrië toegenomen zijn in hevigheid. VOLLEDIGE VERDUISTERING IN SYRISCHE STEDEN. VICHY. 17 Juni (D.N.B.) Ofi meldt uit Beiroet, dat het Fransche hooge commissariaat in Syrië een verorde ning heeft uitgevaardigd, waarbij de voorschriften over de passieve luchtbescherming van Juni van het vorige jaar weer in werking treden Van hedenavond af is in Beiroet, Damascus en in alle plaatsen in het gebergte volledige verduistering voorgeschreven. FRANSCHEN BEZETTEN MERDSJ-AJOEM. BERLIJN. 17 Juni (D.N.B.) In een bericht uit Syrië noemt de Britsche berichtendienst den strijd in den centralen sector van Syrië „hevig" en zegt. dat Fransche troepen bij Merdsj-Ajoem door de Britsche stellingen gedrongen zijn en de stad zijn binnenge trokken. Tevens wordt van „andere invallende troe pen" der Franschen gesproken, die tegen Kuneitra optrekken. De toestand in den centralen sector van het front wordt als „onduidelijk" gekenmerkt. AANVALLENDE BEDRIJVIGHEID DER FRANSCHEN'. VICHY. 17 Juni (D.N.B.) Ofi meldt uit Beiroet: In het Zuiden van Syrië is de aanvallende bedrijvig heid der Fransche afdeelingen, waarvan reeds gisteren melding werd gemaakt, in den loop van den dag nog sterker geworden. De afdeelingen hebben geope reerd bij Ezraa en Koaneitra en in den Zuidelijken Libanon in den sector Merdsj-Ajoem, waarbij zij wer den gesteund door verkennings- en bombardements vliegtuigen. De aangewezen stellingen werden vlot genomen. In het gebied van Kissoe heeft een Fransche tegen aanval de verwachte resultaten gehad en de terrein winst mogelijk gemaakt. De luchtmacht heeft verken ningsvluchten ondernomen boven de achterwaartsche verbindingen van den vijand en de woestijn. Ten zui den van Damascus en bij Deraa zijn Britsche colonnes en pantserwagens met succes gebombardeerd. N.V. RUBBER-, ASBEST- EN EBONIET- FABRIEKEN, v.h. GEBR. IYIERENS TE HAARLEM. De Zaterdag 14 Juni gehouden algemeene verga dering van aandeelheuders heeft met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend aan den heer P. Risselada als directeur der vennootschap onder ge lijktijdige benoeming tot commissaris en benoemd tot directeur de heer M. C. de Jong. Tevens werd besloten tot uitloting van 20 obligaties van de obli- gatieleening. De politie te Bussum heeft tegen een aantal menschen die zich hadden schuldig gemaakt aan clandestiene slachtingen of vleesch, afkomstig van clandestiene slachtingen, hadden gekocht proces verbal opgemaakt. Door het droogmalen van den N.O.-polder is bij het z.g. Topshoofd op Urk het fundament bloot gekomen van de eerste Urker haven, welke haven sinds 1921 niet meer werd gebruikt en sindsdien steeds meer was afgebrokkeld en eindelijk onder de golven was verdwenen. De Haagsche politie heeft een geval van een brutale zoutdiefstal opgehelderd, gepleegd door een krecht van een pakhuis waarin het zout lag op geslagen. Op een dag had de man met paard en wagen in totaal 5000 KG weggehaald. Dc Haagsche politie heeft een 26-jarige jonge man gearresteerd die zich aan chantage heeft schul dig gemaakt cn getracht heeft een rentmeester een bedrag van f 5000 af te persen. Actie in het Oo$»en der Middel- landsche Zee en boven Cyprus. BERLIJN. 16 Juni (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den strijd tegen de Britsche scheepvaart heeft het luchtwapen nieuwe successen behaald. In den Atlantischen Oceaan ten Westen van Gibraltar be streden gevechtsvliegtuigen een krachtig beschermd konvooi en vernietigden vijf vrachtschepen met tezamen 21.000 b.r.t. In Noord-Afrïka viel de vijand aan het front van Solloem met vrij sterke strijdkrachten aan. De aanval werd verijdeld door het afweervuur van het Duitsch-Italiaansche troepen in samenwerking met het luchtwapen. Volgens de voorloopige berich ten werden zestig Britsche pantserwagens ver nietigd. De gevechten duren voort. Duitsche bom menwerpers vielen met bijzonder resultaat sterke vijandelijk colonnes en concentraties voertuigen aan. Duitsche jagers schoten in felle luchtgevech ten boven het gevechtsterrein negen Britsche jacht en twe» gevechtsvliegtuigen omlaag. In het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee bestreden Duitsche gevechtsvliegtuigen onder bevel van kapitein Kollewe met bijzonder succes een formatie Britsche oorlogsschepen. Zij brachten een lichte kruiser tot zinken door vier bomtreffers van zwaar kaliber en beschadigden een zwaren kruiser. Andere Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen op het eiland Cyprus verscheidene vliegvelden doeltreffend met bommen en boordwapens aan. Pogingen van den vijand om overdag de bezette gebieden binnen te vliegen mislukten. Jagers scho ten drie van de aanvallende Britsche vliegtuigen omlaag. Twee Britsche gevechtsvliegtuigen werden door een patrouillevaartuig en een mijnenveger, een ander door marine-artillerie neergeschoten. Dc vijand wierp vannacht op verscheidene plaatsen in West-Duitschland brisant- en brandbommen. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Op eenige plaatsen ontstond onbeteekenende materieele schade in woonwijken. Nachtjagers schoten twee Britsche vliegtuigen omlaag. Bij de afweer van vijandelijke luchtaanvallen heeft zich de onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse Heimberg staande patrouilleboot door het omlaagschieten van vier vijandelijke vliegtuigen bijzonder onderscheiden. BERLIJN, 16 Juni (D.N.B.) In aanvulling op bovenstaand weermachtsbericht, verneemt het D.N.B. nog het volgende: In het weermachtsbericht komt een -verhoogde activiteit in het geheele OosteLijke deel van de Middellandsche Zee tot uiting alsmede het feit, dat de Britten, bij een poging om zich niet geheel in den Zuid-Oosthoek van de Middellandsche Zee te laten insluiten en tevens zooveel mogelijk van hun verloren gegaan prestige te redden, thans naar het Noorden en het Westen tot een offensief zijn overgegaan. Aan het front van Solloem wordt een Britsche aanval met vrij sterke strijdkrachten gemeld, die echter door de Duitsch-Italiaansche formaties op bloedige wijze is afgeslagen. Wanneer volgens dc totdusver ontvangen berichten reeds de vernieti ging kan worden medegedeeld van zestig Britsche pantserwagens, dan blijkt hieruit niet alleen het optreden van een groot aantal Britsche gepantserde strijdkrachten, doch ook de hardnekkige en doeltreffende afweer der spilmogendhedcn. Bij deze afweer was ook een formatie Duitsche duik bommenwerpers bijzonder succesvol, zonder eigen verliezen te lijden. De Britsche aanval op Syrië dwingt den tegen stander o.a. ook tot het in den strijd werpen van strijdkrachten op zee. Het Duitsche luchtwapen, da thet Oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee thans nauwkeurig controleert, hindert deze scheepsbewegingen sinds korten tijd met succes Reeds op 13 Juni hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen ter hoogte van Beiroet een Britsche vloot- formatie aangevallen. Op 15 Juni volgde een nieuwe aanval op een formatie vijandelijke oor logsschepen Binnen twee dagen werden hierbij ondanks de sterke vijandelijke afweer drie groote oorlogsschepen door bomvoltreffers van zwaar kaliber tot zinken gebracht, resp. bescha digd. Wanner de Britsche zender Daventry gisteren beweerde, dat de Duitschers vanuit Syrië in de daar tusschen Engelschen en Franschen aan den gang zijnde gevechten ingrijpen, dan moet opnieuw gezegd worden, dat dit niet het geval is. De aan vallen, waarvan melding is gemaakt, geschieden veeleer van eigen, nieuw verkregen steunpunten in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee. De beide laatste weermachtsberichten hebben voor de eerste maal melding gemaakt van aanvallen van Duitsche vliegtuigen op het Britsche eiland Cyprus. Vliegvelden en militaire installaties cn fabrieken werden met bommen en de boordwapens aange vallen. Hiermede is thans ook het Noordelijkste steunpunt van de Engelschen in de Middellandsche Zee in het onmiddellijke bereik van de Duitsche wapens gekomen. Een gegronde hoop op een bevredigend resultaat DE STRIJD ROND DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Britsche soldaten, die in Noord-Afrika krijgsgevangen gemaakt waren, worden in een Italiaansche haven ran land gezet. (Foto Luce—Holland.). De Productieslag. Dat wil zeggen het nemen van een groot aantal, soms zeer ingrijpende, maatregelen, die ten doen hebben te bevorderen, dat er in ons land, ondanks den oorlogstoestand, voldoende voedsel zal zijn. De Commissie Posthuma leidt thans eenige maan den den Productieslag. Het deed ons genoegen te ver nemen, dat men in de Zeestraat in den Haag, de zetel van deze Commissie, niet onteyreden is over de ver kregen medewerking. Daardoor bestaat er zoo verzekerde onze deskundige zegsman gegronde hoop op een bevredigend resultaat. De landbouworga nisaties geven volledigen steun en ook de boeren in dividucel toonen steeds meer dat zij begrijpen dat het in het belang van ons land en ons volk is, als zij hun schouders onder dit werk zetten Anders toont de boer zich nog al eens „koppig" tegenover bemoeiing van buiten en volgt hij het liefst de oude paden, maar nu begrijpt hij gelukkig dat het noodig is de leiding te volgen van een centraal punt. omdat men alleen daar in staat is het geheel tc overzien De boer gaat zich een deel voelen van het groote geheel en beseft dat hij als een goed vaderlander niet beter kan doen dan dc gegeven aanwijzingen zoo goed mogelijk op te volgen. Het is jammer dat de Productieslag voor dit jaar niet meer geheel tot zijn recht kan komen, omdat, toen de Commissie haar werk begon, voor verschil lende ingrijpende maatregelen d^ geschikte tijd al verstreken was. Toch kon nog veel gedaan worden om te bereiken dat ook dit jaar de productie van onzen bodem nog sterk naar boven gaat. In het bij zonder is er voor gezorgd, dat wij meer aardappels, graan, boonen en erwten krijgen. Door het koude voorjaar Is alles wat laat, maar toch is er voor den landman geen reden tot klagen. Dc aardappelen staan er heel goed bij, cvenzoo de erwten en do boonen. Iets minder gunstig is het met het graan, maar toch mag nog op een behoorlijken oogst gerekend worden. De bevolking kan er zoo vervolgde onze zegsman van verzekerd zijn, dat er veel nieuwe aardappelen komen. Het ligt niet in de bedoeling om dc vroege aardappelen uit te voeren, zoodat er ongetwijfeld dan weer volop aardappelen gegeten zullen kunnen wor den. Er is nog geen zekerheid of de aardappelen in dc distributie zullen blijven. Persoonlijk geloof ik van wol, omdat, al zijn er weer aardappelen in overvloed, het toch gewenscht is te voorkomen dat er van ver knoeid worden. Daarop zou de kans groot zijn als de aardappelen „vrij" gegeven worden, want dan gaat een deel van het publiek hamsteren en worden aard appels opgeslagen op plaatsen die voor bewaring niet geschikt zijn, waardoor zij dus kans loopen tc beder ven. Bovendien zijn slechts enkele soorten aardappe len geschikt om bewaard te worden. Wij zullen meer aardappelen eten dan in normale tijden. Daarop is bij het teeltplan gerekend. Het ge wone verbruik in ons land is 2/: H.L. per inwoner per jaar, maar in den oorlog 19141918 is dit opge loopen tot 4}.A H.L., omdat aardappelen gedeeltelijk andere voedingsmiddelen moesten vervangen. Zoo zal het natuurlijk nu ook gaan. Het tegenwoordige rantsoen voor aardappelen komt neer op 1 H.L. per jaar, maar dit kleine rantsoen zal ongetwijfeld slechts voor een zeer korten tijd gelden. (Voor de volgende week is het rantsoen al van P.< op 2 K.G. gebracht). Op een vraag hoe wij wat de voedselvoorziening in den komenden winter betreft er voorstaan, antwoord de onze zegsman: Dank zij de reserves die wij nog hebben mag aangenomen worden dat wij, al zal het natuurlijk geen vetpot zijn, toch behoorlijk den win ter zullen kunnen doorkomen. Onze zorgen gaan ech ter reeds verder. Daarom zijn door den Productieslag nu reeds ver strekkende maatregelen voorbereid. Het ligt in dc be doeling 100.000 H.A grasland te scheuren. 40.000 H A. zullen met koolzaad beplant worden, want dit hebben wij noodig voor de olie voor de verzorging van ons vctrantsocn. Het overige land werdt bebouwd met graan. Er zullen maatregelen genomen worden dat de boe ren ook uit financieele overwegingen hun medewer king aan deze plannen zullen geven. Voor het scheu ren van het grasland zullen premies gegeven worden, terwijl ook voor een loonende teelt der verschillende gewassen gezorgd wordt. In de naaste omgeving van Haarlem is geen gras land dat voor scheuren in aanmerking komt. De lan den die hier geschikt waren zijn reeds voor bouwland bestemd. Anders is het in verschillende polders in de omgeving van Purmercnd cn in den Schermer polder. De boer staat ongetwijfeld voor een zware taak, want hij moet tallooze moeilijkheden overwin nen. Hij heeft slechts een beperkte hoeveelheid mest. weinig brandstof voor zijn tractors, een gedeelte van de paarden is gevorderd, enzoovoort De boeren ko men met hun klachten bij de leiders van den Produc tieslag. die tot hun spijt niet in staat zijn alle proble men op te lossen. De toestand is eenmaal zoo dat de boer, trots die niet te onderschatten moeilijkheden, toch moet trachten zijn bedrijf zoo goed als het kan te laten loopen. Daarvoor is het noodig dat hij en zijn knechts alle krachten inspannen om te bereiken wat mogelijk is. De wetenschap dat zij daarmee het geheel# volk dienen zal hen daarbij bezielen! Als wij den Productieslag zóó aanpakken mogen wij zoo besloot onze zegsman de gegronde hoop koesteren dat wij de moeilijkheden wat de voedsel voorziening betreft, te boven komen. Het is dan mo gelijk ons volk voor honger en ondervoeding te be waren. Wij zullen volop aardappelen hebben, veel erwten en boonen, voldoende brood en een redelijke hoeveelheid vet. Omdat onze veestapel sterk moest worden ingekrompen, zal ons vleeschrantsoen niet groot zijn. maar wij zullen toch vleesch kunnen blij ven eten. Laat elk die daartoe geroepen is den Pro ductieslag steunen cn dc medewerking die van hem gevraagd wordt ten volle geven. Het betreft hier een groot volksbelang. De Productieslag werkt niet met dwingende voorschriften, van elk wordt gevraagd v r ij w i I 1 i g e medewerking, want juist daarvan zijn de beste resultaten te verwachten. Tot zoover deze deskundige vporlichting. Ongetwijfeld zal men deze mgdedeelingen met vol doening lezen, want zij zijn geruststellend. Het zal overbodig zijn daaraan een opwekking te verbinden aan allen die daartoe in onze omgeving geroepen zijn den Productieslag te steunen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1