persoV Z0NNEb „Half om" Franken „Half om" Aardbeien. "Hoofdpijn Het Journalistenbeslui JbucqecliikeSiand DINSDAG 17 "JUNI T9"4f H X X R i: TI M'S D A" Cr B E A D" BLOEMENDAAL Veelbelovende knapen. Gisteravond ongeveer acht uur ontdekte een survolllce- rend agent van politie bij een villa in het Dutnlustpark een geopende deur. HIJ constateerde, dat deze met geweld opengebroken was en stelde een onderzoek in, waarbij hij in een der kamers drie jongelui ontdekte, die bezig waren zich verschillende voorwerpen toe te eigenen. De op heeterdaad betrapte dieven werden in het politie bureau te Overvecn opgesloten, en zullen na proces verbaal, hedenmiddag voorloopig op vrsje voeten gesteld worden. Het waren twee zestigjarige Haarlemsche kna pen. K. en v. d. W., en de ló-jMlge Bloemendaler W. Uit de tijdelijk onbewoonde vflla is door de activiteit der politie niets vermist ZANDVOORT De industrie te Zandvoort. Stichting van een nieuwe onderneming. Nog in het begin van deze eeuw leefde Zandvoort voor een goed deel van de vischvangst, de aardappel- en groen- tenteelt. De laatste veertig jaren is het aantal Zandvoor- ters, dat ter vischvangst ging zeer sterk achteruit gegaan. Ook verminderde de aardappel- en groententeelt. Zoo bleef de bevolking bijna geheel aangewezen op de vreem delingen-industrie. Het aantal werkloozen steeg ieder jaar en men begon in te zien. dat alleen de vestiging van industrieën hierin verandering kon brengen. In den loop der jaren kwam er wel een wasschery. een fabriek voor suikerwerken en een pantoffelfabriek, doch deze konden het te veel aan arbeidskrachten niet opnemen. Tengevolge van de tijdsomstandigheden kwamen er dit Jaar nog bij de Carnofabrieken en thans Is 'n begin gemaakt met den bouw van een fabriek voor remvocrlng en kunsthars bewerking. In het nieuwe uitbreidingsplan voor Zandvoort werd een groot duinterrein aan den Noorderduinweg als toekomstig fabrieksterrein aangewezen. De nieuwe fabriek komt dan ook op dit terrein en wel even ten Noordoosten van de begraafplaats. Het fabrieksgebouw dat een lengte van 70 meter en een breedte van 45 meter krijgt wordt gebouwd naar de nieuwste eischen. De uitvoering is opgedragen aan de firma Ploeger te Amsterdam. Er wordt met den bouw wel haast gemaakt, want nauwelijks was het terrein officieel overgedragen of men was reeds met het grondwerk bezig. Als de fabriek klaar is rekent men dat hier honderd man geregeld werk zullen vinden. Daardoor zullen wel niet alle werkloozen verdwijnen, doch 't is toch weer een stap in de goede richting. ZWEMMEN EN BADEN. Hoewel de strandgedeelten waar buiten de bad inrichtingen gebaad en gezwommen mocht worden door borden nauwkeurig waren aangegeven, liet de politie het den laatsten tijd ook op andere plaatsen oogluikend toe. Nu gebleken is dat dit groote geva ren oplevert wordt weer zeer streng de hand gehou den aan de voorschriften en is het baden en zwemmen weer uitsluitend toegestaan in de badinrichtingen voor de vrije gedeelten strand aan de Noord- en Zuidzijde. Cu. \QmxL&i JtüfU. 1\\ OQQS 25 Cl. - TUBE 35 Cl (Adv. Ingez. Med, gaan veilen. Het buitengewoon koude voorjaar heeft het gewas in den groei belemmerd, maar dé door de pessimisten gevreesde gevolgen van het weer zijn zoo goed als achterwege gebleven. De bloemzettïng kwam weliswaar later dan anders, maar daarna ontwikkelde het gewas zich zeer gunstig. Op het oogenblik is de stand van het gewas zoo, dat men van de opbrengst uitstekende verwachtingen koestert. Wat of de prijzen zullen zijn en wat de opbrengst in geld zal zijn is nog niet te zeggen. Men rekent er echter op, dat voor de aardbeien geen maximumprijzen vastgesteld zullen worden. De fa brieken zullen ongetwijfeld dit jaar wel meer in- pulpen dan andere jaren. In cenige fabrieken is men reeds geruimen tijd bezig de vaten voor den oogst in gereedheid te brengen. Ook de binnenlandsche markt zal weer veel af nemen. daar het Beverwijksche product in ons land zeer gewild is. De frische verpakking in de kratjes en de nieuwe sloften draagt hiertoe zeer veel bij Ook dit jaar zal aan de verpakking weer veel zorg besteed worden. Vóór dat echter de groote toevloed komt zal nog wel ruim een week verstrijken. En als er deze week dan nog wat regen valt, want vooral de hoog gelegen gronden kunnen best een buitje gebruiken dan kan het wel eens een overvloedig aardbeien seizoen worden. VELSEN Hel nieuwe gebouw van den G. G. D. HEEMSTEDE INBRAAK IN THEEHUIS „GROENENDAAL". Vermoedelijk Zondagavond heeft men door met een steen een ruit in te slaan, zich toegang verschaft tot het theehuis van de speeltuin in het wandclbosch Groenendaal. Verdwenen zijn een hoeveelheid cho colade, drups en kauwgom. De politie stelt een on derzoek in. ZINKEN BAK GESTOLEN. In den afgeloopen nacht is van den tuin, gelegen achter de Hertenkamp in Groenendaal een groote bak van 2 M bij 85 c.M. met zink bekleed, bene vens de er bij behoorende schragen verdwenen. BENNEBROEK GEMEENTERAAD. De agenda van de vergadering van den raad der gemeente Bennebroek op Donderdag 19 Juni 1941, des namiddags acht uur ten Raadhuize, luidt: 1. Opening. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Voorstel tot het toetreden tot een gemeenschap pelijke regeling inzake personeelsaangelegenheden. 4. Wijziging van het raadsbesluit van 30 Decem ber 1940 tot vaststelling van een uitbreidingsplan voor .Groot Bijweg". 5. Voorstel tot teruggave van vergunningsrecht. 6. Vaststelling van de 5e en 6e suppletoire begroo ting 1940. - 7. Wijziging begrooting 1941. 8. Wijziging 2e suppletoire begrooting 1941. 9. Rondvraag. Sluiting. HALFWEG GESLAAGDE UITVOERING VAN „ZINGENDE JEUGD". In de nieuwe zaal van den heer Lodewikus te Zwanenburg gaf de vereeniging „Zingende Jeugd" onder leiding van mevr. Marian Hesper-Sint een zanguitvoering. Mevr. Stolp-Booy heette alle aan wezigen in haar openingswoord hartelijk welkom Het meisjeskoor opende het zangprogramma met „Wij zijn jong" van J. D. van Raamshorst. Dit num mer werd. evenals „Lente" en „Avondliedje" zeer zuiver gezongen. Een groot succes oogstten de kleine meisjes van 69 jaar, die heelemaal- geen plan kenkoorts bleken te hebben. Vooral het nummer „Koos de gymnast" viel zeer in den smaak. Voor de muzikale medewerking zorgde mej. Louise Buvn, die, aan de piano begeleid door mej. Sitters, eenige fraaie vioolsoli ten beste gaf. De meest geslaagde koornummers van dezen mid dag waren de liederen van Klaas van Oostveen; de dirigente gaf een uitmuntende vertolking van de composities en de heer van Oostveen. die persoon lijk in de zaal aanwezig was complimenteerde haar met het groote succes. Het was jammer, dat het da meskoor. hoewel het goed zong, zulk een kleine bezetting heeft. De vereeniging voerde nog twee cantates uit nl. „Nachtsproke" van Annie Frank en „de poppen kast" van W. F. Sprink. Mej. Buyn gaf nog twee soli van Fritz Kreisler en Franz Drdla te hooren; zij had veel succes. „Zingende Jeugd" kan op een uitstekend geslaag den middag terugzien. De bloemen, welke de diri gente en de solisten in ontvangst kregen te nemen, waren dan ook zeer verdiend. BEVERWIJK De aardbeienoogst. De eerste sloffen aan de markt. Aan de beide Beverwijksche veilingen is de aan voer van aardbeien in de afgeloopen week aan zienlijk toegenomen. Aan het einde van de vorige week werden door verscheidene tuinders de eerste aardbeien van den kouden grond aangevoerd, die van goede kwaliteit waren. Het grootste gedeelte bestaat echter nog uit bakaardbeien, die in de be kende doosjes aan de markt worden gebracht. Gis teren werden ook al eenige sloffen aangevoerd. De prijzen voor de vruchten laten tot nu toe niet veel te wenschen over. De doosjes brengen ongeveer van 35 tot 60 cent op en de sloffen van f 2 tot f 2.60. Kennemerland's roem is dit jaar echter wel zeer laat, want vorig jaar en in 1939 begonnen de spe ciale veilingen reeds op 18 Juni. Hiervan kan dit jaar geen sprake zijn. daar de hoeveelheden thans nog veel te gering zy'n óm hiervoor speciaal te .Het nieuwe tehuis van den Gem Geneeskundigen Denst te Velsen. (Foto Baarda) Met de vestiging van den G G.D. in het perceel Jan Kostelijklaan no. 6 Is de huisvesting van dezen dienst, die voorheen slechts beschikte over één kamer in het Gemeentehuis belangrijk verbeterd. In ons blad van j.l. Vrijdag hebben wij reeds uitvoerig alle bemoeiin gen van dezen dienst weergegeven, die zooals men heeft kunnen lezen, zeer belangrijk en zeer omvang rijk is. Het nieuwe tehuis dat, zooals de directeur dr. L. S. Limborgh Meijer ons vertelde, ook als tijdelijk moet worden beschouwd, is sober doch practisch ingericht. Beneden is een' ruime wachtkamer, waar een flink aantal bezoekers en bezoeksters ontvangen kan wor den. Verder vindt men cp den beganen grond de spreekkamer van den directeur en een vertrek voor den concierge, den heer Jaarsveld, die voorheen aan den Luchtbeschermingsdienst verbonden was. De spreekkamer van den directeur is even bescheiden ingericht als het geheele gebouw Hij heeft thans echter de beschikking over een onderzoektafel en verschillende apparaten, terwijl voorts een paar kleed hokjes en een stalen kast voor het kaartsysteem aan wezig zijn. Zelfs een „Ahnengalerie", aardige plaat jes van heelmeesters in vroegere tijden, ontbreekt niet. Boven bevinden zich de werkkamer van den direc teur, den geneesheer dr. B. M. ter Borg en de zuster. Deze vertrekken zijn bescheiden, maar ook hier is alles zoo practisch mogelijk ingericht. Het is niet alleen de dienst zelf. die van de betere huisvesting profiteert. Ook zij, die om de een of andere reden van den dienst gebruik moeten maken en dat zijn er velen zullen deze verbetering op prijs stel len. Ook de plaats van den dienst in het hartje van Velsen, aan een breede, rustige laan is zoodanig, dat zij uit alle deelen der gemeente, ook per bus of trein, gemakkelijk te bereiken is. IJMUIDEN Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN, 16 Juni 1941. Kabeljauw f 13f 8.10 per stuk. Tarbot f 3.30 f 8.10 per K.G. Tong f 3.80—f 2.60 per K.G. et- schol f 114. Kleine zetschol f 93f 56, Pufschol le soort f 54f 31; Idem 2e soort f 28f 16; Mui len f 48f 36. Groote makreel f 86, Kleine makreel f 45f 41, Horsmakreel f 26f 21. Kleine roode poon f 68—f 63, Pieterman f 68f 60, Groote gul f 90, Kleinegul f 75f 70, Wijting f 36f 21, f 26—f 20. Pufschar f 16— 9.50. Alles per 50 K.G. f 36f 21. Groote schar f 50f 34, Kleine schar Trawlers: IJM. 70 Zeehond 100 manden f 1737. IJM. 253 Sumatra 60 manden f 1605. IJM. 129 Shamrock 85 manden f 1743. IJM. 189 Mary 280 manden f 5640. Kotters: IJM. 224 f 770, IJM. 222 f 12000. Loggers: IJM. 268 f 1695. KW. 97 f 715. KW. 33 f 1012. KW. 104 f 777; KW. 144 f 1094. KW. 89 f 808 KW. 58 f 1018, K.W. 59 f 1058: SCH 97 f 1184; SCH. 247 f 1806: SCH. 443 f 1429 SCH. 9 f 575. SCH. 30 f 1806, SCH. 201 f 1849, SCH. 245 f 397, SCH. 246 f 1157. Kotters: IJM. 224 f 770. IJMUIDEN. 17 Juni. Tongen f 3.50f 2.55 per KG. Kleine roode poon f 90 Gullen f 41. Horsmakreel f 24. Kleine schar f 30. Wijting f 36—27. Kleine schol f 8056. Pufschol eerste soort f 4037. Pufschol tweede soort f 22.50. Alles per 50 KG. 1 Kotter: IJM 209 f 3309. O.-K. Verbond van Vakvereeni- gingen. Het Oud-Katholieke Verbond van Vakvereenigin- gen zal Zaterdag 12 Juli a s. in de gemeentezaal van de O.-K. kerk te Haarlem zijn vijfde algemeene vergadering houden. Aon deze vergadering zal in de kerk aan den Kinderhuissingel een korte kerkelijke herdenking van het eerste lustrum voorafgaan. Na een openingsrede van den Verbondsvoorzit ter, den heer E. J. Kerkhoff te Amersfoort, zal de herbenoeming van dezen en van den heer A. J. van Kleef te Velsen, secretaris-penningmeester op voor dracht van den Verbondsraad, welke voordracht bij besluit van 30 Mei 1941 door het Episcopaat werd goedgekeurd, plaats vinden. De agenda vermeldt voorts de goedkeuring van het verslag „Vijf Jaren" en van het verslag van de ROOD en iedere andere kleur ziet U op natuurlijke wijze. Ze worden zelfs opgehaald door BLAUW - WIT Deze prachtbrillen, waar een ieder enthousiast over is, zijn in beperkte male verkrijgbaar bij: RIJKSSTRAATWEG 12 TELEFOON 16658 (Adv. Ingez. Med.) financieele commissie uit den Bisschoppelijken Raad, bestaande uit mgr. H. T. J. van Vlijmen, bis schop van Haarlem en den heer G. P. Hoensler te Zaandam. Verder zullen verkiezingen worden gehouden van bondsbesiuurders voor de aangesloten bonden van Fabrieks- en Transportarbeiders, Bouwvakarbeiders en Handelskantoor^ en Winkelbedienden. Onder de afdeelïngsvoorstellen bevindt zich een oorstel van de afdeeling IJmuiden tot het organi- seeren van opleidingscursussen voor bestuurders. Aan het einde van deze vergadering zal Prof. B. A. van Kleef te Amersfoort, geestelijk adviseur van het Verbond een slotwoord uitspreken. van elk zegt terecht smaakt echt, ook onbelegd! Nu 17 ets. per 800 gram Vooral dun snijden! (Adv Ingez Med.) Bezoek aan een Weensche fabriek. „Het Volk" heeft een onderhoud gehad met den heer J. J. M. Proot, mede-leider van een der be kendste Nederlandsche automobielbedrijven in Den Haag, die het blad een en ander vertelde over zijn ervaringen' bij de officieele opening van een arbei- ders-ontspanningshuis der bekende Atzgerdorfer- Schoenfabriek, waar hij als genoodigde tegenwoor dig was. De directie," die de lèidittg over meer dér!" ijfhonderd arbeiders heeft, had ondanks de moei lijkheden van dezen oorlogstijd kans gezien voor haar personeel een prachtig ontspanningstehuis te laten bouwen, een tehuis, waarvoor aan comfort en inrichting .niet gespaard was, zoodat het cijfer voor de uitgavenpost een respectabele lengte had aangenomen. Het personeel der fabriek beschikt over een eigen groot muziekkorps. Bij de openingsfeestelijkheden kweet zich dit natuurlijk vlijtig van zijn taak. Het werd een feestavond in de hartelijkste verstandhou ding en in een ongedwongen samenzijn van directie en het geheele personeel, dat voorbeeldig te noemen was. Tijdens dezen feestavond hield de bedrijfsleider, de heer Rudolf Hinteregger, een toespraak. Uit deze toespraak trad de geweldige omwenteling, die in het Duitsche bedrijfsleven heeft plaats gegrepen, duidelijk aan het licht. De heer Hinteregger schil derde, hoe de arbeiders vroeger niet alleen onder ling aan groote verwarring ten prooi waren, doch ook ten opzichte van de ondernemers een absoliiut vijandig standpunt innamen. Maar de ervaring leerde, dat met den in alle fel heid onbranden klassestrijd noch de arbeiders, noch de ondernemers, noch de middenstanders ge baat waren. Nadat zooveel andere bewegingen niet in staat ge bleken waren, de tallooze moeilijkheden, die uit de problemen van het moderne maatschappij bestel voortvloeien, plausibel en gezond op te lossen, kwam het nationaal-socialisme. Wat niet gelukt v/as met behulp van bijbelteksten, door de macht van de arbeiders alleen, door de onbeperkte heer schappij der ondernemers, werd bereikt door het nationaal-socialisme. Het gezonde menschenverstand kreeg eindelijk de overhand. Het nationaal-socialisme bracht de strijdende partijen bij elkaar, vond den juisten mid denweg en stichtte in een rechtvaardige erkenning van eikaars belangen den socialen vrede, die de maatschappij zoo dringend van noode had. Deze inzichten zijn het, die de belangrijke maat schappelijke omwenteling in Duitschland tot stand gebracht hebben. De heer Proot verzekerde ons, dat hij in aan sluiting op dezen feestavond critisch en in alle reserve de werkwijze in de fabriek diverse malen gadegeslagen heeft. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik me diep ge schaamd heb over de wijze, waarop we hier te lande vroeger onbillijk ten opzichte van Duitsch land geweest zijn. Het zijn vooral twee elementen, die me bijzonder getroffen hebben. In de eerste plaats heerschte er in de fabrieken en bedrijven een voortreffelijke discipline. Sabotage, geknoei en lijntrekkerij kent men er niet. De productie in Duitschland is nimmer zoo intens ingespannen en nimmer zoo degelijk geweest als juist thans. Wanneer men in het volle bedrijfs leven staat, weet men met welke moeilijkheden met grondstoffen en materialen de bedrijven als gevolg van den oorlog te kampen hebben. En toch speelt men het dagelijks opnieuw klaar, producten op de markt te brengen, die de normale vredespro- ductie aan degelijkheid overtreffen. Het geheim van deze niet te onderschatten gewichtige vorde ring is uitsluitend en alleen toe te schrijven aan de oprechte kameraadschap, die in de Duitsche bedrijven heerscht, de bewuste saamhoorigheid van alle leden, die aan het productieproces deelnemen, met als .hoogste doel aller belang rechtvaardig en billijk te behartigen. De heer Proot betoogde vervolgens, dat voor deze nieuwe toestanden concessies van beide zijden noo- dïg zijn geweest, doch dat niet het minst de werk gevers aangenaam verrast zijn over het behaalde resultaat en eindigde: Toen ik het Weensche bedrijf bezocht had, was ik jaloersch op de aldaar toegepaste methodes. Dat moet ik eerlijk bekennen. Ik heb Weenen ook in vroeger jaren bezocht. Ik kende Weenen als een stad, waar wanorde en relletjes, stakingen, sabo tage, enz. aan de orde van den dag waren. De on dernemers liepen voortdurend het. risico, stakingen en sabotage hel hoofd te moeten bieden. De arbei ders verkeerden steeds in onzekerheid om hun be staan. Werkloosheid was schering en inslag. Wat dit beteekent voor een land, dat de diepste diepten van oorlog, inflatie en revolutie gekend heelt, is niet te beschrijven. (Maandag zijn te Heemskerk de eerste vollegrondsaardbeien aan gevoerd.) Zij hebben het dan toch gerooid De gouden zonnestralen. Enfin, 't is beter laat dan nooit, Nu zij het toch nog halen. Wij waren aardbeien gewend In vroege Junidagen, Nu komen ze pas tegen 't end En wie zou daarom klagen? Want waren ze weer vroeg geweest Dat ieder ze kon koopen, Dan was het met het aardbeïfeest Al vrijwel afgeloopen. Maar nu het zooveel later wordt, O prettige gedachte, Nu hebben wij ze binnenkort Nog smeuiïg fijn te wachten. Dat even wachten moet nog wel, Maar nu zich d'eersten melden, Komt ook de groote massa snel Van onze aarbeielden. De zekerheid dat het begon Mag ons met hoop vervullen, Dat strakjes met behulp der zon Er heerlijk valt te smullen. is een ellendige pijn en kan Uw heelen dag vergallen. Een "AKKERTJE" verdrijft ze binnen een kwartier geheel. (Adv. Ingez. Med.) Verduister goed. Zooals het moet. VAN 17 OP 18 JUNI 1941 van 22.04 tot 5.17 Maan op 18 Juni op 2.24 Maan op 18 Juni onder 15.51 Onderstaande is reeds ineen deel van onze vorige oplaag opgenomen.) De „Eerste Netleriandsche". In de op 14 dezer gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders van de Eerste Ne derlandsche Verzekering-Maatschappij op het Leven en tegen Invaliditeit N.V., gevestigd te 's-Graven- hage, werd door de directie verslag uitgebracht over het boekjaar 1940. De in dat jaar gemaakte productie bedroeg 24.684.783 (v.j. f 35.900.032) In het eerstgenoemde cijfer zijn, dat de Oost- en West-Indische verzeke ringsportefeuilles betreft, slechts de gedurende de eerste drie maanden van 1940 tot stand gekomen posten tot een bedrag van f 2.225.447 opgenomen. De directie wijst in haar verslag op den remmenden in vloed. welken het uitbreken van den oorlog in Ne derland op de productie had. De verhooging van den verzekeringsstand bedroeg, rekening houdende met koerswijzigingen van vreemde valuta's, per saldo f 4.247.870 (v.j. f 16.534.276), waar door deze van f 360.428.400 tot f 364.676.270 steeg, be staande uit f 173,980.801 aan kapitaalverzekeringen ,63,960 650, aan gekapitaliseerde renteverzekeringen en f 26.734.819 aan volksverzekeringen. e volgens de netto-methode berekende premie reserve (eigen risico) steeg van f 119.982.707 tot f 122 763.507. Zij is berekend op een rentevoet van 3Vz pet. Aangezien de door dé Maatschappij van hare be leggingen gemiddëld gekweekte rente 4.18 pet be droeg, is er een ruime marge aanwezig tusschen de berekende en de werkelijk bekweekte rente. Uit de winst- en verliesrekening blijkt, dat het onkostencijfer, inclusief de aanbreng- en incasso provisie f 1.517.307.09 beliep, d.i. ruim f 135.000 min der dan in 1939. Aan premies voor eigen rekening werd ontvangen f 10.402.739.83Vi. Aan de extra-reserve, waarin na verschillende bij schrijvingen en na de afschrijving op de vaste goede ren. per salo reeds f 1.008.807.30 gestort was, werd bovendien uit het winstsaldo een bedrag van '91,192.70 toegevoegd, vormende tezamen een ver hooging van f 1.800.000. Daardoor komen de extra reserve en het Zekerheidsfonds tezamen op f 5.050.000. Met het aandeelenkapitaal van f 2 500.000 'bedragen dan de extra-waarborgen f 7.550.000. De winst- en verliesrekening sluit met een batig saldo van f 1.522.477.59 v.j. f 1.701.527.41). Aan de met aandeel in de winst verzekerden wordt f 216.250 (als v.j.) uitgekeerd. Het dividend bedraagt, evenals over 1939 f 25 per aandeel. Het premie-inkomen beliep f 3.785.693.22 (v.j. 3.631.256.15), van welk bedrag f 873.105.35 (v.j. 894.973.85) aan herverzekeraars werd afgestaan, zoo dat 2 912 587 87 (v.j. f 2.736.282 30) voor eigen reke ning bleef. Met betrekking tot het B. O. W.-bedrijf werd voor loopend risico f 875.556 (v.j. f 815.854) ge reserveerd. Aan provisiën e r. werd f 452.825.43 (vorig jaar 382.963.09) betaald. De onkosten beliepen f 581.668,32'/fe (vorig jaar 554.754.94Va)- Aan premiën voor de pensioenverze kering der beambten werd f 48.165.43'/2 (vorig jaar f 44 421.45) betaald. De \erlies- en winstrekening sloot met een batig saldo van f 337.903.711/2 (v.j. f 475.610.38). Voorgesteld wordt hieruit aan aandeelhouders uit te keeren f 125.000( als v.j.) aan de Reserve voor bijzondere onkosten, waaraan in 1940 f 53.029,84 werd ontleend f 28.029.84 toe te voegen, waarna deze voor f 50.000 (v.j. f 75.000) in de balsn staat, en voor winst belasting e q saldo nieuwe rekening te reserveeren f 51,925.551/2. Van het winstsaldo resteert daarna f 132,948.32 Hierbij komt de winst op effecten ad 548,640.16 en de als winst aan te merken opbrengst van verkochte gronden van een der dcyhterinstellïngen ad f 53,31 zoodat ter doteering vsn de reserves aanwezig is bedrag groot f 734.951.33. Voorgesteld wordt hieruit aan de extra-reserve beloope van f 1.475.000 waaraan f 184.951.33 ontleend ter dekking van de geleden schade oorlogsongevallen (O.W.), een gelijk bedrag voegen, waardoor zij op haar oorspronkelijk bei behandhaafd blijft, en het resteerende bedrag f 550.000 te bestemmen voor de vorming van afzonderlijke reserve voor Beleggingsrisico. Een derde uitvoeringsbeslu Verschenen is een derde uitvoeringsbesluit v secretaris-genei aal van het Departement van Volksi lichting en Kunsten van 13 Juni 1941 betreffende I nalistenbesluit. Het luidt als volgt: ART. I. (1) De verkrijging van een drukwerk is a dan tot een bepaalden kring van personen, in den van artikel 2 van het journalistenbesluit. beperkt, li dit drukwerk buiten dien kring niet verkrijgbaar is. (2) De secretaris-géneraal van het departement volksvoorlichting en kunsten kan verklaren door ml van een schriftelijke kennisgeving aan den uitgever, een bepaalde kring van personen in den zin van artll van het Journalistenbesluit niet aanwezig Is, mdien feite de mogelijkheid van een beïnvloeding van de 0 bare meening beslaat. ART. 2. (1) Onder van ambtswege uitgegeven nlei bladen en tijdschriften worden slechts die nieuwsbl en tijdschriften verstaan, waarvan de redactie er gave verzorgd worden door een rijks-, provincialen gemeentelijken dienst. (2) In den zin van het journalis besluit geven alle tijdschriften voorlichting op het ge van het volksleven, welke niet zuiver wetenschapp of technisch zijn. Bovendien kan de secretaris-geni van het departement van Volksvoorlichting en Kun door middel vart een schriftelijke kennisgeving aan uitgever verklaren, dat een bepaald tijdschrift geen v lichting op het gebied van het volksleven geeft. ART. 3. (1) Het is den uitgever op straffe vai heid verboden bijzondere richtlijnen te geven In vert met bepaalde feitelijke omstandigheden. (2) Di lijnen, bedoeld in artikel 14 van het journalistenbe een onderdeel van de arbeidsovereenkomst ten derhalve schriftelijk opgesteld worden. Art. 4. De functie van uitgever is onvereenigb met die van hoofdredacteur. In bijzondere geva kan de secretaris-generaal van het departement volksvoorlichting en kunsten aan een hoofdredact toestemming verleenen om onder beroepsaanduii „hoofdredacteur-directeur" zich naast zijn redac neele werkzaamheden tevens te belasten met commercieele leiding van- of het toezicht op uitgave. Art. 5. Het plan van werkverdeeling doeld in artikel 17 van het journalistenbesluit n de nauwkeurige.-afbakening van de bevoegdhe van iederen journalist die aan een blad medewe omvatten. Art. 6(1) Indien voor een afdeeling van een b geen journalist uitdrukkelijk verantwoordelijk gesteld, draagt de hoofdredacteur de geheele v antwoordelijkheid. (2) Indien voor een afdeeling van een blad, feite een bepaalde journalist regelmatig de bijd gen levert of tot opneming aanwijst, moet deze het plan van werkverdeeling als verantwoorde journalist worden aangewezen. Art. 7. De naam en woonplaats van iederen jo nalist, die verantwoordelijk is voor den inhoud een gedeelte van een blad, moet op een vaste pk van elk exemplaar van dat blad vermeld word Art. 8. (1) Elke journalist is verplicht ied door hem met den uitgever afgesloten overeenkoi onverwijld toe te zenden aan het Verbond Nederlandsche Journalisten. (2) Elke hoofdredacteur is verplicht ieder d hem opgesteld schriftelijk plan van werkverd ling onverwijld toé te zenden aan het Verbond Nederlandsche Journalisten. Art. 9. Dit besluit treedt in werking op den zijner afkondiging. Engelsche luchtaanvallen op ons land. Geen dooden of gewonden. In het afgeloopen weekeinde vloog een aan Britsche vliegtuigen boven ons land. Een aantal b sant- en brandbommen werd omlaag geworpen, do er werd zoo goed als geen schade aangericht. Enk woonhuizen werden licht beschadigd Aan de ve vruchten werd door brandbommen eenige schade ti gebracht. Dooden of gewonden zijn niet te betreur (A.N. Athletie BOSCHLOOP DEN HOUT. De belangstelling voor den op Zaterdag 28 Juni te hl den Boschloop te Haarlem is bijzonder groot. Hoewel sluitingsdatum bepaald is op Maandag 23 Juni, schrei reeds meer dan honderd loopers in, zoodat het con op een groot aantal deelnemers kan rekenen. Dank zij de medewerking van den heer J. Voogd zul de prijzen van heden af te bezichtigen zijn in een étalages van magazijn „Nederland" aan de Groote Ho straat. Aan de opstelling is veel zorg besteed; het is verwachten, dat velen dezer dagen een kijkje zi nemen bij de mooie collectie prijzen. Daarbij zijn twee wisselbekers; één is beschikbaar gesteld voor de v eeniging, welke met haar leden de beste prestaties haalt en de andere beker is bestemd voor de club, met het grootst aantal loopers aan den start verschijnt Van de D-klasse (speciaal voor de sportsmen uit Ha lem en omgeving) kwamen reeds Inschrijvingen bini van de voetbalclubs Haarlem, Kennemers en Bevers er zullen nog verschillende volgen, omdat het te verw ten is, dat de sportclubs elkaar ook eens op een la afstandloop willen bestrijden. Ook het corps van marechaussee te Overveen zal met een groot aantal lei aan de start verschijnen. Voor de A-klasse (cracks) schreven reeds bekende pers In, zooals de beste Iange-afstandloopers Meyer Walther van de Amsterdamsche Sportclub „De wijekfers". Ook de winnaar van den Boschloop 1939 Bak! van A. A. C. zal uitkomen. De sluiting voor de inschrijving is bepaald op Maa 23 Juni. Men kan zich o.a. vervoegen bij: A. Klaase, Peperkoornstraat 11, Heemstede. HAARLEM 16 Ju Bevallen: 13 Juni: F. van der Linden-Lindeman, z. C. M. Mostert-van Dijken, d. 14 Juni: M. C. Geeri Terpstra, z. J. A. van Dam-Luiten, z. J. v Schaik-Ringers, d. A. S. Veenstra-Metselaar, 15 Juni: A. van Vessem-van Bilderbeek, z. Wijntjes-Wijnands. d. W. C. Kwant-Müller, z. C. M. van Wort-van Kampen, d. L. Aartse Snippe, z. 16 Juni: M. Schavemaker-van Mar d. J. W. van Bakel-Warmerdam, z. P. J. Vrics-Ravelli, z. Overleden: 13 Juni: H. Poelman, 81 j., Spaarnwouderstrai W. J. Rutte, 19 j.. Bakkerstraat. 14 Juni: F. L. van Puivelde-Capell, 56 j., 2e Hoogervvoen dwarsstraat. A. v. 't Hui-Brouwer, 73 j., Kerl laan. P. W., 12 j., d. van L. de Nijs, Medanstras H. H. Mulder. 2 j.. z. van H. Mulder, Timo straat. C. M. Engelbrecht-Haver, Doelstraat. 15 Juni: G. van den Aaksler-Heerkens, 45 j., Tron straat. G. M. Boon-Sinnige, 70 i„ de Ruijla plein. J. H Rodenboog, 78 j., Hazepaterslaan. 16 Juni: C. M. Strijbis-de Waal Malefijt, 77 ■Schalk wijkerweg.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2