Haarlem's Dagblad Een stadion te Haarlem? Gevechten aan het Solloemfront nemen in hevigheid toe. Duitsche Consulaten in Amerika gesloten Het Engelsche offensief in NO. Afrika Handelsbesprekingen tusschen Japan en Ned. -Indië afgebroken 58e JAÏRGANG Nö. 17790 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede WOENSDAG 18 JUNI 194Ï 'Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42. franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17Vfe. Groentjes zie rubriek. Het gemeentebestuur staat tegenover deze gedachte niet afwijzend Voorloopig zijn er evenwel bezwaren Naar wij vernemen is door het gemeentebestuur een plan bekeken om te komen tot stichting van een sta dion te Haarlem. De overtuiging bestaat dat door de stichting van een stadion de belangen van deze stad sterk bevorderd zullen worden. Een voorloopig opgemaakt plan beoogt de stichting van een voetbalveld omgeven door tribunes die plaats bieden voor 15.000 a 20.000 toeschouwers. Daarbij zou dan komen een restaurant, kleedkamers, enzoovoort. Natuurlijk zullen er behalve dit groote speelveld ook verschillende oefenvelden komen. Ook zou een sintel- baan worden aangelegd voor athletiekwedstrijden. Zooals men ziet is dit zoo zei onze zegsman een stadion van betrekkelijk kleine afmeting. Er zou geen wedstrijd NederlandBelgië gehouden kunnen wor den. want daarbij moet gerekend worden op 50.000 a 60.000 bezoekers. Maar daaraan is ook geen behoefte, want Amsterdam en Rotterdam hebben zulke groote stadions. Natuurlijk zouden wel andere belangrijke wedstrijden in het Haarlemsche Stadion kunnen ge houden worden, want 15.000 a 20.000 toeschouwers is reeds een groot aantal. Er is gebleken dat het gemeentebestuur van Haar lem niet afwijzend staat tegenover de Stadion-plan nen. Voorloopig kan evenwel zoo vervolgde onze zegsman van een uitvoering niets komen, omdat Haarlem de daarvoor benoodigde gronden niet in eigendom heeft. Bovendien is bij de bestudeering van het plan wel gebleken dat ook de opzet van een vrij bescheiden stadion zware eischen aan de gemeentekas zou stellen, zoodat het bovendien de vraag is of uit voering in dezen tijd mogelijk zou zijn. De aandacht van het gemeentebestuur en van de betrokken instanties blijft evenwel op deze voor Haarlem belangrijke aangelegenheid gevestigd Men weet dat al jaren hangende is een quaestie tusschen het gemeentebestuur en de voetbalvereeni- ging „Haarlem". Zooals men zich herinneren zal ligt het tegenwoordige terrein van „Haarlem" in een deel van het uitbreidingsplan dat voor Haarlem-Noord is vastgesteld. Als door den tijd de Planetenweg wordt doorgetrokken zou die dwars door de tribunes loopen het voetbalterrein in tweeën deelen. Het gemeente bestuur is het met het „Haarlem"-bestuur eens ge worden, dat „Haarlem" van de gemeente een nieuw terrein in eigendom zal krijgen in ruil voor het tegen woordige. Het kon tot heden niet tot uitvoering van deze overeenkomst komen omdat de gemeente nog geen terrein in eigendom heeft dat voor het beoogde doel geschikt is. Wij vroegen onzen zegsman of het niet mogelijk zou zijn beide plannen te combineeren door „Haarlem" in de toekomst de beschikking te geven over het te ma ken stadion. „Daarover is" zoo luidde het antwoord „wel gedacht, maar tegen de combinatie bestaat bezwaar, daar de voetbalvereeniging er prijs op stelt ln ruil voor het thans bestaande terrein een ander terrein in eigendom te krijgen. De gemeente zou als het tot aanleg van een Stadion zou komen niet verder kunnen gaan dan het voor bepaalde dagen en uren in gebruik te geven aan „Haarlem". Daarom zal van een combinatie van beide plannen wel niets kunnen komen. De jaarlijksche speeltuindag. Dit jaar op 19 Juli. De Nederlandsche Unie van Speeltuin-organisaties houdt elk jaar een speeltuindag. Voor 1941 is die nu vastgesteld op Zaterdag 19 Juli. Dien dag is er dus ook feest in de speeltuinen te Haarlem, terwijl natuurlijk dan ook weer propa ganda voor dit voor de jeugd zoo belangrijke werk zal worden gemaakt. Belastingopbrengsten te Bloemen daal. Een meevaller. Op de begrooting voor 1940 van de gemeente Blpemendaal was uitgetrokken als opbrengst van de 35 opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbe lasting f 396.000. De ontvangsten over het boekingstijdvak 1939- 1940 is evenwel meegevallen, zoodat de post met 25.648 verhoogd kan worden. De Bloemendaalsche gemeente bedrijven. Winsten over 1940. De winsten van de Bloemendaalsche gemeente bedrijven over 1940 zijn alsvolgt: Waterbedrijf: f 38.296. Gasbedrijf: f 20.054. B. en W. van Bloemendaal stellen aan den raad voor respectievelijk f 18.296 en f 15.054 in de gemeentekas te storten en f 20.000 en f 5000 aan de reserves van de bedrijven ten goede te doen komen. Uitreiking distributie-bescheiden, te Haarlem. DONDERDAG DE LETTERS D. E, F. Voor de uitreiking van de diverse distributie-beschei den is het morgen. Donderdag de beurt aan de letters D. E. en F. Broekwaybussen rijden op anlhracietgas. Half Juli weer normale dienst. Ook de Haarlemsche Brockway-bussen zijn thans voorzien van een installatie waardoor ze op anthra- cietgas kunnen rijden. Reeds drie autobussen zijn van generatoren voorzien, terwijl er nog twee in aanbouw xijn. Het is derhalve te verwachten dat medio half Juli de dienst weer op alle lijnen normaal zal zijn. Molen te Haarlem wordt afgebroken. Zooals wij reeds mededeelden zal de molen van den Zuidpolder aan de Amsterdamsche Vaart te Haarlem worden afgebroken Het materiaal van den molen zal gedeeltelijk worden gebruikt voor het bouwen van een nieuwen windmolen in Rijpwetering. Duitsch weermachtsbericht Engelsche luchtaanvallen op West Duitschland eischen slachtoffers onder de burgerbevolking. BERLIJN, 17 Juni (DNB) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In Noord-Afrika duren de gevechten aan het front van Solloem, waaraan aan beide zijden sterke strijdkrachten deelnemen, voort. Afdeelingen van Duitsche en Italiaansche luchtmacht hebben zich met succes gemengd in den strijd op den beganen grond. Stuka's verstrooiden colonnes Britsche voer tuigen en troepenconcentraties; gevechts- en ver nielingsvliegtuigen bestreden een Britsche gepant serde afdeeling, die klaar stond om aan het gevecht deel te nemen. De vijandelijke verliezen aan pant serwagens zijn aanzienlijk gestegen. De luchtmacht heeft verscheidene havens aan de Zuidwest- en Zuidoostkust van Engeland en aan de Oostkust van Schotland gebombardeerd. Ge vechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht verscheidene Britsche vliegvelden met bommen bestookt. Bij Plymouth is een koopvaarder van 3000 ton door bommen vernield. Aan de Schotsche Oostkust werd een vrachtschip ernstig beschadigd. Pogingen van Britsche vliegtuigen, om overdag de Duitsche Bocht en het bezette gebied binnen te vliegen, mislukten onder zware verliezen van den vijand. Bij luchtgevechten en door afweergeschut werden 15, door patrouillevaartuigen 2 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht Duitschland protesteert NEW YORK, 17 Juni (D.N.B.) De gisteren door den vice-minister van Buitenlandsche Zaken, Sumner Welles, in de persconferentie afgelegde verklaring, volgens welke hij in een nota aan de Duitsche vertegenwoordiging in Washington de sluiting van de Duitsche informatiebibliotheek, van het propagandabureau der Duitsche spoorwegen, van het bureau Transocean en van alle Duitsche consulaten geëischt en tevens verlangd zou hebben, dat de Duitsche burgers van deze verschillende in stellingen het land voor 10 Juli zouden verlaten, staat heden in het middelpunt der perscommen taren van de V.S. De meeste bladen nemen de be wering van Welles over, volgens welke „bepaalde instellingen der rijksregeering" in de V.S. zich met dingen bezighouden welke buiten het kader van hun wettige bevoegdheid liggen en haar verdere aan wezigheid daarom schadelijk voor de veiligheid der V.S. is. Tevens wordt er op gewezen, dat Welles in de persconferentie van "gisteren op een desbetref fende vraag verklaarde, dat de maatregel van zijn regeering in geen enkel opzicht moet beteekenen, dat hiermede de diplomatieke betrekkingen verbro ken worden. Associated Press meldt, dat de reactie uit con greskringen op de verlangde sluiting der Duitsche consultaten tot dusver schamel is. Het motief van Amerika. WASHINGTON, 18 Juni (DNB) Op de vraag welk onbehoorlijk optreden de Amerikaansche re geering den Duitschen consuls verwijt, heeft presi dent Roosevelt in de persconferentie geantwoord, dat dit optreden van „subversief karakter" geweest is. Op de vraag of een dergelijke actie ook in het voornemen ligt tegen andere landen, verklaarde Roosevelt, dat hij daaromtrent op dit oogenblik nog niets kan zeggen. („Subversief" wil zeggen: omverwerpend, ver nietigend. Red.) Duitsch protest te Washington BERLIJN, 17 Junj (DNB) De..Amerikaan sche regeering heeft gisteren, naar gemeld, den Duitschen zaakgelastigde te Washington uilgenoo- digd de Duitsche consulaire ambtenaren binnen haar territorium benevens de employés van de Duitsche bibliotheek te New-York, het persagent schap Transocean en de Duitsche Spoorwegen te 4 nopen tot vertrek uit de Ver. Staten. Als motief voor dezen wensch werd aangevoerd, dat de be trokken Duitsche instanties op ontoelaatbare wijze zijn opgetreden. De Duitsche regeering heeft deze verwijten als ongemotiveerd en willekeurig van de hand ge wezen en ten krachtigste geprotesteerd tegen de handelwijze van de Amerikaansche regeering, die in strijd is met de bestaande verdragen. heeft de vijand op eenige plaatsen in West-Duitsch- land brisant- en brandbommen laten vallen. Ver scheidene burgers zijn om het leven gekomen, an dere werden gewond. Verder werden in woon wijken huizen vernield of beschadigd! Ook eenige fabrieks- en spoorweginstallatie werden getroffen Nachtjagers hebben 9 Britsche vliegtuigen neer geschoten. Tusschen 13 en 16 Juni heeft de vijand in totaal 53 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 48 door de luchtmacht en 5 door de marine neergehaald. In dezelfde periode gingen 22 Duitsche vliegtuigen ver loren" BERLIJN, 17 Juni (DNB) ln aanvulling op het weermachtsbericht van vandaag verneemt het DNB nog, dat de Britsche leiding in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee aanzienlijke strijd krachten in Syrië en Libië heeft samengetrokken, die daar in zware gevechten gewikkeld zijn. Wanneer het de bedoeling is geweest, daar, naar Duitsch voorbeeld een „blïksemoorlog" te voeren, dan is uit het huidige verloop van de gevechten te constateeren, dat de Britsche operaties blijkbaar aanzienlijk langzamer verloopen, dan men van Britsche zijde had verwacht. In ieder geval wordt het zeer duidelijk, dat de voor de eerste maal gemelde sterke aanval van de Britten bij Solloem als het voorspel van een groot Britsch offensief in Noord-Afrika is te beschouwen. Kenmerkend voor de daar klaarblijkelijk beraamde doorbraak door het front der spilmogendheden is het in den strijd werpen van een groot aantal pant serwagens, dat ongeveer te vergelijken is met den beroemden strijd tusschen pantserwagens te Ka- merijk, in den wereldoorlog. De vijand heeft echter bij deze aanvallen totdusver als gevolg van de goed ontwikkelde afweer ook aanzienlijke ver liezen aan pantserwagens geleden. Het is belang wekkend te constateeren. dat het Duitsche weer- machtbericht tijdens den tweeden grooten slag tusschen pantserwagens bij Kamerijk van 20 tot 23 Mei 1940 nooit dergelijke groote verliescijfers heeft gepubliceerd als thans bij den strijd tusschen pantserwagens bij Solloem. Op het Europeesche oorlogstooneel trekken vooral de opmerkelijke successen van de Duitsche afweer tegen de aan vallen van het Britsche luchtwapen de aandacht. Bijzondere nadruk moet gelegd worden op het feit, dat de afweer ook tijdens den nacht is toe genomen en dat door nachtjagers alleen negen vliegtuigen werden neergeschoten. FRANSCHE TROEPEN VERSTERKEN HUN STELLINGEN VICHY, 18 Juni. (DNB) Het persbureau Ofi meldt uit Beiroet: In den loop van den voorlaatsten nacht en gis teren hebben de Fransche troepen de veroverde stellingen versterkt en zich daarin genesteld. De vil and •«eft vruchtelooze tegenaanvallen onder nomen. Het Fransche luchtwapen bombardeerde met bijzonder succes vijandelijke batterijen en ach ter waar tsche verbindingen van den vijand. Nieuwe aanvallen op Malta. ROME, 18 Juni (Stefani). De correspondent van Stefani aan het luchtfront meldt, dat Italiaansche bommenwerpers in den afgeloopen nacht aanvallen hebben gedaan op de vliegvelden Mikabba, Halfar er La Venezia op Malta. De bommen richtten vernielin gen aan en veroorzaakten branden, die van grooten afstand gezien konden worden. Het afweervuur was zeer hevig. Bovendien gebruikten de Engelschen tal rijke zoeklichten om de vliegers te verhinderen hun doelen te zoeken. De Italiaansche vliegtuigen vol brachten hun taak met volledig succes en keerden zonder verliezen terug. Wang Tsjing Wei bij den keizer. TOKIO, 18 Juni (D.N.B.) Wang Tsjing Wei en zijn gezelschap hebben zich hedenmiddag per keizeerlijke auto naar het paleis van de Tenno be geven, waar zij in de Phoenix-zaal door den Keizer en de Keizerin in plechtige audiëntie ontvangen wei den. Alle prinsen en prinsessen van het huis van den Tenno woonden de ontvangst bij. De Tenno zelf stelde de personen van zijn gevolg aan Wang Tsjing Wei voor. Verder waren bij de audiëntie aanwezig de minister-president, prins Konoje en verscheidene andere staatslieden. Na deze ontvangst en het uit wisselen van geschenken, gaf het keizerlijke paar in de beroemde Homei-zaal ter eere van de Chi- neesche gasten een groot feestmaal, waaraan de meeste leden van het kabinet en van den geheimen staatsraad, alsmede talrijke andere personen deel namen. Bij de uitreiking der nieuwe distributiekaarten zal het publiek boekjes ontvangen, welke alle kaarten en bonnen bevatten, die voor een persoon noodig zijn. Dit zal de uitreiking vergemakkelijken en abuizen voorkomen. Bovendien zijn de kaarten, voor zoover dit mogelijk was, vereenvoudigd. (Foto Pax Holland) Aanval op Benghasi - Concentratie van gepantserde afdeelingen bij Solloem - Italianen zetten den bewegingsoorlog in MISLUKTE ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP BENGHASI. BERLIJN. 17 Juni (D.N.B.) Naar het D.N.B erneemt, is een poging van de Britsche luchtmacht om Benghasi te bombardeeren. verijdeld Door welge richt afweervuur werden de vliegtuigen gedwongen zich naar zee te verwijderen. De bommen, die zij lie ten vallen, misten haar doel en kwamen in het water terecht DE ENGELSCHE VERLIEZEN BIJ SOLLOEM. BERLIJN. 17 Juni (D.N.B.) Naar het D.N.B verneemt, zijn in den slag bij Solloem tot dusverre Engelsche gepantserde strijdkrachten ter sterkte van een regiment geheel vernietigd. Andere gepantserde afdeelingen, die reeds voor den strijd gereed waren, werden door Duitsche vliegers ontdekt en door bom aanvallen verstrooid Zij leden eveneens zware ver liezen. DE STRIJD IN HET GEBIED VAN GALLA EN SIDAMO. ROME, 17 Juni (D.N.B.) De Giornale d'Italïa meldt over de gevechten in het gebied van Galla en Sidamo, dat de tegenstand van de Italiaansche troe pen in het geheele meren- en rivierengebied ten oosten van Gimma voortduurt Met het oog op de groote overmacht van den vijand zijn de Italiaan sche colonnes tot den bewegingsoorlog overgegaan Aan de gevechten nemen de autoriteiten, de partij, het leger, het luchtwapen en de marine deel, daar iedereen, die geschikt is om te strijden, soldaat is ge worden. Evenals bij Amba Alagi staat generaal Gazzcra, die van den hertog van Aosta het opperbevel heeft overgenomen, te midden van zijn strijdende troe pen VLIEGTUIG TEGEN PANTSERWAGEN. BERLIJN, 17 Juni. (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben gis teren, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, aanvallen gedaan op concentraties van vijandelijke pantserwagens in het gebied ten zuiden van Capuzzo in Noord-Afrika Talrijke gevechtswagens konden, naar uit de ontploffingen en branden bleek, bij deze aanvqllen beschadigd of vernietigd worden. Engelscheii stuiten op tegenstand. ERGENS IN NOORD-AFRIKA, 17 Juni (Stefani) Een speciale verslaggever van Stefani seint dat dc slag, die de Engelschen eergisteren aan het front van Solloem hebben ontketend, met uitzonderlijke hevigheid voortduurt en dat daarbij van weerskanten geduchte aantallen gepantserde strijdmiddelen zijn betrokken. Door stoutmoedige acties en tegenaan vallen blijven de Italiaansch-Duitsche groepen den hardnekkigen tegenstand van den vijand breken. De Engelschen hebben zeer zware verliezen aan men- schen en materiaal geleden en in onze handen talrijke gevangenen, gemotoriseerde strijdmiddelen en wape nen van allerlei slag achtergelaten. Talrijke Engel sche tanks van het allerlaatste model zijn door ons pantserafweergeschut vernield. Strijd voor Solloem verloopt gunstig voor de as. ROME, 18 Juni (Stefani) De groote strijd welke is ontbrand aan het front van Solloem op 15 Juni met bijzondere hevigheid is voortgezet op 16 en 17 Juni verloopt gunstig voor de strijdkrachten van de As. Na hevige Engelsche aanvallen te hebben door staan, zijn de Italiaansch-Duitsche troepen tot te genaanvallen overgegaan en hebben zij een omsinge lingsmanoeuvre uitgevoerd rondom de groote vijan delijke strijdmacht, welke verwoede pogingen onder nam om aan de omsingeling te ontkomen, doch ge vangen bleef in de tang van de gepantserde Ita liaansch-Duitsche strijdkrachten, terwijl de laatste gevechten zich afspelen tusschen de omsingelden en de omsingelaars, zijn de troepen van de As reeds be gonnen met de zuiveringsactie in de veroverde zóne. De totale verliezen van den vijand aan manschappen, gepantserde en gemechaniseerde strijdmiddelen, oor logsmateriaal en wapenen zijn aanzienlijk. De hou ding van de Italiaansche en Duitsche troepen was boven eiken lof verheven BERLIJN, 18 Juni (D.N.B.) Naar het D.N.B. ver neemt, hebben de Engelschen aan het front van Sol loem op den 17den Juni een nieuwen aanval gedaan met sterke strijdkrachten en nieuwe, zeer groote. ge pantserde afdeelingen. De slag duurde den geheelen dag voort. Vooral bij den Haifa ja-pas werd verbitterd gestreden. Herhaalde Britsche aanvallen werden door de Duitsche troepen afgeslagen. De Duitsch-Italiaan- sche afdeelingen behielden haar stellingen en vernie tigden een groot aantal gepantserde wagens. LUCHTWAPEN STEUNT HET LANDLEGER BERLIJN, 18 Juni. (D.N.B.) Naar het D.N.B. ver neemt, hebben de Duitsche gevechtstoestellen en Stuka's het in Noord-Afrika strijdende landleger steund door krachtige en voortdurende aanvallen op de vijandelijke stellingen Deze aanvallen hadden goede gevolgen. Door het bestoken van colonnes autoconcentraties kon de vijand verdreven en op ver schillende punten op de vlucht gedreven worden Gis teren zijn bij luchtgevechten in Noord-Afrika 14 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Slechts één Duitsch toestel ging verloren. DF. BRITSCHE SALDI IN ZUID-AMERIKA. GENèVE, 17 Juni (D.N.B.) Naar Financial News meldt, waren sedert eenigen tijd onderhandelingen tusschen Engeland en Amerika gaande over over dracht van Britsche saldi in Brazilië en '.Argenti nië aan de Ver. Staten. Het blad deelt mede, dat deze onderhandelingen zijn mislukt De betrokke nen zijn tot de slotsom gekomen, dat deze overdracht oor het oogenblik niet mogelijk is. Men gelooft even wel volgens het blad. dat de Engelsche voorstellen •oor goed ad acta zijn gelegd. TOKIO. 18 Juni. (DNB) In een bericht uit Ma nilla maakt de Tokio .Asahi Sjimboen melding van versterkte en bespoedigde militaire voorbereidin gen op de Philippijnen. Krachtens een besluit van de militaire overheid worden 6000 reserve officie ren voor oefeningen van drie maanden opgeroepen ten einde hen vertrouwd te maken met de moder ne oorlogvoering. Bovendien zullen 80.000 soldaten, die tot de reserve behooren, een opleiding van een jaar ondergaan. Verder is men voornemens jaar lijks 500 officieren als reserve voor het luchtwa pen op te leiden, terwijl men bovendien talrijke militaire scholen en andere technische opleidings inrichtingen wil vestigen. Josjizawa zal Batavia verlaten TOKIO. 18 Juni (D.N.B.) De woordvoerder van het Centrale bureau van voorlichting van het Japansche kabinet heeft heden in een officieele verklaring uitvoerig het Japansche standpunt uit eengezet met betrekking tot de handelsbcsprekin- gen tusschen Japan en Nederlandsch Indië. De regeering, zoo verklaarde hij. heeft zich in Mei van het vorige jaar tot de regeering van Neder- landsch-Indië gericht om de levering te waarborgen van die belangrijke grondstoffen en goederen, welke men mei het oog op de bestaande toestanden van Nederiandsch-Indië kon verwachten. De regeering van Nederlandsch-Indië heeft bij deze gelegenheid haar voornemen tot actieve samenwerking met Japan tot uiting gebracht. De in September van het vorige jaar gevoerde on derhandelingen zijn van zeer uitgebreiden aard ge weest en hebben niet alleen betrekking gehad op de kwestie van den aankoop van grondstoffen, doch bovendien op de vraagstukken der uitbreiding van de algemeene handelbetrekkingen. alsmede van de Japan sche deelneming aan Nederlandsch-Indische onderne mingen. van recht van Nederzetting voor Japanners en voorts op kwesties van scheepvaart en luchtverkeer. De woordvoerder wees er in dit verband op. dat er tusschen andere mogendheden en Nederlandsch- Indië reeds een luchtverkeer bestaat en dat in het bijzonder Engeland en de Vereenigde Staten wat betreft hun deelneming aan ondernemingen in Ne derlandsch Indië. vooral aan de petroleumindus trie. een opvallende activiteit aan den dag legden. Gezien van het gezichtspunt, dat aan derde mo gendheden dus reeds uitgebreide mogelijkheden zijn verstrekt, om aan deze ondernemingen deel te ne men, konden de Japansche eischen, naar de woord voerder betoogde, dus geen verbazing wekken. De voorstellen van Japan zijn volkomen vereenigbaar met de Nederlandsch-Indische politiek, welke, vol gens de verklaring van de regeering in Batavia ge richt is op het welzijn en den vooruitgang van de bevolking. Met de toenemende versterking van de econo mische crisis, heeft evenwel de houding van Ne derlandsch-Indië het verloop van de onderhande lingen steeds moeilijker gemaakt. Het antwoord, dat door de regeering van Nederlandsch Indie op den zesden Juni is gegeven, was uiterst onbevredi gend. Batavia houdt zich het recht voor om telkens naar eigen goeddunken de te leveren hoeveelheid goederen te verminderen. Dit antwoord, zoo vervolgde de woordvoerder, was niet geschikt om daarop een internationale overeenkomst te bouwen. De Japansche regeering heeft daarom besloten, de onderhandelingen niet verder voort te zetten en haar delegatie uit Ba tavia terug te roepen. Het spreek echter van zelf, dat Japan aan zijn rechtvaardige eischen vast houdt. Het staken van de onderhandelingen heeft echter in geen enkel opzicht invloed op de normale betrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië TOKIO GELAST JOSJIZAWA TE VERTREKKEN. Nu de onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië zijn mislukt, heeft Kenkitsji Josjizawa. de leider van dc Japansche handels delegatie. den gouverneur-generaal, Jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwcr, medegedeeld, dat de Japansche delegatie op 29 juni met de ,.Mis- syo Marco" naar Tokio zal terugkeeren, over eenkomstig de van de regeering in Tokio ont vangen instructies. Dit besluit heeft een definitief einde gemaakt aan de onderhandelingen, welke snds begin Fe bruari gevoerd werden door Josjizawa na den terugkeer in Japan van minister Ichize Koba- jasji. Men zal zich herinneren, dat Kobajasji de onderhandelingen verleden jaar zomer begon. In een onderhoud van een uur met dc Neder landsch-Indische autoriteiten heeft Josjizawa den aard der instructies van zijn regeering uit eengezet en de laatste verlangens voorgelegd. Aangezien Nederlandsch-Indië. zoo verklaarde hij, voor de Japansche verlangens evenwel geen open oog had. had het geen nut de onderhande lingen voort te zetten. In de laatste bespreking waren ook aanwezig de Japansche consul-gene raal Isjizawa alsmede de heeren H. J. van Mook, directeur van de afdeeling Economische Zaken en J. E. van Hoogstraten, hoofd van het depar tement van handel. Drie dooden bij Engelsche lucht aanvallen op ons land. Ook in den afgeloopen nacht vlogen veel Britsche vliegtuigen boven ons land en wierp een aantal brisant- en brandbommen hier en daar op wille keurige wijze omlaag. De aangerichte schade had over het algemeen weinig te beduiden, slechts in een dorp in het westen des lands werd door een dozijn bommen een groep woonhuizen getroffen met als gevolg, dat een tiental huizen werd vernield en een groot aantal huizen lichtere schade kreeg, met name glasschade. Bij dezen aanval werden helaas drie burgerlijke personen gedood, twee zwaar- en een licht gewond. (A.N.P.) Frauduleus geslacht vleesch verkocht. Tegen een Haarlemschen slager, die vleesch ver kocht, dat afkomstig was van een frauduleus ge slacht varken is door de Haarlemsche politie pro ces-verbaal opgemaakt terzake van overtreding van de distributiewet en het prijzenbeschikkings- besluit. Er werd in beslag genomen: 14V- kg. vleesch, een kalfskop en een kalfshart. EINDEXAMEN' „SANCTA MARIA". R.K. MEIS JESLYCEUM HAARLEM Afdeeling Midd. Meisjesschool. Geslaagd de da mes: Ilse Alofs (Heemstede), Do Beijnes (Aerden- hout), Truidie Bröcker (Aerdenhout), Hannie Bij voet (Haarlem!. Bep van Dijk (Haarlem). Emmy Harm (Heemstede) Ria van der Heijden (Aerden hout) Jet Lefeber (Lisse) Greet Muller (Haarlem) Greet Smid (Heemstede) Liesbet Smit (Bloemen daal). Afgewezen: drie. Deze examens zijn geëindigd. Bejaarde juffrouw breekt een arm. Niet opgelet bij het oversteken. Een 69-jarige juffrouw wilde gisteren de Zijl straat te Haarlem oversteken doch lette daarbij niet genoeg op. Zij liep tegen een fietser aan, viel en brak haar rechterarm. Na door O. D. te zijn verbonden is zij per ziekenauto naar het St. Elisa beths Gasthuis vervoerd. Den wielrijder treft geen schuld. HEDEN8 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1