de Creel 1lU de Omstiekm 7/ooi ztefycroót afoG&y Strandgevaren. kunt t mm Rijksmiddelenopbrengst zeer gestegen. De Nederlandsche Bank in 1940/41. 3*>utqzdi\keSiaixd 'VOEXSD G 18 JUNI 1941' HAÏ5CE M'S D A G B L' A D ZANDVOORT Jeugdherberg „De Blauwvoet" geopend. Dinsdag is de jeugdherberg Dc Blauwvoet" tc Zandvoor! geopend. Dc jeugdherberge is gelegen aan de boulevard Bornaart 13, met een schitterend uit zicht op de zee en op hel prachtige duinlandschap. „Dc Blauwvoet" biedt voorloopig plaats aan 45 trek kers. Aan uitbreiding wordt gewerkt. In de jeugd herberg gelden dc eenheui-tarieven. Aanmelding vooraf is dringend gewenscht. Crematie Mej. C. 31. Koppen. Onder veel belangstelling heeft gistermiddag in het crematorium *.e Vc 1 de crematie plaats gehad van hel stoffelijk Overschot van mej. C. M. Koppen, in leven onderwijzeres aan a hooi C tc Zanavoort. Aanwezig was nam :i.-; het gemeentebestuur wethou der A. J. van der Mooier., voo.-is het hoold en eenige leerkrachten van schooi C. een aantal leerlingen en vele oud-leerlingen, ook een aantal ouders van leerlingen en vrienden. De heer J Werkhoven, hoofd van school C. zeide namens de kinderen der klas van mej. Koppen haar dank te willen brengen vnor nlie moeite en zorgen, die zt) zich voor hen had getroost. Zij was voor dc kinderen dc vraagbaak en het was geen wonder, dat ze veel van haar hielden. Zij spaarden zich vaak een kleinigheid uit den mond. om het de juffrouw te kunnen geven. En het was hun een lust om haar ple zier te doen. Zij zullen haar dan ook niet licht ver geten. Ook de oud-leer!:ngen niet, waarvan er velen aanwezig zijn. evenmin ais de collega's. Allen kenden haar als een trouw collega, op wie ze onder alle om standigheden konden rekenen. Spr. /.elf herdacht een 24-jarige samenwerking in den besten zin des woords Haar werk was ai jd af en altud bij en vaak vergde zij te veel van haar /.wakke krachten. Spr. hoopte dat haar geest rust zal vinden Wethouder van der Moolen zeide dat het ge meentebestuur door het plotseling overlijden van mej. Kopper, als 't ware opgeschrikt was en zich ge realiseerd had. welk oen laak zij gedurende 24 jaar aan school C had vermeld. Het gemeentebestuur heeft groote waardeering voor hetgeen zij met haar zwak ke krachten heeft verricht in ai aio jaren. De organist speelde Ases' Tod uit de Peer Gynt- suite van Grieg en bij liet dalen van de kist een frag ment uit Prologus Tragicus van Karg Elert. De broe der van de overledene, de heer W. Koppen te Haarlem dankte voor de belangstelling. BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING. De Raad der gemeente Bloemendaal zal Donderdag 19 Juni des middags le 2 uur ten Raadhulze bijeen komen. De agenda luidt: 1. Vaststelling notulen der vergadering van 15 Mei 1941. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek geloofsbrief nieuw inkomend raadslid. 4. Benoeming leden van de Commissie tol wering van schoolverzuim in het noordelijk deel der gemeente. 5. Wijziging Algemeene Politie Verordening. 6. B'egrootingswijzigingon dienstjaar 1940 en 1941. 7. Verzoeken om afschrijving van schoolgeld. 8. Verpachtig gedeelte strand aan P. Witkop en K. Paap. 9. Wijziging beheersverordening Gas- en Water bedrijf. 10. Bespreking inrichting centrale keuken. 11. Begrotingswijzigingen gas- en waterbedrijf 12. Voorloopipe vaststelling balans'en rekening 1940 gas- en -waterbedrijf, met voorstel inzake--bestemming van het winstsaldo. 13. Vast stelling lie supplotolre begroting dienst jaar 1940, 14. Ontheffing bepalingen der bebouwingsvoor schriften. COMMISSIE TOT WERING VAN SCHOOL VERZUIM. In verband met het bedanken als lid van de Com missie tot wering van schoolverzuim (die omvat het gedeelte van de gemeente ten Noorden van den Leij- weg T en den Lcijwcg II) van de heeren A. IJzerman en J. H. Hansen, stellen B. en W de volgende aanbe velingen ter benoeming van nieuwe leden voor: I. Vacature IJzerman (groep onderwijzers van open bare lagere scholen): 1. J. A. C. Bleeker te Aerden- hout; 2. W. R. Jansen te Overveen. II. Vacature Hansen (groep personen, die verant woordelijk zijn voor het onderwijs der op een lagere school ingeschreven leerlingen): 1 .J. A A. Hock te Overveen, 2. Mr. J. F. de Vilder te Aerdenhout. HILLECOM WATERPOLO. H. Z. V.—HALFWEG (3—1). Dinsdagavond speelde H. Z. V haar eersten compe titiewedstrijd tegen Halfweg. Direct na den uitgooi gaf de Graaff upit een vrijen worp de thuisclub dc leiding. Beide partijen wogen goed tegen elkander op en de keepers hadden tallooze schoten te ver werken. totdat kort voor de rust Halfweg met een fraaien worp den gelijkmaker wist te scoren. Na de rust was H Z V. in de meerderheid: een uit gooi van den Hal'v.c-g-koeper ving de Graaff op en met een schitterend schot was het 2—1 Wegens over treding van de 2-Mcter-grens moet H.Z.V. nu met 6' man verder spelen, doch in de laatste minuut verhoog de Scharff de score met een fraai doelpunt. (Adv. Ingez. Med.) HEEMSTEDE INBRAAK MET DIEFSTAL. Hedenmorgen kwam een bewoner van de Leid- Bchevaart tot de minder aangename ontdekking dat uit een schuurtje achter zijn woning verdwenen waren twee konijnen an circa 4 maanden en 2 konijnen van circa 10 weken, benevens twee heeren rijwielen waarvan het ééne nog bijna nieuw was. Men had zich toegang verschaft door verbreking pan het slot. Later op den morgen zijn in een sloot nabij dc Zandvoortsche an cio beide rijwielen teruggevon den echter zonder banden terwijl van het nieuwe rijwiel ook verdwenen was het achterwiel en de lamp met dlnmrm. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. AERDENHOUT Onze plaatsgenoot dc heer Th. Swen, theol. Candidas'. v op liet viertal bij de Geref. kerk van Oldemarkt (O.) (Er zijn alweer verscheidene ver- drinkingsgevallen gemeld van 1nenschen die zich op gevaarlijke plaatsen of zonder te kunnen zwemmen te ver in zee waagden.) De zee deint voort in eindelooze deining, De dichter in poëtische verfijning "tlccft langen tijd geleden 'i al gezegd En daarmee ook een waarheid vastgelegd. De zee deint vóórt in eindelooze deining. Stoort zich niet aan verschijning of verdwijning Van den van ouds op haar belusten mensch Die zich vermeit aan haar beschuimde grens; Zij ziet ze niet als vijanden of vrinden, Zij plooit zich slechts voor stroomingen en winden. Terwijl zij onverstoord den mensch negeert Die aan haar zoom raakt en zich amuseert naar de zee die eindloos ligt te deinen Deint ook de mensch in eindelooze 3ijnen, Hij vlucht uit de beklemming van de stad Op zoek naar het verfrisschend zilte bad; Hij wil de zee slechts als vriendin beschouwen, Die hij in ieder opzicht kan vertrouwen. En in wier schoot hij van zijn rust geniet, Hij kent de zee, maar haar gevaren niet. De zee deint voort in eindelooze deining En morgen meldt de krant weer een verdwijning, Weer zocht er één vertrouwen in haar schoot Bleef tc lang argeloos en vond den dood. Door d' eeuwen wist de mensch het niet te leeren. De zee laat haar gevaren niet negeeren, En af en toe, als zij zoo vaak al deed. Grijpt zij weer toe tot bitter menschenleed. P GASUS. daar werd alles spoedig vernield. Een groot deel van den voorgevel stortte met donderend geweld omlaag, van het huis bleven slechts de geblakerde muren staan. Met de grootste moeite konden eenige paarden, karren en wat huisraad gered worden. Overigens zijn alle landbouwgereedschappen en machines verloren gegaan. De snel om zich heen grijpende vlammen en de groote hitte maakten het onmogelijk meer-in veiligheid te brengen. Verzeke- ing dekt de schade. (ANP) Tweerle orgelconcert Ned. Herv. Kerk. De heer G. J. Moed gaf Dinsdag in de serie zomeravond-orgelconcerten zijn tweede uitvoering, waarbij als zang-soliste zijn leerlinge mevr. Riek Bouwmanvan Straten medewerkte. BEVERWIJK Boerderij in vlammen opgegaan. Brandweer vermocht tegen vuurzee niet veel. Dinsdagmiddag omstreeks half zes is de boerderij van den heer N. C. M. Brantjes aan den Kager- weg in den Zuidwijkermeerpolder door brand ver nield. In korten tijd stond de schuur in lichter laaie. Er ontwikkelde zich een dusdanige vlammen zee, dat bijna niets gered kon worden. De brand weer was spoedig ter plaatse. Met groote felheid grepen de vlammen om zich heen, in de met riet bedekte boerderij een goede prooi vindend. In nog geen half uur was van de fraaie boerenhoeve slechts een rookende puirfhoop overgebleven. Spoe dig sloeg het vuur over naar het woonhuis, en ook HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND van 612 Juni 1941. Geboren: Johanna Maria, d. van F. A. Zonneveld en L. M. Dviepséh. Dirk, z. van I. de Graaf en M. C. Schmidt, wonende te Heemstede. Agalhü Elisabeth, d. van J. C. Otte en J. Hartman. Ger il, z. var, G. Snijders en E. J. van Slochteren. Hendrik George, z. van C. G. van den Haak en P. H. J. Middelkoop. Helena Maria Gemma, d. van A. J. H. Duijsens en M. C. A. Huijsmans. Cor nelia, d. van A. Groenewoud en E. G. Klaassen. Neeltje, d. van A. Smits en W. G. S. Besselink. Ondertrouwd: Izaak Andries Staal, 23 jaar en Jaantje Eveleens 23 jaar. Jacob Schutte, 20 jaar en Aafje de Koning, 20 jaar. Willebrordus Ja cobus Johannes van Schagen, 31 jaar en Johanna Christina Zeldenthuis, 23 jaar. Cornells van Kleef, 27 jaar en Johanna van Renswoude, 19 jaar. Cornelis Agterhof, 26 jaar en Zwaantje Corne- lisse, 24 jaar. Arend Lieuwerïnk, 24 jaar en Eli sabeth Groeneweg, 24 jaar. Hermanus Vissers, 28 jaar en Hilligje Ouwerkerk, 2-1 jaar. Arie Raams, 26 jaar en Neeltje Maria van Kuijk, 23 jaar. Marinus Visser, 24 jaar en Catharina van der Wal, 18 jaar. Antonius Franciscus van der Zande. 25 jaar en Catharina Maria Huurman, 26 jaar, Gerrit van Beem, 28 jaar en Ambrozina Gijzenberg, 24 jaar. Volkert Andries Seket, 25 jaar en Maria van Herp, 19 jaar. Johannes An tonius Maria van der Heijden, 30 jaar en Helena Augusta Voncken, 24 jaar. Getrouwd- Johannes Josephus Gerardus van der Weijden, 27 jaar en Alida Adriana Maria Bus, 27 jaar. Petrus Semp. 23 jaar en Jannigje Catha rina Dikkeboom, 21 jaar. Comelis Bokhorst, 24 jaar en Adriana Maria Schutte, 21 jaar Hinne Brander. 27 jaar en Neeltje Honcoop, 28 jaar. Pieter de Boer. 23 jaar en Albertje Bruinsma. 21 j. Gerrit Verhoog 24 jaar en Aartje Witte, 19 jaar. Overleden: Leonardos van Leeuwen, 70 jaar. echtgen. van E. H. Hulst. Adrianus Roosendaal. 69 jaar, echtgen. van A. de Rijk. Commissaris Van der Burgt neemt afscheid van het Arnhemsche politiecorps. Vele blijken van waardeering. Men schrijft ons uit Arnhem: In de met plantengroepen versierde bovenzaal in het achtergebouw van het hoofdbureau van po litic heeft de heer A. W. van der Burgt, benoemd tot Commissaris te Haarlem Dinsdagmiddag in intiemen kring afscheid genomen van het Arnhem sche politiccorps. Tegenwoordig waren vele inspec teurs. het administratief personeel, de hoofdagenten, rechercheurs en een groot aantal agenten. De hoofdinspecteur waarn. commissaris van poli tic M. Zoll sprak den commissaris toe en zeide dat dc gevoelens welke in het politiecorps bij .het a.s. vertrek van den commissaris tot uiting kwamen, niet gemakkelijk onder woorden zijn te brengen. Dit algemeen gevoel van teleurstelling dat bij dit vertrek wordt gevoeld geeft een juist beeld van de waardeering welke de heer v. d. Burgt gedurende de tien jaren waarin hij het korps leidde, genoot. Er is in die tien jaren veel veranderd: misstanden zijn weggenomen, het belang van de burgerij is ge diend, het aanzien van het korps verhoogd. Disci plinair kan '1 politiekorps de toets der critiek- door staan. Voor dit alles is noodig geweest een onuit puttelijke werkkracht en arbeidslust van den Corps-chef. U is, zegt spr,, een voorbeeld geweest van willen en werken. Veel hebt u van het korps gevergd, maar u hebt ook met uw geheele persoon op de bres gestaan voor het korps. Niet te verwonderen is het dus dat wij u noode zien vertrekken, maar persoonlijke gevoelens moe ten plaats maken voor het algemeen belang. Er wacht u in Haarlem een groot opbouwend werk: dat u daartoe zijt geroepen moeten wij beschouwen als een eer en wij prijzen het Haar- lemsche korps gelukkig met zijn nieuwen chef Wij zijn u, vervolgde spr., veel dank verschuldigd en wij brengen u dien namens het geheele korps. Om dezen dank in tastbaren vorm uit te druk ken kozen wij een schilderij van den schilder A. Markus „Wodans eiken te Wolfheze", dat spr. ver volgens aanbood. Vervolgens voerde namens de inspecteur het woord inspecteur IT. A. Maagendans die op geestige wijze dank uitsprak voor de wijze waaronder de inspecteur tijdens de ambtsperiode van den hoer Van der Burgt hebben mogen werken. Inspecteur H. H. Westhof sprak namens het be stuur van de Politiesportvereeniging Arnhem cn betuigde zijn erkentelijkheid voor den steun cn do hulp welke de Commissaris steeds aan de vereeni- gïng had verleend. Als herinnering bood spr. een sigarendoos met inscriptie aan. Namens de afdeeling Arnhem van den Alg. Ned. Politiebond sprak de heer L. Mannessen goede wcnschen namens de agenten voor den heer Van der Burgt in Haarlem uit. terwijl de hoofdagent G J. Heinsbergen dit namens de hoofdagenten deed. De heer v. d. Burgt, die daarop een woord van afscheid sprak, verklaarde verrast te zijn door de ontvangst die hem in deze feestelijk versierde zaal was bereid. In deze zelfde zaal, vervolgde spr., werd ik tien jaar geleden geïnstalleerd en in die tien jaar is mij uw medewerking in ruime mate geschonken. Die tien jaren zijn geworden de mooiste van mijn leven. De omstandigheden in het afgeloopen tijdvak zijn wel veranderd. Van allen mocht spr. zuiver spon tane medewerking ontvangen. Vervolgens bracht spr. dank aan den hoofdin specteur Zoll voor zijn toegewijde zorg cn be kwame medewerking. Erkentelijk was spr. jegens de inspecteurs; de waarde van een korps is afhan kelijk van de verhouding welke er bestaat tusschen chef en personeel. De sfeer van vertrouwen, welke hier ontstond zal spr. niet vergeten. Vervolgens bracht spr. dank aan de dames van de Kinder-politie, aan het administratief personeel aan de hoofdagenten in vele gemeenten van gelijke grootte als Arnhem worden hun diensten door inspecteurs of adj.-inspecteurs verricht aan de rechercheurs en de mannen van den straat dienst dwie een onmisbare factor in het politiekorps vormen. Ik moet thans een ambt aanvaarden, aldus spreker, dat ik noch gezocht, noch begeerd heb. Ik aanvaard het met den vollen inzet van mijn persoon. Hij' hoopte in Arnhem achter te laten- een korps waarvan getuigd kan worden „dat het de volksgemeenschap dient. Hierna namen alle aanwezigen met een handdruk van den heer v. d. Burgt afscheid. zegt Puntje Textiel. Van een oude japon een nieuwe tooveren is niet zoo'n kunst, als menigeen denkt. Maar... U moet het juiste adres kennen voor het kraagjej voor de nieu we knoopen, de ceintuur het corsage, enz. U zult eens zien wat een succes U er mee hebt, als U voor de fournituren naar De Groot gaat," zegt Puntje. Gr. Houtstraat 98 Haarlem, Telef. 16772 (Adv. Ingez. Med.) Financiën 's GRAVENHAGE, 17 Juni. Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Mei j.l. wordt het volgende ontleend: DIRECTE BELASTINGEN. De totale opbrengst van deze groep van belas tingen was tot en met Mei f 115.443.789 tegen f 60.460.251, het vorig jaar, een voortiitgang der halve van bijna 55 millioen gulden. Bij dit zeer ver heugende resultaat dient in de eerste plaats in aan merking te worden geDomen, dat de grondbelasting in vergelijIcing met vorig jaar een accres vertoont van,bijna 25.3 millioen en daarmede van rond 9.664 millioen is gestegen tot 'n opbrengst van f 34.961.514 hetgeen in hoofdzaak zijn oorzaak vindt in de ge wijzigde regeling van de heffing der opcenten. De inkomstenbelasting, wier bate thans is ge boekt op f 33.856.473, kwam daarmede rond 1.46 millioen boven de opbrengst van het vorig jaar. Het resultaat van de vermogensbelasting ad f 6.897.472 was bijna 100.000 gulden lager dan op ultimo Mei 1940, terwijl de verdedigingsbelasting bijna f 375.000 bij het vorig jaar ten achter bleef. De opbrengst van de opcenten op de gemeente fondsbelasting bleef zich daarentegen in stijgende lijn bewegen en kwam thans tot een bedrag van f 11.247.907, of f 3.390.582 meer dan in 1940. Tenslotte mag niet onvermeld blijven, dat aan het mooie resultaat voor de groep directe belastingen mede een groot aandeel heeft gehad de winstbelas ting, welke eerst in het loopende belastingjaar in werking is getreden en tot dusver reeds heeft opge bracht f 25.304.769. DE OVERIGE MIDDELEN Ook de opbrengst van deze groep van middelen mag alleszins bevredigend worden genoemd. Als vanzelfsprekend kunnen we in dit opzicht wat de opbrengst over de maand Mei van dit jaar betreft, welke opbrengst f 55.417.638 heeft bedragen, geen vergelijking maken met het resultaat van de Mei maand van het vorig jaar, toen als gevolg van de omstandigheden voor deze middelen een laagte record van f 25.617.640 moest worden geboekt. Wanneer we daartegenover echter een eenigszins normale Mei-opbrengst stellen, als die in 1939 ad f 36.538.534 dan springt reeds dadelijk de thans te constateeren vooruitgang dadelijk ih het oog en kan in het algemeen worden gezegd, dat we thans op een hoogere opbrengst van rond 19 millioen gulden kunnen bogen. Bij een nadere beschouwing van deze cijfers moet evenwel drieëerlei in het oog worden ge houden. In de eerste plaats behooren tot deze mid-: delen thans niet meer de dividend- en tantième belasting en de loodsgelden, welke in Mei 1939 te zamen opdrachten ruim 2J4 millioen, zoodat voor dit jaar het vergelijkingscijfer moet worden terugge bracht tot ongeveer 34.3 millioen. Ten tweede tellen thans als nieuwe belastingen mede de loonbelasting ad f 10.546.783 en de waarde- vermeerderingsbelasting ad f 91.754. Elimineeren we deze opbrengsten een oogenblik, dan kunnen we tegenover dezelfde middelen van 1939 nu een op brengst stellen van rond 44.8 millioen of 10'/2 millioen gulden meer. En wanneer we dan in de derde plaats zien, dat de opbrengst van de rechten op den invoer, welke in Mei 1939 nog 1014 millioen beliep, als gevolg van de genomen maatregelen thans niet meer hebben bedragen dan f 2.216.516, of ruim 8 millioen gulden minder, dan kan worden vastgesteld dat de overblijvende middelen totaal een vooruit gang te zien geven van 18'2 millioen gulden. Over de eerste vijf maanden" van het loopende jaar brachten de tot deze groep behoorende middelen f 253.800.364 op tesen f 185.390.690 in 1940 en f 185.085.371 in 1939, of ruim 68 millioen meer. Zonder hierbij rekening te houden met de ver mindering van de opbrengst van de rechten op den invoer, doch wel met de vervallen en nieuwe middelen, kan in het algemeen worden gezegd, dat de overblijvende middelen over de eerste 5 maanden van 1941 ten aanzien van beide jaren 1939 en 1940 een hoosere opbrengst van rond 35 millioen gulden te zien geven. Aan de hand van bovenstaande cijfers kan dus worden geconstateerd, dat de totale opbrengst van directe belastingen en overige middelen samen op ultimo Meij.l. hebben bedragen f 369.244.143 of ruim 130 millioen gulden meer dan over hetzelfde tijdvak in het vorig jaar. (A.N.P.) Dividend op f 55 per aandeel vastgesteld. Aan het jaarverslag over het boekjaar 1940/1941 is verder nog ontleend: Het gemiddeld opereerend kapitaal, berekend op grond van de dagelijksche cijfers bedroeg in 1940/41 1' 366.877.692. De omzet van de binnenlandsche wisselportefeuille beliep in 1940/41 f 1.369.747.1 3, waarvan f 1.348.700.000 schatkist-promessen. De sterke toeneming werd in hoofdzaak veroorzaakt door disconteering van schatkislpapier, rechtstreeks ten behoeve van den staat, die in totaal tot een bedrag van f 1.296.0 millioen plaats had. Op de balans kwamen per het einde van het boekjaar de volgende buitenlandsche activa voort: Wissels f 22.908.000, saldi f 32.587.591. Betaal middelen f 28.880.801. Totaal f 84.376.392. De transacties, die wij gedurende het afgeloopen boekjaar onder vigueur van de deviezenvoorschrii- ten verrichtten, bestonden afgezien van de goud zaken in het verkoopen van buitenlandsche vór deringen op banken en van buitenlandsche betaal middelen. Bij deze transacties bedienden wij ons ten deele van de tusschenkomst der deviezenban- ken, aan welke wij o.m. tóestonden onder zekere voorwaarden bepaalde deviezen voor onze rekening te verkrijgen cn te vervreemden en van bepaalde deviezen een voorraad aan te houden voor rekening, en wat de saldi betreft, ook voor risico van de Nederlandsche Bank. De deviezen, die wij hiervoor aanwezen, waren: Rijksmarken: saldi en betaalmiddelen; Zwitsersche francs: saldi en betaalmiddelen; Belgische tran.es: Saldi en betaalmiddelen; Zweedsehe krotten: saldi cn betaalmiddelen; dollars: vrije saldi en> bank papier. /f De goudvoorraad beliep per 31 Maart volgens de boeken der bank: goud f 1.097.706.559; zilver enz. f 17.678.521. Totaal f 1.115.385.080. In dezen voorraad deelde het goud voor 98.42 procent: op 31 Maart 1940 maakte het 99.24 pro cent van den metaalvoorraad uit. Het totaal van bankbiljetten, bankassignaties en' creditsaldi in rekening-courant, tezamen uitma kende de opeischbare schuld der bank, beliep in 19.40/1941 f 1.556.498.843. De dekking van de opeischbare schuld door metaal bedroeg gemiddeld: 73.33 pet. Vermindert met den metaalvoorraad met een be drag gelijk staande met 40 pet. van de opeischbare schuld, zijnde de verplichte metaaldekking dan resteert het beschikbaar metaalsaldo. Gemiddeld beliep dit: f 512.152.137. Het gemiddelde bedrag der bankbiljetten in om loop was in 1940—1941 f 1.364.111.377. De stijging van de biljettencirculatie, die reeds in 1937—1938 een aanvang had genomen, heeft zich in het boekjaar,' waarover verslag wordt uitgebracht, in zeer versterkte mate voortgezet. Het bedrag der afgegeven bankassignaties was dit maal hooger dan in het voorafgaande boekjaar. Er werden 1.389 stuks tot een bedrag van f 19.039.930 afgegeven, tegen 1.541 stuks tot een bedrag van f 15.502.404 in 1939—1940. Het gemiddelde der creditsaldi in rekening cou rant bedroeg: saldi van rijk f 6.174.447, saldi van anderen f 185.990.293, totaal f 192.164.740. De rekening van het rijk stond gedurende het grootste gedeelte van het boekjaar debet; credit- stand van eenigen omvang kwam nog slechts in de maand April 1940 voor. De debetomzet der loopende rekeningen, die van 's rijks schatkist enïnterne overboekingen niet medegeteld, beliep f 22.012 millioen, tegen f 21.593 millioen in het voorafgaande boekjaar. Het aantal deelnemers aan de clearing bleef ge durende het boekjaar onveranderd. In de clearing werd verrekend: te Amsterdam 3.263.000.000, te Rotterdam f 378.000.000, te 's-Gravenhage f 91.000.000. Op 31 Maart 1941 waren kapitaal, reserves en pensioenfonds tot de volgende bedragen belegd: kapitaal f 19.996.640.50: reserve f 5.083.578.50; bijzondere reserves f 13.491.873.45; pensioenfonds f 10.963.228.62. totaal f 49.535.321.07. Behalve de eigenlijk gezegde beleggingen be vinden zich in het bezit van de bank 4029 aan- deelen Bank voor Internationale Betalingen te Bazel, elk ter waarde van nomiaal 2500 Zwitser sche goudfrancs, overeenkomende met 0.290323 gram fijn goud, waarop 25 procent is gestort. Het reservefonds bedroeg op 31 Maart '940 f 4.454.252. Als gevolg van de usant'eele aanvul lingen stond het reservefonds per 31 Maart 1941 voor f 5.368.354 te boek. De bijzondere reserves zijn tot f 16.583.835 ge stegen. Bij het einde van het voorafgaande boek jaar sfnnd het pensioenfonds te boek voor f 11.066.209. Per 31 Maart 1941 kwam het op de balans voor met f 11.912.760. Wat de uitkomsten van het bedrijf der bank verkregen over het boekjaar 19401941 betreft, zoo verschilt de netto winst slechts weinig van die van het vorige boekjaar; zij steeg van f 2.550.996 tot f 2.579.533. Hiervan komt volgens artikel 31, tweede lid van de bankwet aan de bank 3V, procent over f 20.000.000. f 700 000. Van het overblijvende deel der winsten ten bedrage van f 1. 1.879.533.33; komt volgens artikel 31, vierde lid van de bankwet 15 pet. ten bate van het reservefonds f 281.930. ter wijl volgens dezelfde bepaling der bankwet het overblijvende bedrag ad. f 1.597.603.33 aldus wordt verdeeld: een vierde aan de bank f 399 400.83 en drie vierden aan den staat f 1.198.202.50. Voor de aandeelhouders is over 1940 beschikbaar f 1.102.267.36. Wanneer men wil vasthouden aan het gebruik om het dividend in guldens per geheel aandeel af te ronden, laat het ter beschikking van de alge- meene vergadering van aandeelhouders staande be drag van f 1.102.267.36 een uitkeering van f 55 per aandeel toe. Deze uitkeering zou hebben te geschie den tegen intrekking vanr dividendbewijs no. 35. - (A.N.P.) Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 18 OP 19 JUNI 1941 van 22.04 tot 5.17 Maan op 19 Juni op 2.46 Maan op 19 Juni ondor 16.35 (Onderstaande is reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen.) Engelsehe luchtaanvallen. 's-GRAVENHAGE, 17 Juni. In den afgeloopen nacht vloog een vrij groot aantal Brltsche vliegtuigen boven ons land. Op verscheidene plaatsen werden brisant- en brandbommen neergeworpen. De aange richte schade was echter naar verhouding gering en beperkte zich in hoofdzaak tot terreinschade, met name aan de veldvruchten. Op eenige plaatsen werden ook een aantal koeien en paarden gedood of zoodanig gewond, dat ze afge slacht moesten worden. Een electrische leiding werd elders beschadigd. Op weer een andere plaats ont stond een kleine boschbrand. die echter snel gebluscht werd. Een aantal woonhuizen hier en daar liep glas schade op. Dooden of gewonden zijn gelukkig niet te betreuren. (A.N.P.) Lompen te duur verkocht. 's-GRAVENHAGE, 17 Juni. Een handelaar in oude materialen en afvalstoffen te Arnhem ver kocht in de eerste maanden van 1941 herhaaldelijk groote partijen" goederen tegen prijzen, die ver boven de hem volgens de oude materialen cn afvalstoffenbe- schikking no. 3/1940 toekomende lagen. Het ging hier bovendien om transacties van tusschenhandelaar tot tusschenhandelaar, kettinghandel dus, waartegen het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen op trad door gedurende twee weken sluiting van het bedrijf te bevelen. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Arnhem veroordeelde den handelaar wegens prijsopdrijving, hierbij rekening houdende met de gemaakte extra winst tot een boete van f 1500. Een geheel overeenkomstig geval, waarbij echter de omzet en dus ook de winst aanzienlijk kleiner waren, fleed zich voor tc Nijmegen. Ook hier moest het be drijf twee weken gesloten worden, terwijl door den inspecteur voor de prijsbeheersching een boete van f 550 werd opgelegd. (A.N.P.) De nieuwe Inkomstenbelasting. Inkomsten, die ophouden. Naar aanleiding van het artikel over de nieuwe inkomstenbelasting door den heer B. Schippers stelt een lezer de volgende vraag: In de couranten heeft gestaan dat zij, die daar voor in aanmerking komen dit jaar een voorloopi- gen aanslag ontvangen gebaseerd op de verstrekte gegevens voor de belasting van 1940/1941. Stel dat men toen aan bijzondere inkomsten genoot f 250 per jaar uit bezit van een huis bij voorbeeld en verder aan loon geniet een bedrag van f 2000 per jaar dan wordt men dus aange slagen in de nieuwe belasting. Wanneer nu in den loop van 1940 deze bron van bijzondere inkomsten heeft opgehouden te bestaan, bijvoorbeeld door verkooping, dan behoort men du3 niet aangeslagen* te worden in de nieuwe belas ting, 'want gedurende 1941 is alleen salaris ge noten en wel beneden f 4000. Hoe moet men nu handelen om dien voorloopigen aanslag te voorkomen? Tot zoover de vraag van den lezer. Wij hebben den heer Schippers verzocht hierop te antwoorden. Hij schrijft het volgende. Op, deze vraag valt het volgende op te merken: le. Vólgens artikel 3,' 3c lid' 'van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941 lean de voorloopige aanslag naar een lager zuiver inkomen worden opgelegd, voor zoover aannemelijk is, dat het zui vere inkomen in 1941 aanmerkelijk lager zal zijn dan in 1940. 2e. Volgens artikelen 59, le lid, ten 4c. van het Besluit op de- Inkomstenbelasting 1941 kan de Secretaris-Generaal van het Departement van Fi nanciën voor bepaalde gevallen of groepen van gevallen tegemoet komen aan onbillijkheden van overwegenden aard, welke zich bij de toepassing van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941 mochten voordoen. In verband met de laatst genoemde mogelijkheid wordt nog opgemerkt, dat omtrent de op diverse plaatsen van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941 aan den Secretaris-Generaal van het Depar tement van Financiën verleende bevoegdheden ter zake van de uitvoering van het Besluit nog geen nadere bijzonderheden bekend zijn geworden. Men moet dus nog voorzichtig zijn met het doen van positieve uitspraken. Niettemin lijkt ons het door den abonné naar voren gebrachte geval naar'alle waarschijnlijkheid vatbaar voor één der beide hierboven genoemde mogelijkheden. Te hooge prijzen voor pasfoto's. 's-GRAVENHAGE, 17 Juni. In den laatsten tijd is het herhaaldelijk voorgekomen, dat fotografen voor het maken van pasfoto's prijzen berekenden, welke ver uitgingen boven het toelaatbare. De ge machtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat oveareenkomstig de prijzen beschikking 1940 no. 1 voor het vervaardigen van pasfoto's geen prijs mag worden gevraagd, welke hooger is dan die. welke op 9 Mei 1940 werd berekend. Overtreding van deze bepaling zal worden gestraft. (A.N.P.) Handbal UITBREIDING VAN HET AANTAL CLUBS IN DEZE OMGEVING. Ook de G.V. Bato neemt aan de komende competitie deel. Langzaam maar zeker breidt zich het aantal handballers(sters) in deze omgeving uit, hetgeen o.a. blijkt uit het feit, dat nu ook de Haarlemschê Gymnasliekvereeniging Bato, die jaren lang wat huiverig stond tegenover de beoefening van het handbalspel binnen haar vereenigingsverband, tot de actieve beoefening is overgegaan. Vrijdag a.s. speelt de vereeniging haar eersten riendschappelijken dameswenstrijd tegen het twee de elftal van Rapiditas op het sportteirein aan de Van Oosten de Bruijnstraat. Aam ang 7.30 uur. Het elftal van Bato is als volgt opgesteld: C. Landwehr, j M. Louwman, D. van Westerhoven, T. Toepoel, N. Dubbelman, R. Toepoel. R. Keur, Th. Fortgens-Smal, D. Segerius, A. Smal, G. Starink. HAARLEM, 17 Juni. Bevallen: 15 Juni: P. van Wijk—Klooster, d., J. M. BorstRadsma, d., J. M. WillemseVeldt d. 16 Juni: H. BootSchluer, d., P. Hogerhuisvan den Eijkhof, d„ A. BrandKoster, d 17 Juni: G. H. Moschdap pers, d. Overleden: 15 Juni: E. Bicgel, 79 j.. Icpenstraat. J. E. VeelenlurfSeijsener, 52 j.. Kamperlaan. 16 Juni: M. van der VeldeWansinck, 23 j., Z.B. Spaarne.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2