de Qfusttekeaj £aatsie Weer een Concours- Hippique te Hoofddorp Nieuwe Uitgaven (^Eucqeciilke Sicrnd^ y RIJ DAG 20 JUNI 1941 HA A R E E M*S D A G B E A 2 BLOEMEN DAAL RAADSVERGADERING. Geen Centrale Keuken te Bloemendaal. Maar aansluiting bij Haarlem. Vergadering van den Gemeenteraad, op Donder dagmiddag. onder leiding van den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. De geloofsbrieven van het nieuw inkomend raads lid, den heer C. D. van Rijn. te Aerdenhout, worden door een commissie onderzocht en in orde bevonden. Tot toelating wordt besloten. Tot leden der Commissie tot wering van School verzuim in het noordelijk deel der gemeente (vacatu res A. IJzerman en J. H. Hansen) worden benoemd de heeren A. C Bleeker te Aerdenhout en J. A. A. Hoek te Overveen (één stem wordt uitgebracht op den heer V7. R. Jansen te Overveen in de eerste en op mr. J. F- de Vilder te Aerdenhout in de tweede vacature). Het sneeuwopruimen. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, een kaart te maken, behoorende bij de wijziging der Alg. Politieverordening, waarop zal worden aangegeven, welke deelen der gemeente bij sneeuwval zullen moe ten worden schoongemaakt, waarna de zaak weer aan den Raad zal worden voorgelegd. Verpachting gedeelte strand. Het voorstel tot verpachting van een deel van het Strand aan P. Witkop" en K. Paap. wordt op voorstel van den voorzitter aangehouden tot de toestand is ge regeld. omdat wettelijk nog steeds het betreden van het strand verboden is. Geen eigen Centrale Keuken. B. en W. verzoeken den Raad, een beslissing te nemen inzake het al dan niet stichten van een Cen trale Keuken te Bloemendaal en hetzij hun een ere- diet te verleenen van f 21.000 voor den bouw en de inrichting van een Centrale Keuken, hetzij hun mach tiging te verleenen, met de gemeente Haarlem een overeenkomst ter zake aan te gaan en hun alsdan een crediet te verleenen van f 4000 voor de veran dering van 2 auto's en de inrichting van uitdeel lokalen. De heer S c h u 1 z (S-D.) had gaarne meer gegevens. Men had den Raad dan eenig inzicht gegeven betref fende de al dan niet wenschelijkhcid van het doen van een groote uitgave voor een Centrale Keuken. Moet zulk een keuken te Bloemendaal worden in gericht dan zou spr. er sterk voor zijn de zaak ge heel in eigen hand te houden. Wethouder Cassée (V.Dzegt. dat verschillende Centrale Keukens bezocht zijn. Spr. is daarbij tot. de conclusie gekomen, dat zelfs in de tegenwoordige om standigheden de Hollandsche huisvrouw, ook uit den arbeidersstand, zoo lang mogelijk haar eigen potje wil blijven koken. Steun van het Rijk heeft deze ge meente niet te verwachten. Bovendien is het .spr. duidelijk geworden, dat de Centrale Keukens zooveel mogelijk ook de omgeving zullen bedienen en hij raadt daarom: ga met Haarlem in zee. Haarlem heeft dit ook liever. De Raad besluit, met de gemeende Haarlem een overeenkomst aan te gaan. Overneming grond. De Raad besluit, van mej. J. H. van den Arend, "te Aerdenhout, zonder kosten over te nemen, een stuk grond, groot 120 M2. deel uitmakende van den open baren weg, op het kruispunt Zandvoorterweg—Boc- kenroodewegNicolaas BeetslaanOosterduinweg. Hen maquette. De Raad. staat oen crediet van f 400 toe. als vergoe- 'ding voor het vervaardigen van een maquette der voorgenomen uitbreiding van de bebouwing tusschen 'de Donkerelaan en de Bosch en Duinlaan dobr in „Kareol" verpleegden. Uitbreiding brandweer. B. en W. stellen den Raad voor, een bedrag be schikbaar te stellen van rond f 19.050 voor aanschaf fing van een automobiel-motorspuit en 1500 m. brand slang voor de gemeente en aan de N.V, v.h. J. de Boer en Co. te Amsterdam opdracht te geven voor levering ,van een en ander. Wethouder Cassée (V.D.) brengt hulde aan de Bloemendaalsche brandweer cn ook de voorzitter zegt, dat de brandweer in den laatsten tijd zeer is vooruitgegaan. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen. Hamerstukken. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop Her zitting nog aangenomen de in dit blad vermelde voorstellen betreffende: begrootingswijzigingen dienst jaar 1940 en 1941; wijziging beheersverordening Gas- en Waterbedrijf; begrootingswijzigingen gas- en wa terbedrijf; voorloopïge vaststelling balans en reke- nig 1940 gas- en waterbedrijf met voorstel inzake be stemming van het winstsaldo; 'vaststelling van de 8e en 17e suppletoire begrootingen dienstjaar 1940. BURGERLIJKE STAND. Bevallen; E. M. Vosvan den Bogaard, d.; E. van RixelEngels, d.: Th. Hulsbosch—Warmer dam. d.; J. E. van de BuntBoer, z.; M. Korsman Geelen, d. Ondertrouwd: J. A. Schrikker cn J. van Oploo. Getrouwd: H. Boerma en W. J. Stehouwer. Overleden: P. H. C. M. A. Jacques, oud 17 dagen, jDverl. te Haarlem. BENNEBROEK f GEMEENTERAAD. Donderdag kwam de Raad van Bennebroek bij— een. Voorzitter was de heer J. F. van Lierop, wet houder, die mededeelde dat de Burgemeester we gens bijzondere ambtsbezigheden verhinderd was deze vergadering te leiden. B. en W. worden gemachtigd om tot het heffen van rechten voor inenting tegen typhus en para- typhus. zoo dit voor de gemeente noodig mocht zijn. Medegedeeld wordt dat de gemeenterekening 1938 door Gcd. Staten is goedgekeurd. -Op een verzoek van de ambtenares ter secretarie wordt besloten haar salaris te verhoogen tot 650 per jaar. B. en W. worden gemachtigd de gemeente-eïgen- Öommen tegen de gevolgen van oorlogsgeweld te verzekeren. Besloten wordt toe te treden tot de gemeen schappelijke regeling betreffende behandeling van gemeentelijke personeelsaangelegenheden. Op het verzoek van eenige caféhouders om terug betaling van een gedeelte van het vergunningsrecht 39411942. in verband met de zeer verminderde toewijzing van sterken drank, wordt ,na uitvoerige uiteenzetting door den voorzitter, afwijzend beslist. De Raad overweegt daarbij dat vermindering eerst kan geschieden bij de vaststelling van den volgen den aanslag. Bij de rondvraag stelt de heer Dubbis de vraag, wat B. en W. van plan zijn te doen met de trottoir banden die in de Schoollaan zijn neergelegd. De voorzitter deelt mede, dat het de bedoeling is om met het vrijgekomen materiaal van de Laan de Schoollaan tot aan de Sparrenlaan op te knap pen. De heeren Lommerse en v. d. Meer willen een betere bewaking van de beplantingen tegen de bal dadige jeugd. De voorzitter zegt de klachten met den burge meester te zullen bespreken. Hierna sluiting. UITREIKING PERSOONSKAARTEN. De aandacht wordt er op gevestigd dat nog vele ingezetenen in gebreke blijven op den voor elk vastgestelden tijd op het raadhuis te verschijnen. Men berokkent zichzelf moeilijkheden en jaagt RESTAURANT ASTORIA AAN ZEE TE ZANDVOORT IS NU GEOPEND TEVENS TAVERNE DANCING EN SNACK-BAR. (zelfde Directie Astoria - Amsterdam) TWEE ORKESTEN - TAFELRESERVE ERIN G - TELEF. 2840 - ZANDVOORT (Adi\ Ingez. Mcd.) zich onnoodig op kosten. Immers moet, in gevolge de voorschriften, aan nalatigen het dubbele der kosten in rekening worden gebracht. SCHOUW BENNEBROEKER POLDER, Op Zaterdag 28 Juni a.s. houdt het Dagelijksch Bestuur van den Bennebroeker Polder schouw over slooten en greppels. ZANDVOORT De nieuwe reddingboot te Zandvoort. Een welgeslaagde oefening van de „Dudok de Wit". Donderdag maakte de nieuwe reddingboot de C. A. A. Dudok de Wit met een voltallige bemanning h3ar eerste oefentocht op zee. Door een tractor werd de boot naar en van het strand gereden. Het te water brengen van de boot geschiedde zonder eenige moeilijkheden. Een langen tijd voer de boot heen en weer cn voerde allerlei bewegingen uit. Tenslotte werd zij vlot op den ste- vigen wagen met rupsbandwielen getrokken naar het bootenhuis. De tocht werd medegemaakt door den heer Th. de Booy, den secretaris-penningmeester van het hoofdbestuur. De bemanning bestaat thans uit Floor Koper, schipper, Rokus Koper, voorman, Albert Kraayen- oord. Floor Molenaar Jz., Querinus v. d. Meulen en Maarten Castien, matrozen, Joh. Jansen, motordrij ver. Tot walbaas werd benoemd Klaas Visser. De heer De Booy en ook" de bemanning waren vol lof over de prestaties van de boot. Het plaatselijk bestuur van de N. en Z. H. Red ding Maatschappij (dat beslaat uit burgemeester Van Alphen, vorzitter de heer Jb. v. d. Werff, secretaris- penningmeester en Dr. Gerke, bestuurslid) is van meening dat binnenkort nog enkele oefentochten gehouden dienen te worden om de bemanning vol komen vertrouwd te doen raken met de nieuwe boot. LIDA VAN DER LAAG. Dc Haagsche violiste Lida v. d. Laag is uitge- noodigd, op te treden in het eerste concert, dat Dinsdag Juni a.s. gegeven zal worden in samen werking met den Haarlemschen pianist George Hamel in het Groot-Badhuis tc Zandvoort ter ope ning van het muziekseizoen aldaar. Lida v. d. Laag is leerlinge van prof. Oscar Back te Amsterdam en is in het bezit van het Diplome degree supérieure uitgegeven door de jury Central de Musique de Belgique. VOETB ALWED STRIJD. Woensdagavond 25 Juni, speelt op het tweede veld van de voetbalvereenïging Zandvort een elftal van de amusementsvereeniging „Tob niet", tegen een elftal van het gemeentepersoneel, Er kan een span nende strijd verwacht worden. HAARLEMMERMEER PERSONALIA. Onze plaatsgenoot, de heer J. ,T. Dengerink slaag de dezer dagen aan de Vrije Universiteit te Am sterdam voor het candidaatsexamen in de rechts wetenschappen. 'Mej. A. W. Bos te Hoofddorp slaagde voor het examen godsdienstonderwijzeres tc Den Haag. TOONEELVER. GEZELLIG SAMENZIJN. Nu het dansverbod is opgeheven, organiseert de tooneelvereeniging „Gezellig Samenzijn" te Hoofd dorp een dansmiddag en -avond voor haar leden,, donateurs en verdere belangstellenden in hotel „De Beurs" te Hoofddorp op Zondag 22 Juni. Voor de ouderen (de jongeren mogen hier ook bij zijn) zullen eerst optreden de bekende Holland sche humoristen Tholpn en Van Lier. SUIKERBIETENENQUcTE. Dc aan de fabriek te Halfweg geleverde bieten uit dc Haarlemmermeer hadden in 1940 een ge middelde opbrengst van 42300 K.G. met een ge halte van 18.3 pet. Dc opbrengst was 1000 K.G. hooger dan in 1938 en 1939. het gehalte was door de gunstige Mei maand ruim 2 pet. hooger. 1940 was dus een zeer gunstig bietenjaar. BURGERLIJKE STAND van 1319 Juni 1941. Geboren: Ferdinandus Johannes Baptist, z. van F. Boelé en J. van Grootveld. Jantje, d. van S*. Kwint en W. Korthals. Theo Eeb, z. van A. van Damme en IJ. Mulder. Maria, d. van L. C. Baas cn J. van der Luit. Cor, z. van J. Ravestijn en A. M. Roos. Hendrikus, z. van J. van Limpt cn F. Kagchelland. Johan Thcodoor, z. van K. Lap en J. G. Kikkert. Cornelis, z. van K. M. Lievaart en H. de Reus. E. Jan. z. van E. J. den Daas cn C. G. van Andel. Nally. d. van J. van der Lel ij en A. D. M. Mansvelt. Maria Beatrix. Irene, d. van J. Terlouw en C. van Stam. David Engel, z. van P. G. Knibbe en M. Leistra. Leven loos z. van H. Craenen en D. E. L. Pfeiffer. Ondertrouwd: Adriaan Amperse, 24 jaar en Maatje Leentie Onder de Linden, 27 j. Willem van Kuiik, 23 jaar en Maartje van der Walt. 20 jaar. Cornelis Adriaan Verton, 24 jaar en Elisa beth Koster, 21 jaar. Kors van Beem, 33 jaar en Matje van Arendonk, 27 jaar. Getrouwd: Johannes Marie Slingerland. 28 -jaar en Johanna Maria Wennekers, 24 j. Jacob Dingier 22 jaar en Hendje Oudt, 19 jaar. Leendert van den Berg. 27 jaar en Johanna Goulooze, 26 jaar. Arie Wilhelmus Jacobus Keijzers, 20 jaar en Wilhelmina March je Klootwijk, 21 jaar. Willem Zorge. 29 jaar en Aaltje Boesveld. 30 jaar. Mar- tinus Kroon, 34 jaar en Martijtje Bos, 28 jaar. Pieter Brander, 33 jaar en Trijntje Enthoven, 25 jaar. Overleden: Johannes de Graauw, 79 jaar, echtg. van A. Hansen. Neeltje Noördijk, 49 jaar, echtg. van D. Gortzak. Wouter Duister. 6 maanden, b. van L. Duister. Klaas Tas, 85 jaar, wedn. van C. van Voorst. VELSEN Voorgevelrooilijneii in den Velserduinweg. De voorgevelrooilijnen voor het gedeelte van den Velserduinweg, van het Veiserduinplein af tot den Willemsbeekweg en den Stormvelderweg, zijn bij raadsbesluit van 25 April 1922 vastgesteld op een onderlingen afstand van 20 M., aldus schrijven B. en W. aan den gemeenteraad. Daarbij is echter te veel de richting van den bestaanden weg gevolgd en is onvoldoende rekening gehouden met het be loop van den Velserduinweg ten Zuiden van den Willemsbeekweg en den Stormvelderweg. Als ge volg hiervan zal bij bebouwing overeenkomstig de vastgestelde voorgevelrooilijnen een zeer hinderlijke bocht in den Velserduinweg ontstaan, hetgeen thans ter plaatse reeds duidelijk tot uiting komt. Een en ander heeft aanleiding gegeven tot het ontwerpen van een wijziging der voorgevelrooi lijnen voor de Oostelijke- en Westelijke zijden van den Velserduinweg, voor zooveel betreft de gedeelten respectievelijk tusschen den Engelmun- dusweg cn den Willemsbeekweg en tusschen den Engelmundusweg en den Stormvelderweg. Hierbij is de onderlinge afstand tusschen deze rooilijnen teruggebracht tot 19.15 M. zulks in aansluiting aan Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 20 OP 21 JUNI 1941 van 22.05 tot 5.17 Maan op 21 Juni op 3.58 Maan op 21 Juni onder 18.38 den Velserduinweg ten Zuiden van den Willems beekweg en den Stormvelderweg, waarvan de breedte eveneens 19.15 M. bedraagt. Voor het ge deelte tusschen het Veiserduinplein en den Engel- mimdusweg kunnen de vastgestelde voorgevelrooi lijnen, in verband met de reeds bestaande be bouwing, ongewijzigd gehandhaafd blijven met een onderlingen afstand van 20 M. Het betreffende ontwerp heeft, met een uitvoerige kaart, gedurende dertig dagen ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage gelegen. Hier van is kennis gegeven in de IJmuider Courant en in het Dagblad vor IJmuiden, Velsen enz. en boven dien schriftelijk aan de eigenaren en hypotheek houders der bij deze wijziging betrokken eigen dommen. Binnen den bij artikel 10 der Woningwet ge stelden termijn zijn tegen de ontworpen wijziging geen bezwaren ingebracht. B. en W. stellen den raad voor, terzake het be sluit te nemen, dat in concept bij de stukken is ge voegd. BEVERWIJK De speciale aardbeienveilingen. Komen er maximumprijzen? Nu de oogst van de kasaardbeien zoo goed als achter den rug is, bestaat het grootste deel van den aanvoer van aardbeien aan dc Beverwijksche vei lingen thans uit vruchten van den vollen grond. Het warme weer is van zeer gunstigen invloed ge weest. Wanneer de voorteekenen dan ook niet be driegen zal naar alle waarschijnlijkheid in den loop van de volgende week de eerste .speciale aardbeien veiling worden gehouden, waarmee dan het seizoen officieel is ingeluid. In tuinderskringen is men ten zeerste benieuwd of ook voor de aardbeien maximumprijzen vastge steld zullen .worden en op welke manier, dat zal geschieden. Dit laatste natuurlijk in verband met de aardbeien voor de fabrieken en de binnenlandsche markt. Wij vernamen daaromtrent, dat zeer bin nenkort de beslissing te verwachten is. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tarbot f3,90—f3.60 per K.G.; Tongen f 3.80—f 2,50 per K.G.; Kabeljauw f 17—f 13 per stuk: Zetschol 94— f 84 Kleine schod f88—f50; Kleine schol (puf) f45—f 12,50; Groo te makreel f 10$; Kleine schol f68; Horsmakreel £25— f 14,50; Muilen f46—f41; Pieterman £78—f65; Groote schar £44—f 35;.. .Kleine scharf 23—f 18,50; Pufschar f 13,50—£0; Groote wijting £38—£26,50; Kleine wijting £24—£18; Poon tjes £26—£13,50; Kleine roócfo poon 93—67, alles per 50 K.G. Besommingen: Trawlers: i.tm 70, Zeehond, 200 manden f 3930; IJM 120, Shamrock, 200 manden 3540; IJM 253, Sumatra, manden f4120. Kotters: HD 18 f2300; HD 95-£166; HD 108 f2590; TX 29 £4866; IJM 223 2039; UK 45 £350: E 19 f 245. "Loggers; KW 60 1085 KW 108 f 1126; KW 175 f 1100; SCH 9 f 2800; SCH 223 f2220; SCH 443 f 1980; SCH 245 £2310; SCH 95 f2420; SCH 30 f3340; SCH 247 £2912. Ambtenaren handelden in gestolen distributiebons. BUSSUM, 20 Juni. (A.N.P.) De politie alhier ontdekte eenige dagen geleden een fraude in dis tributiebonnen. Hangende het onderzoek konden echter geen mededeelingen hieromtrent worden ge daan. Thans vernemen wij hierover het volgende: Het betreft hier twee los van elkaar staande ge vallen waarbij ambtenaren van den dienst van sociale zaken en den distributiedienst betrokken zijn. Een der op arbeidscontract werkende ambte naren van den dienst van sociale zaken had tot taak bonnen in ontvangst te nemen <<an onder steunden, die in aanmerking kwamen voor levens middelen welke door den dienst van sociale zaken verstrekt werden. Deze bonnen moest de ambtenaar inleveren, opgeplakt op vellen, bij den distributie- dienst. De ambtenaar heeft echter kans gezien re gelmatig bonnen achter te 'houden, die hij van de opplakvellen afweekte. Hij verkocht ze daarna aan twee eveneens op arbeidscontract werkende amb tenaren van sociale zaken, die hiervoor weer hun klanten hadden. De drie personen zijn gearresteerd en aan den Officier van Justitie overgegeven. De politie kwam echter een tweede, even ergerlijk, geval op het spoor. Een ambtenaar van den distributiedienst, die belast was met de uitgifte van bonnen, heeft kans ge zien honderden boter-, vet- en andere bonnen ach ter te houden, welke hij verkocht aan een amb tenaar van sociale zaken. Deze ging hiermede han del drijven en benutte vooral zijn vrijen tijd om de bonnen te verkoopen aan ingezetenen van Bussum, Hilversum en zelfs van Amsterdam. Hij wist hiermede een aardig centje te verdienen. Ook deze twee ambtenaren zijn gearresteerd ei naar Amsterdam overgebracht. Het vijftal heeft een volledige bekentenis afge legd. Het onderzoek duurt voort. PROBLEMEN VAN DEN MODERNEN TIJD. BERLIJN, 20 Juni (ANP) Het Duitsehe ,,Aus- landswissensch'aftliche Institut" te Berlijn heeft gelijk ieder jaar ook ditmaal, een cursus voor bui tenlandersgehouden, waarin de problemen van den modernen tijd door een gansche rij van bekende geleerden werden belicht en in nationaal-socialisti- schen geest behandeld. Werd het vorig jaar als thema het Duitsehe rijk gekozen, thans stond mede op aandrang van deelnemers aan den vorigen cursus het nieuwe Europa op het program. De inleiders waren allen Duitschers, behalve twee Italianen en een Nederlander, n.l. mr. dr. Von Brucken Fock, die het onderwerp had gekozen „Dig Ueberwinding des Bürgerlichen Zeitalters", waarin hij den ondergang van het liberalisme schil derde. De cursus werd gevolgd door meer dan 300 deelnemers uit niet minder dan 38 verschillende staten. De Nederlanders waren daarbij talrijk ver tegenwoordigd: ongeveer 50 hadden zich aange meld, van wie er zeker 40 ook inderdaad zijn ge komen. DWTSCHE GEESTELIJKEN ONDERSCHEIDEN. BERLIJN, 20 Juni (D.N.B.) Naar het D.N.B. vernemt, zijn volgens een voorloopig overzicht 1100 Protestantsche geestelijken in dezen oorlog onder scheiden met het ijzeren kruis tweede klasse, 329 met het ijzeren kruis eerste klasse en 710 met decoraties van verschillenden aard. Voorts zijn 47 leekebroeders uit Roomsch-Katholieke kloosters, die zich bij het uitbreken van den oorlog vrijwillig als hospitaalsoldaat hebben aagnemeld, onderschei den met het ijzeren kruis tweedë klasse en Roomsch-Katholieke ziekenzusters met het kruis van verdienste. Paardensport Het bestuur van de veroeniging „Vooruit" tot bevorde ring van de paardenfokkerij in Haarlemmermeer en om streken had aanvankelijk het voornemen Om met het oog op de bijzondere tijdsomstandigheden in de volgende maand Juli het sedert meer dan 25 jaren" gebruikelijke coneouis-hipique te Hoofddorp ook nu, evenals verleden jaar 1940 niet te laten doorgaan. Doch van verschillende zijden Is op een voortzetting van het alom bekende paardensportfeest zóó sterk aangedron gen, (jat het bestuur besloten heeft om op Woensdag 23 Juli 1M1 op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp weer een concours te doen houden, echter ondgr voor behoud dat alsnog goedkeuring van hoogere autoriteiten zal worden verkregen. Tot dit besluit heeft zeer sterk meegewerkt het ver blijdende feit dat tal van paardenliefhebbers in ons land bereid bleken tot het vormen van een garantiefonds ten einde het financicele risico voor de vereeniging zelve tot de kleinste proporties te beperken. Nader vernemen we dat het garantiefonds al dadelijk een groot succes bleek. Terwijl het vorige garantiefonds, dus in. 1939 slechts beschikte over een bedrag van r f 800, werd thans in den aanvang reeds de f 1000 voltee- kend, zoodat er momenteel geen financicele bezwaren meer zijn. Wat betreft de belangstelling: van andere sportvereni gingen, belooft het paardensportfeest, alhoewel het op bescheiden schaal zal worden gevierd, een succes te worden. Talrijke burgersportvereenigingen, ook van uit Den Haag, drongen er op aan dat het feest zou doorgaan cn zegden reeds deelneming toe, ook voor het spring- tournool. De doorgang van het sportfoestbehoeft nog slechts goedkeuring van autoriteiten, doph die zullen binnenkort wel verkregen worden. Kaatsen DE BONDSWEDSTRIJD TE BUSSUM. De Bondswedstrijd der Buitenafdeelingen van den Ned. Kaatsbond, die Zondag a.s. gehouden wordt op hét Ge meentelijk Sportpark te Bussum beloort een kaatsdag te worden van bijzondere beteekenis. Zoo hebben ingeschre ven: Bussum, Rotterdam, Haarlem, Zaandam, Amers foort, Hilversum, Den Haag, Utrecht, Zeist en Amsterdam, Op de lijst der deelnemers zfen we dat „Frisia" de oude garde heeft gehandhaafd. Zoo 1s voor in het perk opgesteld den heer Broerêma, die reeds van de oprichting af lid is, en dus bijna 25 jaar de kleuren van de Haarlemsche club op waardige wijze wist te verdedigen; achterin de heer Hibma, tevens 2e opslager en als le opslager de heer De Graaf. Cricket ROOD EN WIT NAAR H. B. S. Het programma voor Zondag ls: H. C. .C- 1—V. R„ A. V. O. C.—II; C. C. 2 Bxcelsior-aSparta. V. -V. V.—H. C. C. 1 Haarlem—Quick S., C. H. C.—A. C. C. H. B. S.—Rood en Wit Dr. P. H. Esser: Uren met Kierkegaard. Een boek over den Deenschen denker Kierkegaard, den grondlegger der existentie-filosofieën. Dr. Esser behandelt den levensloop en de existentleele filoso fie van Kierkegaard en geeft een indruk van het geen deze onder „levensstadiën" heeft verstaan. Uitgeefster is de Hollandia-Drukkerij N.V. te Baarn. Dr. H. Groot: PROBLEMEN DER MODERNE NATUURWETEN SCHAP. De schrijver richt zich in dit boek tot den op natuurwetenschappelijk gebied niet onderleg den lezer, tot den ernstigen, belangstellenden leek. Vandaar dat hij bij de behandeling der stof zich beijverd heeft moeilijkheden van vakkundigen aard te vermijden. Dr. Groot bespeekt o.a. de stratosfeertochten, de microscoop, de telescoop en wat met deze in strumenten bereikt werd, problemen betreffende het heelal, het zonnestelsel, het licht en het leven. Tal van foto's en teekeningen zijn bij zijn be schouwingen, waarvan men zich enkele van de radio zal herinneren, opgenomen. W. J. Thieme en Cie te Zutphen gaf het boek uit. Bij den uitgever J. Philip Kruseman te Den Haag verschenen de volgende nieuwe boeken: Jimmy gewroken' door William Byron Mowery. vertaling van Geert Venema; „Eindelijk begrepen" door Alice Duer Miller, vertaald door J. A. W. van Hacht: „Het lijk dat verdween" door George Bagby. vertaald door Frans van Overvoorde en „Het Ho telmysterie' door Helen Reilly, vertaald door J. A W. van Hacht. (Onderstaande is reeds In een deel van onze vorige oplaag opgenomen.) Landesgericht. 's GRAVENHAGE 18 Juni. De 43-jarige W. G.. wls- kundeleeraar aan het Marptxgymnasium te Rotterdam werd beschuldigd van Duitschvijandlge uitingen tegenover zijn leerlingen. Hij had allerlei grappen verteld ln de klas. die alle betrekking hadden op Italië, Duitschland. de N. S. B. enz. Ook kwam hij op den verjaardag van prinses Beatrix in een zwart costuum op school. Het bleek, dat de rector hem al eens gewaarschuwd had voor zijn loslippigheid, maar veel geholpen had dat niet. Eenige leerlingen werden als getuigen gehooid Het gebeurde naar medegedeeld werd dat van de wis kundeles twee derde van den tijd omging met het tappen van moppen. De kindéren vroegen erom en de heer G ging er dan grif op ln. Oberstaatsanwalt dr. Oegg zeide ln zijn requisitoir, dat de bezettende macht allerlei „Witze" onschuldig acht en er zoch zeker niet mede zal bezig houden. De grondslag van deze vervolging ls dan ook. dat hier een leeraar draagt tot het wekken van een anti-Duitsche stemming door zijn leerlingen ln die richting te bewerken. Een leeraar die dat doet is^op Duitschvijandlge wijze werk zaam Een strenge straf oordeelde dr. Oegg op haar plaats. Hij elschte negen maanden gevangenisstraf met aftrek van drie maanden preventief. Het vonnis luidde: zeven maanden met aftrek. Rechter Joppich sprak de hoop uit, dat de leeraar den tijd ln de gevangenis zou gebruiken om over zijn grap pen na te denken en daarna zich ervan zal onthouden. (A. N. P.) GIBRALTAR IN ALARMTOESTAND. MADRID, 18 Juni (Stefanï). De aanwezigheid van vijandelijke duikbooten obsedeert Gibraltar. De vlag, die op gevaar wijst, is nog steeds gelieschen en watervliegtuigen voeren voortdurend verkennibgs- vluchten ,boven de Straat van Gibraltar uit. Haarlem's K. V. V, betrekt nieuwen evacuatiepost. Gebouw Nassauplein 2 geheel ingericht. HAARLEM, Donderdag. In het gebouw Nassauplein 2 is door het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers van Haarlem en Omstreken een evacuatiepost ingericht, die hulsvesting biedt aan zestig personen. Zooals de presidente van het bestuur mevr. M. H. v. Nispen—van Wely in haar begroetings woord zeide* is het te hopen, dat deze post, die be stemd is slachtoffers van bombardementen of ge- evacueerden onderdak te bieden, nooit in gebruik zal behoeven te worden genomen. Dat neemt niet weg, dat natuurlijk het gebouw zoo moet zijn ingericht dat alles onmiddellijk klaar is om de eventueele ge- evacueerden te ontvangèn. Bovendien moeten de vrouwelijke vrijwilligers steeds paraat blijven zoodat er immer een vaste kern moet zijn. die snel de kamers welke thans nog niet in gebruik zijn, gereed kan ma ken. Deze kern heeft den naam gekregen van snel- ploeg. Het is derhalve voor deze werksters een pe riode van afwachten doch zij kunnen zich geschraagd voelen door de idee dat zij hun vrijen tijd in dienst stellen van de volksgemeenschap. Mevr. van Nispenvan Wely vertelde voorts nog het een en ander over het werk van de andere takken van dienst van het K.V.V. waaruit bleek dat vooral de Huishoudelijke Dienst (hulp in de Centrale Keu kens) en de Sociale Dienst (hulp in de'huishouding) het momenteel zeer druk hebben Bij een rondleiding door het gebouw hebben wij er ons van kunnen overtuigen, dat alles zoo doelmatig mogelijk is ingericht. Er is een ruime eetkamer en verder zijn er talrijke slaapkamers, waarin de krib ben met het beddengoed en de stroozakken reeds ge reed staan. Ook is overal voor een practische wasch- inrichting zorg gedragen. ■In het magazijn bevindt zich een flinke voorraad kleeren, die allemaal keurig zijn opgeborgen, doch men kan zich voorstellen, dat voor het kleeden van personen heel wat noodig is. Tenslotte zijn in den kelder serviezen en ander keukengerei opgeborgen, dat eventueel kan worden uitgereikt. Het geheele gebouw, dat door het K.V.V. is inge richt zal, indien het ooit noodig zou zijn het in ge bruik te nemen, zeker aan zijn doel beantwoorden. Het K.V.V. heeft hiermede een practisch werk ver richt, dat de gemeenschap zeker ten goede kan komen. ITALIAAN ONTDEKT NIEUWE KOMEET. BOLOGNA, 18 Juni. (Stefani) Prof. Giovanni Bemasconi heeft aan het observatorium van de uni versiteit alhier medegedeeld,, dat hij Maandagavond een nieuwe komeet in het sterrenbeeld van de Schorpioen heeft waargenomen. De nieuwe komeet is van de tiende grootte, zij kan zelfs met het bloole oog waargenomen worden en beweegt zich in Noordwestelijke richting. NIEUWE RUSSISCHE POOLVLUCHT. MOSKOU, 19 Juni. (D.N.B.) Naar de bladen melden, is de bekende Russische poolvlieger Tsje- rewitsjny heden opgestegen voor een nieüwe vlucht naar de Noordpool. De expeditie moet verkennings vluchten maken in de centrale gebieden van den Nooi-delijken zeeweg, in de Laptew-zee en in de Oost-Siberische Zee. RAADGEVINGEN VOOR HET A.S. VAKANTIESEIZOEN. 's-GRAVENHAGE, 19 Juni. In verband met de bijzondere omstandigheden, welke dit jaar voor het vacantieseizoen gelden, zal a.s. Zaterdagavond tusschen 8.158.30 op de 415-metergolf, de direc teur der Algcmeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) in een ra dio-vraaggesprek eenige wenken geven aan allen, die dezen zomer met vacantie gaan. Wij vernemen, dat ook de directeur yan herrijlcs- bureau vö.o-r liet hotel%< Tesiaiirant-, éafó- en pen- sjónbedriji' binnenkort door middel van de radio tot hét Nederlandsche publiek zkl spreken met betrek-- king tot vacantieplannen. Boksen Joe Louis verdedigt zijn titel met succes. NEW YORK, 19 Juni (A.N.P.) De wereld kampioen zwaargewicht Joe Louis verdedigde gister avond opnieuw met succes zijn wereldtitel; thans voor de achttiende maal. In de dertiende ronde slaagde hij erin zijn uitdager Billy Conn, bezitter van den wereldtitel halfzwaargewicht k.o. te slaan, Fraai boksen van Luc vau Dam in Brussel. Onze beste middengewicht beroepsbokser Luc van Dam bokste Woensdag een goede partij tegen den Belgischen kampioen in dezelfde klasse Al Baker. Beide boksers kunnen zich beroepen op een uitstekenden staat van dienst in de bokserswereld. Dit eerste optreden van onzen landgenoot te Brussel heeft 'n geweldigen indruk gemaakt. De nog jonge bokser demonstreerde immers een buitengewone techniek en muntte uit in sportiviteit en correctheid. Vooral zijn slag imponeerde de duizenden toe schouwers van dezen tweekamp. Hij slaagde er zelfs in zijn tegenstander in de-zevende ronde gedurende 7 tellen neer te krijgen, doch Baker, die juist dezen avond in een uitstekende conditie verkeerde, wist zich tijdig van dezen slag te herstellen en den strijd te hervatten. De Belg buitte zijn ervaring zooveel mogelijk uit en zag op deze wijze zelfs kans een oogenschijnlijke nederlaag te ontgaan door den inmiddels opgeloopen achterstand geheel in te loopen en op deze wijze den kamp onbeslist te doen eindigen. Hoe de beslissing was van de jury blijkt wel uit de toekenning der punten van de verschillende jury leden, de eerste kende Van Dam 3 punten toe, 'de tweede noteerde voor Al Baker 3 punten en terwijl het derde jurylid als uitslag van dezen kamp onbeslist aangaf. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avondj betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. HAARLEM 19 Juni. Ondertrouwd 18 Juni: A. F. Hoekstra en H. A. Hessels. Ondertrouwd 19 Juni: J. J. E. Smit en P. Wolterson. Gehuwd 19 Juni: N. W. van Walen en M. D. Clarkson, W. Thijsse en A. L. Dinkla. Bevallen: 18 Juni: M. Kottman-Mulder, z. S. van Le- verink-Gagel, z. T. Schrijver-de Vries, z. W» van Doorn-Willems, z. 19 Juni: J. H. Heugens- Vieselman, z. E. M. L. Spijker-Baijer, d. Overleden: 16 Juni: H. J. Schol te-Brinkman, 83 j„ Jansstraat. 17 Juni: A. Goemaat, 67 j., Hazepaterslaan. 18 Juni: L. Tas-Tas, 65 j., Kamperlaan. J. Gf

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2