sa jen rug JbiovUwd AGENDA Zomer. Noorderbad Zandvoort DANSEN Arbeid van belang voor de voedselvoorziening Orgelbespeling Eigenaardigheden 'in Haarlem en Omgeving UIT EIGEN TUIN V R IJ D A G 20 JUNI 1941 Haarlemsche Politierechter GERST GESTOLEN Twee Aalsmeerders hadden in Mei van dit jaar ikken gerst gestolen uit een keet op het terrein an het Boschplan, gemeente Aalsmeer. Zij hadden onger, zeiden zij; zij moesten den geheelen dag an brood leven. En melk was toen ook bijna niet krijgen. „Maar melk is toch niet te vervangen oor gerst", merkte de Politierechter op, die verder lide, dat tegen dergelijke diefstallen streng moet orden opgetreden. Het vonnis luidde 3 maanden ivanganisstraf. BENZINEDIEFSTAL EN HELING Twee IJmuidenaars werden veroordeeld, elk tot maanden gevangenisstraf, wegens diefstal van •nzine. Een chauffeur te IJmuiden die van de ben- ne gekocht had (hij dacht dat de verkoopers de mzine op bonnen hadden gekregen, verklaarde hij) eeg 3 maanden gevangenisstraf. Nog een andere IJmuidenaar had een bij dezelfde degenheid gestolen autoband gekocht, wetende at die band van diefstal afkomstig was. De Politie- chter veroordeelde hem tot 3 maanden gevange- sstraf. EEN HEKQUAESTIE De forsche figuur van een Zaandammer betrad it verdachtenbankje. Hij was beschuldigd dat hij it slot van een hek, toebehoorend aan de firma •hoen, had vernield. Verdachte zeide re<Sit te hebben op het overpad, it betwistte de firma Schoen ook niet. maar het ik behoorde haar toe en had niet vernield mogen orden. Verdachte voerde aan. dat de firma het ik had verplaatst, waardoor het publiek nu niet eer bij hem kon komen. De Politierechter bracht »m onder het oog, dat men zich in zulke gevallen t een advocaat moet wenden; die vraagt dan kort ding aan bij den President van de Rechtbank, gen rechter spelen gaat nu eenmaal niet. Eisch en vonnis luidden 10 boete of 6 dagen ichtenis. KONIJNENDIEFSTAL Twee Beverwijkers hadden konijnen gestolen ter aarde A an 12 ten nadeele van een anderen Be- rwijker. Het merkwaardige geval deed zich hierbij voor, it de benadeelde de hem aangeboden schadever- ieding niet had willen ontvangen en die ook nu ig niet wilde hebben. Officier en Politierechter •grepen er niets van en vroegen: „Waarom niet?", et. antwoordde „Daarom niet". En verder was er ets uit hem te krijgen. Onder deze merkwaai'dige nstandigheden luidden eisch en vonnis mild: 15 lete of 9 dagen hechtenis. EEN KLAP OF EEN DUW? Een Aalsmeerder was op 7 Mei 1941 door een Idwachter aangehouden wegens het vervoeren m vet. De veldwachter nam hem mee en reed hter hem Gedurende den tocht ging hij langza- er rijden en gaf plotseling den veldwachter een ap. Hij noemde het nu voor den Politierechter in duw, maar het resultaat was een buil. van 5 A. bij 2 cM. De Officier eischte 14 dagen gevangenisstraf en it vonnis luidde conform dien eisch. GASDIEFSTAL Een Beverwijker en zijn vrouw stonden terecht egens diefstal van gas. Een gasmeter was niet in tm huis aanwezig, maar zij wisten toch verbinding et de gasfabriek te bewerkstelligen door middel in een fietsband. De man zeide, dat „zij plan had- en zich aan te sluiten". Inmiddels moest hun aan et verstand worden gebracht, zoo meenden Offi- er en Politierechter, dat zulk een aansluiting in der geval niet bereikt mag worden door een fiets- ind. De man kreeg 2 maanden gevangenisstraf en de 'ouw als medeplichtige 10 of 6 dagen hechtenis. HA'ARDEM'S DAGBCAD Van de Amslerdamsclie Beurs. AMSTERDAM, 20 Juni. De berichten omtrent de ïtwikkeling van den economischen toestand in de er. Staten wekken zeer sterk den indruk, dat het iheele maatschappelijke leven in den Noord- merikaanschen Statenbond in een eng keurslijf ordt gedrongen, teneinde de ondernemingen, welke oor de bewapening werken, in staat te stellen aan e regeeringsopdrachten te kunnen voldoen. Naar gemeld, heeft het Amerikaansche ministerie an oorlog de automobielindustrie verzocht haar roductie voor het per 1 Augustus a.s. aanvangende roductiejaar sterk in te krimpen. Het betreft hier in verdere beperking van 30 a 40 pet., zoodat zich .at berekenen, dat de opbrengst van de automo- leien minstens de helft kleiner zal zijn dan in het opende productiejaar. Bovendien houdt men 'kening met een vbrhooging van de belasting op rachtauto's teneinde de vraag naar deze transport- iddelen te doen afnemen. Nu eischt de bewapening olgens de door de regeering van de Vereenigde taten dienaangaande ontworpen plannen een be- oorlijke inspanning. Maar wanneer rekening wordt gehouden met de ijfers omtrent de geweldige productiecapaciteit an concerns als de Ford automobielmaatschappij n de General Motors, om de beide grootste maar noemen, da vraagt men zich toch wel af, welke itwerpen de Amerikaansche regeering heeft op- ,'steld om het noodzakelijk te maken de productie an automobielen voor het gewone dagelijksche ven met meer dan de helft te verminderen. Bij et beoordeelen van de verhoudingen in de Ver. taten, is steeds afgegaan op de cijfers welke door e onderscheiden maatschappijen, meer in 't bij— inder de zeer groote concerns, in het licht werden egeven. Deze cijfers wekten den indruk van zulke lusachtige ondernemingen, dat het niet gemakke- jk is te kunnen voorstellen, dat ten behoeve van e bewapening de gebruikelijke werkzaamheden tot leer dan 50 pet. moeten worden teruggebracht, •nder dergelijke omstandigheden gaat men zich af- ragen of de cijfers welke omtrent de verhoudingen i de Vereenigde Staten als maatstaf werden aan- flegd inderdaad wel in overeenstemming waren iet de werkelijkheid. Maar indien die cijfers corrcet aren, dan blijkt uit de vorschriften welke thans orden gemaakt, dat het geheele maatschappelijke ven in de Vereenigde Staten door de kleine itegorie, die regelrecht op den oorlog aanstuurt, olkomen wordt ontwricht. Onder dergelijke om- andigheden behoeft het niet te verbazen, dat het eleggende publiek in Amerika van transacties op e effectenbeurs aldaar niet veel wil weten. (A.N.P.) VRIJDAG 20 JUNI. Luxor Theater: „De vrouw met den blauwvos", 30. 6 30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Eva. uit het paradijs der rouwen", 2 30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De moord in Parkstraat 13", 2.30, 6.30 n 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Droommuziek". 2.30, 6.30 n 8.45 uur. Alg. Ned. Verbond: Tentoonstelling folklore en eemkunde van Nederland in „De Hoofdwacht". Iroote Markt 17. van 2.305 en van 79 uur. ZATERDAG 21 JUNI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en es avonds. Alg. Ned. Verbond: Tentoonstelling folklore en eemkunde van Nederland in „De Hoofdwacht". Iroote Markt 17, van 2.305 en van 79 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des vonds acht tot des morgens acht uur (ook op iondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek. Bosch en Vaartstraai 6. Tel'. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. Tel. 10354 Noorder Apotheek. Jan Gijzenkade 181. Tel 3821. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel 3197 Cm. moot 'lüHxUh pij*. ...nUt J ('Adv. Inge;. Med.) De zomer komt zijn intree doen, Het onvolprezen warm seizoen, (Maar vaak te hoog geprezen): In warmte en in zonnepracht Wordt er weer veel van hem verwacht, Zal hij zoo mooi ook wezen? Wie zijn vacantieplannen bouwt En op de zomergunst vertrouwt Komt maar bescheiden vragen; O zomer, kom mij tegemoet Met blauwe lucht vol zonnegloed In mijn vacantiedagen. Die nieuwe zomer in den dop, Dat wordt een zomer om mee op. Of enkel op te schieten; Wordt hij nou goed voor u of mij. Voor geen van bei of allebei, Een lotje uit de loterij Met, hoop ik, weinig nieten. Hoe wordt de zomer, groen en grauw, Of ditmaal nu eens groen en blauw. Met volop zon of regen; Wij hopen er maar 't beste van Want niemand die dat reeglen kan En dat is maar een zegen. Want stel u voor dat zelf de mensch De zon en regen naar zijn wensch En naar zijn hand kon zetten; Men roept nu ook al ach en wee. Dan echter was men nooit tevree Met nat- en droogheidswetten. Wij hopen dat de zomertijd Ons eens zijn beste krachten wijdt, Dit weer is een goed omen; Wat in de schoot van het verschiet Voor zomerweer ligt, weet men niet, We spelen op zien komen. ZONDAG 22 JUNI MIDDAG EN AVOND Orkest PETERAPETZ. Op het Noorderbadstrand SPORTDEMONSTRATIES door KEES KUYT. Het volkstuintje Waf zal er met den oogst gebeuren (Adv. Inge:. Med.) Jimst en £etteceaj in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. Met de intrede van het zomerseizoen heeft de organist Piet Halsema zijn orgelbespelingen eigenlijk „kerkconcerten", wegens de medewerking van solisten hervat: nu Donderdagavond nog voor een zeer klein getal toehoorders. Dit kerk- concert had meer belangstelling verdiend, alleen al om het belangrijke programma, (dat o.a. ecnige niet algemeen bekende liederen van Nicolaus Hasse en van Max Reger bevatte), maar ook om de wijze, waarop een en ander uitgevoerd werd. Halsema is gewoonlijk gelukkig in de keuze dei- solistische medewerking' bij zijn orgelbespelingen; dat was hij ditmaal ook. De zangeres Han van Holk bleek over een mooie, in alle registers evenwichtig ontwikkelde altstem te beschikken; zij bleek bo vendien een intelligente musicienne te zijn. Frisch en volkomen zuiver klonk de oude muziek van Hasse (pl.m. 1650), waarin sommige meiismen her inneringen opwekten aan die, welke Rich Wagner in „Die Meistersinger von Nürnberg" als typeerend voor de kunst der -meesterzangers aangebracht, heeft; krachtig en eveneens rein het breede melos van de aria uit Handel's „Semale". Goed doorvoeld gaf Han van Holk drie geestelijke liederen van Reger, w.o. het koraalachtige „Klage vor Gottes Leiden", en de hartstochtelijke evocatie „Fiat Do- mine" van Hendrik Andriessen. Behalve de begeleidingen van den zang speelde Halsema drie groote orgelwerken. Dat, waarmee hij het concert opende, het Preludium en de Fuga in Es van Bach, is wel een der meest grootsche van alle tijden. Statig en indrukwekkend schrijdt het Prelu dium, dat zelf reeds twee fugato's omsluit, voort. De Fuga bestaat uit drie deelen. In het eerste daarvan heerscht een eenvoudig, door stijgende kwarten- schreden gekenmerkt thema: in het tweede wordl eerst een meer bewegelijk thema verwerkt, waarna het eerste thema er mee gecombineerd wordt: in het derde komt weer een nieuw, rythmisch sterk sprekend thema tot ontwikkeling om vervolgens weer met het eerste thema gecontrapunteerd en tot een glorieuze afsluiting gevoerd te worden. Deze drievoudige Fuga wordt wel als een symbolizeering van de Goddelijke Drieëenheid verklaard en het is niet onwaarschijnlijk dat de gedachte daaraan Bach tot dit meesterwerk geïnspireerd heeft. Johan Pachelbel was een van Bach's voorloopers. Van zijn „Preludium, Fuga en Ciaconna" is het eer ste rijker aan herhalingen en nietszeggende accoor- denreeksen dan aan logische gedachtenontwikke- ling; in de Fuga wordt een chromatisch van d tot a dalend thema behandeld: de Ciaconna bestaat uit een reeks eenigszins etude-achtige variaties op een thema van vier maten. Heel wat meer verscheidenheid van stemming biedt de „Suite gothique" van L. Boëllmann (1862- 1897): een koraalachtige „Introduction", een „Me nuet gothique" waarin zit het „gothische" van dat stuk? een zoetig „Prière" en een op een osti- nate bas gebouwde, harmonisch door César Franck's kunst beïnvloede „Toccata". Halsema speelde Bach, op enkele minder ge slaagde momenten na, zeer correct, l\oewel soms een rustiger tempo verkieslijk ware geweest. Met Pachelbel had de bekwame organist geen moeite en met Boëllmann evenmin: de Menuet kreeg zelfs het karakter van een Landler. Zijn begeleidingen wa ren heel goed. Maar het orgel mag wel eens gestemd worden: sommige registers waren nogal onzuiver. K. DE JONG HET TOONEEL De tweehonderdste Toontje. Tweehonderd maal heeft Toontje nu zijn paard geteekend en twaalf keer daarvan deed hij het te Haarlem. En altijd weer mocht hij bij deze on deugendheid op een enorme belangstelling van het publiek rekenen. Ook van het Haarlemsche. Giste ren was onze Stadsschouwburg weer prachtig bezet en de bijval was even groot als bij de eerste opvoe ring. Het gebeurt maar zelden, dat een buitenlandsch blijspel het in ons land tot een zoo hoog aantal voorstellingen brengt en het lijkt mij wel zeker, dat de directie van Het Residentie-Tooneel zelf er allerminst op gerekend heeft dat Toontje de 200 opvoeringen en nog wel meer zou behalen. De reden van dit buitengewone succes is niet alleen te zoeken in de origineele vondst en de uitwerking daarvan maar ook in den zeer geestigen dialoog. Daarbij houdt het stuk zich tot het einde goed, ja, heeft de schrijver aan het slot zelfs nog een aller aardigste vondst in reserve, waardoor het stuk met eèn climax eindigt. En dan is er de opvoering, waaraan vooral Fie Carelsen glans geeft. Zij speelt haar rol met een heerlijke, tot de grens gaande, geen moment ver slappende romantiek, geestig aldoor van breed ge baar en rake dictie. Én welk een charme ook ont wikkelt Mimi Boesnach in dit stuk! Wij mogen wel zeggen, dat dit haar eerste werkelijk groote succes is geweest en zij zich met deze rol in de voorste rij van onze voortreffelijke comediennes heeft ge plaatst. Jan C. de Vos ontbrak bij deze 200ste voorstel ling helaas op het appèl. Hij was vervangen door Henk van Buuren. die de rol niet onverdienstelijk peelde maar er toch niet 50 procent uit mocht halen van zijn voorganger. Paul Steenbergen was weer uitstekend, vooral in zijn zeer komische gespeelde scène in de bar te Dieppe. Ook nu had de opvoering zooals ik reeds chreef een daverend succes. Aan het slot ent ing Fie Carelsen bloemen en bracht het publiek den spelers een enthousiaste ovatie. J. B. SCHUIL. DF, VAARDIGHEIDSPROEVEN. Vele jaren reeds organiseert de afdeeling Haar lem van de „Vereeniging van leeraren en onderwij zers in de lichamelijke opvoeding in Nederland" de vaardigheidsproeven voor leerlingen der 5e en 6c klassen van lagere (openbare en bijzondere) scholen. Het Is zelfs nu de tweede generatie, van' welke de proeven worden afgenomen, want verschillende ouders van kinderen, die heden aan de beurt kwa men, zijn reeds in het bezit van het vaardigheids diploma. Duizenden en duizenden werden in den loop der jaren aldus lichamelijk getoetst en de proe ven hebben dan ook ongetwijfeld burgerrecht ge kregen. Hedenmorgen werden de jongens „geëxamineerd" in de zalen aan de Allard Piersonstraat, de Wilgen straat, de Badhuisstraat, het Weltevredenplein, de Wouwermanstraat en het Soendaplein. Onderwijl waren de meisjes bezig op het sportterrein aan de Kleverlaan. Wil daar de organisatie kloppen, dan dient uiteraard het weer gunstig te 2ijn, en inder daad was dit het geval. De organisatoren, onder hoofdleiding van mej. M. A. van Weel, konden dan ook ongestoord het vastgestelde plan uitvoeren, en ook voor vanmiddag blijken de weers-vooruitzich- ten gunstig. Zoowel de jongens als de meisjes moeten vier gymnastische en vier athletische onderdeelen ver werken. Hoogstens mag aan één van die 8 eischen niet voldaan worden, wil men voor het diploma in aanmerking komen. Vanmiddag zijn de meisjes in de zalen en de jon gens op het terrein. UIT DE STAATSCOURANT. 's-GRAVENHAGE, 20 Juni. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnen- landsche zaken, van 19 Juni 1941, is E. F. A. Arbro- scheer met ingang van 1 Juli 1941 tot burgemeester van de gemeente Philippine benoemd en slapte verdwijnen snel door het pittig opwekkende, krachtig versterkende en kalnieerende (Adv. lngez. Med.) Alle werk moet zelf worden gedaan. Het aantal dergenen die in volkstuintjes zich bezig houden met den teelt van akkerbouwproduc ten is dit jaar zeer groot. We hebben er vroeger reeds in dit blad op gewezen, dat zeer velen dit jaar getracht hebben een stukje grond machtig te worden om daarop aardappelen, boonen, kool enz. te verbouwen. Deze belangstelling was zoodanig, dat de prijzen der voor dit doel geschikte perceel tjes zeer sterk stegen en dat zelfs velen nog niet tot huren konden komen eenvoudig omdat op een geschikten afstand van huis geen stukje grond meer te krijgen was. ,Er zijn dus teleurgestelden. Maar, zij die geluk kiger geweest zijn en konden gaan spitten en zaaien en poten, zij zijn met den arbeid begonnen en zet ten die nu in de eindelijk toch gekomen zomer hitte voort. Zij bewerken hun tuintje, schoffelen, wieden, strijden mede in den Productieslag 1941. Sommige menschen, natuurlijk geen volkstuin ders. zien met men zou het een zekere geringschat ting kunnen noemen, op dezen arbeid neer. Huns inziens is de door dit werk verkregen hoeveelheid producten zoo gering, dat zij van geen belang is voor onze voedselvoorziening. Deze meening kan evenwel stellig onjuist worden genoemd. Het aan tal volkstuinders is zoo groot, dat hun oogst zeker niet een quantité négligeable is Men realiseere zich maar eens even, dat niet honderden maar duizen den avond in avond uit naar hun stukje grond trek ken om daar te werken voor den komenden winter. Ongetwijfeld kan men zich geen beter middel denken om stad en platteland dichter tot elkaar te brengen dan deze drang der stedelingen om mee voor de winterprovisie te helpen zorgen. Wie met den teelt is begonnen leert dag in dag uit weer met welke zorgen, de landbouwer zijn producten moet omringen om tot een goeden oogst te komen. Zeer velen zijn van den waan genezen, dat het voornaamste is het zaaien en poten en dat het daarna uit zichzelf gaat groeien en men stil kan gaan zitten tot de tijd van het binnen halen daar is. Zij leeren weer, dat het gezaaide en gepote dag aan dag met allesziende aandacht moet worden om ringd, omdat alleen dan een redelijke opbrengst kan worden tegemoet gezien. En om die opbrengst is het toch te doen Men kan welhast zeggen, dat enkel daarom wordt ge werkt en gezorgd en het is derhalve begrijpelijk, dat men zich afvraagt of men het geteelde zelf zal mogen houden. Een antwoord op die vraag geven is nu nog uitgesloten, omdat cf voor zoover ons be kend, nog geen definitieve regeling voor de volks tuintjes is gemaakt. Desniettemin kan hier wel ge releveerd worden wat tot heden omtrent deze ma terie is bekend geworden. Dit is in de eerste plaats dat telers van akker bouwproducten hun oogst ter beschikking zu\len moeten stellen van de overheid of van door de overheid daartoe aangewezen lichamen. Van deze verplichting zou evenwel in het algemeen ontheffing worden verleend voor door particulieren op erf perceeltjes en in volkstuintjes geteelde producten, voor zoover de opbrengst niet meer bedraagt dan voor eigen gezin noodig is. Verkoopen b.v. of weggeven aan niet tot het. ge zinsverband behoorende personen is derhalve niet geoorloofd. In de tweede plaats wordt als eisch gesteld voor het verkrijgen van ontheffing van de verplichting tot inlevering, dat het bewerken van den grond, het zaaien, verplegen en oogsten van het gewas door den belanghebbende zelf moet geschieden. Het hu ren en bewerken van een perceel door twee of meer personen en het deelen van de opbrengst wordt ge acht in strijd te zijn met het in den voorafgaanden zin vermelde en voor dergelijke gevallen wordt geen ontheffing van den leveringsplicht verleend. Het telen in combinatie (men kan zich b.v. denken dat personeel van een fabriek of leden van een vereeniging dit' zouden doen) zal dus tengevolge hebben dat de geheele opbrengst van de gewassen Wat achter een somberen voorgevel zit. Het fraaie gebouw „De Doelen" zooals men het op de binnenplaats ziet. (foto de Haas). vonden in de Ramen (waar nu de Raamstraat is), maar die werd in 1576 door brand vernield. In 1562 werd de Doelen in de Gasthuisstraat gebouwd. Later werd ook nog het voormalige St. Michielsklooster in de Groote Houtstraat verbouwd tot St. Joris Doelen (thans tot Proveniershuis). De Doelen in de Gasthuisstraat (de ètads- of Clu- veniersdoelen genaamd) werd dus in 1562 gebouwd. Aanpassend bij de omslotenheid van de binnenplaats, gaat er van den gevel een groote rust uit. Toch is hel voorplein en ook de groote zaal die achter de hoofd deur op het bordes gelegen is, in vroeger eeuwen herhaaldelijk het tooneel geweest van spannende ge beurtenissen. Het was in deze zaal dat Ripperda. de commandant van Haarlem tijdens het beleg van 1572 zetelde. Een halve eeuw geleden oefende de schutterij nog op de Doelen. Nu wordt het gebouw in het bijzonder gebruikt voor gymnastiekoefeningen. Op onze foto ziet men eenige materialen van met selaar en schilder staan. Openbare Werken is name lijk bezig met een eenvoudige restauratie. Plannen voor een grondiger herstel van dit mooie oude gebouw er is in den loop der eeuwen veel aan het gebouw gewerkt en in menig geval beteekende hef geen verfraaiing! moeten uitgesteld worden tot het er beter voorstaat met de gemeentefinanclën. In de Gasthuisstraat, bij de Botermarkt te Haarlem, staat de Doelen. Het is een gebouw dat er aan den buitenkant somber uitziet. Dit komt omdat er zoo goed als geen ramen zijn. Leelijk is het toch ook weer niet te noemen, want de verhoudingen zijn goed en het mooie poortje vergoedt bovendien veel. Toch zal menigen voorbijganger zich hebben afge vraagd: is dit nu een staal van de bouwkunst uit vroeger eeuwen? De oplossing zit evenwel in het feit. dat de voor gevel van het gebouw op de binnenplaats staat. In de Gasthuisstraat hebben wij dus met een achtergevel te doen en daaraan werd natuurlijk door de bouwers niet zooveel zorg besteed. Wie op de binnenplaats komt wordt daar aangenaam verrast door het aanschouwen van een gebouw dat als een juweel van vroegere bouwkunst kan worden aangemerkt. De soldaten van de \esling hielden oudtijds hun oefeningen op een Doelen. De eerste Doelen werd ge- ter beschikking van de overheid zal moeten wor den gesteld. In de derde plaats zouden producten van volks tuintjes welke zijn ingericht op tevoren braaklig gend terrein in het bezit van den volkstuinder kunnen blijven. Uit het voorafgaande zou kunnen worden gecon cludeerd. dat een landbouwer of tuinder die per ceeltjes teelgrond verhuurt maar een deel van den arbeid zelf verricht daardoor oorzaak is, dat de producten aan de overheid zullen moeten worden geleverd. Zijn wij wel ingelicht, dan geldt ditzelfde ook voor die gronden welke dit jaar voor het eerst door een landbouwer of tuinder zijn verhuurd, ook al worden deze perceeltjes zonder eenige hulp van landbouwer of tuinder bewerkt en verpleegd. Zooals men ziet zijn de eischen scherp. Overi gens is het n9g niet mogelijk definitieve mede- deelingen over deze kwestie te doen. omdat de bevoegde instanties haar standpunt nog niet heb ben vastgesteld, maar uil wat tot heden bekend is geworden blijkt o.i. wel, dat een zeer belang rijke kwestie bij het nemen van een beslissing op de vraag of de geteelde producten voor inle vering in aanmerking komen is, dat men alles voor eigen gezin noodig heeft en of men alle werk van begin tot einde zelf heeft gedaan. en lendenpijn? Ai, dat kan het beste humeur bederven. Neem een AKKERTJE", de vlugwerkende pijnverdrijverf AKKERTJES (Adv. Inge:. Med.) We gaan nu langzamerhand over tot het uitplan- ten van de z.g. bewaarkool en spruitkool. Indien we hiervan niet zelf planten gekweekt hebben, wenden we ons tot een betrouwbaar adres. Vooral mef het uitplanten van roode- en Deensche witte kool wachten we niet te lang, omdat deze soorten langzaam groeien en voor het invallen van de vorst geoogst moeten zijn. Met het uitzetten van de boerenkool, die nog tot begin Augustus uit- geplant kan worden, wachten we tot de vroege aardappelen en erwten van het veld zijn, om deze dan op de plaats hiervan uit te planten. Het planten van kool geschiedt steeds 's avonds cn wel het liefst na een flinke regenbui. In ieder geval moet de grond voldoende vochtig zijn. Bij het planten zorgen we ervoor het wortelgestel der planten zooveel mogelijk te sparen. We maken het plantgat zoo diep, dat de wortels er recht naar be neden in kunnen hangen, houden de planten met de eene hand vast en drukken met de andere hand de aarde stevig aan, zoodat deze overal goed tus- schen de wortels komt. De planten moeten min stens even jfiep staan als ze gestaan hebben. Na het uitpooten gieten we de planten flink aan en ook de eerstvolgende dagen gevfn we ze indien noodig 's avonefs water. Zien we dat de planten gaan door groeien, dan kunnen we hiermede ophouden. De plantafstand voor roode-, Savoye-, witte- en spruitkool is 6070 c.M. Kool* behoeft een voedzamen en vochtigen grond. Op arme grond wagen we ons slechts aan spruit kool en boerenkool. Nu wordt onze kool helaas voortdurend door vele ziekten belaagd, waardoor dikwijls reeds de jonge planten aangetast zijn. Een van de meest ge vleesde ziekten is wel de knolvoet. Aan de wor tels van de aangetaste planten zitten bruine en zwarte knobbels, terwijl bij zonnig weer de bladeren der planten, die bij deze ziekte een blauwgroene kleur hebben, spoedig verwelken. Soms vallen eenigen tijd na het uitplanten de koolplanten plotseling om. Deze „vallers" die vooral bij roode kool voorkomen, lijden aan een kanker aantasting aan den wortelhals. Ook aan draaihartigheid gaan vele koolplanten ten gronde. Deze ziekte, die veroorzaakt wordt door de koolgalmug, kunnen we herkennen aan de opge zwollen cn kromgetrokken hartblaadjes. De koolvlieg, die zijn eieren aan den wortelhals van koolplanten legt. veroorzaakt eveneens veel last. De aangetaste planten blijven in groei achter en de nu loodkleurige bladeren verwelken bij zon neschijn onmiddellijk. Voordat we onze koolplanten uitpooten, zoeken we dus eerst zorgvuldig alle aangetaste planten er uit en ook na het uitplanten letten we op of zich ziekteverschijnselen voordoen. De zieke planten worden steeds door middel van een plantenschopie met wortel en al uit den bodem gelicht, zoodat de kans dat er ziektekiemen in den grond achterblijven zoo gering mogelijk is. Om de aantasting door de koolvlieg te voorkomen, is het vooral op lichte gron den noodig koolkragen nm te leggen. Deze van csfaltpapicr vervaardigde kragen kan men bij iedere ren goeden zaadhandel betrekken. We hoogen den grond om de uitgepoote plantjes wat op en leggen om iedcren stengel een kraag aan. Ons eerste zaaisel zamerwortelen is nu ongeveer oogstbaar Bij het oogsten trekken we de wortel tjes niet willekeurig uit het bed. maar trekken ze bij een hoek van het bed of aan het begin van een rij regelmatig voor den voet op. Wanneer we een maal geoogst hebben, drukken we de aarde weer vast tegen de wortels aan. We doen dit om te voor komen dat de planten aangetast worden door het „vuur", dat veroorzaakt wordt door de larve van de wortelvlieg. die door de wortels gangen vreet. De wortelvlieg legt zijn eitjes aan de wortels en wanneer er gaten in den grond zijn, vindt het hier in een mooie gelegenheid. Daarom trekken we aan ook indien op onze jongere wortelbedden de planten te dicht staan de afstand moet pl.m. 4 c.m. be dragen) het teveel niet uit, maar knijpen de plantjes vlak boven den grond weg. Gezaaid kunnen nog worden: alle soorten stam- boonen (voor stokboonen wordt het nu te laat), worteltjes, kropsla en vroege soorten erwten, ca- pucijnders en peulen. Dat we in deze maand, waarin het goed door groeien van onze planten van zooveel belang is, de schoffel weinig rust gunnen, spreekt van zelf. Vooral late aardappelen en de stamboonen moeten nu regelmatig geschoffeld worden, binnen afzien- baren tijd zijn de planten tegen elkaar gegroeid en kunnen we er niet meer tusschen komen. J. J. L.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5