ROOD EN WIT BESTAAT 22 JUNI ZESTIC JAAR. J Herdenkingsartikelen in „Cricket" Tweehonderd loopers V R IJ D;A G 20 JUNI 1941 HAïStE "M'SD AG B E A 15 7 Cricket Geen officiëele viering wegens de tijdsomstandigheden. Onze Haarlemsche Cricketclub Rood en Wit is op- gericht op 22 Juni 1881 en Zondag a s. zal zij dus 60 jaar hebben bestaan. Het waren jongens van 14 tot 17 jaar die op dien voor Rood en Wit gedenkwaardigen dag de jonge hoofden bij elkaar staken en, op initiatief van G. Kruseman, de club in het leven riepen. In de eerste paar jaar wisselde hel voorzitterschap, zooals dat on der jongens gebruikelijk is, nogal vaak. maar daarna kwam er op dit punt stabilisatie. C. M Pleyte d'Ailly vervulde de functie van 1883 tot 1899. Rood en Wit heeft zich, zooals wij allen weten ont wikkeld tot een der grootste en meest gerenommeerde cricketclubs van ons land en haar geschiedenisboek bevat vele roemrijke bladen, vele namen van in hun tijd vermaarde spelers. „Cricket", het officieel orgaan van den Nederland- fichcn Cricket Bond, wijdt zeer veel aandacht aan het feit, dat de bekende Haarlemsche cricketclub Rood en Wit op 22 Juni 60 jaar zal bestaan. Zoo schrijft de voorzitter van den Ned. Cricketbond, de heer C. Feith: Zooals iedere vereeniging, zooals trouwens alles wat in het leven bestaat, heeft Rood en Wit haar ups ge kend, piaar ook haar downs, haar tijden van glorie en grootheid, maar ook haar tijden van decadentie en verval. Is er na den oorlog van 19141918 een pe riode geweest van besliste Haagsche crickethegemonie, in de eerste decennia dezer eeuw is er zeker een lange reeks van jaren geweest, waarin van een Haarlemsch overwicht, van Haarlemsche suprematie op cricket- gebied mocht worden gesproken, een periode, waarin jaar in, jaar uit het kampioenschap en het eere-metaal raar Haarlem gingen. Wie der ouderen herinnert zich niet dien grooten tijd. waarin deze club een elftal in het veld bracht met spelers als wijlen C. J. Posthuma. W v. Wdveren, Mr. A. Dicmer Kool, W. H. R v Manen, Adé en Jo v. Gogh, ,Thr. A. v. d. Poll, de beide Holderts, de ge broeders v. Spengler om van anderen niet te spreken? Wie herinnert zich niet dien tijd, dat iederen Zondag het veld aan de Spanjaardslaan, Nederland's mooist cricketterrein, omzoomd door vele honderdtallen en thousiasten, een overwinning van deze favorieten te aanschouwen gaf? Rood en Wit heeft van meet af kunnen bogen op Keer talentvolle spelers. Reeds in de 90er jaren bezat zij in Posthuma en Tromp de Haas een stel bowlers, 'dat. schier niet te weerstaan was. In Posttouma, den grootsten cricketer, dien ons land heeft voortgebracht heeft zij gedurende tientallen van jaren haar groote figuur, haar „grand old man" van cricket bezeten. Maar meer misschien dan eenige andere vereeniging heeft zij haar tol moeten betalen aan onze overzeesche,. gewesten. Ik noemde reeds Tromp de Haas, die zeker een onzer grootste bowlers geweest zou zijn, ware hij hier te lande gebleven. En niet minder denk ik aan !Ac!é v. Gogh, die ware ook hij hier gebleven, gewis voor het nageslacht als de grootste batsman van Ne- derlandsch erjeket uit die eerste 60 jaren te boek zou hebben gestaan. En nu wil ik aan het tegenwoor dig geslacht'en de spelers, die thans de kleuren van Rood en Wit verdedigen, niet te kort doen. Maar er zullen lange-jaren moeten verloopen, voor en aleer er weer spelers in het veld komen, die in één adem genoemd zullen mogen worden met de bovenbedoel den, en voordat Rood en Wit die glorierijke jaren van (toenmaals weer zal evenaren. Moge ik dan den wensch uitspreken, dat deze mooie en sympathieke vereeniging nog vele jaren van bloei zal tegemoet gaan, dat zij ik zal het niet beleven haar century eens completeert en dat het dan levend geslacht eenmaal het eeuwfeest onder zonniger, ge lukkiger en zorgeloozer omstandigheden dan wij thans beleven zal mogen „vieren". Ook het eerelid van Rood en Wit C. M. Pleyte 'd'Ailly, die lid is sinds 17 Sept. 1882 heeft een zeer aardige bijdrage geleverd terwijl R. en W.'s voorzitter mededeelt, dat waarschijnlijk op 22 Juni op hoogst bescheiden wijze op intieme wijze het 60-jarig bestaan zal worden herdacht. Hierbij zal de voornaamste ge dachte zijn, zoo schrijft de heer van Tets, dat het hoofdzaak is, dat wij waar mogelijk cricket spelen, zoolang zulks met. behoorlijk materiaal nog eenigszins goed mogelijk is. De rest is bijzaak. Aan het slot van zijn aandige bijdrage Herinneringen deelt P. J.r I. op verzoek van enkele bestuurders nog mede, dat van feestelijkheden, uitgezonderd dan misschien de zeer bescheiden viering zooals hierboven door den voor zitter is vermeld en die uitsluitend bestemd is voor de leden, is afgezien. Het artikel Rood en Wit's verjaardag van v. M. be sluit aldus: Wij zitten niet bij de pakken neer. Wel heeft van Ecghen het spel er aan gegeven, wel wordt de voor treffelijke batsman en captain A. van Baasbank nog door beroepsplichten op Zondag van het veld wegge houden maar de onverwoestelijke P. Lammerts van Bucren is nog altijd de verbindingsschakel tusschen de mannen van vroeger en de kranige ploeg van heden en naar wij vertrouwen de toekomst. Wij hebben weer een elftal, dat rijk is aan batting talent en fiel ders qualiteiten. Wij hebben geen.... Posthuma meer; maar met Sodderland in de ploeg behoeft zelfs het ontbreken van anderen ons niet al te zeer te veront rusten. En zooals de zaken zich laten aanzien is er in het Rood en Wit van 1941 genoeg cricket van goed gehalte om aan het bestaan der oude zestigjarige ver eeniging een eervolle, roemrijke veertig jaar toe te voegen. Tensïotte nog eenige statistische gegevens over Rood en Wit: Rood en Wit scoorde: in de competitie: 89247 runs voor 5906 wickets, gemiddeld 15 28, de .tegenpartijen 79393 runs voor 6085 wickets, gemiddeld 13.05. Rood en Wit behaalde 12 maal het kampioenschap, van de 9 maal dat het elftal de eerste plaats bezette, had in 2 gevallen no. 2 hetzelfde aantal punten, van 'de 12 maal, dat de 2de plaats werd bezet, was in 3 gevallen het. puntenaantal van no. 1 even groot. De records zijn: Hoogste score voor: 461 voor 9 tegen Victoria te Heemstede op 16 Juli 1905. Hoogste score tegen: 344 voor 8 van Hermes-D.V.S. ie Schiedam op 9 Juni 1935. Laagste score voor: 14 tegen H.C.C. te Den Haag op 20 Aug. 1893. t Laagste score tegen: 11 (10 man) van A.C.C. te Heemstede op 14 Juli 1901. F.r werden 39 centuries gescoord waarna A. A. Die- mer—Kool 5, C. J. Posthuma 4, W. v. Spengler 4, A. Gave 3. A. v. Gogh 3. A. v. d. Togt 3. A. Williamson 3, A v. d. Poli 2. W. Yates 2, A. v. Baasbank 1, P. L. v. Bueren 1. C. Feith 1, P. C. Hagenaar 1, F. H. J. Hol- dert 1. W. Kramer 1. W. H. R. v. Manen 1, C. Mes man 1. J. F. C. Schmeink 1, J. J. Swens 1. Scores van 150 of meer: 203 van A. v. Gogh tegen Haarlem op 11 Aug. 191Z Ie Haarlem (Spanjaardslaan). 177 van A v. d. Poll tegen Victoria op 16 Juli 1905 Je Heemstede. 170* van C. Mesman tegen Hermes op 20 Juni 191o te Haarlem. 163* van A. v. Gogh tegen Hermes op 13 Juli 1913 te Schiedam. 154' van C. J. Posthuma tegen Hercules op 25 Juni 1899 te Utrecht. De groote beteekenis van C. J. Posthuma als bowler blijkt wel uit onderstaande gegevens: 8 of meer wickets in één innings: ^Totaal 41 Posthuma in zijn volle glorie! C. J. Posthuma 29, J. E. C Schmeink 3. W. v. Wa teren 2, M. Bruin 1, P. P. J. Hoomans 1, M. Jansen 1, A. A. Diemer Kool 1, L. J. Sodderland 1. W. v. Speng ler 1. W. Yates 1. 10 Wickets: C. J. Posthuma 10 voor 51'tegen Amstel's te Heem stede op 9 Juli 1905 (bowled 5 caught 5). 9 Wickets: W. v. Waveren 9 voor 2 tegen Hilversum te Hilversum op 18 Mei 1913. C. J. Posthuma 9 voor 7 tegen H.C.C. te Heemstede op 17 Juli 1898. C. J. Posthuma 9 voor 8 tegen Ajax (L.) te Leiden op 9 Juli 1899 C. J. Posthuma 9 voor 14 tegen Achilles te Heem stede op 7 Mei 1893. C. J. Posthuma 9 voor 14 tegen Amstel's te Heem stede op 2 Juni 1895. C. J. Posthuma 9 voor 14 legen Victoria te Rotter dam op 12 Juni 1904. C. J. Posthuma 9 voor 14 tegen H.C.C. te Heemstede op 26 Juni 1904. J. E. C. Schmeink 9 voor 26 tegen V.V.V. te Am sterdam op 13 Sept. 1931. C. J. Posthuma 9 voor 30 tegen H.C.C. te Den Haag op 31 Juli 1898. C. J. Posthuma 9 voor 42 tegen V.O.C. te Rotterdam op 6 Aug. 1916, ijskimc is ijs, zooals het hoort te zijn. Ver schillende sma ken maar slechts één kwaliteit. Tracteer er Uzelf eens op bij: KRUISSTRAAT (Adv. Ingez. Med.) Honkbal Heeft Schoten een kans tegen Haarlem Met Schijvenaar in vorm kan E. D. O. van Blauw-Wit winnen. Het programma vermeldt deze week o.a. de volgende wedstrijden: Zaterdag: le klasse: Ajax—V.V.G.A., Blauw Wit—E.D.O. Overgangsklasse: H.C.K.—A.F.C. 3.30 uur; Zeebur- giaR.C.H., D.O.S.Hilversum. 2de klasse: A.F.C. II—E.H.S., Kruisster—T.IJ.B.B. 3de klasse: Haarlem III—H.C.K. III 2.30 uur; E.D.O. III—Spaarnevogels 3 uur; R.C.H. Ill—H.H.C. IV 3.30 uur; Schoten IV—E.D.O. V 3 uur; T.H.B. II— H.H.C. V 3.30 uur. Zondag: le klasse: HaarlemSchoten. H. H. C.Quick. Overgangsklasse: E.P-0. II—The Catchers 3.30 uur. 2de klasse: Schoten II—O.V.V.O. 10 uur; R. C. H. II— Haarlem II, 10 uur; V.V.G.A. III—T.H.B. 3de klasse: Laakkwartier—H.H.C. Ill; E.H.S. II— R.C.H. IV, 10 uur; ZeemeeuwenE.D.O. IV 10 uur. E.D.O. VISchoten V. 10 u. Zondagochtend heeft dus weer een plaatselijken wedstrijd plaats: Haarlem ontvangt Schoten. De oudste Haarlemsche eerste klasser tegen de jongste! Bestaat er kans dat het jeugdige vuur het van de rou tine van den ouderdom winnen zal? Naar onze mee ning niet. Wel verloor Haarlem Zondag j.l. van H. H. C., maar toen speelde Pijnakker in een vorm, die Hogendijk nog niet bereikt heeft. Des middags ontvangt H. H. C. Quick. Dit negen tal speelde Zaterdag j.l. tegen Blauw Wit 00. Toen wierp ook Geestman bijzonder goed. Als nu Zondag èn Pijnakker én Geestman in dezelfden vorm spelen als verleden week, zop ook deze ontmoe ting wel puntloos kunnen eindigen. MaarPijn akker is ook zijn vorm wel eens kwijt en Geestman brengt er ook wel eens weinig van terecht. En zoo is een voorspelling wel erg moeilijk. Beide wed strijden vinden plaats op het nieuwe sportterrein aan den Verspronckweg. Haarlem speelt om tien uur, H.H.C. om kwart over twee. E.D.O. gaat op bezoek bij Blauw Wit. En als we denken aan den laatsten wedstrijd van Wilders (tegen Quick) en den laatste wedstrijd van Schijvenaar (te gen Schoten) dan ziet het er voor EDO. slecht uit Maar Schijvenaar kan ook anders en als dat Zater dag zoo is, verwachten we toch nog een overwinning voor de Haarlemmers. In de Overgangsklasse nemen A.F.C. en H.C.K. op 't oogenblik met één punt verschil respectievelijk de eerste en tweede plaats in. In verband daarmee is de ontmoeting H. C. K.A. F. C. die Zaterdagmiddag in het Noorder Sportpark plaats vindt, van belang. R.C.H. en Zeeburgia bezetten met slechts twee punten achterstand op A. F. C. de derde en vierde plaats, zoodat de bovenste plaats ook voor hen nog niet onbereikbaar is. De kans van de verliezende partij zal natuurlijk zeer gedaald zijn. Voor de overige wedstrijden verwijzen we naai de er achter vermelde aanvangsuren. NED. VOETBALBOND. (onderafdeeling Haarlem) WEDSTRIJDPROGRAMMA. Vrijdag 20 Juni 1941. Finale Stads-Editie-beker. Haarlem 3 a—R. C. H. 3 (terrein F. C.). 7.30 uur, J. H. van Mechelen (grensrechters: D. Schipper en H. C. de Wtd). Zaterdag 21 Juni 1941. Zaterdagmiddag-competitie elf lallen. Haarlem—Amsterdam (terrein „Santpoort"). 4 uur, M Seubring. (grensrechters: H. Drupsteen en A. Zomer Jr.) 'Zondag 22 Juni 1941. Kampioenschap v. d. Onderafdeeling. Terrasvogels—I. E. v., 6 uur, H. Scholts, (grensrechters: J. C. de Graaf en W. Mulder). Athletiek voor den Boschloop Den Hout. Veel belangstelling uit IJmuiden en Beverwijk. Hoewel de inschrijving voor den op Zaterdag 28 Juni a.s. te houden Boschloop te Haarlem Maandag avond sluit, schreven reeds tweehonderd loopers in. Uit verschillende deelen van het land kwamen aan meldingen binnen. Het aantal cracks (A. en B-klasse) is bevredi gend en bemoedigend is het aantel nieuwelingen, die leden van de N.A.U- zijn. Dertig loopers zullen deel- remen. In het bijzonder vraagt natuuHijk de wedstrijd voor de nieuwelingen uit Haarlem en omgeving de aandacht, waarvoor groote belangstelling bestaat. Op het oogenblik meldden zich reeds honderdvijftig loopers. Tot de deelnemers behopren o.a. de Haar lemmers Ninaber, Van Gooi en Kluit. De loopers zijn lid van voetbal- boks-, wielren- en .zwemvereenigingen. Merkwaardig is, dat tot nu toe de meeste deelnemers uit de omgeving van IJmuiden cnBeverwijk komen-Mogelijk zal de gemeente Haarlem nog goed vertegenwoordigd worden, omdat men zich tot Maandag _kan aanmelden bij de beken de adressen, waarvan wij vermelden de heer A. Klaase, H. Peperkoornslraat 11, Heemstede. Korfbal NED. KORFBALBOND. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. OOSTERKWARTIER-SPORTIEF. De strijd om een plaats in de eerste klasse N.-H. verloopt door enkele gelijke spelen van O.K.'s ge vaarlijkste concurrente Archipel voor de Harlem mers. die hun plaats in de hoogste afdeeling verde digen, niet ongunstig. En Zondag kunnen ze haar kansen aanmerkelijk verhoogen. als zij haar gast Sportief een nederlaag toebrengen. O.K. is daar toe zeker in staat! Bij een overwinning heeft zij zes punten uit drie wedstrijden en moet de beslis sing vallen in de ontmoeting tegen Archipel te Am sterdam. Winnen de Amsterdammers deze ontmoe ting, dan staan ze gelijk met O.K.: beide zes pun ten uit vier wedstrijden. Worden de punten ver deeld. dan blijft O.K. eerste klasser, waaraan we niet twijfelen. Intusschen zal morgen het bezoek aan het O.K.- lerrein aan de Zomervaart niet gering zijn De andere strijd in deze competitie Luto-Bilt- hoven gaat om de bezetting van de laatste plaats, die momenteel door Luto wordt ingenomen. Waterpolo D. J. K. verliest van Haarlem (2—4) In een vlot gespeelden wedstrijd is „Haarlem" er in geslaagd D.J.K. te verslaan. Een belangrijk aandeel in het succes had C. Zeeman, die een uit stekenden wedstrijd speelde en -door snel opzwem- men 3 van de 4 doelpunten maakte. Verdel scoor de den 4en gftal. Aanvankelijk was de D.J.K.-aanval iets gevaar lijker. doch na eenigen lijd nam „Haarlem" het initiatief over. Tweemaal nam ..Haarlem" dc lei ding. doch beide keeren wist D.J.K. weer gelijk te maken. Nadat de rust met 2—2. was ingegaan wist 2—4 te brenè^h,,waarmede bet einde aanbrak. „Haarlem met een tweefal" doelpunten den stand-4>p. D. J. K. 2—Haarlem 2 (1—4). „Haarlem" 2 was over de geheele linie iets snel ler cn wist dit verschil weldra in doelpunten uit te drukken. De rust ging in met 12, welke stand na de rust tot 14 werd opgevoerd. Walerpolomiddajj te Heemstede. Op Zondag 22 Juni a.s. zullen In de zwemvijvers Groe- nendaal te Heemstede drie waterpolowedstrijden plaats vinden, waarvan twee voor de competitie. Te 2 uur 30 zal het derde zevental van 'k. P C. spelen tegen de R Z. C.-reserves en daarna zal het le heerenzevental van H. P. C. den strijd aanbinden tegen R. Z. C. 1 uit. Rotterdam. Deze wedstrijd vangt aan te 3 uur. Vervolgens zal het tweede heerenzevenlal een oefenwedstrijd spelen tegen het eerste zevental van Zwemclub Haarlem. H P. C. 1 hoopt volledig aan de start' te verschijnen teneinde haar goeden stand in de competitie te kunnen handhaven. Momenteel is de stand in de eerste klasse heeren: gesp. gew. gel. verl. pnt. H. Z. en P. C. 1 2 2 0 0 4 H. P. C. 1 2 110 3 D. W. R. 1 3.2014 S. V. H. 1 3 1113 Het Y 2 0 111 U. Z. C. 1 2 0 111 R. Z. C. 1 2 0 0 2 0 Mocht het de EI. P. C. gelukken de Rotterdammers te verslaan dan staat zij er dit seizoen wel zeer gunstig voor. DE HAARLEMSCHE ZWEMKAMPIOENSCH APPEN. De nog resteerende zwemkampioenschappen van kring Haarlem zullen thans vèrzwOmmen worden op Dinsdag 1 Juli in tSoop's Bad. organisatie van Zwemclub Haarlem cn op Donderdag 17 Juli eveneens in Stoop's bad. organisa- satie H. V. G B. en op Zondag 27 Juli terVelsen-organisa- tie V.Z.V. De adspirantenwedstrljden van den kring zullen op Zaterdag 28 Juni te Hillegom worden gehouden. Lawntennis Japansclie spelers naar Europa vertrokken. De twee Japansche spelers, Fujikara en Kumamaru, die een tournee door Europa zullen ondernemen, zijn Donderdagmiddag uit Tokio vertrokken. De twee spelers zullen Japan vertegenwoordigen In den drielanöenwed- strijd Duitschland—Italië—Japan, welke te Berlijn ge speeld zal worden. Vervolgens vertrekken zij naar Italië, waar o a. de tweede ontmoeting tusschen deze drie landen gespeeld zal worden. Dammen HOOFDKLASSE KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OM STB EKEN. Donderdagavond J I. werd in het clublokaal van Dhm- club „Oostet kwartier" de finale om het persoonlijk hoofd klasse kampioenschap van Haarlem en omstreken voort gezet. De uitslagen luiden als volgt: Y de Jong (Haar lem) remise met J. B. Sluiter Jr (Heemstede) P. J. van Dartelen (Zandvoort)remise met W. Lensink (Haarlem). W. Lenslnk (Haarlem) wint van J. W. van Dartelen (Heemstede). P. J. van Dartelen (Zandvoort) wint van A de Jong (Haarlem). Y. de Jong (Haarlem) wint van Chr. Gerritsen (Bennebroek). H. G. Teunisse (Haarlem) wint van J. B. Sluiter Jr. (Heemstede) De stand van dit tournoot luidt thans: No. 1. p. j. van Dartelen (HaarlemsCKe Damclub) 8 punten (5); 2. Y. de Jong (Damclub „Oosterkwaitler) 8 punten (6); 3. A. de Jong (Damclub „Oosterkwartfer") 5 punten (5); 4. J. W. van Dartelen (Haarlemsche Damclub) 5 punten (6); 5. H. G. Teunisse (Demctub „Oosterkwartier") 4 punten (5); 6. J. B. Sluiter Jr. (Haarlemsche Damelub) 4 punten (6); 7. W. Lensink (Haarlemsche Damclub) 4 punten (3); 8. Chr. Gerritsen (Haarlemschè Damclub) 2 punten (4). De tusschen haakjes geplaatste cijfers, geven het aantal gespeelde partijen aan Maandagavond a.s. wordt in het clublokaal der Haar lemsche Damclub de laatste ronde van dezen wedstrijd gespeeld. Dc resteerende uitgestelde en afgebioken partijen wor-i den Woensdagavond a.s. In het clublokaal der Damclub „Haarlem" gespeeld, resp. voortgezet J Wielrijden Neerland'» beste sprinters op de Stadionbaan. In verband met het feit, dat op Zaterdag 19 cn Zondag 20 Juli te Amsterdam de nationale wielerkampioenschap pen worden gehouden, heelt de directie van de Stadion- baan besloten vóór die data twee keer wedstrijden uit tg schrijven, teneinde in het bijzonder den sprinters en ach tervolgers de gelegenheid tc geven hun conditie zoo veel mogelijk op te voeren, opdat zij bij de Nederlandsche kampioenschappen in topvorm zullen zijn- Donderdagavond 26 Juni worden voor de eerste maal wedstrijden georganiseerd en de directie is er in geslaagd een aantrekkelijk programma samen te stellen, al moeten de groote motoren in de cabines blijven staan. Het hoofd nummer Is de sprint der professionals, awarin v. Vliet, Derksen en v. d. Vijver elkaar zullen bekampen in drie ritten met twee renners en een rit voor de deelnemers tezamen. Op het pjrogramma komt verder een achtervolging voor over 4 K M. mav.^B van der Voort. no. twee van het kampioenescap van Nederland van het vorig jaar. heelt als tegenstanders Klink, den achtervolgingsspeciatlst, Groenewegen en Motke, een debutant op dit gebied, van wien men een verrassende prestatie kan verwachten. Motke, nationaal wegkampioen, is een uitstekende tem porijder. Zij resultaten in de reeds gehouden wegwedstrlj den waren zeer bevredigend, zoodat men met belangstel ling zijn optreden in de achtervolglug mag tegemoet zien. Er tvorden twee series gereden, vervologens stryden de verliezers om de derde cn de winnaars om de eerste cn tweede plaats. Lawntennis TOURNAMENT TENNISPARK „DE HOOGE BERG". Zondag 22 Juni a.s.. zullen voor de spelers, dlo geregeld van de banen van bovengenoemd tennispark aan de Pijls laan 99 gebruik maken, de jaarlijksche onderlinge wed strijden aanvangen. Het beloofd, gezien de vele Inschrijvingen, evenals vorige jaren weder een opgewekt tennisfeest te worden. Door de wedstrijdleiding, onder aanvoering van de hee ren F. A. van Riet en A. Luii, zijn de noodige voorberei dingen getroffen voor een vlot verloop van de wedstrij den, waartoe het gebruik van een achttal banen verder zal bijdragen. Behalve de wisselbekers, heeft de eigenaar van het park. de heer H. Roozekrans, weder een aantal fraaie prijzen beschikbaar gesteld voor de winnaars. Na afloop van het tournament, op Zondag 29 Juni a.s.. zullen deze prijzen des avonds op de gebruikelijke wijze aan de deelnemers worden uitgereikt, in een der zalen van het park. VOOR DE VROUW ONZE EIGEN KLEINE ONBELANGRIJKHEDEN. Iedere tijd brengt zijn groote en kleine zorgen mee. Als wij in een rustige periode leven zijn ze er toch. deze groote en kleine zorgen, ook al is onze waardebepaling er van anders dan in een tijd van onrust en lijden. Wat leefden we toen gelukkig, hoort men wel eens zeggen van een voorbijgeganen tijd, maar och, ook toen waren er zorgen en zorgjes, alleen be seften we niet, dat ze klein en allesbehalve wereld schokkend waren,, terwijl wij er toch ook onze na righeid over hadden. Maar nu de zorgen enorm zijn tóegenomen, nu ons leven zich voortbeweegt in een donkeren tijd van oorlog en alles wat daarmee samenhangt, nu vinden we de zorgen van vroeger niets vergele ken bij die van nu. Daarbij komt dat de moeilijk heden, waar wij middenin leven altijd veel grooter lijken dan die welke al achter den rug zijn, zoodat zelfs kleine dingen dan een omvang kunnen aan- nemen, die niet in de juiste verhouding tot hun be langrijkheid staat. - - 3 .Toch. mogen, wij dat, zelfs in -een moeilijken tijd als deze, nooit uit het.oog verliezen: dagelijks wcer- keerende zorgjes zijn er altijd geweest, zullen er ook altijd blijven en ze verdienen vaak niet den omslag die sommige menschen er mee maken kun nen. Wie al te peuterig blijft ronddraaien in het kleine kringetje van haar eigen belangetjes en moeilijkheidjes en daarop steeds den nadruk legt, komt aan het oplossen van werkelijke moeilijkhe den nooit toe. Moeilijke levensperioden kenmerken zich niet alleen door groote zorgen, wij kunnen niet volstaan met te beweren, dat wij alleen de groote lijnen, zooals dat Nzoo graag genoemd wordt, in het oog moeten houden, want ook de kleine perikelen vra gen om een oplossing. En meestal is het de taak van de huisvrouw om zich met deze kleinere moeilijk heden dagelijks bezig te houden en ze tot een op lossing te brengen. Denkt u maar aan al het pein zen en passen en meten dat er iederen dag noodig is om de maaltijden te doen „kloppen" om het zoo eens huiselijk uit te drukken. Natuurlijk be doel ik dit niet voor de huisvrouwen, die het arm hebben en voor wie de maaltijden punten van zéér veel zorg zijn, maar voor de vele huisvrouwen, die dan wel met diepe peinsrimpels iederen .morgen weer de mogelijkheden moeten overwegen, maar die er dan toch uitkomen, ook al kost het inspan ning. Zoo zijn er duizenden kleine zorgelijkheden te ontwarren, waardoor het beroep van huisvrouw er niet gemakkelijker op is geworden en waardoor ook zeker blijkt, wie van ons wel, en wie niet met verstand te werk gaan. Maar juist de eersten van deze, de verstandige huisvrouwen, die wonderen weten te verrichten in haar huishouding met een minimum van mogelijk heden, juist deze loopen het gevaar, dat zij daar mee de moeilijkheden bekeken achten en volkomen Prof. dr. De Beaufort, de organisator van de tentoonstelling „Flora en Fauna" in Amsterdam, welke in het Zoölogisch .Museum van het Artis- aquarium wordt gehouden, met een der inzen dingen van de interessante expositie. (Foto Pax Holland) 1Jlaak dit het thuis van Uw zoon- U weet dan één van de beste dingen ge kozen te hebben, die voor Jong-Nederland beschikbaar zijn. Hier wordt hij een man, die zijn handen uit de mouwen kan steken, daarbij en zakelijk èn technisch leert denken. Voor hem staat de wereld open, niet alleen de wereld van den benzine motor. die oneindig groot is, maar tallooze richtingen op het gebied van de vrije beroepen. Wij noodigen belangstellenden uit ons huis „Welgelegen" te komen bezichtigen, kennis te maken met de gezonde sfeer, die daar heerscht. het werken te zien in de 500 M2 groote practijkruimten of in het laboratorium. Tien tegen één zegt U„Dat is net wat voor mijn jongen." Vraagt om te be ginnen even het prospectus aan. (Adv. Ingez. Med.) vergeten dat er veel grooter moeilijkheden be staan, die aangevat en onder de oogen gezien moe ten worden. Omdat hun huishouden, niettegenstaan de alle hinderpalen, nog zoo gesmeerd loopt, wor den zij om hun gaven zeer bewonderd, maar hun gedachtenkringetje is zoo klein dat er voor niets anders plaats overblijft. Daardoor gaat hun belang stelling ook niet verder dan het huis en zijn di recte omgeving, en wij leven nu eenmaal in een tijd, dat wij er daarmee niet af zijn. Wie geen be langstelling heeft voor de buitenwereld in een tijd dat er groote dingen gebeuren, dien worden die dingen opgedrongen en toch wel thuis gebracht; le ven in een tijd van groote gebeurtenissen en zich voor zieken en voor stokoude menschen, maar niet er volkomen van afzijdig houden, is alleen mogelijk voor hen die nog in het volle' leven staan. Al kun nen wij de vraagstukken niet oplossen, wij kun nen ons er wel degelijk mee bezig houden, onze meening toetsen aan die van anderen en een open oog houden voor de grootere levensvraagstukken dan die van ons eigen kringetje. Wie zoo de groote zorgen durft aanpakken, zal nooit in de kleine ten onder gaan of er zich door laten overmeesteren, want voor haar zullen er al tijd nog belangrijker dingen overblijven. E. E. J.-P. KEUKENGEHEIMEN. WIST U DAT slakropjes met kaassaus een zeer smakelijk eten ls? Wilt u weten, hoe u dit gerecht moet. klaarmaken? TJ neemt: 6 kropjes sla, yz liter bouillon of melk, 30 gram bloem. 40 gram boter, 50 gram kaas. paneermeel, wat peper en zout. Maak de slnkroppcn op de bekende wijze schoon, kook ze gaar in ruim water met zout cn laat ze nu goed uit lekken. Schik ze dan ln een vuurvast schaaltje. Verwarm de boter met de bloem en roer er een glad, dik papje van. Verdun dit langzamerhand met den bouillon of de melk en roer er de geraspte kaas doorheen. Maak de saus af met zout en peper. Giet de saus over de kropjes In de vuurvaste schaal, strooi er wat paneermeel over en laat het gerecht ln den oven een korstje aannemen. Wist u dat u bij het koken van melk het „aanzetten" kunt voorkomen door: le. de melk niet te lang te laten staan, voor u aan het koken begint; 2e. de pan, waarin de melk gedaan wordt, zorgvuldig om te spoelen, alvorens u haar aan den melkboer over reikt; 3e. tijdens het koken nu en dan met een houten lepel in de vloeistof te roeren? Wist u dat er een eenvoudig middel ls, om te zorgen, dat uw oogen bij het uien-schoonmaken niet tranen? U moet n.l. het lemmet van het mes, waarmee u bezig ls, nu en dan bevochtigen met wat azijn. Wist u dat vlsch, die In een te schrale hoeveelheid olte gebakken wordt, krom trekt? Wist u dat hardnekkige vlekken op geëmailleerde pan nen kunnen worden verwijderd dooi grof zout en azijn? Wist u dat glaswerk bij het wasschcn altijd vlug ln warm water moet worden ondergedompeld? Gaat het slechts langzaam, dan ontstaan er spanningen in het glas, die het doen knappen^pok het uit het warme water halen moet om dezelfde reden vlug gebeuren. NUTTIGE WENKEN. WIST U DAT.. Citroenen, die door ouderdom hard en gerimpeld zijn Reworden. weer zacht en sappig gemaakt kunnen worden, door ze een uur ln heet. maar niet kokend water te leggen? Tafelmessen het mooist blijven, als ze zoo min mogelijk met water In aanraking komen? Als we dus gaan afwas- schen, vegen we de messen eerst stevig af met een prop papier. Daarna worden ze vlug ln warm zeepsop gewas- schen, als het noodig ls, met het een of andere schuur middel geschuurd en meteen afgedroogd met een drogen doek. Desnoods polijsten met een wollen doekje. Men zorge. dat de heften niet ln het zeepsop komen, daar ze anders verkleuren en loslaten. eD bodem van uw waschmand gemakkelijk beschermd kan worden door een kruis van stevige houten latten, dat u er zelf op spijkert. De spoedige slijtage, die zoo hinder lijk is. wordt hierdoor voorkomen. Onze poes en onze hond het beste slapen op een een voudig bedje van houtwol? Let u maar eens op: in de best-Ingerichte dteren-asyls geeft men de teerste rashondjes een nachtleger, beslaande uit ccn ruim kistje, waarin een laagje houtwol ls ge schikt. Een dergelijk bedje heeft het voordeel, dat het dagelijks verfrlscht kan worden. Een aspirine-tabletje, opgelost ln het water van uw bloemvazen, maakt dat uw tulpen en rozen langer dan anders goed blijven. Bloemen met houtachtige stengels, zooals seringen, moe ten aan het ondereinde met een hamer platgeslagen wor den. van alle Andere bloemen behooren de stengels schuin afgesneden te worden, vóór ze ln het water worden gezet. Lampekappen, vervaardigd van perkament, schoon gewreven kunnen worden met een zacht-wollen lapje, waarop een dun laagje witte was ls uitgestreken. Men nooit koud water in heete, emaille pannen moet gieten? Ook de beste kwaliteit émallle ls niet tegen een derge lijke krachtproef bestand: het kan licht kapot springen. Men roode-lnkt-vlekken soms wegwerken kan door wrijven met karnemelk? Extra-mangelen het tafellinnen mooier maakt? U een fraaleren glans aan uw kristal kunt geven door het af te wasschen ln een sopje waarin enkele druppel» bleek water gedaan zijn. Denk er aan: de voorwerpen na spoelen eerst in lauw. daarna in koud water, teneinde den sterken geur te doen verdwijnen. Ratten niet van de lucht van pepermunt houden en dat u ze dus verdrijven kunt door nu en dan wat pepermunt olie ln uw keuken en uw kasten te druppelen? Een theelepeltje zout. aan uw stijfsel toegevoegd, van onbetckenbaar nut ls, als u heider-glanzend linnen will hebben?

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9