Haarlems Dagblad Sovjet-Russische machinaties tegen het Duitsche Rijk in samenwerking met Engeland Gevechtshandelingen aan de Duitsch-Russische grens begonnen De tekst van Hitler's oproeping De nieuwe vleeschbon. 58e JAARGANG No. 17794 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij tvJ.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 23 JUNI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0-17V2- Groentjes zie rubriek. Hitier richt zich tot het Duitsche volk Duitsch front van Noordelijke IJszee tot Zwarte Zee tezamen met Finsch en Roemeensch leger Lot van Duitschland wederom in handen der soldaten BERLIJN, 22 Juni. (D. N. B.) Rijksminister dr. Goebbels heeft hedenochtend vroeg te 5.30 uur een oproeping van den Führer aan het Duitsche volk voorgelezen. Hierin stelde de Führer het Duitsche volk op de hoogte van de Sovjet-Russische machinaties tegen het rijk, in samenyerking met Engeland. Hij kondigt in zijn oproeping aan, dat een front is opgericht van de Noordelijke IJszee tot de Zwarte Zee, tezamen met het Finsche en het Roemeensche leger, ter bescherming van Europa. Tenslotte deelt dr. Goebbels mede dat de Führer besloten heeft het lot en de toekomst van het Duitsche Rijk en het Duitsche vólk wederom in handen van de soldaten te leggen. BERLIJN, 22 Juni. De Führer heeft de volgende oproeping tot het Duitsche volk gericht. Duitsch volk, nationaal-socialisten. Door zware zor gen gedrukt tot maandenlang zwijgen gedoemd, is thans het oogenblik gekomen waarop ik eindelijk openlijk kan spreken. Toen het Duitsche rijk op 3 September 1939 de En- gelsche oorlogsverklaring ontving, werd de Britsche poging ieder begin van een consolideeren en daarmede een opgang van Europa, door den strijd tegen de sterkste macht van het continent te verijdelen, her haald. Zoo heeft Engeland eens in vele oorlogen Spanje te gronde gericht. Zoo voerde het zijn oorlogen tegen Holland, zoo bestreed het met behulp van ge heel Europa later Frankrijk en zoo begon het, om streeks de eeuwwisseling, met de omsingeling van het Duitsche rijk en begon in 1914 de wereldoorlog. Slechts door zijn eigen innerlijke oneenigheid heeft Duitschland in 1918 verloren. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Nadat men eerst huichelachtig had ver klaard. alleen tegen den keizer en zijn regime*ge- streden te hebben, begon men na het neerleggen der wapens door het Duitsche leger, met het stelselmatig vernietigen van het Duitsche rijk. Terwijl zich de pro fetie van een Fransch staatsman, dat in Duitschland twintig millioen menschente veel waren en door honger, ziekte of emigratie uit den weg geruimd moes ten worden, schijnbaar letterlijk in vervulling ging, begon de nationaal-socialistische beweging met haar hereenigingswerk onder het Duitsche volk, waarmede het herstel van het Duitsche rijk'werd ingeleid. Deze opheffing van ons volk uit nood en ellende en smade lijke miskenning stond in het teeken van een zuiver innerlijke wedergeboorte. In de eerste plaats Enge land werd hierdoor niet getroffen of ook maar be dreigd. Desalniettemin begon toch onmiddellijk de nieuwe, van haat vervulde omsingelingspolitiek tegen Duitschland. Van binnen en van buiten kwam het tot de ons bekende complotten tusschen Joden eri demo craten, bolsjewisten en reactionairen, welke alleen ten doel hadden het oprichten van den nieuwen Duitschen volksstaat te verhinderen, het rijk opnieuw in onmacht, en ellende te storten. Behalve ons. trof de haat van dit internationale wereldcomplot die vol ken, welke eveneens door het geluk over het hoofd gezien waren en gedwongen waren, in harden strijd om het bestaan het dagelijksch brood te verdienen. Voor alles werd Italië en Japan het aandeel in de goederen dezer wereld evenzoo bestreden, ja zelfs verboden, als Duitschland Het aaneensluiten van deze landen was derhalve slechts een daad van zelfbescherming tegen de hen bedreigende, egoïstische wereldcoalitie van rijkdom en macht. Engeland's omsingelingspolitiek. Reeds in 1936 heeft Churchill gezegd, volgens de verklaring van den Amerikaanschen generaal Wood in een commissie van het Amerikaansche huis van af gevaardigden. dat Duitschland weer te machtig werd en derhalve vernietigd moest worden. In den zomer 1939 scheen voor Engeland het tijdpunt gekomen de nieuwe voorgenomen vernietiging met de herhaling van een uitgebreide omsingelingspolitiek tegen Duitsch land te beginnen. Het systeem van de tot dit doel be gonnen leugencampagne bestond hierin andere vol ken voor bedreigd te verklaren, ze eerst in te palmen door Engelsche beloften van garantie en bijstand en dan. evenals voor den wereldoorlog, tegen Duitsch land te laten oprukken Zoo gelukte het Engeland van Mei tot Augustus 1939 de bewering de wereld in te sturen dat Litauen, Estland, Letland, Finland. Bes- sarabië, als ook de Oekraïne door Duitschland on middellijk bedreigd werden. Een deel dezer staten liet zich hierdoor verleiden de met deze beweringen aangeboden garantiebelofte te aanvaarden en ging hiermede over in het nieuwe omsineelingsfront tegen Duitschland. Onder deze omstandigheden achtte ik het voor mijn geweten en voor de geschiedenis van het Duitsche volk te kunnen verantwoorden dezen landen, of hun nen regeeringen, niet alleen te kunnen verzekei-en dat deze Britsche beweringen onwaar waren, doch bo vendien de sterkste macht in het Oosten nog in het bijzonder door een plechtige verklaring gerust te stellen ten aanzien van de grenzen van onze belan gen. Nationaal-socialisten. Ge hebt het toen wel allen ge voeld dat deze stap voor mij een zeer bittere en zware was. Nooit heeft het Duitsche volk tegen de volken van Rusland vijandelijke gevoelens gekoesterd. Alleen, sedert meer dan twintig jaar. heeft een Joodsch- bolsjewistische clique van machthebbers uit Moskou getracht niet alleen Duitschland, doch geheel Europa in brand te steken. Niet Duitschland heeft toen ge tracht zijn nationaal-socialistische wereldbeschouwing naar Rusland te brengen, doch de Joodsch-bolsjewis- tische machthebbers in Moskou hebben steeds weer gepoogd ons en anderen Europeeschen volken hun heerschappij op te leggen en dit niet alleen langs geestelijken weg. doch op de eerste plaats door mid del van de militaire macht De gevolgen van het op treden van dit regiem waren in alle landen slechts chaos, ellende en hongersnood. Ik heb daarentegen sedert twintig jaar gestreefd met een minimum van ingrijpen en zonder eenige versto ring van onze productie te komen tot een nieuwe socialistische orde in Duitschland, waardoor niet alleen de werkloosheid uit den weg wordt geruimd, doch ook de winst van den arbeid in steeds grooter omvang den werkenden mensch ten goede komt. Het succes deze politiek van economische en sociale nieuwe ordening van ons volk, welke stelselmatig het uit den weg ruimen van de tegenstellingen van klasse en stand, als werkelijk doel van een ware volksgemeen schap nastreeft, is in de geheele wereld ongekend. Het was derhalve voor mij in Augustus 1939 een zware stap mijn minister naar Moskou te zenden cm daar te pogen de Britsche omsingelingspolitiek tegen Duitsch land tegen te werken. Ik heb dit slechts gedaan in het bewustzijn van mijn verantwoordelijkheid tegenover het Duitsche volk en voor alles in de hoop ten slotte toch te komen tot een duurzame ontspanning en mis schien de van ons geëischte offers toch te kunnen ver minderen. Terwijl nu Duitschland In Moskou plechtig verze kerde dat de betrokken gebieden, behalve Litauen, buiten elk politiek belangengebied van Duitschland lagen, werd nog een speciale overeenkomst getroffen voor het geval dat het Engeland zou lukken Polen werkelijk tegen Duitschland in den oorlog te hitsen. Doch ook hier werd een grens gesteld voor de Duit sche aanspraken, welke niet in verhouding stond tot de prestaties van de Duitsche wapens. Nationaal-socialisten, de gevolgen van deze, door mijzelf gewenschte en in het belang van het Duitsche volk gesloten verdragen, waren, in het bijzonder voor de in de getroffen landen levende Duitschers zeer zwaar. Veel meer dan een half millioen Duitsche volksgenooten. allen kleine boeren, handwerkers en arbeiders, werden bijna op staanden voet gedwongen hun voeger vaderland te verlaten, teneinde een nieuw regime te ontloopen, dat hen om te beginnen met grenzenlooze ellende bedreigde en vroeg of laat ge heel zou uitroeien. Toch zijn nog duizenden Duitschers verdwenen. Het was niet mogelijk iets van hun lot of van hun verblijfplaats te ontdekken Onder hen be vinden zich alleen reeds meer dan 160 mannen van Duitsche nationaliteit. Rusland's houding tijdens den Poolschen veldtocht. Ik heb over dit alles gezwegen, omdat ik zwijgen moest, want het was toch mijn wensch een definitieve ontspanning en zoo mogelijk een duurzame overeen komst met dezen staat tot stand te brengen. Reeds tijdens onzen opmarsch in Polen maakten de Sovjet machthebbers plotseling, in tegenstelling met het verdrag, ook aanspraken op Litauen Het Duitsche rijk heeft nooit de bedoeling gehad Litauen te bezet ten en heeft dan ook niet alleen geen dergelijke eisch aan de Litausche regeering gesteld, doch in tegendeel het verlangen van de Litausche regeering, Duitsche troepen naar Litauen te zenden, afgewezen, aange zien dit niet overeenkwam met de bedoelingen van de Duitsche politiek. Toch heb ik mij in deze nieuwe Russische eischen geschikt. Dit was evenwel slechts het begin van steeds nieuwe afpersingen, welke steeds werden herhaald. De overwinning in Polen, welke slechts door Duitsche troepen werd bevochten, was •oor mij opnieuw aanleiding een vredesaanbod te doen aan de Westelijke mogendheden. Door de inter nationale en Joodsche oorlogsophitsers werd dit van de hand gewezen. De reden van deze weigering vond reeds toen zijn oorzaak in het feit dat Engeland nog steeds hoopte een Europeesche coalitie tegen Duitsch land te kunnen mobiliseeren. met insluiting van den Balkan en de Sovjet Unie. Derhalve besloot men in Londen Mr Cripps als ambassadeur naar Moskou te zenden. Hij kreeg de duidelijke opdracht onder alle omstandigheden de betrekkingen tusschen Engeland en Sovjet-Rusland opnieuw aan te knoopen en in Engelschen zin te ontwikkelen. Over den vooruitgang van deze missie gaf de Britsche pers berichten, zoo lang zij niet om tactische redenen tot zwijgen genoopt was. In den herfst van 1939 en in het voorjaar van 1940 lieten zich werkelijk de eerste gevolgen merken. Ter wijl Rusland zich gereed maakte niet alleen Finland, doch ook de Baltische staten militair onder zijn juk te brengen, motiveerde het dit optreden plotseling met de even leugenachtige als belachelijke bewering dat het deze landen moest beschermen tegen een bedrei ging, óf deze bedreiging moest voorkomen worden. Hiermede werd alleen Duitschland bedoeld, want geen andere macht zou in het Oostzecgebied kunnen binnendringen of daar oorlog voeren. Toch moest ik Turkije besluit neutraal te blijven. Officiëele Turksche mededeeling. 23 Juni. fStefani) Het Turksche publiceert het volgende officieeie ANKARA, persbureau ommuniqué- Ten aanzien van den toestand, ontstaan door den oorlog tusschen Duitschland en de Sóvjet- Unie, heeft de regeering der republiek besloten de neutraliteit van Turkije af te kondigen- zwijgen. de machthebbers in het Kremlin gingen even onmiddellijk verder Terwijl Duitschland in het voor jaar van 1940 zijn strijdkrachten in den zin van het zoogenaamde verdrag van vriendschap ver van de Oostelijke grenzen terugtrok, ja zelfs dit gebied voor een groot deel geheel van Duitsche troepen ontblootte, begon reeds in dezen tijd de opmarsch van de Rus sische strijdkrachten in een mate welke slechts kon worden opgevat als een bewuste bedreiging tegen Duitschland. Volgens een destijds door Molotof per soonlijk afgelegde verklaring bevonden zich reeds in het voorjaar van 1940 22 Russische divisies alleen reeds in de Baltische landen. Aangezien de Russische regee ring zelf steeds beweerde dat zij door de bevolking van deze landen zelf was geroepen, kon het doel van hun aanwezigheid daar slechts een demonstratie tegen Duitschland zijn. Terwijl nu onze soldaten van 10 Mei 1940 af de Fransch-Britsche macht in het Westen had den gebroken, werd de Russische opmarsch evenwel in een steeds dreigender mate voortgezet (Men zie ook pag. 5). Uitreiking distributiebescheiden te Haarlem. DINSDAG DE LETTERS L. EN M. Voor de uitreiking van de diverse distributie-beschei den is het Dinsdag de beurt aan de letters L. en M. De opleiding van den medicus. Een prae-advies van Dr. W. B. Smit te Haarlem. Heden werd te Utrecht een Universiteitsdag ge houden, die in den morgen door derf Rector Magni ficus in de Domkerk geopend werd. Voor den ochtend vermeldde het programma een voordracht van Prof. Dr. W. Vogelsang over „Jan van Scorel en de Kunst te Utrecht". Ter illustratie werden de Hoorders uitgenoodigd een tentoonstel ling van werk van oude Utrechtsche meestere te be zichtigen. Na den koffiemaaltijd werd er faculteitsgewijze vergaderd. Voor elke faculteit waren twee personen die vroeger aan de Utrechtsche Universiteit gestu deerd hebben, uitgenoodigd een antwoord te geven op de vraag: „Wat kan de Universiteit voor u doen en wat gij voor de Universiteit?" Door de faculteit der Geneeskunde waren uitge noodigd als inleiders op te treden: Dr. H. D. E. Mil- ders te Rotterdam en Dr. W. B. Smit, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst te Haarlem. Dr. Mildere behandelde in het bijzonder den kant van den huisarts. Zijn stellingen waren: De indeeling der medische studie aan de Univer siteit blijve in groote trekken onveranderd. Met de wenschen. genoemd in het praeadvies van de Sociaal Hygiënische Commissie, uitgebracht in 1937, worde ernstig rekening gehouden. De Universiteit moet een wetenschappelijk cen trum blijven, in de allereerste plaats ingericht voor de wetenschappelijke vorming van den arts. Daar naast moeten verschillende maatregelen genomen worden voor de praktische en sociale vorming van den huisarts, dit in verband met den grooten over gang tusschen studie en praktijk, die heden bestaat (Contact docent-studen.t verantwoordelijk werk co-assistenten, ervaring van docenten en assisten ten met de algemeene praktijk, inschakeling van huisartsen in medisch onderwijs). Een verplicht praktisch jaar. doorgebracht in een klein ziekenhuis, sociale instellingen of algemeene praktijk volge op het artsexamen. De stellingen van Dr. Smit (die in het bijzonder aandacht wijdde aan de positie van de sociale ge neeskunde) had de volgende stellingen: 1. De kennis van de belangstelling voor sociale geneeskunde van pas afgestudeerde artsen is te ge ring. Het is gewenscht dit onderdeel als verplicht vak met een examen of tentamen voor te schrijven. 2. De afgestudeerde arts behoort, voordat hij zich vestigt of gaat specialïseeren, een practischen leer tijd door te maken. 3. De opleiding zelf behoort, desnoods met opof fering van bepaalde theoretische finesses, die voor een huisarts van minder beteekenis zijn. meer Duitsch uJkermachtsbericht van Zondag Talrijke Sovjetvliegtuigen neergeschoten Southampton gebombardeerd BERLIJN, 22 Juni (D.N.B.) Het opperbe- vel van de weermacht maakt bekend: „Aan de Sovjet-Russische grens is het van daag sinds de ochtenduren tot gevechtshande lingen gekomen. Een poging van den vijand om naar Oost-Pruisen te vliegen' werd met zware verliezen afgeslagen. Duitsche jagers schoten talrijke roode gevechtsvliegtuigen neer. In den strijd tegen de Britsche eilanden hebben in den afgeloopen nacht sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen de haveninstallaties van Southampton gebombardeerd. Uitgestrekte branden ontstonden in dockinstallaties, pakhuizen en be drijven voor de voedselvoorziening. Andere lucht aanvallen waren gericht op vliegvelden in Noord- Schotland en in de Midlands. Ten noorden van Sunderland werd een groote vrachtboot zwaar be schadigd. Bij een aanval op de Engelsche kust kregen twee Duitsche snelbooten contact met drie Britsche snelbooten, die na verscheiden treffers afzwenk ten. Gistermiddag vloog een gering aantal Britsche gevechtsvliegtuigen onder sterke escorte van jagers naar de Fransche Kanaalkust. In hevige luchtge vechten schoten Duitsche jagers 26 Britsche vlieg tuigen neer. Luchtdoel- en marineartillerie haal den nog twee toestellen omlaag. Luitenant kolonel Galland behaalde in deze gevechten drie luchtoverwinningen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten brisant- en brandbommen op enkele plaatsen in West-Duitschland laten vallen zonder noemenswaardige schade aan te richten". Omtrent den opmarsch van het Duitsche leger in het Oosten vernam het D.N.B. gistermiddag nader: Uit de oproeping van den Führer valt af te leiden dat Duitschland voor den thans te ver wachten gigantischen strijd tegen de geschoolde goeduitgeruste Russische strijdkrachten een zoo geweldige macht in het veld brengt als nimmer te voren. Behalve de beproefde divisies van het land leger zijn natuurlijk in de Oostzee strijdkrachten van de marine in actie gekomen. Ook de voorbe reidende groote aanvallen van het luchtwapen die kenmerkend zijn voor alle groote operaties, heb ben sinds de ochtenduren langs het geheele front in het Oosten een aanvang genomen. De formaties van het Duitsche luchtwapen zijn in voortdurende aanvallen opgetreden tegen vlieg velden. troepenconcentraties, versterkingsinstal- laties en kwartieren van de Russische strijd krachten en hebben blijkbaar reeds aanzienlijke winst geboekt door de verwoestingen op den grond en door omvangrijke vernietiging van vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten. De Duitsche formaties staan ditmaal evenwel niet alleen in het Oosten. Schouder aan schouder strijden in het Hooge Noorden met hen de Finsche strijdkrachten en aan de Roemeensch-Russische grens de Roemeensche troepen die in het afge loopen jaar door de Duitsche weermacht zijn ge schoold. De kern van dit veruitgestrekte front vormt de Duitsche weermacht, die in den strijd is beproefd. Installaties van Sebastopol en vliegvelden gebombardeerd. BERLIJN. 22 Juni (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben, naar aan het D. N. B. wordt gemeld, in den loop van vandaag de voor den oorlog belangrijke installaties van Sebastopol gebombardeerd. Het Duitsche luchtwapen heeft reeds In de eerste uren van Zondag, naar het D.N.B. ver neemt, met krachtige slagen de aanvalsvoor- bereidingen van de bolsjewistische weermacht getroffen. In talrijke dappere aanvalsvluchten, die werden uitgevoerd door gevechts- en torpedovliegtuigen en duikbommenwerpers, konden de inrichtingen van talrijke vliegvel den van den vijand vernietigd worden. Tal rijke vliegtuigen, hangars, barakken en ten ten raakten in brand of werden door beschie ting met de boordwapens vernietigd. Verder bestreed het Duitsche luchtwapen op verschillende plaatsen gemotoriseerde colonnes, concentraties van pantserwagens, munitie-opslag- plaatsen, alsmede spoorlijnen van den vijand met duurzaam succes. Ook kazerne-installaties, bat terijstellingen en zware verdedigingsinstallaties werden door bommen van alle kalibers getrof fen en grootendeels vernield. Verliezen bij bet Russische luchtwapen De verliescijfers van het Roode luchtwapen zijn tijdens den eersten dag van den veldtocht tegen de Sovjet-Unie van uur tot uur gestegen. Op het oogenblik zijn nog geen totale cijfers te melden. Hoe zwaar echter de slagen zijn, die de Sovjets door het Duitsche luchtwapen worden toege bracht, blijkt uit de vernietigende nederlagen die Roode gevechtsvliegtuigen bij ewte aanvallen op Duitsch souverein gebied hebben geleden. In de vroege morgeuren van Zondag vlogen negen Sovjet-Russische Martin-bommenwerpers naar Oost-Pruisen. Hiervan werden er niet min der dan zeven door Duitsche jagers neergeschoten Bij een andere aanvalspoging op militaire instal laties in het gouvernement, dicht achter het front, waren 35 Sovjet-Russische gevechtsvliegtuigen in actie. Tot op twee na werden al deze vliegtuigen door Duitsche jagers vernietigd. Italië in oorlog met de Sovjet Unie. Mededeeling aan den Russischen Ambassadeur te Rome. ROME, 22 Juni (Stefan!)De Italiaansehe regeering heeft den Sovjet-Ambassadeur medegedeeld dat zij zich van 5.30 uur af In staal van oorlog met de Sovjet-Unie be schouwt. Het D.N.B. deelt mede: De Italiaansehe ambas sadeur Dino Alfieri, heeft Zondagmorgen den mi nister van buitenlandsche zaken bezocht en hem in opdracht zijner regeering meegedeeld dat Italië zich bij den afweer van de bedreiging voor Europa, ontstaan door den opmarsch van het Roode Leger in het Oosten, algeheel solidair met Duitschland verklaart en zich van Zondagochtend half zes af beschouwde als» in oorlogstoestand met de Sovjet- Unie. Dit besluit van de Italiaansehe regeering is gis terochtend door den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano ter kennis ge bracht van den Russischen ambassadeur te Rome. De warmte joeg de menschen gisteren letterlijk het water in en niet alleen aan het strand maar ook in de natuurbaden was het een drukte van belang. Zoo had ook het Natuurbad Velserend niet over gebrek aan bezoekers te klagen. (Foto Stevens) practisch werk te omvatten (E.H.B.O., verpleeg kunde, petite chirurgie, buitengewone verlossingen enz). In zijn toelichting deelde Dr. Smit mede, dat de tekortkomingen die hij op zijn terrein ontmoet hoofdzakelijk culmineeren in het tekort aan inzicht in, kennis van en belangstelling voor de sociale zij de van het beroep. Het is gewenscht, zoo niet noodzakelijk, dat die genen, die hun werkkring trachten te vinden op so ciaal-geneeskundig gebied, gerecruteerd worden uit de huisartsen. Behalve een goede wetenschappelijke opleiding voor arts, eensdeels gericht op de praktijk, zal de opleiding tevens moeten voldoen aan de eischen, die tegenwoordig in groote mate worden gesteld op maatschappelijk gebied de sociale geneeskunde dus. Men zal niet kunnen ontkennen dat het vermogen om in individueele gevallen in maatschappelijke aangelegenheden van den patient, voor zoover zij verband houden met zijn lichamelijken of geestelij ken toestand, leiding te geven, van belang is en van beteekenis ook voor de medische behandeling en dat het de vertrouwenspositie van den arts tegenover den patient helpt opbouwen en versterken. Ook de kennis van de organisatie van de gezond heidszorg in het algemeen is noodzakelijk. De student leert zoo goed als niets van zijn toekomstige maatschappelijke functies, weet niets van sociale wetgeving af. Men moet dat nu in de praktijk zien aan te leeren, veelal op moeizame wijze. Wanneer men geen voldoende inzicht heeft in deze materie, loopt men de kans of verkeerd of in het geheel niet te adviseeren in zaken waarvan de geneesheer verondersteld wordt op de hoogte te zijn. Door het verplicht stellen van het volgen van de colleges in de sociale geneeskunde, zal zeer zeker de belangstelling in dit onderdeel worden aange wakkerd, maar hierbij moet men het niet laten. De theoretische lessen moeten worden aangevuld door practische ervaring, in dien zin dat men met eigen oogen aanschouwt wat op sociaal-geneeskundig ter rein in Nederland door samenwerking van Over heid en particulier initiatief tot stand is gebracht. „Behalve dus, dat de afgestudeerde arts de prac- tijk dient in te gaan, uitgerust met een behoorlijke kennis betreffende de zaken waarmee hij dagelijks in aanraking komt, is het uit sociaal-geneeskundig oogpunt noodig, dat hij beschikt over een behoor lijke practische medische kennis. Het is mij n.l. opgevallen dat het onder de jonge re medici meermalen voorkomt, dat zij door gebrek aan klinisch inzicht en practische ervaring, te vlug specialistische hulp of opneming voor observatie of behandeling in een ziekeninrichting aanvragen en dus de behandeling aan anderen overdragen. Hoewel dit op zichzelf nimmer een nadeel voor den betrokken patiënt is, vraag ik mij af of de medicus zich bij zijn handelingen voldoende reali seert, dat elke opneming in een ziekenhuis geld kost en dat dit geld door de gemeenschap moet worden opgebracht. Men zal mij direct kunnen te genwerpen, dat de controleerende organen dit euvel kunnen tegengaan. In theorie is dit juist, maar in de practijk kan het aanleiding geven tot noodelooze onaangenaamheden, zoowel voor den patiënt als voor den arts. Geneeskundige practijk uitoefenen beteekent nu eenmaal groote verantwoordelijkheid dragen, in dien zin. dat men niet elke moeilijkheid tracht af te wentelen op anderen. Natuurlijk bedoel ik hiermede niet die ge vallen. welke uit sociale overwegingen in een zie kenhuis moeten worden opgenomen. Diegenen onder u, die hun werk ten plattelande verrichten, zullen begrijpen wat ik met deze opmerking bedoel, want hoe beter men practisch is geschoold, hoe meer men zelf zal willen en kunnen behandelen, met dit gevolg, dat hot zelfvertrouwen maar ook de zelf- voldoening des te grooter zal zijn". Rijwieldief te Haarlem aangehouden. Had zestien fietsen gestolen. De Haarlemsche politie heeft Zaterdag een 2i-jarigen chauffeur aangehouden, die verdacht werd van rijwieldiefstal. Bij een uitgebreid onder zoek kwam aan het licht, dat hij te Haarlem niet minder dan zestien rijwielen had gestolen. De mgn die bekende, zal aan de justitie worden over geleverd. 's GRAVENHAGE, 23 Juni. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen zijn aangewezen voor 't koopen der daarbij vermelde rantsoenen. Bon „20 vleesch": 24 Juni t m. 1 Juli. Per twee bonnen 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleeschwaren. Bon „20 worst, vleeschwaren": 24 Juni t.m. 1 Juli, per twee bonnen een rantsoen vleeschwaren.. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever artikelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst of 100 gram verduurzaamde kip, eend. gans of kalkoen, been inbegrepen. HEDEN: 10 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1