Hit de Omsttekea WANDGEDIERTE N.V. De Kennemer Bankvereeniging ALLE BANKZAKEN LIPS' SAFE-INRICHTING ,Een bevrijding". Distributie-vrije BRANDSTOFFEN „DeSpaarnestad" n. v. Uit de Pers. XXND A G 23 JU N I 1941" HAAR GEM'S DAGBEAD U HEEMSTEDE VERKOOP VAN GROND.. B. en W. stellen den Raad voor, aan H. Teke- lenburg te Voorburg te verkoopen een perceel bouwterrein aan de Zomerlaan, groot 662 M2. voor den prijs van f 5500. ONDERWIJSBENOODIGDHEDEN. B. en W. stellen den Raad vóór, het bestuur der Vereeniging „Bijzondere Protestantsche School te Heemstede „in de gelegenheid te stellen, een aantal leermiddelen ten behoeve van het onderwijs aan de Bosch- en Hovenschool aan te schaf fen. SCHADEVERGOEDING. Door de vaststelling van bijzondere rooilijnen van de woningen aan de Zuidzijde van de Molen- werfslaan en den Cruquiusweg duchten de hypo theekhouders van deze woningen schade van hun belangen. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor, te doen vaststellen van welken om vang deze schade is.- ROOILIJNEN. Daar geen bezwaren zijn ingebrachttegen de voorgenomen vaststelling van rooilijnen der wo ningen aan de Zuidzijde van de Molenwerfslaan en de Cruquiusweg stellen B. en W. voor tot definitieve vaststelling over te gaan. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den raad dei- gemeente Heemstede gehouden op Donderdag, 26 Juni a.s. des namiddags om 3 uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 12 Juni 191. 2. Beëediging Gemeente-ontvanger. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Verkoop grond van terrein „Valkenburg". 5. Beschikking op aanvragen om gelden voor aanschaffing van nieuwe leermiddelen ten behoeve van de Bosch en Hovenschool L.O. en U.L.O. 6 Vaststelling bijzondere voor- en achtergevel rooilijnen en verordening art. 43 Woningwet voor zuidzijde Molenwerfslaan, Cruquiusweg en aan grenzende straten. 7. Toepassing „Schadevergoedingsverordening rooilijnen" 8. Comptabiliteitsbesluiten. HILLECOM VISCHWEDSTRIJD. Zondag hield ..De Vroegte Wint", onderaf- deeling der V. V. HUlinen een vischwedstrijd tegen de Voetbalvereeniging „Nieuw V.ennep", in de Hoofdvaart. Er werden in totaal 1110 stuks ge vangen. waarvan 792 door De Vroegte Wint en 318 stuks dor Nieuw Vennep. Voor de Hillegomsche club waren de uitslagen: 1. H. Rovers 115, 2. H. Willemse 95. 3. J. M. Warmerdam 83, 4. C A. Keijzer 75. 5. P. Seegers 63. 6. P. Winkelaar 62, 7. G. van Engelen 55, 8. P. Bakker 37, Th. Keijzer 36 en 10. K. v. d. Meer 33 stuks. HAARLEMMERMEER GEREFORMEERDE KERK. Cand. R. Koolstra, hulpprediker voor de Evan gelisatie vanwege de Geref. kerken in de Haarlem mermeer heeft zijn benoeming tot hulpprediker bij de Geref. kerk van Schermerhorn aangenomen. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tarbot f 3.50—f 3 per kg. Tong f 3.50—f 2.50 per kg. Kabeljauw f 15f 8 per stuk. Groote griet f 94f 88. Middelgriet f 88—f 72, Kleine griet f 70—f 60, Zetschol f 84—f 60, Kleine schol f 70—f 33, Pufschol eerste soort f 29—f 17.50, Tweede soort f 15—f 4.60, Groote bot f 36. Kleine bot f 21, Muilen f 36, Pieterman f 70 f 62.50. Poontjes f 21—f 18, Groote roode poon f 120, Middel poon f 94, Kleine poon f 72f 36. Groote ma kreel f 85, kleine makreel f 50. horsmakreel f 21.50 f 14, Groote wijting f 27—f 17, Kleine wijting f 13 50— f 13, Groote schar f 33—f 20, kleine schar f 15f 11, Pufschar f 9.50f 3.40, alles per 50 kg. Trawlers: IJM. 417 Derika 7, 190 m. f 2364, IJM. 418 Derika 5. 400 m. f 6314, IJM. 189 Mary, 250 m. f 6314, IJM. 189 Mary, 250 m„ f 3935; IJM. 22 Ita, 125 m. f 2118, IJM. 107, Johanna 300 f 5170, IJM. 111 Olympia, 325 m. f 5880. Kotters: H.D. 112f 590, H.D. 18 f 712, H.D. 108 f 908, IJM. 221 f 5379. Loggers: IJM. 268 f 1791, VL 132 f 1087, SCH 250 f2560, SCH 314 f 1713, KW 104 f 1023, KW 59 f 1320, KW 135 f 440, KW 33 f 1060, KW 91 f 1240, KW 144 f 1660, K.W. 52 f 670, KW 173 f 1060, KW 107 f 1273, KW 54 f 1060. Vlooien, Mieren, Ratten, Muizen enz. verdelgen wij radicaal. ZUIVERINGSONDERNEMING RADICAAL. GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 (Adv. Ingez. Med.) HOUTPLEIN 8 TEL. 13829 (3 LIJNEN) BEVERWIJK R.-K. Bond van P. T. T.-personeel 25 jaar. Zondag heeft de Kring Beverwijk van den R.K. Bond van P.T.T.-personeel het 25-jarig bestaan gevierd. Ter gelegenheid van dit jubileum werd 's morgens in de R.K. Kerk te Velsen-Noord een H. Mis opgedragen. 's Middags is in het K.S.A.-gebouw een feest- vergadering gehouden, waarbij de voorzitter in zijn openingswoord een overzicht gaf van den gang van zaken van de afdeeling in de afgeloopen 25 jaren. De bondsvoorzitter, de heer M. van der Broek, bood namens het hoofdbestuur zijn hartelijke geluk- wenschen aan. Spr. zei dat de kring Beverwijk tot één van de trouwste en beste afdeelingen behoort van den Bond. De jubileerende P.T.T.-mannen bleven hierna nog geruimen tijd gezellig bijeen. SANTPOORT PERSONALIA. De heer J. H. Joolen te Santpoort is geslaagd voor het Middenstandsdiploma „Algemeene Han delskennis", hij is opgeleid door het Inst. voor Han delswetenschappen te Leiden. ZANDVOORT GESLAAGD. Voor de meisjes H.B S te Haarlem slaagde Cato Merten, leerlinge van de O.L. School D, alhier. SCHOOLMELK. In verband met enkele zwarigheden die weer gere zen zijn in verband met de verstrekking van school- melk, vergadert het schoolmelkcomité op Dinsdag avond^} Juni ten raadhuize. "s Is te hopen, dat ook dezen keer de moeilijkheden weer overwonnen kunnen worden. Het zijn niet allen koks, die lange messen dragen. Het slijpen der messen voor de maai- machlncs vcrcischt een zeer groote accuratesse en is op het oogenblik een belangrijk onderdeel van het landbouwwerk. tFoto Pax Holland) Beschouwing over de Russische ontknoopipg. 's-GRAVENHAGE, 22 Juni. Van goed inge lichte 'zijde ontvangen wij de volgende beschou wing: e ontknooping inzake Rusland is een bevrij ding. Reeds lang wisten de ingewijden dat de Sovjet- Republiek een dubbelspel speelde. waarvan het karakter aan de oude bolsjewistische practijken her innerde. Dat dubbelspel had een wel zeer immoreelen grondslag. Eenerzijds had men door het non-agres siepact met D.ultschland zich gedekt tegen eiken strijd met het machtige en gevreesde Duitsche leger, anderzijds verheugde men zich van harte in het feest dat de oorlogvoerende mogendheden hun bloed en materiaal offerden en berekende met een zeker soort Aziatisch cynisme, op welke wijze Rus land daarvan het meeste profijt trekken kon. Vriendschap was dit natuurlijk niet. Non-agressie was het evenmin. Het. was alleen de houding van den lafaard die zelf zorgt buiten gevaar te blijven, zoolang de strij denden frisch zijn, doch op hét moment loert dat ze amechtig" rraar adem hijgend, voldoende krachten hebben ingeboet om als de jakhals de prooi te be springen en eigen lusten te stillen. In het kader dezer politiek paste het dat de bols jewistische machthebbers op alle mogelijke punten de Duitsche overwinningen in het geheim tegen werkten. Zij waren niet neutraal, doch hadden be lang bij verlenging van den oorlog en verzwak king der strijders. Men vindt in de officieele documenten met name de proclamatie van den Führer, de nota van Rijks minister Von Ribbentrop opgesomd, hoe zij te Bel grado kuipten, hoe zij in Roemenië een chaos trachtten te stichten, hoe zij in Bulgarije de re geering ten val zochten te brengen, hoe zij de Bal- tische staten overweldigden en Finland opnieuw bedreigden. Dat alles is geen non-agressie, doch het tegengestelde er van. Berlijn wist dit, doch zweeg. Eenerzijds omdat 't het tijdstip, waarop definitieve opheldering noodig zou worden, zelf wilde kiezen, anderzijds omdat het zoo lang mogelijk de hoop wilde behouden, dat betere gevoelens te Moskou de overhand zouden krijgen en men op werkelijkmoreel te verantwoorden wijze de consequenties uit het sluiten van het non-agres siepact zou trekken. Te Moskou overwonnen de betere gevoelens niet. Integendeel, de brutale eischen van Molotof, na melijk dat Duitschland en Italië hun garantie aan Roemenië verloochenen zouden, zoodra Sovjet-Rus- land Roemenië aanviel, dat Finland geheel aan Rusland zou worden prijsgegeven, idem Bulgarije, de Dardanellen en de Bosporus, laten zien, hoe ver de afpersingstactieken van de Sovjet-machthebbers gaan, hoe ze van de Europeesche situatie partij willen trekken en welke bedoelingen eigenlijk te Moskou bestaan. Het is Duitschland en Italië te bar geworden. Tegen over de Russische lust om in troebel water te visschen en het Russisch bolsjewisme verder in Europa door te drijven, hebben zij, gelijk generaal Franco in Spanje weleer, ten slotte het „hiertoe en niet verder" moe ten spreken. En thans beslist het zwaard. Wij noemden het een bevrijding. Met de mannen, die eenmaal onder Lemn en Lit- winof de bolsjewistische atheïstische wereldrevolutie begonnen en nog ntet lang geleden in Spanje toonden, waartoe dit Aziatisch barbarisme in staat is, is geen wezenlijk verdrag mogelijk, tenzij zij zich van hun wereldrevolutie-ideeën bekeeren en de Euro peesche beschaving aanvaarden. Men kan de hoop voeden dat. dit gebeuren zou. Maar die hoop is be schaamd. En alnaarmate dit. gevoeld werd ging de band met Rusland drukken, zij werd een ban. Thans is zuiverheid bereikt. De Aziaat kon zich niet verloochenen. Ook Europa verloochent zich niet Thans staat de Europeesche beschaving tegenover het Azia tisch barbarisme en is het in naam van de gansche blanke cultuur noodig dat het bolsjewisme uit ons werelddeel verdreven wordt en de Russische volksge meenschap en met haar gansch Europa van dezen geesel bevrijd wordt. De strijd zal offers kosten. Oorlog kost bloed en tranen, geld en goed. Doch het doel is de offers waard. Ook voor het natfo'naal-soclallsme als wereld- en levensbeschouwing is het beter dat de band met Rus land niet tot een blijvende unie gevoerd heeft, aange nomen dat het bolsjewisme bleef. Deze twee levens beschouwingen zijn immers diametraal verschillend. Een werkelijke Unie is onmogelijk. Een van beide of beide moeten dan ontaarden. De loop der dingen bevrijdt het nationaal-socialisme van deze angstwekkende verantwoordelijkheid. Het kan weer, zonder door politieke noodzakelijkheden belemmerd te worden, voluit beginsel tegenover be ginsel stellen en eigen wezen als exponent der Euro peesche cultuur ongehinderd uitleven. Dit is uit Europeesch gezichtpunt hartelijk toe te juichen. Men wordt er vrijer, sterker door. De ban is weggenomen. Laten thans Mr. Churchill en Mr. Roosevelt den lof van het bolsjewisme zingen. Toen Duitschland het non-agressiepact met Rusland sloot, rilde het Chris telijk Engeland hoorbaar. Hoe kon het land van Luther met het Roode Leger samengaan? Maar wat van Duitschland verschrikkelijk gevonden werd, had En geland zelve wat graag gedaan en zal het thans met innige blijdschap doen. Niettegenstaande alle Christelijke rillingen zijn de Joodsch-kapitalistische kringen te Londen en New- York en de Joodsch-bolsjewistische kringen te Moskou elkander als kinderen van één revolutie verwant de interventie in Spanje bewees het en Rusland bbhoeft nu niet langer meer te knoeien. Het masker werd afgerukt. In ons vaderland en in het bijzonder onder 'ons Christelijk volksdeel, waar het atheïstisch bolsjewis me als het eigenlijk anti-christelijk gevaar steeds werd onderkend en het lijden van Finland diep werd mede- gevoeld, zal thans de positiekeuze veel gemakkelijker geworden zijn en zal er oorzaak gevonden worden voor velen om nu van harte in te stemmen met het slotwoord van den Führer- „Moge God ons allen ook ons eigen vaderland in dezen strijd bijstaan". Europa zelf staat op het spel en de gansche Euro peesche beschaving. (A.N.P.) Tijdelijk kunnen wij aanbieden prima kwaliteit Veenkluiten. Als aanvullings-brandstof voor CENTRALE VERWARMING zijn deze „veenkluiten" verre te verkiezen boven brandhout. De prijs is per 100 KG3.75 1000 K.G35.— 10.000 K.Gƒ325.— Voor grootere partijen speciale condities. HANDELAREN REDUCTIE bij levering af onze schuiten of veenderij. Levering uitsluitend a contant. BRANDSTOFFENHANDEL FRIESCHE VARKENMARKT 6—10, TELEF. 14164 en 13904. (Adv. Ingez. Med.) Geknoei bij melkinrichting ontdekt. Eigenaar maakte frauduleus boter. 'srGRAVENHAGE, 21 Juni. Bij de afdeeling technische controle van den Centralen Crisis-Con troledienst waren klachten ingekomen volgens welke de eigenaar eener melkinrichting te Apel doorn de melk die bij hem werd ingeleverd niet naar 't vetgehalte uitbetaalde. Deze klachten waren natuurlijk aanleiding tot hetinstellen van een onderzoek bij dit bedrijf door controleurs. De eigenaar der melkinrichting bleek bij de mon sters van de hem geleverde melk ondermelk te doen en op grond van deze vervalschte monsters zijn leveranciers te betalen. Op deze manier werd een belangrijke hoeveelheid melkvet dat hem was geleverd niet aan de melkveehouders uitbetaald. Deze hoeveelheid bedroeg ruim honderd KG over de periode van 27 April tot 31 Mei. Dit melkvet werd ook buiten de administratie ge houden. De boter die ervan werd bereid werd buiten de administratie om zonder merk en zonder bon voor vier gulden per kilogram verkocht. De man die dit op zijn geweten heeft moet zich reeds sedert December 1940 met deze prac tijken hebben bezig gehouden. Ook in dit geval bleek de waarheid van het dich terwoord: „Dit juist is van de booze daad de vloek, dat nog meer slechtheid zij verwekken moet". Want tengevolge van de gebezigde practijken ont stonden grootere hoeveelheden melkvet en ge produceerde boter dan konden worden verantwoord. En dit noodzaakte den man weer tot geknoei in de administratie. Bij een huiszoeking werd onder een divan nog een hoeveelheid ongemerkte boter gevonden die gereed lag om te worden afgeleverd. Den dader werd op het politiebureau te Apeldoorn een verhoor afgenomen. Hij zal zoowel strafrechtelijk als tuchtrech telijk worden vervolgd en is reeds in verband met wat thans is gebleken bij de Nederlandsche Zuivelcentrale als georganiseerde geschorst. Ook tegen de afnemers van de buiten de distri butie om geleverde boter is proces-verbaal opge maakt. (ANP) MARNIX VAN ST. ALDEGONDE. Bij de Zuid-Hollandsche Uitgevers Maatschappij in den Haag is een boekje verschenen waarin de rede voering is opgenomen die Marnix van St. Aldegonde 1578 voor den Rijksdag te Worms gehouden heeft. De heer S. Hinderdael schreef daarvoor een voor woord. Daarin stelt hij vast dat Marnix van St. Alde gonde. na de komst van Alva in de Nederlanden in 1567, uitweek naar Duitschland, waar hij in dienst trad van Prins Willem van Oranje. Na zijn terugkeer richt ten zich zijn politieke bemoeiingen geheel op den strijd tegen de gewelddadige overheersching der Spanjaar den; als burgemeester van Antwerpen verdedigde hij deze stad taai tegen de Spaansche belegeraars. „Denkt er toch aan" zoo riep Marnix van St. Aldegonde den Duitschen Vorsten op den Rijksdag te Worms toe ..van hoe groot belang het is voor geheel Duitschland, dat deze provincies niet van het hart van het heilige Duitsche Rijk wordén losgescheurd." Marnix van St. Aldegonde heeft zoo schrijft Hin derdael verder zijn rede te Worms gehouden in op dracht van den destijds regeerenden Stadhouder in de Nederlanden, Aartshertog Matthias van Oostenrijk, die in 1612 Keizer van Duitschland Werd. „Marnix' rede op den Rijksdag was een vlammend beroep op het Rijk. Het moet de Duitschers wel met zeer bijzonderen weemoed vervullen dat dit beroep onverhoord verklonk en dat diezelfde Marnix, die zoo dringend om hulp van het Rijk geroepen had, zich ten langen leste tot Frankrijk moest wenden om bescher ming tegen de Spaansche inquisitie." Hinderdael merkt op, dat de lezer van de rede van Marnix van St. Aldegonde daarin vele verrassende punten van overeenkomst met den tegenwoordigen tijd of met het jongste verleden zal vinden, vooral wanneer hij er daarbij rekening mede houdt, dat in vele plaat sen die toentertijd door Spanje werden ingenomen later Engeland getreden is. Aan het slot van zijn betoog schrijft Hinderdael: „Evenals in het jaar 1578 staan ook heden de Neder landen voor het uur eener historische beslissing. Heden is het Rijk echter zoo sterk als het nog nooit in zijne geschiedenis was. Als leidende macht in Europa zal het dit werelddeel een nieuwe politieke en economische ordening bren gen. Heden is het zaak voor de Nederlanden een werk zaam aandeel te nemen in deze ontwikkeling en, zoo als dc Rijkscommissaris het onlangs uitdrukte, de toe gestoken vriendenhand aan te nemen. Indien <lat bereikt wordt zullen de woorden van Marnix van St. Aldegonde misschien toch niet tever geefs gesproken zyn." (Onderstaande is reeds In een deel van onze vorige oplaag opgenomen Openluchtvergadering van de N. S. B. in Den Haag. Rede van ir. Mussert. 's-GRAVENHAGE. 20 Juni. Het A.N.P. meldt: De nationaal-socialistische beweging heeft heden avond op het terrein van „Houtrust" te 's-Gra- venhage een groote openluchtsamenkomst gehou den, waaraan tienduizenden leden en geestverwan ten hebben deelgenomen. Ir. A. A. Mussert heeft een rede gehouden, waar in hij o.m. zeide: Engeland heeft nu de zeeën voor den graantoevoer uit Amerika en den wolimport uit Australië, zoomede den invoer van producten voor de vetvoorzïening uit Argentinië, willen af snijden, doch het gaat nu zoo. dat Amerika en Australië bezig zijn hun beste klanten kwijt te raken en dat zij die niet zullen terug krijgen. Wij herdenken met weemoed de dooden, die in den oorlog van vier en een halven dag in ons land zijn gevallen, en wij eerbiedigen de nagedachtenis niet alleen van onze Nederlandsche dooden. maar ook die uit het Duitsche broedervolk. Wij zijn God dankbaar, dat er zoo weinig slachtoffers zijn ge vallen. Wij moeten alles doen om onze Volksgezondheid in stand te houden, om onze vrouwen en kinderen te voeden, en om te zorgen, dat het opkomende ge slacht sterk zal worden. Onze volkskracht moet ongeschonden blijven en wanneer wij dan ook Indië mogen behouden, dan zal ons volk niet slechts er weer boven op komen, doch sterker worden dan het ooit tevoren geweest De belangrijkste vraag is deze: krijgen wij de kans tot opbouw of krijgen wij die niet? De nationaal-socialistische machten, onder aan- oering van Adolf Hitler, die het kapitalisme heb ben verdreven uit Polen, uit Noorwegen, Denemar ken. Nederland. België. Frankrijk, Joego-Slavic, en Griekenland, zetten tezamen met het fascistische Italië haar werk voort. Ieder volk dat nog niet nationaal-socialistisch of fascistisch is heeft nu de keus dit te worden of als volk te worden uitge schakeld. Wij nationaal-socialisten hebben onze keus al vele jaren geleden gedaan en wij zullen er voor vechten, dat ons volk de plaats verkrijgt die het in het nieuwe Europa toekomt. Wij kunnen vriend en bondgenoot van Duitschland worden en wij zullen dat worden. Wel zijn er nog veel menschen. die zeggen, dat alles weer in orde zou komen, als Engeland maar won. Nu echter de feiten bewijzen, dat Engeland niet meer in staat is te winnen, zeggen zij: Ame rika zal dc zaak van Engeland nog wel in orde maken. Maar er ligt een oceaan tusschen Amerika en Europa en die is zoo diep en zoo breed, dat er nog heel wat schepen in kunnen verzinken voordat het mogelijk zal zïin daaroverheen een brug tus schen beide werelddeelen te bouwen. Tot zijn vreugde kan spreker zeggen: de N.S.B. marcheert en zij is in een jaar tijds driemaal zoo sterk geworden. Wanneer straks de vrede zal zijn hersteld en de werkelijke opbouw zal geschieden, dan moeten wij tot Hitier kunnen zeggen: hier staat het Nederlandsche volk, gij kunt ons gerust de zorg voor de toekomst van Nederland toever trouwen. Daarom dankt spreker de tienduizenden leden van de N.S.B.die dag en nacht hebben ge zwoegd voor die toekomst. Ingevolge den wensch van den leider werd nu gemeenschappelijk gezongen: „Alle man van Neer- lands stam, voelen zich der vaadren zonen". De inlevering van metalen. 's GRAVENHAGE, 21 Juni. De federatie ter behartiging van de belangen van den handel in gouden en zilveren werken verzoekt ons te willen mededeelen, dat de directie van het rijksbureau voor non ferro metalen haar heeft medegedeeld, dat doublé sieraden en verzilverde sieraden buiten de inleveringsplicht vallen. Ditzelfde geldt voor roestvrij staal (zilmeta e.d.) en verzilverde zinken voorwerpen. Bach's Hohe Messe. Men verzoekt ons mede te deelen over de uitvoe ring van de Hohe Messe door de C.O.V. te Haarlem. Het is.de C.O.V. gelukt, in samenwerking met de N.Z.H. bij uitzondering van de autoriteiten toe stemming te verkrijgen vóór en na afloop van. het concert op Vrijdag 27 Juni a.s. extra trams en bus- •n te laten rijden. Voor de zéér velen, die uit de omliggende plaatsen komen om dit muzikaal ge beuren mee te maken, beteekent dit een uitkomst! Voor de bezoekers uit de richting Amsterdam en IJmuiden was terugkeer per trein volgens de gel dende dienstregeling der Ned. Spoorwegen reeds verzekerd, doch voor de richting Zandvoort. Lei den en tüsschengelegcn plaatsen, alsmede Bloemen- daal en Overveen was geen vervoersgelegenheid meer mogelijk, daar het concert om kwart voor tienen geëindigd zal zijn. Ook deze moeilijkheid is thans, dank zij de medewerking van de autoriteiten opgelost, en wel door de volgende regeling: 1. Extra trams voor de richting Heemstede Leiden en tüsschengelegcn haltes zullen komen te staan tegenover het Stadhuis. Deze vertrekken 22.02 van het station Haarlem. 2. Extra trams naar Zandvoort vertrekken uit de Tempeliersstraat om 22.14. 3 Extra trams voor de richting Haarlem-Noord vertrekken van de gewone halte op de Groote Markt. 4. Uit Bloemendaal (eindpunt) zullen bussén rijden vóór den aanvang van het concert om 18.r~ 18.48 en 19.03 op elk tijdstip 2 bussen. Na het concert zullen vier bussen gereed staan bij de autobushalte aan de Gem. Viscfthal. 5. Uit Overveen (eindpunt Ramplaan) zullen om 18.55 twee bussen naar de Groote Markt rijden, voorts om 10.10 en 19.05 nog één bus. Na afloop van het concert zullen deze vier bussen weer voor vertrek gereed staan tegenoyer hotel Brinkmann op de Groote Markt. Ir. Mussert over den toestand. In een extra-nummer van „Volk en Vaderland" wijdt Ir. Mussert een beschouwing aan den nieu wen toestand onder het opschrift: Eindelijk. Europa zuivert het Oosten. Hij beziet daarin de strategische zijde, de Euro peesche zijde en de geestelijke zijde van het tref fen tusschen Duitschland en Rusland. Na een kort overzicht te hebben gegeven van den oorlog tot de Balkan-verwikkelingen, wijst Ir. Mussert er op, dat zoodra Joego Slavië in het ge ding kwam, het duidelijk was. dal zeer belangrijke berichten uit Rusland on Turkije te wachten waren. Het bereiken van Mesopotamië en de Arabische landen om de Engelschen vandaar te verdrijven, hetgeen noodig is voor de zuivering van de Middel- landsche Zee kon te land alleen door Turkije of door Rusland. Vandaar dat deze landen onze aan dacht gespannen hebben gehouden, 'totdat eenige dagen geleden het verdrag met Turkije werd ge sloten. Toen was het duidelijk dat het Russische vraagstuk zou worden opgelost, als logisch sluit stuk van den oorlog op het vasteland van Europa. Dit wat de strategische zijde betreft. Komende tot den Europeeschen kant van de zaak wijst Ir. Mussert er opv dat deze tijd gekenmerkt wordt door een groeiende solidariteit der volken op het vasteland van Europa. Frankrijk, tot voor een jaar nog Duitschlands vijand en thans in feite samen werkend met de Duitsche weermacht, is daar een sprekend bewijs van. Ware deze solidariteit er reeds vroeger geweest, dan was het nimmer tot de overweldiging van Finland gekomen. Anderhalf jaar zijn sindsdien voorbijgegaan en de vormen van het nieuwe Europa teekenen zich al duidelijk af. de solidariteit groeit met den dag en dus kan het niet anders of dit Europa moet in het Oosten beveiligd worden. Het communistische Rusland kan nimmer een veilige Oostgrens zijn van het nieuwe Europa en zeker niet zoolang het zeggenschap heeft in de Oostzee. In het nieuwe Europa zijn de Oostzee en de Noordzee Germaan- sche binnenzeeën en aan de Germanen vijandige machten kunnen daar niet geduld worden. Roemenië heeft tol moeten betalen aan Rusland; een bolsjewistische vloot in de Zwarte Zee is voor dit land een voortdurende bedreiging. Net gezamenlijk binnenrukken in Rusland van de legers van Duitschland. Finland en Roemenië is het tweede bewijs van de groeiende solidariteit in Europa. De strijd van de Franschen in Syrië tegen Engeland was het eerste symptoom daarvan: de gemeenschappelijke bestrijding van Sovjet-Rusland door de Europeesche nabuurstaten gaat in betee- kenis verre daar boven uit. Een nieuwe phase is ingetreden in de hervorming van Europa, n.l. de zuivering in het Oosten. In de derde plaats is de oorlog tegen Sovjet- Rusland van zoo groote beteekenis, omdat nu weg gevallen is de onduidelijkheid voor den buiten staander ten aanzien van de geestelijke fronten. Twee werelden botsen in dezen tijd: de nieuwe wereld, gegrondvest op de beginselen van het Nationaal-Socialisme, d.w.z. op de volksche waar den, die ieder volk wil doen leven naar eigen aard, zeden en gewoonten, in vrede en samenwerking naast elkaar en dc oude wereld, gegrond op de be ginselen van de Fransche revolutie, van het in dividualisme. de parlementaire democratie, en het kapitalisme met als consequentie het marxisme en uiteindelijk hef communisme „De botsing Rusland-Duitschland is in 1939 voor komen omdat ieder van hen er belang bij had elkander op dat tijdstip niet in de haren te vliegen. Domme en misleide menschen' dachten toen, dat Hitier zijn beginselen verloochende. In werkelijk- beid bracht hij een zwaar offer omdat hij zijn volk een strijd op twee fronten wilde besparen. Rusland stond en staat aan de overzijde hand in hand met de kapitalistische en Joodsche mach- ten in Engeland en Amerika. Met Engeland en Amerika maakt het deel uit van den ring. die Europa moet verstikken. De ring die van Groen land loopt over Amerika en Afrika naar Mesono- famië en vandaar over Rusland naar de Noordelijke IJszee. Europa, of juister gezegd het in het Oosten actieve deel van Europa, zal dien kapitalistischen- bolsjewistisehen ring doen springen. De fronten zijn nu weer duidelijk voor den dag' getreden voor ieders oog. Zelfs de meest eenvou dige van soest kan zich niet meer vergissen. Men heeft te kiezen: aan den eenen kant het kapita lisme, de plutocratie, het bolsjewisme: aan den anderen kant het nationaal-socialisme en het fas cisme. Aan deze keuze valt niet te ontkomen Ir. Mussert betoogt dan, dat thans het uur der vergelding voor Finland geslagen heeft, al zullen er nog altijd velen zijn, die betreuren, dat het Hitier en niet Churchill is geweest, die hiertoe geroepen werd. „Anderen zullen er zijn, de volwassenen met da kinderhersens. die in de veldtocht tegen Rusland, het begin van den ondergang van Duitschland zien. Zij herinneren zich de historie van Napoleon, zij zoeken in de atlas naar de Berezina. Tot dezulken moge ik de bescheiden opmerking richten, dat sinds Napoleons troepen naar Moskou liepen er iets veranderd is: er zijn n.l. automobielen en vliegtuigen gekomen en die gaan sneller dan een mensch of een paard loopen kan. Voorts moge ik hun de vraag stellen of zij er wel eens over nagedacht hebben wat er van Europa zou overblijven als het eerst werd uitge hongerd. daarna tot slagveld werd gemaakt en tenslotte werd overstroomd door bolsjewistische horden De vraag stellen is haar beantwoorden n.l. van Europa zou niets meer overblijven dan een puinhoop en de Europeesche cultuur zou onder gaan in den chaos." Ai Het Ger san i word „Sc hfct t der r Hede den tn de laarc Sol verpl Bevr uk less? ikkei Sol Daast ger i Mold de w Tot leger echt N. S. B. NEEMT GEEN LEDEN MEER AAN. N lubli neei irde ,To!i •end len iauv oopi ;en o vore )uit: P Dvei fch< tfie: zelf In een hoofdartikel in „Volk en Vaderland' deelt ir. A. A Mussert mede, dat met ingang van 19 Juli de N.S.B. wordt gesloten voor de toetreding Van nieuwe leden. Deze sluiting geldt tot nader order. j joo De gelegenheid wordt opengesteld, te wordgn van ingeschreven als „sympathiseereride". Voorwaarde cht hiertoe Is, dat men begrip heeft voor den nieuwen, tijd. Uit de rijen van de sympathiseerenden zullen te zijner tijd diegenen worden toegelaten als lid van. de*N.S.B„ die daarom vragen en daartoe geschikt worden geoordeeld. Ir. Mussert schrijft ter toelichting van zijn be sluit o.m.- „De enorme groei der beweging in ledental, in weer- afdeeling, in N. S. V. O.. in*fronten, het steeds toenemen de aantal te bezetten staatsambten, stelt steeds weer hoogere eischen aan alle takken van dienst der beweging. Het gevaar dreigt, dat de N. S. B. zou verwateren tot een enorm aantal losjes aan elkander verbonden, maar overi gens naast elkander staande goedwillende menschen, die de beginselvastheid zouden schaden. Dit moet In ieder geval voorkomen worden. Deze noodzaak 'van beginselvastheid en de wenschelijk- held om het goedwillende deel van ons volk aaneen te sluiten, moeten beide verwezenlijkt kunnen worden. Voor de beginselvastheid is het noodig, het ledental te beperken en tenslotte alleen hen tot lid toe te laten, die bereid en in staat zijn de nationaal-socialistische wereld beschouwing tot de hunne te maken en daarnaar te han delen. Hun hart moet beheerscht worden door Godsver trouwen. liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid. Zij moeten een strijdbare kern vormen, waar toe het straks een algemeen erkende eer zal zijn te be- hooren. Het huidige aantal leden ls mij voorshands daar voor al groot genoeg. Daarnaast zijn er ongetelde duizenden, wier oogen meer en meer opengaan voor den nieuwen tijd, die komende is. Zij begrijpen, dat hetgeen voorbij is niet weerkomt. ZIJ zijn ook geen egoïsten; ja. zij lijden evenzeer als wij onder de moeilijkheden van ons Volk. Maar om nu maar lid der Beweging te worden, dat gaat hun te ver. Zij ge voelen niet opgewassen te zijn tegen de eischen, die aan hen worden gesteld, of wel zij zijn van meening, dat zich in henzelf een groeiproces moet voltrekken, dat zijn tijd eischt. Zij hunkeren er eigenlijk naar om betrokken te worden in de wording van een nieuwe volkseenheid. Het zijn deze volksgenooten, die later van groote waarde zullen blijken door hun bezonnenheid, hun stoerheid op het koppige af. al missen zij dan ook de begeestering en den revolutionnairen dadendrang van de pioniers. Voor hen zullen wij insteUen het instituut der sympa thiseerenden. De N. S. B. zal het best haar historische roeping in deze moeilijke en critische jaren van ons volks bestaan kunnen ten uitvoer brengen, wanneer zij bestaat uit een kern van leden, waaraan in alle opzichten steeds hoogere eischen zullen worden gesteld en daaromheen gegroepecid een veel grooter aantal behoorlijk gere gistreerde sympathiseerenden waaruit dan later nieuwe ieden kunnen worden toegelaten." Wisl slle gew roll ;ee NAGEKOMEN ADVERTENTIëN. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPAR TEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. ADRES NEDERLANDSCHE VISSCHERIJ- CENTRALE afdeeling: „distributie van visscherijmaterialen en vischvervoer" Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat; de afdeeling: „distri butie van visscherijmaterialen en vischvervoer" van de Nederlandsche Visscherijcentrale met ingang van 19 Juni 1941 is gevestigd: Bezuidenhoutscheweg 58, 's Gravenhage. Telef. 72.00.60, toestel no. 674, in tercommunaal letter G. Het correspondentie-adres blijft: Nederlandsche Visscherijcentrale. Juliana van Stolbergplein 34, V Gravenhage. HAARLEM, 21 Juni. Bevallen: 17 Juni: C. M. van Poeterenvan Boekei, z. 19 Juni: G. Petersvan Gunsteren, z. H, G. Pool- van der werff, d. 20 Juni: G. J. Visser—Kroon, z., A. A. van GelderKassels. z., E. A. C. Boomsde Bruijn, d„ A P. van den Bos—Jansen, z.t M. H. G. Spoorvan Elferen. z„ G J. Tiggelman—Bos, d. 21 Juni. J. Hendriks—Wentel, z. Overleden: 19 Juni: H. B. M. Annegarn, 88 j Kam perlaan. 20 Juni: F. J. Plevier, 59 j., Bloemveldlaan. T. L., 4 m., z. v. T. L. Kors, Overtoustra^t.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2